GOS: Verkiezingen? Leuk, maar niet te vaak Feiten &Meningen De renstal van Felix Rottenberg Metro-angst Het GAK geeft zich niet zo maar gewonnen ZATERDAG 8 APRIL 1995 152 De oude garde werd vervangen door 'angry young men'. De cultuur in de Tweede-Ka merfractie van de Partij van de Arbeid moest anders: kritischer, verfrissender, agressiever. De nieuwe talenten zijn per soonlijk door voorzitter Rottenberg uit de maatschappij geplukt. De paradepaardjes stonden ondanks hun gebrek aan politieke ervaring hoog op de kandidatenlijst. Na 3 mei stroomden de vernieuwende zwaargewichten de sterk uitgedunde PvdA- fractie binnen. Het supertrio Karin Adel- mund, Rick van der Ploeg en Sylvia Noor man-Den Uyl, maar ook mensen als Rob Oudkerk, Ferd Crone, Ruud Vreeman, Sharon Dijksma en Adri Duivesteijn zouden het gaan maken voor de PvdA. Tot dusverre heeft de renstal van Rotten berg de beloftes niet kunnen waarmaken. De als briljant omschreven econoom Rick van der Ploeg bruist van de ideeën, maar die worden niet altijd gedeeld door zijn fractiegenoten. Vorige week moest de fi nancieel woordvoerder zelfs zijn excuses aanbieden omdat hij had gepleit voor een hogere belastingaftrek voor de lage inko mens. Zijn liberale ideeën over de werking van de markt vinden niet bij iedereen een warm onthaal. Vice-fractievoorzitter Karin Adelmund is de personifica tie var: het 'sociale gezicht' dat de PvdA zo graag wil tonen. Haar gesnik tij dens het debat over de WAO in februari zal ie dereen zijn bij gebleven. De nieuwe keu- ringsregels voor de WAO pakken dramatisch uit voor een aantal mensen. Dat zit de PvdA'ster door Rotten berg wegge plukt uit de top van de FNV hoog. Maar die tranen staan ook voor de onmacht de WAO-keuringen wezenlijk te veranderen. Oprekken, stapje voor stapje proberen de harde kantjes eraf te knabbe len. Dat de strijdbare Adelmund er niet in zal slagen meer te bereiken, zal de hoopvol le achterban nauwelijks kunnen bevatten. De derde protégé van Rottenberg; Saskia Noorman-Den Uyl, liet de minima deze week uit haar handen glippen. Deze ex-di rectrice van een sociale dienst weigerde sa men met de WD een breedgedragen motie van GroenLinks te steunen die vroeg om een extraatje voor de allerarmsten. De vrouw die zichzelf in de media etaleerde als beschermvrouwe van de minima, werd links gepasseerd door CDA, D66 en klein rechts. Zelfs haar eigen Tweede-Kamerfrac tie kon dit niet volgen. Raspaardje nummer vier, Adri Duives teijn, voerde de afgelopen tijd samen met fractievoorzitter Wallage een ingestudeerd dressuurnummer op. D66 Staatssecretaris Tommei (VROM) moest het ontgelden, om dat de waarborgen voor huurders met mi nimuminkomen en huursubsidie volgens Duivesteijn onvoldoende geregeld waren bij de reorganisatie van de volkshuisvesting. In het 'beslissende' debat herhaalde Tommei zijn standpunt met woorden die hoogstens een fractie scherper waren. De PvdA deed alsof er een zwaarbevochten overwinning was geboekt. Het misprijzen bij de andere fracties over het voorgekookte akkoordje was tot in de huiskamer voelbaar. De vertegenwoordigster van de jongeren, Sharon Dijksma, viel op doordat ze openlijk door partijgenote staatssecretaris Netelen bos (onderwijs) voor de microfoon werd weggesleept. Het onervaren meiske zei te veel. Van Ruud Vreeman hebben we tot dusverre alleen maar een fel pleidooi voor de zondagsrust gehoord. Maar ja, hij heeft het ook niet zo op 'ballonnen oplaten' of de 'wereld van de korte termijn'. Daar heeft de volksgezondheidsspecialist van de PvdA meer kaas van gegeten. Weet u wat het tientje van Oudkerk is? Minister Borst (volksgezondheid) introduceerde de term, toen ze boos uitviel naar Rob Oud kerk. Deze had zich in een spreekbeurt af gezet tegen de gedachte dat mensen een tientje eigen bijdrage zouden moeten beta len voor een bezoek aan de huisarts. Borst suggereerde dat Oudkerk zelf deze losse flodder had opgediept om er een heel num mer van te maken. Veel bereikt heeft de Amsterdamse huis arts Oudkerk pas twee jaar lid van de PvdA niet. De afgesproken eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten van 200 gulden ziet de PvdA bij nader inzien helemaal niet zitten. Het is vooral voor de minima een zware last. Maar een alternatief heeft Oud kerk nog niet gevonden. Aan dit 'concours critique' van vernieu wende PvdA'ers doet ook Ferd Crone mee. Hij is door Rottenberg geselecteerd vanwe ge zijn kennis van de 'ecologisering van de economie', een beter milieu combineren met meer bedrijvigheid. Oftewel uitleggen dat de PvdA eigenlijk tegen nachtvluchten is, maar ze 'op dit moment' toch toestaat. De renstal van Rottenberg heeft het moeilijk. Ook al zijn de kamerleden soms fel, kritisch, vernieuwend of agressief. Zij hebben nog niet kunnen zorgen voor de vernieuwing of een grotere herkenbaarheid van de sociaal-democratische boodschap. De beginners hebben nauwelijks richting kunnen geven aan het politieke debat of kunnen zorgen voor nieuwe elan. De inzet is hoog, de strijd fel, maar de finish wordt door de rqspaardjes op deze manier niet ge haald. DEN HAAG ANS BOUWMANS Twaalf leiders doen van alles om hun macht te consolideren Op het democratische recht van vrije verkiezin gen moeten we zuinig zijn, dus laten we het maar zo weinig mogelijk gebruiken. Dat lijkt de nieuwe gedachtengang in een deel van de voor malige Sovjet-staten. Drie jaar na het bankroet van het machtige rijk proberen de twaalf leiders van de Gemeenschap van Onafhankelijke Sta ten, GOS, hun macht te consolideren. STANDPLAATS TOKYO Niet dat ze bang zijn om bij vrije verkiezin gen het onderspit te delven. Natuurlijk niet, ze willen alleen maar hun burgers veilig de volgende eeuw binnenleiden. Dan biedt een referendum uitkomst. „Omdat we de stabiliteit in ons land willen garanderen", zo liet de ambassadeur van Kazachstan in Moskou dezer dagen weten. De ambassadeur had van zijn baas, presi dent Nursultan Nazarbajev, opdracht ge kregen om uit te leggen waarom die zich door jniddel van een referendum op 29 april in zijn ambt zal laten bevestigen. Want dat dit gebeurt, staat voor iedereen vast. Te meer daar het parlement al lang naar huis is gestuurd. Nazarbajev is niet de enige die er dit soort minder democratische gedachten op na houdt. Saparmurad Nizajazov van Turkmè- nistan en Islam Karimov van Oezbekistan gaven het voorbeeld. Beiden waren al in communistische dagen heersers over hun respectievelijke landen en lieten zich recen telijk in de oude Stalinistische traditie door 99,9 procent van hun volk herkiezen. Nazarbajev vindt dat blijkbaar een prima idee. Overigens moet daar eerlijkheidshalve aan worden toegevoegd dat deze Centraala- ziatische staten economisch wel varen bij een heerschappij zonder legale oppositie. Het westerse kapitaal heeft ondanks, of misschien wel dankzij, de autoritaire regi mes zijn weg naar dat verre oosten gevon den. Eigenlijk woedt in alle staten die voortgeko men zijn uit het Sovjet-imperium een strijd tussen parlement en president en in vrijwel alle gevallen trekt het parlement aan het kortste eind. Meestal verloopt de strijd zon der geweld, maar in Moskou moesten tanks het bolwerk van het parlement, het Witte Huis, aan flarden schieten voordat Boris Jeltsin zegevierend uit de strijd te voor schijn kwam. In Oekraïne gaat het vreedzamer. President Leonid Koetsjma ligt permanent overhoop met het parlement. Hoewel de nukkige par lementariërs geen werkelijke bedreiging voor hem vormen, zint hij wel op plannen om nog meer macht te krijgen. „Ik zou onze geliefde afgevaardigden het liefst de ruimte inschieten met een van onze raketten. We zouden ze, zeg twee jaar later, weer met open armen ontvangen", vertelde Koetsjma onlangs aan het persbureau Reuter. Zijn buurman in Wit-Rusland, president Alexander Loekasjenko, zit pas sinds juli vo rig jaar in het zadel, maar ook hij heeft de smaak al te pakken. Door middel van een referendum wil hij zijn bevoegdheden flink uitbreiden. En passant mag er half mei dan ook een nieuw parlement worden gekozen. In Moldova heeft Mircea Snegur de touw tjes vast in handen. Hij vindt het (nog) niet nodig om meer macht te krijgen om de doodeenvoudige reden dat zijn partij ook in het parlement over de absolute meerder heid beschikt. Een deur verder regeert Edoeard Sjevard- nadze Georgië al sinds de burgeroorlog in Abchazië per decreet en in Armenië en Azerbeidzjan hebben de heersers de oppo sitie al lang monddood gemaakt. Van het zelfde laken een pak in Tadzjikistan en Kir- gizstan, waar bij de laatste verkiezingen vol gens experts ook nog eens ouderwets ge fraudeerd is. Resteert het Rusland van Boris Jeltsin. Na de bestorming van het Witte Huis onder het motto dat de democratie gered moest wor den, beschikt Jeltsin over uitgebreide volm achten. Maar de Doema, het parlement, er vaart hij toch als een luis in zijn pels. Nu is Rusland niet Turkmenistan en dus zal het heel wat moeilijker zijn om het parle ment helemaal buiten spel te zetten, maar de sluwe vos Jeltsin zou zichzelf verlooche nen indien hij geen snode plannen aan het smeden was. Zijn belangrijkste opponent, Alexander Roetskoj, de ex-vice-president en leider van de coup tegen Jeltsin, is er ook al les behalve gerust bp. Woensdag zei hij: „Jeltsin is een monster. Hij zal zich tot zijn laatste snik aan de macht vastklampen. Aan zijn handen kleeft bloed en indfën hij nog maar iets mense lijks heeft, treedt hij af." Maar daar piekert Jeltsin uiteraard niet over. Integendeel, met behulp van rijke Russen poogt hij de staatstelevisie om te vormen tot zijn eigen spreekbuis. En wie in Rusland over het eerste net beschikt, kan de mening van zo'n 180 miljoen mensen beïn vloeden. De Doema weet dat ook heel goed en daarom werd Jeltsins TV-besluit in het parlement getorpedeerd. De zender is ove rigens al in de lucht. En de 'gewone' Rus? Die reageert laconiek: „Het is net als met varkens. Je krijgt een jonge big, die vreet zich vol en is daarna rustig. Waarom zouden we dan een nieuwe nemen? Nee, die er nu zitten, zijn al vet en wie weet hebben ze nu een keer tijd om zich met ons bezig te houden." MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Na acht maanden Europa weer voet op Japanse bodem gezet. Terug aan het werk het betekent terug in de trein en metro, want de afstanden in Tokyo zijn te groot voor de fiets en df wegen te vol voor de auto. Waarom ook niet? Tokyo bezit het beste open baar vervoer van de wereld: een uit stekend netwerk, korte wachttijden en stipte aankomst- en vertrektijden, Nadeel is dat het openbaar vervoer al tijd vol, zo niet bomvol is. Dus dinsdag ging ik weer, met het zonnetje in mijn rug, als vanouds naar het buurtstationnetje. „Goh, rustig vandaag, zeker omdat het schoolvakantie is", denk ik, wachtem op het lege perron. Ik wil het papier tje van mijn kauwgom in de prulleba gooien, maar die is met dik tape dichtgeplakt. „Het recente ongeval met sarin-gas heeft ons doen besluiten de prulle- bakken voorlopig niet voor gebruik beschikbaar te stellen. We vragen om uw begrip", luidt de opgeplakte ver klaring van de treinmaatschappij. Hoezo hier? Op een bovenaards sta tion van een gewone treinlijn? De toch in de metro? En er was toch geei prullebak bij betrokken? Ik vervolg mijn reis. Ben aangenaam verrast dat ik kan zitten en vervolgen zonder al te veel gedrang kan over stappen in de metro. Ik schrijf de rus nog steeds toe aan de schoolvakantie t Op het metroperron word ik begroet door een levensgroot bord: „Indien u 1 een verdacht voorwerp of een ver dachte persoon ziet, kunt u zich in verbinding stellen met het metroper- soneel. Wij danken u voor uw mede werking." Wat? Kan ik niet meer rustig mijn krantje lezen, of lui mijn ogen dicht doen? Moet ik op mijn qui-vive zijn en mijn buurman wantrouwen? Ik weet niet of ik aan de parapoia mee moet doen. Besluit om te kijken wat anderen doen. Passagiers lijken in derdaad wat bewuster in de metro te zitten. Bij het instappen kijken ze om( zich heen, inspecteren de bagagerek ken en zoeken een plaats naast een onverdacht persoon, dat wil zeggen zonder zonnebril en zonder chirur genmasker voor de mond. Want zo zouden de gasplaatsers zich 'ver momd' hebben. 'Verdachte personen' vermijden is op het moment niet makkelijk, want de sparrenbomen staan in bloei en dat betekent pollen in de lucht Half Tokyo schijnt last van hooikoorts te hebben en probeert de pollen uit ogen, neus en longen te weren met behulp van een bril en/of masker. Mijn reis gaat verder. Bij een van de stations blijven we wat langer staan dan normaal. Een rood signaal, gaat het door me heen. Maar dat is niet waarschijnlijk in de efficiënte Tokyo- se ondergrondse. Een ietwat nerveuzt stem door de luidspreker verzoekt de passagiers rustig uit te stappen en he station via de trappen te verlaten. Buitengekomen, horen we dat er wit poeder in een van de wagons is ge vonden en dat een man is flauw ge vallen. Dit is al de twintigste keer dat een trein is stopgezet in de twee we ken na de dodelijke gasaanslag. Ge lukkig allemaal loos alarm, maar de schrik zit er diep in bij de inwoners van Tokyo. „Ik ga de metro niet in", verzekert mijn buurvrouw me. Ze doet voorlo pig geen boodschappen in de stad. De r vrouw van de kantoorboekhandel bij mijn buurtstationnetje bevestigt de trend: „De afgelopen weken hebben we een enorme omzetverhoging ge zien. De klanten hebben de buurtwin kei weer ontdekt, nu de weg naar de chique warenhuizen ze te gevaarlijk lijkt." Mijn buurvrouw heeft mooi praten, want ze kan rustig thuis blijven. Mil joenen 'salarimannen' en 'ÓLs' (office ladies) hebben die keus niet. Zij moe ten de metro in om op hun werk te komen, maar niet allen lukt dat. Zie kenhuizen in de regio Tokyo melden een verdubbeling van het aantal claustrofobie-gevallen en registreren u een nieuwe ziekte: 'metro-angst'. En ik? Ook ik heb geen keus, dus geniet ik van de rust iii het Japanse open baar vervoer, een systeem zonder na- - delen JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Zet en tegenzet in steekspel rond uitvoering sociale zekerheid Het steekspel rond de toekomstige uitvoering van de sociale zekerheid gaat onverminderd door. De poli tiek is sinds de onthullingen van de commissie-Buurmeijer vastbeslote ner dan ooit om flink de bezem te halen door de uitkeringsbureaucra tie en vooral een einde te maken aan de belangenverstrengelingen, maar het middenveld is taai. Zet en tegenzet volgen elkaar steeds sneller op. Vorige week zorgde staatssecreta ris Linschoten (sociale zaken) voor lichte paniek. Hij liet via zijn top ambtenaar Mulock Houwer in een besloten vergadering de bedrijfsver enigingen en uitvoeringsorganen weten dat hij zeer strak zal vasthou den aan de voorgenomen boedel splitsing. De uitvoeringsorganen (GAK, SFB, GUO, Detam en BVG) moeten zich de komende jaren be perken tot de uitvoering van WAO, WW, Ziektewet en nog wat aanhan gende regelingen. De toeters en bel len zijn vanaf 1 januari taboe. Dat betekent géén verstrekking meer van aanvullingen op ziektegeld, WW en WAO, géén pensioen- en VUT-regelingen meer uitvoeren en stoppen met de verzuimbegeleiding via de eigen arbodienstèn, om maar wat te noemen. - Op zichzelf is het begrijpelijk dat Linschoten het hard speelt. De commissie-Buurmeijer maakte an derhalf jaar geleden nog eens pijn lijk duidelijk hoe het beheer van de sociale zekerheid door werkgevers en bonden ervoor heeft gezorgd dat de sociale zekerheid uit zijn voegen is gebarsten. Het oneigenlijke ge bruik van de WAO als smeerolie bij reorganisaties is daarvan het meest in het oog springende voorbeeld. Dat misbruik was mogelijk omdat werkgevers en bonden als bestuur ders van de bedrijfsverenigingen ook de zeggenschap hadden in het GAK, de SFB en de andere uitvoe ringsorganen (die in opdracht van de bedrijfsverenigingen werken). Dat moet dus veranderen. De ban den tussen bedrijfsverenigingen en uitvoeringsorganen moeten worden doorgesneden. Maar ook in de uitvoeringsorga nen zelf moet het mes. In de poli tiek overheerst het beeld van het GAK plus collega's als grote, logge en geldverslindende bureaucratie ën. Commerciële maatschappijen zouden het werk van de uitvoe ringsorganen veel efficiënter en dus goedkoper kunnen doen. Via onder meer de privatiseringen van Ziekte wet en WAO moeten die daartoe de kans krijgen op die aantrekkelijke miljardenmarkt. Met die hete adem in de nek zijn de uitvoeringsorganen als een gek aan het werk gegaan. Ze hebben daarbij een voorsprong: ze hebben al vele jaren ervaring met de uitvoe ring van de regelingen èn zij en de ondernemers kennen elkaar al. Die zijn immers al jaren gedwongen 'klant'. Zien ze kans om hun huidi ge gedwongen klanten een com pleet en niet al te duur sociaal-ver zekeringspakket arbodienst, uit keringen en pensioenregeling aan te bieden, dan krijgen de com merciële verzekeraars nog een har de dobber aan de^concurrentie met de uitvoeringsorganen. Linschoten beseft dat ook en wil de commerciële verzekeraars hel pen door de uitvoeringsorganen te verplichten hun publieke werk zaamheden (uitvoering WW, Ziekte wet en WAO) te scheiden van de rest. Dat moet per 1 januari een feit zijn, waarna ze op zijn vroegst per 1 januari 1997 echt in de slag mogen met de commerciële verzekeraars. Maar daar hebben ze wat op ge vonden. Het GAK heeft bijvoorbeeld vergevorderde plannen die 'aanvul lende diensten' onder te brengen in aparte BV's, die officieel los staan van het GAK. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid presenteerde eer gisteren zijn model: de SFB-Groep wordt een holding met zes werk maatschappijen, die met elkaar een compleet verzekeringspakket kun nen aanbieden. „Onze klanten zijn 19.000 vooral kleinere bedrijven", verklaarde SFB-topman Schout „en die willen niet in ovefleg i allerlei aanbieders van diensten.! kunnen bij ons ene loket teret voor een uitstekend pakket, Datt:t perkt hun administratieve lasten zorgen. Zo is de SFB-Groep er vt al uw sociale regelingen". Mulock Houwer heeft voite week laten weten dat dat nu i*1 niet de bedoeling is. De vraag is en hoe Sociale Zaken deze sluipv |y kan blokkeren. Schouten heeft echter alle vertrouwen in, zei donderdag: „Wij gaan er nu vi zorgen dat we het vertrouwen k gen van Sociale Zaken. Ons moi11 sluit aan bij hun eigen en wensi P1 en dat gaan we ze uitleggen' Den Haag is weer aan zet. HAARLEM SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2