Atlantisch zeewater voor Artis 1 1 Wetenschap Beter gehumeurde bijen naar Afrika: meer honing, minder agressie n Einsteins theorie wordt ook in de ruimte getest 4 r 8 Ook koude kernfusie kan voor stroom zorgen WOENSDAG 5 APRIL 1995 REDACTIE SASKIA STOEIINGA 023-150265 ABIDJAN Reuter Miljoenen Australische bijen, aan zienlijk beter gehumeurd dan hun Afrikaanse familieleden, hebben een nieuw thuis gevonden in Ivoor kust. Het gaat om een Israëlisch project om de honingproduktie in VVest-Afrika op te voeren. De Israëlische deskundige Bosmat zei dat de nieuwe bijen (Apis Melli- fera) niet zo agressief zijn en veel meer honing produceren dan Afri kaanse bijen (Apis Scutellata) waar uit, twee eeuwen nadat slavenhan delaren hen over over de Atlanti sche Oceaan brachten, de beruchte moordenaarsbijen van Latijns- Amerika ontstonden. Zoiets zal zich hier niet voordoen meent Bosmat. Het probleem daar was een recessief gen, dat hun agressieve aard nog verergerde. Na komelingen van meliifera en scutel lata zullen niet zo agressief zijn. ,,Wij hebben er inmiddels ervaring mee opgedaan en er is geen pro bleem." De Australische bijen leveren tussen 25 en 50 kilogram honing per korf per jaar, de Afrikaanse soort maar zes kilo. In het verleden verzamel den Ivorianen 's nachts honing van wilde zwermen, waarbij zij met rook de dieren op afstand probeer den te houden. De plaatselijke bijen zijn een probleem, ze zijn agressief en niet te controleren. Bosmat heeft 480 bijenkolonies (vijf miljoenen diertjes) aan enkele co öperaties in Ivoorkust overgedra gen. Binnen enkele jaren moeten dat er 4000 worden. Het land voert 97 procent van zijn honing in. In een land als Ivoorkust, waar de bloemen twaalf maanden per jaar bloeien, is dat belachelijk, zegt Bos mat. 'Aanvoerper boot kost weinig moeite' Vanuit de verte is de 'HUAL Lisita' al goed te zien. De 'va rende parkeergarage', aangemeerd in het Amsterdamse Westelijk Havengebied, torent haast boven de hijskranen uit. Het immense schip is geladen met Amerikaanse au to's, grond- en graafwerkmachines en een partij speed boten. Maar de kostbaarste lading, miljoenen liters zui ver zeewater, is onzichtbaar verborgen in de ballasttanks van het schip. Met dit water worden de zee-aquaria van Artis bevoorraad. Afgelopen maandag leverde de 'HUAL Lisita' weer 100.000 liter Atlantisch zeewater af. a/b HUAL LISITA WILFRED SIMONS Hoe komt een zee-aquarium aan zijn water? Het kan uit zoet water worden gemaakt. Maar omdat de aquaria van Artis jaar lijks zo'n 640.000 liter water no dig hebben en het produktie- proces 16 cent per liter kost, zou dat al gauw een ton per jaar be tekenen. Dat gaat de financiële mogelijkheden van de dieren tuin ver te boven. Artis haalt het zeewater het liefst direct uit de Atlantische Oceaan. Autosche pen van Autoliners Europe bv, een samenwerkingsverband van de Scandinavische rederijen Hoëgh en Ugland, pompen het op voor de westkunst van Ier land en leveren het drie dagen later af in de Amsterdamse Westhaven. Daar wordt het overgeladen in kleine tank bootjes die het water naar de Plantage Muidergracht vervoe ren. Van daaruit gaat het direct in de reservoirs in de catacom ben van het Artis-aquarium. De tankbootjes, eigendom van de firma 'Waterboot Combinatie Amsterdam', voorzien de zee schepen die Amsterdam aan doen normaal gesproken van vers drinkwater. ,,Ik dacht eerst dat ik met een malloot van doen had", zegt Henk Korthouwer, directeur van Autoliners Europe. In 1983 werd hij gebeld door Artis-me- dewerker Piet Sondervan, die voor de waterkwaliteit in de aquaria verantwoordelijk is. „Opeens had ik een vent aan de lijn die ons vroeg of we zeewa ter wilden leveren. Wij trans porteren auto's! Maar ik be greep al snel dat Sondervan vol strekt serieus was. We vonden het een leuk initiatief en het kost ons weinig moeite, dus was de deal gauw gemaakt. We sponsoren de leverantie nu ook." Stabiliteit Autoschepen liggen heel hoog op het water. Voor de nodige stabiliteit hebben ze ballast tanks door het hele schip, waar zo'n zeven miljoen liter zeewa ter in gaat. Artis neemt hiervan maar een kleine hoeveelheid af. Sondervan: „De kapitein van de HUAL Lisita heeft deze keer een tank van 800.000 liter voor ons gevuld. Toen ik zei dat ik maar 100.000 liter nodig had, haalde hij zijn schouders op. Zo weinig maar? Maar voor ons is het meer dan genoeg." Gemiddeld doen twee autoschepen per maand de Amsterdamse haven aan, dus de aanvoer is zo goed als gegarandeerd. De schepen nemen het oceaan water in voor de kust van Ier land of in de Golf van Biskaje, Artis-medewerker Piet Sondervan controleert het zeewater. „Met 100.000 liter water heb ik voorlopig meer dan genoeg." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK DEN HAAG» ANP Britse wetenschappers hebben sensors ontwikkeld om in de ruimte Einsteins relativiteits theorie te testen. Het zijn super geleidende quantum interferen tiesensors, die in 2004 moeten meten of er verschil in versnel ling zit in massa's van materia len zoals platina, silicium en berryllium die vrij in een baan om de aarde 'vliegen' binnen een satelliet. Het experiment voor het na gaan van het zogeheten equiva lentieprincipe als basisprincipe van de algemene relativiteits theorie test een van de vreemd ste, maar tevens gewoonste ver schijnselen in de natuurkunde, namelijk het feit dat zwaarte kracht alle voorwerpen laat val len met dezelfde versnelling. Anders gezegd het aantrekver- rnogen van zwaartekracht neemt alleen toe in verhouding tot de hoeveelheid die zij moet aantrekken. „Inherent daaraan is dat zwaartekracht alle materi alen ook gelijk behandelt, in te genstelling tot elektromagnetis me. Dat is een andere natuur kracht, die sommige materialen sterk en andere zwak aantrekt. Bij zwaartekracht is dus de es sentie van het equivalentieprin cipe in het geding," zegt een van de onderzoekers van de Strathclyde Universiteit in Schotland. Zij hebben ook revolutionaire nieuwe vormen ontwikkeld voor de massa's die in het expe riment worden gebruikt. Door die nieuwe vormen hebben zij de testmassa's in feite 'onzicht baar' gemaakt voor verstorende zwaartekrachtinvloeden. p U z Z E L OPGAVE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 2 1 3 5 6 7 9 10 11 JP-44 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. trots, overwinning; 2. lid woord, vreemde titel; 3. oude lengtemaat, masker, voorzetsel; 4. vaartuig; 5. zwak, wiselborg- tocht; 6. muzieknoot, windrich ting; 7. vereniging, wapen; 8. metaal; 9. gereed, roem, per soonlijk vnw.; 10. jong dier, af standsmaat; 11tweetal, nalatig. Verticaal: 1. sprookjesfiguur, mal aanwen sel, indien; 2. mager, modegek; 3. voegwoord, fortuin, persoon lijk vnw.; 4. kropooievaar; 5. speelgoed, hoofddeksel; 6. slin- gerlijn; 7. Spanje (op auto's), kostbare stof, familielid; 8. drank, buurt; 9. tijdperk, vernis, priem. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. basiliek; 2. interval; 3. dief stal-, 4. scenario; 5. talisman; 6. oppassen; 7. etaleren; 8. lang zaam. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: BIDSTOEL en STEELPAN. Het sleutelwoord luidt: PALINGBOER. zo dicht mogelijk onder het continentaal plat. Het zeewater daar, dat wordt meegevoerd door de Golfstroom, is zeer schoon en vrij van algen. Son dervan kan tot op zekere hoogte zelf bepalen waar het schip het water moet innemen. Zo gauw de kapitein weet waar hij zijn onderwaterluik moet opengooi en, laat hij de bemanningsleden een tank doorspoelen en schoonspuiten. Meestal zit er wel wat modder en gruis in de tanks en een heel enkele keer ook een restje olie. Verversing Sondervan heeft vertrouwen in de bemanning, maar 'meten is weten'. Zo gauw het schip is aangekomen, neemt hij een monster. Hij meet dan de elec- trische geleidbaarheid van het water. Is die voldoende, dan staat de kwaliteit eigenlijk al vast. Op het Artis-laboratorium meet hij dan nog voor de zeker- DE RECHTER heid het koper-, calcium- en magnesiumgehalte. Zou dat te hoog zijn, dan kunnen de 4000 vissen in het aquarium daar als nog onder lijden. Ook onder zoekt hij of er algen in het water zitten. „In onze tropische aqua ria wordt het water verwarmd tot 24 graden celsius. Dan kan algenbloei optreden en dat is dodelijk voor vissen. Gelukkig hebben we er nooit problemen mee gehad", aldus Sondervan. Door de regelmatige verversing benadert het zeewater in de Ar- tis-aquaria de kwaliteit van 'echt' zeewater. Dit is te merken aan de poliepen en sponzen in de bakken, die de laatste jaren goed floreren. Juist deze dieren zijn gevoelig voor minieme ver vuilingen. Bovendien is Artis nu tien keer zo goedkoop uit dan wanneer zij het water zelf zou moeten maken. „En dat is toch ook mooi meegenomen", zegt een tevreden Sondervan. BOLOGNA Reuter Italiaanse wetenschappers me nen bij experimenten met wa terstof en nikkel mogelijk aan wijzingen te hebben geïaegen voor zogeheten koude kernfu sie. Vijftien gram nikkel en één gram waterstof leverden vol doende stroom op om een lamp van 30 tot 40 Watt ongeveer drie maanden te laten branden, zo heeft professor Sergio Focardi van de Universiteit van Bologna verklaard. „Tot nu toe kwam bij de proeven in totaal rond 100 kilowattuur stroom vrij, een hoeveelheid waarmee een che mische reactie als bron van de energie is uitgesloten, aldus Fo cardi. Kernfusie, het proces dat op de zon plaatsheeft, is volgens des kundigen alleen bij grote hitte mogelijk. De Amerikanen Mar tin Fleischmann en Stanley Pons zeiden in 1989 een fusie methode bij kamertemperatuur te hebben ontdekt, maar pogin gen om hun experimenten te herhalen hebben nauwelijks iets opgeleverd. Volgens Focardi is zijn experi ment volledig herhaalbaar en controleerbaar. Hij zegt ook neutronen- en gammastraling waar te nemen bij zijn metho de. „Dit wijst erop dat er nucle aire reacties plaatshebben, maar die zijn niet te verklaren met de huidige kennis van de natuurkunde." mtmm Mr. Jesse van Muylwijck VOGPLPOPP OP JB NOOFP, £>AT &&EA/&T BOES H W R Weersvooruitzich DONDERDAG 6 APRRIL Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Na een lange afwezigheid is het Azoren-hogedrukgebied weer do minant aanwezig op de Europese weerkaarten. Sinds december werd ons weer immers hoofdza kelijk door depressies bepaald. Lange periodes met droog weer zijn sedertdien ook niet meer voorgekomen. De maand april toont nu duidelijk zijn goede wil; er tekent zich een stabiele lucht drukverdeling af, waarbij zeker tot begin volgende week weinig of geen neerslag te verwachten is. De kern van hogedruk zwalkt de komende dagen rond in de omgeving van West-Frankrijk en de Britse Eilanden. Die positie zorgt er voor, dat bij ons de wind nog een paar dagen uit westelijke richtingen waait. Storingen ma ken een boog rond het hoog en trekken via Schotland naar het Oostzeegebied. Soms merken we daar toch wel iets van in de vorm van uitgestrekte wolkenvelden, maar mocht er überhaupt neerslag vallen, dan blijven de hoeveelheden beperkt tot hooguit een paar millimeter. Voor het overige krijgt de zon een redelijk aantal uren ft zijn beschikking. Het temperatuurniveau, dat begin april gewoonlijk varieert van graden 's nachts tot 12 graden in de middag, blijft op de meeste d; gen aan de hoge kant. Dinsdagochtend kregen we te maken met een opvallende verand ring van luchtsoort. De vochtige lucht van subtropische oorsprong, herkenbaar aan lage wolkenvelden met soms een waterig zonnetje, maakte plaats voor strakblauwe luchten met een enkel stapelwolkji De wind was tijdelijk naar het noorden gedraaid en voerde duidelijl drogere, polaire lucht aan, waarin het niet warmer werd dan 11a graden. Die afwisseling van luchtsoorten gaat nog wel even door. Vandaaj het weer duidelijk vochtiger en iets zachter bij zuidwestenwind me! meer bewolking, maar morgen is er weer een heldere en wat koeler» periode. Een volgende portie zachte en zeer vochtige lucht overspoelt ons land op vrijdag; wellicht de warmste dag van de week met maxima, die landinwaarts tot 17 a 18 graden kunnen oplopen. De aanlandig wind geeft aan zee kans op lage bewolking en frissere temperature» Tijdens het weekeinde gaat de wind definitief om naar noord of noordoost. Met aanvoer van droge lucht volgen een paar koude en dere nachten. Overdag krijgt de zon alle ruimte met maxima die ge delijk oplopen van 11 naar 15 graden. i EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Aan de kust voortdurend buien, vaak met een win ters karakter. Langs de grens met Zweden droger en meer zon. Middagtem- peratuur tussen -1 en +5 graden. Morgen in het zui den enkele graden .war- Zweden: Eerst zonnige perioden maar van het westen uit toenemende bewolking en af en toe regen, eerst ook plaatselijk sneeuw. Maxi ma vandaag van iets onder nul in het noorden tot 8 in het zuiden; morgen vooral in het zuiden zachter. Denemarken: Van het westen uit toene mende bewolking, gevolgd door regen. Morgen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag maxima rond 8 graden. Daarna aanmerkelijk zachter. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden, van Ierland en vooral En geland overwegend droog en perioden met zon. Verder half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd wat regen. Middag- temperatuur van 11 graden in Schot land tot 15 in Ierland en plaatselijk 17 inzuidoost-Engeland. België en Luxemburg: In de ochtend kans op mist. Verder wol kenvelden, afgewisseld met af en toe zon en vooral op vandaag mogelijk wat lichte regen of motregen. Middagtempe- ratuu r rond 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend vooral in het westen plaatselijk mist en laaghangende bewolking. In de loop van de ochtend op de meeste plaatsen zonnig. Middagtem- peratuur in het binnenland rond 19 gra den, langs de kust niet warmer dan 13 graden. Temperatuur op 1000 meter rond 10 graden. Portugal: Droog en zonnig maar in het zuiden ook nu en dan sluierbewolking. Middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Madeira: Perioden met zon en vrijwel droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Spanje: Droog. In het zuiden nu en dan wolken velden, verder overwegend zonnig. Later langs de zuidkust een fors toenemende oostenwind. Middagtemperatuur onge veer 23 graden maar aan sommige kust en, bij wind van zee, iets lager. In An- dalusië plaatselijk maxima van ongeveer 28 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 25 gra- Marokko: Westkust: perioden met zon maar ook kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Tunesië: Zonnig. Morgen later van het westen uit enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur tussen 20 en 25 graden. Tempera tuur in de bergen op 2000 meter onge veer +6 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Middagtemperatuur onge veer 21 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Vlak aan zee plaatselijk iets frisser. Tempera tuur op 2000 meter in de Alpen en Do lomieten rond 5 graden boven nul. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: In het algemeen zonnig en droog. In de loop van morgen in het noordoosten van het land kans op een lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: vandaag aan de Turkse zuidelijke kusten en op Cyprus kans op een bui. Verder droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur rond 20 graden. Duitsland: In het midden en noorden wolkenvelden en hier en daar wat regen of motregen. In het zuiden droog en ook zon. Mid:: temperatuur van 12 graden in het u: ste noorden tot rond 19 in Beie Temperatuur op 1500 meter in de 2. duitse Alpen enkele graden boven} vriespunt en op 1000 meter in der} delgebergten ongeveer 6 graden. Zwitserland: Droog en overwegend zonnig. In soi ge dalen kans op mist. Temperatuij 2000 meter rond plus 5 graden, li dalen maxima ongeveer 19 graden Oostenrijk: vandaag perioden met zon en d- Morgen meer bewolking en vooral o; laagland in de buurt van Wenen e| Oberosterreich af en toe regen. Ter ratuur op 2000 meter hoogte en graden boven nul. Maxima in de d: circa 18 graden. DONDERDAG 6 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.04 Zon onder 20 Maan op 10.37 MaanonderO: Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 08.12 20.36 07.45 20 Laag 04.05* 16.15 03.46 1! Weerrapporten 04 april 20 uur: Eindhoven hall be Den Helder half be Rotterdam half be Twente licht bi Vlissmgen half be Maastricht licht b' Aberdeen ha'f be Athene onbew Barcelona onbew Berlijn licht b Boedapest onbew Bordeaux licht b Brussel licht b Cyprus onbew licht bew half bew. licht bew. half bew. licht bew. onbew Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Stockholm Warschau Wenen Bangkok zwaar I Buenos Aires onbew Johannesburg onbew New York half bew. wlO 20 8 Tel Aviv licht b 35 25 26 18 25 19 H9 ÏS E^EM WJ^KETL-DleF ENJ AAOET ELKE /WOMD TÖT TlENJ UUR OVERWeRKEH ph.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8