wulstrijr tmvru Over20 jaar is MVKV er nog steedsdeVISIE Voetbal van een andere planeet in Amsterdam Sport f|am nr ,y, van wie zei dat van de c CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER.071-356463 "el Ron Paling doelpunt en twee assists die en rot een 3-2 zege. Een dui- ijker manier om je kandida- 0 ir te stellen voor Man of the itch zal er waarschijnlijk niet n. Niemand zal het kunnen tuisten dat de schoenen te- ottpit aan Koudekerk-aanvoer- Ron Paling zijn uitgereikt. 16\KV-trainer Arie Jonker vatte aldus samen: Paling was verschil tussen MVKV en v udekerk.Paling zelf prees cle 1 m-prestatie: „De veerkracht rp de grootste winst van van- ru ag. Het was al bekend dat we 50 rdig konden voetballen, maar Ki het er op aankwam gaven we Sn ik niet thuis. We hebben op et gewonnen. Dat geeft ver- uwen voor volgende week. ■n UVS kunnen we laten hoever we zijn." Groningen-trainer Hans sterhof in VI: zou best iets willen doen in maatschappelijk werk. De lassering, het CAD (Consul ta- mtreau voor Alcohol en igs) zoiets." ns Westerhof in VI: rainen is na voetballen het toiste vak dat bestaat. Enje dienter ook nog behoorlijk e. Daarom heb ik straks de is om op mijn vijftigste of ren vijftigste testoppen met rken. werkloze voetbaltrainer h tz Korbach in VI: eer dan de helft van cle trai- •mfa speelt een rol. kan zo bij vo oy's volkstoneel. peel geen spel, fel ien zoals ik KATWUK AAN DEN RUN GERARD BAAS MEDEWERKER Niemand kan duidelijk maken waarom MVKV bestaansrecht heeft. Immers, wat heeft een voetbalclubje met amper tien elftallen en zo'n 180 leden te zoeken in een sportwereld die meer en meer beheerst wordt door schaalvergroting, lange- termijnplannen en fusieonder handelingen. Zelfs de gemeente Katwijk lijkt beïnvloed te worden door het verzakelijkings-virus. Zo ontbrak Met Vereende Krachten Voorwaarts in de Katwijkse sportbeleidsnota voor het jaar 2000. Een vergissing, zo bleek naderhand, maar wel één die het donkerste doet vermoeden voor de toekomst van de sport vereniging die dertig jaar gele den werd opgericht als bedrijfs- club voor marine-personeeL Vice-voorzitter John van Huis steden ziet het niet al te somber in, volgens hem is er nog ge noeg levenskracht in Katwijks vierde voetbalclub. „Over twin tig jaar is MVKV er nog steeds. Ik ga niet zeggen dat ik mijn hand daarvoor in het vuur steek, maar ik geloof er wel heel sterk in." De omstandigheden spreken op het eerste gezicht in het na deel van de oranje-witten. De accommodatie staat in de Leid- se regio niet al te gunstig be kend, om het vriendelijk uit te drukken. De Katwijkers hebben in de loop der jaren het hoofd- veld moeten opofferen aan een Marine-zendmast en moeten voor het verkleden uitwijken naar de nabijgelegen sporthal. De kleedkamer voor de tegen stander staat volgens de daarin vertoevende Koudekerkers 'op instorten'. Van Huissteden ver schuilt zich niet: „Het kan ei genlijk niet meer, maar we moeten het hiermee doen. Er is te weinig achterban om iets echt moois op poten te zetten. Een mooi voorbeeld is Lugdunum. Daar wordt een prachtige tribune, tot twee keer toe, door de leden zelf neerge zet. Typisch een club met veel timmermarihen, metselaars en andere handige lieden. Wij heb ben bijna alleen maar ambtena ren." Ondanks de ongunstige sa menstelling van het ledenbe stand zijn er verbouwingsplan nen genoeg. Binnen korte tijd zal de kleedkamer worden op geknapt Tenminste dat is de bedoeling. Voorlopig zit de presentatrice iselda Visser in kl studenten- el dr. Boots: 2sc e voetbalwereld 'ei én grote para na c nan de bui- Hi kant ongeloof- e open en jo- 21. maar eigen- is het ontzet- pli d bekrompen. t heeft met intolerantie te ma- i Voetbal is een opeenstape- i, van clichés; de manier van titdrukken, je kleden en hoe loor het leven gaat. m e ijn vader en ik maken altijd itaties van het voetbaljargoh. an iismina, die jongens zouden hzelfeens moeten horen. Het at echt nergens op. lak Wolfs, materiaalman van x,in VI: noem Kanu de ingenieur lAjax. Het is ongelooftijk wat in de kleine ruimte kan. Zijn mgang is van een onge- de hoog niveau. Na afloop ister ik hem altijd toe: 'Inge- iov Ur' ik heb weer van jegeno- W-spits Richard Roelofsen dfl: vind het fout dat iedere chteling maar zo naar Ne tland mag komen. Het moet 15>t zo zijn dat we zeggen: zet de >rt maar open. De mensen die kk nodig hebben, moet je toela- maar de rest moet terug. t dat aangaat ben ik meer iofr Bolkestein dan voor Kok. 9 Wim Visser Kees van Rijn van MVKV heeft Cock Dorrepaal verrast: 1 -0. De doelman van Koudekerk denkt na over zijn zonden. foto holvast/mark lamers overheid dwars, de landelijke overheid in dit geval. Van Huis steden: „De gebouwen zijn ei gendom van Domeinen, dat is het instituut dat het beheer doet van overheidsgebouwen. De kantine en de kleedkamer vallen daaronder, maar wij heb ben het gebruiksrecht. In het verleden is de afspraak gemaakt dat de marine de grond terug krijgt als die gebouwen worden afgebroken. Om zekerheid te krijgen, moeten wij dus in de slag met Domeinen. Maar om dat wij blijkbaar niet interessant genoeg voor ze zijn, is er nooit iemand bereid voor overleg." De plannen betreffen voorlo pig alleen de kleedkamer. Het lot van de kleine en dus snel bomvolle kantine annex be stuurskamer is nog onbekend. „Het is hier altijd gezellig. Daar in de hoek zit een team van Kat wijk dat hier vanmorgen heeft gespeeld. Het is nu half zes en ze zijn er nog. Bij hun eigen club verzuipen ze in die grote kantine. Je zou ook eens de ge zichten moeten zien van de be stuursleden van de tegenstan der als ze vragen waar de be stuurskamer is. Die hebben we niet. of beter gezegd: die tafel in het midden van de kantine is de bestuurskamer." Roeien met de riemen die je hebt en daar het beste van ma ken. Het is MVKV op het lijf ge schreven. De sportieve presta ties helpen dit seizoen een beetje mee: „Het is erg goed voor de sfeer binnen de club dat we bovenin meedraaien. Ik vind het niet zo slecht dat we van daag verloren hebben. Je kunt beter een topper zijn in de afde ling dan onderin hangen in de vierde klasse. Die nederlaag komt ons dus niet zo slecht uit. Al zal hij (wijzend op trainer Arie Jonker, red.) daar natuurlijk anders over denken." Jonker heeft inderdaad een andere me ning, al komt die aardig in de richting van die van de vice- praeses: „Vooropgesteld is dat we een perfect seizoen hebben gedraaid. Met zes nieuwelingen in de selectie was de doelstel ling om er een team van te sme den. Daar zijn we uitstekend in geslaagd, want we hebben een prijs gepakt. Als we zouden pro moveren, zou dat een platina prestatie zijn. Maar iedere spor ter wil winnen, dus ik ben erg teleurgesteld door die neder laag. En verliezen in de laatste minuut is helemaal het ergste dat je kan overkomen als sport man." Verantwoordelijk voor die doodsteek was Mark Bakker, die de Koudekerkers met zijn treffer de verdiende zege bracht. Voor rust was de thuisclub op 2-0 ge komen door een goal van Kees van Rijn (een hoge knal van zes tig meter waar Cock Dorrepaal zich volkomen op verkeek) en een mooi uitgespeeld doelpunt van Martin Krayenoord. MVKV had in de eerste minuut na rust dé gelegenheid om op 3-0 te ko men, maar Dave de Jong faalde oog-in-oog met Dorrepaal die wraak nam voor zijn blunder. Het zou waarschijnlijk de be slissing hebben gebracht in een wedstrijd waarin Koudekerk tot dan toe slechts af en toe de tan den liet zien. Het ongunstige tij keerde snel. Uitblinker Ron Pa ling zette zijn team in de 52-ste minuut met een fraaie vrije trap op 2-1 en even later liet hij Klaas van Diggelen voor 2-2 zorgen. Het duel leek te eindi gen in een onbeslist, totdat Bak ker vlak voor tijd mooi werk van alweer Paling afrondde. Koude kerk is nu volop in de race voor een promotie-ticket, terwijl MVKV volgend jaar weer boven in mag meedraaien in de afde ling. De gezelligheid in Katwijk is zo minimaal een jaartje ver lengd. Over het voortbestaan van MVKV hoeft niemand zich dus enige zorgen te maken. Met dank aan Ron Paling en Mark Bakker. MVKV - Koudekerk 2-3 (2-0). 10. Van Rijn 1-0, 41. Martin Krayenoord 2-0, 52. Paling 2-1, 70. Van Diggelen 2-2, „Ik heb een onderhoudende wedstrijd gezien die in grote ma te door de wind werd beïnvloed. Interessant was het om te zien hoe beide ploegen daar mee om gingen. MVKXhad in de eerste helft de wind vol in de rug. De ploeg profiteerde daar niet ge noeg van. Volgens mij had MVKV de Koudekerkse achter hoede veel meer onder k druk kunnen zetten door vroeg te gaan jagen. Je moet er natuurlijk wel cle spelers voor hebben. MVKV heeft een typische aftlelingsploeg. De as is rede lijk verzorgd en de spitsen kunnen ook aardig ballen. Ik was vooral onder de in druk van spits Gtjs Krayenoord die voor rust on grijpbaar was voor Koudekerk. Na rust kwam hij nauwelijks uit de verf. Dat gold ook voor cen trale middenvelder Maart de Mol. In de eerste helft speelt hij Ron Paling uit de wedstrijd en in het tweede bedrijf is het omgekeerd, loen was De Mol onzichtbaar. Ik heb het idee dat gebrek aan conditie daar de oorzaak van was. In cle as lopen dus zoals ge zegd de goede voetballers, maar verder houdt het niet over. Van de backs en de half spelers mag niet meer verwacht worden dan dat ze hun taken vervullen. Je zou kunnen zeggen dat op die plaatsen jongens lopen die vroe ger op straat mee mochten doen omdat ze een bal hadden. Bij Koudekerk is dat niet veel anders. Het grote verschil tussen beide ploegen is Ron Paling, die al jaren op een te laag niveau speelt. Koudekerk mag daar heel blij mee zijn want zonder hem blijft er weinig over van de ploeg. Voor rust speelde Koude kerk veel te tam. Dat kon je bij voorbeeld zien aan het langza me teruglopen van de spitsen. Ik heb wel zeven onnodige buiten- spelgevallen gezien, daar word je als trainer toch gek van. In de tweede helft is dat rechtgezet. Koudekerk ging beter met de wind om dan MVKV. Bij de thuisclub zag je heel vaak dat de lange peer naar voren over de achterlijn verdween. Dat ge beurde Koudekerk verrassend weinig. «■BH*» Z.eer opmerke lijk was dat. Trainer Peter Vlasveld heeft zijn ploeg in cle rust waar schijnlijk goed geprepareerd. Het zou na tuurlijk ook aan Paling ge legen kunnen hebben, hij is een echte lei der. Het balle tje ging onder zijn impulsen goed rond en de aanvallen waren niet te vaak van het kali ber 'god-zegene-de-greep'. Ze probeerden te voetballen en kre gen daarom uiteindelijk hun verdiende beloning. Het was kantje-boord, maar het iets beter verzorgde voetbal van Koude kerk gaf de doorslag. En Ron Pa ling, niet te vergeten. Als je mij nou vraagt wie ik mee zou willen nemen naar het niveau van Docos zeg ik de scheidsrechter. De man floot een puike partij. Zo iemand zou ik graag zien op KNVB-niveau. Hij kwam geen seconde in de pro blemen en leidde, zoals dat heet, onopvallend dus goed. MVKV: Plug (6): Menkveld (5), Van Duyn (6), Van Rijn (7), Pronk (5); Guyt (5). De Mol (6). Van Dijk (5); Martin Krayenoord (7), Gijs Krayenoord (7), De Jong (6) (Ouwehand (6)). Koudekerk: Dorrepaal (5); Nieu- wenburg (5). Schellingerhout (7), Potman (6), Smit (5); Gor dijn (6). Paling (8). Jonkers (6) (Scheer (7)); Van Diggelen (7), Bakker (7), Van Asch (6). Scheidsrechter Ryneveld (8). Agnes Brunninkhuis, volley- balcoach, in VI: ..Ik ben helemaal geen fan van Bergkamp. Dat vind ik net een zak patat, die heeft geen enkele uitstraling. Ik zie niet dat hij het beleeft." Atleet Vincent Rousseau in De Telegraaf: .Automobilisten die lege blikjes in de berm gooien, vind ik ver schrikkelijk Mensen moeten be keerd worden. De natuur op nieuw leren waarderen. Idem: „Eksterszijn moordenaars, smeerlappen. Ze vermoorden hun kleinere soortgenoten. Nor maal schiet ik nooit op vogels. Ik heb name lijk heel veel respect voor de natuur. Alleen niet voor ek sters. Guus Hid- dink in Nieuwe Re- vu: „Ik heb vroeger een trainer ge had die za- terdag- avond kwam controlerèn of je op tijd, om half elf, in bed lag. Hij voelde aan de motorkap van de auto of die warm was en keek door de gordijnen of het licht uit was." Idem: „Ik heb wel eens spelers gezien die als de trainer eraan kwam hun sigaret op hun handpalm uitdrukten. Dennis Bergkamp over de 'stiftbal' in HP/DeTijd: „Ik leun wat achterover, mijn standbeen strak en stevig, mijn rechterbeen flexibeler, en tou cheer de bal aan de onderkant. Het is als een trekstoot bij het biljarten. Oud-scheidsrechter Jan Keizer over Marga van Praag in Pano rama: „Ze spreekt vooreen forum van miljoenen mensen. Ze is van het volk, net als Van Hanegem. Zij kan. in haar positie, dit soort fratsen, niet maken. Het is grensoverschrijdend. En als ik haar morgen op straat tegen kom, zal ik haar zeker even mijn mening laten weten." i r landde een maan- naannetje op de mid- denstip van het Olympisch stadion. Per helikop ter, dat wel. Vervolgens plantte de astronaut een vlag van de World League of American Football (WLAF) in de onher kenbare grasmat. Symbolischer kon het niet. De Amerikanen zijn in Europa geland om ons duidelijk te maken dat er eigen lijk maar één soort voetbal is. Geen soccer, maar american football. Voetbal van een andere planeet. Zonder strafschopge bied, maar met endzones, tigh- tends, runningbacks, tou chdowns en cheergirls. En En gels verplicht in het vakkenpak ket. Geen wapenstok te zien. Grote afwezige in het Olympisch sta dion is de M.E. Die ene platte pet die voor het stadion het ver keer regelt telt niet mee^Aliet Ajax speelt thuis, maar ae Am sterdam Admirals. En dat scheelt nogal wat bezoekers. 7.168 geïnteresseerden zonder kwade bedoelingen willen.wel kennis maken met american football, het 'voetbal' van de Amerikanen. In een stadion waar 38.000 mesen in kunnen geeft dat akelig veel lege plek ken. „Ach, het valt me mee", zegt tackle Rob Baxley van de Admirals. „Volgende keer ne men ze hun vrienden mee en dan zit het gewoon vol". Een rasoptimist, die Baxley. Maar hij is dan ook niet inge huurd om negatief te doen. De NFL, het Amerikaanse prof- football, wil Europa veroveren met een heuse World League van zes Europese teams. In 1992 liep een eerste poging op een fiasco uit. Het verlies be droeg vijftig miljoen dollar. Voor de tweede lanceerpoging hebben de NFL en mediamag naat Ruppert Murdoch een be drag van veertig miljoen dollar uitgetrokken, voor vier jaar. In die periode moet Europa (Am sterdam, Londen, Edinburgh, Barcelona, Frankfurt en Düs- seldorf) vertrouwd zijn met de sport die in z'n essentie niet meer is dan landje veroveren. Amerikaans voetbal in Amsterdam. In de eerste wedstrijd van de World League wonnen de Admirals met 17-13 van de Barcelona Dragons. foto anp Maar zo simpel is het niet voor de argeloze kijker. Kennis van de spelregels en Engels in het vakkenpakket zijn onmisbaar om iets van het gekletter van de helmen en schoudervullingen te begrijpen, laat staan het te kun nen waarderen. En dat konden Baxley en zijn bazen van de NFL nog wel eens schromelijk onderschat hebben. Alleen een foldertje en twèe blèrende spea kers volstaan niet. Een microfo- nist met verstand van zaken wordt door de leken in het Olympisch stadion node gemist. De nieuwsgierigen die 's mid dags nog gelokt zijn met een vrijkaartje houden het na het eerste van de vier kwarten voor gezien. De over elkaar heen tui melende Admirals en Dragons uit Barcelona zeggen hen wei nig. Met kreten als 'de quarter back van Barcelona in trouble, een fumble mensen' wint de speaker geen zieltjes. Bovendien mist het publiek hel den. Er zijn geen Kluiverts en Seedorfen met wie de toeschou wers zich mee kunnen identifi ceren. Van de vier Nederlanders bij de Amsterdam Admirals ko men alleen Frank Temming en Rick Koulen even in actie. De rest van de speeltijd gaat naar de 33 Amerikanen van het team dat ook nog twee Zweden en een Fin telt. Die Amerikaanse spelers zijn uitgerangeerde profs of talentvolle collegespe- iers, die via de World League een profcontract in de NFL, het grote werk, proberen af te dwin gen. Zoals Scott Mitchell die twee jaar geleden in de eerste World League doorbrak bij de Barcelona Dragons en vervol gens een contract bij de Detroit I ions voor elf miljoen dollar te kende. Daar droomt Rob Baxley ook van. De 26-jarige tackle, in het veld beschermheer van spelver deler Jamie Martin, speelde in 1992 een seizoen voor de Phoe nix Cardinals maar kwam door een knieblessure buitenspel te staan. Volgens de spelersgids mag de kolossale Baxley in zijn vrije tijd graag golfen, heeft Caddyshack als favoriete film en ziet zijn tien weken durende verblijf in Amsterdam, waarvoor hij 15.000 dollar toucheert, als een ideale mogelijkheid om wat van Europa te zien. Wat er niet bijstaat is dat hij via de Amster dam Admirals op een terugkeer naar de NFL hoopt. Hoe great hij Amsterdam ook vindt. Dan moeten de Admirals wel beter gaan spelen. Baxley en zijn teamgenoten winnen onder de ogen van diverse NFL-scouts met 17-13 van de Barcelona Dragons, maar de zwaargewicht vindt het maar een ugly game. „We mogen onze verdediging wel bedanken. Die heeft ons ge red." Inderdaad, Kelly Sims en Ron Carpenter slepen de Admi rals er in het laatste kwart van de wedstrijd doorheen met twee belangrijkeonderscheppingen. De wedstrijd, die zestig minu ten zuivere speeltijd telt, is dan inmiddels drie uur en een kwar tier bezig. „Geen wonder", zucht een verkleumde toe schouwer, „het is best spectacu lair, maar een aanval duurt vijf seconden en dan gebeurt er weer een minuut niets". Het zo veelste dansje van de Admiral Dancers, de in de clubkleuren blauw, groen en oranje gesto ken cheergirls, krijgt hem niet meer warm. Toch denkt Michael Keller, een hoge pief bij de NFL die de Ad mirals adviseert, dat football aanslaat in Europa. „We heb ben helemaal niet de illusie dat we het soccer naar de kroon kunnen steken. Maar het moet mogelijk zijn om volle stadions te trekken. Ik hoorde dat er bij de wedstrijd tussen Frankfurt en Londen 35.000 mensen za ten te kijken. We zullen het pu bliek moeten opvoeden, foot ball op scholen moeten intro duceren. En als de televisie maar genoeg uitzendt, gaan de mensen het vanzelf begrijpen. Helden? Genoeg hoor. De Ne derlanders nu misschien nog niet, maar die Amerikanen in het team zijn toch ook helden. Neem die nummer 22, die speelde een fantastische wed strijd. Hoe heet-ie ook al weer?" Ralph Dawkins, runningback.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19