VS: Irak maakt biologische wapens Tuzla kondigt noodtoestand af Extreme partijen trekken Jeltsin naar rechts Buitenland Gebrek aan drinkwater Doden en gewonden door ongeregeldheden in Iran Visserij-akkoord hangt aan een zijden draad EXTRA BELONING OP ENERGIE-ZUINIGE KOELKASTEN -NSDAG 5 APRIL 1995 ïejbelprijswinnaar Aifven overleden kholm De Zweedse natuurkundige en Nobelprijswinnaar J^lJnesAÏfVen is op 86-jarige leeftijd overleden. Alfven werd in 1 hoogleraar aan de Technische Hogeschool van Stockholm. 370 kreeg hij de gedeelde Nobelprijs met de Fransman Louis l. De Zweedse natuurkundige werd bekend met zijn theorie S 3e planeten niet zijn onstaan uit een 'oerknal', maar juist samenklontering van plasma, gassen van elektrisch g is hij. 1 gebr innie Mandela stapt naar rechter cr|STADWinnie Mandela heeft besloten naar de rechter te lie g>Pen en ^aar onts^a8 als Zuidafrikaanse onderminister van het oiur en wetenschappen aan te vechten. Ook eist ze dat ANC- ;tof uers zic^ onthouden van kritiek op haar doen en laten. Het is 'miscerste °Penbare reactie van Winnie Mandela op haar ontslag jet jir president Nelson Mandela anderhalve week geleden. Een 7edri e'sen 'n ^et ^oor ^aar aangesPannen proces is dat de nmijident duidelijk moet maken waarom hij haar heeft ontsla- iley weer burgemeester Chicago lC&AGO» Burgemeester Richard Daley van Chicago heeft met Ir^nak een tweede volle ambtstermijn binnengehaald. De 53-ja- Democraat kreeg tweederde van de kiezers achter zich, zo na telling van 75 procent van de stemmen. De opkomst in derde grootste stad van de VS was met 41 procent lager dan eict^nvaller Clinton schuldig bevonden 'lijkssHiNGTON Een jury heeft de 26-jarige Francisco Duran uit i erlorado schuldig bevonden aan een poging president Clinton ten vermoorden. In oktober vorig jaar vuurde Duran een reeks ko- 7 vers af op het Witte Huis. Het vonnis was eenstemmig. De aan- 'oortht houdt op hoofdpunten in dat hij de president wilde ver- 7un)orden, dat hij vier bewakers van de presidentiële garde bij 't n Witte Huis heeft aangevallen en dat hij geen wapenvergun- 'gekjg had. De strafmaat wordt later vastgesteld, maar Duran ingjet rekening houden met levenslang. st ™rans hof: Touvier komt niet vrij 1 'nius» De Franse oorlogsmisdadiger Paul Touvier, die in 1994 eerste en enige Fransman wegens misdaden tegen de mense- rschcheid tot levenslang werd veroordeeld, moet ondanks zijn ho- en slechte gezondheid in de gevangenis blijven. Dat d- eft een hof van beroep gisteren bepaald. De 80-jarige Touvier nt *jt aan prostaatkanker, wi- Veer journalist vermoord in Algerije giers Een groep mannen in politieuniform heeft een televi- «journalist gedood door hem de keel door te snijden. Daarna is oJa verminkte lichaam in de kofferbak van zijn auto gestopt. De staatstelevisie heeft dit gisteren bekendgemaakt. Mahlouf Bouk- 2^zar was de 37ste journalist die in Algerije is gedood sinds mei 78)93, toen de extremisten begonnen met hun vervolging van 2 mediavertegenwoordigers. Echtgenote bezoekt Chinese dissident o jfciNGDe vooraanstaande Chinese dissident Yang Zhou, die i:\jna een jaar geleden werd gearresteerd, heeft maandag voor ^2t eerst bezoek mogen ontvangen van zijn echtgenote. Yang cuas een van de oprichters van een mensenrechtenorganisatie, j '®jij werd in mei gearresteerd en in oktober veroordeeld tot drie 3o;ar werkkamp. 5.8| Parlementariërs mogelijk geschorst inden Een commissie die de Britse premier Major in het le- -in heeft geroepen om laakbaar gedrag van parlementsleden [[\|in de kaak te stellen, heeft gisteren tijdelijke schorsing aanbe llen van twee conservatieve parlementsleden, die zich duizend 'ORond (ruim 2.500 gulden) hebben laten betalen om in het parle- ïent bepaalde vragen te stellen. De aanbeveling om David Tre- innick en Graham Riddick respectieveljk twintig en tien dagen schorsen moet worden bekrachtigd door het Lagerhuis. 'aniek na aardbevingen Griekenland thene Het noorden van Griekenlahd is gisteravond opge- chrikt door een reeks aardbevingen. Het epicentrum lag bij het lorp Arnaa. Toeristen en bewoners van het vakantiegebied Cha- ükidiki en de stad Thessaloniki raakten in paniek. Velen brach- en uit angst voor nieuwe bevingen de nacht in de open lucht Volgens de Griekse politie vielen geen slachtoffers. erdachten moord Belg mogelijk vrij irussel Het gerecht in Turnhout heeft gisteren geoordeeld dat ;r onvoldoende bewijs is om drie mannen, die worden verdacht ran de moord op de Belgische veearts Karei van Noppen, nog anger vast te houden. De daadwerkelijke vrijlating van het drie- al is opgeschort om het openbaar ministerie de kans te geven in i Deroep te gaan tegen de beslissing. PLO laat wondergeit afmaken siniria» Een geit op de Westelijke Jordaanoever waarvan de melk volgens de hoeder en eigenaar, Mufid Sheikh, impotentie genas, is op last van Arafats Fatah-factie afgemaakt. Fatah (de grootste Palestijnse organisatie binnen de PLO) vond dat de gei tenhoeder zijn toenemende klantenstroom bedroog en beval hem het dier af te maken. Mufid Sheikh verdiende vijftig dollar per glas melk. Talrijke Palestijnen uit de omgeving kwamen op het mekkerende wonder af. 'Saddam Hussein is bezig met snelle inhaaloperatie De Verenigde Staten beschikken over bewijzen dat het bewind in Irak biologische wapens ontwikkelt voor aan valsdoeleinden. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher gisteren gezegd. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Christopher baseerde zijn be schuldiging op een rapport van VN-functionarissen die het Iraakse wapenprogramma heb ben onderzocht. Irak bleek daarbij niet in staat de invoer te verantwoorden van materiaal dat kan worden gebruikt voor de fabricage van biologische wapens. Tijdens en na de Golfoorlog werden de Iraakse fabrieken voor massa-vemietigingswa- pens vernietigd of ontmanteld. Maar Irak is volgens de VS bezig met een snelle inhaaloperatie. De opmerkingen over het Iraakse biologische wapenpro gramma komen op het moment dat de VS proberen twee door Irak vastgehouden Amerikanen vrij te krijgen. De twee werden vorige week tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat zij Irak illegaal zouden zijn bin nengedrongen. Volgens Irak gaat het om spionnen, volgens Washington zijn de twee per ongeluk de grens tussen Koe weit en Irak overgestoken. Christopher zei dat de VS presi dent Saddam Hussein 'volledig verantwoordelijk houden' voor de veiligheid van de twee. „Elk beschaafd land in de wereld zou de twee al lang hebben vrijgela ten", zei hij. Irak weigerde giste ren een diplomaat toe te laten die de twee gevangenen na mens de Verenigde Staten wilde bezoeken. In een toespraak tot een jood se organisatie in Washington zei Christopher bovendien te zullen pleiten voor het verscherpen van de sancties tegen Iraks buurland Iran, dat volgens de VS de grootste financier en or ganisator van terreuracties in de dhaka Duizenden inwoners van Bangladesh, grotendeels kinderen, demonstreren in Dhaka, met lege kruiken op het hoofd, tegen het feit dat er onvoldoende drinkwater is te krijgen. De autoriteiten in Dhaka, dat zeven miljoen inwoners telt, wijten het tekort aan het gebrek aan regen. FOTO REUTER Beter weer: strijd in Bosnië neemt in hevigheid toe SARAJEVO/ZAGREB DPA/Rtr Het bestuur van de industrie stad Tuzla,die in handen van het door dé moslims beheerste regeringsleger is, heeft in ver band met de voortdurende aan vallen van de Serviërs de nood toestand uitgeroepen. Dat heeft de Bosnische radio meegedeeld. Er waren geen mededelingen over doden of gewonden. De Serviërs beschoten de stad vanaf het Majevica-gebergte ten noorden van Tuzla, waar zware gevechten over de beheersing van verscheidene strategisch belangrijke posities aan de gang waren. Het Bosnische regeringsleger heeft gisteren zijn offensief in de richting van het verkeers knooppunt Donji Vakuf in Cen- traal-Bosnië voortgezet. Zondag vierden regeringsmilitairen een feestje boven op de strategische berg Vlasic in Centraal-Bosnië, die zij mèt de daarop gelegen belangrijke communicatietoren op de Bosnische Serviërs had den veroverd. Een VN-woordvoerder zei toen al dat de overwinning mo gelijk de opmaat zou zijn voor een verdere opmars van het re geringsleger in het gebied. Bosnische troepen veroverden behalve de televisietoren op de berg, ook enkele vierkante kilo meters grondgebied ten westen van de top. Het leger van de Bosnische Kroaten (HVO) heeft het offensief van de moslims ac tief met artillerie ondersteund, aldus Kroatische zegslieden. Aan de meeste fronten in Bosnië is de strijd de afgelopen dagen toegenomen. VN-woord voerder Williams zei in Zagreb dat nu het weer beter begint te worden, „de gevechten pas goed kunnen beginnen". Vooral in het noorden van Bosnië werd hard gevochten. Maar van het door de Serviërs aangekondigde tegenoffensief is vooralsnog weinig te merken. „De Servische tegenstoten kunnen naar onze inschatting pas over een dag of twee begin nen, als de sneeuw op de berg hellingen is gesmolten", zei een VN-zegsman. De sneeuw ver hindert vooralsnog de aanvoer van zware wapens. De contactgroep voor Bosnië besloot in Londen dat de rege ring in Sarajevo gevraagd zal worden het wankele staakt-het- vuren dat eind deze maand af loopt, te verlengen. Maar de af gevaardigden van Rusland, de VS, Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk konden het niet eens worden over de wijze waarop Servië overgehaald moet worden de vredespogin gen te steunen. De contactgroep gaat probe ren een eensluidend standpunt op te stellen over hoe Servië ge leidelijke verlichting van de VN- sancties kan worden aangebo den in ruil voor de diplomatieke erkenning van Bosnië en Kroa tië. Er bestaat nog onenigheid over de termijn. „De discussie is duidelijk nog niet afgerond", zei een diplomaat. Bosnisch-Servische autoritei ten in Banja Luka hebben giste ren de Belgische Rooms-katho- lieke kardinaal Godfried Dan- neels geweigerd toestemming te geven voor een bezoek aan de katholieke gemeenschap in de stad. Het in Zagreb gevestigde Katholieke Persbureau IKA heeft dit bekend gemaakt. Dan- neels, die de Belgische Bis schoppenconferentie voorzit, had een ontmoeting zullen heb ben met bisschop Franjo Koma- rica, aldus IKA. [wee doden bij jankoverval in )uits grensdorp JSTERSEEL GPD |ij een vuurgevecht tussen poli- Ie en bankovervallers zijn gis- ïrochtend in het Duitse Suster- eel (zes kilometer van Sittard) doden gevallen. Een 55-ja- politie-agent en een nog iet geïndentificeerde overvaller het leven. Twee politie-agenten zagen 's lorgens tijdens hun patrouille 1 het Duitse grensdorp een auto voor een filiaal de Kreissparkasse staan, oen de surveillancewagen stil- ield om het kenteken te con- 'oleren, sprong een gewapende lan naar buiten. Hij bedreigde erst de agenten en sloeg daar- a op de vlucht. De ene agent ette de achtervolging in en tuitte bij de ingang van de ank op de tweede dader, die iet getrokken wapen en het ge- iolen geld naar buiten kwam. laarbij brak een vuurgevecht »s, dat zowel de dader als de het leven kostte. De twee- overvaller vluchtte in een au- in de richting Tudderen, ver- naar Nederland. Hij nog steeds spoorloos. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Als alles gaat zoals president Boris Jelt sin heeft beloofd, mogen de Russen vol gend voorjaar een nieuwe president kie zen. Menigeen heeft echter zijn twijfels of Jeltsin het zo ver zal laten komen. Re centelijk hebben immers de presidenten van Oezbekistan en Turkmenistan zich door middel van een referendum in hun ambt laten bevestigen en wie zou 'tsaar Boris' kunnen verbieden hetzelfde te doen? Desondanks bereiden zijn tegenstan ders zich voor op een machtswisseling in het Kremlin. En onder de politici die een gooi naar de macht willen doen, zit een aantal oude bekenden. Vanzelfspre kend acht de rechts-extremist Vladimir Zjirinovski zich het meest geschikt om de Russen de volgende eeuw binnen te leiden. Maar of hij net zo goed zal sco ren als bij de parlementsverkiezingen, wordt algemeen betwijfeld. Meer kans heeft de houwdegen Alexander Roetskoi, de man die als vice- president in oktober 1993 samen met toenmalig parlementsvoorzitter Chas- boelatov de coup tegen Jeltsin leidde. Na een korte celstraf is Roetskoi weer helemaal terug in de politiek en heeft hij zich ontwikkeld tot een van de gevaar lijkste tegenstanders van Jeltsin. Het afgelopen weekeinde koos zijn zeer nationalistische en patriottische beweging 'Derzhara' ('Grote hoop') hem tot presidentskandidaat. En Roetskoi gaf de afgevaardigden waarvoor zij waren gekomen: een afrekening met de oude en nieuwe communisten, een openlijk pleidooi voor een nieuw groot Rusland, inclusief Oekraïne en Wit-Rusland. „Wij zullen stoppen met het leveren van elektriciteit, olie en gas aan de vroegere Sovjet-republieken, waarna we ze zullen feliciteren met hun onafhankelijkheid", zei Zjirinovski. Hij had het nauwelijks duidelijker kunnen zeggen. Maar aan de uiterste rechterkant wordt het behoorlijk druk. En omdat daar volgens velen de slag om de stem bus wordt gewonnen, maakt ook de club rond Jeltsin een ruk naar rechts. De recente anti-AJDSwet en de dreigemen ten richting NAVO en ex-Warschaupact- landen zijn er de voortekenen van. Een Russische journalist ontdekte de ze week bovendien dat de kleine neo nazi-partij 'Russische Nationale Een heid' ineens zijn hoofdkwartier op een steenworp afstand van het Kremlin heeft gevestigd. Dat is een locatie waar van zelfs de meest gerespecteerde wes terse zakenlieden slechts kunnen dro men. Als dekmantel zou een handelsfir ma fungeren, maar de Moskouse jour nalist zag dat de bewoners van het mo numentale pand in leren jassen met ha kenkruizen en andere nazi-tekens rond liepen. De journalist vroeg zich af waarom de almachtige chef van Jeltsins veiligheids dienst, Alexander Korzajakov, niets heeft ondernomen. Per slot van reke ning is hij verantwoordelijk voor het wel en wee van de Kremlin-top. De journa list concludeert dan ook dat Korzjakov blijkbaar deze (neo-)nazi's niet langer als extremistisch beschouwt. Een week geleden organiseerde een andere neo-nazipartij, de Russische Na- tionaal-Republikeinse Partij (NRPR) haar congres ongestraft in Moskou. De 34-jarige leider Nikolai Lysenko presen teerde vol trots het nieuwe symbool: de swastika. „Niet te verwarren met het na zi-teken", zei Lysenko. „Ons nieuwe symbool stond in de twaalfde en der tiende eeuw al geschilderd op de Russi sche kerken." De partij komt, net als veel andere groepen aan de extreem rechtse kant, op voor een 'constructief en gezond nationalisme'. Het kenmerkende van deze nieuwe rechtsextremistische partijen is hun hang naar een militair machtig Rusland en hun haat tegen alles wat niet-Rus- sisch is. Over dat laatste kunnen de re presentanten van de meer dan 180 niet- Russische volkeren in de ex-Sovjetunie meepraten. Zij voelen de discriminatie elke dag, vooral zij die in Moskou wo nen. Tsjetsjenen, Osseten, Kirgiziërs et cetera worden steevast, ook in het openbaar, voor 'negers' uitgemaakt. „Veel meer dan onze schouders opha len, kunnen we niet. Een klap krijg je zo", aldus een Ossetisch-Georgische. 'Echte' Russen die in het Westen zijn geweest, klagen echter ook over discri minatie. Een Russische kennis, terug na een jaar Amsterdam: „Eerst zeggen ze dat ze het interessant vinden, maar dan gapen ze je aan alsof ze in de dierentuin naar de apies kijken. Nee, er gaat niets boven ons eigen trotse Rusland". Maar dat Rusland zal wel nationalisti- scher en patriottischer moeten worden. Mede daarom lijken de partijen die daarop gokken de wind mee te hebben. Want behalve een nieuwe president moeten de Russen volgend jaar ook een nieuw parlement kiezen. Als het alle maal doorgaat natuurlijk, want Roetskoi had als uitsmijter de these dat Jeltsin per decreet de verkiezingen wil verbie den. „Wij beschikken over informatie uit het Kremlin dat dit besluit pas na 9 mei, de dag van de herdenking van de capitulatie van nazi-Duitsland, bekend zal worden. Eerst wil Jeltsin rugdekking van zijn Amerikaanse collega Clinton, die hier dan op bezoek is", aldus een woordvoerder van Roetskoi. Het Krem lin ontkende uiteraard. wereld is. Christopher wil vol gens woordvoerders een volle dige handelsboycot van Iran en wil Amerikaanse bedrijven en hun filialen overzee verbieden Iraanse olie te kopen. Christopher zou volgens bronnen in Washington niet blij zijn met het optreden van mi nister van defensie William Per ry, die maandag in Moskou te vergeefs heeft geprobeerd de Russen af te brengen van hun voornemen om Iran te helpen bij de bouw van een kernener giecomplex. Perry suggereerde in Moskou dat de VS niet verder zullen aandringen, als Moskou kan garanderen dat de kerncen trale niet voor het maken van een atoombom kan worden ge bruikt. Maar Christopher wil van toegeven niet weten. Vol gens de directeur van het Ame rikaanse ontwapeningsbureau ACDA, John Holum, kan Iran nu binnen tien jaar kernwapens produceren. Met de Russische technische hulp kan dat veel eerder. TEHERAN AFP/Rlr Tien a vijftien personen zijn gisteren om het leven geko men en tientallen mensen zijn gewond geraakt tijdens ongeregeldheden tussen Iraanse veiligheidstroepen en betogers. Dat hebben oogge tuigen verklaard. De rellen braken uit in de arbeidersstad Akbar Abad, ten zuidwesten van de hoofdstad. Verreweg de meeste van de doden en gewonden zijn ge raakt door kogels, volgens zegslieden. De ordetroepen maakten gebruik van vuurwa pens in hun pogingen de de monstranten te verspreiden. Ze protesteerden naar ver luidt tegen de verhoging van de prijzen van openbaar ver voer. Het persbureau IRNA sprak over 'mensen die zich hadden verzameld om te pro testeren tegen het tekort aan drinkwater'. Er zijn nog geen betrouw bare gegevens over het aantal slachtoffers noch over even tuele schade. Een journalist van AFP zei vele ziekenwa gens te hebben gezien die naar Teheran reden. In Akbar Abad is geen ziekenhuis. Verscheidene regeringsge bouwen zouden in vlammen zijn opgegaan. De hele stad was rond het middaguur om singeld en afgesloten door eenheden van de Pasdaran (revolutionaire wachters). Na Spaans 'onaanvaardbaar': BRUSSEL» PETER DE VRIES CORRESPONDENT Spanje heeft gisteren grof poli tiek geschut ingezet om te voor komen dat Europese onderhan delaars een visserij-akkoord met Canada zouden afsluiten over de vangst van heilbot bij Newfoundland. De Spaanse premier Felipe Gonzalez sprak al het 'onaanvaardbaar' uit nog voor de onderhandelaars van de Europese Unie en Canada een akkoord wereldkundig hadden gemaakt. De EU heeft het Spaanse verzet aangegrepen om Canada onder druk te zetten snel meer concessies te doen en zo de ruzie de wereld uit te hel pen. Ambtenaren van de EU en Canada vergaderden ook gister avond nog lang over de omstre den vangst op heilbot in de in ternationale wateren voor New foundland. Vandaag worden de ambassadeurs van de vijftien EU-landen geïnformeerd over de stand van zaken. In die kring brokkelt de steun voor de on verzoenlijke Spaanse opstelling snel af. Zij vrezen dat Spanje een torenhoge prijs zal vragen voor een visserij-akkoord. Canada wil de vangst van heilbot beperken tot 27.000 ton per jaar, omdat de vissoort met uitstreven wordt bedreigd. Ot tawa verwijt de Spaanse vissers de zee leeg te halen. Maar vol gens de EU heeft Canada vorige maand aan 'piraterij' gedaan door een Spaans schip te ente ren en gaat het conflict in feite over de verdeling van de be schikbare visquota. Achter de schermen leek gis terochtend een akkoord in de maak waarbij Canada en de EU elk tienduizend ton heilbot zou den mogen vangen. De andere visserijlanden zouden zeven duizend ton toegewezen krij gen. Spanje krijgt het grootste deel van het EU-quotum (acht duizend ton), Portugal dë rest. Canada wil bovendien een zone in de internationale wateren waar het als enige mag vissen. De Spaanse premier Gonzalez zei voor de radio dat dit 'voor akkoord' onaanvaardbaar is: „Er zitten elementen in die we niet zullen kunnen accepteren". Een woordvoerder van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, deed gisteren driftig pogingen de interne ruzie te sussen. Vol gens hem is enkel een akkoord nakend over toezicht op de vangsten, door Europese con troleurs op de schepen toe te la ten en spionage-satellieten in te zetten. Over de quota-verdeling 'wordt nog steeds gepraat. Wij hopen dat Canada redelijker zal worden'. Tegenwoordig vindt u op iedere koelkast of diepvriezer in de winkel een energi^etiket. Zo kunt u gemakkelijk zien welk toestel echt energie-zuinig is. Toestellen met de klasse-aanduiding A of B op het energie-etiket besparen de meeste energie. Met zo'n energie-zuinig toestel helpt u niet alleen het milieu. U bespaart óók op uw energiekosten, jaar in jaar uit. En bovendien krijgt u in de winkel meteen 50 gulden korting van uw Energiebedrijf. Deelnemende winkeliers herkent u aan de actiesticker. Bij hen kunt u profiteren van de milieukorting. Informeer naar de voorwaarden van actie. UW ENERGIEBEDRIJF ADVISEERT.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7