Zalm offert kwartje voor de ecu 'Adelmund vergroot alleen de onzekerheid' Feiten&Meningen Algerije weer terug naar af 'Kind is in gezin het kwetsbaarst' i MAANDAG 10 APRIL 1995152 Terug naar af in Algerije. Vorige weekeinde leek zich in de Algerijnse burgeroorlog een mogelijke doorbraak af te tekenen voor een politieke oplossing van het conflict. De twee belangrijkste niet-fundamentalistische op positiepartijen FFS en FLN verklaarden zich toen bereid met de regering te overleggen over de organisatie van de presidentsverkie zingen die nog dit jaar moeten worden ge houden. Door met de regering te willen onderhan delen, leek het alsof er een breuk zou optre den in de Algerijnse oppositie en beide par tijen het verboden Islamitische Heilsfront (FIS) zouden laten vallen. Maar daar is geen sprake van. Zowel FFS als FLN blijven eisen dat het FIS bij de nationale dialoog wordt betrok ken; dat is namelijk volgens hen de enige garantie dat het endemisch geweld in Alge rije mogelijk afneemt. De burgeroorlog heeft de afgelopen drie jaar aan zo'n 40.000 mensen het leven gekost. Gisteren verklaarde de secretaris-gene raal van het Front van Socialistische Krach ten (FFS), Mustafa Bouhadef, in Algiers na een gesprek met president Zéroual dat de dialoog tussen regering en de oppositie vol ledig is vastgelopen. „De machthebbers houden vast aan hun eenzijdig genomen beslissing nog dit jaar presidentsverkiezin gen te houden. Onder deze omstandighe den zijn onderhandelingen onmogelijk", al dus de topman van één van de weinige toe gestane oppositiepartijen in het Noordafri- kaanse land. FFS had voorgesteld een nationale confe rentie te houden met alle belangrijke poli tieke krachten in het land en een over gangsregering te vormen. Deze zou de voorwaarden moeten scheppen voor nieu we verkiezingen. Dezelfde eis had de voor malige regeringspartij FLN (Front van Na tionale Bevrijding) eerder in een gesprek met Zéroual ook naar voren gebracht. Het FLN wil een staakt-het-vuren tussen alle partijen in het land dat onmiddellijk moet ingaan. In de tweede helft van april kunnen dan de onderhandelingen beginnen tussen regering en oppositie en mogelijke oplos singen worden aangedragen voor de huidi ge crisis. Zéroual voelt echter niets voor gesprek ken met het FIS. Voor de president, die on der sterke druk staat van militante militai ren die hard willen optreden tegen de fun damentalistische moslims, zijn de presi dentsverkiezingen een nieuw begin. De op positie daarentegen wil eerst de binnen landse politieke problemen oplossen. FLN, FFS, FIS en een aantal ahdere groe peringen ondertekenden begin dit jaar de verklaring van Rome, waarin zij aangaven alleen onder strikte voorwaarden de dialoog met de regering te willen heropenen. De groeperingen eisten de vrijlating van poli tieke gevangenen, onder wie FIS-leden, als mede de vrije toegang van de politieke par tijen tot de massamedia. Eerbiediging van de mensenrechten en van de cultuur en taaj van de Berberse minderheid zijn andere voorwaarden. Even leek het erop dat dit platform, dat Zéroual niet erkent, uit elkaar zou vallen door de bereidheid van FFS en FLN met de regering te praten. Maar Anwar Haddam, vertegenwoordiger van het FIS in Washington, zei vorige week al dat de op positiegroepen elkaar binnenkort opnieuw in Europa zullen ontmoeten. DEN HAAG ANP Vereniging tegen kindermishandeling na 25 jaar nog hard nodig a Geschokt is Peter Schoof na ruim tien jaar di recteurschap van de Vereniging tegen Kinder mishandeling (VKM) nog steeds als hij ver neemt van ernstige vormen van geweld tegen kinderen. „Zoals de moeder in Eindhoven die haar baby in de wasmachine stopte en die aan zette. Het kind ging dood, ja." Voor Schoof is het soms onvoorstelbaar welke manieren ou ders bedenken om hun kinderen te krenken. En hoewel het aantal mishandelingen toeneemt, denkt hij niet dat de gevallen op zich zwaarder worden. „Het gaat altijd al om extremiteiten." Precies 25 jaar voorlichting aan het publiek, hulpverleners en instanties heeft niet kunnen bereiken dat kindermishandeling is gestopt. In tegendeel. het aantal meldingen is de afgelopen jaren dramatisch toegenomen tot ruim 13.000. Reden voor de VKM haar koers te wijzigen en zich meer dan voorheen toe te leggen op het voorkómen van geweld binnen het gezin. Tot nu toe heeft de vereniging zich vooral sterk ge maakt voor erkenning van mishandeling, zowel geestelijk als lichamelijk, en ernstige verwaarlo zing. Vandaag viert de VKM haar 25-jarig jiibileum in Utrecht waarbij de vereniging zal ophouden te bestaan. Daarvoor in de plaats komt de stich ting Voorkoming van Kindermishandeling, voorzien van een nieuw beeldmerk en de slogan 'Kindermishandeling komt voor. Voorkóm het'. De 1370 leden worden donateurs of abonne menthouders en de jaarlijkse overheidssubsidie van ruim 1 miljoen gulden blijft gehandhaafd. Schoof realiseert zich dat het werkelijk voorkó men van mishandeling niet kan. Toch lijkt het hem met de nieuwe aanpak mogelijk opvoeders te bereiken die in een stadium zitten waarbij al eens geslagen is of waar dat kan gebeuren. Fol ders in wachtkamers moeten ouders herkenba re situaties voorschotelen en verwijzen naar de opvoedtelefoon, er komt een drietal televisie programma's voor de KRO, TV-spots voor Socu- tera, een advertentie-campagne en een speciaal symposium. Tot ver in de jaren zestig bestond kindermis handeling niet, althans niemand onderkende het. „Mensen geloofden gewoonweg niet dat ouders hun kroost pijn konden doen. Een kind met verwondingen was van de trap gevallen", zegt Schoof. Hij verhaalt over een-directeur van v de Raad voor de Kinderbescherming in Den Haag die stellig bleef verkondigen dat ouders s dat niet kónden doen. De raden bleven tot eind jaren tachtig terughoudend over-het probleem. „Pas de laatste vijf jaar zijn ze actiever en in de toekomst gaan we op provinciaal niveau sa- 1 men werken met de raden ".aldus Schoof. 1 BATTERED CHILD Kindermishandeling kwam pas in de openbaar-11 heid in 1959, toen een Amerikaanse onderzoe- 11 ker een studie publiceerde over wonderlijke botbreuken bij kinderen. Een paar jaar daarna kwam de Amerikaanse kinderarts Henry Kempe t met' het boek The battered child, waarin voor het eerst werd gesteld dat ouders de veroorza- I kers van verwondingen kunnen zijn. Zijn uit gangspunt was dat ouders mishandelen uit on- - macht en niet uit macht. De ouders waren vol gens hem gebaat bij hulp. „Dat boek sloeg in medische kringen goed aan, want ook in Neder land hadden artsen al vraagtekens gezet bij on verklaarbare kwetsuren van kinderen." Uiteindelijk zag de VKM in 1970 het levenslicht dankzij het bevlogen Haagse oud-gemeente raadslid Ras-Heerema en onderzoekster Cle mens Schroder, die als enige in Nederland mis handeling had bestudeerd. Doel was een 'be- I schermend laagje' aanbrengen rond het gezin I door de familie in contact te brengen met hulp- I verleners. De eerste twee jaar ontving de maat schappelijk werkster van de VKM 110 meldin gen. In 1972 richtte de overheid het Landelijk Buro Vertrouwensartsen (LBVA) op, dat sindsdien (anonieme) meldingen van particulieren en hulpverleners ontvangt. De eerste jaren van de VKM omschrijft Schoof als de strijd tegen het I ongeloof. „Kindermishandeling werd volstrekt niet serieus genomen. Pas de laatste tien jaar is iedereen ervan doordrongen dat geweldssitua ties vooral plaatsvinden in het gezin en dat kin- deren het meest kwetsbaar zijn". DEN HAAG ANP1 YVONNE HAMAR DE LA BRETHONIERE CDA boos over voorjaarsoffensief PvdA Strijd rond naam en vormgeving van Europese munt Minister Gerrit Zalm van financiën en pre sident Wim Duisenberg van De Nederland- sche Bank besloten dit weekeinde in Ver sailles, samen met hun collega's uit de Eu ropese Unie, dat 1-2-5 de meest logische rekenreeks voor de toekomstige Europese munt is. Ze hebben daarmee als het ware het kwartje voor het grote(re) Europese ide aal opgeofferd. In de inspirerende omgeving van het slot van Versailles, waarmee Lodewijk XIV al eens bewees wat geld vermag, bepaalden de ministers verder dat er acht Europese muntstukken zullen komen en zeven bank biljetten. De munten krijgen een waarde van 0,01,0,02.0,05,0,1,0,2,0.5. 1 en 2. De biljetten gaan van 5 via 10,20,50, 100 en 200 naar 500. Maar hoe ze eruit zullen zien of zelfs de naam die ze moeten krijgen, is nog lang geen uitgemaakte zaak, laat staan dat iemand al weet op welke datum de Eu ropese munt wordt ingevoerd en in hoeveel landen van de EU. Zo staat nog niet vast of er op de bankbiljet ten een nationaal symbooltje van de deel nemende EU-staten komt. En als ieder land al iets eigens tot uitdrukking wil brengen, dan mag dat volgens minister Zalm niet veel meer zijn dan een klein hokje 'bijvoor beeld met een molentje tussen de Europese sterretjes of de Eiffeltoren'. Zalm en Dui senberg zelf hechten daar nauwelijks aan. Sinds koningin Beatrix enkele jaren geleden grootmoedig afstand deed van haar beelte nis op een Europese munt, vindt Duisen berg dat er nu dan ook maar 'één identiek Europees biljet' moet komen. De beslissing over de naam van de munt wordt ook een harde dobber. Op dit mo ment wordt in Brussel gerekend met de ecu. Dat staat officieel voor European Cur rency Unit, maar de Fransen vertellen graag dat de ecu eigenlijk hun vinding is, omdat zij al in de Middeleeuwen een munt kenden die ecu heette. Dat ergert de Duitsers, voor wie ecu als naam ook al om een andere reden onver teerbaar is. In de afgelopen jaren is de Eu ropese rekeneenheid ten opzichte van de mark en de gulden voortdurend in waarde gedaald, omdat in de ecu ook zwakkere Eu ropese munten als de Griekse drachme en de Italiaanse lire meetellen. De ecu heeft daardoor in de ogen van de Duitsers een te slechte reputatie gekregen om nog te mo gen voortbestaan. EIGENBELANG Volgens Duisenberg zal al over enkele maanden een beslissing over de naam val len. Nederland wil zich daarbij 'heel prag matisch' opstellen. Vandaar dat Duisenberg zijn collega's in Versailles in overweging gaf om de munt 'florijn' te noemen. Een woord van onbesproken Italiaanse afkomst, vond hij, en daarom als Europees compromis goed aanvaardbaar. Met eendere logica Tranen van Karin Adelmund, beloften van Saskia Noorman - Den Uyl en vastberadenheid bij Adri Duivesteijn. Het leek er aanvankelijk allemaal aardig uit te zien, maar pakte anders uit. Het voorjaarsoffensief van de Partij van de Arbeid, ingezet na de verloren statenverkiezingen, heeft tot nog toe hoofdzakelijk irritatie gewekt. En niet alleen bij de regeringspartners WD en D66: ook oppositiepartij CDA is kwaad over de houding van de sociaal-democraten op sociaal gebied. De weggelopen kiezers worden met krachtige uitspra ken gepaaid, maar uiteindelijk blijft van die heldhaftigheid weinig over. CDA-kamerlid en specialiste so ciale zaken Bijleveld hekelt vooral het optreden van Karin Adelmund, als vakbondsbe stuurster de PvdA-fractie bin nen gehaald om het sociaal ge zicht op te poetsen. Geëmotio neerd liet Adelmund laatst mer ken het zeer moeilijk te hebben met de strenge herkeuringen van WAO'ers. „Maar ze dient zelf géén motie in om de keu ringen stop te zetten. Adelmund wil net als wij de evaluatie af wachten. Maar vervolgens roept ze later wel weer glashard dat de keuringen toch moeten ver dwijnen. Dat stoort mij, ze maakt haar woorden niet waar. Ze vergroot de onzekerheid bij mensen". Zo kreeg Bijleveld pas een wao'er op bezoek die door de keuring fors in de problemen zit. „Hij zegt meteen tegen mij: zo, die keuringen worden dus stopgezet. Dat had-ie dus be grepen uit de woorden van Adelmund. De mensen weten door al dit soort uitlatingen niet meer waar ze aan toe zijn. Ze weten niet meer wat een echt - Het CDA belooft niets. „Nee, omdat we dat niet kun nen. Wij gaan op werkbezoek en spreken met WAO'ers. We luisteren naar wat er leeft en wachten de evaluatie van de keuringen af. Dat is beter dan verwachtingen wekken die je vervolgens niet waar maakt". De fraaie woorden van de PvdA worden bovendien vooral op het Binnenhof en voor de me dia geuit. Het is verscheidene CDA-kamerleden opgevallen dat de PvdA ontbreekt op bij eenkomsten in het land waar over de WAO gesproken wordt. „Dat zijn plaatsen waar met WAO'ers en vakbondmensen over de problemen wordt gedis cussieerd. Collega's en ikzelf merken dat de PvdA daarbij re gelmatig verstek laat gaan. Dan zit ik er alleen met mijn WD- of D66-collega. Niet erg sterk, vind ik". Er is nog een andere reden waarom de losse opmerkingen van de sociaal-democraten bij het CDA verkeerd vallen. De grootste oppositiepartij wil zo snel mogelijk over de héle soci ale zekerheid spreken, waar door dit soort incidenten niet meer voor hoeven te komen. Fractieleider Heerma riep voor de statenverkiezingen de grote partijen op de discussie over de toekomst van de sociale zeker heid een jaar te vervroegen. Maar de regeringspartijen rea geerden niet. Bijleveld: „De moeilijkheid is dat de coalitie over zo'n beetje elk onderdeel van de sociale ze kerheid verdeeld is. Daarom is het voor die partijen makkelij ker nu per onderwerp iets te roepen zonder die fundamente le discussie aan te gaan". Ank Bijleveld windt zich zicht baar op. Over het extra geld voor de minima in financiële problemen - geopperd door Saskia Noorman-Den Uyl - wil ze kort zijn. De PvdA'ster kon digde via de Volkskrant aan wel iets te zien in een eenmalige uitkering van ongeveer 1000 gulden. Daarna is er tot verbijs tering van de Kamer niets meer „Zij is hiervoor al genoeg afge straft, maar het is natuurlijk be neden peil. Ook hierbij zijn weer verwachtingen gewekt. In de door Heerma bepleite dis cussie over de sociale zekerheid zou de positie van ouderen en gezinnen in de bijstand juist een grote rol moeten spelen. Het is daarom erg gemakkelijk van de PvdA om er wel iets over te zeggen, maar er niets mee te doen". PvdA-kamerlid Adri Duivesteijn speelde het anders. Hij stelde zich vastberaden op en maakte met behulp van fractieledier Wallage goede sier met het op de bres springen voor de kleine huurder, die afhankelijk is van huursubsidie. Tommei moest zelfs wezen voor zijn post. „Het vreemde is alleen dat hij er pas een hard punt van maakte, na dat de PvdA bij de statenverkie zingen zo had verloren. Boven dien snapt vrijwel niemand waar het om gaat; het is een technische kwestie waarover in de Kamer geen onenigheid be- Het gaat Bijleveld niet zozeer om de incidenten op zich. „Het vervelendste is dat het om men sen gaat. Het is de meest ge makkelijke weg om ballonnetjes op te laten, maar daar zijn ze niet mee geholpen. We moeten een fundamenteel debat voeren over de sociale zekerheid en de houdbaarheid daarvan. Dat geeft pas duidelijkheid. Maar helaas, de regeringspartijen wil len dat niet. Dus het blijft voor lopig bij zulke piketpaaltjes. Niemand die daar iets mee op schiet". DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN vond hij ook dat het 0,01-muntstukje, een honderdste van de munt, heel wel als 'cent' kan worden betiteld. De Fransen op hun beurt namen een voor schotje op de toekomst door de ministers en bankdirecteuren te trakteren op een setje modelmunten: drie muntjes van staal, ingepakt in roodkoper, voor de 0,01, 0,02 en 0,05 waarden; drie munten van wit-koper- nikkel voor de 0,1, 0,2 en 0,5 waarden en twee munten voor de waarden 1 en 2 van een nikkellegering in een bedje van geelko per, of omgekeerd. Niet toevallig leken deze twee laatste munten sprekend op het huidi ge Franse tien-frankstuk. Zweden tekende meteen bezwaar aan. Nik kel, aldus Stockholm, is slecht voor het milieu en veel mensen zijn er allergisch voor. De Duitsers geven, als er al munten van twee metalen moeten komen, de voor keur aan de zogeheten 'sandwich-munt', waarbij twee soorten metaal op elkaar wor den 'geplakt'. Eigen belang, riep daarop de rest van de EU direct, want momenteel zou alleen de Duitse firma Krupp in staat zijn om dit plakwerk te realiseren. Het was slechts een voorproefje van de 'knokpartij' die Duisenberg voorspelde voor het moment wanneer de munten werkelijk geslagen en de biljetten gedrukt moeten worden. Hij wees erop dat vele centrale banken in de EU, anders dan Nederland, ei gen drukkerijen bezitten, die over het alge meen niet omkomen in het werk. Ieder zal dan ook proberen de order binnen te halen, al is het maar voor één muntje of één biljet. Al deze problemen vallen nog in het niet bij die ene grote vraag, die ook al niet in Ver sailles werd beantwoord: wanneer wordt de Europese munt ingevoerd, en in hoeveel landen? De EU-staten moeten volgens het Verdrag van Maastricht eerst een financieel examen afleggen, voordat ze tot de Europe se Monetaire Unie mogen toetreden. Het streefjaar 1997 is al een gepasseerd station, 1999 is onzeker en momenteel hebben hooguit zeven landen, waaronder Neder land, kans van slagen. Tussen het besluit van (een deel van) de EU om hun munten te laten samensmelten, en de dag waarop de gulden én het kwartje daadwerkelijk verdwijnen, liggen nog eens jaren. Allereerst moet de Europese Centrale Bank worden opgetuigd. Dat vergt, naar de i mening van de bankdirecteuren, vrijwel z| ker een jaar. Daarna zal het nog eens drie jaar duren voordat de Europese munt in d voldoende aantallen beschikbaar is om courant te mogen heten: zo'n 42 miljard d muntstukken en tussen de 12 en 18 miljai d biljetten. Vervolgens zullen nog enige jaren nationa v en Europese munten naast elkaar bestaan h En ten slotte gaat daarna een termijn van k dertig jaar in, waarbinnen men de oude geilden nog bij De Nederlandsche Bank ka - inleveren. In de ogen van Duisenberg zal e dan ook nog wel 'een generatie' overheen gaan. Zo niet meer. y Het kwartje, de rijksdaalder, het geeltje en de vuurtoren worden antiek, zodra in Europa één munt wordt ingevoerd. De Nederlanders moeten niet alleen afstand doen van de gulden, ze moeten ook afleren om nog langer in eenheden van 25 te rekenen en te betalen. Ze dienen, zoals nu al het grootste deel van de wereld doet, leren tellen in het 1-2-5-ritme. Het officiële plaatsje van de informele top in Versailles. De Nederlandse bankpresident Duisenberg (middelste rij) torent boven zijn collega's uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2