De bliede boskop van Anne van der Meiden inda, Linda Kerk Samenleving Classes dwingen extra synode af Leiden Kopermolen in het licht Gekraakten (1) ZATERDAG 8 APRIL 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -35& KORTWEG Welkomstdienst De Baptistengemeente Al phen Noord organiseert op zondagavond 9 april een wel komstdienst in de Agrarische school aan de Kalkovenweg in Alphen aan den Rijn. Spre kers in deze dienst is Kees van Harten en medewerking wordt verleend door de 'Country Trail Band'. De dienst begint om 18.30 uur. Moker Het radio-programma van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - gaat vandaag en morgen 'met woord en muziek op weg naar Pasen'. Het programma wordt van morgen uitgezonden van 09,30 tot 10.00 uur en op zondag herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Moker is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Tienerkamp Het Missionair Stadswerk en het jeugdwerk van de Her vormde Marewijkgemeente organiseert van 1 tot 4 mei een tienerkamp. Er wordt ge kampeerd op De Moer in de gemeente Loon op Zand. Deelname kost 60 gulden per persoon. Het kamp is be doeld voor tieners van onge veer 12 jaar tot 16 jaar. Meer informatie is te verkrijgen bij W.R. Hendriks, Berlagestraat 21, 2321 EK Leiden (071- 316684.) Zangavond In de hervormde kerk van Noordwijk-Binnen wordt op woensdag 12 april een Paas- zangavond georganiseerd. De bijeenkomst, die wordt geleid door ds. E.F. Vergunst, staat in het teken van het Shaare-Zedek ziekenhuis in Israël. Medewerking wordt verleend door het christelijk mannenkoor 'David' uit Lisse en het christelijk gemengde koor 'De Lofstem' uit Lisse. De twee koren staan onder leiding van de 22-jarige Lis- sese dirigent Peter Wilde man. Achter het orgel zitten de organisten Peter Tanis en André Hobo. De vleugel wordt bespeeld door Dick van Luttikhuizen en Christi ne van der Aart-Segers blaast op de trompet. De zang avond begint om 20.00 uur. Amersfoortse hoogleraar vertaalt Bijbel in het Twents Kerkdiensten in Twente zijn tegenwoordig een hap pening. Het bruist in de kerken waar Amersfoorter Anne van der Meiden komt preken. Want hij spreekt de kerkgangers aan in hun, en zijn, eigen taal. 'Hier geet de bliede boskop van Jezus Christus (God zien zönj an ('t Eavangellie noar Mar cus)'. amersfoort gpd Van der Meiden is hoogleraar public relations in ruste, al moet dat laatste niet letterlijk worden genomen. De 65-jarige Amersfoorter is nog steeds druk, druk, druk. Al was het alleen al, omdat hij zich een monniken werk op de hals heeft gehaald. Want als je in het Twents preekt waarom zou je dan ook niet de Bijbel in die taal vertalen? En kom bij hem niet aan dat Twents een dialect is. Twents is een taal, met eigen grammatica en woordenschat. Als Twents een dialect is, geldt dat ook voor het Nederlands, vindt Van der Meiden. Het enige verschil is dat het Twents niet zo'n ge schreven traditie heeft. „Twents is een hele verfijnde taal waarin je gevoeligheden heel goed kan uitdrukken. Neem het begrip 'vrouw'. In iets intiemere situa ties noemt een man haar 'wicht' en nog intiemer is 'deernke'. Die nuanceverschillen zijn heel belangrijk." Van der Meiden is een trotse Tukker. Zijn huis staat in Amersfoort, maar vandaar uit lopen honderden onzichtbare draden naar het oosten. De banden zijn onverbrekelijk. Ge schaamd heeft hij zich nooit voor zijn oostelijke tongval, ook niet toen hij in Amsterdam be landde. Wie hem in plat Am sterdams toesprak, kreeg in on vervalst Twents antwoord. „Sommigen zeiden dan dat ze de taal van de boeren niet zo Anne van der Meiden: „Het is het dichtst bij het hart." goed verstonden. Ik zei dan: ik versta de taal van de hufters ook /niet goed. Kom! Dan kunnen ze de boom in." Twee jaar geleden begon hij met het vertalen van het Nieu we Testament, zomaar. Maar al snel kreeg hij door dat deze klus te groot was voor herrt alleen. Dus verzamelde hij.een lezers groep om zich heen die hem van advies diende. Zeven, in derdaad zeven, deskundigen op verschillende terreinen én Tuk kers in hart en nieren, net als hijzelf. Hij vertaalt uit het Grieks, want dat is toch de bron. „Ne derlandse vertalingen zijn geen van alle betrouwbaar. Ook de Statenvertaling uit 1637 niet. Dat is de eerste Nederlandse vertaling, maar Nederlands be stond toen helemaal nog niet. Het was meer een verzameling van dialecten." Al moet hij di rect toegeven dat hét Twents ook niet bestaat. Elk dorp heeft zijn eigen accenten, tien kilo meter verder gebruiken ze weer een ander woord. In Enschede, Van der Meiden geboortestad, verschilt het zelfs per buurt. Wat Van der Meiden voor ogen staat is een soort Middel- Twents dat alle vijfhonderddui zend Twenten begrijpen. Behalve de zeven 'wijzen' die hem van advies dienen, heeft Van der Meiden nog een klank bord: de Twenten zelf. Sinds een maand wordt elke week een klein deel van het vertaalde werk gepubliceerd in de regio nale kranten Tubantia en Twentse Courant. Met daaron der vragen aan de lezer. Zoals: is 'ja' beter dan 'joa' en liever 'strek' dan 'contreie'? De reac ties stromen binnen. Nu al lig gen tweehonderd brieven op hem te wachten. Toen hij begon met vertalen wist Van der Meiden dat het geen gemakkelijk karwei zou zijn, maar de zwaarte heeft hij FOTO CPD toch onderschat. „Ik wist niet dat het zo bewerkelijk zou zijn. En elke keer die onzekerheid: kies ik dit woord of dat en hoe spel ik het? Die continue twijfel, dat maakt het tot een monni kenwerk." Maar wel leuk werk. Hij heeft er zelfs een speciaal bureau voor geïnstalleerd in zijn werk kamer. In de zomer van 1996 ver wacht hij het eerste deel van het Nieuwe Testament in het Twents te publiceren. Dat boek zal de Evangeliën en de Hande lingen bevatten. De rest ver wacht Van der Meiden begin 1998 te publiceren. Rest nog de mischien wel be langrijkste vraag: waarom? Het antwoord is simpel. Eigenheid. Het is de meest directe manier om Twenten aan te spreken. Van der Meiden: „Het is het dichtst bij het hart. Ons hert te- meute." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam als predi kant met een bepaalde opdracht: me vr, J.M.T. van der Spek, kandidaat al- Aangenomen: naar Schoonebeek: H.G. Jumelet te Bergentheim, GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rilland-Bath; J.J. Baaijenste Enkhuizen. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: tweetal te Schiedam: me vr. I. Hyvarinen, kandidaat te Utrecht en drs. P. van den Berg te Utrecht: te Haarlem: drs. S. van Kammen te Leeuwarden en J. Mostert te Leiden. leidschendam/hoornaar anp Twaalf hervormde classes heb ben een extra synodevergade ring over het Samen op Weg proces van hervormden, gere formeerden en lutheranen afge dwongen. De betreffende regio nale 'kerkvergaderingen zijn be zorgd over de snelheid waar mee de kerkfusie ondanks kri tiek vanuit de rechterflank van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) voortschrijdt. Volgens de hervormde kerkorde moet een extra syno devergadering bijeengeroepen worden als minstens tien clas ses daarom vragen. Ds. H. Klink uit Hoornaar, een van de initia tiefnemers, is er zeker van dat meer classes en zelfs provincia le kerkvergaderingen zich ach ter de actie van de twaalf zullen scharen. Volgens Klink komt het initia tief vooral voort uit een recent onderzoek onder de 73 her vormde classes van het kerkelij ke opinieblad Woord Dienst, waaruit blijkt dat meer dan de helft van de hervormden tegen de beoogde kerkfusie is. „Hier uit blijkt opnieuw dat de top en het grondvlak van de kerk uit eengroeien", aldus Klink. De tegenstanders vrezen dat de Samen op Wegtrein onge acht de bedenkingen van vele kerkleden voortdendert. Tot 1 april konden de classes zich uit spreken over het ontwerp van de kerkorde van de nieuwe Ver enigde Protestantse Kerk. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat82 071-356 356- Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. redactie G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W, van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071- Hoofdredactie: 071- advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 31 per maand (autom. betaling) 30 per kwartaal (acceptgiro) 87 per kwartaal (autom. betaling) 86 per jaar (acceptgiro) 337 per jaar (autom. betaling) 336 verzending per post per kwartaal (NL) 134 leidsch dagblad op cassetteband Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og hebben of blind zijn (of een andere leeshi dicap hebben), is een samenvatting van I regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor informa 08860-82345 (Centrum voor Gesproken L tuur, Grave). N H U l Z ZIEKE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pai ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.1 u,ur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(/ leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitei voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime b zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor anaere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhet kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.1 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF* HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -3564 VRIJE TIJD Klaverjassen. Klaverjassen en sjoelen kan op zondag 9 april in het buurthuis Pancrat aan de Middelstegracht. Deelname kost 1,50 gul den. Aanvang: 13.30 uur. Kroatië. De stichting Leiden Dalmacija zoekt mensen die willen cor responderen met vrouwen in Kroatië. Ook degenen die het Kroatisch beheersen kunnen zich aanmelden voor de vertaling van de brieven. Opgave via.telefoonnummer: 071-122716. Gastgezinnen. De werkgroep Pax Christi Kinderhulp zoekt gastou ders die Poolse kinderen kunnen opvangen tussen 26 juli en 16 au gustus. De kinderen van 8 tot 12 jaar oud komen uit kindertehuizen in het sterk vervuilde gebied Katowice. Informatie: 071-210904. Gastgezinnen. De VW zoekt gastgezinnen die de toeristen kunnen opvangen die in het paasweekeinde de regio overspoelen. Omdat dan te weinig ruimte is in de hotels, kunnen gastgezinnen voor 35 gulden per gast onderdak verlenen. Informatie: 071-146847. Fotoclub. In de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat zijn deze maand foto's te zien van de fotoclub LAFV. Thema's zijn onder meer portret-, landschaps- en architectuurfotografie. Comedy Club. Vier nieuwe stand-up comedians treden zondagmid dag vancif 17.00 uur op in het theehuis in de Leidse Hout. Helmers Comedy Club beleeft daarmee zijn vierde aflevering. Het theehuis is gevestigd aan de Houtlaan 100, de toegang is gratis. Bewegen. De groep 'Beter bewegen op muziek' in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade heeft nog ruimte voor deelnemers. Elke woensdagochtend van 9.30 tot 11.00 uur wordt er gestrekt, ge rekt en bewogen op muziek. Kosten: 5 gulden. Keramiek. Een tentoonstelling van keramische objecten van Carla Dijk is tot 23 april te zien in de centrale bibliotheek aan de Nieuw straat. Op zondag 23 april van 13.00 tot 14.30 uur geeft Carla Dijk bovendien een demonstratie Raku-stoken, een traditionele Japanse methode. Hartstichting. De ouderen activiteiten commissie Merenwijk houdt op maandag 10 april een diamiddag over de Hartstichting in het dienstencentrum Merenwijk in de Rosmolen. Aanvang: 14.00 uur. Acrobatiek. Vanaf 10 april worden op verschillende plaatsen in Lei den cursussen acrobatiek voor kinderen gegeven. De cursus bestaat uit tien lessen. Informatie: 071-131684. Postzegels. De postzegelsvereniging De Postzegelsvrienden houdt op maandag 10 april een veiling-, ruil- en contactavond in het Vijf- hovenhuis aan de Hoflaan. jeugdleden kunnen vanaf 18.30 uur te recht, voor volwassenen begint de veiling om 19.30 uur. Band. De band 'Everyday's shampoo' treedt vandaag op in jonge rencentrum 't Stathuys aan de Breestraat. In het voorprogramma staat 'Brain detail'. De toegang kost 5 gulden. Aanvang: 21.00 uur. Uitgeverij SMD wint twee Britse awards Het Leidse SMD Educatieve Uitgevers heeft twee Engelse awards gewonnen voor het vi deo-programma Je vais gagner, frans voor 'ik ga winnen'. Maandagavond ontvangt een delegatie van de uitgeverij in het Engelse Bournemouth de multi media award en een prijs voor de technische kwaliteiten van de video. De prijzen zijn ingesteld door de Educational Television Asso ciation. SMD komt bovendien mogelijk in aanmerking voor de hoofdprijs. De winnaar daarvan wordt eveneens maandag be kend gemaakt. Je vais gagner is onderdeel van het project Omnibus, een studiemethode Frans voor leer lingen in de basisvorming (eer ste twee jaar op mavo, havo en vwo). SMD Educatieve Uitgevers en de Vrije Universiteit hebben dit succesvole project samen opge- BURGERLIJKE STAND VOORSCHOTEN - Geboren: Rozema rijn, dv. A. Mighout en R.A.J.I. Wentink Giorgio, zv. R. Schunselaar en S. Brou wer Wesley, zv. E.B.M. Brussee en T.J. van der Meer Kim, dv. N.C.M. Vis en I.B. de Jong Cas Adrian, zv L.J.P. Bouwman en M E.Th. Bak Harwin Ewan, zv. H.J. Wegner en H E. Zanom Carien Josme, dv. C.T.M. Kouwenaar en S.J.S. Verburg Hannah Marenthe, dv. P.G. Barendregten J. Lamme. Overleden: P. van der Kolk. oud 79 jaar J. Dijkstra, oud 89 jaar D.H. Dol. oud 70 jaar. Getrouwd: F.W. Cox en J.M. van der Valk L.J.M. Kessels en S. Buist M. van Rooijen en L.F.C. Groeneveld M M. Zonderopen S. van Amsterdam M.R.J. Winnubst en A.E. Kamerbeek F.B. van der Veer en R.M.Th, van der Geest. 21.48 uur Nederland 1 X Nieuwe comedyserie leiden. Een van de vernieuwingen in winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk is het openwerken van de overkapping. De Kopermolen werd in de jaren zeventig neergezet volgens de toen geldende bouw- mode. Voor de knusheid werd het overdekte winkelcentrum naar binnen gekeerd. Laden, lossen en parke ren gebeurde aan de buitenkant. Na verloop van jaren bleek deze opzet toch enkele nadelen te hebben, zoals een gebrek aan daglicht bij de winkels. Nu de hele omgeving van het winkelcentrum ingrijpend wordt opgeknapt en veranderd, zijn er ook nieuwe lichtkoepels geplaatst zodat ondermeer de nieuwe torenflat te zien is. „Het dak was plat-en met draadglas, nu is het een stuk moderner. Er komt in het midden nog een grote, achtzijdige koepel waarvan het stalen geraamte staat. Op 22 juni vieren we dat alles af is en dan wordt het geduld van de winkeliers beloond", aldus voorzitter), van der Born van de winkeliersvereniging. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Theo Bakker Oude Rijn, 'De Bakkerij'. Ooit werd er brood bereid, nu ko men de mannen en vrouwen zonder dak, zonder thuis er opnieuw brood halen, en kof fie, bijna voor niks. „Maar als je hier binnen komt, moet je wel minstens één gulden op zak hebben, dat weetje, Fer ry", zegt huisvader Kees. Dat is heel wat, voor Ferry, een gulden. Zo rijk is-ie even niet, dus scheldt-ie aan één stuk door dat 't een opvang van niks is. Kees zegt dat-ie einde lijk eens in moet binden. „Wat inbinden, voor wie dan, voor jou?" Ferry is één van de zes tig Leidse gekraakten, van de onbeholpenen voor wie de re gels van het spel te moeilijk zijn. Dag en nacht staan ze buitenspel. Het tiert welig in de huiska mer van Leidens laagste kaste. „Je stinkt, joh viezerik. Jij moetje kankerkop houden. Je moet me niet agressief ma ken, jij."„Ze pesten elkaar nogal vandaag", zegt vrijwil ligster Marian. Eén vrouw zit moederziel alleen. Staart voor zich uit, koestert haar speel goedkonijntjes. Die hebben een thuis, de voering van haar jas, die worden gekoesterd. Wie koestert hun draagmoe der, waar slaapt deze vrouw, wie vraagt haar 's morgens hoe haar nacht was, of ze nog heeft gedroomd en waarvan? Ferry houdt niet op. „Het is de hele tijd zo'n teringzooi hier. Eentje heb hier een privéwas- machine en ik mot dokken. Waarom begin je daar dan over te zeiken, Kees, over die gulden. Nee, ik ben niet agres sief vandaag. Ik ben juist hart stikke vroeg opgestaan en ik heb de hele ochtend gewerkt. Wat is daar mis mee dan, als ik hier en daar lood wegsloop? Moet ik ook gaan jatten dan? Dat wil ik niet en dan begin jij dat ik geen gulden bij me heb., Hoe kan dat dan, dat ik bin nen kom en dat ik gelijk zo'n kanko zie zitten met mijn shirt aan. Hoe komt-ie daar aan dan? Altijd doe ik mijn best, help ik mee om de kop pies op te ruimen, dan ga je toch niet kankeren tegen mij. Waarom dan tegen mij?" Ferry rookt, snuift, slikt al twintig jaar, vanaf zijn veer tiende. Hij leidt een hard be staan verraadt zijn deels tan deloze kop. Hij is aardiger dan zijn harde junkogen doen ver moeden. Op zijn armen gaan schrammen en sneëen onder vuil verborgen. „Je kan toch wel een beetje op jezelf letten, Ferry", stuurt Marian. Nee, sturen is het niet. Eerder een teken van aandacht, van lief de. De tijd van sturen ligt ver achter Ferry, weet Marian. Ed is schizo, ook niet link ge noeg om zich te handhaven. „Ik kom uit Zaandam. Ik kwam langs Leiden met de trein en ik dacht, hier stap ik uit, weet je. Ze willen me ook arresteren in Zaandam, om dat ik mijn huur niet heb be taald. Vroeger kwam ik wel bij de Riagg, maar tegenwoordig behandelen ze daar alleen nog maar relationele proble men. En die heb ik niet. Maar ik heb besloten dat ik de psy chiatrie links Iaat liggen. Ik vind het rare mensen." „Dat je deze tijd van het jaar j komt", schampert Martin. „Meestal zijn we alleen met de kerst interessant. Omdat Jezus ook in een stal sliep. Nou, ik lijk in de verste verte niet op Jezus. Voor d'er eigen geweten te sussen gaan ze met kerst ineens zogenaamd goed doen. Komen ze met één thermoskan koffie en zes sneetjes bruinbrood. Nou ik lees het wel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12