VdA laat ethouder vallen Brug tussen universiteit en maatschappij Beste 1 aprilgrap op Visser 't Hooft Winkel voor magische vrienden festatiebeurs hindert idse talenstudenten Automobilist krijgt kopstoot Zondag 9 april Vinders geld nemen geen genoegen met 400 gulden beloning Uitstel bezuinigingsplan sociale wetenschappen Krakers gaan vrijwillig uit Van den Bergpand Morsweg G 7 APRIL 1995 N EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Kampeerliedjes /t j- De Leidse kampeer- I 3 vereniging LCKV bestaat 75 jaar. Reden voor een cd van Circus Custers met echte kam peerliedjes. Deckers -j Carrosseriebedrijf I Deckers in Zoeter- woude wordt met sluiting bedreigd. Huisbankier INC heeft de geldkraan dicht je toont begrip voor Van Rij Vervolg van voorpagina dse PvdA-afdeling reageert vooral met begrip op ïorthodoxe' optreden van wethouder Tjeerd van et college had zijn standpunt in het referendum moeten verdedigen. Als bovendien de fractie had gesteund, had hij nooit zijn toevlucht hoeven tot deze methode", aldus een van de aanwezigen op een uiterst matig bezochte ledenvergade- udolf kleun heeft, zo werd gisteren de Katwijkse project elaar Van der Plas ge- met het opstellen van over het voor het Koninklijk Invalidenhuis (KMI), werd enkele da- het referendum over geplaatst in het univer- ad Mare. In de adver- 'erd gewezen op de mo- kwalijke gevolgen van ijzen van het plan. De atie was vooral omstre- ze vergezeld ging logo en telefoonnum- de gemeente. Van der daarover gekapitteld gemeentebestuur, de ledenvergadering i enkele partijleden hun i uit over het feit dat het van B en W en de raads- :ich niet krachtiger had- weerd in de discussie KMI. Fractievoorzitter haastte zich uit dat het college en frac- hadden te houden aan raak zich neutraal op te het is de vraag of is geweest. Het college sschien niet met een I instelling zitting moe- fien in de referendum- jsie. Een andere werk jas waarschijnlijk beter Uiteindelijk was niet en wethouder van ons en bij het referendum, jt ook een partijgenoot aroline van overbeeke udenten die een moei- als Chinees of Russisch komen in de proble- zij hun studie niet meer onderbreken voor een in het buitenland. Dit lecaan van de letteren- Fasseur, van de tijksuniversiteit in een de Tweede Kamer en Ritzen van onderwijs, maakt zich grote zor- het wetsvoorstel voor iheten 'prestatiebeurs' Ritzen. In dat staat dat studenten hun binnen zes jaar moe- in. Als dat niet lukt, in studiebeurs omgezet iel duurdere lening. Als n hun studie willen on- n en zich laten uit tikt de klok gewoon fidse letterenfaculteit is 1895 Zaterdag 6 April sche gymnastiek- en schermvereeniging ,,Herculus" gaf 'ond iets nieuws, althans voor Leiden, namelijk de gele- voor ieder tot het bijwonen van een openbare oefening inastieklokaal aan de Pieterskerkgracht. Dit is eene na- van hetgeen de Duitsche turners reeds lang en veelvul- 'al)n. Deze oefeningsavond van „Hercules" welke niet met jtvoering moet gelijk gesteld worden, werd door een tal- jliek, w.o. ook enkele dames, bijgewoond. „O 1970 dinsdag 7 april riehonderd Leidenaars braken zich het hoofd over een die het werk van de gemeentelijke reinigingsdienst be- sË:n jury vond deze de beste: De stad is rein als wij het bekroonde voorts nog 24 slagzinnen van „ouderen" en ongeren, waaronder deze: Een reine stad is een leefbare leinheid is maar een plastic zak lang. Nu het vuil is „ge- de reinheid geslaagd. Met meer vuil minder moeite. d in Rijnland. 3 oktober 1574 Leiden ontzet, 1 maart Men ontsmet. Bewoon uw stad schoon als uw eigen wo- id h u op uw stad gesteld, maak van haar geen vuilnisbelt. leiden loman leefmans De meest complete en geslaag de 1 aprilgrap is dit jaar ge maakt door scholengemeen schap Dr. Visser 't Hooft. De school had haar eindexamen leerlingen opgeroepen om op de bewuste zaterdag naar een lezing te komen. Daar zou wor den uitgelegd hoe je kan slagen zonder daarvoor moeite te hoe ven doen. Een kleine twintig leerlingen stonken erin. De school kreeg gistermiddag de zogeheten 1 ABril trofee, de prijs die de Leidse Communica tie Salon (LCS) jaarlijks uitgeeft voor de beste mop. Vier grappen Volgens de jury, die bestond uit leden van de LCS en het zon dagsblad Nieuwsweek kwamen vier grappen voor de prijs in aanmerking. Omroep Holland Centraal had het bericht in de wereld geholpen dat het om streden voormalig militair inva lidenhuis aan de Hoge Rijndijk toch gesloopt moest worden vanwege vervuilde grond. Daar trapte niemand is. Mast meldden dat er bij de tv-mast in Oegstgeest een nieuw relais-sta- tion voor de publieke omroepen zou worden gebouwd zodat de zenders in de toekomst ook via de satelliet overal te ontvangen zijn. Op zaterdag zou een bus bij de mast staan waar informa tie over het nieuwe project kon worden verkregen. Er stond ui teraard geen bus maar er kwam in de stichting tot behoud van het KMI." Dat leidde tot vreemde situa ties tijdens de PvdA-campagne voor de statenverkiezingen. Van Opijnen: „Toen Cees Waal (te genstander van het bouwplan en actief in de stichting en sta- tenkandidaat) en Arie de Jong (een duidelijke voorstander en ook kandidaat) samen een ver kiezingsstandje bemanden vroeg iemand hoe de PvdA over het referendum dacht. Ze ant woordden 'dat hangt er i aan wie je het vraagt'. Toch had de afdeling zich eerder duidelijk achter het college geschaard." Raadslid S. de Vreeze merkte gisteravond dan ook op dat de PvdA er goed aan deed de hand in eigen boezem te steken alvo rens Van Rij te veroordelen. „We hebben onze-verdeeldheid aan den volke uitgemeten." De wethouder, die zijn func tie al enige tijd wegens ziekte heeft neergelegd, kan voorals nog in ieder geval rekenen op de fractie als de zaak dinsdag onderwerp is van een discussie in de gemeenteraad. „We steu nen Tjeerd en we wachten zijn verhaal af', aldus Van Opijnen. De hele zaak is overigens ook bij die fractie en bij het college als een verrassing aangekomen. PvdA-wethouder H. Koek ver klaarde na afloop van de verga dering dat ze -er dinsdag voor het eerst kennis van nam. Raadslid De Vreeze hoorde er gisteren voor het eerst van. Martin Balluyt en Eline Holen tonen enkele van de nieuwe generatie bordspelen in Magie Frieni een van de grootste met 31 stu dierichtingen, waaronder een aantal niet-westerse talen, en 4000 studenten. Volgens Fas- seur gaan veel talenstudenten een jaar naar het buitenland om de taal .goed te leren spreken. „Hij/zij laat zich dan veelal uit schrijven om in het bewuste land via een tijdelijke werkkring in eigen onderhoud te voorzien. Een dergelijke studieonderbre king komt vaak voor, vooral bij niet-schooltalen met een hoge moeilijkheidsgraad als Japans, Chinees, Russisch en Arabisch." „Ook internationaal is een dergelijke studieonderbreking bij een taalstudie volstrekt ge bruikelijk. Nederlandse studen ten dreigen zo, indien het wets voorstel ongewijzigd wet wordt, op een onaanvaardbare achter stand te worden gesteld in ver- geljking tot talenstudenten aan buitenlandse universiteiten", aldus de decaan. leiden loman leefmans Monopoly, scrabble of mens-er- ger-je-niet tref je er niet aan. Bij Magic Friends, een nieuw en piepklein winkeltje aan de Steenstraat, worden minder be kende, meestal vrij gecompli ceerde en vaak obscure spellen verkocht die luisteren naar En gelse namen als Diplomacy, Axis Allies, Family Business en natuurlijk Magie, de nieuw ste rage voor zowel verzame laars als spelfanaten. Volgens mede-eigenaar Martin Balluyt is zijn winkel een blij vertje. In Nederland wordt de vraag naar de genoemde spellen steeds groter. „Mensen, die bij voorbeeld een tijdje Risk spelen en dat avonden lang met plezier volhouden, willen op een gege ven moment verder. En dan ko men ze bij dit soort spellen uit", aldus Balluyt. De nieuwe generatie spelletjes vallen kortweg uiteen in vier soorten. Er zijn naast de ge noemde bordspellen ook kaart spellen, miniaturen en rollen spellen. De laatste categorie is voor buitenstaanders het meest vreemd. Volwassenen die zich verkleden als trollen, duivels, krijgers of soortgelijke figuren en ergens in de omgeving van een kasteel, meestal in België, een fantasievol 'middelaards' verhaal naspelen. De bekendste versie is Dungeons Dragons dat sterk is ge baseerd op de werken van Tolkien. Bij Ma gie Friends zijn video-opnamen van de toneel stukken te zien en sieren enke le maskers het interieur. Het naspelen met kleurijke miniatuurtjes van echte of verzonnen veldslagen uit vervlogen tijden komt ook in zwang. Net als bij modelspoor- bouw worden hele tafels volgebouwd en we derom vormt de trilogie 'In de ban van de Ring' van Tolkien de basis. Het populairst van alle nieuwe spelen is onmiskenbaar Magie, een kaartspel dat nog het beste is te omschrijven als een soort kruising van Stratego en joke ren. Op de kaartjes staan futu ristische en kunstzinnige af beeldingen van landjes, griezels en onwezenlijke figuren die een bepaalde waarde ver tolken. Mits geactiveerd kunnen ze de kaarten van de te genstander aanvallen of bezweren. Het spel wordt ge speeld door twee perso nen die elk zestig kaart jes uit hun verzameling volgens een bepaalde strategie hebben uit gekozen. Deze worden geschud en om de beurt mag ieder een kaart van zijn stapel pakken en uitspelen. Wie het eerste door zijn twintig 'levenspunten' heen is, mag zich de verliezer noe- De kaarten zijn niet alleen om mee te spelen. Net als bij voet balplaatjes worden nieuwe ge kocht en ook gespaard en ge ruild. Er komen ook steeds an dere series kaartjes op de markt. Sommige worden zelfs bewust zeldzaam gehouden. En hoewel gewone kaartjes doorgaans niet duurder zijn dan één piek, doen zeldzame bij de verwoede ver zamelaars soms over de hon derd gulden. De populariteit van Magie heeft aan de overkant van de oceaan een hele industrie veroorzaakt. Er zijn grote spelverenigingen, conventies, beurzen, tijdschrif ten en naslagwerken. In Neder land zijn inmiddels bijna tien miljoen kaartjes in omloop en is volgende maand in Eindhoven de eerste beurs. De Magie Friends aan de Steenstraat ho pen dat ze een graantje van de ze rage in Leiden, waar inmid dels vier Magic-verenigingen bestaan, kunnen meepikken. „We verkopen niet alleen de be nodigdheden, maar we kunnen ook alle spelletjes uitleggen en dat is de voorsprong die wij hebben op de meeste gewone speelgoedwinkels", aldus Bal luyt. kreeg hij ruzie met een man over het rijgedrag. Die stapte uit en eindigde het gesprek met een kopstoot, vuistslagen en trappen. De Oegstgeestenaar moest naar het AZL. De dader is doorgereden maar zijn identi teit is bekend. Een 29-jarige automobilist uit Oegstgeest heeft gisteravond klappen opgelopen na een con flict over een verkeerssituatie. Op het kruispunt van Rijnsbur- gerweg en Wassenaarseweg alle winkels in de binnenstad van Leiden geopend van 12.00-17.00 uur. ook niemand informatie vragen. Meer 'succes' had de grap van het weekblad de Leidse Post. De zaterdagmarkt zou voor één keer van de binnenstad naar het terrein van de Groenoordhallen verhuizen. Gefopte klanten die voor niets naar de Willem de Zwijgerlaan waren gekomen, kregen als troost een gevulde koek. De nep-professor van Visser 't Hooft die een nietszeggend praatje hield totdat de examen - leerlingen doorhadden dat ze bij de neus waren genomen, is volgens de jury de meest com plete 1 aprilgrap. De slachtoffers kregen een bouwplaat om het goed te maken. De ABril Trofee, een wisselprijs die voor de der de keer ter beschikking werd gesteld door Pearl is gistermid dag in de Leidschen Salon over handigd aan een vertegenwoor diger van de school. leiden. cees van hoore Het dertienjarige Marokkaanse meisje Majida dat twintigdui zend gulden in de bankkluis van de ABN AMRO-bank aan de Bergmolen in Leiden vond en terugbezorgde, heeft een vin dersloon gekregen van vierhon derd gulden. Ze moet het geld delen met haar Marokkaanse vrienden en vriendinnen die bij de vondst zijn betrokken. De bank wil niet bekend maken om welke klant het gaat. De betrok kenen zijn niet tevreden met dit bedrag. Volgens Amor Abdelas (22) is dit geen 'redelijk belo ning'. „Temeer omdat mijn zus ter op woensdagochtend weer een pakje met geld in de open staande bankkluis heeft aange troffen." De zuster van Amor haalde het pakje eruit en gaf het bin nen aan de balie af. Volgens de heer G. van Kan, de directeur van de betreffende bank, gaat het hier om een afdracht van dezelfde klant. „Die mensen waren een andere bankkluis ge wend, zo'n kluis waar je het pakje als het ware in moest proppen. Daarom hebben ze een foute handeling verricht. Kijk, wij vertegenwoordigen de klant nu wel, maar zijn in we zen geen partij in deze zaak. Ik kan best begrijpen dat de vin ders niet tevreden zijn en dat zal ik aan de klant overbrengen. Maar ach, zo verschrikkelijk veel moeite hebben ze nu na tuurlijk ook weer niet voor hun vondsten moeten doen." De leiding van dé bank spreekt nog steeds tegen dat het om een defect aan de bankkluis gaat, ook al gaf een monteur van Lips toe dat er een storing was. Amor Abdales vraagt zich af waarom er zo geheimzinnig wordt gedaan over de klant die het geld heeft verloren. „Waar om kunnen wij die klant niet gewoon ontmoeten?" Hij heeft er het wetboek op nagekeken en neemt vooralsnog geen genoe gen met de hoogte van het vin dersloon. leiden caroline van overbeeke Het nieuwe bezuinigingsplan waarin de faculteit sociale we tenschappen 80 banen schrapt en 5 miljoen gulden op haar budget bezuinigt, mag nog niet openbaar worden. De faculteit wilde het reorganisatieplan maandag aan haar personeel presenteren maar is teruggeflo ten door het college van bestuur van de Leidse universiteit. In het plan staat onder meer dat de faculteit geen docenten en onderzoekers meer wil aan nemen die niet zijn gepromo veerd. De reorganisatie moet de faculteit in 1998 een besparing van 5 miljoen gulden opleveren en kost zo'n 80 banen. De maatregelen moeten een bespa ring opleveren van 15 procent. Bij sociale wetenschappen wer ken zo'n 700 mensen. Het college van bestuur vindt dat de inhoud van het vertrou welijke rapport 'Met het oog op de toekomst' nog niet openbaar mag worden. In een brief aan de personeelsleden schrijft de caan prof. R. Diekstra dat de re denen van het uitstel hem niet bekend zijn. „Wij hebben gis termiddag vernomen dat het college van bestuur meer tijd nodig heeft om het strategisch overleg voor te bereiden." Volgens een woordvoerder van het college van bestuur 'be zint het college zich nog op de nota'. Het faculteitsbestuur wil haar personeel nu op 24 april inlichten over het bezuinigings plan. leiden pand naast de spoorlijn verko pen aan een bedrijf in oude me talen. Het bedrijf had de krakers gesommeerd voor 1 april te ver trekken maar de kakers gaven niet thuis. „Een dag voor het kort geding kreeg mijn cliënt een telefoontje van de krakers dat ze op de valreep toch nog waren vertrokken", zegt advo caat R. Lever van Van den Berg Co. De krakers van het bedrijfspand aan de Morsweg 55e hebben hun woning alsnog vrijwillig verlaten. Het kort geding, dat ei genaar Vleeswaren en Conser- venfabrieken Van den Berg Co Belegging had aangespan nen, ging gisterochtend daarom niet door. Van den Berg Co wil het Leidse Wetenschapswinkel bestaat 15 jaar leiden caroline van overbeeke Milieu, migranten, gehandicap ten, vrouwenemancipatie, ou deren. De Leidse Wetenschaps winkel heeft hierover inmiddels flink wat kennis in huis. Een stapel publikaties en rapporten getuigt daarvan. De Weten schapswinkel bestaat dit jaar 15 jaar: geen reden voor een uitge breid feest, zo vinden Judith van der Kleij en Marja van den Sig- tenhorst. „We willen ons zoveel mogelijk inzetten voor goed on derzoek, advies en informatie aan instellingen die daarom vragen en dat zelf,niet kunnen betalen." De Wetenschapswinkel in de Kloksteeg maakt deel uit van de Leidse Rijksuniversiteit. De win kel wil een brug zijn tussen de universiteit en maatschappelij ke instellingen. Van den Sigten- horst: „Wij zijn onafhankelijk en werken voor belangengroepen die geen toegang hebben tot de kennis die op de universiteit voorhanden is. Deze organisa ties hebben vragen over allerlei maatschappelijke ontwikkelin gen en problemen, maar géén geld. Zij kunnen bij ons aankloppen: wij hebben een ei gen budget voor onderzoek en geven gratis advies en informa tie. Maatschappelijke dienstver lening en kennisoverdracht staan bij ons voorop." Jaarlijks komen bij de Weten schapswinkel zo'n 140 vragen binnen van organisaties en par ticulieren. De medewerkers van de Wetenschapswinkel hebben vooral een bemiddelende en ondersteunende taak, vertelt Ju dith van der Kleij. „Wij bekijken eerst öf het zinvol is om onder zoek te doen en benaderen ver volgens studenten of onderzoe kers binnen de universiteit. On geveer tweederde van de vragen kunnen we zelf beantwoorden zonder onderzoek te laten doen. We verwijzen ook een' bestaan de publicatie van de universiteit of naar een andere instantie." De acht medewerkers van de Wetenschapswinkel worden door de Leidse universiteit be taald. Daarnaast is de winkel voor een groot deel afhankelijk van de financiële steun van der den voor het uitvoeren van on derzoek. Van den Sigtenhorst: „We krijgen per jaar van de uni versiteit een budget van ruim drie ton voor onderzoek. Daar naast komt nog eens zes ton van gemeenten, provincies, mi nisteries, welzijnsinstellingen, stichtingen en fondsen. Het be drijfsleven draagt soms ook een steentje bij." Elk onderzoek resulteert in een rapport of een publikatie. Daarnaast houdt de weten schapswinkel themabijeenkom sten en studiedagen. „Om de betrokken organisaties op de hoogte te stellen van de onder zoeksuitkomsten en praktische adviezen aan de hand te doen." Ongeveer 40 procent van de vragen komt van instellingen en particulieren uit Leiden en om geving. Van der Kleij: „We heb ben een duidelijk regionale functie en goede contacten met plaatselijke instellingen. Zo hebben we net een onderzoek afgerond naar de achtergron den van extreem stemgedrag in de Leidse Zeeheldenbuurt. Ver der loopt er bijvoorbeeld een onderzoek naar de geschiedenis van een Leids kinderdagver blijf." „Belangrijke onderzoeksthe ma's zijn voor ons nog steeds het milieu en de positie van mi granten: zowel landelijk als re gionaal. Patiëntenorganisaties en belangenverenigingen heb ben veel belangstelling voor ontwikkelingen in de gezond heidszorg. Ook gehandicapten zijn een belangrijk aandachts punt: we zijn nu bezig met een studie naar seksueel misbruik van verstandelijk gehandicap ten." Sommige onderzoeksaanvra gen kunnen niet worden behan deld. Van den Sigtenhorst: „We hebben bijvoorbeeld geen ver volgonderzoek kunnen doen naar de positie van alleenstaan de Marokkaanse moeders in Nederland. Het ministerie vond het een te kleine groep en had er geen geld voor over. Voor een groot deel van ons onderzoeks werk zijn wij afhankelijk van subsidies. Of je die krijgt, hangt af van de actualiteit en de poli tieke belangstelling voor een bepaald thema. Vaak lukt het, soms lukt het niet." De Leidse Wetenschapswinkel verhuist deze zomer naar een ander onderkomen op het Sta tionsplein. Drie gewonden bij aanrijding Bij een botsing op de Rijnsbur- gerweg (op het stuk tussen Boerhaavelaan en Wassenaars- weg) zijn gisteravond drie per sonen gewond geraakt. Een 18- jarige automobiliste reed om streeks zeven uur met forse snelheid over de weg om het stoplicht ter hoogte van de Wassenaarseweg te halen. Bij deze actie botste haar auto op- de wagen voor haar, bestuurd door een 30-jarige Amsterdam se. Vervolgens kwam deze auto op de verkeerde weghelft te recht en werd geramd door een 26-jarige Leidse tegenligger. De laatste twee moesten met zware verwondingen naar het AZL worden gebracht. Ook een pas sagier die bij de Leidse in de au to zat, moest naar het zieken huis met nekjdachten. Het ver keer in de richting van het cen trum van Leiden was meer dan een uur gestremd vanwege de ravage.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13