Göbel onttroond op Amstel Van Belkum te sterk voor De Zijl/LGB Sport Lu Holmes wil stoppen LZ '86 heerst Westland desillusie voor Dirks JtAA NDAG 10 APRIL 1995 chef willem spierdijk, 071-356464. ptv -chef rob onderwater, 071 -356463 Femke Dekker winnares op Skiffhead amsterdam De winnares van de Leidato aanmoedigingsprijs, :emke Dekker (Die Leythe), heeft gisteren op de Skiffhead in e Amsterdam beslag gelegd op de eerste plaats in de meisjes 15/16 categorie. Deze overwinning kreeg nog meer glans door het feit dat zij ook in de oudere en veel zwaarder bezette 17/18 catego- 1 rie de snelste tijd op de klokken bracht. De tijd van Dekker, ge- li coacht door Marion Langezaal en Harm Gijsman, had zelfs nog een stuk sneller kunnen zijn, als zij niet gehinderd was door een concurrente, die haar de vrije doortocht onder de Berlagebrug Bot -ersperde. Over drie weken zal Dekker op de Randstad Regatta Bot litkomen in de skiff en de dubbel twee. Een goede klassering in ^th iet 17/18 veld betekent uitzending naar Keulen, een van de eer- sta ;te tussenstations op weg naar kwalificatie voor de Wereldkam- 1 jioenschappen voor junioren in Poznan. \mateur Nelissen pakt derde prijs jEMiKSEM De rentree van Danny Nelissen bij de amateurs ver- ?rs loopt voorspoedig. Nelissen won zaterdag voor de derde keer dit aar een klassieker. De Limburger, die voor dit seizoen geen irofcontract afdwong, zegevierde zaterdag in de Belgische klas- ieker de Omloop van de Rupelstreek, met start en Finish in He- [j. niksem. In de Belgische wedstrijd kwamen zaterdag na 120 kilo- e neter elf coureurs op kop. Ze lieten op een kasseienstrookhet .?P leloton achter. Nelissen had in de kopgroep gezelschap van 1 eamgenoten Gerard Kemper en Jeroen Duyn. Dat tweetal ver- ev} orgde het afstopwerk toen Nelissen kort voor het einde achter bb 'e we88esPron8en Be'S Wim van den Ende aanging. W 1 «entree Jordan blijkt kassucces afc :hicago De waarde van Michael Jordan voor de Chicago Bulls coi igt niet alleen in het veld, maar ook in het geld. De rentree van le basketballer, die een kort uitstapje naar het honkbal maakte, /Iai s een kassucces. De 20.000 beschikbare kaarten voor de zes do ilay-off-wedstrijden van de Bulls waren zaterdag binnen een ar 1 lur uitverkocht. Bij de thuisbasis van de drievoudige NBA-kam- vei »ioen bivakkeerden al vanaf woensdag vierhonderd fans. V UVincent van der Kooij wordt derde a altbommel Wielrenner Vincent van der Kooij heeft beslag ge- v egd op de derde plaats in de Ronde van Aalst bij Zaltbommel. lss )e 15-jarige Leidenaar moest afgelopen zaterdag sprinten voor e I ijn podiumplaats. Eén vluchter werd niet meer teruggehaald, en (an der Kooij was daarna de op één na snelste van de negentien nn chtervolgers. Aart Vierhouten (Swift/Casba) werd gisteren eni Weede in de Ronde van Schagen. De in Purmerend woonachti- ;e A-amateur, die uitkomt voor de Vredestein-ploeg, verloor na ^c' 0 kilometer koers de eindsprint van Haarlemmer Ron Vroom. !lsI Tierhoutens commentaar was kort, maar duidelijk: „Die jongen t v sgewoon super rap." 'ascal Vergeer (23) was dit weekeinde onfortuinlijk. De Warm- ".1 inder reisde met 'zijn' Europolis-ploeg af naar Herentals (Bel- ië) voor 13 omlopen van 9 kilometer. Al na 5 kilometer reed fergeer lek en stapte hij uit de koers. ra vlarjolijn Both presteert uitstekend v je Maastricht Marjolijn Both heeft bij de Nederlandse kampioen- ,m chappen kunstzwemmen in Maastricht twee gouden en een als ronzen medaille veroverd. De 23-jarige Amsterdamse, vorig jbj lar uit de nationale selectie gezet, was als soliste voor de zeven- itu e maal oppermachtig. Ze bleef in de finale Iris Sentrop en Syl- 2 ia Donker royaal voor. In het duet, met Patrica Eikhuizen, had loth het even benauwd. Het Dolfijn-tweetal overschreed de en kreeg puntaftrek. De enige serieuze rivalen, Don- er en Sentrop, overkwam echter hetzelfde en kregen bovendien en mindere beoordeling. Outsider Koos Maasdijk profiteert van curieuze aanvaring De 'Keizer van de Amstel' heeft bij de Rozenoordbrug zijn Waterloo gevonden. Frans Göbel, die de vorige twaalf edities van de Skiff head op zijn naam had ge schreven, kwam gistermid dag door een onhandige inhaalmanoeuvre van Pepijn Aardewijn onder de brug in de kant terecht. Aardewijn, die zelf ook even stil lag na de aanva ring, verspeelde daardoor zijn kans op de overwin ning. Koos Maasdijk was de lachende derde. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING De Skiffhead ontleent net als de wielerklassieker Parijs-RoubaLx zijn charme aan de zwaarte van de wedstrijd. Gewoonlijk stap pen skiffeurs in hun ranke boot voor een traject van twee kilo meter, het liefst nog een kaars recht stuk. De afstand tussen Ouderkerk en het gebouw van de organiserende Amsterdamse roeivereniging De Hoop be draagt daarentegen liefst 7,5 ki lometer. De Amstel is één en al bocht. Vandaar dat bij de Skiff head, net als bij Parijs - Rou- baix, meestal specialisten ko men bovendrijven. Frans Göbel is er zo één. De 35-jarige aanstaande arts won ooit, in 1983, voor het eerst de Skiffhead en nam zich voor te blijven roeien tot hij op zijn specialiteit zou worden geklopt. Hoewel hij gisteren zijn dertien de zege op rij misliep, kwam de voormalige keizer van de Am stel snel terug op dat voorne men. „Als mijn werkzaamheden het maar even toelaten, ben ik volgend jaar weer aanwezig. En niet in de klasse van de vetera nen, want daar heb ik niets te zoeken." Videobeelden Bij de bestudering van de video beelden van de enerverende ra ce was Göbel erachter geko men, dat hij veel beter had ge roeid dan zijn negentiende Zaterdag vond op de Amstel de eerste Twee-head plaats. Met een stormachtige wind tegen legden Nico Rienks en Ronald Florijn het moeilijke tra ject als snelsten af. foto anp plaats doet vermoeden. Toege geven, Aardewijn, die vijftien tellen later was gestart, had hem stukje bij beetje ingelopen. Een overwinning zat er voor de grij zende keizer niet meer in. Maar zonder oponthoud (meer dan een halve minuut) onder de Ro zenoordbrug had hij met zijn traditionele eindschot de ach terstand op de nieuwe winnaar aardig binnen de perken kun nen houden. De traditionele kop lauwe thee van bootsman Cor Splinter zou hem ongetwij feld stukken beter hebben ge smaakt dan gisteren aan de fi nish. Verstrikt Wie Göbel zou hebben ont troond als de keizer niet met Aardewijn verstrikt was geraakt, valt niet meer te achterhalen. De 25-jarige Amsterdammer („Ik had nooit verwacht dat Frans mij gemakkelijk zou laten passeren") lag een kwart mi nuut stil, maar hervond volgens eigen zeggen meteen zijn ritme van 28 slagen per minuut. Uit eindelijk bleek hij tien seconden langzamer dan winnaar Maas dijk. De Rotterdammer kon op zijn beurt aanvoeren dat hij achter in het veld was gestart. Want dat behoort ook tot de' charmes van de Skiffhead: wie niet vóórkomt in het eindklas sement van de vorige editie, start na alle roeiers die de Skiff head een jaar wél volbrachten. Dat betekent voor een goede skiffeur een eindeloze inhaal race met alle nadelen vandien. Wie de wedstrijd wil winnen, moet niet alleen een puike con ditie hebben, maar tevens enige stuurmanskunst tentoonsprei den. Göbel kent op de Amstel de ideale lijn als geen ander, maar de nieuwe lichting kan op dat punt nog wel wat leren van de 'keizer Frans'. Zo toonde Maasdijk zich na afloop onte vreden over zijn stuurmans kunst en trok ook Aardewijn het boetekleed aan. „Ik had nog nooit zo goed gestuurd, tot ik bij de Rozenoordbrug met mijn blad onder de boot van Frans kwam. Zo iets overkomt mij elk jaar wel een keer." Eijs Bij de vrouwen won Irene Eijs de klassieker voor de tweede achtereenvolgende keer. Ook de Leidse moet zich op de kronke lende Amstel behelpen, al stuurde zij gisteren beter dan tijdens haar eerste overwinning in 1994. Eijs, die Nelleke Pen- ninx en Laurien Vermulst over tuigend naar de plaatsen twee en drie verwees, herinnerde zich maar al te goed hoe moei zaam zij vorig jaar won. „Ik ge loof dat ik Marijke Zeekant toen wel vijf keer moest inhalen. Dan ging ik als eerste een bocht in en lag zij daarna opeens weer vóór mij." ric oudekerk hijst kampioensvlag LAS VEGAS RTR infrEN DIRK KLOOS/WIM SIERA iTERPOLOMEDEWERKERS n dc Zijl/LGB en AZC sloten de simpetitie af met een neder ig. De Zijl verloor met 8-14 n Nereus en AZC was met 13- le mindere van AZPC. 'och AZPC-teammanager idre de Jeu niet ontevreden. Iet klinkt raar na zo'n uitslag, lar toch ging het best redelijk, misten door schorsingen en issures Bob Brebde, Kimmo en Joeri Stoffels. Dat n toch drie basisspelers. We f rloren de wedstrijd in de eer periode toen we in ander- £Tjive minuut van 1-1 naar 1-5 hter gingen. Dan is het beke- lrurJ n. Positief was dat John Jan- weer een hele wedstrijd eelde en ook Björn Boom was etsj :er in vorm. We zijn ondanks je ze uitslag niet pessimistisch i. tfer de play-offs die over drie iken beginnen." n AZC is door de 13-7 nederlaag e derde gëeindigd. Hierdoor irten de play-offs voor de Alp naren op vrijdag 28 april uit jen AZPC. Zaterdag 29 april de Igt het treffen in Alphen. Top- srer AZC: John Jansen 3. Zijl/LGB speelde een aar- h ;e wedstrijd tegen Nereus. De 'ss >eg van ex-IZ coach Hans jrrel en ex-Zijl/LGB'er Stan ij» Belkum won met 14-8. Om- Polar Bears in Veenendaal RV ;en VZC zijn sportieve plicht ;d en met 5-17 won, blijft De l/LGB gevrijwaard van pro- )tie/degradatie wedstrijden, to Kolling zag zijn ploeg, in xon laatste wedstrijd als coach, eerste periode bij blijven |H 2). Hierna bleek Nereus on- r leiding van regiseur Stan toch niet aan te pas. Belkum net iets sterker dan Zoals zo vaak was de start van Leidenaars. Via 2-5 en 5-10 LZ overrompelend. De 5-1 aan 2!:rd de eindstand bepaald op herbegin van de tweede perio- 14. Doelpunten De Zijl/LGB: de gaf BZPC nauwelijks de tijd Ligtvoet 3, Niels Joor 2, op adem te komen. Het was aan L co Kerkvliet 2 en Bob Lau- de mindere scherpte van LZ te danken dat BZPC tot grotere daden kwam (9-7). Zoals zo De rentree van de 45-jarige bok ser Larry Holmes heeft niet ge bracht wat hij er zelf van had verwacht. In een gevecht om de wereldtitel zwaargewicht vol gens de versie van de World Boxing Council verloor Holmes in Las Vegas op punten van de zestien jaar jongere kampioen Oliver McCaÜ, bijgenaamd The Atomic Buil. Holmes, die graag de presta tie van de twee jaar oudere Ge orge Foreman (wereldkampioen van de International Boxing Fe deration IBF) had willen evena ren, liet na afloop van het voor hem teleurstellende gevecht doorschemeren dat hij zich nu waarschijnlijk definitief terug trekt. „Nu ik verloren heb, is het zo ongeveer tijd om er mee te stoppen", zei Holmes, die van 1979 topt 1985 wereldkampioen was. „Ik wil niet dat iemand medelijden met me heeft. Dat is niet nodig. Ik zal me heus red den." Het was de vierde neder laag in de loopbaan van Hol mes, die 61 partijen tot een goed einde bracht. McCall staat nu op 26 gewonnen partijen te gen vijf nederlagen. McCall denkt over enige tijd uit te kunnen komen tegen Mi ke Tyson, onlangs uit de gevan genis ontslagen. Ooit was de 29- jarige sparring partner van Ty son, die hij door en door kent. „Om mezelf zo goed mogelijk voor te bereiden op een gevecht met hem moet ik tegen sterke, gedrongen types boksen. Die lij ken het meest op Tyson." Als kandidaat viel de naam van de Brit Frank Bruno. Eveneens in Las Vegas greep de Amerikaan Bruce Seldon de vacante wereldtitel zwaarge wicht volgens de versie van de World Boxing Association (WBA) door een overwinning op zijn landgenoot Tony Tucker. In de zevende ronde maakte de scheidsrechter op advies van de ringarts een einde aan het ge vecht. Tucker kon niets meer zien met zijn linker oog. leiden taco de vries De zevende en laatste voorron de van de Speedo zwemwed strijden in het Leidse 5 mei-bad heeft voor LZ 1886 goede resul taten opgeleverd. Vooral de jon gens van '83 lieten weer in posi tieve zin van zich spreken. Voor De Zijl/LGB wist alleen Sander Rijnsburger zich in de prijzen te zwemmen. Michael van Schaik, Louis van Schaarenburg en Bart van Zwicht waren zoals zo vaak on genaakbaar in hun leeftijds groep, '83. Op de 200m wissel tikte het drietal in bovenstaan de volgorde aan (2.43.1, 2.43.5 en 2.45.8). Later wisselden Van Schaarenburg en Van Schaik van plaats op de 100m rug. Maar wederom bezetten ze het ereschavot. Van Schaarenburg kwam binnen met 1.14.5, Van Schaik met 1.14.7 en Van Zwicht met 1.21.3. In dezelfde leeftijdsklasse kwam Noekie Klein tot een tweede en derde prijs. Op de 200m wissel won ze met 2.46.3 zilver, terwijl 1.19.8 op de 100m rug goed was voor brons. De meisjes van '84 ken den in de jarige Dieuwertje Vermeulen een winnares op de 100m vlinder: 1.23.7. Marlies van Vuuren werd met 1.33.4 derde. Vermeulen tikte later als tweede aan op de 400m vrij (5.24.4). Van Vuuren werd met 5.50.9 derde. Beide werden ge klopt door Esther Nijgh die met 5.21.4 eerste werd. Voor De Zijl werd Sander Rijnsburger ('84) eerste op dc 400m vrij: 5.22.8. Eerder was hij al tweede geworden op de 100m vlinder in 1.29.9. Tijdens een jeugdzeskamp in Dordrecht is LZ 1886 tweede geworden. Bij de jongens '81 werd Michael van Schaik ('83) eerste op de 100m vrij in 1.30.0. Later werd Van Schaik eerste in zijn eigen leeftijdscategorie op de lOOm rug: 1.16.6. Daarmee klopte hij clubgenoot Louis van Schaarenburg die met 1.17.8 tweede werd. Leeftijdsgenoot Bart van Zwicht werd eerste op de 400m vrij: 5.07.9. Beuls-race eist paardenlevens LIVERPOOL RTR/DPA De 12-jarige hengst Royal Athle te met de Ierse jockey Jason Tit- ley in het zadel heeft zaterdag op de baan van Aintree bij Li verpool de Grand National ge wonnen, de beroemdste hin dernisrace ter wereld. De win naar, met veertig tegen één bij de wedkantoren als outsider ge noteerd, had een voorsprong van zeven lengten op Party Poli tics met Mark Dwyer. Derde werd Over the Deel met Chris Bonner. De zege leverde eigenaar Johnson van Royal Athlete een bedrag van circa 280.000 gulden op. Met 35 deelnemers kwam het kleinste veld sinds 1980 in actie. In de aanloop naar de be ruchte race kwamen vier paar den om het leven. Daar bleef het zaterdag voor 60.000 toe schouwers bij, al kwamen veel paarden ten val op het loodzwa re parcours met een lengte van 7200 meter en dertig hindernis sen. Uit vrees voor ordeversto ringen door leden van de die renbescherming, die afschaffing van het evenement eisen, werd het parkoers de gehele nacht met honden bewaakt. Zaterdag kwamen rond 200 politie- en veiligheidsmensen op de been. Incidenten deden zich niet De twee treffers van Marco Kerkvliet (rechts) waren voor De Zijl/LGB te weinig om Nereus zaterdag van de overwinning af te houden. foto holvast/mark lamers staat LZ een strobreed in de weg te leggen. Het hard werken de Bodegraven wilde wel, speel de leuk, maar kwam er tegen LZ ,cel bnpioen 'en hindernis is het mannen- tm van LZ 1886 teveel. De on- agen kampioen van de eer klasse spoedt zich zonder emenswaardige tegenstand het einde van de competi- 3 j De concurrentie is in geen ~je 'den of wegen te bekennen. - Zian is de vaste nummer ee en staat al op negen pun- y i. LZ streeft ernaar de compe- van Mark van Belkum hield het "ie zonder puntverlies af te thuisfront lange tijd in spanning uten en dat gaat lukken, maar de 10-6 overwinning op PC was zaterdag ook niet in de Gouwe was goed voor pro- vaak was een versnelling aan Leidse kant voldoende om weer een zege aan het totaal toe te voegen. Doelpuntenmakers LZ: Ben Olde Olthof en Mirko Zuid- weg 4x, Frans Langerhorst 2x, Alexander Willemsen, Michel van der Zeeuw en Marcel de Wit longatie. De Oegstgeestenaren kenden een moeizame start te gen het stugge De Gouwe. Na twee periodes stond er een 4-6 stand op het scorebord. Voor Vivax het sein alles op de aanval te gooien. De Gouwe kwam on der grote druk te staan en be zweek in de laatste periode. Doelpuntenmakers Vivax; Hans Treisburg, Serge Dietz, Marco Mulder en Sjors Verburg 2x, Roel Beugelsdijk en Ivo Dietz lx. Katwijk houdt uitzicht op de titel in de tweede klasse. De ploeg van Hugo Boonstoppel legde tegen KZC de basis voor de overwinning in de eerste pe riode. Met gedegen aanvalspel namen de Katwijkers een 4-1 voorsprong. KZC toonde zich in het verdere verloop van het duel de gelijke. Het duel eindigde dan ook in een logische 8-5 ze ge voor Katwijk. Voor Katwijk scoorden Ronald Heemrood 5x, Martin Jonker 2x en Kjelt Boon stoppel lx. WZK behaalde eindelijk weer eens overwinning. Barracuda uit Nieuwerkerk werd met 7-3 verslagen. Sassenheim won de streek- derby tegen Alkemade voor de tweede keer. De kampioen speelde iets volwassener dan de ploeg van Paul van de Putte en trok dan ook met 9-5 aan het langste eind. Sassenheim had nog het meest te verduren van Alkemade speler Michel Bakker. De aalvlugge spits legde de Sassenheim defensie regelmatig in de luren. Hij scoorde dan ook 3x. Verder scoorden Rene van Beek en Richard de Jeu. Voor Sassenheim scoorden Aarjan Meirink, Rob Burgmeyer en Er- win de Bruin. Koudekerk kan de kam pioensvlag hijsen. De mannen van Mark Kimpel versloegen in een zinderende wedstrijd de Rotterdamse watervrienden met 10-9. Concurrent De Spar taan verloor met 8-3 van EZPC en met nog 1 wedstrijd te gaan is Koudekerk niet meer te ach terhalen. Koudekerk moest te gen RWV diep gaan. In de twee de periode koesterde men wel een marge van drie doelpunten (3-6) maar die werd in de slotfa se door RWV eenvoudig wegge poetst (9-10). In de slotminuut bleef Koudekerk overeind. Vol gend jaar speelt men weer in de tweede klasse. Koudekerk ont brak acht jaar op dat niveau. Voor Koudekerk scoorden Erik Bergsma en Lars Bergsma 4x, Rene Overes en Bram Griffioen lx. De vrouwen van LZ 1886 be haalden een verdienstelijk ge lijkspel tegen Rapido. De vrou wen uit Haarlem kwamen er met 4-4 goed af. Linda de Wit 2x, Moniek van Leeuwen en El len Hoogenboom scoorden. De vrouwen van de Zijl/LGB verlo ren met 7-5 van Nereus. Op de lijst van aansprekende marathons scoort Westland laag, of helemaal niet. In het buitenland zal niemand wak ker liggen van de tocht door de 'Glazen Stad'. In Nederland heeft de op één na oudste wedstrijd over de klassieke af stand een aardige traditie op gebouwd als subtopper, die za terdag werd gewonnen door de brave Belg Ronnie Ligneel en de Roemeense belofte Simone Staicu. De Westlandse organisatie gaat niet gebukt onder de be scheiden rol. Men weet zijn plaats in de rangorde, die hoofdzakelijk wordt bepaald door de financiën. Waar de Rotterdamse marathon dankzij een budget van één miljoen gulden over twee weken kan pronken met een prachtig deelnemersveld, daar moet de 'buurman' het doen met een start- en prijzengeld van 90.000 gulden. Een bedrag waarvoor een echte topper niet eens zijn loopschoenen aantrekt. Lijdensweg De race door het kassengebied, waar de gure wind met kracht zes uit alle hoeken waaide, ein digde zaterdagmiddag echter in een lijdensweg voor de ze venvoudige Nederlandse crosskampioen. Tonnie Dirks kon de hooggespannen ver wachtingen niet waarmaken. In de eerste helft ging alles nog naar wens. De als hazen inge huurde Aart Stigter, John Vermeule en Marti ten Kate deden hun werk voorbeeldig, maar toen het trio volgens plan na 25 km was uitgestapt en de wedstrijd echt begon, moest Dirks al snel buigen, in de slot fase ging hij zelfs helemaal stuk. Hij finishte uiteindelijk op een nietszeggende tiende plaats in een voor hem on waardige 2.20.58 uur. De prijs voor de beste Nederlander was nu voor Gerard Kappert; vierde in 2.18.06. Dirks klaagde na afloop over zware benen, steken in de zij en een gebrek aan macht. Ik wilde rond de 35-ste kilometer aan te vallen, maar ik hoefde er niet eens aan te denken. Het laatste stuk was ik niet meer vooruit te branden." De desillusie van Tonnie Dirks strak schril af bij de vreugde van Ronnie Ligneel en Simone Staicu, die aan de eindstreep op de Bloemenvei ling uitbundig met de overwin- ningsbloemen zwaaiden. De 31-jarige atleet uit Zottegem debuteerde in 1987 op de ma rathon, liep vorig najaar in Eindhoven een persoonlijk re cord van 2.13.58 en mocht nu zowaar het zoet van een triomf smaken. Hij liet na 34 km zijn acht medevluchters achter en soleerde overtuigend naar de winst. Dat de tijd (2.15.39) niet tot verbeelding sprak, kon de pret niet drukken van de Belg, die als bediende in een meu belbedrijf zijn brood verdient en alleen in de avonduren kan trainen. Staicu Voor Simone Staicu (24) is hardlopen meer dan een vrije tijdsbesteding. De in Boeda pest woonachtige Roemeense geldt als een talent op de lange afstanden. De lichtvoetige atle te was de afgelopen maanden veelvuldig te bewonderen in Nederlandse wedstrijden. Ze won twee weken geleden nog de CPC-Loop en veroverde en passant ook de hoofdprijs in het wegcircuit. In het Westland vierde ze haar debuut op de marathon met een zege in 2.33.54. Een knappe tijd, goed voor de twintigste plaats in het totale klassement. Dat belooft wat voor de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21