.louxv meer huizen ™et natuur het werk doen' Ook van een balkon is iets moois te maken' D66: bibliotheek in basisscholen plaatsen 'Kluis' onder de hamer Rijn Veenstreek Inwoners van Rijnwoude mild over ecologisch groenbeheer Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 Startersavond Degenen die een eigen bedrijf willen beginnen, kunnen dins dag 11 april weer terecht op een van de startersavonden die de Kamer van Koophandel, het In stituut Midden- en Kleinbedrijf en de Stichting Werkgelegen heid gezamenlijk organiseren. Aan de orde komen onderwer pen als: waar moet je beginnen, hoe bepaal je omzet en bruto winst, belastingen en veel voor komende valkuilen. De bijeen komst is van 20.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden bij de Stich ting Werkgelegenheid, in een bijgebouw van het Olga Com plex aan de Evertsenstraat 99 in Leiden. Opgave en inlichtingen via 071-146878 (José ten Kroode). Cursussen Bij de Stichting Werkgelegen heid Leiden beginnen binnen kort extra cursussen 'Boekhou den' en 'lm- en Export', nadat deze eerder waren volgeboekt. De lessen zijn bedoeld voor be ginnende ondernemers. Boek houden begint op 18 april, Im- en Export op 11 mei. Meer in formatie bij de stichting: 071- 146878. Autoschade Straver Autoschade Service heeft een nieuw onderkomen aan de Amphoraweg 16D in Lei den. Het bedrijf richt zich op autoreparaties, schadeherstel, spuitwerk en onderhoud. Bo vendien geeft het advies en ver zorgt het bedrijf vervangend vetvoer. JACOBSWOUDE LIESBETH BUITINK Wanneer de bibliobus voor Ja- cobswoude te duur wordt, kun nen in de acht basisscholen bi bliotheken worden ingericht. De ouderen moeten toegang tot de bibliotheek houden door hen met bijvoorbeeld een reiskos tenvergoeding te stimuleren lid te worden van de leeszaal in Al phen of Leiderdorp. Dat idee lanceerde D66 gisteravond in de commissie welzijn. De gemeente Jacobswoude maakt al sinds jaar en dag ge bruik van de bibliobus, de mo biele leeszaal die wekelijks de vier kernen aandoet. De laatste jaren zijn de kosten voor die voorziening echter fors geste gen. De commissie welzijn dis cussieerde daarom over de vraag of de kosten nog opwegen tegen de voorziening. De com missieleden vonden unaniem dat de bibliobus zo lang moge lijk behouden moet blijven. Jacobswoude betaalt per in woner bijna 13 gulden voor de bibliobus en is daarmee één van de goedkoopste in de regio. Echte alternatieven voor de voorziening zijn er niet. Een ei gen bibliotheek zou de gemeen te nog meer geld kosten en bo vendien niet voor alle kernen even goed bereikbaar zijn. Een deel van de commissie had daarom wel oren naar het D66-plan. De Jacobswoudse kinderen en ouderen zouden zo toegang houden tot de biblio theekvoorziening, zonder dat het de gemeente veel geld kost. „Maar dan moet het wel goed gecoördineerd worden", voegde D66'er H. Dambrink toe. Wethouder L. Bruins (Ge meentebelang) zegde toe het plan te onderzoeken. „Als we er kwalitatief niet op achteruit gaan en het financieel niets uit maakt, is het goed om het eens door te rekenen." RUNSATERWOUDE LIESBETH BUITINK Het braakliggende terrein aan de Herenweg in Rijnsaterwoude, naast de Breenkade, wordt waarschijnlijk geveild. Eigenares van de grond is de gemeente, die het terrein jarenlang in eigendom heeft gehouden 'als appeltje voor de dorst'. Onder ambtenaren stond de grond daarom bekend als 'De kluis', goed voor een flinke op brengst. Burgemeester en wethouders verwachten ten minste een miljoen gulden te verdienen. De 1600 vierkante meter is volgens burge meester W. van Beek goed geschikt voor de bouw van een luxe wo ning. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken over het plan. De 'kluis' is het enige stuk grond aan de Herenweg waar vandaan rechtstreeks uitzicht is op het Braassemermeer. Bij verkoop kan wel langs de crfscheiding het voetpad naar het meer behouden blijven. „We hebben zelf ook gemengde gevoelens, maar het financiële as pect geeft de doorslag. Het is zonde om een commercieel aantrek kelijk object renteloos in beheer te houden. We zijn geen spaar bank", aldus Van Beek. De opbrengst van de grond zou ten goede moeten komen aan een opknapbeurt van de oever van het meer. OENSDAG 5 APRIL 1995 i. A ll/DlYIO/lO K AY\ Kweker Gaveshi krijgt Groene Trofee van Milieudefensie Alkemade tHANDEL EN WANDEL e gemeente Alkemade mag wellicht toch meer huizen 5uwen. Het dorp valt voortaan onder het regiem van helfn ander streekplan en binnen het provinciaal bestuur iter jan stemmen op om Alkemade dan meteen wat extra ie bit ijenkEMADE/PEN HAAG SingONICA WESSELING nie tdsukemade mag nu nauwelijks luwen: het dorp valt onder de 1 ^»els van het Groene Hart en •ofdïwel de provincie als het rijk o<jn daar heel zuinig met bouw- renjogelijkheden. Alkemade is op s migen uitdrukkelijk verzoek e& frergegaan van streekplan-oost ils ar streekplan-west. In streek- entfan-oost (het streekplan van 'inret Groene Hart) mogen ge- najeenten niet uitbreiden buiten mtee dorpsgrenzen. Bouwen voor e eigen bevolkingsaanwas is ïlfs niet toegestaan. Natuur en Ldschap in het open oostelijk deel van Zuid-Holland moeten voorrang krijgen. Het gemeentebestuur van Alkemade vindt dat het dorp bij de Leidse regio hoort. Vanuit het idee dat overgang van het ene streekplan naar het andere wellicht ook verruiming van de bouwmogelijkheden oplevert, heeft het gemeentebestuur dit verzoek ingediend. En met suc ces. Niet dat de overgang het dorp opeens kansen geeft om veel meer te bouwen of veel meer bedrijven zich laten vesti gen, maar er gloort hoop. Zowel het CDA als de WD binnen het provinciaal bestuur vinden dat bij de herziening van streek plan-west de positie van Alke- rtBromfietser breekt sleutelbeen I j ji<nuPEKERK aan den run Een 17-jarige bromfietser uit Koudekerk «is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op de Hondsdijk HTF1 zÜn woonplaats. De jongen reed door nog onbekende oorzaak legen een lichtmast. Daarbij brak hij een sleutelbeen. Hij is over gebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Apparatuur gestolen uit kelderbox erbi- m> 'alphen aan den run Geluidsapparatuur ter waarde van duizen- d^den guldens is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit ereteen kelderbox aan de Wederikstraat in Alphen. Meegenomen '8e,lwerden; een videorecorder, televisie, koffiezetapparaat, 40 vi- 'n üdeobanden, 60 cd's en een verlichtingsbalk. De waarde bedraagt ortIruim 5000 gulden. De goederen waren door een familielid van e'de bewoner tijdelijk in de box opgeslagen in afwachting van n 'woonruimte. Vermoedelijk is de box met een valse sleutel ge- J^°(opend. Nu bij uw aankoop v.a. f 2500 MEUBELPROMÊNADE KATWIJK Ai" Consumenten-tuinheurs in Plantarium Hoe wil de gemeente Rijnwoude het wankele draagvlak voor het ecologisch groenbeheer ver stevigen? Na anderhalf uur college stelt de verte genwoordiger van Milieudefensie de vraag waar de hele voorlichtingsavond om begonnen was. „Ik heb nog helemaal geen wankel draagvlak ge proefd vanavond", schiet milieuwethouder M. Vorenkamp-van de Westeringh (WD) instinctief in de verdediging. Inleider A. Koster weet echter te vertellen dat de invoering van een ander be heer net als iedere verandering overal en altijd weerstand opwekt. Alleen met goede voorlichting kunnen de tegenstanders worden overtuigd, al dus Koster. Dat geeft de wethouder moed. Zij kondigt aan dat de gemeente deze zomer met een folder komt over de nieuwe vorm van groen beheer. Die folder komt overigens net als de voorlich tingsavond van gisteren minstens een jaar te laat, zo moest Vorenkamp tot haar spijt bekennen. Vorig jaar stopte Rijnwoude plompverloren met het regelmatig maaien van grote stukken gras binnen de bebouwde kom. Nadat het onderhoud van de plantsoenen al een paar jaar niet om over naar huis te schrijven was, werd het tomeloos groeiende 'gras opgevat als de zoveelste bezuini ging. Het was echter ecologisch groenbeheer en hoewel de grasmaaier in plaats van iedere week nog maar twee keer per jaar langskwam, was het bepaald geen bezuiniging. Het ecologisch beheer werd niet alleen zonder uitleg ingevoerd, het ging ook meteen met de botte bijl. Eén van de dia's van Koster: de dijk tussen de Zuidsingel en de Frans Halsstraat in Hazerswoude-Dorp. „Dat prikkelt de fantasie", stelt de bioloog verlekkerd vast. „Je kunt er hooiland invoeren of ruig gras land. Maar je zit er midden in de bebouwing, dus je moet er ook honden kunnen uitlaten en kun nen recreëren." Vervolgens laat hij een aantal di a's zien van soortgelijke situaties, waarin steeds een deel is gladgeschoren, terwijl op een ander deel de wilde planten welig tieren. „Dat multi functionele moet er in zitten." De tientallen bezoekers van de voorlichtings avond waren ondanks de schoonheidsfoutjes re delijk mild. Er werd zelfs meer geklaagd over het onkruid op straat, de vogels die hesjes uit tuinen pikken en de vergrijzing van de volkstuinvereni ging dan over het feit dat de motormaaier nog maar zo weinig van stal wordt gehaald. Nu er op de voorlichtingsavond geen opstand is uitgebroken, zal de politiek zo goed als zeker besluiten om door te gaan op de ingeslagen weg van weinig maaien en maaisel afvoeren. Door de geleidelijke verarming van de grond zullen vol gens Koster gras, brandnetels en distels steeds meer worden vervangen door boterbloemen, pinksterbloemen en fluitekruid. mKEES VAN KUILENBURG ai: aaNog voor de eerste bezoeker jfbinnen is, weet Joop Maas het rst,vrijwel zeker. De 20.000 bezoe- pflkers die nodig zijn om de eerste rjbiponsumenten-tuinbeurs in het Plantarium tot een financieel ve«ucces te maken, komen er. „Er 05is zoveel moois te zien, dat we Qfldat aantal zeker halen. Vorig jrjaar kwamen er al 6000 bezoe- \Jcer tijdens een kleine show in Ughet Beursgebouw in Boskoop", r$egt Maas uit. De kweker is voorzitter van de _j>tichting Consumenten Tuin- ~~beurs. De beurs wordt gehou- ieeden in Plantarium-gebouw aan de Hoogeveenseweg in Hazers- woude-Dorp. De beurs begint e9Goede Vrijdag en duurt tot en tpfdinsdag na Pasen. Op eerste ^paasdag is de beurs gesloten. „Al zo'n jaar of twintig orga niseert de VW in Boskoop met >r>Pinksteren de azaleatochten il'Moor ons sierteeltgebied. Tevens 'giWordt dan een kleine show door '^enkele kwekers gehouden. We hadden het idee dat er meer 30'van te maken was. Vandaar dat fis besloten om zelf een dergelij ke beurs te houden. Vooral om- «dat het Plantariumgebouw in Wazerswoude er inmiddels 'Stond", vertelt Maas. In totaal zijn er ruim honderd raleelnemers. Het 'groen' neemt Miaarbij een ruime plaats in. (Speciaal voor de showtuin zijn diverse soorten azalea's, rodo dendrons. sierkersen en andere eóiplanten in bloei getrokken. ^.Buiten staan ze alleen nog iuimaar in blad, terwijl de planten ffin de hal in volle bloei staan", tëJujkt Maas al vooruit, m Daarnaast staan er veel jtipnarktkramen waarop alles wat met tuinieren te maken heeft te Joop Maas: „Nu staat alles nog alleen maar in het groen. Straks is het in de hal een bloemenzee." foto ben de bruyn koop is. Van planten tot en met gereedschap. Verder vijvers, di verse hekwerken en vele vor men van verlichting. Hoveniers en leerlingen van de tuin bouwschool leggen voorbeeld tuinen aan. Ook zijn er demon straties, lezingen, films en dia's. „Kortom, er is van alles te bele ven en voor elk wat wils. Niet al leen voor mensen met een enorme tuin, maar ook voor de bewoner van een flat. Ook van een balkon is iets moois te ma ken." Een in het oog springend on derdeel is de afdeling beeldende kunst. Zo'n 25 kunstenaars heb ben objecten ingestuurd die op de een of andere manier een re latie hebben met tuin of de na tuur. Beelden in brons, kera miek en kunstwerken die zijn vervaardigd uit andere materia len. De meeste kunstwerken zijn te koop. De beurs begint vrijdag 14 april om 10.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Zaterdag, tweede paasdag en dinsdag zijn de ope ningstijden van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen 12,50 gulden, houders van een 65-pluspas be talen 10 gulden en kinderen tot 12 jaar 7,50 gulden. made nog maar eens goed moet worden bekeken. Blij Burgemeester A. Meerburg is bijzonder blij met de wijziging. „Alkemade neemt in het Groe ne Hart een uitzonderingsposi tie in. We zijn de enige gemeen te die, binnen de bestaande ge meentegrenzen, nog heel veel woningen kan bouwen. Er is bij ons ruimte genoeg in de dorps kernen. Zo'n terughoudend bouwbeleid is dus niet op zijn plaats. Wij kunnen bouwen zonder aan de grenzen van het Groene Hart te tornen." Meerburg vindt zijn dorp qua karakter veel meer 'passen' bij de Leidse regio en dus bij streekplan-west. Nu die ver schuiving gelukt is, heeft hij zijn hoop gevestigd op de herzie ning van het streekplan-west. „Wellicht dat we dan meer mo gen bouwen." Jacobswoude verhoogt forensenbelasting JACOBSWOUDE De woonforensenbelasting in Jacobswoude gaat met 12,5 pro cent omhoog. De eigenaren van stacaravans, woonschepen en zomerhuisje krijgen daarmee eenzelfde belastingverhoging als begin dit jaar op de onroe- rend-zaakbelasting is toegepast. De woonforensenbelasting bedraagt jaarlijks tussen de 329 en 619 gulden, afhankelijk van de waarde van caravan, woon ark of huisje. Jacobswoude on derzoekt daarnaast de mogelijk heid om permanente bewoning van woonboten vanaf volgend jaar te belasten met een zoge noemde roerend-goedbelasting. De woonforensenbelasting zou voor die lacobswoudenaren dan komen te vervallen. Familieleden of kennisssen ma ken nog wel eens de opmerking dat kweker Gaveshi nog een hoop te doen heeft in de kassen. „Daar bedoelen ze dan mee dat er nog al wat onkruid staat dat eigenlijk snel moet verdwijnen. In hun denkwijze past onkruid niet in een kas. Bij mij staat het niet in de weg. Het past bij mijn ideeën over biologisch werken. Dergelijke opmerkingen raken mij dan ook niet meer. Ik heb geleerd er mee om te gaan", legt de kweker uit Nieuwe We tering uit. Ook bij de afdeling Alkemade van Vereniging Milieudefensie is de werkwijze van Geveshi - hij is geïnspireerd door Bhag- wan en zijn naam betekent on derzoeker - opgevallen. Voor zijn activiteiten krijgt hij mor genavond de Groene Trofee. Dit jaar wordt de onderscheiding voor de twaalfde keer uitgereikt. „Omdat hij tegen de wind in en met alle problemen die zich hebben voorgedaan een bedrijf in stand heeft weten te houden. Een voorbeeld voor anderen. Voor de consument moet het dan ook een aansporing zijn de ze produkten te kopen", luidt het 'juryrapport' van Milieude fensie. Een prijs die Gaveshi - Henri Reus is zijn eigenlijke naam - niet veel doet. „Het klinkt mis schien hard of eigenwijs, maar ik doe dingen puur en alleen voor mezelf. Uit eerbied voor de natuur ben ik op mijn manier bezig. Ik stam uit een gangbare landbouwfamilie en vind het leuk om te laten zien hoe het ook anders kan. Niet met het idee dat iedereen mij moet vol gen. Dat moet uit iemand zelf komen. Vroeger vocht ik bij wij ze van spreken tegen de wereld. Dat is niet meer het geval. Wel vind ik het leuk om er over te praten. Ook met collega-kwe kers in het dorp." De 34-jarige kweker kwam er op de hogere tuinbouwschool Gaveshi bezig met het snijden van sla. „Als er onkruid tussen staat, lig ik daar niet wakker van." foto ben de bruyn achter dat hij op het verkeerde spoor zat. „Als je de taal niet spreekt, doe je daar niet mee. In die tijd was er veel activiteit op het gebied van politiek, de vre desbeweging en ontwikkelings hulp. Volgens mij moest de vre de op een andere manier wor den gezocht. Dus werd ik niet voor vol aangezien. Door veel over de Bhagwan te lezen, be merkte ik dat ik toch niet de enige was die er zo over dacht. Op die manier leerde ik ook mijn eigen waarden en normen en realiseerde ik mij dat onze cultuur juist beperkingen op legt", aldus de inwoner van Nieuwe Wetering. Gedachten en opvattingen die Gaveshi ook gebruikt bij zijn bedrijf dat hij acht jaar geleden heeft overgenomen. Hij teelt hoofdzakelijk groente dat direct aan zogenoemde groenwinkels wordt geleverd. De kweker werkt daarbij samen met drie collega's die volgens hem de zelfde ideeën hebben. Volgens de inwoner van Nieuwe Wetering gebruikt hij bij zijn werk geen schadelijke bestrijdingsmiddelen en mest stoffen. Ook kent de kweker geen computergestuurde groei processen. „Hier moet de na tuur het werk doen", legt hij uit. „Al loop je daarbij soms wel veel risico. Als het om de een of andere reden slecht groeit, kun nen collega's dat bijsturen door het toevoegen van bijvoorbeeld meststoffen. Dat doe ik niet. Dus is het eindresultaat bij ons veel minder en doet zich finan cieel wel eens een behoorlijke tegenvaller voor. Dat is de keuze die wij gemaakt hebben.". Dat het onkruid daardoor meer kansen krijgt, lijkt duide lijk. Om dat zoveel mogelijk te beperken, legt Gaveshi een doek over het te beplante ge deelte in tuin of kas. Tussen de kroppen sla staat dan ook heel weinig ongewenst groen. „En als onverhoopt wat tussen groeit, lig ik er ook niet van wakker. Ook onkruid heeft zo zijn positieve kanten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15