Vlietwijk in ruimer jasje 'Burgers voeren actie als overheid stom zit te doen' Bewoners blijven tegen showroom gekant Duizenden guldens voor cultuur in Leidse regio Leiden Regio Gemeenten investeren weinig Oegstgeest laat dure nota maken MODEFLITSEN WARNECKE MODE 8? "OENSDAG 5 APRIL 1995 13 chef henny van egmond.071 556414, plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Controles tegen sluipverkeer ^assenaar De politie van Wassenaar heeft gistermiddag en - vond en de dag ervoor grootscheepse verkeerscontroles gehou- ,en op de kruising Buurtweg/Landscheidingsweg. De actie was tricht tegen sluipverkeer dat op de kruising alle verkeersregels 0®n zijn laars zou lappen. In totaal werden er gisteren 41 bekeu- Ingen uitgedeeld en de dag ervoor dertig bromfietser loopt beenletsel op ^assenaar Een zeventienjarige bromfietser uit Katwijk is gister avond gewond geraakt aan zijn onderbeen toen hij op de Rozen- B<%einstraat in Wassenaar verzuimde voorrang te verlenen aan po'en auto. De bestuurder van deze wagen, een 33-jarige man uit yassenaar, kon de Katwijker niet ontwijken. Eerder op de dag iterd een 69-jarige Wassenaarse fietser met eveneens beenletsel laar het ziekenhuis gebracht na een botsing op de kruising Cra- jenburghlaan/Prof. Molenaarlaan. De man had eveneens geen oorrang verleend aan een auto. 3ud-wethouder Heyl overleden rr^ARMONDOud-wethouder Willem Koenraad Heyl van War mond is onlangs overleden. Heyl is gisteren op de hervormde begraafplaats in Warmond begraven. Heyl was wethouder in de D$eriode 1961-1966. Hij was van protestant-christelijke huize en nriat min of meer zelfstandig in de gemeenteraad. De oud-wet- pnjouder is 89 jaar geworden. Ecoteams in Oegstgeest ^egstgeest Oegstgeest krijgt ecoteams. Op dinsdag 11 april rvordt hierover een informatie-avond gehouden in het gemeen- ehuis. Een ecoteam is een groep van zes tot tien personen of tuishoudens die gezamenlijk proberen hun huishouden en 'da delijks leven' milieuvriendelijker te maken. Elke maand zijn er bijeenkomsten waarop tips en ervaringen worden uitgewisseld, "jet instellen van ecoteams is een initiatief van de internationale irganisatie Global Action Plan for the Earth. Riet Dekkers houdt voordracht voor 'hoge heren DEN HAAG/LEIDERDORP Nog niet eerder had ze voor zo'n groot en zo'n hoog opge leid publiek gestaan. De Leider- dorpse actievoerster Riet Dek kers was gistermiddag uitgeno digd bij de Vereniging van Ho gere Functionarissen van de Rijkswaterstaat (VHF) in Den Haag om een lezing te houden over haar drijfveren om actie te gen de overheid te voeren. Aan een lange tafel met naambord jes en microfoons zat Dekkers temidden van hotemetoten als J. Donner, voorzitter van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, G. Teisman, docent aan de Erasmusuniversi- teit en W. van Gelder, commis saris van de koningin in Zee land. Dekkers was de enige in het gezelschap die zich geen meester, doctor of ingenieur mocht noemen. Ook de onge veer 130 aanwezigen, bijna alle maal mannen, waren niet van de straat geplukt. 'Leden van de VHF', valt in een informatiefol der te lezen, 'zijn werkzaam, of werkzaam geweest, in een func tie met een academisch werk en denkniveau (schaal tien en hoger)'. Het thema van de bijeen komst was 'grote infrastructure le projecten' en wat daar zoal bij komt kijken. ..Projecten als de Betuwelijn, HSL en de Wes- terscheldetunnel hebben een aantal zaken gemeen. Er is veel geld mee gemoeid, er zijn meer dere bestuurslagen bij betrok ken en ze roepen bijna altijd weerstand op bij een deel van de bevolking", leidde voorzitter Dronkers de bijeenkomst in. De sprekers gingen daarbij in op de vraag hoe naar hun mening het proces van besluitvorming ver beterd kan worden. Volgens de meeste sprekers is die verbete ring hard nodig. Zo zouden alle betrokkenen bij dit proces (zo wel burgers als overheden) hun oogkleppen moeten afdoen en beter naar elkaar moeten luiste ren. Ook zouden de verschillen de overheden (Rijk, provincie en gemeente) moeten kijken wat ze gemeenschappelijk heb ben in plaats van elkaar als te genstander te zien en puur hun eigen lokale, regionale of lande lijke belangen te verdedigen. Leuk mens De organisatoren hadden Dek kers uitgenodigd omdat het hen 'zo'n leuk mens' leek, aldus Marthe Fuld van de VHF. ,,Een bestuurslid had haar wel eens gehoord op de lokale radio. Hij dacht dat zij wel in staat zou zijn om op een leuke manier te vertellen over de acties die ze voert." Dekkers viel met haar speech meteen met de deur in huis. Aan de zorgvuldig afgewogen oordelen en nuanceringen van de andere sprekers had Dekkers geen boodschap. ,,Er is mij ge vraagd om iets te vertellen over de beweegredenen om actie te voeren. Je kan daar ingewikkel de verhalen over houden. Maar het is simpel. Burgers gaan actie voeren als de overheid stom zit te doen en de burgers onfat soenlijk behandelt en dat niet wil toegeven." Commissaris van de Koningin in Zeeland, Van Gelder, vergeleek het beeld dat Dekkers schetste van haar strijd met de overheid met 'het beeld van een regeringsleger in ge vecht met een guerillaleger waarbij om elke grasspriet wordt gestreden'. Uitgebreid ging Dekkers op de haar zo kenmerkende wijze in op overheden die 'bezwaren niet behandelen, maar bezwa ren afdoen, niet willen luisteren naar de burgers en niet achter dat bureau vandaan willen ko men om te kijken of burgers misschien gelijk hebben'. Ge <ia Iriiurthuis Vlietwijk aan de Prof. Eykmanhof in Voorscho- n wordt binnen afzienbare tijd uitgebreid. De gemeen- stelt 25.000 gulden beschikbaar voor een dringend Dodzakelijk verbouwingsplan. Het bestuur van Vlietwijk ^•aagt al geruime tijd om uitbreiding. De gemeente er- otant de noodzaak en geeft hoge prioriteit aan de verbete- ng van de accommodatie. xdrschoten frank buurman 1(: ^etwijk beschikt nu over een 5 finite van honderd vierkante eter voor de grotere wijkacti- Jieiten, een ontmoetingsruim- als sociaal trefpunt en een teciale ruimte voor de jeugd, .les bij elkaar gaat het om °'eer dan driehonderd vierkan- -meter. In vergelijking met de lurthuizen Bloemenwijk- _joschgeest en buurthuis aord-Hofland is dat nogal ka- De andere twee buurthui- jjjta hebben in de afgelopen ja- ro— ren goede, moderne accommo daties gekregen. Het buurtwerk in Vlietwijk (en de omliggende wijken Centrum en Bijdorp) stagneert wegens ruimtegebrek. Zo is het moeilijk om regelmatig terugkerende activiteiten te or ganiseren omdat ruimten ge deeld moeten worden. De gemeente erkent dat de activiteiten van buurthuis Vlietwijk in een behoefte voor zien. Voldoende wijkbewoners doen er aan mee. Er zijn diverse mogelijkheden om Vlietwijk meer ruimte te ge- salem, een migrantenorganisa- den gezocht. Aangezien Assa- tie, te geven. Assalem is ook on- lem ook met ruimtegebrek dergebracht in het pand aan de kampt ligt het voor de hand bij Prof. Eykmanhof, maar heeft de verbouwing/uitbreiding zo- een eigen ingang. Het probleem wel het clubhuis als de migran- is dan echter dat voor Assalem tenorganisatie meer ruimte te ven. Het meest voor de hand ligt een aanbouw aan het buurt huis. Het bestemmingsplan maakt dat mogelijk en er is ook plaats voor. Er is ook over ge dacht om het buurthuis de twee vertrekken van de Stichting As- een nieuwe ruimte moet wor- geven )p oude terrein garagebedrijf Baak «oorschoten joost panhuysen 11 bouw van een showroom lom garagebedrijf Baak aan de 2Bstkant van de Veurseweg uit op grote bezwaren bij de nwonenden. Zij willen dat het aidde terrein van het vorig jaar iiiiar de oostkant verhuisde ga- Wgebedrijf uitsluitend voor wo- vingbouw wordt gebruikt, zo eieek gistermiddag tijdens een 2|ormatiebijeenkomst in de Ouden Leeuw. M. Laernoes (hoofd ruimtelijke ordening) legde de zaal het plan voor om op het terrein een showroom met drie bovenwo ningen te laten verrijzen. De omwonenden, die sinds het ver trek van het garagebedrijf geen overlast meer te verduren heb ben, zien de showroom als een nieuwe aanslag op hun woon genot. De vrees bestaat dat de showroom veel verkeer zal aan trekken. In een kritische brief aan de gemeente formuleert C. van der Hulst nog een ander be zwaar: „Vanuit de woningen boven de showroom zullen de bewoners zo in mijn tuin kun nen kijken." Laernoes benadrukte dat er van een officieel plan nog geen sprake is. „Deze bijeenkomst is juist bedoeld om de meningen te peilen." Architect Verbeek verwoord de de reactie van de zaal op zijn plan als een 'koude douche'. „De tweede mogelijkheid is dat er een aparte showroom wordt gebouwd achter bestaande hui zen. Zoiets kan binnen het be stemmingsplan en zonder in spraak worden gerealiseerd. Dat is het alternatief, maar mijn plan biedt meer parkeerruimte en meer verkeersveiligheid. Bo vendien wordt de afstand tot de woningen groter. Als vakman begrijp ik niets van uw bezwa- aieze boerderij aan de ofin Klaverweydeweg Hoogmade is pre- ïs 120 jaar oud. ïgBstijds is hij ge- t,»uwd op de resten jun een voorganger, ere in een zeer slechte haat verkeerde. Links tut zomerhuis dat 350 mar oud zou zijn. Al ans zo wordt ge- hatdoordeskundi- uin. Het pand wordt je57 jaar bewoond n»or de familie Van mhie. Voor en naast 15.' boerderij karakte- _Jtieke kastanjes, lin- fn en knotwilgen. Inze fotograaf Wim Jkman doorkruist da- naijks een groot deel gn de streek om het zfiuws voor de krant efceeld vastte leggen, lefdens die ritten komt jaf langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di- ifcct hot news vormen, ataar het zeker waard bh om te presenteren. lach en instemmend applaus steeg op toen Dekkers vertelde dat ze het eigenlijk vooral aan de stok had met lagere overhe den, en ze eruit flapte dat je die 'desnoods maar moest ophef fen'. „Ik heb het minste last met hogere overheden. Ik ben het niet altijd eens met Rijkswater staat, maar ze doen ook heel goede dingen. En er wordt ten minste naar je geluisterd. Er zit ten fijne mensen bij." Na de le zingen werden alle aanwezigen in groepjes ingedeeld om met elkaar verder te discussieren. Daarbij viel op dat veel functio narissen van Rijkswaterstaat, in navolging van de sprekers, graag anders met besluitvor ming om willen gaan. Ook zei den ze het nodig te vinden om beter naar de burgers te luiste ren. „De moeilijkheid is alleen dat er mensen zijn die overal brieven op schrijven. Welke moet je serieus nemen?", stelde een ambtenaar. Een 70-jarige voormalige ambtenaar van Rijkswaterstaat had een pessi mistische kijk op de zaken. ..Het zijn lezingen van een stelletje idealisten. Elke oplossing leidt tot nieuwe problemen. Wat je ook verandert, er blijft altijd ge zanik. Je kunt het maar beter zo laten." Riet Dekkers sprak gisteren voor een zaal met hoge functionarissen van Rijkswaterstaat, maar vaak is ze op een andere manier in het nieuws. Op 19 april 1993 bijvoorbeeld moest ze na een actie mee naar het politiebureau. foto henk bouwman den haag jan kuys Regio Leiden blijft achter bij rest van het land Leiden bijna op alle gebieden lager geïnvesteerd. Dat geldt voor ondermeer investeringen in algemeen bestuur, nutsbe drijven, onderwijs, cultuur en recreatie, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting en volksge zondheid. Opvallend zijn de achterstanden op de gebieden verkeer en vervoer en sociale voorzieningen. Waar veel Ne derlandse gemeenten extra hebben geïnvesteerd in verkeer en vervoer, gemiddeld 128 gul den per inwoner, blijft de regio Leiden daar ver bij achter: 48 gulden per inwoner. Voor socia le voorzieningen investeerde de regio vorig jaar drie gulden per inwoner tegenover landelijk een bedrag van 14 gulden. De gemeentelijke investeringen in de regio Leiden zijn vorig jaar ver achtergebleven bij het lan delijk gemiddelde. Landelijk ge zien hebben gemeenten in 1994 gemiddeld 724 gulden per in woner geïnvesteerd. In de regio Leiden was dat 531 gulden per inwoner. Over het gehele land geno men hebben gemeenten vorig jaar opnieuw minder geïnves teerd: een procent minder dan het jaar daarvoor. In 1993 had een afname van de investerin gen plaats met vijf procent. Tus sen 1989 en 1993 daarentegen namen de gemeentelijke inves teringen jaarlijks gemiddeld nog met zo'n tien procent toe. Berekeningen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) tonen een afname van in vesteringen in stadsontwikke ling, woningbouw en reiniging. Gemeenten kochten daarente gen meer grond en investeer den landelijk vooral in verkeer en vervoer en waterstaat. Op merkelijk zijn de grote regionale verschillen in de investeringen. In Groot-Rijnmond bijvoor beeld is bijna twee keer zoveel geïnvesteerd als het landelijk gemiddelde, ofwel bijna drie keer zoveel als in de regio Lei den. In vergelijking met het lande lijk gemiddelde is in de regio Maar de omwonenden maak ten duidelijk elke variant af te wijzen. Met genoegen consta teerden sommigen in de zaal dat de heer Baak, eigenaar van het garagebedrijf, hun voorkeur voor een showroom aan de overkant van de Veurseweg fei telijk deelt. De Voorschotense politiek, die het bedrijfsterrein aldaar niet wil laten botsen met (alweer) aangrenzende woning bouw, zal zich opnieuw moeten beraden. oegstgeest loman leefmans „je zou voor dat geld zoveel leuks voor ouderen kunnen doen." Dat was de reactie gis teravond van het Oegstgeestse VVD-raadslid I. Kotterman, die reageerde op het feit dat de ge meente voor 36.000 gulden door een onderzoeksbureau een zogeheten 'ouderennota' laat opstellen. Kotterman vindt dat te veel geld en ook andere raadsleden, waaronder die van Leefbaar Oegstgeest, zijn het met haar eens. „Het is niet zomaar een notaatje. Het wordt een com plete beleidsnotitie waarop de gemeente haar beleid kan af stemmen en waar de gemeente raad haar keuzes op kan base ren", verdedigde CDA-wcthou- der G. Kempen het voorstel. Ambtenaren van de gemeente Oegstgeest zouden ook zo'n no ta kunnen maken maar geble ken is dat die dan pas over een jaar klaar zou zijn. En de ge meente wil snel haar ouderen beleid kunnen bepalen. In de eerstvolgende raadsver gadering komt het onderwerp opnieuw aan de orde. Als u nog niet in de gelegenheid bent geweest, om de nieuwe voorjaarsmode te bewonderen, zouden wij u graag begroeten op onze open huisdagen. donderdag 6 april vrijdag 7 april zaterdag H april Tijdens deze dagen presenteren wij u de kollcktie met modeflitscn. U wordt getrakteerd op koffie met een gebakje en bij aankoop krijgt u een leuke verrassing. Koopzondag 9 april open Brccstraat 151, Leiden. Tel. 071 -12 45 86 Dure vergunning voor Dillenburg leiderdorp maar had de gelegenheid moe ten krijgen om hiervoor finan ciële dekking binnen de begro ting te vinden, aldus de com missie. De gemeente moet de nota dus intrekken. De Stichting Huis ter Does, die protesteerde tegen een rekening voor een ge bruiksvergunning van 1756 gul den, kreeg van de commissie beroep- en bezwaarschriften geen gelijk. Deze vergunning is nodig voor de recreatiezaal, waar meestal meer dan vijftig mensen bij elkaar zijn. De stich ting die hiervan ruim van tevo ren op de hoogte was gesteld, moet de legeskosten gewoon betalen, aldus de commissie. Het Leiderdorpse verzorgings huis De Dillenburg heeft on langs met succes de commissie beroep- en bezwaarschriften in geschakeld. Het huis moest voor een gebruiksvergunning een bedrag van ruim 5000 gul den betalen. Zo'n vergunning is nodig voor ruimten waar in de regel meer dan vijftig mensen aanwezig zijn. De commissie vindt echter dat de gemeente De Dillenburg eerder had moe ten voorbereiden op de kosten die aan zo'n vergunning zijn verbonden. De Dillenburg is weliswaar 'vergunningplichtig', leiden monica wesseling Leiden en Leiderdorp krijgen van de provincie Zuid-Holland enkele tienduizenden guldens subsidie om kunst en cultuur 'dichter bij de mensen te bren gen'. Zo krijgt het Jazzpodium hothouse 2500 gulden, wordt het regionaal openluchtfestival in Leiderdorp met 2000 gulden ondersteund en gaat er 10.000 gulden naar het 'workshopdorp' in Leiden. Voor 1995 heeft de provincie in totaal 750.000 gulden gere serveerd voor eenmalige kunst projecten: van dat bedrag wordt nu alvast 160.000 gulden ver deeld. Half mei, ten tijde van He melvaart, worden er in het LAK- fheater in Leiden workshops voor jongeren gehouden. Mede werkers van bekende culturele scholen uit het buitenland, zoals de Italia Conti Academy en de Royal Shakespeare Com pany uit Londen, geven lessen in dans, theater en zang. Gouda en Dordrecht hebben een gelijk programma en gezamenlijk krij gen de drie steden 10.000 gul den. De Leidse stichting Werfpop krijgt voor het bekende popfes tival, dit jaar op 9 juli, een sub sidie van 3500 gulden. Niet al leen treden er op het festival zes tot zeven bands op, ook is er een flink aantal straattheater- acts te zien. Een andere vorm van 'straatkunst', het straatmu ziekconcours de Gouden Pet tij dens de Leidse Lakenfeesten, krijgt 2500 gulden. 1 let Leiderdorpse centrum De Sjelter houdt op 25 juni een openluchtfestival met een scala aan culturele activiteiten. Ama teurs en professionals in onder meer de acrobatiek, straatthea ter en poppenspel treden op. I let is de bedoeling dat bij het festival ook allochtone groepen worden betrokken. De Sjelter krijgt hiervoor 2000 gulden. Hot House Leiden, het jazz podium, bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubile um wordt op 20 mei een mas terclass voor jonge muzikanten gegeven. Deze 'oefening' is voor (een beperkt) publiek toeganke lijk. Bovendien staat een jazz concert op het programma. De grootste bedragen van de ze verdeelronde van de provin cie gaan overigens naar projec ten buiten deze regio. Dordrecht krijgt 25.000 gulden voor een multicultureel festival en Rotterdam 15.000 gulden voor een poetry-manifestatie voor jongeren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13