Softdrugbranche groeit naar CAO Tl ZATERDAG 8 APRIL 1995' Ooit begonnen in het illegale en schimmige wereldje van wietkwekers en blowers, is de cannabis-branche uitgegroeid tot een bloeiende bedrijfstak waarin tal van bedrijven actief zijn: groothandels, producenten van kunstmest, koffieshops, fiscaal adviseurs, uitgeverijen, tuinbouwondernemingen, hennep-kledingbedrijven en medicijnenfabrikanten. Zelfs vakbonden beginnen het groene plantje te ontdekken. 111ll'M'I II"' et is even na elf uur's ochtends. I De Vrolijke Tuinder aan de Am- sterdamsestraat in Utrecht heeft net haar deuren geopend. Vier klanten snuffelen rond in de winkel van 600 vierkante meter. Eén van de medewerkers geeft advies over het kweken van wiet, een ander schenkt een kopje koffie. De Vrolijke Tuinder is een growshop die groeiapparatuur verkoopt voor de nederwiet- kweker. Groeilampen, kunstmest, C02-me- ters, ph-meters, teeltbakken, zaden, onder delen, boeken, bestrijdingsmiddelen, pot grond en steenwol. Alles op het gebied van de wiet-teelt is er te koop. Wat technieken betreft doet deze teeltsector niet onder voor de gewone tuinbouw. Het meeste wordt dan ook geleverd door bekende groothandels. Dat de nederwiet-teelt zo'n hoge vlucht heeft ge nomen, heeft behalve met een coulant ge doogbeleid alles te maken met het feit dat de Nederlandse tuinbouw van wereldklasse is. Achter in de zaak staat een verwarmde kast met jonge marihuana-plantjes, de klonen. Voor vijf a zeven gulden per stuk koopt de kweker klonen van het type Norhtern Light, Silver Haze of Super Skunk. Veel makkelijker dan zelf zaad opkweken. Bovendien is de kwaliteit gegarandeerd en is de opbrengst hoger. Even verderop staat een proefopstel ling. Met behulp van groeilampen, steenwol en een watersysteem waaraan kunstmest wordt toegevoegd, groeien de klonen in re cordtempo. Made in Holland. De Vrolijke Tuinder werkt legaal. Het be drijf staat ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, belastingen worden betaald en inboedel en opstallen zijn verzekerd. „Ieder een weet waar wij mee bezig zijn. We hebben de instanties op de hoogte gesteld", vertelt Robert, een van de vier compagnons, in zijn ruime kantoor. En geëfi' tan de instanties deed erg moeilijk over hun activiteiten. Robert noemt zich zakenman en om schrijft zichzelf als een blower die destijds ook wel eens wat kweekte. Net zoals zijn vrienden. Verkoop van kweekapparatuur leek hem een gat in de markt. Anderhalf jaar gele den zijn ze begonnen met een startkapitaal van 40.000 gulden. Het pand wat ze toen be trokken werd al gauw te klein. Ze verdienen er nu een goede boterham aan. De klonen zijn niet legaal, maar wel ge doogd. Robert wil daar niet te veel over uit weiden, want formeel is het bezit van de klo nen nog steeds strafbaar. „Je moet blijven oppassen, want de politie kan zo een inval in je zaak doen." De Vrolijke Tuinder sponsort inmiddels een voetbalclub, hoofdklasser Hol land, en een motorcrossteam in Limburg. Het klantenbestand bestaat uit wat Robert noemt 'de hobbykweker, die voor zijn eigen genot, voor vrienden of voor kleinschalige verkoop marihuana kweekt'. Niet de grote jongens die honderden kilo's willen kweken in kassen. „We krijgen ze wel eens aan de te lefoon, maar als ze meer dan 100 groeilam pen willen, verwijzen we ze door naar bedrij ven in Aalsmeer en het Westland. Dat is stuk ken goedkoper voor ze." Growshops Volgens deskundigen telt Nederland ruim vijftig growshops, maar het aantal groeit met de maand. Want de tienduizenden growers hebben wat te besteden. Een beginnerssetje voor de aspirant-kweker kost al gauw een kleine duizend gulden en de meesten inves teren in de loop der jaren vele malen meer. Toch is zelfkweken veel goedkoper dan boodschappen doen in een koffieshop. Veel kleine kwekers bedruipen zichzelf door ook op kleine schaal te verkopen aan koffie shops en vrienden. André Beckers uit Stein (Limburg) heeft een bureau dat zich volledig richt op de cannabis-sector. Hij doet de administratie en boekhouding van growshops en koffieshops, regelt belastingen en is juridisch adviseur. Hij spreekt van een zeer snel groeiende markt met goede winstmogelijkheden. Op basis van de boekhouding van zijn cliëntele becijfert Beckers dat de gemiddelde omzet van een goeddraaiende growshop om en nabij de één miljoen gulden ligt. En die van een redelijk renderende koffieshop op een half miljoen. Dergelijke omzetten zijn het 'gewone' bedrijfsleven niet ontgaan. Beckers: „Het reguliere bedrijfsleven ontdekt steeds meer de cannabis-sector, vooral bedrijven in de tuinbouw. Ik krijg vaak tuinbouwkwekers aan de lijn als de winstmarges daar weer eens onder druk staan. Die weten alles van groei en en willen een stuk van de winst meepak ken. En vergeet niet de toeleveranciers, die toch een deel van hun omzet weghalen bij de wietteelt." Dat ze verdienen aan de cannabis-sector zullen de grote toeleveranciers van tuin- bouw-machines, ventilatoren, groeilampen Bio-Bizz is begonnen. „Het loopt aardig. Wij leveren vooral aan de growshops." Behalve als geestverruimend middel wordt hennep al eeuwen gebruikt als grondstof voor textiel, touw en medicijn. Het lijkt erop dat deze toepassingen een nieuwe impuls hebben gekregen in Nederland, want veel blowers hebben interesse voor de andere mogelijkheden. Ondernemers springen daar op in en produceren modieuze hennepkle- ding, zoals Ruderalis in Maastricht en The Hemp Tribe in Rotterdam. De kleding vindt via growshops en gewone kledingzaken zijn weg naar de klant. Linda Vos van The Hemp Tribe: „De be langstelling is gigantisch. Dit hadden we niet verwacht." Anne Weltens van Ruderalis: „Hennepkleding is in opkomst. Onlangs stonden we op een beurs in Frankfurt en we konden onze kleding niet aanslepen. Hennep is in. Ook bij mensen die niet blowen." Ben Dronkers van Sensi Seeds en het Hasj- museum breidt zijn activiteiten uit naar lega le toepassingen. Met boeren in Groningen heeft hij overeenkomsten gesloten voor de teelt van ruwweg 1000 hectare (legale) hen nep, met subsidie van de Europese Unie. On langs kocht hij een fabriek in Oude-Pekela die zich vooral gaat richten op de verwerking van hennep in textiel, isolatiemateriaal en kattebakkorrels en de toepassing van de vezel als stro-vervanger. „Er zijn grote mogelijkhe den. Het is een prachtig produkt." Veel ondernemers in de cannabis-branche zeggen ook andere activiteiten te willen ont wikkelen. De voortdurende angst 'om gepakt te worden' veroorzaakt veel stress. Bovendien hebben de 'eerstelingen' voldoende geld om 'bovengronds' te gaan. Marcel de Wit uit Rot terdam is een 'grote' in de wiet die hard aan het werk is met met een nieuw produkt: ma- rihuana-medicijnen. Zijn bedrijf heet Marip- harm. In samenwerking met de in Rotterdam gevestigde stichting Institute of Medical Ma rijuana de enige instantie die marihuana op doktersrecept mag leveren werkt De Wit aan een serie 'groene' medicijnen. „Marihuana is een prachtige plant voor me dicijnen. Het helpt goed tegen hoofdpijn, ast ma, allerlei andere kwalen en je kunt ermee afkicken van alcohol en harddrugs. De be langstelling vanuit de medische wereld is enorm", zegt De Wit. Nederland is al jaren hèt Europese cen trum voor de produktie en distributie van wiet. Ondanks de steeds oplaaiende discus sies over legalisering (waar nog steeds geen politieke meerderheid voor is) en over de noodzaak tot terugdringing van het aantal koffieshops vanwege de overlast zeggen alle kenners dat er voor Nederland geen weg meer terug is. Daarvoor is de cannabisbran- che te interessant en te nauw verweven met de economie. Wernard van Positronic formu leert het aldus: „De 21ste eeuw wordt de eeuw van de hennep en Nederland staat 'De 21ste eeuw wordt de eeuw van de hennep en Nederland staat vooraan en andere agrarische produkten niet snel toegeven. Algemeen directeur C.W. Amels van CTAV in Aalsmeer voelt „zich compleet overvallen" door deze vraag. Hij wil wel toe geven dat „het vrij logisch is dat CTAV als een van de belangrijkste toeleveranciers in de tuinbouwsector" ook verkoopt aan growshops. „Dat sluit ik zeker niet uit, maar dat gebeurt onbewust." Toch noemen kenners CTAV als een be langrijke leverancier van groeisystemen, net zoals de eveneens in Aalsmeer gevestigde be drijven Brinkman en Eveleens. Want een groeisysteem voor wiet onderscheidt zich nauwelijks van één voor tomaten of papri ka's. Ook is het opvallend, beweren de kenners, dat bijvoorbeeld de verpakkingen voor be strijdingsmiddelen en kunstmest de afgelo pen jaren steeds kleiner zijn geworden. In te genstelling tot de grootverbruikers, zoals de tuinders, heeft de wietkweker vanwege zijn kleinschalige produktie vooral behoefte aan handzame flacons vloeibare kunstmest, be strijdingsmiddelen, kleinere zakken potgrond en hanteerbare pakketten steenwol. Hydro Systemen Nederland in Rotterdam brengt onder meer C02-doseerapparatuur, analysers, natriumlampen en water-groeiste- men aan de man. Het bedrijf komt er open lijk voor uit dat de cannabis-sector een lucra tieve markt is. „Wij krijgen veel aanvragen van particulieren en growshops. De markt is redelijk groot en dus aantrekkelijk voor ons", vertelt Hydro-directeur J.L. Brouwers. Hij heeft wel geïnformeerd bij het Openbaar Mi nisterie of verkoop aan wietkwekers strafbaar was. „De officier van justitie zei van niet. Op grond daarvan zien wij geen bezwaren", stelt Brouwers. Hij schat dat zijn onderneming 15 a 17 procent van de omzet haalt uit de ver koop van produkten aan growshops. Angst De grote angst van de wietkwekers zijn niet de speurders van politiekorpsen, maar die ven die uit zijn op dure groeilampen, ventila tiesystemen en desnoods de plantjes. Het is een van de redenen dat de binnenteelt in en kele jaren tijd enorm is toegenomen. Huizen, bedrijfspanden en kassen zijn beter te bevei ligen. En voor beveiligen heeft de kweker ap paratuur nodig. Het bedrijf Alarmco Security is zo'n bevei ligingsbedrijf. De Alarmco-woordvoerder is duidelijk in z'n wiek geschoten als hem wordt gevraagd of zijn bedrijf diensten levert aan de cannabis-sector. „Hoe durft u dat te vragen, uiteraard niet." Toch adverteert Alarmco in het tweemaandelijks magazine Highlife ('alles over marihuana en meer') dat een oplage heeft van 15.000 en geldt als vraagbaak voor wietteler en gebruiker. De woordvoerder verslikt zich in zijn ontkennin gen en zegt dan dat de advertentie „een communicatiestoornis" tussen hem en een medewerker was. Toch worden de produkten van Alarmco verkocht in de wietbranche, zeggen de kenners. Alarmco blijft ook adver teren in Highlife. De Nederlandse cannabis-sector vertoont alle kenmerken van een volwassen bedrijfs tak en neemt in omvang opvallend snel toe, zegt dr. A.C.M. Jansen, wetenschappelijk on derzoeker van het Economisch-Geografisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam. Hij volgt de nederwietmarkt sinds 1985 op de voet. Hij omschrijft het als een ijzersterke markt met enorme groeipotenties waar grote ondernemingen jaloers op zouden zijn. „Ne derwiet heeft binnen tien jaar de helft van de totale markt veroverd. Dat zou Unilever eens moeten proberen. De import van hasj en wiet is voor de Nederlandse markt met vijftig procent teruggelopen. Dan praat je over een importvervangingsmarkt van een half miljard gulden. Het is een gigantisch vitale sector." Ook hij ziet dat het reguliere bedrijfsleven steeds meer deze groene golf ontdekt. „En dat creëert weer werkgelegenheid." Vijftig ton Volgens Jansen is de sector lastig in kaart te brengen vanwege het deels illegale karakter. Zijn schatting is dat er 10.000 tot 15.000 kwe kers in Nederland zijn die vooral op part-ti me-basis actief zijn. Geschatte produktie: 40 a 50 ton. Er zijn zo'n 1.500 koffieshops in Ne derland, die werk bieden aan enkele duizen den medewerkers. Bovendien zijn er honder den zogeheten 'headshops', winkels die pij pen, vloeitjes en andere artikelen rond mari huana verkopen. De onderzoeker meent dat tussen de 10.000 a 20.000 mensen geheel of gedeeltelijk voor hun inkomsten afhankelijk zijn van de cannabis-sector. Het aantal blo wers schommelt tussen de 500.000 (frequent) en één miljoen (incidenteel). De cijfers van Jansen worden door kenners van de branche zelfs nog als te conservatief omschreven. Bedrijfsadviseur André Beckers schat dat er minimaal 250.000 kilo hasj en wiet in Nederland wordt verkocht, waarvan een aanzienlijk deel op het conto van de ne- derweet-kweker kan worden geschreven. „Er is vorig jaar alleen al 187 ton in beslag geno men en in 1993 was dat 120 ton, terwijl de ki loprijs nauwelijks daalde." Het aantal blo wers en koffieshops is volgens hem ook veel hoger dan men aanneemt. „Alleen al in Arn hem zijn er 1.500 professionele kwekers." Hij schat dat rond de 50.000 mensen in Neder land voor geld wiet kweken. Organiserfin Hel aantal werknemers in de cannabis-sector is inmiddels zo groot dat de FNV serieus pleit voor een CAO voor personeelsleden van kof fieshops, growshops en kwekerijen. Ook op andere terreinen is men zich aan het organi seren. Zo bestaat er sinds jaar en dag de Bond van Cannabis Detaillisten (BCD) en de Nederlandse Cannabis Consumenten Bond (NCCB). Ook op lokaal niveau zijn er belan genorganisaties. Behalve het eerder genoem de Highlife bestaat er ook het blad Soft Se crets, oplage 15.000. Tevens is er een Canna bis Rechtshulp Fonds. Volgens onderzoeker Jansen zijn dit signa len dat de cannabis-branche een 'normale' bedrijfstak aan het worden is. Hoofdredac teur Joop Mestrom van Highlife is het met hem eens: „Het is een professionele bedrijfs tak, waarin veel geld omgaat en waar ook het gewone bedrijfsleven flink van profiteert." Binnen de branche ontstaan vaak kleine conglomeraten, die omzetten genereren waar mening ondernemer jaloers op zou zijn. Behalve de bekende Bulldog-onderneming (koffieshops), vallen daaronder de activitei ten van voorvechters van het eerste uur zoals Wernard (Positronics) en Ben Dronkers (Hasjmiiseum en het Sensi Seed-imperium). Dronkers produceert naar men zegt de beste wiet ter wereld en is Europees marktleider op zaden-gebied. Wernard in Amsterdam is ac tief in de lampenfabricage,. zaden, biolo gische meststoffen, de verkoop van groeisys temen en klonen. Hij beschikt over een voor- lichtingscentrum-annex-proeflokaal en het blad Soft Secrets. Een van de nieuwste appa raten die door hem worden verkocht is een hasjmachine waarmee een drie keer hogere opbrengst kan worden gehaald. De afgelopen jaren groeide ook het aantal bedrijven dat zich specifiek richt op de cannabis-sector en op dezé manier werkgele genheid creëert. Bio-Bizz in Groningen levert allerlei biologische mestsoorten en kant en klare mengsels. „Wietkwekers willen uitgeba lanceerde mest, speciaal voor de marihuana- kweek en dat kunnen wij leveren. Je op brengst wordt gegarandeerd hoger", vertelt Jetze de Raad die bijna vijf jaar geleden met

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33