R-bus naar Meerburg en Roomburg Complex Kwikstaartplein wordt toch niet gedraaid Kikkers en engelen bij de waterval ircus Custers: :d met echte :ampeerliedjes Leiden Regio Voorschoten blij met fusies basisonderwijs Geluidsonderzoek naar Warmondse woningen Koe zakt door vloer van stal Medewerker ziekenomroep Leythenrode onderscheiden De 71-jarige P. Stappers uit Leiderdorp heeft gisteravond de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen uit handen van burgemeester M. Zonnevylle. Als vrijwilliger richtte Stappers in 1964 met twee collega's in Volkel een ziekenomroep op. Al snel was er sprake van een echte studio, waar ban den werden gemaakt voor het ziekenhuis in Veghel. Nadat hij naar Leiderdorp verhuisde, werd Stappers in juni 1974 actief voor de stich ting Interne Radio Omroep Leythenrode (IROL), waarvan hij voorzitter werd. Het voorzitterschap duurde tot november 1994. Stappers zet zich echter nog steeds in voor de ziekenomroep. LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Het appartementengebouw dat is gepland aan het Leiderdorpse Kwikstaartplein wordt toch niet gedraaid. Dat heeft het college van B en W besloten. Tijdens een onlangs gehouden informa tiebijeenkomst presenteerde wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BBL) het plan om het gebouw te draaien. Daardoor zouden omwonenden niet tegen, maar langs het ge bouw Idjken. Ook de toekomsti ge bewoners van het flatgebouw zouden bij die andere situering gebaat zijn. Zij zouden meer licht in de kamer en meer zon op het balkon krijgen. Wethouder Van Dijk kreeg voor zijn idee deze week echter geen meerderheid in het colle ge, dat in de race tegen de klok voor de te verkrijgen rijkssubsi die koos voor het doorzetten van de bestaande procedure. „De stemverhouding lag fifty- fifty. Eén wethouder was we gens ziekte afwezig en de stem van de burgemeester gaf de doorslag." Van Dijk betreurt het besluit. „Ik vind het jammer. Natuurlijk zouden bij een draaiing van het gebouw opnieuw de procedures gestart moeten worden, inclu sief inspraak, maar nu we het bestaande plan handhaven zou de procedure ook best eens lan ger kunnen duren. Want de kans bestaat dat de bezwaren door de provincie gegrond wor den verklaard." Het voornaamste bezwaar van de omwonenden is dat zij het appartementengebouw te massaal vinden. Sommigen van hen, onder wie bewonersvereni ging De Kwikstaart, zagen wel heil in het draaien van het ge bouw. J. van der Helm van be wonersvereniging De Kwik staart reageert verrast op het collegebesluit. „Wij hadden dit totaal niet verwacht. Maar we gaan niet doorprocederen. Het belang van betaalbare wonin gen gaat voor." Andere be zwaarmakers zullen naar ver wachting de plannen wèl blij ven aanvechten. r Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dagelijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vast te 'eggen Tijdens die rit ten komt hij langs al lerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news vormen, maar het zeker waard zijn '0rn te presenteren RIJDAG 7 APRIL 1995 )rie inbrekers ingerekend 'iamssenaar Dankzij een oplettende voorbijganger kon de Was- senaarse politie gisteravond drie inbrekers inrekenen. De man zag rond half tien twee mannen aanbellen bij een onverlicht jjiuis aan het Kerkehout. Een vrouw bleef in de auto achter. De oorbijganger waarschuwde de politie die poolshoogte ging ne- nen. Een half uur later hielden agenten de mannen (20 en 26 3i|jaar) aan toen zij uit de woning kwamen. De vrouw (27) in de iuto met een tas vol gestolen sieraden uit de woning aan het rkehout werd korte tijd later aangehouden. «Auto gestolen (OORSCHOTEN JOOST PANHUYSEN De Voorschotense politiek gaf gisteren unanieme steun aan twee ingrijpende fusies in het basisonderwijs. Het komende schooljaar gaat Elckerlyc in de Nassauwijk samen met De Vlietschool in Vlietwijk en fu seert in Noord-Hofland de ka tholieke Noorderwereld met de openbare Wethouder Schra- maschool. Het te lage aantal leerlingen op de laatste drie ba sisscholen maakte de fusies noodzakelijk. Opvallend is dat op de nieu we school in Noord-Hofland nog steeds katholiek èn open baar onderwijs zal worden ge geven. „Ik was pessimistisch over het slagen van de fusie", bekende wethouder J. van de Poel (onderwijs). „Maar r\u heeft de nieuwe school een groot draagvlak bij de ouders en voldoende financiële armslag." De wethouder roemde het feit dat bij de andere fusie het ba sisonderwijs in Vlietwijk niet zal verdwijnen. De Vliet zal name lijk functioneren als dependan ce van het hoofdgebouw in de Nassauwijk. Taxi Schutte en DZB beginnen lijndienst Ze zijn de helft kleiner dan de bussen van Zuid West Ne derland en wit in plaats van geel; ze stoppen bij negen tien nieuwe haltes. Vanaf wijdag 21 april heeft Leiden er een nieuwe buslijn bij: de R-bus (nu al verbasterd tot air bus) die zeven dagen per week van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds vanaf het bedrijventerrein Room burg ieder uur een rondje rijdt naar het NS-station. On derweg doet deze bus het opvangcentrum voor asielzoe kers, de wijk Meerburg en de binnenstad aan. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Taxi Schutte levert de 24-per- soons Mercedes-bussen, De Zijl Bedrijven (DZB) de chauffeurs en de stichting Weerwerk (werkgelegenheidsprojecten) de conducteurs. De initiatiefne mers hebben een contract met de gemeente Leiden afgesloten voor twee jaar, met een optie voor derde jaar. „Een opmerke lijk project. We zijn er blij mee. De Zijl Bedrijven zijn graag op zoek naar contacten met vrije bedrijven. Hier is het gelukt en dat komt de werkgelegenheid ten goede", zegt J. van der Meij- den van de divisie detachering en groenonderhoud van DZB. Directeur C. van der Meijden van Taxi Schutte: „In Nederland is het vrij uniek, een taxibedrijf dat zich bezighoudt met het openbaar vervoer. De R-bus - zo zeggen de deel nemers aan het project - gaat een belangrijke verbinding met de binnenstad vormen voor de bewoners van Meerburg, het opvangcentrum voor asielzoe kers en het bedrijventerrein in Roomburg. De buslijn wordt een rendabele lijn, voorspellen ze. „Tegen de tijd dat het con tract met de gemeente afloopt, zijn vestigingen van De Zijl Be drijven aan de Fruitweg en in Leiderdorp naar Roomburg ver huisd", zegt J. van der Meijden van DZB. „We hopen en ver wachten dat we ook dan met de R-bus kunnen blijven rijden." Bij De Zijl Bedrijven in Room burg moeten straks zo'n zeven honderd man gaan werken, van wie een groot deel van de bus gebruik zou willen maken. Naamgenoot Van der Meij den van Taxi Schutte („Nee, geen familie.") ziet de R-bus als eerste stap naar mogelijk meer busdiensten in Leiden. „Open baar vervoer past goed in ons beleid", zeg^hij. „Ik zou me bij voorbeeld een shuttlebus naar de autoluwe binnenstad kun nen voorstellen als het NS-sta tion klaar is. /Ms de R-bus goed loopt - en dat verwachten we - gaan we op zoek naar nieuwe mogelijkheden." Het is overi gens niet helemaal voor het eerst dat in Leiden een taxibe drijf een buslijn begint. In een ver verleden reed bijvoorbeeld Eltax met de blauwe K-bus naar de Kooi, een wijk waar momen teel geklaagd wordt over slechte verbindingen. De R-bus naar Roomburg wordt een buslijn waar dienst verlening belangrijk is. Op de bussen komen conducteurs, die zo nodig helpen bij hel instap pen en de passagiers een veilig gevoel moeten geven. Wegrij den voordat de passagiers een zitplaats hebben gevonden, is er niet bij. J. van der Meijden van DZB: „Meerburg is nogal een vergrijsde wijk. Dienstverlening staat hoog in het vaandel. Het wordt een gezellige bus." Een strippenkaart stempelen is er overigens niet bij. Voor een ritje met de R-bus moet net als vroeger een kaartje worden ge kocht bij de conducteur. De passagiers kunnen voor 1,50 gulden een heel uur mee. Mirjam (links) en Esther van Segaar's tuincentrum in Voorschoten: „Mensen willen hun achtertuin een exotisch tintje meegeven." lil li- FOTO LOEK ZUYDERDUIN Opbloeiende belangstelling voor tuinieren RECIOV-CEESVAN HOORE Zelfs het kleinste achtertuintje wordt tegen woordig omgetoverd tot een soort Versail les. De accessoires die daarbij horen zijn voor de tuincentra bijna niet meer aan te slepen. De trend is nostalgisch materiaal. Dus geen plastic tuinstoelen meer die in de regen zo'n gore grijze kleur krijgen, maar gietijzeren tuinmeubeltjes of bistrostoeltjes met kleine klaptafeltjes. Voeg daar nog een ouderwetse lantaarn en een pergolaatje aan toe en de romantische kieteltuin is klaar voor gebruik. Bij Segaar's tuincentrum in Voorschoten verkopen ze de laatste tijd veel pagode-lam pen en bamboe. „Ja", zegt verkoopster Esther, „de mensen willen exotische tuinen hebben en daarin passen die Japanse ac cessoires natuurlijk wel. Ik denk dat de tuinbladen en zo'n programma als 'Eigen huis en tuin' op RTL4 veel mensen ertoe aanzetten om hun tuinen te verfraaien. En de tuincentra spelen daar natuurlijk op in." In het vredig naar aarde en bladeren geu rende tuincentrum klateren de fonteintjes vriendelijk. Zelfs fonteintjes voor in de huis kamer zijn er te koop. Ze kunnen je flatwo ning veranderen in een idyllisch plekje, waar pa elk ogenblik als een bosfaun uit de keuken kan opduiken. Ja, zo kunnen Eva's die geen tuin hebben op vierhoog toch nog een paradijsje scheppen. Wat de inrichting van tuinen betreft, doen vooral de vijvers het op dit moment erg goed, zo weet L. Stolwijk van hoveniers bedrijf Rasser en Van Wijck in Leiderdorp. „Leuk zijn ze wel hoor, die vijvertjes. Maar wil je zo'n vijver goed aanbrengen dan moet je er wel een beetje verstand van heb ben. Je mag een vijver bijvoorbeeld nooit in de volle zon situeren. Want dan krijg je één grote bak met algen. Een vijver is wel even meer dan een bak met water. En je kunt er ook niet zomaar een stel vissen in loslaten. Je moet rekenen dat je 10 vissen van vijftien centimer in een bak van duizend liter kan laten zwemmen. En dan moet je ook nog levend water hebben om het biologisch evenwicht in stand te houden. Maar het loopt goed. Ik ken mensen die zijn begon nen met een badkuip en die nu hun hele achteruin in een vijver hebben veranderd." Engelen naast kikkers, zeemeerminnen naast konijnen - tuinbeelden zijn er overal te kust en te keur. In Segaar's tuincentrum staan kabouters die groter zijn dan een mens. Ja, zelfs een Sint Bernardshond, compleet met tonnetje cognac, behoort tot de mogelijkheden. Een novum zijn de vele Boeddhabeeldjes. En die worden echt niet alleen door Chinezen gekocht, o nee. Dit heilige dikzakje begint een vaste plaats te veroveren in de Hollandse tuinen. Tuin- en tuinmeubelcentrum Jaap Kooy in Lisse plukt ook zo de vruchten van de tuinierwoede. Aan bedrijfsleider C. van der Tang is de grote belangstelling voor de tuin niet onopgemerkt voorbijgegaan. „Ik denk dat bladen als Libelle en Margriet veel aan deze oplevende belangstelling voor het tuinieren hebben meegewerkt. En er komt natuurlijk steeds meer vrije tijd die de mensen moeten vullen. Ze willen vanuit hun kamer kijken naar klaterende waterval letjes en fonteintjes. Engeland mag dan toonaangevend zijn als het gaat om de in richting van tuinen, ik ben er laatst eens ge weest en mij is toen opgevallen dat de Hol landse tuinen beter zijn verzorgd. En nou heb ik het natuurlijk niet over die grote kas teeltuinen in Engeland maar over de gewo ne tuin. Zelfs in het kleinste tuintje wordt hier nog druk getuinierd. Ik tuinier zelf ook nog in het weekend. Ja, hoor, als ik even vrij ben, ga ik door de knieën." De inrichting van de tuinen wordt steeds gewaagder. De traditionele tuinkabouter is op zijn retour, zo lijkt het. Maar bij tuincen trum Kooy worden er nog steeds zo'n kleine duizend per jaar verkocht. Bij Rasser en Van Wijck in Leiderdorp echter laat dit wezentje zijn rode puntmuts niet meer zien. „Nee", zegt L. Stolwijk, „vrij vinden die klerekabou ters verschrikkelijk. Ze hebben meestal van die felle onnatuurlijke kleuren en dat past niet bij een mooie tuin. Loop je door je tuin en dan zie je ineens zo'n lelijke puntmuts opduiken. Dan heb ik al gegeten en gedron ken." WARMOND ARIE SCHAKENBOS Wanneer er geen deugdelijk on derzoek wordt gedaan naar de geluidsbelasting van het wo ningbestand, loopt men het risi co een subsidie van 20.000 gul den per fout beoordeelde wo ning mis te lopen. Volgens de Warmondse wethouder J. Was senaar is dat de sanctie die de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer in petto heeft voor on willige gemeenten. Gisteravond in de commissie middelen, informatisering en personeel (MIP) werden vraag tekens gezet bij de onverwachte actie van de minister. Het on derzoek gaat de gemeente War mond immers ruim 10.000 gul den kosten. In het licht van de mogelijke sanctie is het echter een verantwoorde investering, meenden de commissieleden. „Warmond lijkt als enige ge meente tegen een dure oplos sing aan te lopen", aldus I.Bon net (CDA), die pleitte voor meer samenwerking tussen de ge meenten van het SDB (Samen werkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek) onderling. Het War mondse aandeel in de kosten zou slechts een derde zijn van het nu begrote bedrag. Volgens Wassenaar komt dat omdat een aantal SDB-gemeenten de ver eiste kennis om het onderzoek uit te voeren in huis hebben. Die hebben dan geen tijd om een dergelijk onderzoek in an dere gemeenten uit te voeren. „Zo zie je hoe licht de samen werking binnen het SDB is." al dus een teleurgestelde Wasse naar. Bovendien gaat zo de kwantumkorting van het inge nieursbureau dat een en ander moet uitvoeren aan zijn neus voorbij. Of de roodbonte koe het er om deed, zal wel nooit duidelijk wor den. Maar toen de brandweer rond kwart over tien met zwaailich ten het terrein van de boer aan de Raaphorstlaan in Wassenaar op reed klauterde het dier zelf uit de mestkelder. Daarin was het eer der die avond in terecht gekomen, nadat zij door een houten vloer deel van de stal was gezakt en langzaam in de daaronder flink ge vulde mestopvangruimte gleed. De boer waarschuwde daarop de politie. De koe liep lichte verwondingen op aan haar poten. De brandweer heeft het gat provisorisch met een betonplaat gedicht. MEUBELPROMENADE KATWIJK Zo maar een plaatje van de Voorstraat in Voorschoten. Een straat die compleet op de monumenten lijst staat. Niet alleen omdat er diverse pan den uit de zeventien deen achttiende eeuw staan, maar ook dank zij de ongeveer driehonderd jaar ou de lindebomen en de originele gaslan taarns. De foto is ge maakt aan de zijde van de even num mers. Leiderdorp Van een parkeerplaats aan de Simon Smitweg in fiderdorp is gisterochtend een blauwe auto van het merk Dai- [hatsu gestolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De dag waarde van de auto is niet bekend. 7KV viert 75-jarig bestaan 1IDEN HANS KOENEKOOP in tante in Marokko, de Ne- (èrlandse Amerikaan of het itje met vet. Wie ooit 'op' een udgkamp is geweest, heeft de- liedjes luidkeels meege- Imd. Veertien oude en heden- iagse kampliedjes staan op compact disc van de Leidse iristelijke kampeervereniging ;KV. De cd is speciaal uitge- acht ter gelegenheid van het -jarig bestaan. Bijzonder is liet zozeer dat een achtkoppig IKV-koor de liedjes zingt, als rel dat het muzikale duo Circus lusters voor de muzikale bege- •iding en de produktie heeft iezorgd. De cd wordt komende zater- flag aangeboden tijdens een re- teptie in het Visser 't Hooft Ly- ;um aan de Kagerstraat. Josef lusters van het duo is aanwezig >m de cd in ontvangst te ne- len. Ook wordt dan het jubile- iboek gepresenteerd, waar s leden vijf jaar aan gewerkt bben. Wethouder H. de Goe- neemt het eerste exemplaar ontvangst. De cd is niet helemaal toeval- g in samenwerking met Circus h psters (bekend van 'Monica') >t stand gekomen. Een LCKV- is bevriend met Josef Custers W/ die twee ideeg'het idee oor de cd vorm. Naast de be is staan er liedjes op die ont- taan zijn op de LCKV-kampen. jjj Qnze kampeerleiders schrijven gel vaak zelf liederen tijdens e kampen. Sommige van die 'jes slaan zo aan dat ze elk jaar weer terugkeren. Dat zijn dus echte LCKV-liedjes", zegt vice-voorzitter Robert Strijk. Het jubileumboek vertelt niet de geschiedenis van de kam peervereniging in chronologi sche volgorde, maar is opge steld als een encyclopedie. Alles wat ook maar iets te maken heeft of heeft gehad met de LCKV-kampen, passeert van A tot en met Z de revue. De receptie van komende za terdag luidt het jubileumjaar in dat afsluit met een groot feest in oktober. In juli vindt dan een bijzonder kamp plaats. Tweeën veertig kinderen uit Tsjemobyl, de stad in Oekraïne die werd getroffen door een nucleaire ramp, mogen op kosten van de vereniging een tiendaagse kam- peervakantie vieren op de Hoge Veluwe. „Daarmee gaat de club terug naar de oorspronkelijke doel stelling. In de jaren twintig ver zorgde de vereniging vakanties voor arme kinderen die nooit een uitje hadden. Voor Neder landse kinderen hoéven we in de jaren negentig zo'n kamp niet meer te organiseren, maar voor deze kinderen uit de Oek raïne is het natuurlijk een feest." De receptie van de LCKV duurt zaterdag vair 15.00 tot 18.00 üur. Het eerste uur is spe- ciaal voordeden-enoucHeden, vanaf 16.00 is iedereen welkom. Op de zolder van school zijn tenten, gereedschappen en an dere kampmaterialen te bezich tigen. Voorts zijn er dia- en fotopresentaties.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15