Crisis bij nationale schaatsbond Chelsea en Arsenal wankelen Eerherstel voor Lugdunum in bekerderby tegen UVS Vergeefs verzet Overdevest Sport DIOK laat beker aan zich voorbijgaan VRIJDAG 7 APRIL 1995 Agassi lost Sampras af mew york» André Agassi is maandag de nieuwe nummer één op de tennis-wereldranglijst. De Amerikaan lost zijn landgenoot Pe te Sampras af, die ononderbroken koploper in het puntenklasse ment was vanaf 13 september 1993. De 23-jarige Sampras had begin deze week 4534 punten. Hij ver liest 349 punten die hij vorig jaar in Tokyo verzamelde. Maar hij krijgt er 31 bij uit het toernooi van Philadelphia. In totaal staan na het optellen en aftrekken 4216 punten achter zijn naam. Agassi, die 29 april 25 jaar wordt, blijft op 4403 staan. De win naar van Australian Open is pas de twaalfde nummer één sinds |de invoering van de wereldranglijst in 1973. Zuid-Korea wil niet delen Seoul Zuid-Korea voelt er niets voor de organisatie van het WK voetbal in 2002 te delen met de andere Aziatische gegadigde, Ja pan. „We zijn helemaal klaar voor het toernooi om de World [Cup in 2002. We zien geen enkele reden het samen met Japan te [organiseren", zei minister van sportzaken Choo Don-shik don derdag. Een aantal Aziatische voetbalofficials is de mening toe gedaan dat een gezamenlijk toernooi miljoenen dollars kan be sparen. Die zouden kandidaten anders besteden aan dure cam pagnes. De FIFA beslist volgend jaar juni over de toewijziging. sectie marathonschaatsen (an de KNSB houdt vast aan het foorstel om de marathonploe- ren voor volgend seizoen te ver- [leinen van vier naar drie man. tijdens een vergadering met ploegleiders kwam gisteren feliswaar - te verwachten - ver- ?t, maar Hans Brandt zag aarin geen aanleiding zijn tandpunt te wijzigen. Het voorstel om de sponsor- loegen terug te brengen naar rie man kwam vooral uit de oker van de gewesten. Die me en dat het dé manier is om de egemonie van de grote ge- ponsorde ploegen - met name et Noordwijkerhoutse Klerk's - doorbreken. Vanzelfsprekend >as Frans Overdevest, ploeglei- van die formatie, het niet ens met het voorstel. Hij heeft ieds met meer dan drie rijders contracten afgesloten voor vol gend seizoen en maakte vooral bezwaar tegen het late tijdstip dat de voorstellen door het sec tie-bestuur concreet gemaakt werden. Sectie-voorzitter Hans Brandt hoorde alle bezwaren geduldig aan, beloofde alle kritiek mee te nemen naar de vergadering met de gewestelijke technische commissie waar op 20 april het besluit valt. en handhaafde zijn voorstel. Ook een compromis voorstel om het plan met een jaar uit te stellen vond in zijn ogen geen genade. Overigens lijkt het erop dat de gevolgen van de maatregelen in de praktijk meevallen. Diverse ploegen hebben al aangekon digd de rijders die ze te veel hebben, in een pak te hullen van een ander bedrijf. In de meeste gevallen een filiaal van de sponsor. Training Verstappen veer mislukt 3len/buenos aires «gpd Iet als twee weken geleden in lao Paulo is Jos Verstappen de Srand Prix van Argentinië in lenos Aires begonnen met ge- rongen werkloos vanuit de pit kijken. Was het in Brazilië in te laat gearriveerde brand- (usser die de Nederlander aan kant hield, dit keer moest [erstappen na twee bochten ijn Simtek-Ford al naast de lan zetten met een verschroei- benzinepomp. Als enige van 26 coureurs kon de coureur |t Montfort daardoor in de ex- ingelaste training niet het uit verkennen. £ege Rominger Ronde van Baskenland iumberrianp Rominger heeft de vierde 'appe van de Ronde van Bas- ;nland gewonnen. Het was de ïrste seizoenzege voor de drie- )udige winnaar van de ronde. 2jn landgenoot Alex Ziille uit Ie ONCE-ploeg van Erik Brem (ink nam de leiding in het alge neen klassement over van de taliaan Nicola Miceli. In de 188 kilometer lange rit 'an Trapaga naar Lekumberri riel de beslissing gisteren in de aatste veertig kilometer. Ro- ninger reed na de beklimming fan de Alto de Azpiroz mee in - ien kopgroep bestaande uit ne lentien man. Eddy Bouwmans i ïindigde als twaalfde. Utrecht hoeft .Versleijen niet wtrecht anp lan Versleijen is bij FC Utrecht -uit beeld als opvolger van de* eerder dit seizoen opgestapte coach Leo van Veen. Dat heeft "de nieuwe voorzitter van FC Utrecht, Jan van de Kant, gister- avond bevestigd. Versleijen, die in de herfst bij jde eerstedivisieclub De Graaf werd ontslagen en sinds maand aan het werk is bij Dordrecht'90 als opvolger van Nico van Zoghei, maakt nu een goede kans de nieuwe coach te worden van FC VW. Bij de eer stedivisieclub uit Venlo is die functie momenteel in handen jjvan Remy Reynierse, die even- 3 tueel weer de jeugd onder zijn hoede neemt. Het bestuur van FC Utrecht heeft de hoop nog niet opgege- ven de Duitser Herbert Neu- nann te kunnen strikken voor het volgende seizoen. Neu- nann, die bij Vitesse vertrekt; leeft tot 10 april bedenktijd Ongevraagd. FC Utrecht staat nomenteel onder leiding van het duo Ton du Chatinier en Henk Vonk. amsterdam pieter van der vliet rugbymedewerker DIOK heeft de Nederlandse rug- bybeker aan zich laten voorbij gaan. In Amsterdam speelden de Leidenaars gisteravond zon der Yves Kummer en captain Marcel van Loon op een slecht verlicht veld een matige wed strijd en verloren zij van het hardwerkende AAC met 14-10. Zo vlak voor de afronding van de rugbycompetitie komt een doordeweekse bekerwedstrijd slecht uit. Maar niets is de Ne derlandse Rugby Bond te dol om ondanks alle competitiebe- langen toch voor de beker te la ten spelen. Vandaar dat DIOK naar Amsterdam moest afreizen voor het duel tegen AAC. Het toeval wil dat beide ploegen el kaar komende zondag weer treffen voor een wedstrijd die wel eens beslissend kan worden voor het landskampioenschap. Vandaar misschien dat coach Dick Altink uit voorzorg de licht geblesseerde Kummer en Van Loon buiten de lijnen hield. Dat betekende in de opstelling een verschuiving voor Perry Noor- dermeer naar de flankerpositie, waardoor Mare Michelsen zijn oude stek van flyhaJf weer kon innemen. Al in de eerste minuten van de wedstrijd was het menens. Een grove charge op DIOK-full- back Thomas Jackson werd door de veel pratende referee Cees Blaas verkeerd begrepen, waardoor Jeffrey Pelk namens de thuisclub de 3-0 op het bord schopte. AAC speelde het spel goed en kon keer op keer ge bruik maken van zijn sterke wa pens. Het voorwaardsen-spel en het winnen van de line-out le verden de Amsterdammers tel kens weer bal bezit op, waar door DIOK achteruit werd ge zet. Pelk schopte de ene na de andere bal diep in de hoeken van het veld en zette de Leidse defensie nog meer onder druk. Pas in de 22ste minuut won DIOK met vereende krachten een voorwaardsen-aanval ge wonnen. Vanuit de maul werd de bal over de schoringslijn ge lopen, waarbij de vijfpunter op naam van Peter Koenen kwam. Gottfried Bos schopte simpel de conversie tussen de palen voor 3-7. Met nog tien minuten op de klok was Bos opnieuw suc cesvol. Met een rake schop over een half veld tilde hij de stand naar 3-10, terwijl Pelk twee mi nuten later de ruststand op 6-10 schopte. Ook in de tweede helft bleven de Amsterdammers op eigen veld de dienst uitmaken. DIOK miste door het ontbreken van Kummer en Van Loon leiding in de voorwaardsen en kon geen gebruik maken van de ruimte. Toen Koenen en Jeroen Schuur- mans geblesseerd het voor waardsen pack moesten verlaten was het gebeurd met de Leidse formatie. Gerco Stoffels zag na 25 minuten zijn harde werken beloond met een try (11-10), waardoor de spanning helemaal terug was. In de slotminuten kon DIOK geen snelheid meer in zijn spel brengen en zagen de Leidenaars iedere poging voor een goede aanval mislukken. In blessuretijd maakte Pelk een einde aan alle onzekerheid door de Amsterdammers naar 14-10 te schieten. Ontslagen coach Wopke de Vegt sleept sectiebestuur mee in zijn val Doelman Seaman van Arsenal grijpt in, voordat Jugevic van Sampdoria gevaarlijk kan worden. foto»anp Finale Europa Cup 2 ligt open voor Zaragoza en Sampdoria Sampdoria is slechts één doel punt verwijderd van de finale van de Europa Cup voor beker winnaars. De Italiaanse ploeg verloor gisteren in de eerste hal ve eindstrijd in Londen met 3-2 van titelverdediger Arsenal en heeft, als de Engelsen niet meer scoren, aan één treffer voldoen de om zich te plaatsen voor de finale. - De leiding van de wedstrijd op Highbury was in handen van de Nederlandse scheidsrechter Jaap Uilenberg. Hij hield zijn kaarten op zak en floot onop vallend. Arsenal, dat Glenn Helder niet mocht opstellen omdat hij op Europees niveau al met Vi tesse heeft gespeeld, leek op weg naar een prima uitgangs positie. In de 34ste minuut bracht Steve Bould Arsenal met zijn eerste treffer van het sei zoen op een 1-0 voorsprong. Nauwelijks twee minuten later kopte de verdediger, die in 238 optredens voor zijn club slechts vijf keer had gescoord, alweer raak. In het begin van de tweede helft kreeg Sampdoria, dat speelde zonder de niet speelge rechtigde Ruud Gullit en de ge schorste David Platt en Sinisa Mihajlovic, echter meer grip op de wedstrijd. Dit resulteerde al na zes minuten in de aanslui tingstreffer van Vladimir Jugo- vic. Hij profiteerde van een fout in de Engelse verdediging. Ian Wright leek met zijn acht ste doelpunt het duel weer naar de hand van Arsenal te zetten. De Engelse international heeft dit seizoen in iedere Europa Cup-wedstrijd gescoord. Een kwartier voor tijd bewees de Joegoslavische international Jugovic opnieuw zijn waarde voor Sampdoria en scoorde de zo belangrijke tweede treffer. Zaragoza Real Zaragoza heeft de finale van het toernooi om de Europe se bekerwinnaars helder in het vizier. De Spanjaarden, een ron de eerder te sterk voor Feye- noord, "namen een krachtige optie op de eindstrijd door in het eigen La Romareda-stadion Chelsea in het eerste duel voor de halve finales met een neder laag van 3-0 naar huis te sturen. Bij de rust was het al 2-0. Trainer Victor Fernandez van Real Zaragoza werd op zijn wenken bediend. Hij had tevo ren de hoop op een snelle tref fer uitgesproken. In de zevende minuut was het al raak door Pardeza. Hij gaf het laatste tikje tegen de bal nadat Aguado met het hoofd een hoekschop van Nayim had verlengd (1-0). Het vroege succes spoorde de gedisciplineerd spelende Span jaarden nog meer aan en doel man Hitchcock kreeg een stormvloed van aanvallen te verwerken. In de 26ste minuut zwichtte hij opnieuw, dit keer voor de Argentijn Esnaider, waarbij Nayim weer het voorbe reidende werk deed (2-0). Het was aan Hitchcock te danken dat de wedstrijd voor rust niet nog meer Spaanse treffers ople verde. Een minuut voor de pau ze had Chelsea geluk dat de Zweedse scheidsrechter Sundell onterecht voor buitenspel van de vrijstaande Esnaider floot. Esnaider zorgde elf minuten na de hervatting.voor de beslis sing door 3-0 aan te tekenen. Het betekende zijn zevende doelpunt in deze Europese competitie. Op dat moment was het duidelijk dat de ploeg van de Engelse coach Glenn Hoddle voor een vrijwel hopelo ze taak staat om over veertien dagen alsnog een plaats in de fi nale af te dwingen. Hoddle pro beerde in hoogst eigen persoon nog iets aan de bijna onover brugbare achterstand te doen door in de 65ste minuut zichzelf als vervanger in het veld te stu ren voor de falende Rocastle. Maar ook hij kon niets aan het gat van drie treffers veranderen. De gele kaarten voor Aguado en Poyet betekenen dat deze spelers de return moeten mis sen. Het oppermachtige Zara goza maakte zich niet druk om deze schoonheidsfoutjes. Zoals werd verwacht verliep de toevloed van circa 5.000 En gelse hooligans naar Spanje niet geheel zonder incidenten. In Barcelona werden 's middags al drie fans gearresteerd wegens molestatie van een groepje Duitse toeristen op de flaneer boulevard Ramblas. De Duit sers, twee mannen en een vrouw, moesten met verwon dingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. In Zaragoza werden voor de wedstrijd zes Engelsen gearresteerd wegens verstoring van de openbare or de. Ze vielen buspassagiers las tig. Toen het 3-0 was geworden begonnen Engelse supporters de stoeltjes van de tribunes te slopen. Bij een charge van de politie brak een agent zijn neus. Onlangs werd nog helderheid gepropageerd, maar mo menteel is het een complete chaos binnen de schaats bond. Mannencoach Wopke de Vegt krijgt geen nieuw contract. Het complete sectiebestuur langebaan - negen man sterk - is gistermiddag opgestapt. Dat gebeurde, na dat de voorzitter en secretaris van dit orgaan, respectie velijk Johan Grobbee en Jan Augustinus, eerder op de dag van het Dagelijks Bestuur te horen hadden gekregen dat op hun diensten geen prijs meer werd gesteld. amersfoort govert wisse gpd-verslaggever De consequentie kan zijn, dat de huidige trainers en rijders een uitnodiging voor de nieuwe kernploegen weigeren. Ze had den vertrouwen in het sectiebe stuur langebaan, maar wan trouwen het Dagelijks Bestuur. Grobbee: „Wat nu gebeurt, be rokkent de schaatssport grote schade. Afschuwelijk. Het beste is als het Dagelijks Bestuur en het Bondsbestuur opstappen. Voorzitter David Meijer is vol komen ongeschikt om de KNSB te leiden. Ik venvacht, dat de rij ders en trainers in opstand ko men. Het probleem is, dat zij met keiharde topsport bezig zijn. Het bestuur van de KNSB is dat niet. Het zijn twee totaal verschillende werelden, die voortdurend botsen. Wij als sec tiebestuur zaten daar als kop van Jut tussen." Volgens een persbericht van de schaatsbond zijn Grobbee en Augustinus ernstig te kort ge schoten in de uitvoering van hun taken. Ze zijn op non-actief gesteld, omdat ze niet aange sproken wilden worden op hun fouten en omdat ze onjuiste en misleidende informatie aan het hoofdbestuur hebben verstrekt. Ondanks de successen van zijn ploeg - Europese en wereld titel van Rintje Ritsma - ligt De Vegt eruit als bondscoach. Het sectiebestuur voerde hem van de lijst voor het nieuwe seizoen na gesprekken met de rijders. Daarin werd duidelijk, dat ze van hem afwilden. Dat de sa menwerking stroef verliep was geen geheim. Falko Zandstra had al aan het begin van het seizoen ongezouten kritiek op de Friese schaatstrainer. Krook- adept Bart Veldkamp ging zo veel mogelijk zijn eigen gang. Grobbee, tot gisteren voorzitter van het sectiebestuur: „De Vegt heeft op een manier gefunctio neerd, waar niet de grootste kracht vanuit ging. Dat heeft ge leid tot conflicten met rijders. Die vroegen ons met klem om De Vegts contract niet te verlen gen. Helaas is het Dagelijks Be stuur in de afhandeling van de zaak met De Vegt zeer onbe hoorlijk te werk gegaan." In ver band met vakantie was De Vegt niet bereikbaar voor commen taar. Het sectiebestuur lange baan heeft Gerard Kemkers gepolst om de functie van De Vegt over Ondanks de successen van zijn pupil Rintje Ritsma wilden de Nederlandse allrounders niet verder met coach Wopke de Vegt. foto archief te nemen. De Drent in Ameri kaanse schaatsdienst voelde daar wel voor. „Maar", zegt Au gustinus, „Of hij nu nog zo hap pig is, lijkt me zeer de vraag." Wat er nu gaat gebeuren is onduidelijk. Het sectiebestuur langebaan had een plan inge diend om de twee senioren kernploegen uit te breiden tot vier. Dit in verband met de noodzaak om in de toekomst te gaan specialiseren. Ab Krook, Leen Pfrommer, Floor van Leeuwen en Gerard Kemkers hadden de trainers moeten worden, met daarbij een tech nisch coördinator. Voor Jong Oranje, dat elf jaar onder de hoede van Pfrommer is ge weest, werd nog een coach ge zocht. Probleem voor de forse uitbreiding vormde de financie ring. Augustinus, mede-opstel- Ier van de plannen, en nu dus op straat gezet: „Als we straks in 1998 medailles willen halen in Nagano moet je je financiële of fers getroosten." Het Dagelijks Bestuur keurde de plannen van het sectiebe stuur niet goed. Sterker: voorzit ter Grobbee en secretaris Au gustinus kregen gisteren telefo nisch te horen, dat ze moesten ophoepelen. Augustinus: „Bela chelijk. De bond wil alleen maar ja-knikkers. Aan mondige men sen hebben ze een hekel. Ik ver moed, dat het DB ons kwalijk neemt, dat we niet strenger hebben opgetreden tegen Rits ma en Zandstra, toen deze aan het begin van het seizoen recla me maakten voor privé-geld- schieters." Voorzitter Grobbee spreekt van een opeenhoping van 'akkefietjes'. „Bondsvoorzitter Meijer wilde, dat ik Veldkamp uit de ploeg zette, toen hij tij dens het EK in een krant kritiek had geuit. Toen Ritsma op het WK met een verkeerd pak reed, had ik hetzelfde moeten doen van Meijer. Ritsma had in Baselga maar één pak, dat hem paste. Toen Augustinus dat ver telde aan het Dagelijks Bestuur, werd hij voor leugenaar uitge maakt. Ik heb hem gedekt. Dat werd me niet in dank afgeno men. Ik had Ritsma moeten schorsen." Vermoedelijk heeft de contro verse alles te maken met het feit. dat het Dagelijks Bestuur ongelukkig is met de huidige, anderhalf jaar geleden inge voerde structuur. De verant woordelijkheden zijn daardoor decentraler geregeld dan vroe ger. Het is het DB een doorn in het oog, dat het minder macht beeft gekregen. Grobbee: „Op 21 maart jongstleden hebben wij onze nieuwe plannen aan het DB ontvouwd. Het DB vond meteen, dat het allemaal te duur was. Meijer riep toen ook tegen Krook, dat hij alleen maar bezig was zichzelf te pushen. Daar ben ik tegenin gegaan. Vervolgens wilde het DB ook met de rijders zelf het seizoen gaan evalueren. Wij mochten niet bij die gesprekken aanwe zig zijn. terwijl dat wel onze taak is. We zagen dat als een motie van wantrouwen. Afgelo pen maandag hebben we het DB een brief gestuurd en daarin nogmaals gevraagd om bij het gesprek met de rijders aanwezig te mogen zijn. Vervolgens stu ren ze me de laan uit. Officieel weet ik overigens nog van niets. Dat ik wegga, heb ik vernomen via Teletekst. Een schande." Lugdunum had gistervond in de LD Cup-wedstrijd tegen UVS duidelijk iets goed te maken. De competitienederlaag in blessu retijd tegen Wesdandia, van de zondag ervoor, bijvoorbeeld. Maar vooral dat smadelijke 8-1 verlies dat UVS Lugdunum eer der dit seizoen toebracht in het eigen nederlaagtoernooi om de Crab-bokaal. De Kikkers slaag den ruimschoots in hun opzet. Door de 3-0 zege treedt Lugdunum in de kwartfinale van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup aan tegen Oegst- geest. Zowel UVS als Lugdunum heeft op dit moment belangrij ker zaken aan het hoofd dan die bekerstrijd. In de hoofdklasse kijkt UVS al het hele seizoen reikhalzend uit naar een plaats boven de rode streep en na het verlies tegen Westlandia is Lugdunum in de tweede klasse ook angstig dicht in de buurt van de degradatieplaatsen te recht gekomen. Dat viel gisteravond aan de opstelling van de Kikkers ook wel enigszins af te lezen. Nu de nood hoog is gestegen, worden alle hens aan dek verzameld. In het geval van Lugdunum bete kende dat dat er in de basis plek was ingeruimd voor Harm de Vos en Jeroen Brussee. De Vos was eind vorig jaar na het duel tegen SJC even gestopt met voetbal en vervolgens di rect geblesseerd geraakt (kalkaf- zetting in de hiel). Na intensieve behandeling keerde De Vos vo rige week al in het derde terug en gisteren deed hij het als ver vanger van de geschorste Mi- kopte De Vos knap onderkant lat in. Het was de verdiende be loning voor het betere spel en de betere instelling van de Kik kers. Die de tweede helft vervol gens benutten om nog verder afstand te nemen van UVS. De blauwwitten waren via Marco Akerboom even in de buurt van de gelijkmaker geweest, voordat hij binnen het eigen strafschop gebied Richard Onstenk (voor de pauze goed voor een pegel tegen de lat) vloerde. De straf schop werd door Cees van Ton geren feilloos benut. Diezelfde Van Tongeren maakte vlak voor tijd vanaf elf meter opnieuw geen fout, nadat Alexander Re- del door Ramon Nieuwenhui- sen tegen het gras was gewerkt. UVS leek er niet mee te kun nen zitten. Daarvoor stond het komende competitieduel met Holland al te nadrukkelijk op het netvlies van de meeste blauwwitten. Een ontmoeting waarin UVS Akerboom en Teun Parrel toch moet missen. De verwachting was dat de schor sing voor beide spelers met de ze bekerwedstrijd zou kunnen worden weggepoetst. De KNVB liet echter gisteren weten dat de schorsing van het tweetal pas vandaag ingaat. Lugdunum - UVS 3-0 (1-0) 29. IV Vos I -0, (ifi. Van Tongeren (strafschop) 2-0, 88. Van Tongeren (strafschop) 3-0. Scheidsrechter: Heemskerk. Toeschou wers: 150. Geen kaarten Lugdunum: Wouter Redel; Van As, Van Tongeren, IV Roov, Brussee (Deyn); Van der Weijden, De Vos (Mi chel Prins), IV Gier, Onstenk; Van Her kei, Alexander Redel UVS: De Heiden; Bax. Parrel, Akei boom, Parrel. Honsbeek; Roest, Van der Heiden (Jansen), Van Leeuwen; Hoogland, De Kievit (Bennekes), Nieu- chael Verver uitstekend als cen trale middenvelder. Voor Brus see, in de eerste competitiewed strijd tegen Roodenburg aan de rechterknie geblesseerd geraakt, liep het experiment minder goed af. De verdediger die al enige wedstrijden in twee had volgemaakt, haakte na een half uur opnieuw geblesseerd af. Op dat moment stond Lugdunum, waar ook de rentree van Edwin Verhoogt (studieredenen hielden hem dit seizoen in het tweede) in het keurkorps wordt verwacht, ove rigens al met 1-0 voor. Na een vrije trap van Henk van Berkel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21