Uitwerking kerkorde Samen op Weg klaar Gewone vogel De Stemming Kerk Samenleving Bisdom Roermond begint met aparte catechistenopleiding Leiden VRIJDAG 7 APRIL 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-Bs) BUITENLAND KORT Theresienstadt In het vroegere concentratie kamp Theresienstadt in het huidige Tsjechië staat een vijf meter hoge Davidsster sinds gisteren op de plaats van een 15 meter hoog kruis met doornenkrans. Ameri kaanse joden hadden vorig jaar geprotesteerd tegen het christelijk symbool op de plaats waar 33.430 joden door de nazi's zijn vermoord. Van de bijna 87.000 joden die vanuit Theresienstadt naar de vernietigingskampen Auschwitz, Majdanek en Tre- blinka werden getranspor teerd, hebben slechts 3097 dit overleefd. Bosnië Paus Johannes Paulus heeft de oorlog in Bosnië de groot ste tragedie in Europa ge noemd sinds de Tweede We reldoorlog. In zijn wekelijkse audiëntie op het plein voor de St. Pieter nodigde de paus de gelovigen uit 'zeer dicht bij onze broeders en zusters in Bosnie-Herzegowina te zijn', die lijden onder 'een onrechtvaardige oorlog die al zoveel vernietiging en dood heeft gebracht'. Hij verwees naar de herdenking van het begin van de strijd die deze week in Sarajevo plaatsvond, en merkte op: „Drie jaar zijn er verstreken en nog heeft men niet begrepen dat het pad naar oorlog alleen naar dood leidt en de mens geen toekomst biedt." Celstraf Een lid van de zwarte radica le beweging PAC is tot 23 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens betrokkenheid bij de moord op elf bezoekers van een kerk in Kaapstad. Bij de bloedige overval in juli 1993 raakten bovendien ruim vijf tig mensen gewond. De 19- jarige Gcinikhaya Makonia grinnikte toen hij het vonnis van de rechtbank in Kaap stad hoorde en schreeuwde in de richting van zijn mede standers op de publieke tri bune 'One settler, one bullet' (Voor elke kolonist een ko gel). Dat is de strijdkreet van de PAC tijdens de strijd tegen apartheid. Met spanning is er door de drie Samen op Weg-partners naar uitgekeken: de uitwerking van de concept-kerkorde ('grondwet') voor de Verenigde Protestantse Kerk. Deze zogenaamde ordinanties zijn nu klaar en worden dezer dagen naar alle hervormde, gereformeerde en lutherse geledingen gestuurd. DOORN GPD Echte verrassingen bevatten de veertien ordinanties niet. In de concept-kerkorde, waarover de trio-synode zich al heeft gebo gen en die nu ter beoordeling bij het grondvlak ligt, zijn de principiële keuzes al gemaakt. „De daarin getrokken hoofdlij nen worden in de ordinanties uitgewerkt'', belooft drs. Leen van Drimmelen, secretaris van de werkgroep kerkorde. De werkgroep heeft de ordi nanties net als de kerkorde in alle rust achter gesloten deuren uitgewerkt. Geen eenvoudige opgave, verzucht landelijk SoW- secretaris ds. Barend Wallet. „We hebben er anderhalf jaar aan gewerkt. Dat is binnen de gestelde tijd. Maar dat beteken de wel dat we er iedere maan dagavond aan gezeten hebben." Aan de concept-kerkorde, niet meer dan acht kantjes lang, besteedde de trio-synode een uitputtende, verlengde zitting. Hoewel de ordinanties een uit werking zijn van dat concept, verwacht Wallet niet dat de be spreking van deze artikelen makkelijker zal zijn. Wel heeft de werkgroep zoveel mogelijk op voorhand al met kritiek reke ning gehouden. Hoe de trio-synode in vredes naam dit stuk, dat 112 bladzij den dik is, pagina voor pagina moet doorworstelen, is Wallet nog niet duidelijk. Wanneer de gezamenlijke synodezitting zal plaatsvinden, is ook nog niet bekend. Als de trio-synode de ordinanties in eerste lezing heeft goedgekeurd, gaat het stuk de kerken in. Net als in de kerkorde zullen alle drie de SoW-partners din gen tegenkomen die al of niet vertrouwd zijn, aldus Van Drim melen en Wallet. Speelt bijvoor beeld bij de lutheranen de pre dikant een sleutelrol in de ge meente, in de ordinanties wordt duidelijk dat de verantwoorde lijkheid bij de gehele kerkeraad up. Wie goed thuis is in de gere formeerde kerkstructuur, zal merken dat de nieuwe kerk meer de synodale trekjes krijgt waaraan de hervormden zo ge wend zijn. Maar de hervormden zullen op hun beurt weer mer ken dat de gemeente toch een wat centralere plaats krijgt dan zij kennen. Opvallender, maar niet ver rassend na de kerkorde, is het feit dat de zogenaamde geboor teleden (kinderen van niet-ge- doopte ouders), zoals de her vormde kerkorde die noemt, niet meer als lid worden erkend. Wel is er bij wijze van troost voor de hervormden een para graaf toegevoegd dat deze kin deren wel bij de gemeente be horen. ROERMOND ANP Als enige bisdom van de Neder landse kerkprovincie begint Roermond in september met een vierjarige catechistenoplei ding. Kairos is de naam, afgeleid van het Griekse woord dat 'het geschikte moment' betekent. Dit heeft bisschop Frans Wiertz, één van de initiatiefnemers, be kendgemaakt. De nieuwe opleiding is be doeld voor mannen en vrouwen die zich medeverantwoordelijk weten voor hun parochie en zich op een bijzondere manier willen inzetten voor de kerk. Als enige bisschop wil Wiertz nog niet weten van pastoraal werkers. „Ik zeg niet dat die nooit zullen worden aangesteld, maar niet nu", zo merkte hij na drukkelijk op. „Zolang de ene groep beweert dat de kerk ver gaat zonder pastoraal werken den en de andere groep pasto raal werkenden radicaal afwijst, is voor hen in dit bisdom geen officiële taak weggelegd. Catechisten onderscheiden zich duidelijk van pastoraal werkers, die doorgaans acade misch gevormd zijn en voor hun werk betaald worden. Zij zijn vrijwilligers die een minder zware opleiding hoeven te vol gen. Ze kunnen de priester en de diaken niet vervangen, maar hun taak wel verlichten. Zij kunnen onder meer catechese geven, mensen t doop en huwelijk, huisbezoeken afleggen en zieken bezoeken. Bisschop F. Wiertz. BOEKBESPREKING Priester Kees Pannekoek (1929) heeft op liturgisch ge bied zijn sporen verdiend. Hij is auteur van verschillende li turgische teksten, werkte als li turgisch vormingswerker in het aartsbisdom Utrecht en is redactielid van het liturgisch tijdschrijft 'Inzet'. Voor dit tijdschrijft, waarbij hij vanaf de oprichting betrokken is, beschreef hij de afgelopen jaren een flink aantal kerkdiensten, vooral met de bedoeling om leden van li- turgiegroe- pen een kriti sche kijk te bieden op hun eigen vieringen. Twee do zijn van die observaties zijn nu ge bundeld in 'Gewone vo gel', een titel die slaat op de vorm van zelfkritiek die Pannekoek ook na een door hem persoonlijk geleide dienst aan de dag legt: „Bijna altijd denk ik zelf na de viering waarin ik voorga: ik had dat en dat toch beter anders kunnen doen of zeggen. In dat opzicht voel ik me zelf ook een 'gewo ne vogel'." Het is die eigen ervaring die de kritische bril van Panne koek kleurt. Bij zijn observa ties heeft het mededogen de overhand. „Ik weet immers uit mijn eigen liturgische praktijk dat het niet altijd gaat zoals je het zelf zou willen. Veel hangt af van de concrete omstandig heden van het ogenblik." Toch zijn zijn beschrijvin gen in deze bundel wat 'pitti ger' dan de eerder in het blad 'Inzet' verschenen teksten. Om die reden vond hij het ver standiger om de aanvankelijk wel genoemde plaats- en pa rochienamen maar achterwe ge te laten. De keuze van de vieringen werd in de meeste gevallen door het lot bepaald. Panne koek stelde zich vervolgens tot doel een zo objectief mogelijk beeld te schetsen van wat hij aantrof in de hal van de kerk ('het visitekaartje van de paro chie'), van de inrichting van de kerk, het optreden van de voorganger, de assistenten, het koor en de overige vier- ders. Zijn overwegend mild kritische houding liet hij alleen va ren wanneer volgens hem 'het litur gisch gevoe len ontbrak bij degenen die vorm en inhoud van de viering bepaalden'. Op dat soort momenten liet Panne koek zijn li turgisch in stinct de vrije loop. Er zijn tenslot te grenzen. Gewone vogel twee dozijn li turgie-observaties Kees Panne koek. - Baarn Gooi Sticht, 1995. - 133 p. ISBN 90-304-0805-7. Prijs 29,50 gulden. Wie is Christus? Jürgen Moltmann (1926), hoogleraar aan de Universiteit van Tübingen, stelt in 'Wie is Christus voor ons vandaag?' essentiële vragen aan de orde over de betekenis van Christus in deze tijd. Moltmann kiest daarbij voor een beschrijving van 'de aardse Jezus als de goddelijke broeder in onze nood'. E'en van zijn conclusies luidt dat het Koninkrijk Gods er niet is om wille van de kerk, maar dat de kerk er is om wille van het Koninkrijk Gods. „Elk eigenbelang van de kerken moet daarom ondergeschikt worden gemaakt aan het be lang van Jezus bij het Konink rijk Gods." Wie is Christus voor ons vandaag? Jürgen Moltmann. - Baarn Ten Ha ve, 1995. - 129 p. ISBN 90-259-4600- 3. Prijs24,90 gulden. DICK VAN DER PLAS. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023-31 023-31 Redactie: 071-31 Hoofdredactie: 071-3] ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-35 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-H ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) 3 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch DagbU geluidscassette beschikbaar. Voor infort 08860-82345 (Centrum voor Gesproker tuur, Grave). ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen! en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorp ners bovendien van 10.30- 11.15uurenvan 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur leen Partners/echtgenoten.met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluilr voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorli kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundf heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en gróte kinderen: 15.15-T uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356 I H POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week: hoe de honderd gezichten van Leiden versmelten tot één gekroond gelaat en de ernstige behoefte van de gemeente aan een imago. Jaren wordt er in politiek en samenleving al over gebakkeleid en tal van knappe en creatieve koppen hebbben zich het hoofd erover gebroken. Maar een medewerk ster van de dienst cultuur heeft op een achternamiddag het probleem opgelost. Leiden krijgt eindelijk een imago. De vraag is of dat een verrijking is. De stad had in de loop der ja ren, in de desperate pogingen van beleidsmakers om Leiden een eigen smoel te geven, zich al ten minste vijftien karakteris tieken toegeëigend. Tulpenstad, museumstad, studentenstad (en daarmee samenhangend wellicht, voor wie dat wil, oran jestad), sleutelstad, waterstad, fietsstad, Rembrandtstad en cultuurstad. Er werd wat af-ge-promoot. Lei den werd geafficheerd als stad van vluchtelingen, stad van vre de, kemwapenvrije gemeente, stad van historie, stad van on zin, stad van lasten, stad van kul. Burgemeester Goekoop mocht op de radio Leiden ver kopen als een stad waar 'altijd wat te doen is'. En nog zeer on langs ging Leiden samenwer king aan met een paar andere Zuidhollandse steden onder de noemer 'Het geheim van Hol land'. Een mens zou er horen dol van worden. Maar toch... Zoveel karakteris tieken, en daar moet er met alle geweld één uit gedestilleerd worden. Wat een verarming. Geen wonder dat die mede werkster van cultuur - die moest denken over het motto van 'Leiden, Cultuurstad' - kwam tot de benaming 'Leiden, stad van rijkdommen'. Daar vang je alles in, en je-zegt er niks mee. Voorwaar een knap staaltje. Al jaren dringen politieke partij en erop aan, dat Leiden een MEDISCHE DIENSTEN Leiden: rijk aan imago's. eenduidig imago krijgt. Gouda is bekend om zijn kaarsen, Alk maar is de kaasstad, Rotterdam de Maasstad, Schiedam de je- neverstad, Deventer de koek- stad, Utrecht de stad van de Spoorwegen en Amsterdam de hoofdstad. Maar wat, oh wat, is Leiden? 't Is een collectieve gekte. Ste den schijnen behoefte te heb ben aan een imago. Dat brengt geld in het laatje. Sommige ste den hebben een duidelijk imago. Andere niet. Dat wordt hoe langer hoe meer als een probeem ervaren. D'r moeten momenten zijn ge weest dat de verantwoordelijke bestuurders in Leiden dachten: laat maar zitten. Dat zou terecht zijn. Elke stad heeft een imago. Wat dat imago is ontdek je pas wanneer je willekeurige mensen in willekeurige delen van het land vraagt waaraan zij denken bij het horen van de naam Lei den. Haring en wittebrood mis schien, Leidens ontzet, of toch de universiteit. Het maakt ei genlijk niet zoveel uit. Als ze maar een associatie hebben. De rare behoefte van het ge meentebestuur is die associatie te willen bepalen. Dat kan niet. Maar de behoefte blijft en de pogingen gaan door. De bena ming 'Leiden stad van rijkdom men' zou een einde moeten maken aan het imago van de arme stad, die gebukt gaat on der de artikel-12 status. Nog maals: het kan niet. Al zou je er bij de Nederlandse jeugd vanaf het zesde levensjaar instampen dat Leiden een stad van rijkdommen is, het helpt geen steek. Het beeld dat men sen van Leiden hebben is er niet mee te beïnvloeden. Het zou aangenaam zijn als de poltiek ook tot die conclusie kwam. Het zou de gemeente zoveel geld en moeite besparen. Dit is een ode aan Cor Vergeer, fractie voorzitter van de SP. Niet vanwege die symboli sche tomaten waarmee hij niet- SP'ers bekogelt of voor de rode kaarten die hij de wethouders alsmaar voorhoudt. Ook niet vanwege die wagonladingen huis-aan-huis-folders waarmee hij de stad aan een hoogpolig tapijt helpt. Nee, deze lofzang slaat op zijn bijdragen, eerder deze week, aan het debat in de gemeente raadsvergadering over de Boom markt-garage en de on mogelijke positie van Groen Links in het college. De SP'er was de enige die frac tievoorzitter Rianne Peeters van Groen Links een handje wilde helpen. De rest laat de politica gewoon spartelen. Peeters stot tert en stamelt zich al een paar weken door een politiek doolhof dat ze zelf heeft gecreëerd. Uit gangen zat, maar die leiden al lemaal naar de oppositiebanken en dat vertikt ze. FOTO'S ARCHIEF Peeters is tegen de garage en zou, nu die zaak goeddeels is beklonken, het college moeten verlaten met haar politieke vrienden en vriendinnen. Maar de bende van vijf levert liever haar verkiezingsprogramma dan haar wethouder in, analy seerde Vergeer volkomen te recht. Peeters, wel een keer of tien: „Wij wachten de onderzoeken af." Vergeer: „U bent tegen de garage?" Peeters: „Ja." Vergeer: „Waarom wacht u dan onder zoeken af." Hij had ook nog kunnen vragen welke onderzoe ken Peeters nu precies afwacht. De andere fracties deden vul gaire pogingen om Vergeer als een clown weg te zetten. Ver geer deed niet aan politiek, nee, dit was folldore. Het was aan de mateloze tolerantie van vooral de college-partijen te danken dat hij zijn zegje mocht doen. Laat deze hofnar maar uitrazen, dan kunnen we daarna de echte belangrijke dingen bespreken. Vergeer, zei PvdA-voorzitter Roelie van Opijnen, begrijpt ei genlijk helemaal niets van poli tiek. Vetgeer, zei D66'er Alexan der Pechtold, speelt wel mee in de Leidse gemeentepolitiek maar hij vertoont zijn kunsten op het verkeerde veld. De Leidse gemeentepolitiek is dood. Geluklcig zijn er nog clowns. Aad Rietveld en Wim Koevoet ARTSEN Aarlanderveen, Zwammerdam Voor de praktijk van Van der Kooij, Ooms en Pleij: F.E.M. Ooms, Plein 1, Zwammerdam, tel. 01726-19229. Alkemade Voor de praktijk van Beekhuis/Beek- huis-van Dijk, Brock/Roelen, Van Mierlo, Saeys, Sleeuw/Verbeek: vr 17.00 uur tot zo 18.00 uur: W.J. Sleeuw en K. Verbeek, R. van Rijnsin- gel 15, Roelofarendsveen, tel. 01713-17272. Groep 1 - voor de praktijk van Boss, Eradus, Hertzberger, Klein Haneveld, Luining, Van Selm en Wijnmaalen: za: P. Hertzberger, Hooftstraat 136, tel. 73264. zo: R. Luining, Trasmolen 12, tel. 76677. Groep 2 - voor de praktijk van Van En gelen, Van Gemeren, Hoogendoorn, Nijessen, Rakers, Vieira en Visser: za: R. Visser, Zeewinde 106, tel, 22088 zo: K. Vieira, Aidaplein 34, tel. 45161 Groep 3 - voor de praktijk van Eysink Smeets, De Jong-van Leeuwen, No- bel/vd Velden, Plag, Smid-Oosten dorp, Stolp-Lommelaarsen Varkevis- za: C. Varkevisser, Schelfhorst 163, tel. 21767. zo: E. Plag, Groenoord 14, tel. 43896. Groep 4 - voor de praktijk van Borst, Overbeek en Vletter: za en zo-, R. Borst, De Oude Wereld 57/kamer 10, tel. 77935. Boskoop, Benthuizen M.J. Bom, Parklaan la, Boskoop, tel. 01727-10553; voor spoedgevallen spreekuur om 10.00 uur en om 16.00 uur. Hazerswoude, Koudekerk G.C.M. Veldt, Rhynenburcherlaan 2a, Hazerswoude-Rijndijk, tel. 01714- 13700; na telefonische afspraak, maken tussen 9,00-10.00 uur. Hillegom Via uw eigen huisarts kunt u verne men wie de weekenddienst waar neemt. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg Groep 1 - Voor de praktijk van Dijk, Henneman, Ten Hove, Lodder, Mee- wisse, Pool, Roos en Schonenberg: F. Dijk, Voorstraat 131, Katwijk, tel. 76752. Groep 2 - Voor de praktijk van Berg man, H. van Duyn, L. van Duyn, Hue- ting, C. en H. Moolenburgh en Tim- mers: W. Bergman, Rijnstraat 2, Kat wijk, tel. 12921. Groep 3 - Voor de praktijk van Van Delft, Priester, Rietbroek, Verhageen Van de Water: E. Priester, Graaf Flo- rislaan 7, Rijnsburg, tel. 21024. Langeraar, Nieuwveen, Ter Aar, Wou- brugge za en zo: A.G.H.M. Kieven, J.F A. Mocking, A.H. Kooistrastraat 33-35, Nieuwveen, tel. 01723-8101; alle behandelingen na telefonische af- Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8.00 uur en eindigt zondag om 24.00 uur. Spreekuur van 12.00- 12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Groep 1 - Alkema, Baars, Groeneveld, Janssen, Van Leeuwen, Maris, Van der Meer, Meyer, J. de Ruiter, Van Schie, Verhage en Visser; za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: Y. Groe neveld, Rosmolen 2, tel.225757. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: J.H. de Ruiter, Pluimgras 44, tel. 225757. Groep 2 - Bakker, Bergmeijer, Goslin- ga, Kruis, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, W. de Ruijter, Rus en Taytelbaum: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: M.T.J.M. Bergmeijer, Oude vest 59, tel. 134485. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: F. Mid dendorpen L. Pufkus, Bonairestraat 2, tel. 222822. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruijne, Delver, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Schaaf: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: M Schaaf, De Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - Bénit, Eekhof, Hom, de Kanter, Lahr, Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: J.G. Zaaijer, R.P. Geerlingpad 11, tel. 316009. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reindersen Wiers- za 8.00 uur tot zo 8.00 uur: D. Ham merstein, tel. 720936. zo 8.00 uur tot 24.00 uur: Nonne- man, tel. 06-52 780 453. Homeopathische artsen: Centrum voor Homeopathie: R.F. Ruff-Medvedovsky, Gezondheidscen trum Stevenshof, T. Mansholtstraat 5/a, tel. 071-315900. Voor de praktijk van Van Kempen: P.C.M. van Kempen, Lammen- schansweg71, tel. 123001. Leiderdorp za tot 24.00: R. van Velzen, Vlas kamp 16, tel. 891100; zo; P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Leimuiden, Rijnsaterwoude Voor de praktijk van Van Blooijs en Lardenoije: J.G. Lardenoije, Dr.Stapenseastraat 6, Leimuiden, tel 01721-8269. De weekenddienst begint zaterdag om 10.00 uur en eindigt maandag om 8.00 uur, voor spoedgevallen raadplege men het antwoordapparaat van de eigen huisarts. Nieuwkoop, Noorden, Zevenhoven P. Sluis, G.N.J. van Erp, Dorpsstraat 127, Nieuwkoop, tel, 01725-79301; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 11.00-11.30 en van 17.00-17.30 uur. Noordwijk za 9.00 tot zo 8.30 uur: H.J. Immer- veel, Voorstraat 87, tel. 46433. en zo vanaf 8.30 uur: Groepspraktijk, Wantveld 9, tel. 19300. Oegstgeest za 8.00 uur tot ma 8.00 uur: J.J. Voorzaat, Boerhaaveplein 19, tel. 177461, Sassenheim vr 17.30 uur tot zo 17.30 uur: G.B. Schmidt, Hoofdstraat 324, tel. 11253, spreekuur van 10.00-10.30 uur en van 17.00-17.30 uur, daar buiten graag'telefonisch overleg. Voorhout, Warmond Praktijk 'Boerhaave', Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel. 02522-11393; consult na telefonisch overleg. Voorschoten za; B. Gerts, Prof. vd. Waalslaan 25, tel. 610503. zo: C. Meijer en R. de Vries, Lindepad 1, tel. 610503. Waddinxveen za en zo: W.A. van Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 12676. Groep 2 za en zo: B. Glaser, Souburghlaan 13-15, tel. 14100. Wassenaar za: P. Smits, v. Z. v. Nijevelt, 42, tel. 13614. zo: I. Spelt, v. Groeneveltlaan 17, tel. 11844. Zoeterwoude Via uw eigen huisarts kunt u verne men wie de weekenddienst waar neemt. APOTHEKEN Alkemade en omgeving Apotheek Alkemade, Weteringlaan 1, Oude Wetering, 12.30-13.00, 17.30- 18.00 uur, tel. 01713-19100. Voor spoedeisende recepten buiten de ope ningstijden bereikbaar via telefoonnum mer of deurbel. Alphen Apotheek Allart, Toussaintstraat 49, tel. 21000. Bloembollenstreek Via uw eigen apotheek kunt u verne men wie de weekendd ienst waar neemt. Hazerswoude, Koudekerk Apotheek Meerburg, van 11.00- 12.00 uur; spoedgevallen tel. 01714-5555. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg Apotheek De Jong, Kon. Julianalaan 22, Katwijk, tel. 01718-14370. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Haanraadts, Hoofdstraat 4, Leiderdorp, tel. 419196; Schoolstraat Apotheek, Schoolstraat 83, Voorschoten, tel.617957. Nieuwkoop Apotheek Nieuwkoop, van 10.00- 12.00 uur; spoedgevallen tel. 01725-3608. Noordwijk en Voorhout J. van Velzen, Bonnikeplein 35, tel. 48863. TANDARTSEN Alphen, Koudekerken Hazerswoude C.N. Vroege, Fazantstraat 180, Al phen a/d Rijn, tel 01720-75080. Bloembollenstreek A. Viskil, Schoolstraat 4, Lisse, 02521-13126. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg J. Reijnders, Pr. Bernhardlaan 23j Katwijk, tel. 01718-24124; spre uur van 17.00 tot 17.30 uur. Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, War H.J. van Iterson, Rhijngeesterstra weg 56, Oegstgeest, tel. 170729; spreekuur om 13.00 Noordwijk Apotheek aan Zee, Parallelboulew V 214a, tel. 13068. Voorschoten, Wassenaar, Zoeterwouó Mw. A.F. de Lind van Wijngaardes g van Drie, Gr. Haesebroekseweg27 Wassenaar, tel.01751-77282; spreekuur om 17.30 uur. r DIERENARTSEN Alphen Dierenkliniek, tel. 01720-20200; "r G.J. Lette, Schuberthof 4, tel. 01720-42807; mevr. Graveland- Wolterbeek, Leeuwenhorst 4, tel. 01720-44333. Katwijk W.J. Snel, Frederiksdreef 14, Kat wijk, teh 74781; spreekuur; 2 11.00-12.00 uur. Leiden en omstreken Voorde praktijk van Helder, Moei? 1 en Roest; A.W. Helder, Hermelijn^ der 36, Leiden, tel. 220513. Voor de praktijk van Koster, Vestje j en Van der Wouw: H. Vestjens, Rij; en Schiekade 23, Leiden, 120241 Voor de praktijk van mevr. Stibbe; Stibbe, Bronkhorststraat 13, Leida .C tel. 218393, alleen op telefoniscl afspraak. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of 1 D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns 1 burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. HeemskeU De Kempenaerstraat 21, Oegstged j tel. 176761. Wassenaar v Alarm- en informatiekring dierenaf v sen: dokterstelefoon O7O-345530l,, WIJKVERPLEGING Stichting Thuiszorg Groot Rijnland, werkgebieden: Alphen, Leiden, Leidf dorp, Rijnstreek en het Plassengebie/ Schuttersveld 1, Leiden, tel. 071- 161415. Buiten kantooruren enii het weekend als volgt bereikbaar: wonersvan Leiden, tel. 120745;! ten Leiden, tel. 071-122445, eer wijkverpleegkundige wordt dan opt roepen. Uitleencentrale: Leiden, Burggraw laan 250, tel. 071-121894, mats vr 9.30-17.00 uur, za 15.00-17.0 uur; Alphen, Wilhelminalaan 21/ 01720-74952, ma t/m za 10.00- 13.00 uur. Kruiswerk Rijn Duin 's Avonds en in het weekend: 06- 52701363 (alleen voor spoedgeva h SOCIAAL PSYCHISCHE HULP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14