Meer druk op inimumloon Leidsch Dagblad 'Dierenbevrijder' gooit ruit slager aan Korevaarstraat in Brand in boerderij De Zilk Camel GOED NIEUWS Batavia in Amsterdam Nettowinst VNU met 42 procent gestegen iiitomobilist vernielt bollenvelden BEL: 071-128030 derzoek naar de gebaks aankopen in het laatste kwartaal van vorig jaar blijkt dat 72 procent van de huishoudens in die pe riode gebak heeft gekocht, maar dat slechts 29 pro cent dat bij een banket bakker deed. Wat Nederland op 23 september te wachten staat, is nog niet helemaal duidelijk. In ieder geval gaan de banketbakkers de straat op om het winke lend publiek te laten proe ven hoe speculaas hoort te smaken. lod Stewart fctopt met zingen we Britse rockzanger Rod Ste- ■vart wil zijn muzikale carrière ia 25 jaar beëindigen. Dat be- veert althans het Britse bouve- ardblad The Sun. Volgens de krant maakte de anger onlangs het nieuws in 'uid-Frankrijk bekend na de )reuk met zijn vrouw Rachel iunter. „Ik wil stoppen op het noment dat ik nog steeds in opvorm ben", zou Stewart vol lens The Sun hebben gezegd. )e rockzanger kondigde aan lat hij deze zomer voor de aatste keer op tournee gaat. frjn eerste optreden is in juni in iet Schotse Aberdeen. Bij de Witte Prijzenslager aan de Korevaarstraat is de winkelruit in de nacht van zaterdag op zondag ingegooid met een bak steen. Niet zomaar uit baldadig heid, maar met een bedoeling, zoals nu blijkt. De verantwoor delijkheid voor deze daad is op geëist door iemand die zich in een briefje aan deze krant affi Kweker uit No cheert als 'een dierenbevrijder'. De slager is tot nu toe niet inge licht door de dader. In de brief wordt verder ge meld dat een bontwinkel aan de Nieuwe Rijn zou zijn beklad met rode verf. Bij de desbetref fende zaak, 't Bonthuis van Paul van Egmond, zegt men echter niets aan de gevel te hebben opgemerkt. Mogelijk zijn er nog meer reist in mei personen bij de actie aan de Ko revaarstraat betrokken. In de brief wordt verder gesproken in termen van 'wij' en 'ons'. De ac tie is uitgevoerd „omdat we te gen het misbruiken van dieren zijn en we zullen doorgaan zo dat af deze bloederige winkels zullen moeten sluiten". Slager Louis van Egmond, chef van de winkel aan de Ko revaarstraat, reageert verbijs r Midden-Amerika terd op deze mededeling. „Het enige dat wij hebben gevonden is een baksteen op de vloer. Zonder briefje. En begrijpen doe ik het niet. Ik oefen dit be roep al jaren uit en ik heb nog nooit dieren mishandeld." Van Egmond vermoedt dat de dader zich heeft laten inspire ren door de acties van vorige week elders in Nederland, waar bij ook slagerijen het doelwit waren. „Een paar malloten wil len dat hier waarschijnlijk na doen. Laf vind ik het in elk ge val. Als je een vent bent en je staat echt achter wat je vindt, dan gooi je overdag die ruit in." De politie tast nog in het duister over in welke hoek de dader moet worden gezocht. De brandweer is vanmorgen in actie gekomen bij een boerderij in Ruigenhoek bij De Zilk. De vlammen sloegen uit een slaap kamer. De brandweer had pro blemen met de aanvoer van bluswater; het dichtstbijzijnde punt om water te tappen bleek enige honderden meters van de boerderij verwijderd te liggen. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Noordwijk en Noordwijkerhout. Bij het ter perse gaan van deze krant kon de politie nog geen informatie geven over de oor zaak van de brand. Voor zover vanochtend bekend, heeft de brand alleen materiële schade aangericht. istanbul/schiphol GUS VAN OOSTEN Hij had het een dag eerder nog vanuit Turkije door de telefoon gezegd: 'Alsjeblieft, geen spandoeken'. Kenne lijk had John Warmerdam al een vermoeden van wat hem gistermiddag bij zijn terugkeer op Schiphol te wachten stond. 'Jippiejee, John gaat met de Camel Tro phy mee!', stond er op een dundoek geschreven. John Warmerdam (31) uit het carnaval-gevoelige Noordwijkerhout wil liever geen polonaise aan zijn lijf. Zelfs niet als er werkelijk iets te vieren valt. Zoals de deelname aan de Camel Trophy '95 die van 20 mei tot 8 juni vijf Middenamerikaanse landen (Belize, Mexico, Guatemala, El Salvador en Honduras) aandoet. Samen met hockey-international Erik-Jan de Rooij (30) uit Bloemendaal vormt Warmerdam het Neder landse team tijdens de Mundo Maya Tour, het thema van de prestatietocht, dat over een afstand van 1.700 ki lometer zijn weg moet vinden door dichtbegroeide jungle. Afgelopen zaterdag sloten zij de internationale selectie in Turkije als het beste Nederlandse koppel af. Warmerdam en De Rooij eindigden voor Rob van Oost veen (Hoevelaken) en Hans van Os (Den Haag). Warmerdam en De Rooij bleken volgens het jury rapport op de fysieke en mentale onderdelen de sterk ste combinatie te zijn. Doorslaggevend was hun vlekke loze samenwerking. „We kunnen het heel goed met el kaar vinden", vertelt Warmerdam. „Dat bleek een maand geleden al, toen we samen naar Engeland zijn gereden voor de vorige selectieronde. Tijdens de testen die we moesten afleggen, zochten we elkaar steeds op." Warmerdam, van beroep kweker van bloemen en bloembollen, vertrekt over vijf weken naar Belize, waar de karavaan van Land Rovers in het stadje Lamanai in beweging wordt gezet. „Dit is wat ik altijd heb gewild. Toen ik op zaterdag mijn naam hoorde afroepen, voel de ik me dolgelukkig. En met Erik-Jan, dat is perfect! Het mooiste was toen ik mijn vrouw vanuit Istanbul opbelde. De tranen schoten haar in de ogen. Ze is zo verschrikkelijk blij voor mij. Dat is mooi, hoor." Het duo krijgt in de terreinwagen op de achterbank gezelschap van Leontine Ruiters en een Veronica-ca meraman. De TV-ploeg zal de Nederlanders tijdens de avontuurlijke prestatietocht, die voor alles de commer ciële belangen van de kledinglijn van een bekend siga rettenmerk dient, gedurende drie weken op de voet vol gen. I PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j Ja, dat Is goed. nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.-j I Naam:Voorletters:m/v I I Adres:I Nr. bank/giro: I Handtekening: OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag lelystad De reconstructie van het VOC-schip De Batavia is gisteren om tien over zes op de voormalige NDSM-werf in Amsterdam aangeko men. De boot verliet aan het begin van de middag op een ponton Lelystad, waar het schip vrijdag door koningin Beatrix werd gedoopt. De tocht naar Amsterdam trok veel belangstelling: op de weg van Lelystad naar Almere was het een puinhoop. In Amsterdam waren horden men sen samengedromd om het schip voorbij te zien glijden. Op de werf in de hoofdstad krijgt de Batavia de komende dagen ballast. Ook worden hellingproeven genomen. Als alles naar tevredenheid verloopt, heeft de werkelijke tewaterzetting plaats. Woensdag vaart de Batavia, met hulp van slepers, terug naar zijn vaste ligplaats in Lelystad. foto hans van,weel vnermeerderheid wil aanscherping plannen Melkert DA, WD en D66 vinden dat minister Melkert van socia- Szaken de mogelijkheden moet verruimen om kansar- 2 werklozen voor minder dan het minimumloon te la- werken. Eerder pleitten werkgevers, de Sociaal-Eco- Imische Raad {SER} en topambtenaren daar al voor. Telkerts eigen PvdA voelt niets voor het idee. vonden ze in de SER ook een aantal onafhankelijke kroonle- den aan hun zijde. De Centrale Economische Commissie (CEC), het belang rijkste ambtelijke adviesorgaan van het kabinet, heeft in het ad vies voor het opstellen van de nieuwe begroting die kritiek on derschreven. De CEC wil de ter mijn van twee jaar verlengen tot vier a zes jaar en de verplichting laten vallen om de werklozen daarna vast in dienst te nemen. Dit advies is koren op de mo len van de WD. Kamerlid Van Hoof noemt het advies 'een aansporing haast met die plan- 1 rig jaar kwam Melkert met t plan om moeilijk plaatsbare •rklozen maximaal twee jaar laten werken voor minder n het minimumloon. In die triode zouden ze dan via trkervaring en (bij)scholing in kansen op een baan moe- n vergroten. Op aandringen n de vakbeweging bepaalde [ëlkert dat bedrijven die deze erklozen aannemen, hen na ree jaar in vaste dienst moeten men, mits ze voldoen. Op die jtpaling kwam veel kritiek van werkgevers. Kort geleden nen te maken en daarbij zoveel mogelijk randvoorwaarden te schrappen'. CDA'er De Jong on derschrijft dat van harte. Ook D66'er Bakker vindt dat Melkert te veel randvoorwaarden stelt. „Of het echt zover moet gaan als de CEC nu voorstelt, wedt ik niet. Maar het kan wel wat roya ler dan Melkert nu voorstelt. Juist als je het wettelijk mini mumloon wilt handhaven, moet je erkennen dat het mini mumloon bepaalde groepen van de arbeidsmarkt houdt." Alleen de PvdA ziet niets in een verruiming van de plannen van Melkert. Woordvoerder Van Zijl ziet veel meer in andere, re centere voorstellen van de mi nister om de bruto-loonkosten voor werkgevers op minimum loonniveau te verlagen met on geveer 6.000 gulden per jaar. Op die manier worden minimum loners ook goedkoper, zonder dat het netto-minimumloon la ger wordt. Sakkers komen net nationale ipeculaasdag ambachtelijke banket- iakkers hebben zaterdag september uitgeroepen •t Nationale Speculaasjes dag. De dag, die wordt ge organiseerd door de Ne derlandse Banketbakkers Ondernemers Vereniging (NBOV), is bedoeld om klanten terug te winnen, die nu hun banket kopen bij supermarkten, vlaaien ketens en grootwinkelbe drijven. Uit een consumentenon- VS levert belangrijkste bijdrage joen). De totale concernomzet nam toe met 20 procent tot 2,8 miljard gulden. Dat leverde VNU een nettowinst op van 206 miljoen gulden, 42 procent meer dan in 1993. Het totale bedrijfsresultaat van VNU, inclusief deelnemin gen in andere bedrijven, nam met 25 procent toe tot 350 mil joen. De jaarcijfers werden van daag toegelicht door drs. Joep Brentjens, voorzitter van de raad van bestuur. De helft van de inkomsten van het uitgeversconcern VNU komt inmiddels uit het buitenland. De snelgroeiende VNU Business Information groep in de Vere nigde Staten heeft in 1994 de belangrijkste bijdrage geleverd aan de forse omzetstijging van het Haarlemse concern. De onderneming boekte in de VS een omzet van 648 miljoen gulden, ruim een verdubbeling ten opzichte van 1993 (296 mil- j Goed nieuws voor kale j mensen: er komt een krgroeimiddel op de Irkt dat écht schijnt te rken. Zuid-Afrika 3lnkathastaptuitde vergadering, die een nieuwe grondwet voor Zuid-Afrika moet opstel len. Bonhoeffer 8 De Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer heeft nog steeds een boodschap voor christenen en kerken. politie heeft afgelopen ikeinde een 24-jarige Rijns- ;er aangehouden, nadat die zijn auto een bloembollen- I aan de Beeklaan in De Zilk vernield. olgens de politie was de n met zijn auto het veld in- eden op zoek naar een vis- Hij lAvam daarbij vast te zitten in het rulle zand. Bij zijn pogingen om de auto weer op de weg te krijgen, vernielde hij zeven bedden met tulpen en vijftien bedden met narcissen. De man slaagde er uiteinde lijk in om los te komen en wilde er volgens de politie vandoor gaan voordat de eigenaar van het veld de schade bemerkte. Een getuige, een 28-jarige vrouw uit De Zilk, probeerde de Rijnsburger nog tot stoppen te manen. Ze moest echter weg springen, omdat de man zonder af te remmen doorreed. Aan de hand van het kenteken heeft de politie de man later kunnen aanhouden. Hij ontkent op de vrouw te zijn ingereden. Hoe groot de schade aan het bollen veld bedraagt, kon de politie vanochtend nog niet zeggen. OPGERICHT 1 MAART 1860 HET WOORD IS AAN Eli Perkins Een vervelend mens is iemand die zoveel over zichzelf praat dat je geen kans krijgt om over jezelf te praten. VANDAAG Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's11 Regio7,8,9 Religie8 Sport13 t/m 22 VANDAAG OOK TRENDS 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Vannacht een enkele opklaring en plaatselijk mist. Minimumtempera tuur omstreeks 5 graden. Overdag wolkenvelden, maar ook nu en dan zon. Droog. Middagtempera- tuur ongeveer 11 graden Wind overwegend uit noord, zwak tot matig, rond kracht 3. Valente van Amsterdam naar Middelburg lANDAG 10 APRIL 1995 iNrs. H-U/*- LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Nog geen abonnee? ABONNEE -SERVICE Officier van Justitie mr. J. Valen te (46) vertrekt bij het openbaar ministerie in Amsterdam. Ilij treedt op 1 juli in dienst van het openbaar ministerie in het Zeeuwse Middelburg. Valente, die zijn vertrek al eerder aankondigde, was tot voor kort betrokken bij de strijd tegen de zware criminaliteit in Amsterdam. Hij was een van de officieren die hel drugkartel 'Octopus' bestreed. Tijdens zijn onderzoek naar de Blaricumse hasjbaron Charles Zwolsman werd Valente bedreigd en ge molesteerd. In zijn huis werd eerder dit jaar ingebroken. Floppy's met politie- en justitie-informatie belandden vervolgens bij de pers. Door de bedreigingen en andere problemen verbleef Va lente de afgelopen winter enige tijd ziek thuis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1