Turkije boos over 'schijnheiligheid' Europa Gewoon een weg van A naar B kan niet mee UN-Klimakonferer Berlin 1995 Mitzi's, een vroege golf gastarbeiders Feiten Meningen 28. Marz bis 7. April 191 VRIJDAG 7 APRIL 1995 NIEUWSANALYSE Schuld bekennen voor vrijlating typisch Amerikaans Anna Corina Peeze, de au pair die in Virgi nia werd vervolgd wegens de dood van een baby, heeft bekend dat zij schuldig is aan zware kindermishandeling. Toch houdt zij vol dat daar in werkelijkheid geen sprake van is. De verklaring voor deze tegenstrij digheid is te vinden in het Amerikaanse rechtssysteem. Schuld bekennen in ruil voor strafvermindering noemen de Ameri kanen een plea bargain, letterlijk vertaald: een pleitafspraak. Elke strafzaak in de Verenigde Staten be gint met de voorgeleiding van de verdachte aan een rechter die dan meteen de ham vraag stelt: How clo you plead? Daarop zijn slechts twee antwoorden mogelijk: schuldig of onschuldig. Zegt de verdachte onschul dig te zijn, dan volgt een tijdrovend, kost baar en ongewis proces voor een onbere kenbare jury, waarbij de openbare aankla ger probeert het onderste uit de kan te ha len. Door schuld te bekennen, kan de ver dachte een proces voorkomen. Er is dan vooraf onderhandeld over de strafmaat. Al les wat de rechter doet, is de deal tussen aanklager en verdachte formeel bevestigen. In sommige staten leidt maar twee pro cent van de misdrij ven tot een rechts zaak: de overgrote meerderheid van de strafzaken wordt af gedaan via een schik- king. Iemand die wordt vervolgd wegens moord, kan bijvoor beeld afspreken zich GIJS SCHREUDERS schuldig te verklaren juridisch aan een minder ern- medewerker stig vergrijp zoals doodslag en daarvoor tien jaar gevangenis straf aanvaarden. Het voordeel voor justitie is de besparing aan tijd en geld, terwijl de verdachte het risico op levenslang of de doodstraf ontloopt. Helaas leidt dit systeem ertoe dat mensen om de dreiging van een zware straf af te wenden, allerlei misdrijven bekennen die zij niet hebben gepleegd. Anna Corina Peeze heeft er natuurlijk verstandig aan gedaan het bod van de openbare aanklager te aanvaarden, omdat haar terugkeer naar Nederland in de af spraak was inbegrepen. De voorwaarden voor haar vrijlating - psychiatrische behan deling, toezicht van de reclassering en een verbod van babysitten voor de tijd van twee jaar - zijn in Nederland niet geldig. De Amerikaanse justitie wilde kennelijk van de zaak af. Handjeklap tussen aanklager en advocaat komt ook vaak voor als de verdachte justitie helpt bij een zaak tegen een andere (belangrijker) verdachte. De afspraak kan dan zijn dat een verdachte strafverminde ring of helemaal geen straf krijgt in ruil voor zijn getuigenis. Het Amerikaanse strafproces is enigszins te vergelijken met het Nederlandse burger lijke rechtsgeding. Wat de partijen onder ling afspreken, is voor de rechter een vol dongen feit. Dat is een belangrijk verschil met het Nederlandse strafrecht, waar de rechter zelf op zoek gaat naar de waarheid. Zelfs een verdachte die bekent, kan in Ne derland worden vrijgesproken als de rechter niet overtuigd is van zijn schuld. Toch bestaat ook in ons land een tendens om het Amerikaanse systeem van afspraken tussen justitie en verdachten over te ne men. Verkeers- en milieudelicten en econo mische delicten worden nu al vaak afge daan met een transactie of een schikking tussen de verdachte en het Openbaar Mi nisterie. Ook de invoering van de zogeheten kroongetuige is een stap naar het Ameri kaanse systeem. Een kroongetuige is door gaans iemand die zelf ernstige misdrijven heeft gepleegd, maar in ruil voor belastende verklaringen tegen anderen minder of geen straf krijgt. Te denken valt aan een drugdea ler die een concurrent erbij lapt en zo zelf de dans ontspringt. Hierdoor kunnen meer misdrijven worden opgelost en de werkdruk op de rechterlijke macht vermindert. Afspraken tussen justitie en verdachten kunnen dus voordelen hebben, maar er zijn ook grote bezwaren. De onderhandelingen spelen zich achter gesloten deuren af. Tus sen justitie en criminelen kunnen ondoor zichtige vormen van samenwerking ont staan en de controlerende functie van de rechter wordt aangetast. lire De Turkse premier Tansu (filler is fel uitgevallen tegen de Europese landen die de wapenleveranties aan Turkije hebben stopgezet naar aanleiding van de militaire operatie in Noord-Irak tegen de geweldda dige (Turks-)Koerdische beweging PKK. „We vragen ons af of de lan den die beweren onze vriend te zijn, dat ook inderdaad zijn. Maar als we jullie wapens niet mogen ge bruiken. hou ze dan maar", aldus (giller. Woorden die vele Turken uit het hart zijn gegrepen. Niet noodzake lijkerwijs omdat ze de operatie steunen, maar omdat ze woedend zijn over de 'schijnheiligheid' van Europa. Duitsland heeft de meest rigoureu ze maatregel genomen door een krediet van 150 miljoen mark te be vriezen, dat was bestemd voor de bouw van twee fregatten. Daar naast heeft het een wapenleveran tie ter waarde van 85 miljoen mark stopgezet. Dat was het laatste restje van de anderhalf miljard mark aan verouderd militair materiaal uit het voormalige Oost-Duitsland dat Turkije kreeg als 'beloning' voor deelname aan de Golfoorlog. Het land heeft bovendien geëist dat geen Duits materiaal wordt ge bruikt bij de operatie. Nederland heeft, zoals gemeld, besloten geen nieuwe Turkse orders te aanvaar den. Deze maatregelen zullen de opera tie in Noord-Irak niet beïnvloeden. Maar wat Turkije zo boos maakt, is dat Europa, Duitsland incluis, zo wel erkent dat de PKK een terroris tische organisatie is. als dat Turkije het recht heeft zich hiertegen te verdedigen. Het is dus niet de ope ratie zelf die ter discussie staat. Hoe kan een leger echter zijn taak uit voeren zonder wapens? Waarom geweren en tanks leveren als deze niet mogen worden gebruikt? Een deel van de verwarring is ver oorzaakt door de tweespalt tussen Amerika en Duitsland. Negentig procent van de Turkse wapens, met inbegrip van tanks en vliegtuigen die zijn uitgerust met moderne technologie, komen uit deze twee landen. De meeste donaties wor den verstrekt onder de NAVO-para- plu. Dat betekent dat deze wapens alleen voor 'gemeenschappelijke verdedigingsdoeleinden' mogen worden gebruikt. Maar Amerika overtreedt zijn eigen wetten door de nadruk te leggen op het feit dat dit een zelfverdedigingsactie is en door niet te praten over NAVO-wa- pens. Duitsland maakt hier wel een punt van. Turkije vindt dat het Westen de noodzaak tot deze operatie heeft gecreëerd, door na de Golfoorlog een safe haven in te richten voor de Koerden, maar het Iraaks-Koerdi- sche zelfbestuur daarna aan zijn lot over te laten. De twee regeringspar tijen van de Koerdische leiders Ta- labani en Barzani zijn al maanden in onderlinge gevechten verwik keld, wat de PKK de kans gaf zich in het grensgebied met Turkije te nes telen. Amerika is betrokken bij de be schermingsoperatie van de Koer den, die vanuit Turkije wordt uitge voerd en wil deze koste wat kost in stand houden. Anders dan Duits land is Amerika zodoende bereid het een en ander door de vingers te zien. „En waarom doet niemand zijn mond open als de PKK moeders en kleuters vermoordt", vroeg premier (giller in naam van de natie. Een aantal Duitse TV-kanalen berichtte dat de slachtpartij die de PKK vori ge week aanrichtte in het dorp Gürümlü bij het Turkse grensstadje Silopi, het werk was van het Turkse leger. Dit soort foute en vooringe nomen berichtgeving maakt het imago van de Europese pers in Turkije er niet beter op. Er hoeft geen twijfel over te bestaan dat de PIGC de moorden heeft ge pleegd, want de mannen van het dorp Gürümlü helpen mee met de militaire operatie. De Turkse ver eniging van journalisten heeft in- Milieuminister De Boer zoekt ondergrondse oplossing voor overbevolkt Nederland middels een inzamel ceerd voor het leger.,e' is een hetze begonne1 te s collega's in het veld.Pers kritiek levert op hetozou het leger krijgt autoirtarle stempel van 'vijand'n Dat geldt niet alleen tenlandse pers. Ooki Kg; listen die wangedrag stellen, of hun buitene mi ga's helpen bij het veidefe hun berichten, wordevan litie bij hun terugkeei; van onderworpen aan eeaami hoor. Hun verhalen van n gepubliceerd. id ge pk h ISTANBUL» JESSICA LUTZ f de CORRESPONDENT he HAAC m'mV den jn B npt Ze heeft zich de afgelopen dagen de blaren op de tong gepraat om een compromis te bereiken op de VN-klimaatconferentie in Berlijn. Toch zal minister Margreeth de Boer van VROM door de gemiddelde Nederlander vooral worden af gerekend op wat ze in ons land bereikt. Een verhaal over doelstellingen en de lange weg te gaan, via tunnels en knelpunten, door een on gerept Groen Hart en met een lagere maxi mumsnelheid. Het kon geen toeval zijn: juist op het mo ment dat in de media en daarbuiten het verwijt viel dat Margreeth de Boer vooral op de winkel past, slingerde de milieuminister het ene na het andere voorstel de wereld in. Een verlaging van de maximumsnelheid, spoorlijnen door tunnels en het duurder maken van korte autoritten, om er maar en kele te noemen. En toch, zo vertelt de minister van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer gedreven tijdens een spaarzaam vrij uurtje de afgelopen week op de VN-Kli- maatconferentie in Berlijn, heeft het een niets met het ander te maken. „Bijna alles wat ik zei, had ik al eens eerder gezegd. Ik was zelf daarom nogal verbaasd over de aandacht die het trok". Ze vindt de kritiek ook niet terecht. „Toen ik aantrad, was het NMP 2, het Nationaal Milieubeleidsplan, een halfjaar oud. Ik heb steeds gezegd: la ten we eerst dat maar eens uitvoeren, dat is al een hele klus. En daar zijn we op dit mo ment mee bezig". De Boer beschijft haar beleid als 'op een pragmatische manier omgaan met milieu'. Het is waarschijnlijk juist die houding die reden is geweest tot de kritiek. De minister zou in het kabinet te veel concessies doen en zich te weinig laten horen bij zaken als Betuwelijn en Schiphol. - Heeft dat ook te maken met pragmatisme? „Ik ben redelijk pragmatisch, maar ook re delijk bevlogen. Ik heb in het verleden wel het verwijt gekregen dat ik te enthousiast was, maar nooit dat ik het te weinig was. Dit vooropgesteld: ik kan net zoveel aan bod komen in het kabinet als ik zelf wil. Wat men zich niet realiseert is dat onder werpen als de HSL, Betuwelijn en Schiphol, er al lagen van het vorige kabinet. Dat bete kent dat de discussie in het kabinet, en dan met name met minister Jorritsma, vooral gaat over de knelpunten". De bouw van tunnels is een van de oplos singen voor die knelpunten waaraan vol gens de bewindsvrouw niet valt te ontko men. „We hebben een situatie in Neder land waarin het nauwelijks meer mogelijk is zonder grote schade nieuwe infrastructuur aan te leggen. We zijn een overbevolkt land, en een weg zomaar aanleggen van A naar B kan niet meer. Dan moet je kijken naar an dere mogelijkheden en dat is onder de grond gaan. Ook Jorritsma is ervan over tuigd dat het tijdstip niet ver weg is dat we zo'n beslissing moeten nemen. Wat mij be treft niet alleen deels bij de Betuwelijn, maar straks ook voor delen van de HSL. Als er ook maar een mogelijkheid is dat te doen, dan moeten we een keer durven de knoop door te hakken. Maar je moet dat besluit wel nemen als uitvoering verant woord is; we kunnen ons geen avonturen veroorloven". GROENE HART De Boer wil zich, puur vanwege de waarde van het landschap in het Groene'Hart, in zetten voor de aanleg van een gedeeltelijk ondertunnelde hogesnelheidslijn aldaar. „Puur vanwege het landschap, ja. Omdat dat landschap bijdraagt aan ons welbevin den". Het betekent dat ze wel vasthoudt aan het voorkeurstracé, dat net iets oostelijk van Zoetermeer ligt. Kan ze zich vinden in het plan van Zoetermeer de lijn onder een nieuwbouwwijk te laten lopen, en via een dubbelstation aan te sluiten op de lijn Den Haag-Utrecht? „Het is in ieder geval iets waar we serieus naar moeten kijken". De HSL over bestaand spoor laten lopen, via Rotterdam, Delft, Den Haag en Leiden naar Amsterdam, geeft te veel nadelen. „Over bestaand spoor levert een heleboel overlast op, daar moet je goed rekening mee houden. Bovendien moetje een HSL hebben die de mensen zo snel mogelijk op de plaats van bestemming brengt. Je moet de concurrentie met het vliegtuig aan. Je ziet het hier in Berlijn: iedereen is met het vliegtuig gekomen. We hebben immers al lemaal haast. Maar juist op deze korte af standen moet de HSL straks het meest logi sche vervoermiddel zijn". Hoe voorkomt ze dat Zuid-Holland en Utrecht in hun nieuwe streekplannen meer huizen bouwen in het Groene Hart dan eer der is afgesproken? Laconiek: „Door de ge sprekken daarover gewoon voort te zetten. Dat de toon daarbij steeds harder wordt, is dan jammer. Het is ze in ieder geval duide lijk wat ik wil: het Groene Hart openhou den". MAXIMUMSNELHEID Een van de onderwerpen die bij de Kli maatconferentie van afgelopen week een KLIMA '9S BERLIN t -T kffi IMS K«»M|»S»9dt - H«!len 9», sleutelrol speelde, was het broeikasgas kooldioxide. De minister streeft zelf naar een reductie met zo'n 1 tot 2 procent per jaar, een doelstelling die door de milieube weging niet erg indrukwekkend wordt ge vonden. „Er is nogal wat druk op mij uitge oefend om hogere reductiepercentages te halen", erkent ook De Boer. „Maar dan moet je je wel realiseren dat je daarin een groot aandeel van de bevolking vraagt". - Dus de maximumsnelheid moet omlaag naar honderd kilometer? „Ik heb gezegd dat we daarover moeten denken met elkaar, omdat het een van de maatregelen is die een rol kan spelen bij het bereiken van die doelstelling. Een snel heidsbegrenzer, waarnaar de Tweede Ka mer een onderzoek wil, kan daarbij een enorm belangrijke rol spelen. Het scheelt veel benzine en veel C02". Plotseling fel: „Ik weet heel goed dat het eerste dat mij wordt tegengeworpen is dat een lagere snelheid niet te handhaven zou zijn. Maar als mensen mij voorhouden dat ik te weinig ambitieus ben in mijn doelstel lingen, zeg ik op mijn beurt: ik wil wel ver der gaan, als de maatschappij ook ambi tieus is in wat ze ervoor over wil hebben". Ze heft de handen: „Als langzamer rijden in Amerika kan, met die enorme afstanden, waarom zou het hier dan met een snel heidsbegrenzer ook niet kunnen? We zitten in Nederland zo dicht op elkaar, dat je el kaar ook met lagere snelheden binnen re delijke tijden nog kunt bereiken". De minister is ervan overtuigd dat niet al leen beperking van de snelheid, maar ook van het autogebruik zelf noodzakelijk is wil len de doelstellingen gehaald worden. Ze vertelt dat de ANWB, het ministerie van verkeer en waterstaat en VROM bezig zijn met plannen om steden zo in te richten dat mensen eerder naar de flets dan naar de auto grijpen. „Veiliger fietspaden en belem meringen aanbrengen voor het parkeren in de binnenstad, bijvoorbeeld. Daarnaast kun je denken aan het verhogen van de benzi neprijs en het verlagen van de motorrijtui genbelasting. Momenteel wordt daarnaar gekeken door het ministerie van financiën. Mensen zien dan duidelijker wat een rit kost. Het gaat ons er niet om dat mensen geen auto zouden mogen hebben, maar we willen ze wel dwingen tot een selectiever gebruik". ZILVER De belangstelling van de minister voor het milieu is niet slechts beleidsmatig. „Ik woonde in de Zaanstreek in een periode dat de Zaan zo verschrikkelijk stonk dat bij de mensen thuis het zilver begon te oxideren. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. We woonden vlak bij het Zwet en die zag rood als Van Gelder rood papier maakte en groen als het groen papier was. In Wormerveer had je een chemische industrie waarvan het vuile water via zo'n diepe pijpleiding ge woon het grondwater in werd geloosd. Er was gewoon erg veel aan de hand, halver wege de jaren zestig. Vanaf dieiec^ ik er ook erg mee bezig, maanf31"1 nier die bij mij past: niet zo erg* P gericht, maar op mijn eigen ha hebben ook zo'n tien jaar lang; gehad". „Ik ben van voor de oorlog. Ikb' te zeggen dat dat niet bepalen® voor je eigen handelen, want il\ gere mensen ook heel sober ku kon toen niet voor soberheid kj-m* hebben sommigen de luxe dat)!, kunnen doen. Met dat opgroeit heid kan je twee kanten op: je li c ven realiseren datje ondanks <f— heel gelukkig kunt zijn of je hec,nt vast te houden aan wat je hebt: Mensen die daaraan hechten, l^n eerder, bedreigd voelen door m^e die hun bezit aantasten. Daar nar begrip voor hebben". Ze reageert boos op de suggesti^ gelijk nostalgie heeft naar de tjjt^( deropbouw. „Ik heb geen nosta omstandigheden van na de ooil luut niet. Ik raak eerder geirrite^er mensen die nu roepen dat de wra] best kleiner kunnen, of dat oudt 0 die te groot wonen zouden moe^e zen. Dat doet me zo ontzettende de periode van net na de oorlog buitengewoon allergisch voorbij^ BERLIJN KOOS VAN WEES TOM JANSSEN Steinreich! Zo stond Nederland bekend bij de oosterburen na de Eerste Wereldoorlog. Duits land zonk weg in een peilloze depressie. Miljoenen jonge kostwinners waren gesneuveld in de moordende loopgraven oorlog. Duitse meisjes vonden een nieuwe bron van inkomsten als dienstmeisje in Nederland. Over hun lotgevallen, tussen 1920 en 1950, schreef Barbara Henkes een onderhoudend proefschrift. Mitzi's' werden ze genoemd. Bij alle ouderen zijn ze welbekend, want er kwamen er enkele hon derdduizenden werken in ons land. Velen van hen trouwden met Nederlandse mannen. Er moeten drommen Nederlan ders zijn die van een Duits dienstmeisje afstammen. Over die vrouwen gingen veel vage verhalen. Eerst hadden ze als kind geprofiteerd van de Ne derlandse liefdadigheid. Daarna kwamen ze als dienstbode terug en werkten onder de markt, ter wijl ze leuke Nederlandse man nen aan de haak sloegen. En tenslotte zouden ze hun tijdelij ke vaderland aan de bezetter hebben verraden. Henkes beoogt uit de doeken te doen hoe het nu werkelijk die Duitse dienstmeisjes verging. Daarbij heeft ze gebruik ge maakt van de persoonlijke erva ringen van 162 vrouwen, gebo ren tussen 1887 en 1918, een generatie die nu aan het eind van de levensweg staat. Het aantrekkelijke boek maakt ons deelgenoot van het leven tijdens de zo bewogen eerste helft van onze eeuw. We lezen herinne ringen aan kindertransporten naar Nederland, georganiseerd door de Centrale voor Vacantie- kinderen. Advertenties, vrien dinnen, buurmeisjes, verwan ten spelen in de voorbereiding van de emigratie een belangrij ke rol. Een gewichtige instantie was de Nederlandse Arbeidsbeurs te Oberhausen in het Ruhrgebied. Eenmaal hier te lande werk zaam, was het wennen voor de meisjes. Men nam gaarne Duits personeel in dienst en niet al leen omdat het doorgaans aan pakte, flink en betrouwbaar was. Zulke meisjes waren niet duur en als werkgever kon je dreigen met een slecht getuig schrift of met ontslag. Dan wer den ze het land weer uitgezet. Ook het isolement van de vreemdelinge in Nederland was gunstig voor de werkgever. De afstand tussen familie en Duits huispersoneel, altijd een heikele zaak, was van meet af aan groot. Maar de dienstboden maakten wat van hun leven. Soms konden ze terecht bij Duitse gezelligheidsverenigin gen: de Deutscher Verein in Am sterdam, de Deutscher Klub in Enschede, bij Germania in Gro ningen en elders. Er waren ook Duitstalige, religieuze organisa ties in Nederland. Als het kon en je wilde, kon je in verzuild Nederland tussen beide wereld oorlogen je vrije tijd Duits door brengen. Een meerderheid van de meis jes koos echter voor een toe komst aan de zijde van een Ne derlandse man. En zo trouwden de Duitse dienstmeisjes zich Nederland in, zonder te kunnen voorzien wat de geschiedenis na 1933 nog zou brengen. De Nazi's beschouwden vrou wen van Duitse afkomst als Volksdeutsch Zij mochten niet omgaan met of in dienst zijn bij personen van 'Joodsen huize'. Zij moesten naar Duitsland heimkehren voorzover zij de veertig jaar nog niet voorbij wa ren: dan konden zij daar name lijk alsnog Duitsers baren. De buren van door huwelijk of anderszins genaturaliseerde Duitse dienstbodes zagen na de intocht van de bezetter deze vrouwen als potentieel ver raadster. Die konden als Volks- deutsche allerlei voorkeursbe handelingen krijgen en kregen vaak hun broers op bezoek in het soldaten tenue. Wat buren uiteraard onbekend bleef was, dat sommige van de ze vrouwen hun uitzonderings positie gebruikten voor illegaal werk. Henkes verhaalt er uitge breid over en ook ik kende zo'n \touw die enkele onderduikers in huis had. Maar toen haar broers sneuvelden, haar ouders omkwamen bij bombardemen ten, werd de verscheurdheid van de oorlog te veefh' werd voor haar onder_ een nieuw adres geve Haar rouw duurde 1% Na de bevrijding wen gespeurd of deze vroi niet fout hadden ged' stemming was verbiti Duits. Pas eind 1947 v problematiek van Nee van Duitse afkomst ro' neel benaderd. Het ge wel dat heel wat vooif Duitse dienstmeisjes!; Duitse voorgeschiedC chenden. Henkes stel: 'overlevingsschuld' va* Nederlanders die deb? redelijk doorstonden,: nog steeds toe brengt- te discrimineren in ee: andere discriminatiest zijn. DEN HAAG PROF. G. BOEIg Barbara Henkes 1995^ in Holland, Duitse dier jes 1920-1950', Babyto Geus, f47,50.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2