Geniepige kaalslag in Leiden Ik ben boos op Bolkesteiii Zaken doen met de bijbel als nori Schrijvende Lezers OMBUDSMAN Taal van deskundige is vaak geen krantetaai Uitbreiding Schulpt Schuim is ongeweij WOENSDAG 5 APRIL 1995 chef adriaan brandenburg,0" LEIDSCH DAGBLAD INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Een lezer die mij wel meer belt om bezwaar te maken tegen 'onnodig gebruik van moeilijke woorden in de krant', vroeg mij vorige week wat 'posterioritei- ten' zijn. „Het is vast een nieuw gerechtvoegde hij er ironisch aan toe. Ik kon hem niet direct helpen, want zelf wist ik ook niet wat het betekende. Het woordenboek geeft aan: 'tegen stelling van prioriteit, niet van direct belang'. Ja, dat wist de le zer intussen ook wel. „Maar het is toch te gek voor woorden, meneer, dat ik voor het lezen van de krant een woordenboek moet raadplegenIk was het met hem eens. Dit soort voor de doorsnee lezer ongewone ter men behoort of meteen van uit leg te worden voorzien of, beter, door algemeen bekende begrip pen te worden vervangen. Het woord bleek voor te ko men in een artikel met als kop Wethouder Walenkamp zegt weinig nieuws in de krant van vrijdag 24 maart. Het was ge schreven door Hoite Detmar, directeur van Onderzoek en Sta tistiek Leiden bv. Hij ging in op hetgeen de Leidse wethouder Walenkamp onlangs had ge zegd over het nog verder terug brengen van het ambtelijk ap paraat in het licht van nota's als Investeren in werk en Vernieu wend besturen. Ik had dat arti kel op de dag zelf niet gelezen, vermoedelijk vanwege de wei nig inspirerende kop. Ten on rechte, want het bleek op een markante manier leerzaam, na melijk hoe het niet moet. Geen kwaad woord overigens over de heer Detmar. Hij is een deskundige op zijn terrein, vat de dingen ook serieus op. Waar het nu bij deskundigen in de krant op aankomt is of zij hun vakkennis goed op buitenstaan ders kunnen overbrengen. Het vereist een speciaal talent. Vaste columnisten in deze krant als prof. R. Diekstra, prof. W. For- tuyn en dr. J. van der Horst kun nen dat voortreffelijk. Je hoeft geen zin van hen twee keer te lezen om te weten wat ze be doelen. Maar dat is lang niet ie dereen gegeven. Heel knappe koppen blijken zich vaak niet voldoende los te kunnen maken van in hun vak geldende stijl en begrippen. Een van de taken van een journalist is ervoor te zorgen dat vakkennis en ingewikkelde ter men worden 'vertaald' voor het gewone lezerspu bliek. Dat kan via een interview waarin goed wordt doorge vraagd. Het artikel van de heer Detmar is stel lig nuttig voor nauw bij de materie be trokkenen zoals ge meenteraadsleden, maar de gewone le zer zal, vrees ik, het eind van het stuk niet hebben gehaald. Detmar gebruikt daarvoor te lange zinnen en hij komt in zijn wijze van uitdrukken niet dicht ge noeg bij de gewone krantetaai. Ik citeer nu even een passage uit zijn stuk: •„Zij (de nota) heeft zich be wust niet uitgesproken over kernverantwoordelijkheden van de gemeente. Zij geeft aan zich te willen en moeten beperken tot beleidsprioriteiten en posteriori- teiten. Ook dat laatste is niet he lemaal gelukt. Bijna alle actie punten betreffen efficiency-voor stellen en inverdientaakstellin- gen. Nu kan men de voorstellen i vaa rbij in verd ien taa kstel l in gen wellicht als posterioriteit van de gemeente beschouwen, maar he lemaal juist is dit niet. Want op zich heeft doorvoering van een profijtbeginsel geen invloed op de vraag of de gemeente het een prioriteit vindt of niet". Een plas woorden waar vele leken, naar ik bang ben, in verdronken zijn. Valt de auteur hier wat te ver wijten? Nee. Hij is tenslotte geen journalist. De (hoofd) re dactie is hier in gebreke geble ven. Zij had de auteur moeten voorhouden: "Zeg het nu eens in huis-tuin-en-keuken Neder lands, maak het begrijpelijk voor niet-ingewijden". Beter was in dit geval geweest hem te interviewen dan had de journa list de zaak kunnen sturen naar eenvoud, duidelijkheid én be knoptheid. Van Hanegcm Feyenoord-coach Van Hane- gem nam het niet dat tv-nieuwsleze- res Marga van Praag hem in een interview in het blad Voetbal Inter national had uitge maakt voor zo 'on betrouwbaar als de neten' en spande een rechtszaak te gen haar aan. Het verslag daarvan stond in de krant en vrij- De rechter zal me vrouw van Praag, verwacht ik, veroordelen omdat het bewijs materiaal dat zij via haar advo caat aanvoerde pover was. De raadsman putte daarvoor uit brieven en artikelen 'uit het ver leden', zelfs Van Hanegems la- gere-school cijfers werden er bijgesleept. „Zelf kan mijn cliënte geen concrete bron aan wijzen". Dit is weer zo'n geval waarin iemand niet beseft dat je er in de publiciteit niet alles kunt uit flappen. Er zijn grenzen. Je mag veel van iemand zeggen: dat hij niet aardig is, zwak optreedt, niet goed functioneert, zou moeten opstappen enz. Dat is een opvatting, beoordeling. Zeg je van iemand dat hij 'onbe trouwbaar als de neten' is dan doe je méér: je tast hem tevens in eer en goede naam aan. En dat kan alleen met feiten waar aan niet te tornen valt. Om na derhand aan te komen met (ook nog eens controversiële) dingen van horen zeggen en dan nog wel uit een vaak ver verleden geeft geen pas. Afgezien nog of ze wel of niet juist zijn, het zou betekenen dat iemand zijn le ven nooit zou kunnen beteren. Wat buiten beschouwing bleef (zo ver strekte de aan klacht zich niet uit) is dat het blad dat de gewraakte tekst af drukte, ook te laken is. Menige journalist zal nu wel weer zeg gen: „Hoezo, zij zei het toch en niet de verslaggever". Ja, maar ze kan wel zoveel beweren. Als De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 128030. verspreiders'an dat soort beledi gingen heeft een blad een eigen verantwoordelijkheid. Het dient er zich van te overtuigen dat dergelijke zware aantijgingen door de geïnterviewde ook ge staafd kunnen worden anders helpt het mee laster te versprei den. En daar lijkt het hier op. Fusie De Leidse drumfanfares Allegro Vivace en Matilo tekenden op maandagavond 20 maart een intentieverklaring voor een fusie per 1 januari 1996. Op maan dagmiddag stond al een bericht van deze strekking in de krant. Eerder hadden de drumfanfares namelijk de redactie per brief op de hoogte van het voorne men gebracht en haar uitgeno digd bij een persconferentie daarover 's avonds aanwezig te zijn. Aangezien redacties vaak druk bezet zijn en onmogelijk overal naar toe kunnen had een redacteur op die maandagoch tend de secretaris van Allegro Vivace gebeld om wat nadere informatie te verkrijgen. Het be richt had hij nog diezelfde dag (dus nog voor de onderteke ning) in de krant gezet. Dit tot groot ongenoegen later van de secretaris van Allegro Vivace. Wat was hier nu fout gegaan? De drumfanfares hadden ver zuimd op hun schriftelijke uit nodiging aan te geven dat op de mededeling zelf een embargo (tijdstip waarvoor men niet mag publiceren) rustte tot de daad werkelijke ondertekening van de verklaring. De krant hoefde nu niet te wachten met het brengen van het nieuws, im mers, de ondertekening was louter een formele zaak. De se cretaris van Allegro Vivace voer de aan in het telefoongesprek met de verslaggever nog te heb ben gezegd dat deze pas dins dag mocht publiceren. De jour nalist ontkent dat. „Alleen van bepaalde informatie die hij ver schafte mocht ik geen gebruik maken en dat heb ik ook niet gedaan. Over de fusie zelf heeft hij het niet gehad". De drumfanfares hebben de ongelukkige gang van zaken een beetje aan zichzelf te wijten, waarschijnlijk door onbekend heid met het begrip 'embargo'. Vermoedelijk hebben ze ge dacht: de krant kan er niet over schrijven zolang er niet onder tekend is. Maar dat is te een voudig gedacht. Het artikel in het LD van 23 maart jl. over het van gemeen tewege langs de openbare weg, etc. kappen van de nodige bo men (iepen en meidoorns) in de Slaagwijk, was me uit het hart gegrepen! De inhoud ervan, te weten de recente kaalslag aan bomen in die wijk, geeft wéér eens en een keer te véél aan hoe de afdeling groenvoorziening op een haast geniepige wijze bezig is om ge leidelijk aan onze stad te bero ven van vele mooie, fors vol groeide en merendeels gezonde bomen, om daar miezerig blij vende sierperen voor terug te zetten. Dit is de afgelopen jaren vaker gebeurd en wel met zo veel mogelijk omzeilen van eventueel tegenspel (tegenwer king) door buurtbewoners. Deze gang van zaken (als blijkbaar geaccepteerde of ge sanctioneerde procedure) heeft ook bij ons met ongeveer vijf ja ren terug in de Thorbeckestraat plaatsgevonden. Ook daar en toen verdwenen mooie, de straat echt verfraaiende mei doornbomen, om er een uitein delijk minder groot aantal en nu nog steeds ielige sierpeerboom- pjes, van welke de toppen nau welijks tot de dakgoten reiken, voor in de plaats te krijgen. En naar ik zo gelezen heb, is een en ander weer gaande in de Doezastraat, als gevolg van de renovatie van het wegdek en het om die reden blijkbaar noodzakelijke rooien van een dozijn iepen (Leids Nieuwsblad 21-3 jl.). Als met al concludeer ik, dat de afdeling groenvoorziening van de gemeente er goed aan zou doen de bevolking beter dan tot nu toe te informeren over het algemene en specifieke (buurten en straten) groenbe- leid, met name waar het kappen van schijnbaar gezonde (welke normen trouwens?) bomen be treft, waarom dit nodig is en wat na afloop ervoor in de plaats moet komen. Als er al een nota over dit be leid bestaat, dan zou de afdeling er verstandig aan doen om deze nota, of in ieder geval de hoofd lijnen ervan, bijvoorbeeld in het LD te laten publiceren. De bur ger heeft er m.i! recht op om de beweegredenen ter burele voor het beleid en de praktische uit- Eind september 1994 heeft het Eu ropese Hof van Justitie een aantal belangrijke uit- over het aanvul lend pensioen. Dat is het bedrag dat na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd wordt uitgekeerd naast of samen met de AOW. Deze uitspraken zijn van belang voor vrou wen en deeltijd werkers, die van een pensioenrege ling uitgesloten zijn geweest. Het Hof bepaalde dat zij recht heb ben op deelname aan de pensioen regeling met terug werkende kracht vanaf 8 april 1976. Ook de pensioen uitvoerders in Ne derland zijn ge bonden aan de uitspraken van het Europese Hof. Zo zal bijvoorbeeld mevrouw Van Engelen (68 jaar) daar voor deel van kunnen hebben. Zij vertelde dat zij van 1972 tot 1986 16 uur per week in de thuiszorg had gewerkt. Vanaf 1986 kon ze door ziekte niet meer werken en ontving ze eerst een jaar een ziektewet- en daarna een WAO-uitkering. Bij deeltijdwerk van 16 uur of minder werkte was het niet mo gelijk om bij het pensioenfonds PGGM pensioen op te bouwen. Tussen 1976 en 1987 heeft ze daardoor geen kans gehad om pensioen op te bouwen en dat voort te zetten in de periode waarin ze WAO ontving. Omdat het vooral vrouwen zijn, die daardoor gedupeerd raken heeft de Europese rechter uitge sproken dat er alsnog pensioen reparatie in beginsel moet plaatsvinden. Mevrouw Van Engelen heeft dit gemeld aan haar pensioen fonds, in haar geval PGGM in Zeist, door een brief te schrijven met de naam van haar werkge ver, de periode dat zij gewerkt had en in de ziektewet zat en de periode waarover zij een WAO- uitkering ontving. De loonstro- ken van haar werkgever kon ze niet'meesturen want die had ze niet meer bewaard. Omdat haar werkgever Stichting Hulp Op Maat' ook niet meer als zodanig bestond na de samenwerking met verschillende andere instel lingen vielen die gegevens ook Pensioen reparatie niet meer te ach terhalen. Wel had ze nog ge tuigschriften en beoordelingen van haar werkge ver. Ook daarvan stuurde ze een afschrift mee als bewijs dat ze vanaf 1976 ge werkt had. Bij de PGGM zijn ze van plan nog dit jaar alle aan vragen die nu zijn binnen geko men in behande ling te nemen. De hoogte van de pensioenuitke ring hangt af van de pensioenop bouw, het salaris en het deeltijd percentage. Om dat er geen pre miebetaling in die periode tus sen 1976 en 1987 had plaatsgevon den zal er een kortingspercentage op de pen sioenuitkering worden ingehou den door de PGGM. Wij adviseren alle vrouwen en deeltijdwerkers (ookmannen), die vanaf 1976 geen pensioen konden opbouwen, terwijl mannen respectievelijk fulltime collega's dat wel konden, dit zo spoedig mogelijk schiftelijk te melden bij de werkgever en de pensioenuitvoerder. Indien deze laatste niet bereid is tot de pensioenreparatie, zal het van belang zijn zo veel mo gelijk gegevens te verzamelen waar en hoe lang u gewerkt hebt. Het is raadszaam dat nu vast te doen. Als niet bekend is wie de pen sioenregeling uitvoert kunt u een folder, die een handleiding biedt voor de opsporing schrif telijk aanvragen bij het Voor lichtingscentrum Sociale Verze kering (Rhijnspoorlaan 1,1091 GC Amsterdam). De titel van de folder is 'Zo zit datmet uw 'vergeten pensioen'. Bij het Meldpunt reparatie vrouwenpensioen Postbus 11590 2502 AN Den Haag kunt u met andere wagen of een ver zoek om een informatiepakket terechtstel 070-3636326, tussen 9.30 en 12.30 uur). Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92,2311 CV Leiden, tel. 167700. Open spreekuur maandagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur en donderdagavond van 18.30 tot 20.00 uur) De gemeente Leiden wil enkele voorschriften in de milieuver gunning van Schulpen Schuim bv veranderen. Tevens wil zij het bedrijf toestemming geven uit te breiden. Schulpen Schuim is gevestigd in een woonwijk (Hoge Mors). Direct naast het bedrijf bevinden zich twee ap partementencomplexen, op zeer nabije afstand wordt het bedrijf omringd door zelfstandi ge woningen, een school, flats en moestuinen. Ook bevindt zich niet ver van het bedrijf een bejaardenhuis. Schulpen Schuim had nooit mogen worden gevestigd in de Hoge Mors. Een industrie als deze behoort niet in een woon wijk, maar op een industrieter rein met een goede noodgeval- lenorganisatie en een adequate brandweer. Bij het produktie- proces van de schuimplastic materialen komt namelijk het zeer giftige HCN (cyaanwater- stof, blauwzuurgas) vrij. Proces sen waarbij giftige gassen wor den gebruikt, dan wel vrijko men zijn niet toelaatbaar in een woonwijk. De gevolgen van een noodsituatie bij Schulpen Schuim - gelet op de brand bij Cindu mag over het risk op niet te licht worden j - kunnen niet worden o\ Het gemeentebestuuf nu besloten de voorsL] van de vergunning te Deze wijzigingen kome op een verruiming van lip Niet alleen de plek ware pen Schuim zijn bedrijfg activiteiten uitvoert deze verruimingen ons bel zijn. Ook is het niet]1! eenstemming met de Cl van het milieu-denkenig laatste decennia om inl en, waar overal de limiet» den verlaagd, een vejic van limieten te geven, uv Verruiming van de vastgestelde limieten t voorschriften van de ning is absoluut niet aade baar. Tegen wijziging jK bij de gemeente tot end april 1995 schriftelijk j 1 veerde bedenkingen woor gediend; tegen de ontvni e gunning kan dat tot enpf april 1995. rft si C.Md ic (van redactiewege inpi w Er is alweer uit het Oudtesta mentische liberalisme een or gaan ontstaan dat zijn zaad ter aarde stort. Heren christelijke zakenlieden, u staat in het beeld van de rijke jongeling. Hij had bijna de wet volbracht, maar kon Jezus toch niet volgen om dat hij geen afstand wilde doen van zijn zaakjes. Jezus is geen zakenman, het beeld van de christelijke zakenlieden ver schilt zoveel ijiet Hem. God is geen vijfde vennoot en wil ook geen dividend uitgekeerd krij gen in goede werken. God is een Geest en hij wil door de Geest gediend worden en dat betekent het dag en nacht over denken van het Beeld van Jezus dat Hij de mens gegeven heeft. Jezus gestalte geven op de werkplek hoort daar ook bij, maar dat komt de zaak 'produk- tie' niet ten goede, dus voor het werk of in de pauze: dan kost het de zaak (en man) niets. Je zus is een dienaar der mensen. Wat betreft hun hogere positie om dan meer mensen te berei ken zie ik dus zo. Als dat de aard van Jezus is, waarom is hij dan niet gekomen als wereldse koning, of kerklei der, of zakenman? Deze voornoemde |d hebben hem aan het h' nageld omdat zij wistenDi woord doorgang zou viifr hun loonslaven werklielc soldaten zouden verliezar deze moeten altijd raii vlees de belangen vaita noemde heersers uitboikt verdedigen. 'Uw vriend®' zij allen' betekent Jezu>lj uit zich niet altijd zo; ley 23. Wat de kippenfokkerfl hij is zo geholpen dooi dat hij zelfs door de za_ reld wordt onderscheid» zegt, wee u, als de wefe van u spreekt. 'Wat een contract' he kenlieden, als u in waan; zus. wilt volgen? Treki' Babyion waarin u nu let het achter en volg Jezus^. voud, pas dan kan u vo^' wat betekenen, en laat f voor wat zij is, want her woonplaats voor allerleii gedierte. Dan komt er ook aan het lagemaatse g; van de leeuw binnen dü van uw wereld. <ri C. dép voering ervan te kunnen leren de tijd nog meer te wachten kan het Cronesteijnpark. U zult uw kennen. Dit ook in voorkomen- staan, nodig ik iedereen uit een ogen niet geloven! de zin (in beide betekenissen wandeling te maken door het van het woord). En om te zien 'uitgedunde' (is nog vriendelijk H. Engel, wat ons in de stad in de komen- uitgedrukt) bomenbestand in Leiden. Boos op Bolkestein, maar vooral op de zogenaamde leiders van de Partij van de Arbeid. Steeds weer slaagt de PvdA er in om zich te vervreemden van haar eigen achterban. Dit ge zien het opkomstpercentage en de uiteindelijke resultaten van de verkiezingsnederlaag van de Partij van de Ongenaakbare Premier Kok. En Felix? Felix is een bezadigde veerti ger geworden, die op wéér een verkiezingsnederlaag aangeeft dat de aflossing van zijn onge twijfeld hoge hypotheek priori teit verdient. Socialisme? Is dat niet de ach terhaalde ideologie waar die rooie rakkers van de Socialisti sche Partij zich te pas en te on pas van bedienen. Idioten. La ten ze zich liever druk maken voor de derde vakantie in een jaar of de onontkoombare aan schaf van een afwasmachine die de buren ook hebben. Armoede? Dat woord kennen we niet in Nederland. Vraag maar aan Jan die geregeld zijn rijtjeswoning in een volksbuurt verlaat om ergens in de rimboe Pronkend tot de ontdekking te komen dat we het nog niet zo slecht in Nederland hebben. Ironisch genoeg hebben die ve le buitenlandse reizen, de overi gens integere Pronk, behoorlijk wereldvreemd gemaakt. Bezuinigingen op het onder wijs, ingrepen in de sociale ze kerheid, een overspannen ar beidsmarkt, toenemende crimi naliteit en een soepel immigra tiebeleid zijn de balans die kan worden opgemaakt na een aan tal jaren regeringsbeleid van de Pvda. Allemaal zaken die de mensen met de laagste inko mens treffen. En Felix? Ook die gooit zijn verwelkte PvdA-roos in de prullenbak en neuriet met het refrein mee van de nieuwste top-1-hit in de vaderlandse volkswijken: Vader Felix, vader Felix, slaapt gij nog, slaapt gij nog, hoe lang gaat het duren, Bolkestein. dat kiezersbedrog, kiezersbe- Het resultaat van die langdu rige winterslaap was, dat Bolke stein met zijn uitspraak over buitenlanders, een groot deel van de traditionele PvdA-kiezers hun CD-stem inwisselden voor (ongewilde) stem aan de libera len. Een lage opleiding, weinig toekomstperspectief en geen vertrouwen meer in de politiek, geven velen het niet te om schrijven gevoel van onmacht. De PvdA, die zou moeten opko men voor de belangen van deze mensen, laat hen al jaren in de kou staan. Het resultaat van dit alles is dat de discussie rond allochto nen, illegalen, immigratiebeleid opnieuw werd uitgespeeld over de hoofden van de mensen die het werkelijk aangaat. Mensen uit de volksbuurten trokken zo'n 15 jaar geleden al aan de bel om te wijzen op de problemen die er zouden ont staan. Dwangmatig moesten to taal verschillende culturen naast elkaar wonen en leven. Maar vertegenwoordigers van zowel landelijke als plaatselijke politiek staken hun belerende vingertjes op: "Jullie mogen niet discrimineren": "Zijn jullie de ARCHIEFFOTO Tweede Wereldoorlog soms ver geten", riepen de jeugdige poli tici tegen de oudere bewoners in de volkswijken, die de oorlog wèl aan den lijve hadden onder vonden. Nederlanders die in de jaren tachtig hun vraagtekens zetten bij de constante toestroom van buitenlanders, kregen prompt het etiket nationalist of fascist opgeplakt. "Het is allemaal bor relpraat" was in die tijd een veel gebruikt woord in politiek Den Haag. Of de politiek het nu leuk vindt of niet; de volkswijken (ghetto's, bijna vergelijkbaar met Amerikaanse ghetto's) ra ken vol en onze Medelanders komen de laatste tijd ook te recht in de buitenwijken. Niet alleen de sociale onder klasse krijgt daadwerkelijk te maken met mede-buitenlan ders, ook de middenstanders en de beter gesitueerde vaderlan ders kunnen hun ogen niet lan ger sluiten voor de werkelijk heid. En wat zijn ze voor inte gratie! En wat juichen ze de komst van hoogst noodzakelijke asielcentra toe! Niets van dat al les. Het probleem van de al lochtonen en asielzoekers komt nu echt te dichtbij. De aanhan- gers van de WD gaan kbr hun partijleider Frits v% je, die van wanten weef gerespecteerd politicus y boe doorbreekt. Maar...tx der des vaderlands "di^ neert" niet! Stel je voor! Het tragische is dat met een minimuminkoC de WD hebben gesten alle gevolgen van dien: •huurwoningen, slechte r ningen voor bejaarden. Kom, Partij van de3 laat u wereldvreemde Ir eens varen. Dankzij jui heel veel linkse menseif( WD-hoek gedreven. Be)1 u de problemen ten r van de integratie van buif ders heeft onderschat. Eit wat aan! Als iedereen om zicb kijkt en de huidige proi- eerlijk bekijkt waarmee i te maken heeft, zoal werkloosheid en een aai ke staatsschuld, deins d terug voor impopulaire i gelen. Of het nu om ii tiebeleid gaat of ontwilt geld. Partij van de Arbeii helder en eerlijk naar ui tionele achterban toe. traditionele achterban hier wonenede Medj weer een rechtvaardi] komst. En, Partij van de maak niet opnieuw de een schoolmeester de die het werkelijk aangaf te lezen en het vingert steken. Want vergeet rf het juist deze mensen! volkswijken zijn gewed Achmed en Mohammel jaren zestig hebben op gen. Niets was hun te deze nieuwkomers te heil Hoezo fascisten? Felix* wakker? (Van redactiewege in

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18