Magie toverwoord bij speelgoed Trends Variaties op thema bank MAANDAG 10 APRIL 1995 Nederland goedkoopste maar met minste aanbod Magie is het toverwoord bij speelgoed het komend jaar. Daarnaast sprookjess feren, boven en onder wa ter, tal van nieuwe soorten constructiesystemen en veel verbeterde uitvoerin gen van bestaande speel tjes en spellen. Door dat al les heen loopt de dikke ro de draad die licensing heet, de figuren uit Disneyfilms die zich ontpoppen als prominente figuren op spellen, puzzels en in speelgoed. En wie wars is van dat alles kan creatief bezig zijn vanuit door dachte dozen. DESIREE VAN OOYIK Al dit speelgoed van de nabije toekomst was te zien op de speelgoedbeurs in Neurenberg. Van het immense aanbod daar zal maar een klein deel ons land bereiken. Belangrijkste oorzaak: de taalbarrière. Daarnaast kent Nederland een merkwaardige clustering van speelgoedinko pers. De winkelketens Bart Smit en Intertoys behoren tot het Blokkerconcern, dat daarmee beeldbepalend is voor het aan bod in alle speelgoedzaken. Ko pen deze grote jongens bijvoor beeld een spel niet aan, dan wordt vertaling onrendabel en bereikt het spel de Nederlandse markt niet. Andere kant van de medaille is dat door die cluste ring en een scherp inkoopbeleid speelgoed nergens ter wereld zo goedkoop is als in Nederland. Een echte trend is speelgoed in miniformaat. Frêle tienerpopjes niet groter dan een pink, enge futuristische kereltjes, lieve diertjes met een heel eigen speelwereld in miniformaat en micromachines. Klein zijn ook de reisspellen. Uitschieter is het 'koffer-monopolie'. Een plastic koffertje herbergt sluitvast alle accesoires van het spel. In creatieve zin wordt met na me voor kinderen, ook veel compact verpakt. Slimmig heidje daar is het 'magische penseel', een verfpaletje in minidoos met ingebouwd uit spoelbassin zodat ook onder weg kan worden geverfd. Magie Ook de tweede trend, magie, hult zich in kleinverpakking. Zelfs goochelen oogt compact. Losse, haast professionele trucs, veroveren de markt. Zo introdu ceert MBHasbro onder meer een minizwaard dat trouwrin gen doorsnijdt zonder snede en een toverkoord dat van drie los se stukken weer één geheel wordt. Magie in een andere zin bij Playmobil. Dit voorjaar Babyspeeltjes kunnen in de wasmachine. Los te koop: bijna professionele goocheltrucs. foto cpd wordt een magiër met che misch lab en tovenaarsleerling gepresenteerd, later gevolgd door een rotstempel in sprook- jesèfereh la Fata Morgana van de Efteling. Voor tieners is er 'vraag 't Zandar', een spel met een kristallen bol in de hoofd rol. Speelgoedfabrikanten hebben zich ook verdiept in de onder waterwereld. Lego neemt een duik in het diepe met 'Aquazo- ne', een avontuurlijk thema waarin inktvissen, haaien en duikers elkaar bestrijden om energiekristallen te vergaren. P U Z Z E L N N T W N E G R O Z R E V A E E S E K A L F N R O c K A H K A N A A T S P O M R R F C A A T N A R K A R N E N T U M H T I F R U N E M K E E O P K E M E E N P A R K M R D O E M T N E A K T G E M S L U E E E D L P E E L W A H I W E R E S A L O K D D H A O H E L E A I R E N C R R V T H K G L 0 V E S A A K E E C N T S T T P O I D A R T S A I 0 H O D N E T H C O O A U C E N E R E T S O O R B 0 N N E K K E D L E F A T Aankleden Aftershave Boterhammen Cornflakes Douchen Fit Marmelade Melk Ochtend Scheren Slaapkamer Tafeldekken Ochtendhumeur Thee Opmaken Opschieten Opstaan Radio Roosteren Toilet Uitgeslapen Verzorgen Wekker OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM spyker t-b-o-r-e roest-a-t 0-r-jumbo magie-e-u 1knor stomer 1-oy koning Opvallend in Neurenberg was de explosieve groei van nieuwe constructiesystemen. Gemene deler bij alle nieuwelingen is de mogelijkheid zowel vlak als in de breedte en hoogte te kunnen bouwen. Licensing Licensing drukt een zwaar stempel op het aanbod anno '95. Met name Walt Disney den dert door alle speelsegmenten en leeftijden heen met de zwart genopte dalmatiërs, aristocrati sche katten en Sneeuwwitje en haar zeven dwergen gëent op koopvideo's. Lion King, Aladdin met geest en later in het jaar Pocahuntas, de volgende kerst film van Disney. Prominent aanwezig was ook MacDonalds met zelf te maken hamburgertjes en andere vlugge hapjes van klei. Voor wie echt honger krijgt worden boter hammen zonder korst geplet en in fritesvorm gesneden Babyspeelgoed Rond en zacht is de uitstraling van nieuwe babyspeeltjes. Uit en afwasbaar stof wordt veel ge bruikt. Zachte ronde vormen in primaire of uitgesproken pastels nemen de plaats in van felle drukke kleuren. Interactief blij ven de speeltjes wel. Elke bewe ging van de kleine heeft een ge- volg. DE RECHTER Voor peuters is er een lawine aan elektronica. Alles educatief bedoeld en speciaal berekend op hardhandig gebruik. Opval lend daarnaast is het aanbod aan speelgoed dat groot is van formaat. Speelkeukens, garages, werkplaatsen, wasmachines en multifunctionele speeltuigen worden uitgevoerd op ware kin dergrootte. Een opvallende te genstelling tot het aanbod in minispeelwerelden voor de schooljeugd. Meisjes Ponypaardjes en minipoppen in zoet roze lijken voor veel ont werpers synoniem met meisjes speelgoed. Enkele grapjes ste ken daar letterlijk boven uit zoals de 'sky-dancers', feetjes die vanuit een handvat in de vorm van een maan of dolfijn draaiend in de lucht worden ge schoten. De tienerpoppen Barbie en Sin- dy, die kennelijk model staan voor de mini's krijgen komend voorjaar meer pit. Met name Sindy wordt met rastahaar, bergklimsets, mountainbike en stalen zonnebrilletje een spor tieve meid. Barbie daarentegen houdt van verkleden. Als Scar lett O'Hara, als fee of gehuld in middeleeuwse kostuums, geeft ze haar verschijning een meer waarde als verzamelpop. Volgens ingewijden boeken functiepoppen dit jaar winst. Helemaal nieuw in dat opzicht is een pop met drie gezichten, gewoon, lachend en huilend. De capuchon moet wel om het poppehoofd zitten omdat an ders alle drie gezichtsuitdruk kingen tegelijk te zien zijn. Op vallend groot daarnaast was op de beurs het aanbod van pop pen met ronde stoffen snoetjes. Op wielen Speelgoed voor jongens loopt op rolletjes. Groter dan ooit is het aanbod in autootjes met he le speelconcepten. Snelle bui zen op afstand van elkaar waar in de voertuigjes overvliegen door een gedoseerde druk op de knop, micromachines met hele dorpen, straten en aparte the madoosjes. Daarnaast zieken wagens, brandweerauto sen andere hulpvoertuigen die opengeklapt een heel speelveld met accessoires herbergen en robots die omgebouwd auto's blijken. Met name voor de zomer zijn er tal van nieuwe radiografisch be: stuurbare wagens. Transfor- meerbaar in model tijdens het rijden of types met wielen on der en boven die ongehinderd verder rijden na over de kop te zijn geslagen en helemaal nieuw, een snelle motor model Harley-Davidson. Belangrijk daarnaast is de wereld van film en video. Bank, samengesteld uit cirkel segmenten en rechte delen.. De erker is bij nieuwbouw weer zeer gewild. Vaak met ramen tot op de grond en gebogen ruiten, die soms een halve cirkel vor men. Met zitelementen van Zwitserse fabrikant A.R.S. kun je de lijn van de uitbouw perfekt volgen. Er zijn rechte elementen al dan niet van een armleuning links en/of rechts voorzien en cirkeldelen in verschillende 'gradenbogen'. Met zes 30-gra- den-elementen naast elkaar bij voorbeeld kan exact een halve cirkel worden gemaakt. Wil je een flauwere bocht, dan kies je voor45-graden-elementen. Vaak wordt ter afsluiting aan een of beide kanten van een bank een recht element met armleuning gekozen. Maar van twee rechte elementen kun je ook een tweezitsbankje maken. Het aantal combinatiemogelijk heden is eindeloos. Bij de meu bels zijn ook los op de rugleu ning te plaatsen neksteunen te koop. In totaal zijn er 24 ver schillende onderdelen, die in een keur van kleuren leder, al- cantara en stof uitgevoerd kun nen worden.' Geurlichtje Parfums zijn er niet alleen voor het lichaam, ook voor het huis. Een geurtje in huis kan lekker zijn, hoewel gewoon een frisse woon- of slaapkamer toch ook z'n char me heeft. Maar kaarsen met een geurtje, dat moet kunnen. In de huisgeur-collectie Ascot van Ralph Lauren deze kaarsjes. Compleet in dit leuke cadeaudoosje, kost zo'n geurkaarsje 52; het kaarsje alleen (navulling) kost 21. Meer in formatie: Maison de Bonneterie, tel. 020-6262162. Mr. Jesse van Muylwijck HETT MOST MAAR. &SNS (JÏT ZIJN M&T TtRMSN AUS "MOFFFKI"'BKJ "KAAStccPPeM." I N EDERuAMDERS DUiT-SETRS MOETTHKl AF VAkl O ie: OU OB CUiCHé.3 l w R Weersvooruitzich DINSDAG 11 APRIL Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Tijdens het voorbije weekeinde kwam er een einde aan het zach te aprilweer. De eerste week van deze grasmaand bleef de tempe ratuur ongeveer drie graden bo ven de normale waarde. Zaterdag en zondag bleef het kwik hangen op maximaal 8 tot 10 graden, terwijl we gewoonlijk op 12 gra den mogen rekenen. Koude-invalletjes zijn heel ge bruikelijk in het vroege voorjaar. Terwijl de zon al flink hoog staat, wordt het koudereservoir uit het hoge noorden nog regelmatig over het Europese vasteland uit gestort. Er is zelfs sprake van een duidelijke voorkeur voor noorden winden in deze tijd van het jaar. Omdat het vasteland sterker opwarmt dan de aangrenzende oceaangebieden, ontstaat er rela tief lage druk boven het conti nent en is er een neiging tot de vorming van hogedrukgebieden boven zee. Die luchtdrukverdeling zagen we de afgelopen dagen d del ijk op de weerkaarten afgetekend met een hoge drukgebied r de Britse Eilanden en depressie-activiteit, die reikte van Scandina tot aan de Zwarte Zee. De kille noordenwind tussen beide systemen voerde vrij veel bev king aan, waaruit op zaterdag nog een enkele gure bui viel. Wind e bewolking zorgden er voor, dat de voorziene nachtvorst uitbleef. Zi dagochtend liet de zon zich nog even zien, maar weldra liepen uitg strekte wolkenvelden binnen vanaf de Noordzee. Afgelopen nacht en ochtend trok het neerslaggebied v ke storing van noord naar zuid. Toch is deze verslechtering maar ti lijk. Nadat het storingsgebied is vertrokken, breidt hogedruk zich nieuw uit over de Noordzee. In de loop van deze week is nog enige versterking te verwachten naar Zuid-Scandinavië. De wind blijft voorlopig noordelijk. De luchtaanvoer uit die hoek wat minder koud dan voorheen, maar hogere temperaturen dan 12 14graden zitten er nog niet in. Wolkenvelden liggen voortdurend! de loer; toch zijn er ook wel zonnige momenten. Later in de week ruimt de stroming wat verder door naar noordoc Het weer krijgt dan wat meer continentale trekjes met aanvoer van drogere lucht en kans op meer zon. OPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Af e it zuidwesten o n af e gen. Middagtemperatuur van rond het vriespunt in het noorden tot ongeveer +6 graden in het zuiden, morgen enkele graden ho- Zwed Perioden met zon en droog. Middagtempera- eral J, Wales en Ierland: droog. In het zuidwesten vooral vandaag overwe- regen. Middagtempera tuur ongeveer 9 graden Engeland, Schotlan vandaag droog en vooral in het zuiden perioden met zon. Morgen in het noor den wolkenvelden en plaatselijk wat re gen of motregen. Weinig wind. Middag- temperatuur ongeveer 14 graden. België en Luxemburg: vandaag veel bewolking en af en toe re gen. Morgen in de Ardennen mogelijk nog wat regen, elders droog en af en toe wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, in de Ardennen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke departementen droog en af en toe zon, elders veel bewolking en vooral vandaag af en toe regen, in de Vogezen en Jura boven 1200 meter sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, in het zuidwesten.rond 15 graden. Temperatuur op 1000 meter hoogte in de Vogezen en de Jura iets bo ven het vriespunt. Zonnig, maar van het zuiden uit geleide- bewolkmg meter sneeuw, morgen geleidelijk ger en hier en daar enkele opklarin Middagtemperatuur ongeveer 9 gra Temperatuur op 1500 meter duitse Alpen en op 1000 r middelgebergten rond het vriespunt. Zwitserland: vandaag eerst enkele opklaringen, overwegend bewolkt en af en af regen, boven 1200 meter sneeuw, loop van morgen in het zuiden e opklaringen. Temperatuur op 20( iets onder nul. In de dalen maxim; 12 graden, in het zuiden iets hogei Oostenrijk: vandaag eerst enkele opklaringen, der veel bewolking gen, boven 1200 r ma in de d til J 11 graden. Ter gen enkele verspreid weersbuien. Aan de str ten mogelijk enkele r Warm n 27 en 32 graden, aan de we zee koeler. Morgen in het zuiden iets la gere temperaturen. Perioden met zon, ook van tijd tot tijd wolkenvelden én kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Spanje: het zuiden en midden gelei- meer bewolking en vooral verspreide regen- of on- DINSDAG 11 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.53 Zon one Maan op 15.48 MaanonderO' Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 00.55 13.34 00.28 i: Laag 08.46 21.25 08.27 Weerrapporten 10 april 08 u delijk wc morgen e meest rond 22 graden, landinwaarts tussen 25 en 28 graden, in Andalusië vandaag ongeveer 31 graden Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral vandaag sope dagtemperatuur rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden, maar vanaf vandaag- middag m de oostelijke departementen wolkenvelden en plaatselijk regen, in de Alpen boven ongeveer 1200 meter sneeuw. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden, morgen in het oosten op veel plaatsen iets lager. Temperatuur in de Alpen op 2000 meter hoogte meest enkele graden onder het vriespunt. Mallorca en Ibiza: Zonnig, morgen mogelijk enkele wolken velden, maar droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Perioden met zon, maar vandaag later op de dag in het noorden en morgen ook in het zuiden meer bewolking en kans op regen, boven 1200 meter sneeuw Maximumtemperatuur rond 16 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Dolo mieten ongeveer iets onder het vries- Corsica en Sardinië: vandaag eerst flinke zonnige perioden, daarna meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe wat zon, ook tamelijk veel wol kenvelden en vooral vandaag een enkele bui. Op de Egeïsche Zee waait vandaag een stevige noordenwind. Middagtem peratuur ongeveer 13 graden Turkije en Cyprus: Veranderlijk bewolkt en vooral vandaag enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur ongeveer 14 graden, van- vandaag in het zuiden eerst nog wat zon, verder wolkenvelden en op veel plaatsen af en toe regen, boven ongeveer 1000 Barcelona -onbew Warschau onbew Robuust Robuust van uiterlijk maar heel licht in gewicht zijn deze kist (de grootste uit een set van drie die compleet 499 kost) en kandelaar 49,95) waarop een violist van geschept rijstpapier zit 149,). Het bamboe is geverfd in een tur- quoise-tint (groen met een waasje blauw). Meer informatie: Inspiration, Kat wijk, tel. 01718-23334.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10