Willem II bezorgt Ajax fijne middag PSV bestaat uit Ronaldo en Nilis Everton verrast Spurs; 'amateurs' Bayern pakken punt NAC geeft Feyenoord zege cadeau Sport MAANDAG 10 APRIL 1995 Airdrieonians weer in finale GLASGOW RTR Airdrieonians speelt voor de tweede keer in drie jaar in de finale van de strijd om de Schotse beker. De eerste di visieclub versloeg zaterdag Hearts uit de Premier Divi sion met 1-0. De tegenstander in de eindstrijd is de winnaar van de replay tussen Hibernian en Celtic, die vrijdag gelijk speelden (0-0). Pierre van Hooydonk, die met een ham stringblessure bij Celtic uit viel, zal woensdag de return waarschijnlijk moeten mis- In de competitiewedstrijd van zijn nieuwe club Mo therwell tegen Partick Thistle (1-2) liep Mitchel van der Gaag een knieblessure op. Hij is vermoedelijk drie we ken uitgeschakeld. Door de nederlaag en de zege van koploper Rangers tegen Aberdeen (3-2) werd het gat met nummer twee Mother well maar liefst zeventien punten. Tegen alle prognoses in heeft Everton gisteren de finale van de FA-beker bereikt. De club uit Liverpool versloeg op Eiland Road in Leeds favoriet Totten- ham Hotspur met 4-1. Pas woensdag weet Everton, dat in de competitie in degrada tienood verkeert, tegen welke ploeg het in de eindstrijd moet opnemen. Manchester United en Crystal Palace bleven op Villa Park in Birmingham, na verlen ging, steken op 2-2. Woensdag is de replay in Manchester. Het duel tussen de twee „cupfighters" Everton en Tot tenham kende een eenzijdig verloop. In de 35e minuut druk te Matt Jackson het veldover- wicht van Everton uit met de openingstreffer. In de 55e bouwde Graham Stuart de voorsprong uit. Jürgen Klin- smann, die hoopte als tweede Duitser na Bert Trautrrtann in 1954 de FA-bekerfinale te halen, benutte in de 63e minuut een strafschop. Invaller Daniel Amokachi toonde in het laatste kwartier het ongelijk van de manager van Everton die in de Nigeriaan geen basisspeler ziet. De spits maakte binnen acht minuten twee doelpunten. Bijna scoorde de aanvaller, die dit seizoen - overkwam van Club Brugge, een hattrick. De bal ging echter voor het doel langs. Crystal Palace had meer ver diend dan een gelijkspel. De ploeg, die evenals Everton in degradatienood verkeert, kwam tegen landskampioen en beker houder Manchester United twee keer op voorsprong. In de 33e minuut scoorde Iain Dowie 1-0, Dennis Irwin voorkwam met zijn treffer in de 70e mi nuut een voortijdige uitschake ling. In de verlenging zette Chris Armstrong zijn ploeg opnieuw op voorsprong, maar Gary Pal- lister maakte in de 96e minuut de gelijkmaker. Spanje Real Madrid heeft gisteren op nieuw een obstakel genomen op weg naar de eerste Spaanse titel sinds 1990. De Koninklijke versloeg Real Zaragoza, bijna-fi- nalist in de Europa Cup voor •bekerwinnaars en bedwinger van Feyenoord, met 3-0 door doelpunten van Raul, Zamora- no en Dubovsky. Barcelona ver speelde weer een punt en neemt vrijwel zeker afstand van het kampioenschap. Barca in casseerde de gelijkmaker tegen Real Sociedad in de slotminuut. Barcelona, met Koeman, Jordi en Stoitsjkov, nam voor 68.000 toeschouwers na ruim een uur een voorsprong tegen Real So ciedad. De Bulgaar, die weer op redelijk goede voet leeft met trainer Cruijff, scoorde. Hij maakte zijn rentree na twee we ken schorsing die de trainer hem oplegde nadat de interna tional de vloer had aangeveegd met zijn medespelers en het be leid van Cruijff. De tegentreffer van Sociedad viel in blessure tijd. Op dat moment waren de gasten met tien man, omdat Fuentes uit het veld was ge stuurd na een overtreding op Jordi. Duitsland Bayern München heeft met een gelegenheidsteam opnieuw ge lijkgespeeld tegen een elftal dat op papier aanmerkelijk hoger werd ingeschat. Na de 0-0 van woensdag in de Champions League tegen Ajax volgde zater dag in het uitverkochte Olympi sche stadion van München 1-1 tegen Kaiserslautern. Trainer Trapattoni miste dit keer maar liefst acht min of meer vaste krachten. De Itali aan kreeg vooraf toestemming een amateur meer op te stellen dan volgens de richtlijnen is toegestaan. De bekendste daar van was Hansi Pflügler. De 35- jarige oud-international maakte zijn rentree, na drie jaar geleden als professional te zijn gestopt. Pflügler, één van de wereld kampioenen van 1990, speelde op de plaats van libero Helmer. Deze liep in de slotfase van de ontmoeting met Ajax een lichte spierscheuring op. Samen met plaatsvervangend aanvoerder en doelpuntenmaker Scholl groeide Pflügler uit tot de be langrijkste speler bij de titelver dediger. Italië De derby's in Turijn zijn dit sei zoen niet aan Juventus besteed. Voor de tweede keer dit seizoen verloor de koploper van Torino, ditmaal op eigen veld (1-2). Veel consequenties had hét niet voor Juventus. Achtervolger Parma verloor ook, van AC Milan. De titelverdediger won met 3-2, on der meer door een treffer van de eindelijk weer eens startende Lentini. Aanvoerder Baresi kreeg de rode kaart. Inter boekte de vierde zege op rij. In San Siro versloeg het Ge noa met 2-0. Inter is nu al zeven duels zonder verlies. Rob Jan sen, zaakwaarnemer van Berg kamp en Jonk, verblijft in Mi laan om deze week te gaan pra ten over de toekomst van zijn Sforza van FC Kaiserslautern (onder) heeft de Bayern-spelers Frey en Zickler op zijn rug. foto epa pupillen. In ieder geval staat Jonk op het punt van vertrek ken. Hij staat op het verlang lijstje van PSV. Lazio-Reggiana (2-0) stond in het teken van de terugkeer van Gascoigne. De Engelsman was door een dubbele beenbreuk precies een jaar afwezig. Slacht offer van de komst van Gaza was Aron Winter, die op de tri bune moest plaatsnemen. Vol gens de officiële lezing spaarde Lazio hem voor het naderende bekerduel met Juventus, waarin de ploeg een achterstand van 1- 0 moet wegwerken. Kreek, evenals Winter oud- Ajacied, maakte zijn vijfde doel punt in achttien duels voor Padova. Mede daardoor ver sloeg de ploeg Brescia met 3-1. Padova klom door de zege naar de dertiende stek en lijkt aan degradatie te kunnen ontsnap pen. België De spanning in de beslissende fase van de Belgische competi tie speelt de koplopers An- derlecht en Standard Luik zicht baar parten. De Brusselse for matie verloor zaterdag verras send met 1-0 van Sint-Truiden. Standard Luik liet vrijdag al een punt liggen bij Lierse SK (0-0). Anderlecht verloor onver diend van Sint-Truiden. De for matie van Jan Boskamp was voortdurend in de aanval, maar stuitte of op de uitstekende doelman Velkeneers of op het houtwerk. Grün kopte de bal te gen de lat en Boffin trof de paal. Na een half uur spelen bracht Van Houdt Sint-Truiden op 1-0. In de tweede helft ging de Brus selse club verbeten op jacht naar de gelijkmaker, maar Vel keneers was niet te passeren. Frankrijk De Franse titel kan FC Nantes haast niet meer ontgaan. De voorsprong op nummer twee Lyon liep zaterdag-op tot twaalf punten, waarbij Lyon nog wel een wedstrijd te goed heeft. Lyon verspeelde vrijdagavond twee punten tegen Lens (1-1), Nantes won een dag later op ei gen veld met 2-0 van Sochaux. Het duurde ruim een uur voordat de koploper aan scoren toekwam. In de 62e minuut zorgde N'Dóram voor de bevrij ding, elf minuten later benutte Ouedec een strafschop. Ouedec kwam daardoor op een seizoen stotaal van achttien doelpun ten, één minder dan zijn club genoot Loko. Zevenendertigste speeldag: Ni Norwjch 3-0, Nottingham-West F ertigste speeldag: Paris SG =-Rennes 1-0, Caen-Martigü 2-0, Monaco-S e-Montpell. 0-1, Nantes-Soi 70, Lyon 31-58, Paris SG 31-54, L 52, Cannes 32-51, Bordeaux 3 Zesentwintigste speeldag: e 2-1, Bari-Fiorentin; a 2-0, Parn 0, Juventus-Torino 1-2, Cagliari-Fogi 1 Stand: Juventus 26-58, Parma 2 Roma 26-45, Milan 26-45, Lazio 2 Inter 26-41, Fiorentina 26-40, Torin 39, Sampdoria 26-38, Cagliari 26-3? poli 26-35, Ban 26-32, Padova 2 Foggia 26-28, Genoa 26-28, Crem 26-26, Reggiana 26-14, Brescia 26-! SCHOT Eenendertigste speeldag: Falkirk-Di 62, Motherwell 31:45, F PSV is en blijft voorlopig be staan uit het duo Nilis-Ronaldo, aangevuld met negen anderen. Ook tegen FC Utrecht maakten de beide buitenlanders het ver schil. Nilis bereidde de goals voor, Ronaldo maakte ze. Het werd 4-0 in het Philips-stadion en dat was behoorlijk geflat teerd. PSV speelde eens verre van groots. Met een scherpere voorhoede had FC Utrecht misschien wel met een puntje uit Eindhoven kunnen vertrekken, hoewel er tegen het geweld van Ronaldo (drie goals) natuurlijk weinig bestand is. De 18-jarige Braziliaan lijkt zonder problemen naar een magistrale eindscore van 30 goals te gaan in zijn eerste Nederlandse com petitie. Hoezeer Nilis en Ronaldo de uitslagen van PSV bepalen, bleek gisteren weer eens. Qua veldspel lag FC Utrecht immers lang boven, hoewel Advocaat dat anders had gezien. ,,Ik vond dat we goed startten en we heb ben de wedstrijd zeker bepaald nadat Meijer was ingebracht." Dat was na een half uur en die wissel (Pahlplatz moest er uit) bedacht Advocaat toch echt niet omdat het zo lekker liep bij PSV. Op het middenveld had FC Utrecht, met een superieur spe lende Gorter, de overhand, ook omdat de ploeg van Vonk/Du Chatinier er een mannetje meer had dan PSV. De thuisclub pre fereert onder Advocaat zeker heid en derhalve een vier-mans achterhoede tegen een partij met drie spitsen. Die drie spitsen van Utrecht werden, met gemak zelfs, uit de wedstrijd gehouden, maar zelf kwam PSV nauwelijks aan voet ballen toe. Dat had iets met de desinteresse van Ronaldo te maken, maar meer nog met de kwaliteit achter hem. Pas met de komst van de opportunist Meijer kwam er vuur in het spel yan PSV dat ineens ook veel meer balbezit bedong. Pas na ru£t werd er. uitbe taald. Ronaldo liet zich drie keer achter elkaar feteren, drie keer nadat hij door Nilis op weg was gestuurd. Twee keer was trou wens ook de goed spelende Björn van der Doelen, betrokken bij de doelpunten die wel al snel een einde maakten aan de wed strijd. Dat Meijer er heel laat (en heel on-Meijers, want zeer tech nisch) zelfs nog 4-0 van maakte, was wat erg veel van het goede voor PSV. vrije trap van Lems. Voor de Dordtse topscorer Wouden was het een koud kunstje om de door Brookhuizen losgelaten bal in het doel te werken. Ook de Deense doelman Gall van de thuisclub haalde vreem de capriolen uit. Hij tastte her haaldelijk mis op hoge voorzet ten van de flanken. Van Eijkeren leek in de slotfase van het de gradatieduel na weer een weife ling van Gall voor de bezoekers te profiteren, maar oud-interna tional Van Tiggelen fungeerde voor de Dordtenaren op de doellijn als redder. EREDIVISIE Dordrecht'90-NEC 1-0 (0-0). 65. Wouden 1-0. Scheidsrechter: Van Di|k. Toeschouwers: 3305. Gele kaart: Nijenhuis, Verhoeven (NEC) Sparta-GA Eagles 1-2 (0-1). 44. Schenning 0- 1, 5. Groenendijk 1-1, 80. Valk 1-2. Scheids rechter: Blankenstein. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Taument (Sparta), Verkuyl (GA Eagles). Ajax-Willem II 7-0 (5-0). 6 Litmanen 1-0, 8 Kanu 2-0, 14. Finidi 3-0, 21. Litmanen 4-0, 25. Seedorf 5-0, 75. Frank de Boer 6-0, 77. Ronald de Boer 7-0. Scheidsrechter: Schaap Toeschouwers: 18.875 (uitverkocht). Gele 71^Ronaldtf2-0,^87'ronaIdoVo° S^Mei jer Dordrecht '90 wint opnieuw Ook NEC is er niet in geslaagd de opmars van Dordrecht '90 tot staan te brengen. De Nijme- genaren incasseerden aan de Dordtse Krommedijk met 1-0 de vijftiende nederlaag van het seizoen. Zo ver was het echter nooit gekomen, als doelman Brookhuis zaterdagavond in zijn normale doen was geweest. De laatste man van NEC blun derde in de 65e minuut na een BREDA MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Jozsef Kiprich blijft een man van momenten. Bijna vijf kwar tier genoot hij gisteren aan de zwaar bewaakte Beatrixstraat, waar het tot vesting omge bouwde stadion van NAC ligt, van het voorjaarszonnetje. Op de rechterflank was Kiprich niet vooruit te branden. Maar in de laatste zes minuten van NAC- Feyenoord schudde de 'tove naar' uit Tatabanya even twee fraaie assists uit zijn mouw. Ge noeg om zijn club in de race te houden voor een UEFA Cup plaats en voldoende om net als vorige week zijn volle premie mee te pakken: 1-2. Willem van Hanegem beseft dat zijn elftal in deze periode geen schoonheidsprijzen in de wacht sleept. Het rendement van de Rotterdammers is even wel zeer hoog. Kiprich, Obiku en Blinker hebben aan een paar kansen voldoende om steeds de overwinning te grijpen. Op die manier schakelde Feyenoord Heerenveen uit in de halve fina le van de bekerstrijd, zette het vorige week Volendam aan de kant en liet het dus gisteren NAC gefrustreerd en gedesillu sioneerd achter. „Waar zitten we eigenlijk? Het is al lente, hè? Ja, dan hebben die jongens een beetje last van voorjaarsmoe heid," stak Van Hanegem in een vrolijke bui de draak met het optreden van zijn eigen spelers. „Met minimale inspanningen halen ze toch steeds de punten binnen. Vind ik knap van de he- Zo beladen als het duel tus sen NAC en Feyenoord door alle veiligheidsmaatregelen vooraf was, zo gezapig en mat was de sfeer in het veld. Het eerste be drijf was een aanfluiting. Het publiek verveelde zich, kreeg zelfs geen echte strijd te zien. Het erbannelijke veld van NAC was er de oorzaak van dat het voetbal alleen maar onverzorg der werd. Na rust leek de passieve hou ding van Feyenoord te worden afgestraft. Yassine Abdellaoui, de gevaarlijkste man bij NAC, schoot van dichtbij in nadat Ed de Goey in eerste instantie een schot van Peter Remie had ge keerd. De Goey voorkwam even later dat de Australische aanval ler Graham Arnold de thuisclub aan een grotere voorsprong hielp. Arnold ontsnapte aan de dekking van Bernard Schuite man, die de voorkeur had ge kregen boven Rob Maas en Er- rol Refos. Maar De Goey keerde met zijn benen op de doellijn de inzet van Arnold. NAC haalde zich daarna de woede van trainer Ronald Spel- bos op de hals. De oud-Ajacied vond dat zijn elftal in de slotfase op een amateuristische manier de voorsprong uit handen gaf. NAC verzuimde achterin de boel op slot te gooien, ging bij een hoekschop massaal mee naar het doel van De Goey en kreeg dus in de slotminuten twee maal een draai om de oren. Mike Obiku kopte bij de tweede paal de bal in na een scherpe voorzet van Jozsef Kiprich en Regi Blinker tikte op dezelfde plaats nummer twee binnen. Spelbos, die vier van de laatste vijf thuiswedstrijden ver loor: „Commentaar is eigenlijk overbodig. Dit was zo verschrik kelijk amateuristisch. Willem van Hanegem voelde met zijn collega mee. „Als je zo'n wedstrijd ziet, kom je hal verwege tot de conclusie dat er eigenlijk niks inzit. Voor allebei niet. Toen wij achter kwamen, had het een gelopen koers moe ten zijn voor NAC. Maar men bleef gelukkig lekker naar voren Spelbos wekte de indruk met weinig plezier verder te zullen werken in Breda. „Ik heb geen zin meer om tegen deze groep te praten. Dat is zonde van mijn energie. Als je zo speelt, verdien je ook op de plaats te staan waar de club nu staat. Of we nog wel in de eredivisie blijven? Als we het elke keer zo blijven weggeven, ziet het er inderdaad niet rooskleurig uit." Louis van Gaal gaf het eerlijk toe. Hij had toch 'een katte rig gevoel' overgehouden aan ae midweekse confrontatie met Bayern München. Omdat we niet gewonnen heb ben en ook omdat we niet gescoord hebben.' Maar het ondefinieerbare gevoel van onbehagen bleef niet lang hangen bij de Ajacieden. Met dank aan Willem II, die de Amsterdammers een fijne middag bezorgden. De Tilburgers gaven de Amster dammers gistermiddag alle ge legenheid om wat frustraties bot te vieren. Een ruime 7-0 overwinning was het vervolg. En dat had Ajax net nodig vol gens Van Gaal. „Dit was een lekkere middag voor ons en die konden we goed gebruiken." Willem Il-coach Theo de Jong had er nog wel op gegokt dat Ajax misschien wel een kleine terugval zou kennen na de zwa re competitie-wedstrijd tegen Heerenveen en het Champions League-duel tegen Bayern München. Daarom gaf hij zijn spelers de opdracht om Ajax op eigen helft fel en agressief op de huid te zitten. „Dat vinden ze in Amsterdam waarschijnlijk niet zo leuk na zo'n zware week", dacht De Jong hardop in de Til- burgse kleedkamer. Maar na aqfit minuten sneed Willem II gistermiddag al voor een verlo ren zaak. Twee kapitale fouten in de defensie werden door Ajax genadeloos afgestraft. „Toen was het dus al over en sluiten voor ons", luidde dè niet zo moeilijke conclusie van Theo de long. Jari Litmanen kreeg van zijn even afwezige bewaker Dave Smits alle gelegenheid om de Amsterdamse openingstreffer voor zijn rekening te nemen. Doelman Roland Jansen maakte het een paar minuten later nog wat bonter. Hij werd ernstig in de problemen gebracht door een verre terugspeelbal van John Feskens. En de goalie wist helemaal niet meer waar hij het moest zoeken toen ook nog Nwanko Kanu plotseling voor hem opdook. Jansen weet nu ook dat de Nigeriaan werkelijk over uitschuifbare benen be schikt. Hij schoot de bal vol op de uitgestoken voet van Kanu en het leer caramboleerde snoeihard in het Tilburgse doel, een treffer met een hoge amu sementswaarde. Louis van Gaal vond het prij zenswaardig dat zijn ploeg geen gas terug wenste te nemen na de snelle 2-0 voorsprong. „We hebben Willem II enorm in de problemen gebracht door heel agressief aan de wedstrijd te be ginnen en dat zeker een half uur lang vol te houden. Ik vind het knap dat de spelers dat konden opbrengen na die wedstrijd te gen Bayern. Daar neem ik mijn petje vooraf." Ajax denderde nog eventjes vrolijk door. Het arme Willem II werd helemaal zoek gespeeld. Dat gold in het bijzonder voor rechtsback Mare Latupeirissa. Hij was aangewezen als bewa ker van Mare Overmars, maar dat was in de praktijk slechts een papieren functie. Latupei rissa werd aan alle kanten voor bij gelopen door Overmars, die Finidi George na weer een lange rush de derde Amsterdamse treffer op een presenteerblaadje aanbood. Opnieuw Jari Litma nen en Clarence Seedorf maak ten na precies 25 minuten hele maal een zielig hoopje ellende van Willem II: 5-0. Daarna streek Ajax de hand eindelijk over het hart en von den diep in de tweede helft al leen de broers De Boer nog een keertje het net. Verdediger Frank trof de roos uit een vrije trap die door invaller Patrick Kluivert met het hoofd van rich ting werd veranderd. Rechtshalf Ronald nam het mooiste kunst stukje van de middag voor zijn rekening. Zonder dat de bal de grond raakte, zette hij met twee prachtige bewegingen Arno Hofstede en Dave Smits buiten spel. Zijn harde volley was ver volgens ook Roland Jansen te machtig: 7-0. Ronald de Boer van Ajax (links) in arm-gevecht met Ron Vos van Willem II.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14