Prijzenslag in luchtverkeer Toerisme Nieuwe dolfijnenshow jubilerend Dolfinarium De waarheid achter de de dijken in Madurodam _!ATERDAG 8 APRIL 1995 1 EISBERICHTEN Vcikantiespecicilisien bieden vaak heel goedkope lickers aan JGezinstentenshow ie tiende Gezinstentenshow van het jd^NWB-magazine Kampeer en Caravan- campioen, vandaag en morgen in het Lar- ;erbos in Flevoland, biedt behalve de novi teiten op kampeergebied ook informatie over kamperen in Hongarije en Polen. De verkeersbureaus van deze landen zijn met /oorlichtingsstands aanwezig om de weg naar nieuwe kampeerbestemmingen te wij ten. De organisatoren van de tentenshow haken daarmee in op de groeiende belang stelling voor kamperen in Oost-Europa. Per traditie presenteren op de show tal van fa brikanten hun collectie gezinstenten en ac cessoires. Verder geven ANWB-experts ob jectieve voorlichting aan aspirant-kopers. Het ANWB-kampeerterrein Larserbos, Zeebiesweg 47 (aan de weg Harderwijk- Lelystad) is geopend van 10 tot 17 uur. Hanzevlootdag Vliegtuigwrakken Vroeger beheersten de schepen van de g bruine vloot het fotogenieke stadsfront van L de Kampen. Die geromantiseerde tijd her- L leeft vandaag tijdens de 12e Hanzevlootdag, de traditionele opening van het nieuwe vaarseizoen. Zo'n veertig schoeners, klip- ..pers en tjalken zijn afgemeerd aan de IJssel- P kade. Belangstellenden zijn welkom aan boord en kunnen tussen 11 en 16 uur voor een rijksdaalder inschepen voor een zeil tochtje over de IJssel. Op de kade geven or ganisaties en verenigingen op het gebied 0 van de watersport voorlichting en demon- L straties. P Info: 0 52 02- 13 50 0. ^Drama van de 'Batavia' Ter gelegenheid van de doop en de tewater lating van de 'Batavia' organiseert de Uni- versiteitsbibliotheek Amsterdam van 11 april tot en met 9 juni een tentoonstelling over de dramatische eerste en tevens laatste reis van het VOC-schip in 1628-1629 en de bouw van de replica van 1985 tot 1995. Er zijn honderd handschriften, boeken, kaar ten, prenten en objecten te zien. Ze geven een beeld van de ramp die zich in 1629 voor de kust van Australië voltrok. Terwijl een muiterij elk moment kon uitbreken strand de de gloednieuwe 'Batavia' op een rif. De expositie geeft voorts een beeld van het we tenschappelijk onderzoek dat de recon structie van de 'Batavia' mogelijk maakte. Dia- en videopresentaties en lezingen on dersteunen de tentoonstelling. De biblio theek aan het Singel 425 in Amsterdam is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur. Info: 020 - 5 25 23 01. J Het Loo tijdens WO II De tentoonstelling 'Het Loo bezet en be vrijd' geeft aan de hand van foto's, docu menten en objecten een beeld van de ge beurtenissen in het Apeldoornse paleis in de periode 1940-1945. Het Loo deed tijdens de oorlog dienst als kazerne en herstellings oord van de Wehrmacht. Na de Slag om Arnhem werden er ook Engelse krijgsgevan genen verpleegd, van wie er vijf wisten te ontsnappen. Na de bevrijding van Apel- y doorn, op 17 april 1945, gebruikte prins JlBernhard het paleis als basis voor zijn mili taire staf. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 17 uur. Info: 055 - 21 22 44. Voor een goedkope vliegreis hoeft je niet altijd bij een discountwinkel aan te kloppen. Integendeel. Touroperators als Holland International en min of meer 'branchevreemde organi saties' als ANWB en V D bie den dikwijls vliegtuigtickets aan die dertig tot veertig procent goedkoper zijn dan die van de 'prijsbreker'. Uit een onderzoek van de Consumentenbond blijkt voorts dat er geen direct verband bestaat tussen de prijs van de ticket en de kwaliteit van de vlucht. Het lijkt onvermijdelijk dat sommige passagiers voor een vlucht meer betalen dan ande ren. Naarmate de reiziger be reid is zich te onderwerpen aan regels, zoals een overnachting in'het weekeinde op de plaats van bestemming, wordt het tic- ket immers goedkoper. Dat geldt ook voor last minute boe kingen. In feite betekent dit dat de zakenman, die flexibel wil reizen, het goedkope ticket van de rugzaktoerist subsidieert. Gewiekste reisbureaus kun nen goed zaken doen door der gelijke tickets te verkopen tegen wat zij noemen 'afbraakprijzen'. Voor 599 gulden naar New York schreeuwen de advertenties dan, of voor 1200 gulden naar Hongkong of Djakarta. Vaak blijken dergelijke aanbiedingen echter vooral schijn. Uit het on derzoek van de bond onder ruim 300 reisbureaus en boe kingskantoren blijkt dat juist Discounters, maar ook een or ganisatie als de NBBS/Budget Air, blijken bij lange na niet zo goedkoop als zij zelf beweren. NS en Neckermann zijn zelfs ronduit duur. De Consumentenbond on derzocht de prijzen van vluch ten naar New York en naar Bangkok. Vooral op de route naar" Noord-Amerika kwamen immense verschillen naar vo ren. V D, Hl en ANWB bleken maar liefst 15 procent onder het gemiddelde te zitten, terwijl NS en Neckermann juist 27 procent duurder waren. Het goedkoop- Vanuit Amsterdam per vliegtuig naar New York: het kan voor 2466 gulden, maar ook voor 899 gulden. FOTO CVB NEW YORK ste ticket kostte 899 gulden; het duurste 2466. De prijsverschil len voor Bangkok bleven in ver gelijking met die naar 'The Big Apple' beperkt, maar liepen ook nog altijd uiteen van 1095 tot 2307 gulden. Desgevraagd kan de bond geen directe verklaring geven voor het grote onderscheid. Zo is het mogelijk dat de dure aan bieders juist op andere trajecten heel goedkoop zijn. Ook ver schillen de prijzen haast van uur tot uur, elke prijsvergelij king berust dus op een mo mentopname. Als mogelijke verdere redenen noemt de bond dat niet alle boekingskan toren over actuele informatie beschikken, èn dat niet elke or ganisatie 'slimme' afspraken heeft kunnen maken met de luchtvaartmaatschappijen. Daarnaast speelt volgens de bond een rol dat sommige boe kingskantoren tickets van be paalde luchtvaartmaatschappij en niet willen verkopen omdat de kwaliteit van bijvoorbeeld Oosteuropese airlines nog wel eens te wensen over laat. In principe wil de bond niet af van de bestaande concurrentie in vliegprijzen. Wel zou de markt doorzichtiger moeten worden door een aantal weinig gebruikte tarieven af te schaf fen. Henk Verhagen van de Consumentenbond: „De scha duwzijde van de huidige con currentie is de 'volstrekte on doorzichtigheid van de tarieven. Af en toe is het net een jungle. Een kleine sanering zou kunnen leiden tot meer helderheid over de tariefstelling." Uit het onder zoek blijkt overigens dat vooral intercontinentale reizen fors in prijs variëren. In Europa is er ondanks de liberalisatie van het luchtverkeer, nauwelijks sprake van een prijzenslag. De Consu mentenbond overweegt overi gens ook de luchtvaartmaat schappijen zelf aan een vergelij kend onderzoek te onderwer pen. Vanwege de hoge kosten voor de aankoop van tickets, denkt men aan een gebruikers onderzoek, waarbij leden hun eigen ervaringen beschrijven. Een dergelijk onderzoek, zoals bijvoorbeeld ook gebeurt met personenauto's, zal dan samen met buitenlandse clubs worden opgezet. Nieuwe indeling Nationaal Park De Hoge Veluwe g Tijdens de Tweede Wereldoorlog stortten talloze geallieerde vliegtuigen neer in het IJsselmeergebied. Veel wralcken kwamen bij de aanleg van de polder boven water. Het verhaal achter die verongelukte toestellen wordt verteld op de tentoonstelling 'Nood lot' van 12 april tot en met 30 november te zien in Het Nieuw Land Poldermuseum in Lelystad. De expositie toont bovendien uitgeworpen pamfletten, uniformen, wa pens en dergelijke. Als een rode draad lo pen door de expositie de verhalen van geal lieerde bemanningsleden. Het Nieuw Land Poldermuseum aan de Oostvaardersdijk 01- 13 in Lelystad is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag 11.30 tot 17 uur. Info: 0 32 00 - 60 79 9. Expositie 'Anne Frank' De internationale reizende tentoonstelling 'De wereld van Anne Frank, 1929-1945', die van 13 april tot en met 14 mei te zien is in Cultuurcentrum Oude Mariakerk, Nieuwe Markt 35 in Deventer, verhaalt over het le ven van de familie Frank voor en tijdens de oorlog en over actuele vormen van racisme en antisemitisme in Europa en de Verenig de Staten. De reizende expositie is sinds 1985 in meer dan twintig landen te zien ge weest en door 3 miljoen mensen bezocht. Geopend: maandag tot en met vrijdag 9-17 uur, zaterdag en zondag 11-16 uur, eerste Om haar 30-jarig bestaan luister bij te zetten pakt het Dolfinarium in Harderwijk dit jaar uit met een geheel vernieuwde dolfijnen- - show: 'Het geheim van dolfijnen-eiland'. Midden in een speciaal decor vertelt Sien van Sesamstraat het verhaal, terwijl het samen spel tussen mens en. dolfijn zich voor het publiek ontvouwt. Licht effecten en muziek maken het geheel tot een bijzondere belevenis. „Verwacht niet dat de dolfijnen nog hoger zullen springen dan ze al deden", hield directeur De Clercq het publiek voor tijdens de pre mière. „Wij willen vooral de bijzondere band tussen mens en dier laten zien. Als mensen los van de natuur worden grootgebracht, kunnen ze die ook niet waarderen. Wellicht kan onze show aan dat respect bijdragen. Vrij baan voor wild op Veluwe Met ingang van deze maand is in nationaal park De Hoge Velu we de 'vrije wildbaan' voor edelherten, moeflons, reeën en wilde zwijnen uitgebreid van bijna 3800 naar 5000 hectare. Om dat te realiseren is in febru ari en maart ruim tien kilometer hekwerk uit het park gehaald. Kosten: een half miljoen gulden. De afrasteringen verdeelden Nederlands grootste natuurre servaat vele jaren lang in drie stukken. Die tijd is definitief voorbij. Alleen rond het Kröller- Müllermuseum en het jachthuis St. Hubertus blijven relatief klei ne gebieden voor rood- en zwartwild afgebakend om scha de te voorkomen. Sinds september 1994 is met man en macht gewerkt aan een vrij ingrijpende herinrichting van het nationale park, waarbij onder meer het leefgebied voor het grofwild fors werd uitge breid en het aantal wildobserva- tie-plekken toenam. Eén van de belangrijkste gevolgen van deze herinrichting is dat de kans op toevallige ontmoetingen met edelherten, moeflons, reeën ën wilde zwijnen toeneemt. „En juist die ontmoetingen vinden onze bezoekers het allerleukst", zegt parkdirecteur ir. H.A. Br- uning. Het opruimen van rasters is overigens een maatregel die de leiding van De Hoge Veluwe niet spontaan heeft genomen. Directe aanleiding is de harde eis van het ministerie van land- Meer ruimte Jachtslot voor grof wild Sint Hubertus binnen de parkgrenzen bouw dat jagen op grofwild in een omrasterd gebied alleen is toegestaan op een terrein van ten minste 5000 hectare. Met een totale omvang van circa 5500 hectare kan het nationaal park maar net aan die voor waarde voldoen. „Als je een ge bied van minder dan 5000 hec tare hebt, wordt wild als vee be schouwd. Dan mag er niet meer gejaagd worden", legt Bruning uit. „De dieren moeten dan worden afgevoerd naar het slachthuis. Dat zou een bom leggen onder het wildbeheer op De Hoge Veluwe. Om die reden is besloten de wildbaan uit te breiden tot nagenoeg het gehele park." Info: 0 57 00 - 10 78 7. Zeelieden in WO II Hen deel van het menselijk drama van de Tweede Wereldoorlog voltrok zich op zee. Ruim 6800 Nederlandse zeelieden vonden de dood; dat is één op de vijf opvarenden van de koopvaardij en de marine. Ook ging bijna de helft van de koopvaardijvloot en bijna de hele oorlogsvloot ten onder. De lot gevallen en inzet van de zeelieden tijdens de oorlog staan centraal op de tentoonstel ling 'Varen voor de vrijheid', die tot en met 7 januari 1996 te zien is in het Nederlands Scheepvaartmuseum, Kattenburgerplein 1 in Amsterdam. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 12-17 uur. Info: 020 - 5 23 22 22. Impressie van nieuwbouw Madurodam 'achter de dijken'. Vrijwel onzichtbaar voor het publiek zal in Madurodam tot april volgend jaar worden gewerkt aan de realisatie van het nieuwbouwproject 'De waarheid ach ter de dijken'. Het omvat een miniatuurstad omgeven door rivieren, de Noord zee, polders, een havengebied en industrie. Onlangs begon de aanleg van twee beeldbepalende echte dijken, begroeid met gras en verbonden door een grote symbolische watergolf, die de entreehal vormt. Een vuurtoren maakt deel uit van dit tafereel. De gasten zullen het komend seizoen voortdurend van de vor deringen op de hoogte worden gehouden. Van de werkzaamheden zullen zij, zo belooft de directie, geen hinder ondervinden. Madurodam, opgericht in 1952 en jaarlijks goed voor ongeveer een miljoen bezoekers, beschouwt 'De waarheid achter de dijken' als een noodzakelijke vernieuwingsoperatie. „Hoewel in de loop der jaren al tientallen miljoenen zijn geïnvesteerd in maquette? en bewegende delen, is de tijd aangebroken om een upgrodingsprogramma te starten", zegt directeur E. M. Bierens. „En het is ui teraard geen toeval dat de strijd tegen het water wordt gebruikt als concept voor de facelift." Met de uitvoering van het plan (driejaar geleden al gepresenteerd) is een be drag van ruim 36 miljoen gulden gemoeid. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Jongeren en Duitsland Nederlandse jongeren vinden Duitsland een weinig interessant vakantieland. Dat blijkt uit een onderzoek van eerstejaars stu denten van de Nationale Hogeschool van Toerisme en Verkeer (NHTV) in Breda. Het land - zo vinden de onderzochten - ligt te dichtbij om een vakantiegevoel op te wek ken. Bovendien leeft het idee dat zon, zee en strand er ver te zoeken zijn. Voor de win tersport is het land evenmin geschikt, om dat er niet voldoende bergen zijn en tevens noemen de geënqueteerden Duitsland te saai en te degelijk. Tot slot wordt ook nog beweerd dat de Duitsers weliswaar gastvrij zijn, maar dat ze aan de andere kant nu ook weer niet als al te vriendelijk overkomen. Uit het onderzoek - waarbij achthonderd jongeren werden ondervraagd - blijkt dat de feitenkennis over Duitsland gering is. Zo wisten veel jongeren bijvoorbeeld niet hoe de Duitse munt heet of op hoeveel kilome ter Berlijn van de Nederlandse grens ligt verwijderd. Overigens denken jongeren veel negatiever over Duitsland als vakantieland dan de rest van bevolking. Vorig jaar gingen 960.000 Nederlanders mensen op vakantie in het land dat de laatste jaren op de twee de of derde plaats staat in de top-tien van populaire vakantielanden. Frankrijk is on betwist nummer één; Spanje twee of drie. Spoorlijn tot wandelpad Spanje wil duizenden kilometers oude spoorlijnen omvormen tot toeristische rou tes. Bedoeling is de trajecten van niet meer in gebruik zijnde lijnen te bestemmen voor wandël-, fiets- en ruiterpaden. Het project zal in bijna 25 jaar moeten worden afge rond en gaat - omgerekend in Nederlandse valuta - bijna 900 miljoen gulden kosten. Veel oude spoorlijnen doorkruisen nationa le parken en andere zeldzame natuurgebie den. Om te beginnen wil de Spaanse over heid dit jaar in totaal 152 kilometer spoor lijn opknappen. Vorig jaar al werd besloten oude veewegen (canadas) te herstellen. Spanje kende lange tijd een wegensysteem van in totaal ruim 125.000 kilometer, dat werd gebruikt door miljoen schapen, paar den, runderen en geiten. De dieren trokken bij het naderen van de winter over deze we gen vanuit het noorden van Spanje naar het zuiden. Expo over Route 66 De roemruchte Amerikaanse 'Route 66', die van Chicago naar Los Angeles loopt, vormt het onderwerp van een tentoonstelling die tot en met 2 juli te zien is in het Museum van de Twintigse Eeuw in Hoorn. De route heeft dienst gedaan van 1826 tot 1985. Ze werd bekend door vele grote gebeurtenis sen uit de Amerikaanse geschiedenis. John Steinbeck schreef er over in zijn 'Druiven der Gramschap' en de Rolling Stones be zongen de weg in Get your kicks on Route 66 Inmiddels is de highway niet meer voor honderd procent berijdbaar. Toch trekken elk jaar nog duizenden liefhebbers naar Amerika om de sfeer van Route 66 te proe ven. In Nederland bestaat zelfs een fanclub, de Dutch Route 66 Association. De expositie is samengesteld in samenwerking met deze fanclub. Het museum van de Twintigste Eeuw, aan de Bierkade 4 in Hoorn, is ge opend van dinsdag tot en met zondag van 10-17 uur. Info: telefoon 020 - 14 0. Fiets-klassiekers Lieden die de beroemde wieler'-klassiekers zelf willen narijden kunnen via Stichting Sportevenementen Le Champion te Heiloo een zogenoemd 'Klassiekerbrevet' behalen. Daartoe moeten dertien prof-wielerwed strijden in België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Italië worden volbracht. Le Champion organiseert daar speciale rpizen voor. Zo staat van 16 tot en met 25 juni een 'Klassiekerweek' op het programma. Tij dens deze tiendaagse reis wordt gestart in vier klassiekers in Italië, Zwitserland en DuitslandHet gaat om prestatieve ritten, zonder wedstrijdelement, over afstanden van 225 tot 280 km. Er zijn twee arrange menten: een busreis met overnachting in hotels en een busreis met overnachting in jeugdherbergen. In beide arrangementen zijn inbegrepen het vewoer van de eigen fiets, de verzorging onderweg en een volg auto. Info: Le Champion, telefoon 072 - 33 81 36. Toertocht per auto Fotojournalist Peter Mastenbroek uit Lely stad organiseert al sinds enige jaren tochten voor automobilisten. Twee keer per maand biedt zijn organisatie 'Recreatieve Toer tochten', een grondig uitgestippelde rit aan. De ritten gaan over minder bekende maar wel verharde wegen in gebieden die rijk zijn aan natuurschoon. Er zijn viér routes be schikbaar: de Veluwe-route van 145 km, de Kastelenrit van 137 km door de Achterhoek, een meerdaagse Ardennenrit en een rondje IJsselmeer. Overnachtingen kunnen wor den geregeld. De deelnemers krijgen een uitgebreide routebeschrijving. De Veluwe- en de Kastelenrit kosten veertig gulden per aiito, ongeacht het aantal inzittenden, de Ardennenrit die vijf keer per jaar wordt ge reden, komt op 125 gulden per persoon. Prijs van de nieuwe IJsselmeer-rit op aan vraag. Overnachtingen zijn niet inbegrepen. Info: telefoon 0 32 00 - 50 38 2.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25