Nieuwe tegenslag voor Fokker dreigt in Brussel Stormloop op Amsterdamse parkeerservice Randstad Hunebed schuift op Topman Martinair wil 'Flintstone-achtige' vliegtuigen weren 'Foutje' van justitie: verdachte en getuige samen in één cel 'Schiphol ingehaald door concurrenten' Voorlopig geen huizen op terrein van Omtzig Haarlemmermeer kiest tocl voor parallelle startbaan VRIJDAG 7 APRIL 1995 975 Celstraf geëist tegen casino-kassier Rotterdam De 35-jarige kassier van Holland Casino in Rotter dam heeft gisteren een gevangenisstraf van dertig maanden te gen zich horen eisen, waarvan tien voorwaardelijk. De man be kende tegenover de Rotterdamse rechtbank op 6 januari van dit jaar 990.000 gulden uit de kas van het casino in de Maasstad te hebben gestolen. Nog steeds is onduidelijk waar de buit is geble ven. Volgens de verdachte had hij het kapitaal in een bruine en velop in een gehuurde auto gelegd. Toen hij die personenauto bij Ede op de Ginkelse Heide parkeerde om een verstopplaats voor het gestolen geld te zoeken, zou de envelop met bijna een miljoen gulden uit de auto zijn gestolen. Sindsdien is het mil joen spoorloos verdwenen. Verdachten kickboksgala opgepakt alkmaar De politie heeft drie verdachten van de schietpartij op het kickboksgala in Heiloo aangehouden. Op de Frieschebrug, midden in Alkmaar, werd een Alkmaarder klemgereden. Wat zijn rol was bij de schietpartij is nog niet duidelijk. Verder zijn een IJmuidenaar en nog een Alkmaarder aangehouden. De IJmuidenaar heeft bekend te hebben geschoten. Dinsdagavond werd een IJmuidenaar in zijn woning aangehouden. Deze man heeft inmiddels al bekend dat hij de schoten in de overvolle Vennewaters-hal heeft gelost. Volgens goed ingelichte bronnen is de op de I'rieschebrug aangehouden verdachte werkzaam als uitsmijter in diverse Alkmaarse horecabedrijven. Woensdag avond werd er ook nog een Alkmaarder aangehouden. CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -356484. PLV.-CHEF DICK VAN DER PLAS. 071-J den haag richard mooyman Topman M. Schroder van de luchtvaartmaatschappij Martin air vindt dat lawaaiige Russi sche en Afrikaanse vliegtuigen van Schiphol moeten worden geweerd. Dergelijke ouderwetse toestellen zijn de belangrijkste veroorzakers van geluidhinder rond Schiphol. Hij zei dit giste ren op een hoorzitting van een commissie uit de Tweede Ka mer over de uitbreiding van Schiphol. Schroder verklaarde dat hij in zijn woning in Bloemendaal de ramen moet sluiten 'als er weer een grote Rus of een ander ding uit Afrika overdondert'. Schro der: „Dit soort Flintstone-achti ge toestellen worden op het ogenblik op grote schaal toege laten. Ik zeg: weg met die grote dingen en aanvaardt de politie ke consequenties." De Martinair-vloot bestaat uit moderne vliegtuigen die veel minder lawaai maken, zo be klemtoonde Schroder. „Wij hebben 2,5 miljard gulden geïn vesteerd in modern materieel." Volgens president-directeur H. Smits van Schiphol beschikt de luchthaven reeds over de 'mo dernste vloot van Europa'. Amsterdam Het hunebed dat afgelopen woensdag is geplaatst langs de rijksweg A2 (Utrecht/Amsterdam) schuift de komende dagen op in westelijke richting. Het 12 kubieke me ter grote object is neergezet als een 'commerciële stunt'. Komende zaterdag wordt onthuld wat de bedoeling van dit namaak-hunebed is. foto anp Rotterdamse gemeenteraad blijft buiten benoeming Jan Haasbrod rotterdam anp Het college van B en W vani terdam zal zich vooralsnog! mengen in de sollicitatiepij dure voor een nieuwe hooft dacteur van de lokale zei Stads TV in Rotterdam. I Dat heeft wethouder H. KJ brink gistermiddag gezegd Rotterdamse gemeenteraad] Fractievoorzitter M. Kn kens van de Stads Partij si Kombrink vragen over de' oogde benoeming van 1 Haasbroek. De huidige di] teur radio van de VPRO ii tweelingbroer van Nico Hl broek, hoofdredacteur van dio Rijnmond en ad-interin recteur van de SLOR, de Si ting Lokale Omroep Rotterd Nico Haasbroek heeft bet deld voor de kandidatuur zijn broer Jan. Volgens Km kens moet de Rotterdamse meenteraad proberen de verheid van de sollicitatiepri dure bij een functie als dez het oog te houden. „Dit lijkt op de gang van ken die wij kennen uit een nanenrepubliek. Familieban mogen niet van enige inv zijn op een aanstelling in publieke functie." Volgens de Stads Partij n er een geschikte kandidaa vinden zijn die het voor veel lager salaris doet dan omroepdirecteur uit Hilversi rotterdam anp Een blunder van justitie heeft gistermorgen voor veel com motie gezorgd op de Rotter damse rechtbank. Door een misverstand werd een drug handelaar die in de Ramola- zaak zou getuigen vlak voor de zitting in één cel geplaatst met een Marokkaanse drughande laar over wie hij belastende verklaringen had afgelegd. De 30-jarige verdachte, te gen wie woensdag door de Haagse officier van justitie veertien jaar cel en een boete van 250.000 gulden was geëist voor betrokkenheid bij de in voer van 1161 kilo cocaïne, was opgeroepen als getuige in het proces tegen een 29-jarig lid van een Marokkaanse drugsbende. Deze bende was tegelijk met een andere drug bende en een geldwisselorga- nisatie in oktober van het vo rig jaar door de politie werd opgerold. Via zijn videotheek, die als dekmantel fungeerde, verkocht deze verdachte vol gens justitie grote hoeveelhe den cocaïne aan ondermeer drugstoeristen. De videotheek eigenaar betrok de cocaïne onder meer van een schoon zoon van de Surinaamse mi nister Willi Soemita. 'Bij ontwikkeling vliegtuig sprake van ongeoorloofde steun De Europese Commissie zal Fokker mogelijk confronte ren met een nieuwe tegenslag. Brussel meent dat bij de ontwikkeling van de Fokker-70 sprake is van ongeoor loofde steun van de Nederlandse overheid. Fokker be strijdt dit. brussel/amsterdam anp Het dagelijks bestuur van de Europese Unie zal waarschijn lijk besluiten tot een procedure om na te gaan of sprake is van concurrentievervalsing, aldus een hoge diplomaat in Brussel. Hij vreest dat de Commissie procedure funest zal zijn voor de verkoop van de Fokker-70. Volgens de regels van de Eu ropese Unie mogen overheden maximaal 40 procent betalen van de ontwikkelingskosten van nieuwe vliegtuigen. In het geval van de Fokker-70 betaalt Den Haag 45 procent. De Commissie kan deze staatssteun moeilijk door de vingers zien, zo verluidt in Brus sel. De reden daarvan is dat eer der al is besloten tot een proce dure tegen Casa 3000, een vlieg tuig dat vergelijkbaar is met de Fokker-70. De Spaanse staat be taalde 43 procent van de ont wikkelingskosten van dit vlieg tuig. Een Fokker-woordvoerder re ageerde donderdag verbaasd. Het bedrijf, dat een lastig jaar doormaakt, heeft geen weet van het ophanden zijnde onder zoek, 'maar voor zover ik heb kunnen nagaan is alles binnen de regels verlopen'. Hem is be kend dat er een plafond van 40 procent geldt voor ontwikke lingssteun. Er is volgens de woordvoerder echter geen en kele aanleiding voor de be schuldiging van concurrentie vervalsing. Van de Fokker-70 zijn tot nu toe 47 stuks verkocht. Afnemers zijn onder andere de Indonesi sche (binnenlandse) luchtvaart maatschappijen Sempati en Merpati. Het eerste toestel werd in oktober 1994 afgeleverd. De F-70 biedt plaats aan 70 passa giers en kost 24 miljoen dollar. Bedragen van de ontwikke lingskosten van de F-70 kon de Fokker-zegsman niet geven. Momenteel staat Fokker nog voor 900 miljoen gulden in het krijt voor ontwikkelingsfinan ciering bij de overheid, zo blijkt uit het jaarverslag 1994. Dat geld, dat ook was besteed voor de ontwikkeling van andere ty pe toestellen, betaalt Fokker in gedeelten terug. Luchthaven voorspelt lagere plaats ranglijst den haag richard mooyman De luchthaven Schiphol zal aan het begin van de volgende eeuw zakken van een vierde naar een zevende of achtste plaats op de ranglijst van Eu ropese luchthavens. Dat is de consequentie van het maxi mum-aantal van veertig mil joen passagiers dat het kabinet aan de groei van Schiphol heeft gesteld. President-direc teur H. Smits van Schiphol zei dit gisteren tijdens een hoor zitting van de vaste kamer commissie voor verkeer en waterstaat. „We willen niet de grootste, maar de beste mainport van Europa worden", hield Smits de parlementariërs voor. Dat is volgens hem 'geen valse be scheidenheid', maar ook het gevolg van de kabinetsbeslis sing over de milieugrenz van de luchthaven. „Schipl z zal vergelijkenderwijs in Euir pa een stap terugdoen. 1 moeten ons realiseren dat wat passagiers betreft str. op de zevende of achti plaats terechtkomen. Schiphol bezet nu na Lcijj den, Parijs en Frankfurt vierde plaats in Europa. M< volgens Smits zullen on< meer de luchthavens van M drid en Rome Schiphol in toekomst voorbijstreven. „1 werken aan plannen voor 6( 70 miljoen passagiers." president-directeur herhaal dat hij de gestelde grens v 40 miljoen passagiers niet een absolute limiet, maar 'een signaal over de ord grootte' beschouwt. „Het geen Schiphol met 60 miljo passagiers." Ook Leiden toont belangstelling voor initiatief zoeterwoude amsterdam gpd Het loopt als een trein en ze zijn zelf een beetje door dat succes overdonderd. Nog geen maand geleden begonnen Paul Oostel bos (27) en Colinda Crevels (26) hun parkeerservice in Amster dam. Nu staat half Nederland te springen om hun idee in te voe ren. Het idee was zo simpel: een grote stad als Amsterdam heeft een nijpend gebrek aan par keergelegenheid. De oplossing is de automobilist op vaste plekken in de stad op te vangen. De bestuurder levert daar zijn auto in bij keurig geüniformeer de mensen van het bedrijf NL Parking Service (NLPS). Men ontvangt dan een 'car ticket' en de auto wordt door een 'driver' naar een bewaakte parkeerplek gereden. Zodra de automobilist zich weer bij de NLPS-parkeer- gelegenheid meldt, wordt het voertuig binnen twaalf minuten weer voorgereden. Inmiddels telt Amsterdam al zes punten in de stad waar de auto kan worden afgegeven. Vooral in het weekeinde kan het storm lopen. Dagelijks worden dan zo'n 300 auto's naar een veilige parkeerplaats gereden. Horeca-ondernemers in de Spuistraat waren zo enthousiast dat zij een NLPS-plaats reali seerden. Sinds twee weken ma ken ook zo'n dertig hotels ge bruik van hun diensten. En dus zijn Oostelbos en Crevels nu ook een hotelservice begonnen. Voor drie tientjes per etmaal kan de hotelgast zijn auto door NL Parking Service laten opha len en veilig parkeren. Oostelbos: „Diverse theaters willen nu ook een contract af sluiten om deze dienst als ser vice aan te bieden. Ook binnen stadbewoners hebben ons al ge- ■HRH Het idee was zo simpel maar bleek het ei van Columbus. vraagd om een parkeerplek. Het wordt ons gewoon aangedra gen. Het is natuurlijk ook ont zettend gemakkelijk. Normaal blijf je 's avonds met je auto maar rondjes door de stad draaien, op zoek naar een par keerplek. Nu lever je die af en voor 15 gulden ben je van alle ellende af." Crevels: „We hadden bij het publiek nog wat terughoudend heid verwacht, want je geeft tenslotte je auto niet zo maar aan een wildvreemde. Maar dat is gelukkig meegevallen." Oos telbos: „We krijgen de auto's in alle variaties aangeboden. Van het goedkope oranje Opeltje tot de duurste Mercedes of Ferrari. Wij kicken gewoon op het feit dat de klant een lekker gevoel krijgt. Die wordt als een gast onthaald en vindt als hij de auto terug krijgt nog twee peper muntjes op het dashboard ook." Het bedrijf heeft de beschik king over een eigen bewaakt parkeerterrein aan de Oostelijke Handelskade. Uitgerekend de plek waar tot voor kort de zo ge hate dienst Parkeerbeheer weg gesleepte auto's stalde. Verder wordt gebruik gemaakt van be- drijfsgarages, die 's avonds toch leegstaan. Maar het loopt zo storm dat het succesvolle duo nu al om ziet naar nieuwe parkeermoge- lijkheden. Ze hebben het oog la ten vallen op de leegstaande parkeerboot, die ligt afgemeerd bij de vorig jaar ter ziele gegane oosterse Y-markt. Het schip is goed voor 700 nieuwe parkeer plaatsen. De parkeerservice krijgt nu ook in andere steden navolging. Op verzoek van de Kamer van Koophandel en Horeca Neder land beginnen Crevels en Oos telbos half mei in Den Haag. Daarna staat Utrecht op het programma en het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. Gronin gen, Leiden en Eindhoven heb ben ook al belangstelling ge toond. Toch zijn er nog wel wat praktische probleempjes. Oos telbos: „De schoen wringt nog wat bij de meeste NLPS-stop- plaatsen. Die bevinden zich bij parkeerplaatsen voor laden en lossen. Als het erg druk wordt, wil er nog wel eens een file ont staan en dat geeft natuurlijk wat overlast. En het eerste weekend dat we begonnen was het knok ken met taxichauffeurs. Die dachten dat wij clandestiene taxiritjes reden." Bij NLPS werken inmiddels ruim zestig mensen en het moeten er honderd worden. De meesten zijn student of langdu rig werklooos. „Dit is voor ge meenten een schitterend werk gelegenheidsproject", denkt Oostelbos. „Bovendien doe je hiermee ook iets aan crimiali- teitsbestrijding." De streng geslecteeerde 'dri vers' hebben tot nu toe nog schadevrij gereden. Oostelbos: „Eén ongelukje hebben we tot nu toe gehad. Dat was met een politiewagen die op ons par keerterrein achteruit reed. Ze knalden op de auto van Jules Deelder." Er komen voorlopig geen hui zen op het terrein van grinthan- del Omtzigt aan de Hoge Rijn dijk. Hoewel de gemeente nog altijd voorstander is van wo ningbouw op deze plek, ziet Zoeterwoude tot de eeuwwisse ling geen mogelijkheden voor woningbouw. De gemeente mag de komende jaren zo wei nig huizen bouwen, dat bebou wing van het Omtzigt-terrein er niet in zit. Burgemeester en wethouders zijn daarom niet van plan haast te maken met de wijziging van het bestemmingsplan. Op dit moment heeft het terrein nog altijd de bestemming bedrijven terrein. Al in 1979 kwamen de eigenaar en de gemeente over een dat het terrein bebouwd zou worden met woningen, maar nog steeds gebeurt niets met de grond. Als de grond zou worden kocht aan iemand die er een drijf zou willen beginnen zoi gemeente daar dan ook wei aan kunnen doen. „In vraagt de gemeente dus iem; om.twintig jaar lang niets zijn grond te doen, zonder d iets tegenover te stellen", v; E. Knegt, de advocate van de genaar, de situatie samen. Wethouder Ringersma /ruimtelijke ordening) echter alle verantwoordelijkli j van de hand: „Als het aan de meente lag, zou er morgen de bouw worden begonne j CDA-wethouder Hogen meldde dat hij bezig is om de provincie extra wonii bouwmogelijkheden los te p teren. haarlemmermeer piet arp richard mooyman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16