Politie doorzoekt huis Tobback 'Ik kan regeren omdat ik weet hoe ik dingen gedaan krijg' Politie legt beslag op 'bloedende Madonna Buitenland Verzet tegen VN-troepen Toewijding aan Ram ilh' Filipijnen wacht meer onheil van moslims I» f Premier Oddson: IJsland kan kiezen voor chaos ZATERDAG 8 APRIL 1995 Tadzjieken doden 13 Russen moskou De islamitische oppositie in Tadzjikistan heeft giste ren aan de grens met Afghanistan een Russisch konvooi overval len en dertien Russische grenswachten gedood. Dertig Russen raakten gewond, zo heeft het persbureau Interfax gemeld. De laatste weken zijn de botsingen in Zuidwest-Tadzjikistan tussen de Russische grenswacht en de Tadzjiekse islamitische oppositie veelvuldiger geworden. Rusland heeft 15.000 man in de voorma lige Sovjetrepubliek gelegerd. Jaruzelski aangeklaagd wegens moord warschau Twaalf voormalige communistische Poolse functio- moord, in juni 1994, op zeker 37 dorpelingen op Irian Jaya. De dorpelingen zouden zijn gedood door het Indonesische leger en leden van de veiligheidsdienst van de Amerikaanse mijnonder neming Freeport. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ontkende gisteren dat het leger de dorpelingen had ge dood. narissen, onder wie generaal Wojciech Jaruzelski, zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op 44 staken de arbeiders. Ze zouden in 1970 opdracht hebben gegeven aan politie en leger om het vuur te openen op stakers in de haven steden Gdansk, Gdynia en Szczecin. Ex-president Jaruzelski was ten tijde van de stakingen minister van defensie. Artsen verklaren Hussein genezen amman De Jordaanse koning Hussein heeft vanuit New York in een brief aan zijn broer en troonopvolger Hassan verklaard dat zijn Amerikaanse artsen hem genezen hebben verklaard en er vertrouwen in hebben dat zijn periode met kanker achter de rug is. De koning (59) werd in 1992 in de Verenigde Staten geope reerd voor de verwijdering van kankercellen uit zijn nieren en urineleider. Italiaanse apothekers in gewetensnood milaan Italiaanse apothekers zijn in gewetensnood geraakt door het verbod op condooms dat paus Johannes Paulus II vori ge week in zijn nieuwe encycliek heeft herhaald. In Milaan en omgeving weigert een aantal apothekers het condoom nog lan ger te verkopen. ,,Mij interesseert al dat gepraat over het voorko men van AIDS geen ene moer", aldus een apotheker. „De kerk zegt duidelijk waar het op staat. Wie zich onthoudt, loopt geen enkel risico AIDS te krijgen." Major verwacht beter resultaat in mei Edinburgh De Britse premier John Major heeft gisteren de ver deeldheid binnen zijn Conservatieve Partij de oorzaak genoemd van de grote nederlaag die de partij leed bij de gemeenteraads verkiezingen in Schotland. Major kondigde een hard gevecht aan met de grote overwinnaar, Labour, voor de lokale verkiezin gen in Engeland en Wales. Die worden op 4 mei gehouden. De Conservatieven behaalden in geen enkele van de nieuwgevorm de 29 gemeenteraden een meerderheid en kregen maar 11 pro cent van de stemmen. Dat is hun slechtste resultaat ooit in Schotland behaald. Québec beslist in herfst over afscheiding québec Premier Jacques Parizeau van de Franstalige Canadese provincie Québec heeft aangekondigd dat het referendum over afscheiding in de herfst van dit jaar plaatsvindt. Opiniepeilingen van de afgelopen drie maanden geven aan dat maar 40 tot 45 procent van de inwoners van Québec voor onafhankelijkheid is. Griekse slachthuizen dieronvriendelijk athene Meer dan de helft van de 300 abattoirs in Griekenland heeft tijdelijk zijn deuren gesloten nadat is aangetoond dat zij niet slachten volgens de Europese regels. De betreffende slacht huizen hadden geen voorzieningen om de dieren eerst te ver doven, zoals een Europese richtlijn vafi 1974 voorschrijft. Veel slachthuizen zouden de aanschaf van schietmaskers of appara tuur om de dieren eerst een elektrische schok toe te dienen te kostbaar hebben gevonden. |,i Australië: onderzoek naar moorden Canberra» Australië eist een onderzoek naar de vermeende civitavecchia» dpa Het Italiaanse openbaar mi nisterie heeft in de havenstad Civitavecchia een Mariabeeld in beslag genomen dat volgens diverse ooggetuigen sinds fe bruari al veertien keer heeft geweend. De Italiaanse televi sie meldde gisteren dat de ver meende wonder-Madonna na der zal worden onderzocht. De autoriteiten hebben twee klachten over bedrog en mis leiding van gelovigen in be handeling. De politie sluit niet uit dat de tranen van bloed die het beeld afgescheiden zou heb ben, afkomstig zijn van de ei genaar, een elektricien uit Ci vitavecchia, of diens familiele den. Ook de bisschop van de ha venstad, Girolamo Grillo, zei donderdag dat hij het beeld met eigen ogen heeft zien we nen. Het Vaticaan wil pas een oordeel over de vermeende wonderen uitspreken, nadat het politie-onderzoek is afge rond,. Inmiddels heeft een röntgenfoto uitgewezen dat het 43 centimeter hoge beeld je, dat uit het Mariabede- vaartsoord Medjugorge in Kroatië afkomstig is, geen ver borgen mechaniek bevat dat de tranen zou kunnen doen stromen. De inbeslagneming van het beeld betekent dat het volgen de week, op Goede Vrijdag, niet als pronkstuk van de voorgenomen processie zal worden meegedragen. n Nederlands Persbur RTR* Reuter UPI BELGRADO AFP De Bosnische Serviërs zullen niet accepteren dat VN-troepen de grens gaan controleren tus sen Bosnië en Kroatië. Dat heeft Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs gisteren gezegd op een persconferentie in Pale., De Veiligheidsraad stelde op 31 maart een vredesmacht in die onder meer de grenzen van Kroatië met Servië en met Bos nië moet helpen controleren. De blauwhelmen zullen onder meer een dertigtal grensover gangen bemannen. De grens tussen Kroatië en Bosnië valt voor een deel samen met de „grens" tussen de onofficiële Servische republieken in Bosnië (de SR) en in Krajina in Kroatië (de SRK). Het Servische 'parlement' in Pa- Ie zal 14 april bijeenkomen om zich te beraden over het opzet ten van een federatie tussen de- zè twee 'Servische staten'. r Try J new delhi Deze hindoe-heilige, een zogenoemde sadhu, lijkt een man zonder lichaam, maar schijn bedriegt. De sadhu heeft zich voor negen da gen de duur van het hindoefestival Navratri ingegraven in een graanveld, als teken van toewijding aan de god Ram. Tijdens de negen dagen vast de sadhu. foto reuter Belgisch parlement heft onschendbaarheid Willy Claes op De Belgische justitie heeft gisteravond huiszoeking ver richt bij voorzitter Louis Tobback van de Vlaamse Socia listische Partij. De actie kwam enkele uren nadat het Hof van Cassatie, de hoogste rechtbank van het land, van het parlement toestemming had gekregen Tobback, NAVO- topman Claes en oud-minister Coëme te ondervragen over hun mogelijke aandeel in het Agusta-smeergeld- schandaal. den in verband met de verkie zingen op 21 mei. Eerder nam de volksvertegenwoordiging al een noodwetje aan door de pers aangeduid als Agusta-wet of wet-Claes die het het ge recht mogelijk maakt ministers en ex-ministers te ondervragen brussel» peter de vries CORRESPONDENT De opheffing van de onschend baarheid voor de drie oud-be windslieden was het sluitstuk voor de Kamer, die nu tegelijk met de Senaat wordt ontbon- tijdens de periode van veertig dagen dat het parlement is ont bonden. Niet alleen Tobbacks woning werd doorzocht. Justitie viel ook binnen in zijn kantoor op het SP-hoofdkwartier in Brussel en in het stadhuis van Leuven. De socialistische voorman en oud minister van binnenlandse za ken is daar burgemeester. Justitie zoekt naar sporen dat de partijtop vqel meer heeft ge weten dan ze tot nu toe toegaf over de betaling van 2,7 miljoen gulden steekpenningen bij de bestelling van 46 Agusta-hali- kopters in 1988. Na eerdere be kentenissen van de Agusta-top, ontkende het Italiaanse bedrijf gisteren weer dat er ooit smeer geld naar de SP is overgemaakt. Voormalig minister van eco nomische zaken en huidig NAVO-secretaris-generaal Willy Claes verklaarde gisteren 'ver heugd' te zijn dat hij nu door justitie onder ede kan worden ondervraagd. In NAVO-kringen werd benadrukt dat de recente ontwikkelingen geen verande ringen hebben gebracht in het vertrouwen dat hij geniet van de 16 lidstaten van de militaire alliantie. Volgens SP-woordvoerder Van Dijck heeft justitie bij de huiszoeking op het partijhoofd kwartier slechts 'politieke docu menten ingekeken', en niets in' beslag genomen. Tobback, Coë me en Claes zouden mogelijk meer weten van de smeergeld betalingen, en bij welke ambte naar of politicus het geld uitein delijk terecht js gekomen. De Waalse socialist Coëme was ten tijde van de order minister van defensie, maar zal ook worden verhoord over mogelijke cor ruptie bij de modernisering van F-16-straaljagers. Dat justitie als eerste bij Tob back aanklopt is opmerkelijk, omdat allerwege het dossier te gen hem als 'het dunst' wordt gezien. Milieutop: vaag akkoord BERLIJN ANP De Nederlandse minister De Boer (milieu) toonde zich giste ren 'hartstikkke blij' met het in Berlijn bereikte akkoord over het internationale antwoord op de gevaren van het broeikasef fect. De slottekst is evenwel uiterst vaag over welke percentages dan moeten gelden en welke tijdslimieten er moeten komen. Deze zaken moeten de komen de twee jaar in nieuwe onder handelingen duidelijk worden. De milieubeweging reageerde daarom juist behoorlijk onte vreden. Vertegenwoordigers uit onge veer 160 landen vergaderden de lopen dagen over het broei kasprobleem. Door de stijgende uitstoot van broeikasgassen als kooldioxyde (C02) houdt de at mosfeer steeds meer warmte vast, waardoor het klimaat op aarde danig kan veranderen. Inzet van de conferentie was het Klimaatverdrag uit 1992. Daarin is vastgelegd dat de ont wikkelde landen de uitstoot van C02 in 2000 moeten terugbren gen op het niveau van 1990. Voor de periode na de eeuwwis seling was nog geen beleid vast gesteld. 'Berlijn' moet nu de ba sis vormen voor nieuwe onder handelingen die in 1997 moeten uitmonden in een nieuw Kli maatverdrag. Volgens De Boer hebben de deelnemers aangeven dat de huidige verplichtingen onvol doende zijn om de klimaatbe dreigingen het hoofd te bieden. De Boer moest na enig aandrin gen echter toegeven dat de slot verklaring alle ruimte laat voor minder welwillende rijke landen om nauwelijks in actie te ko men de percentages vermin dering C02 kunnen ten slotte variëren van 0,01 tot 20 procent. Ook v de door de EU gestelde tijdslimieten staan nadrukkelijk open voor verdere discussie. ZAMBOANGA Rtr De bloedige aanval van moslim rebellen in het zuiden van de Filipijnen kan de voorbode zijn van nog meer moslimwoede als president Fidel Ramos er niet in slaagt snel een oplossing te vin den voor de wrijvingen met de moslimgemeenschap, die zich al tientallen jaren voortslepen. De gevechten in het gebied duren nog steeds voort, nadat de rebellen dinsdag de stad Ipil overvielen. Daarbij kwamen 45 mensen om en werd een groot deel van het centrum in de as gelegd. Tussen de 100 en 200 rebellen staan tegenover een overmacht van circa 3.000 man regeringsmilitairen. Autoriteiten op het eiland melden dat zo'n 12.000 menseq op de vlucht zijn geslagen voor het geweld. Waarnemers zeggen dat het grotendeels christelijke land ge troffen kan worden door de groeiende golf van internatio naal moslim-extremisme. Min stens één gewapende groep heeft al omvangrijke wapenle veranties uit, en training in, het buitenland ontvangen. Daarbij komt dat de meeste islamitische organisaties zich gesteund we ten door jongeren. Het MNLF (Moro Nationale Bevrijdingsfront), de oudste en grootste islamitische opstande- lingenbeweging op de Filipij nen, ontkent betrokken te zijn bij de aanval op Ipil. De bewe ging zegt dat. die is uitgevoerd door enkele afgescheiden splin ters van het MNLF in samen werking het Moro Islamitische Bevrijdingsfront (MILF) en de gevreesde Abu Sayyaf groep, alsmede 'piraten en bandieten'. Salih Apostöl, woordvoerder voor het MNLF, wees er op dat REYKJAVIK Rtr-DPA-AFP MMS .y:v 'C— Vijf gijzelaars en zes guerrillastrijders zijn gisteren op de Filipijnen gedood in gevechten tussen regeringstroe pen en moslimrebellen. Op de foto slepen militairen het stoffelijk overschot van een van de opstandelingen weg. het niet zo maar een actie van bandieten is, zoals de regering probeert voor te stellen. „De overval was het resultaat van maandenlange voorbereidin gen. Zij wisten precies wat zij moesten aanvallen. Het is echt een voorbeeld van wat met elke stad op Mindanao kan gebeu ren". Waarnemers schatten dat de MNLF en de MILF samen over ongeveer 40.000 aanhangers be schikken. De guerrilla-organisa ties zouden geld krijgen van Li bië en en Irak. Sommigen zeg gen dat zij getraind worden in Afghanistan. De regering in Manilla en het MNLF praten in juni voor de tweede keer met elkaar over vrede. De moslims hebben al met de twee vorige regeringen gepraat over mogelijkheden om een einde te maken aan de al meer dan 20 jaar durende op stand. De Filipijnse regering weigert echter te praten over foto reuter volledig zelfbestuur voor de moslims. Arabische handelaren brach ten de islam in de 15e eeuw naar de Filipijnen, zo'n 100 jaar voordat de Spanjaarden het ka tholicisme introduceerden. On geveer 80 procent van de 65 miljoen Filipijnen is rooms-ka- tholiek. Er zijn ongeveer vijf miljoen moslims op de Filipij nen, die bijna allemaal op de zuidelijke eilanden wonen. stemmen. Sigurdadottir kan op 10 procent rekenen. Ze stapte op omdat ze het niet eens was met de neo-liberale vrije-markt- politiek van Oddson. IJsland is de afgelopen jaren sterk getroffen door de econo mische crisis. Zo'n 80 procent van de export bestaat uit vis en visprodukten en daarmee heeft het land een zeer eenzijdige en kwestbare economie. De kabel jauwstand in de IJslandse wate ren is sterk achteruit gegaan en de export van dit visprodukt is in zes jaar tijd gehalveerd. Oddson zegt echter dat na ze ven jaren van recessie er weer licht aan de horizon gloort. Maar dan moet er niet met geld gesmeten worden zoals de soci alisten en andere linkse bewe gingen willen. Oddson heeft geen extra geld willen lenen om het welvaarts niveau op peil te houden. On der zijn bewind werden salaris* sen niet aangepast aan de hoogte van de inflatie. Oddson klopt zich dan ook op de borst dat hij de inflatie terugbracht van 30 naar ruim 2 procent. De economie vertoont weer een lichte groei, zo'n 2 procent dit jaar, met de export gaat het iets beter en de koers van de IJs landse kroon is stabiel. De keer zijde is een werkloosheidsper centage van 6. Dat is voor de linkse oppositie onverteerbaar, daar werkloosheid tot voor kort een in IJsland onbekend feno meen was. Maar Oddson wijst er dan fijntjes op dat in andere Europese landen de werkloos heid veel hoger is. Stabiliteit versus chaos. Dat is de keuze die de 47-jarige David Oddson, de conservatieve pre mier van IJsland, de 265.000 be woners van het Noordse land voorhoudt. IJsland kiest van daag een nieuw parlement. „Als jullie stabiliteit willen, stem dan op ons. Als jullie een linkse coa litie willen, dan kiezen jullie voor chaos." De verkiezingen voor de sa- - menstelling van de 63 leden tel lende Althing, de oudste volks vertegenwoordiging van Euro pa, staat in het teken van bin nenlandse kwesties, vooral van sociaal-economische aard. De regeringscoalitie van conserva tieven (Onafhankelijkheidspar tij) en sociaal-democraten kiest voor een afgeslankte verzor gingsstaat, terwijl de overwe gend linkse oppositie meent dat het weer tijd wordt voor leuke dingen: verhoging van de over heidsuitgaven dus. In de opiniepeilingen staat de huidige coalitie op verlies, maar of daarmee de regering ook een andere kleur zal krijgen, is nog niet duidelijk. Maar als Oddson wil aanblijven, moet hij een an dere coalitiepartner zoeken. De sociaal-democraten staan na melijk op verlies, in tegenstel ling tot de Liberale Partij, die meer stemmen zal binnenha len. De bezuinigingspolitiekvan de regering-Oddson heeft veel van haar aanhangers doen besluiten op de linkse Volksbeweging van ex-minister van sociale zaken Johanna Sigurdadottir te gaan Zwakke sluiting oorzaak ramp met Estonia Peruaanse president Fujimori rekent op tweede ambtstermijn stockholm ap De Estse veerboot Estonia is vo rig jaar op 28 september met 859 mensen vergaan doordat de Duitse scheepsbouwer de slui tingen van de laaddeuren niet sterk genoeg heeft gemaakt om woeste golven van de Oost zee te weerstaan. Dat hebben onderzoekers gisteren gezegd. Nabestaanden van slachtof fers en de scheepsbouwer, die een eigen onderzoek heeft inge steld, suggereren evenwel dat de bemanning van de Estonia ook het een en ander te verwij ten valt. Volgens hen heeft de veerboot te hard gevaren en had het schip misschien behou den kunnen blijven als de be manning eerder had ingegre pen. De Duitse scheepsbouwer, Meyer-Werft, heeft ontkend dat er sprake is geweest van bouw gebreken. In de herfst hoopt de commissie met een volledig rapport te komen. den haag anp Een vernederende oorlog met het kleine buurland Ecua dor. Publieke ruzies met zijn vrouw Susana en een daarop volgende dramatische scheiding tussen het presidentiële echtpaar. De ontvoering van en moord op negen studen ten en een professor door een militair commando. Ver meende gevallen van corruptie binnen de eigen regering en het leger. De Peruaanse president Alberto Fujimori is de laatste ja ren weinig bespaard gebleven. Toch is de kans groot dat de charismatische, eigenzinnige 'Chino' (Chinees), zoals één van zijn vele bijnamen luidt, morgen voor een periode van vijf jaar als president van het Andesland wordt herko zen. De Japanse immigrantenzoon krijgt volgens de laatste opi niepeilingen bijna de helft van de stemmen; zijn tegen strever Javier Perez de Cuellar, ex-secretaris-gpneraal van de Verenigde Naties, komt even boven de 20 procent uit. Als Fujimori morgen de absolute meerderheid behaalt, kan hij aan zijn tweede termijn beginnen. Anders volgt een tweede ronde in juni. Een verrassing is in Peru evenwel nimmer uit te sluiten. De opiniepeilingen zijn er weinig betrouwbaar en in een eventuele tweede ronde moëferrde kansen van Perez de Cuellar hoger worden aangeslagen. De zelfverzekerde Fu jimori kan dat weten. In 1990 versloeg de kansloos geachte voormalige landbouwingenieur aan de universiteit van Li ma in de herkansing de schrijver Mario Vargas Llosa; vol gens alle voorspellingen de gedoodverfde president. Fujimori is er echter van overtuigd dat hij gaat winnen en dat zijn tweede termijn voor de toekomst van Peru het beste is. „We moeten Peru niet veranderen in een proefko nijn", zei hij deze week voor de nationale televisie. „Laten we ophouden met experimenteren. Ik kan regeren omdat ik weet hoe ik dingen gedaan krijg." Het laatste is zeker waar. Fujimori krijgt dingen gedaan,, maar op zijn eigen manier, omstreden, onorthodox, auto cratisch, weinig democratisch. En eigenlijk houdt de 56-ja- rige 'caudillo' (sterke man) wel van experimenten, zolang hij ze maar zelf uitvoert. Sommige experimenten zijn overigens niet voor herhaling vatbaar, houdt Fujimori de 12,5 miljoen kiesgerechtigde Peruanen voor. De president wil niet opnieuw het parle ment en de rechterlijke macht ontbinden, zoals hij in april 1992 met zijn 'zelfcoup' deed. Fujimori regeerde per de creet en saneerde de ingestorte Peruaanse economie met een economische schoktherapie. De beteugeling van de duizelingwekkend hoge inflatie leverde hem veel krediet op. Fujimori wijst zelf ook op het herstel van de economie, de terugkeer van buitenlandse investeerders, het herwonnen vertrouwen van de internationale financiële gemeenschap en de uitschakeling van de extreem-linkse terreur. De 'kei- zerY zogenoemd^vegens-2tjTraüTontaire trekken, had het Peruaanse volk beloofd Lichtend Pad (Sendero Luminoso) vóór 1995 uit te schakelen. Inderdaad boette de terreurbeweging sinds de arrestatie van leider Abimael Guzman in september 1992 belangrijk aan macht in. Lichtend Pad is ernstig verzwakt, intern ho peloos verdeeld en de hoofdstad Lima is van senderistas gezuiverd. Vooraanstaande leiders verdwenen achter slot en grendel; duizenden activisten maakten gebruik van een amnestieregeling. Toch pleegde Sendero de afgelopen weken opnieuw bloe dige aanslagen. Nummer twee van Sendero's militante vleugel, de onlangs gearresteerde Margie Clavo, hield vori ge week vanuit de gevangenis een vurig pleidooi voor de gewapende strijd. Sommige Sendero-deskundigen zeggen dan ook dat het Andesland met het geweld, weliswaar op een beperktere schaal, moet leven. Zolang de vicieuze cirkel van extreme armoede niet wordt doorbroken, zal er volgens hen een voedingsbodem voor terreur blijven bestaan. De meer ge matigde terroristen lijken inmiddels hun werkterrein te hebben verlegd. „Abimaels mensen zijn teruggekeerd naar de politieke strijd", zegt Isabel Coral, hoofd van een cen trum dat slachtoffers van de burgeroorlog tussen het leger en Lichtend Pad helpt. „Dat heeft niemand in de gaten." Op Fujimori's economische prestaties valt volgens critici overigens wel wat af te dingen. Een economische groei van rrieer dan 10 procent, de hoogste in Latijns-Amerika, Fujimori's bezuinigingen en zijn programma van privati seringen troffen vooral de armen. Het zijn de rijken die in eerste instantie profiteren van de economische opleving. Ondanks alle economische hervormingen is 10 procent van de beroepsbevolking werkloos en is 70 procent aange wezen op de informele sector. Het aantal mensen dat in Lima van de straathandel moet leven is onder Fujimori's bewind schrikbarend gegroeid. Vandaar ook dat Fujimori's uitdager Perez de Cuellar de nadruk legt op meer sociale maatregelen voor de armen en het scheppen van banen, maar liefst twee miljoen de komende vijfjaar. Om zich bij de militairen populair te maken, zei Perez ook dat het leger meer geld moet krijgen. Volgens de ervaren, maar tegelijkertijd ietwat kleurloze ex- topdiplomaat verkwanselde Fujimori in de grensoorlog met Ecuador de belangen van Peru. Niettemin stemmen veel armen morgen op 'Chino'. Hij zorgde volgens hen voor rust, stabiliteit en veiligheid en bedwong het spook van de inflatie. Hij gaf miljoenen Peruanen hoop op een nieuwe toekomst. De staatstelevi sie versterkt het beeld van een president die zijn herver kiezing niet kan ontgaan. Fujimori had de afgelopen we ken een dagtaak aan het openen van nieuwe scholen, bruggen en wegen. De doorsnee Peruaan heeft daarvan niets hoeven missen. is niet mis, maar alleerTmogelijkomdat.de economie eind jaren tachtig in een ongekende recessie vèrkeerctër

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5