PvdA laat minima wachten ™sgs,e„ Auto-onderdelen spoelen aan op Wadden Binnenland >el leerlingen liggen ikker van hun school lasisscholen hebben meer llochtone leraren nodig flfc 1 Hond aaien brengt de bloeddruk omlaag Arbeidsbureau moet opkomen voor kansarme Keuringsarts best te spreken over WAO-eisen Westerbork klaar voor herdenking Verrassing! «NSDAG 5 APRIL 1995 5 Sociaaldemocraten willen geen extra geld voor aanvullende bijstand 'Nederlanders den haag anp Er tekent zich een kamermeerderheid af die morgen een motie zal steunen van P. Rosenmöller (Groen Links). Die vraagt de regering een schepje bovenop de driehonderd miljoen gulden te doen die jaarlijks beschikbaar is voor aanvullende bijstand. Bovendien vraagt hij meer vrijheid voor sociale diensten om de allerarmsten wat extra's toe te stoppen. De motie brengt de PvdA ernstig in verlegen heid. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer zit in een moeilijk parket door het optreden van het ka merlid Noorman-Den Uyl vori ge week tijdens het debat over verruiming van de bijzondere bijstand voor de circa 200.000 huishoudens in Nederland die van de bijstand niet kunnen rondkomen. Noorman wist de verwachtingen die zij in de pers had gewekt, eens in de vijf jaar iets extra's voor mensen die bij zonder lang op een minimum uitkering zijn aangewezen, niet waar te maken. Twee weken daarvoor moest ze ook al spits roeden lopen toen de kamer commissie voor sociale zaken de schuldenproblematiek van de armlastigen met minister Melkert besprak. De hele com missie voor sociale zaken be schuldigde haar toen van mooi weer spelen. Gisteren moest Noorman toe geven dat zij de motie-Rosen möller niet steunt. Minister Melkert, van dezelfde politieke kleur als Noorman, had immers al voldoende aangegeven dat hij tot ruimhartiger bijstandsbeleid bereid is, als een komende eva luatie van de bijzondere bij stand uitwijst dat dit nodig is. Bovendien geven diverse steden aan bijzondere bijstand minder uit dan zij van het rijk krijgen, dus de noodzaak van dat schep je er bovenop valt nog te be zien. De PvdA kon haar sociale ge zicht derhalve voor het voetlicht van de plenaire vergaderzaal niet vertalen in de aansporing aan de minister, die wel wordt onderschreven door Groen- Links, CDA, RPF. SP. AOV en D66. D66-woordvoerder Bakker liet weliswaar niet het achterste van zijn tong zien, maar heeft veel sympathie voor de motie- Rosenmöller. Inclusief D66 zit de Kamer nu al op 75 voorstem mers. Met steun van slechts een enkel kamerlid van de kleinere fracties haalt de motie het mor gen. Minister Melkert wijst de ka meruitspraak van de hand. Hij wil de evaluatie afwachten. Dat kwam hem te staan op een uit brander van SP-Kamerlid Marij- nisse: ,,Dc minister vlucht in procedures." In politiek Den Haag wordt overigens verwacht dat Rosenmöller de pijn voor de PvdA wat verzacht. De motie- Rosenmöller zal iets voorzichti ger worden geformuleerd, waar na ook de sociaal-democraten er morgen voor kunnen stem men. D66 kan Rosenmöller daartoe onder druk zetten. De stemmen van de democraten zijn immers doorslaggevend. De Tweede-Kamerfractie van de WD wil dat staatssecretaris Kin schoten (werkgelegenheid) de arbeidsbureaus in Brabant en Limburg opdraagt hun best te doen om werknemers te vinden voor het oogsten van asperges. WD'er Blauw wil vandaag nog een brief hebben van zijn partij genoot waarin deze toezegt de arbeidsbureaus tot actie te ma nen. De arbeidsbureaus in noordoost-Brabant en midden- Limburg willen dit jaar niet ac tief meer werven onder werklo zen omdat werving handenvol geld kost en naar verhouding te weinig oplevert. Bij gebrek aan Nederlanders wordt het werk meestal gedaan door Polen. oei ica bicdini ïiii juringsarts houdt handen niet thuis Kli pe marechaussee heeft gisterochtend een militaire ^ingsarts uit Utrecht aangehouden op verdenking van onze- len 07ik gedrag. De 33-jarige arts wordt ervan verdacht de afgelo- "T>eriode verscheidene vrouwelijke sollicitanten tijdens medi ci keuringen onzedelijk te hebben betast. Er zijn twintig ten gekomen. g willen lastige Nederlander kwijt A r?if*AAGDe Verenigde Naties lijken van één van de hoogste iGijerlandse functionarissen bij de organisatie af te willen. D. E- Hjm, assistent directeur-generaal van het Wereldvoedselpro- ^^Hima (WVP) van de VN, heeft te horen gekregen dat zijn con- niet wordt verlengd. De Nederlandse regering heeft nog 01/l(act met het WVP over de kwestie. Everts zou niet overweg Tien met zijn chef, de Amerikaanse mevrouw C. Bertini. ;eltijd-gedeputeerde in Friesland warden Friesland krijgt als eerste provincie in Nederland x t ii-qfgedeputeerde die haar functie in deeltijd zal vervullen. Het krijgt twee en een halve gedeputeerde. Het PvdA krijgt er 'ledinjg en yyp £én, waarmee het totaal aantal gedeputeerden (ijf en een half komt. Deeltijd-gedeputeerde wordt waar- ;rjc30ljnlijk mevrouw M. Brandsma, fractievoorzitter van het CDA. "MA. CDA en VVD besturen Groningen -iningen In het Groningse provinciebestuur verandert niets. IA (3), CDA (2) en WD (1) vormen het nieuwe college van ge- juteerde staten. De zetelverdeling en de personele invulling is teel identiek aan het vorige college. De fracties in de Provinci- Staten zijn daar gisteravond mee akkoord gegaan. 66 buiten GS Noord-Brabant i bosch» D66 krijgt geen vertegenwoordiging in het college Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Het CDA (3), de D (3) en de PvdA (1), die nu ook het dagelijks bestuur van de ::::#vincie vormen, blijven met z'n drieën in het zadel. De drie me partijen hebben gisteren zowel D66 als het Algemeen Ou- en Verbond (AOV) buiten de deur gehouden. op de tien leerlingen in het gezet onderwijs slaapt re- latig slecht. Ze kunnen niet lap komen, liggen 's nachts ;re tijd te woelen of worden :htends veel te vroeg wak- 'e oorzaak is vaak piekeren f school. at blijkt uit onderzoek van J. Visser in opdracht van het holiek Pedagogisch Centrum C). De resultaten daarvan 'den morgen in Enschede endgemaakt op het regio nes over leerlingbegelei- njg van de Nederlandse Ver- li rang van Leerlingbegeleiders, '■'isser heeft in november een lerzoek naar slaapproble- Ab gedaan onder 450 derde jaars leerlingen van zeven scho len. Aanleiding voor het onder zoek waren incidentele vragen van docenten over slapeloos heid onder leerlingen. Bij slaapproblemen gaat het meestal om moeite met insla pen. Ongeveer een kwart kan 's morgens moeilijk uit bed ko men. Zo'n twaalf procent wordt 's nachts rusteloos wakker. Bij veertien procent van de leerlin gen duren de slaapproblemen langer "dan vier weken. Dat wreekt zich op school. Voor een kwart van de leerlingen is pieke ren over schoolproblemen de voornaamste reden van het slechte slapen. Waarover dat piekeren dan precies gaat, is niet onderzocht. "erdam willeke heukoop t basisonderwijs heeft be- rfte aan meer allochtone rkrachten. Alleen op die ma*- t kan worden ingespeeld op grote culturele verscheiden- id die al wel in de basisscho- I is te zien. Ook voor de PA- j's, (pedagogische academie iisonderwijs), ligt hier een Zowel onder studenten als Ier docenten moeten al- :htonen ruimer vertegen- ordigd zijn dan nu het geval 'it zei directeur Van Velzen, de afdeling primair onder- Djs binnen het ministerie van ^cderwijs cultuur en weten- knappen. Van Velzen sprak ftde plaats van staatssecretaris jtelenbos die wegens griep rstek moest laten gaan tij- ns de officiële ingebruikname van een nieuwe vleugel aan de Interconfessionele PABO in Amsterdam. Behalve een ruimere verte genwoordiging van allochtonen onder (aankomende) leerkrach ten en PABO-docenten, vraagt volgens Van Velzen ook de in houd van het onderwijs om aanpassing aan andere cultu ren. Zo moet er volgens hem op de PABO's bijvoorbeeld meer aandacht zijn voor het vak Ei gen Taal en Cultuur (ETC). Dit vak wordt op basisscholen doorgaans door allochtone leer krachten ('de Turkse meester') gegeven aan buitenlandse kin deren in een schoolklas. Vol gens Van Velzen zouden ook de niet-allochtone leerkrachten meer van dit vak moeten weten. PABO's kunnen volgens hem bijvoorbeeld specifieke modules rond de islam aanbieden. den haag carine neefjes Huisdieren zijn geen lastposten maar medicijnen voor een be jaarde. Als een hulpbehoevende oudere zijn hondje aait, gaat zijn bloeddruk en hartslag om laag. Bovendien heeft een be jaarde die in het bezit is van een huisdier, meer kans dat hij hart en vaatziekten overleeft. Toch moet hij meestal zijn hond of kat achterlaten als hij naar een bejaardenhuis gaat omdat de directie bang is voor extra werk. Soms protesteert de bewoners commissie omdat die geen zin heeft in blaffende honden of stinkende kattebakken. Het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) in Utrecht trekt aan de bel. Bin nenkort brengt het instituut voor het eerst een brochure uit waarin directies en bewoners ervan worden overtuigd dat huisdieren geen lastposten zijn. Het NIZW baseert zich op Britse en Amerikaanse onderzoeken. Die hebben aangetoond dat ou deren vitaler en alerter blijven als ze een huisdier hebben. De zorg voor een gezel schapsdier vereist fysieke in spanningen van een oudere. Hij moet bijvoorbeeld zijn hondje uitlaten. Dat is goed voor zijn spieren en gewrichten, en sti muleert bovendien een goede nachtrust, zo blijkt uit de onder zoeken waarbij is gekeken naar het effect van een huisdier op bewoners in verzorgingshuizen. Binnenkort publiceert de Universiteit van Utrecht ook een rapport waarin weten schappers aantonen dat het voor ouderen heel gezond is om een huisdier te hebben. Ze heb ben minder last van stress en daardoor minder kans om ziek te worden. N. Endenburg, me dewerker van de faculteit Ge neeskunde voor Gezelschaps dieren: „Hoe het komt dat een oudere met huisdier eerder hart- en vaatziekten overleeft, is voor mij nog een raadsel. Ik kan alleen een psychologische ver klaring geven. Een hulpbehoe vende bejaarde die gehecht is aan een huisdier, heeft mis schien een hele sterke wil om te overleven." In vierhonderd bejaardenhui zen in Nederland zijn huisdie ren welkom. De overige elfhon derd houden katten en honden buiten de deur. J.C. De Gruyter, woordvoerder van de Woon Zorg Federatie (WZF), het over koepelende orgaan van de ver zorgingshuizen. Volgens de Landelijke Stich ting Ouderen en hun Huisdie ren (LSOH) hoeven dieren van ouderen die ze zelf niet meer kunnen verzorgen, niet onmid- delijk te worden gedood. De stichting heeft een speciaal con tract ontwikkeld voor bewoners met huisdieren. Hierin kan bij voorbeeld worden geregeld wie het dier gaat verzorgen als de bewoner dat zelf niet meer kan. In de praktijk blijkt dat er ge noeg vrijwilligers, familieleden of andere bewoners zijn die die taak op zich willen nemen. den haag anp De bureaus voor de arbeids voorziening moeten zich meer bezighouden met kansarme werkzoekenden. Dat staat in de kabinetsreactie op het rapport van de commissie-Van Dijk over de toekomst van de ar beidsvoorziening. De prioriteit voor het bemid delen van kansarme werkzoe kenden betekent volgens minis ter Melkert van sociale zaken niet dat de arbeidsbureaus min der toegankelijk worden voor werkgevers met moeilijk vervul bare vacatures en voor de kans rijkere werklozen. Op grond van internationale afspraken moet de publieke arbeidsvoorziening ook voor deze klanten klaar staan. Bovendien is een goede positie op de vacaturemarkt van belang, omdat op deze manier ook moeilijk bemiddelbare werklozen beter geholpen kun nen worden, aldus Melkert. Verder krijgen werkgevers en werknemers het recht om be stuursleden voor het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) voor te dragen, maar ze verliezen hun vc torecht. De sociale partners hebben verdeeld op het kabi netsstandpunt gereageerd. Het CBA zelf ziet goede mogelijkhe den om de klant centraal te blij ven stellen. Keuringsartsen zijn redelijk te vreden over de scherpe eisen voor het verkrijgen van een WAO-uitkering. De harde maar heldere regels bieden hen ver weer tegen de kritiek van gedu peerde werknemers die hun uit kering verliezen. Die kritiek is volop aanwezig en heeft zowel betrekking op de regels als de uitvoering ervan, zo blijkt uit een onderzoek van het Hugo Sinzheimer Instituut dat gisteren door staatssecreta ris Linschoten (sociale zaken) naar de Tweede Kamer is ge stuurd. Het is het eerste onderzoek naar mogelijk onredelijke effec ten van de nieuwe WAO, zoals die sinds augustus '93 van kracht is. De onderzoekers heb ben circa duizend brieven en documenten van (ex-)WAO'ers bekeken en constateren vier grote categorieën van klachten. Of de klachten allemaal van A tot Z kloppen, hebben ze niet gecontroleerd. De briefschrijvers hebben vaak grote moeite met het oor deel van de keuringsarts. Terwijl de betrokkene zegt te ziek te zijn om nog iets te kunnen doen, verklaart de arts hem ar beidsgeschikt. Soms is er sprake van een ziekte (bijvoorbeeld ME: chronische vermoeidheid) waar de arts niet mee uit de voeten kan en dus geen reke ning mee houdt. Veelgehoorde klacht is ook dat de mening van specialisten door de keurings arts terzijde wordt gelegd. Opvallend is dat de artsen best te spreken zijn over de strenge keuringsregels. Wel er kennen zij dat de wet in de be ginfase 'te hard' is uitgevoerd. Inmiddels zouden de uitvoer ders 'hun draai hebben gevon den'. Van de WAO'ers die reeds zijn herkeurd, verloor veertig procent zijn uitkering, terwijl twaalf procent een lagere uitke ring kreeg. Naast de keuringsartsen lig gen ook de arbeidsdeskundigen onder vuur. Zij stellen vast wel ke banen iemand in theorie nog kan vervullen, als de arts beslist dat werken mogelijk is. Veel klachten hebben betrekking op het soort werk (lampekapstik- ker, loempiavouwer) dat geen rekening houdt met ervaring, leeftijd en opleiding. Vaak be staat de baan ook alleen op pa pier, omdat er geen vacatures zijn. De onderzoekers concluderen ook dat de scherpe regels WAO'ers soms belemmert aan gepast werk te vinden of te be houden. PvdA-woordvoerster Adelmund is ingenomen met de onderzoeksresultaten. Zij wacht op een tweede onderzoek dat begin mei verschijnt. Daarna debatteert de Tweede Kamer over mogelijke versoepeling van de keuringseisen. Het kabinet zal naar verwach ting vrijdag besluiten de WAO- boete voor werkgevers af te schaffen. Deze zogenoemde malus blijkt in de praktijk nau welijks uitvoerbaar. Het kabinet wil werkgevers met subsidies overhalen meer gedeeltelijk ar beidsongeschikten in dienst te nemen. westerbork Volgende week woensdag is het precies vijftig jaar geleden dat het opvang- en doorgangskamp Westerbork werd bevrijd. Ruim 100.000 Nederlandse joden werden tijdens de Tweede Wereldoorlog vanuit deze plek in Drente per trein naar de concentratiekampen in het oos ten van Europa als vee 'vervoerd'. Het merendeel werd daar vermoord. Een onderhoudswerker van het herinneringscentrum van Westerbork repa reert dezer dagen de gedenkstenen op de voormalige appèlplaats. foto anp peter wassing Russische maffia verliest geen tijd bij ontmantelen gestolen waar den haag cees van der laan Razendsnel gaat het ontmantelen van door Russische bendes gestolen auto's in Nederland. Als de schepen de Ne derlandse havens verlaten worden de auto's binnen de kortste keren van hun belangrijkste onderdelen ont daan. De rest gaat overboord. Op de stranden van de Waddeneilanden spoelen regelmatig banden en andere drijvende onderdelen van auto's aan. Volgens jutters en vissers ligt de zee bodem in de Noordzee en Duitse Bocht op de route naar Rusland be zaaid met autowrakken. Russische bendes stelen grote aantallen auto's in West-Europa en Nederland. Een deel gaat over land naar de landen van de voormalige Sovjetunie en een deel wordt per schip vervoerd. Het is één van de activiteiten van de Russi sche maffia. Ze houdt zich ook bezig met vrouwenhandel en prostitutie, af persing, witwasactiviteiten en de smok kel van nucleair materiaal en immi granten. Volgens het jaarverslag van de Binnenlandse Veiligheidsdienst BVD) verkent diezelfde maffia nu ook de mo gelijkheden voor wapenhandel en drugsmokkel. Dat de Russische maffia zijn vleugels zou uitslaan naar Westerse landen werd al voorspeld sinds 1989 toen het IJzeren Gordijn werd gesloopt en het Sovjet-rijk uiteen viel. Het BVD-jaarverslag ver meldt dan ook weinig nieuwe feiten. Talloze politie-experts en opsporings diensten hebben de afgelopen jaren ge waarschuwd voor de keihard opereren de bendes uit de voormalige Sovjet-re publieken en landen in Oost-Europa. Ze zijn ook actief in Nederland. Enkele voorbeelden: Het reisbureau Perestroj ka-Reizen stevende twee jaar geleden op een bankroet af, nadat de Russische partners de boel tilden. De Rus Aleksan- der Orlovsky, een restauranthouder in Amsterdam, klaagde in datzelfde jaar over bedreigingen en afpersingen door maffialeden uit zijn eigen land. Vorig jaar werden vier Russen aange houden die als hoofdverdachten wor den beschouwd van een bende die ver moedelijk in twee jaar tijd 500 dure au to's in Nederland had gestolen. Mensen uit het voormalige Joegoslavië voerden de opdrachten uit. Begin '94 werd in Leeuwarden een groot aantal arresaties verricht onder criminelen die zich op grote schaal be zighielden met de smokkel van Russi sche en Poolse vrouwen. Deze activitei ten zijn een topje van de ijsberg, vinden de experts. Rond de Russische presi dent-commissaris van de Stolichny- bank, die vorig jaar in Amsterdam een vestiging opende, hangt een luchtje. De Oostenrijkse justitie startte vorig jaar een gerechtelijk onderzoek naar zijn ac tiviteiten. In Rusland zijn thans volgens voorzich tige schattingen zo'n 5.700 bendes met in totaal zo n 100.000 leden. Ze contro leren ongeveer 50.000 bedrijven, waar onder zeker 2.000 staatsfabrieken. Vol gens het Russische ministerie van bin nenlandse zaken beheert de maffia meer dan 35 procent van het handels verkeer. Geschat wordt dat de georgani seerde misdaad meer dan 30 miljard dollar op buitenlandse banken heeft staan. Buitenlandse bedrijven, ook Ne derlandse. moeten vaak 'beschermings- geld' aan de maffia afdragen. Sinds enige tijd draait binnen de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) een speciale projectgroep die zicht pro beert de krijgen op de invloed van de Oosteuropese misdaad in Nederland. In Polen is sinds 1 december vorig jaar een liaison-officier van de CRI gestatio neerd. Het Interregionaal Recherche Team (IRT) Noord-Oost-Nederland, inmid dels opgedoopt tot 'kernteam', verricht daarnaast een zogenaamd 'fenomeen onderzoek'. Bedoeling is in kaart te brengen welke aspecten van de Oost europese misdaad in Nederland specia le aandacht verdienen. Ook de divisie georganiseerde criminaliteit van het re gionale korps Twente is actief. Ondanks de reeks maatregelen, vindt Interpol-baas Raymond Kendall dat het Westen taxatiefouten heeft gemaakt ten aanzien van de criminaliteit uit GOS- landen en Oost-Europa. De Westerse landen hadden in zijn visie sneller moe ten reageren op de nieuwe ontwikkelin gen. Het BVD-jaarverslag rept ook van het recru teren van asielzoekers door de Russische maffia. Een woordvoerster van Vluchtelingen Werk Nederland zegt dat daar geen aanwijzingen voor zijn. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers onderschrijft dat. Vorig jaar kwa men circa duizend asielzoekers uit de voormalige Sovjetunie, aldus de woor- voerster van Vluchtelingen Werk. Dat waren voornamelijk joden en Roma. Toch zijn er wel enkele aanwijzingen. Eén van de vier hoofdverdachten van de hierboven beschreven bende auto criminelen was een in België ingeschre ven asielzoeker. Daarnaast werd vorig jaar een ex-legerofficier uit Rusland aangehouden die in Nederland een roofoverval had gepleegd. Hij verbleef in een opvangkamp voor asielzoekers. Maar waar de BVD haar vee! verder gaande uitspraken op baseert, valt niet na te gaan. De dienst zelf wil geen toe lichtinggeven. Vanaf 1 april verlaagt Disneyland- Parijs zijn toegangsprijzen: 65, - voor volwas senen en 50, - voor kinderen. Bovendien zijn onze arrangementsprij- zen omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagen doorbrengen in het park en een nacht in een van onze hotels (inclusief ontbijt) vanaf slechts 160, - p.p.** Voor meer informatie over onze nieuwe prijzen, de gratis brochure en reserveringen, neem contact op met uw reisburo of bel gratis: 0 6-0789 Entreeprijzen nu lager dan ooit!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5