Leiden Felle aanval op VVV Van Rij: 'Het gaat steeds maar over randverschijnselen' VVD wil meevaller waterbedrijf aan burgers teruggeven Eerst presteren en dan de stad in VVD; positie Hillebrand mogelijk ook ter discussie IBM TOSHIBA Tijger op het dak ATERDAG 8 APRIL 1995 tHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV. -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Kopermolen A In winkelcentrum I De Kopermolen in de Meren wijk is het zicht een stuk beter na de plaat sing van nieuwe lichtkoe pels. Duinen U De natuur wordt in I J Katwijkse en Was- senaarse duingebieden weer de baas. Op korte termijn wordt de water winning er gestaakt. Boos A A Leidse ambtenaren I *T zijn woedend op hun werkgever. Zij kunnen hun auto niet meer gratis parkeren aan de Tweeling straat. leiden-aad rietveld vervolg van voorpagina Wat Van Rij naar zijn zeggen log het meeste stoort aan de cwestie rond de advertentie, is lat er opnieuw opwinding is uitstaan over een 'bijzaak'. „In le hele aanloop naar het refe- endum is het alleen maar over lijzaken gegaan. Niet over de ;aak zelf. Het ging steeds over randverschijnselen. De discus- iie had moeten gaan over de vraag of Leiden, om sociaal be- eid te kunnen voeren, ook eens voningen in de stad mag laten louwen die geld opleveren. We [loeten af van het idee dat pro- ectontwikkelaars slecht zijn. Ve moeten als gemeente ge- joon zaken kunnen doen. En als je zaken wilt doen, moet je betrouwbaar zijn Nu staat zijn eigen betrouw baarheid ter discussie. SP en LWG/De Groenen vinden dat de PvdA-wethouder vanwege zijn betrokkenheid bij de adver tentie van Van der Plas niet kan terugkeren in de politieke are na. En afgezien van de PvdA zijn alle partijen ten minste ver baasd over het handelen van Van Rij. rendum hééft hij tegen iedereen die het maar wilde horen ge zegd dat hij stukken over het bouwplan wel wilde nakijken. „Als een soort super-ambte naar, zeg maar. Ik heb gezegd: jongens, als er nou nog meer in formatie verschijnt over dit on derwerp - ik weet er kennelijk het meeste van, da's ook niet zo vreemd - ik ben van harte be reid om daarnaar te kijken. En toen belde Van der Plas. En die vroeg: hoe gaat het met je? En geldt dat ook voor mij, dat je die informatie wilt nakijken? Ben je daartoe in staat? En bereid? En toen heb ik gezegd: natuurlijk." Bij de advertentie van Van der Plas in Mare verscheen het logo van de gemeente. En dat leidde tot veel commotie. Van der Plas werd ervan beschuldigd, dat hij de indruk had willen wekken dat zijn advertentie een ge meentelijke publikatie was. Hij werd zelfs door PvdA-wethou der Ron Hillebrand - tijdelijk plaatsvervanger van de zieke Van Rij - op het matje geroe pen. Maar dat was, zoveel is in middels wel duidelijk, niet te recht. De Katwijkse bouwer had part noch deel aan het plaatsen van het logo. En de schijn is ge wekt dat Van Rij de 'schuldige' was. Afdelingsmanager Ronald Lap van het advertentie-exploitatie- bureau Van Vliet in Zandvoort zegt dat Van Rij gezegd heeft het logo bij de advertentie te zetten. „Hij kwam hier naartoe, ^ag de advertentie op een beeldscherm staan en zei: dat ziet er prima uit", zegt Lap. „Er was alleen nog een stukje wit onderaan en die meneer zei: zet daar maar het gemeentelijk logo. Hij gaf me een envelop van de gemeente en zei: haal hem hier maar af." Lap zegt dat hij toen niet wist dat hij met de wethouder van doen had. Van Rij zet er een heel ander verhaal tegenover. „Natuurlijk heb ik niet om dat logo ge vraagd. Ik weet ook wel dat je dan gedonder krijgt. En waarom zou ik me bemoeien met de op maak van een advertentie: een stukje wit invullen... Daar heb ik toch niks mee te melken?" Lap zelf heeft volgens Van Rij gesuggereerd om het gemeente lijk logo onder de advertentie te plakken. „Ik had Van der Plas geadviseerd om zijn eigen naam of logo eronder te zetten, maar dat wilde hij niet. En toen heb ik tegen die man gezegd dat hij het gemeentelijk informatie nummer er wel onder kon zet ten. Daar is volgens mij niks mis mee. Dat nummer stond ook in de folder van de stichting tot behoud van het militair invali denhuis." Volgens Van Rij was het Lap die voorstelde om ook het logo van de gemeente erbij te zetten, „En toen heb ik 'nee' gezegd. En als die meneer nu iets anders zegt, dat is hij met zijn gedach ten op de loop. Als mensen denken dat ik iets slechts ge daan heb dan vinden ze het leuk om dat te onthullen." „En als dat logo niet bij die advertentie had gestaan, dat stomme logo, dan was er nu geen gedoe geweest. En dat was ook waar ik vanuit ging. Als ik dat logo had ingeleverd zou ik toch meteen gezegd hebben: joh, hou mij erbuiten. Maar dat heb ik pas gedaan toen al die commotie rond die advertentie met dat logo ontstond. Dat was vlak voor het referendum en ik dacht: ik krijg in die korte tijd nooit meer goed over het voet licht hoe het gegaan is. Dus toen heb ik inderdaad gevraagd om mijn naam niet te noe- PvdA 'er Baaijens: 'Instelling bakt er niets van Singelloop: combinatie van sport en gezelligheid 'vdA-raadslid H. Baaijens heeft gistermiddag in de Iraadscommissie financiën uitgehaald naar de VW. Vol- jgens de PvdA'er, die werd bijgevallen door vertegen woordigers van de andere collegepartijen, laat de VW tal Ivan kansen onbenut, heeft ze geen visie, klaagt ze alleen naar over geldgebrek en 'kachelt ze achteruit'. leiden wim koevoet den de banen van vier mede werkers op het spel staan. Hiermee reageerde Baaijens op Volgens Baaijens moet het creatie heeft geluid nu door de ten te lokken. Maar de VW bakt bezuinigingen van 150.000 gul- er in zijn ogen helemaal niets van. De instelling werkt ongeïn spireerd en mist elke uitstraling. „Leiden is er niet bij gebaat als de VW maar blijft doormodde ren. Er moet daar fundamenteel iets veranderen", sprak hij drei gend. De commissieleden trokken zich niets aan van de kritiek van de VW dat met de gemeente Leiden niet valt te communice ren over de problemen. D66'er O. Welling: „De VW krijgt geen gelijk. Da's iets anders dan geen gehoor." CDA-wethouder j. Walen kamp betreurt het dat de VW tot dusverre geen prikkel ziet in de koppeling tussen de toeris tenbelasting en de gemeentelij ke subsidie. De WD is trouwens tegen deze koppeling. De partij vindt het onjuist om een alge mene belasting (toeristenbelas ting) aan een bijzonder doel (VW) te verbinden. Fractievoorzitter A. Geertse- ma ziet liever dat er een ver band wordt gelegd tussen het geld dat het bedrijfsleven in de VW steekt en de gemeentelijke subsidie. ANNO 1895 Maandag 8 April (advertentie) Groote Algeheele Finale Uitverkoop wegens Liqui datie. In de Magazijnen van Ijzerwaren, Vliet 23. Voorhanden is nog eene ruime keuze Keukenfornuizen, Veevoederketels, Fles- schenkasten, Ledikanten, ook voor kinderen, Kooktoestellen, Fa milieschalen, Keukengereedschappen, enz., enz., tegen tweede- handsprijzen, zoolang de voorraad strekt. De nog voor handen Haarden, Kachels, voor gewoon en aanhouden vuur, Calorifères, Turfbakken, Kolenbakken, Haardstellen, enz. tegen spotprijzen!! ANNO 1970 Woensdag 8 april Het doorgaan van het Bloemencorso Bollenstreek hangt aan een zijden draadje. Het bestuur van de Stichting Bloemencorso Bol lenstreek zal maandag een definitieve beslissing nemen over het wel of niet rijden van de bloemenstoet op 25 april. Insiders ver wachten, dat er tegen de datum van het corso niet voldoende hyacintennagels aanwezig zullen zijn om het corso kleur en fleur te geven. Door het winterse lenteweer is het bollenseizoen twee tot drie weken vertraagd. Er is nog geen bloemetje te zien op de velden in de streek tussen Leiden en Haarlem. Zondag 9 april alle winkels in de binnenstad van Leiden geopend van 12.00-17.00 uur. leiden wim koevoet Leidenaars moeten profiteren van het geld dat de gemeente Leiden krijgt als het waterbedrijf van de EWR aan de Haagse col lega's wordt verkocht. De WD komt dinsdag tijdens de behan deling van de voorjaarsnota met een motie van die strekking. CDA-wethouder J. Walenkamp (financiën) voelt niets voor het plan van de grootste oppositie partij. De gemeente Leiden wil als de transactie met het Haagse nutsbedrijf rond is precario rechten heffen voor de waterlei dingen, die immers in Leidse bodem zitten. Daarmee is een miljoen gulden gemoeid. WD- ffactievoorzitter A. Geertsema pleitte er gisteren in de raads commissie voor dit geld in de vorm van een verlaging van het tarief aan de burgers terug te geven. Wethouder Walenkamp wil de meevaller juist gebruiken als dekking voor de kosten van het nieuwe beleid dat de partij en in het qollege zijn overeenge komen. Overigens is het niet zeker of het Haagse nutsbedrijf daad werkelijk precariorechten gaat betalen aan de gemeente Lei den. 'Den Haag' wijst erop dat de EWR dat ook nooit heeft hoeven doen aan de gemeente Leiden. Walenkamp wijst er op zijn beurt op dat de gemeente Den Haag haar nutsbedrijf wel pre cariorechten in rekening brengt. Het Haagse nutbedrijf berekent die kosten door in het tarief. „En het kan toch niet zo zijn dat Leidenaars Haagse precario rechten moeten gaan betalen." De besprekingen over deze ingewikkelde kwestie zijn nog gaande. In het slechtste geval, aldus de wethouder, pakken ze zo uit dat een Leids huishouden gemiddeld tien gulden per jaar meer aan water kwijt is. leiden tim brouwer de koning vervolg van voorpagina Zij zijn beiden net zo Leids als de Singelloop. Jan Duivesteijn (53) en Wim van Duivenbode (50) houden van sport en bo venal van gezelligheid. Vandaar dat Duivesteijn zich Singelloper van het eerste uur mag noemen en Van Duivenbode al sinds 1976 overweegt om eens mee te lopen. „Misschien trek ik vol gend jaar de stoute schoenen aan." De ene Duif haalde tot nu toe twee maal de finish, de andere had elk jaar andere verplichtin gen. Meestal kreeg Wim van Duivenbode tijdens de Singel loop een microfoon onder zijn neus geduwd om het publiek op de hoogte te houden van de verrichtingen van de duizenden sportievelingen. „Alleen de eer ste keren had ik nog niets met het evenement te maken. Wel had ik meteen in de gaten dat de Singelloop een blijvertje was. Het past precies bij Leiden: met zijn allen iets presteren en daar na gezellig nog even de stad in." Duivesteijn, directeur van de sector sport en recreatie, is het roerend eens met Van Duiven bode. „Al merk ik dat ik tegen woordig niet meer zo lang blijf hangen als vroeger. Dat heeft ongetwijfeld met de leeftijd te maken. Maar of ik nu meeloop of niet: ik sla zelden een Singel loop over. Het is net zo iets als de Taptoe of de Optocht met 3 oktober: de ene helft van Leiden komt kijken naar de andere helft." Dat daarbij in het geval van de Singelloop ook nog eens top prestaties worden geleverd, spreekt vooral Van Duivenbode aan. Immers, als microfonist - in eendrachtige samenwerking met marathon-speaker Teun de Reede - wordt hij in de eerste plaats geacht de wedstrijd te verslaan. Daarna wijdt hij zich gezeten in een jeep, op de mo tor of in een hoogwerker aan de grote groep van gelegenheidslo pers, gezinnen, buurten, vereni gingen, scholen en bedrijven die ook allemaal hun rondje van ruim zes kilometer langs de sin gels in hun eigen tempo vol brengen. Als man van de stad ontwaart hij heel wat bekenden in de meute: voetballers, stam gasten of buren. Meer moeite heeft Van Dui venbode ('De toppers en de massa kunnen niet buiten el kaar') met het uit elkaar houden van de snelle jongens. De wie- Ierexpert is bij het verslaan van een hardloopevenement afhan kelijk van de clubtenues van de deelnemers. „Toen oud-win naar Theo van der Veer een keer in het zwart verscheen in plaats van in zijn oranje AV Holland broek en bovendien een zonne bril droeg, wist ik pas aan de fi nish dat hij het was. Ook is het voorgekomen dat ik het een Jan Duivesteijn zit al in de startblokken voor de Singelloop. Wim van Duivenbode trekt volgend jaar mis schien de stoute schoenen aan. kwartier lang had over de loper met de witte broek naast de lo per in het groen. Gelukkig is dat verleden tijd, nu de Leidse wed strijdatleten startnummers dra gen." Het invoeren van die num mers is één van de weinige ver anderingen die de organisatie van de Singelloop - Leidsch Qagblad, Leidse Politie Sport vereniging, EWR - heeft toege staan. Van startgeld of premies bijvoorbeeld is geen sprake. „Dat moet vooral zo blijven", zegt Duivesteijn, die als lid van de stichting 5 mei Comité Lei den op 5 mei bij de Bevrijdings loop aanwezig is. „Anders is de Singelloop de Singelloop niet meer. Vijf gulden per deelnemer voor een goed doel, dat spreekt mij aan. De commercie moet zo veel mogelijk buiten de deur blijven." Hardloopevenementen die op een andere leest zijn geschoeid, zoals de Leidse marathon, heb ben weer hun eigen charme. Duivesteijn: „Als mijn rug het toelaat, wil ik dit jaar bij de ma rathon de tien kilometer lopen." foto hielc) kuipers Van Duivenbode: „Ik heb al een weddenschap lopen dat ik mee doe. Zelfs al moet ik kruipen, ik haal de finish." Duivesteijn: „Zo is het bij mij ook begonnen. Tijdens de aller eerste Singelloop nam ik het sa men met wethouder Dick Tes- selaar (sport) op tegen Bert Oosterman, de wethouder van cultuur. Wij dachten die Ooster man wel even te verslaan. In |iet begin kon hij ons niet bijhou den, maar op de Witte Singel stoof hij ons tot onze verbijste ring weer voorbij." leiden wim koevoet De 'invaller-wethouder' R. Hil lebrand (PvdA) beweert dat hij niet al eerder op de hoogte was van de bemoeienissen van de zieke wethouder T. van Rij met de omstreden advertentie in het universitaire weekblad Mare. Hillebrand heeft de opdrachtge ver van de advertentie, die een stemadvies bevatte voor het re ferendum over het bouwplan bij het Koninklijk Militair Invali denhuis, berispt. De opdracht gever was projectontwikkelaar Van der Plas. Bij de advertentie was het logo van de gemeente Leiden afgedrukt. Hillebrand heeft Van der Plas enkele dagen voor de volksraad pleging berispt vanwege mis bruik van het logo. WD-fractie- voorzitter A. Geertsema, die een interpellatie heeft aangevraagd over de advertentie-affaire, meent dat als Hillebrand al eer der van Van Rij's bemoeienis sen heeft geweten, ook de posi tie van de 'invaller-wethouder' ter discussie staat. Geertsema gaat ervan uit dat Hillebrand toen hij Van der Plas op het matje riep duidelijk moet zijn geworden hoe de vork pre cies in de steel zat. Maar Hille brand beweert dat Van der Plas de schuld van het misbruik van het gemeente-logo geheel op zich heeft genomen. Inmiddels is duidelijk dat de bouwer part noch deel had aan het misbruik. Hij heeft ook de naam van Van Rij niet genoemd. Geertsema wil graag voor het debat over de kwestie, dinsdag in de gemeenteraad, bij Van der Plas checken of de lezing van Hillebrand kan kloppen. Geertsema wil verder duide- Uw leverancier in de buurt COIV| PAQ die nog echte service RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 lijkheid hebben over wat zijn mogelijkheden zijn om met de zieke wethouder Van Rij in de bat te gaan. „Niet dat ik hem met bed en al de raadszaal in gereden wil hebben. Maar de huidige situatie is dubbel. Aan de ene kant knaagt het aan mijn geweten om te debatteren over een affaire waarbij een wethou der is betrokken, die ernstig ziek is. Ik wil niets doen dat zijn ge-: nezing vertraagt." „Aan de andere kant laat Van Rij zich uitgebreid interviewen in Mare en Leidsch Dagblad. Het debat wordt op deze wijze in de kranten gevoerd. Ik vind dat in een kwestie als deze de raadzaal de enige juiste plek is." Geertsema heeft hierover R. van Opijnen, PvdA-fractievoor- zitter, aangesproken. Zij wilde niet eerder reageren dan nadat ze met Van Rij heeft gesproken. leiden De verhuizing van de firma Huisman van het gebied Levendaal/Hogewoerd naar de Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat is sinds gis termiddag een feit. De bijna vijftig jaar oude firma had een fors aantal bedrijfspanden in het gebied tussen Levendaal en Hogewoerd. Naast een autowerkplaats, fietsenzaak en brommer- en motorenwinkel stonden er veel pakhuisjes en opslagruimtes van Huisman. Zeven jaar geleden wilde de gemeente met name aan de autoverkoop en -reparatie een einde maken. De buurt moest een woonwijk worden en Huisman werd wegbestemd. Het touwtrekken dat volgde resulteerde uiteindelijk in de verhuizing van het bedrijf naar Leiden Noord. Een tweede benzinepomp aan de uitvalsweg, een car-wash, een garage en een showroom zijn daar nu klaar. Boven de toonzaal is samen met de stichting Leidse Studentenhuisvesting een aantal appartementen gebouwd. Ter gelegenheid van de verhuizing is het bezinestation met een opvallende opblaastijger uitgerust en burgemeester C. Goekoop mocht als offi ciële openingsdaad met zijn auto als eerste door de nieuwe wasstraat rijden. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11