'Lastenverlaging ook naar grote bedrijven' van tilWJEIIi Peper wil bemiddelaar bouwstaking Binnenland ER wil Ziektewet erlengen tot drie jaar Joer moet inkomen op de markt gaan verdienen Bouwstaking stevent af op naoorlogs record Vier jaar, vier geitjes RaRa-onderzoek gaat tot aan de deur van dominee Visser Turken bewaken moskeeën na aanslag ITERDAG 8 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlanc [>ppas misbruikte kinderen eren Een 60-jarige man uit Heteren wordt ervan verdacht at hij sinds 1991 een aantal kinderen tussen de 3 en 10 jaar uit fageningen en Heteren seksueel misbruikt heeft. De man rea- eerde op advertenties waarin om een oppas werd gevraagd, uders kregen argwaan toen hun kinderen afwijkend gedrag be- onnen te vertonen. Zij schreeuwden als de man binnenkwam, laakten zonder enige aanleiding vreemde opmerkingen of lasten plotseling weer in bed. Sommige ouderparen namen een eskundige in de arm, die constateerde dat de kinderen moge- jk misbruikt waren. Vier ouderparen hebben inmiddels aangif- d, - gedaan, maar de politie verwacht er nog veel meer. nternationale XTC-bende gepakt riARD» Met de aanhouding van elf verdachten tussen de 25 en eH jaar denkt de Limburgse politie een internationaal opereren - al eXTC-bende te hebben opgerold. Bijn invallen in onder meer ittard, Heerlen, Landgraaf, Urmond, Grevenbicht, Obbicht en ilburg werden dinsdag duizenden XTC-tabletten, kleine hoe- ielheden cocaïne en heroïne, vier auto's en enkele tienduizen- en guldens in beslag genomen. De organisatie maakte gebruik in twee kleine bedrijven in Barcelona, die als dekmantel moes- 2n in dienen. De Spaanse politie hield een maand geleden tien erdachten aan, onder wie vier Limburgers. Een XTC-tablet ba rengt in Spanje tachtig gulden op, terwijl de produktiekoster) Doguit twee gulden belopen. lijnwerkerswcduwen eisen 20 mille )n) aastricht Zeventien weduwen van mijnwerkers die aan de foflongziekte silicose zijn overleden, hebben gisteren een pro cure aangespannen bij de afdeling bestuursrecht van de ichtbank in Maastricht. Zij eisen een eenmalige uitkering van D.000 gulden voor silicose-slachtoffers. De Limburgse stichting ie zich met de uitkeringen bezighoudt heeft bepaald dat alleen eduwen van mijnwerkers die vóór 16 december 1992 overle- en zijn, in aanmerking kunnen komen voor de 20.000 gulden, ie vrouwen vinden dat niet eerlijk. tNWB-slachtofferlijn: 25.000 bellers in haag De verkeersslachtofferlijn van de ANWB heeft in tien ir tijd 25.000 mensen van advies voorzien. De lijn bestaat op mei 10 jaar. De ANWB heeft de lijn destijds ingesteld om de wikkeling van ongevallen te vergemakkelijken. Verkeersslacht- ïers raken volgens de ANWB vaak het overzicht kwijt over wat j moeten doen. Ze moeten niet alleen het ongeval verwerken, e moeten ook op diverse fronten dingen regelen als ver kering, juridische kwesties en medische zaken. De ANWB oemt het opvallend dat een op de vijf vragen in de laatste twee ar op juridisch gebied betrekking had op schadevergoedingen oor het oplopen van whiplash, een beschadiging aan de nek na :n botsing. De ANWB-adviezen zijn gratis, ook voor niet-leden. CDA, WD en D66 kiezen voor standpunt van Centraal Planbureau iiimnni HHHUB De lastenverlaging voor werkgevers krijgt vrijwel zeker vorm via een kleine loonkostenverlaging van alle werkne mers in plaats van een grotere kostenverlaging van laag betaalden. Zowel D66, CDA als WD haakten gisteren di rect aan nadat CPB-directeur Don bij de presentatie van het Centraal Economisch Plan stelde dat van een gerich te loonkostenverlaging voor laagbetaalden 'geen wonde ren' mogen worden verwacht. Het CPB kiest daarom voor een algemene loonkostenverlaging. bezuinigen. De PvdA bleef ook gisteren alleen in die wens staan. Don wees er nog eens op dat diezelfde grote bedrijVen van levensbelang zijn voor het scheppen van banen in het midden- en kleinbedrijf, omdat kleinere bedrijven vaak als toe leverancier fungeren voor grote bedrijven. Alle partijen waren blij met de den haag anp PvdA-kopstukken als fractielei der Wallage en minister van so ciale zaken Melkert hadden zich eerder uitgesproken voor een gerichte loonkostenverlaging om te voorkomen dat de lasten verlichting 'weglekt' naar grote bedrijven die ondanks record winsten toch veel mensen weg- fraaie economische cijfers die uit de CPB-computes zijn ge rold: een economische groei van rond de drie procent, 85.000 nieuwe banen dit jaar en 100.000 volgend jaar, een verde re verlaging van het financie ringstekort plus een aantal mil- j ardenmeevallers Over de besteding van de meevallers lopen de meningen uiteen. Don pleitte gisteren voor een verdere verlaging van het fi nancieringstekort tot vreugde van CDA en WD. D66 wil dat in principe ook, maar wil tegelij kertijd wel maatregelen om de scheve inkomensontwikkelin gen gelijker te trekken. Volgens het CPB verliest Jan Modaal vol gend jaar 0,25 procent koop kracht, maar zal dat voor de mi nima 1,75 tot 2,0 procent zijn. De PvdA ziet niet zoveel in verdere tekortverlaging, maar wal het extra geld inzetten voor 'maatschappelijke knelpunten', zoals de grote stedenproblema tiek, de jeugdcriminaliteit, de jeugdhulpverlening, onderwijs en kinderopvang. Het CPB maakt zich verder vooral zorgen over de positie van oudere werknemers. Don wees daarbij op het probleem dat deze naarmate hun leeftijd vordert aan produktiviteit ver liezen, terwijl zij door hun ar beidsvoorwaarden tegelijkertijd duurder worden. Don bepleitte in dit verband vormen van flexi bele pensionering, deeltijdwerk, scholing en verlaging van sala- Oosterse kleden. Ze passen even goed bij modern design als het meer klassiek getinte interieur. Van Til reisde naar de voet van de Himalaya en selecteerde in Nepal een serie handgeknoopte karpetten, gemaakt van zuiver scheerwol. Door eigen, exclusieve import ligt de prijs aanzienlijk lager dan u gewend bent. RUIME KEUZE, MET ECHTHEIDSCERTIFICAAT! B.v. 170x240 cm van ƒ2448.-voor 1224.- 200x300 cm van ƒ3600.- voor ƒ1795.- Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072-112760 O Parkeerterrein 12000m' DESIGNCENTRUM ïi saga; mibinet verwerpt alternatief direct op Ie: Sociaal Economische Raad R) wil de werking van de ktewet verlengen van een r drie jaar. Over die periode men de beoogde premiever- illen per bedrijfstak en on- ■nerning worden gerealiseerd wordt een overstap van de Irijfsverenigingen naar een ticuliere verzekeraar opting een reële mogelijkheid, «zfcls het kabinet de privatise- van de WAO nu heeft inge- ie ed, is die mogelijkheid een ssen neus. )e variant die het kabinet r ogen heeft om bedrijfstak en ondernemingen de mo- ijkheid te geven hun verzeke- g tegen arbeidsongeschikt- id onder te brengen bij parti- iere verzekeraars, acht de R weinig realistisch. Het zal or de meeste bedrijven nau- lijks financieel aantrekkelijk omdat de premies bij de Ocpticuliere verzekeraars de eer twaalf jaar (veel) hoger zul- zijn dan bij de bedrijfsvere- ingen. )m de marktwerking toch een kans te geven denkt de SER dat het beter is de Ziektewet niet slechts een jaar van toepas sing te verklaren, maar dat te verlengen tot drie jaar. In dat geval is concurrentie tussen be drijfsverenigingen en particulie re verzekeraars wel een reële zaak, zo meent de SER, omdat dan de uitgaven voor WAO veel lager zullen zijn en de premie- verschillen dus ook in harde guldens kleiner worden. De SER stelt verder voor de periode dat het bedrijf zelf het risico draagt te verlengen van de huidige zes weken (voor klei ne bedrijven twee weken) tot 26 weken voor alle bedrijven. Een verlenging tot 52 weken, zoals het kabinet wil, vindt de SER een te grote stap, vooral voor het midden- en kleinbedrijf. Premier Kok liet gisteren na het kabinetsberaad doorsche meren het SER-alternatief niet serieus in overweging te nemen. Hij vond het 'niet sterk', zei hij. Het kabinet zal over twee we ken definitief besluiten over de privatisering van Ziektewetten WAO. Door de bouwstaking stapelen bij Kijlstra beton in Drachten de rioleringsbuizen zich op. De afname stagneert omdat veel bouwprojecten stil lig gen. FOTO ANP PETER WOUDA den haag anp De staking heeft de bouwbedrij ven in Nederland al meer dan 200 miljoen gulden gekost. De ze schatting maakte voorzitter Ravesloot van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) gis teren tijdens het eeuwfeest in Maastricht. Niet alleen de bouwbedrijven zelf lijden schade. Ook toeleve ranciers, opdrachtgevers en klanten van aannemers onder vinden financieel nadeel van de staking. De organisaties van ar chitecten en installatiebedrijven deden gisteren opnieuw een dringend beroep op werkgevers en vakbonden om het CAO- overleg zo snel mogelijk te her vatten. De installateurs zeggen dagelijks drie miljoen gulden schade te lijden. De Rotterdamse rechtbank president Mendlik bepaalde gis teren in een kort geding dat sta kers op de bouw van de Eras- musbrug werkwilligen niet lan ger mogen beletten aan het werk te gaan. Het geding was aangespannen door de aanne merscombinatie die de nieuwe brug bouwt. De rechter kwam overigens niet toe aan een uit spraak over de rechtmatigheid van de staking zelf. De eis om de staking te verbieden, werd door de aannemers tijdens de zitting ingetrokken. De eerder op de dag uitgebro ken staking was voor burge meester Peper van Rotterdam aanleiding te telefoneren met minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid om zijn partijgenoot te vragen een onafhankelijk bemiddelaar te zoeken. Het probleem is echter dat de werkgeversorganisatie AVBB noch de vakbonden zitten te wachten op een bemiddelaar. Melkert liet via een woordvoer der weten dat hij zich 'oriën teert' op het verzoek van Peper. Wel liet Melkert weten dat hij vindt dat de staking 'lang ge noeg heeft geduurd. De tijd voor oplossingen is nu echt aangebroken'. DEVENTER» HENK VERKER De bouwstaking gaat volgen de week de vierde week in en is daarmee de langste uit de naoorlogse geschiedenis. On danks de eerste barstjes aan beide fronten hebben beide partijen zich diep ingegraven. Theo van Amersfoort, één van de regionale stakingsleiders, constateert bijna met verba zing: ,,Bij de grote regionale manifestatie in Zwolle deze week had ik veel meer discus sie verwacht. Het begint toch thuis te drukken. De bouw vakkers komen met zo'n 200 gulden minder in de week thuis. Ik was daar best be zorgd om, maar de stemming en standvastigheid zijn boven verwachting." Hij geeft toe dat er soms kleine barstjes komen in het front, zoals deze week in Loe- nen waar 30 bouwvakkers on der druk van een opdrachtger ver, de bouwstichting Beter Wonen, weer aan het werk gingen. In Deventer besloten gisteren 22 van de 29 staken de bouwvakkers maandag weer aan de slag te gaan na aandringen van de werkgever. ,,Ik zie barstjes aan onze kant, maar grote barsten bij de werkgevers. Steeds meer dringen er bij hun organisa ties op aan weer aan tafel te gaan zitten", aldus Van Amersfoort. Hij ziet ook de druk op de stakers toenemen: „Die druk is heel groot. Werk gevers sturen brieven naar hun werknemers waarin zij onevenredige schade clai men. Het gaat hier en daar knijpen." Het zijn slopende dagen voor de actieleider. Dagen van 18 uur zijn normaal. „Maar het is mijn vak om dit te doen, en ik houd van mijn werk." Van Amersfoort ver wacht dat de staking binnen twee weken zal eindigen in het CAO-akkoord dat de vak bonden nastreven: met een fi nanciering voor de VUT, met de prijscompensatie en met goede regelingen voor het vorstverlet en flexibele arbeid. „Staken is nooit een doel op zich. Maar het gaat nu om macht, aan beide zijden. Wie hier als winnaar uitkomt, heeft voor de komende jaren een fatsoenlijke plaats be vochten aan de onderhande lingstafel". Directeur Jan Uittien van bouwbedrijf Obdeijn, waar 22 van de 29 stakers maandag weer beginnen, erkent dat er barsten ontstaan. Als bestuur der in het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) kent de geluiden van zijn collega ondernemers dat men wel weer aan tafel wil. Maar hij verwacht dat het nog wel even duurt. „Men zegt dat de verschillen heel klein zijn, maar daar merk ik nog niets van." Officieel heeft hij geen reac tie gezien om het overleg te hervatten. „Het is nu een loopgravenoorlog, die moet worden doorbroken. Ik weet ook niet of de stakingsbereid heid stoelt op idealisme of so lidariteit. Ik denk dat de bon den deze staking ook gebrui ken om de organisatiegraad onder de bouwvakkers op te krikken. Die was vroeger 40 procent en nu 28." Ook bij zijn eigen bedrijf zijn veel bouwvakkers weer lid gewor den bij het begin van de sta- king. abinet stemt in met Prioriteitennota voor landbouw eren en tuinders moeten voortaan n inkomen zoveel mogelijk uit de irkt halen. Subsidies worden afge- uw-d en vooral gericht op vernieuwen- ondernemers. Dat heeft het kabinet sloten met het aannemen van de Prio- ïitennota van landbouwminister Van rtsen, die de bewindsman dinsdag of- eel zal presenteren. J Volgens Van Aartsen neemt de Neder- idse land- en tuinbouw internationaal een belangrijke, maar kwetsbare positie in. De concurrentie neemt toe, terwijl natuur, milieu en dierenwelzijn steeds strengere eisen stellen aan de produktie- methoden. De enige manier om de Ne derlandse land- en tuinbouw in de toe komst een hoger inkomen te verschaffen is efficiënter produceren, eerder dan an deren met nieuwe produkten op de markt komen en eerder en beter dan an deren de problemen met de huidige pro- duktiemethoden (milieu, dierenwelzijn) oplossen. Boeren die niet in staat zijn om deze omslag te maken, moeten stoppen of een ander beroep kiezen, aldus Van Aartsen. Dat is altijd zo geweest en dat zal in de toekomst niet anders zijn. De minister belooft de land- en tuinbouw wel lastenverlichting. Het kabinet heeft voor het hele midden- en kleinbedrijf 500 miljoen gulden uitgetrokken aan las tenverlichting. Ook het agrarisch be drijfsleven zal daarvan meeprofiteren, onder meer in de vorm van investerings aftrek en andere fiscale maatregelen. In Europees verband zal Van Aartsen pleiten voor het afbouwen van produk- tiequota en verplichte braaklegregelin- gen. De Europese landbouw moet zich meer richten op de wereldmarkt, vindt de minister, en minder afhankelijk wor den van subsidies. Als er overschotten dreigen, zal de minister dan ook pleiten voor verlaging van de prijzen. Inkomens toeslagen moeten waar mogelijk worden gekoppeld aan natuurbeheer door boe ren. AMSTERDAM ANP (omt er nog hard bewijs op ta- el tegen de twee RaRa-ver lachten Krikke en Müter, of blijft het bij vage aanwijzingen in grijpt justitie zich vast aan n itrohalmen? Het blijft ondui- I lelijk. De politie deed de afge- ei 'open maanden vooral onder- 11 zoek in kringen van vluchtelin- jenorganisaties, aangesloten )ij het Platform Illegale Vlucht elingen (PIV). Ook bij de Rot- 3r erdamse dominee Hans Visser itond ze op de stoep. Krikke en Müter werden op 28 naart opgepakt. Ze zaten zes lagen vast en kwamen begin leze week vrij. Eerder, in sep- vi tember, waren er huiszoekin- k gen bij hun joumalistencollec- ief Opstand, dat onder meer is^produkties maakt over illegalen in kritiek levert op het asielbe leid. Daarna volgde de bekend making dat justitie hen ver denkt van betrokkenheid bij RaRa. Sindsdien hult justitie zich in stilzwijgen. In ieder geval elf mensen kre gen de afgelopen tijd een be zoek van de politie in het kader van het onderzoek tegen RaRa en de twee Amsterdammers. Dat is althans bekend bij het Amsterdamse onderzoeksbu reau Jansen en Janssen, dat de politie 'kritisch volgt'. De elf zijn allen betrokken bij een van de zestien organisaties die zijn verenigd in het PIV. Aanleiding voor die bezoeken is onder meer een brief aan het PIV van dominee Hans Visser na de aanslag op het huis van voormalig staatssecretaris Kosto in 1991 en de daarop volgende bekendmaking van RaRa dat het acties zou voeren tegen het asielbeleid. Visser roept op tot een discussie met sympathisanten van RaRa over doel en middelen in de strijd tegen het asielbeleid. In zijn brief wijst hij geweld af. Reden voor zijn brief was volgens Vis ser een verklaring van één van de leden van het PIV waaruit sympathie met de acties van RaRa zou kunnen blijken en die ingewijden 'ongelukkig ge formuleerd' noemen. Voor de politie Haaglanden was het kennelijk voldoende om Visser twee maanden gele den een bezoek te brengen. „Het maakte op mij een wat knullige indruk", stelt de domi nee van de Pauluskerk over het onderzoek, „ik ken de leden van RaRa niet. Soms vind ik dat jammer, want ik zou wel eens met ze in discussie wil len." De politie is vervolgens met de brief 'het land doorge trokken', zoals Visser het noemt. Ook bijvoorbeeld Nico van der Perk, consulent bij de Hervormde Diakonie in Am sterdam, kreeg bezoek van de politie. Dat gebeurde vorige week woensdag, toen Krikke en Müter net een dag vastzaten. Hij kent Müter van een project voor hulpverlening aan illega len. De politie vroeg hem onder meer of er radicalen in het PIV zaten. „De organisaties zijn over het algemeen kritisch op het regeringsbeleid, maar er is niets radicaals aan. Ze zoeken daar echt verkeerd", zegt Perk. Ter plekke is hert} gevraagd een verslagje van het gesprek te on dertekenen, met daarin 'opge nomen dat hij tegen de ge welddadige aanslagen van Ra- Ra was. De advocaten van Krikke en Müter kregen tot op heden nog maar een klein deel van het dossier, dat volgens hen geen harde feiten bevat. Zo maakte justitie een analyse van teksten van de twee Amsterdammers en RaRa-verklaringen. Er is een anonieme tip dat Müter feest jes bezocht waar geld voor Ra- Ra werd opgehaald. En er zijn telefoontaps waarin, na de huiszoekingen bij Opstand, over een mogelijk verband met onderzoek naar RaRa is ge sproken. Justitie heeft gewoon niks, me nen de twee. Het RaRa-onder zoek, dat in de loop der jaren nog nauwelijks tot resultaten leidde, gaat door, zegt justitie. „Er is nu bijna een situatie ont staan waarbij wij onze on schuld moeten bewijzen. We staan met de rug tegen de muur", stelt Krikke. staphorst Vier jaar wordt boe renzoon Arjan Lammers dins dag, maar deze week kreeg hij al een verjaardags cadeau: zijn dwerggeit beviel van vier geitjes, een unicum want dwerggeiten krij gen als regel maar één jong te gelijk. FOTO'ANP enschede anpdonderdag op vrijdag. De drie bewoners van de woning die eveneens in het pand zit schrokken wakker door een serie ploffen. Vervolgens brak er brand uit. Het drietal kon zich op het nippertje redden. Omdat er twee brandhaarden waren, neemt de politie aan dat er sprake was van brandstichting. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. Een woordvoerder van de Turkse gemeenschap houdt het op de Koerdische verzetsorganisatie PKK, die in Duitsland al meerdere aanslagen heeft ge pleegd vanwege de grote actie van het T urkse le ger tegen de Koerden. De Turkse gemeenschap in Twente is zo ge schrokken van de aanslag op een Turkse gebeds ruimte in Hengelo dat zij de acht moskeeën in deze streek met onmiddellijke ingang permanent gaat bewaken. Tijdens landelijk spoedberaad in het komende weekeinde bespreken Turkse orga nisaties de bewaking van 150 moskeeën in het hele land, zo maakte voorzitter Caglayan van de Twents-Turkse Federatie gisteren bekend. De aanslag op het voormalig schoolgebouw waarin zich de moskee en de Turkse culturele verenging bevindt, vond plaats in de nacht van

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3