Baptisten: De Kooi voor ons uitdaging Grotere kans op voorspellen hartaanvi Leidse architecten gepasseerd voor plan Koenesteeg Kerk Samenleving Boosheid en ergernis Kerkbode Leiden Terrasweer Regiomiddag fibromyalgie in centrum De Regenboog WOENSDAG 5 APRIL 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07' BUITENLAND KORT Condooms De aartsbisschop van Mar seille, mgr. Robert Coffy, heeft gisteren gezegd dat 'in zeer duidelijke gevallen het gebruik van condooms noodzakelijk is', met name om besmetting met aids te voorkomen. Dat blijkt uit een interview in het regionale dagblad Le Provencal. De kardinaal van de tweede stad van Frankrijk, 75 jaar en ern stig ziek, treedt binnenkort af en viert zondag zijn af- scheidsmis. Hij benadrukte in het interview dat 'seksuali teit een grote waarde heeft die niet op zichzelf staat maar deel uitmaakt van een liefdesrelatie'. Encycliek Volgens Coffy moeten men sen geholpen worden om de- zé waarden te ontdekken. Maar aangezien de normen en waarden veranderd zijn, wil de kardinaal niet van hen verlangen hun buurman te doden door aids op hem over te dragen. Daarom is het in 'heel duidelijke gevallen' no dig om een condoom te ge bruiken. In zijn laatste ency cliek, Evangelium Vitae. her haalt de paus de afwijzing door de Rooms-Katholieke Kerk van alle vormen van kunstmatige anticonceptie. Pausreis Het Vaticaan heeft gisteren aangekondigd dat paus Jo hannes Paulus II op 3 en 4 juni een bezoek zal brengen aan België. In februari maak te de Belgische bisschoppen conferentie al bekend dat de paus begin juni naar België reist voor de zaligverklaring van pater Damiaan. Oor spronkelijk zou de reis vorig jaar mei plaatsvinden, maar dat ging niet door wegens een heupbreuk van de 74-ja- rige paus. Pater Damiaan wordt nu op zondag 4 juni (Pinksteren) zalig verklaard. De geestelijke uit Tremelo, die van 1840 tot 1889 leefde, werkte onder de melaatsen op Hawaii. Hij is zelf ook aan lepra overleden. Op het reis programma van de paus voor dit jaar staan verder zijn geboorteland Polen, Tsje chië, Slowakije, Afrika en de Verenigde Staten. Bethlehemkerk 'niet ideaal, wel geschikt' Vervolg van voorpagina De Baptisten Gemeente Leiden is al enige tijd op zoek naar een eigen onder komen. De voorkeur ging daarbij in eerste instantie uit naar een leegstaand schoolgebouw. „Dat heeft namelijk een lagere drem pel dan een kerkgebouw", zegt dominee G.J. Goes- sens van de geloofsge meenschap. De panden waarop de baptisten het oog lieten vallen, bleken echter ook door de ge meente Leiden te worden begeerd als mogelijke plek ken voor woningbouw. Hoewel de Bethlehemkerk niet direct de eerste keus was, toont Goessens zich wel content met de aan koop. „Iets wat honderd procent ideaal is, vind je toch nooit." leiden dick van der plas De Baptisten Gemeente Leiden maakt voor de wekelijkse sa menkomsten momenteel nog gebruik van Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. In dit oplei dingsinstituut voor verpleeg kundigen worden de kantine en enkele zalen (voor de cre'che en enkele zondagsschoolklassen) op de begane grond gehuurd. Het tiener- en clubwerk is, vooruitlopend op de transactie met de Hervormde Gemeente, al overgebracht naar het wijkge- bouw Irene, dat onderdeel uit maakt van de koop. Dit onder komen krijgt ook een functie als vergader- en repetitieruimte. Met het gebruik van de kerkzaal willen de baptisten nog even wachten. ,,De zaal krijgt eerst nog een verfje en wordt hier en daar wat opgeknapt", zegt do minee Goessens. „Ook aan de entree willen we wat verbou- De Baptisten Gemeenten De Bethlehemkerk aan de Driftstraat in Leiden. kennen, anders dan bijvoor beeld de grote protestantse ker ken en de Rooms-Katholieke Kerk, geen kinderdoop. Het le denaantal wordt alleen ge vormd door mensen die op vol wassen leeftijd de keuze voor de doop hebben gemaakt. Goes sens: „Daardoor vertekent dat aantal als je het vergelijkt met andere kerkgenootschappen." De Baptisten Gemeente Leiden telt bijna 200 leden, maar het aantal mensen dat onder de pastorale zorg van Goessens valt beloopt tussen de vijf- en zeshonderd. De samenkomsten worden gemiddeld door zo'n 250 mensen bezocht. „En daar zit een zekere groei in", consta teert de predikant. De gemeente heeft een streekfunctie. De leden komen uit een gebied dat in het noor den ruwweg wordt begrensd door Lisse, in het oosten door foto archief Hazerswoude-Dorp en in het zuiden door Den Haag. De bap tisten kenmerken zich volgens Goessens door de enorme in spanningen die de leden zich getroosten om de gemeente in- stand te houden. De betrekke lijk kleine groep gelovigen be taalt de fulltime predikant uit de opbrengsten van collecten en andere vrijwillige gaven. Ook de aankoop van de Bethlehemkerk vraagt grote offers. De geloofsgemeenschap wil zich als gebruiker van het kerk gebouw in De Kooi nadrukkelijk in deze wijk laten zien. Goes sens: „Wij denken daarbij aan het opzetten van kinderclubs, een kring voor ouderen en het instellen van een soort maat schappelijk spreekuur door de predikant. Het karakter van de wijk De Kooi vormt voor ons een uitdaging." DE KERKBLADEN De Gereformeerde Kerken gin gen in de jaren zestig schoor voetend het gesprek aan met de Nederlandse Hervormde Kerk. „Tot die tijd waren met name onze synodes afhou dend", weet dominee P. Wil schut uit Alphen aan den Rijn zich te herinneren. Wilschut beperkt zich in de rubriek 'Terzijde' van de Rijnlandse Kerkbode tot 'Samen op Weg'. „Er onstonden contacten, sa- mensprekin- gen, gezamen lijke activitei ten, gezamen lijke kerkdien sten, federa ties, een tus- sen-kerkorde. Kortom, er kwam iets op gang dat leidde tot de verkla ring in 1986, in staat van her eniging te zijn. Wie even terug denkt aan de enorme hoe veelheid tijd en energie die in Samen op Weg gestopt is, kan hopelijk begrij pen, dat wat er nu uit de Ne derlandse Hervormde classes en van Gereformeerde Bonds- zijde en Confessionelen komt, tot boosheid en ergernis roept. Ineens blijkt, dat er angst en wantrouwen voor ons zou zijn en dat massaal." Wilschut noemt het 'eigen lijk de kerk onwaardig, na meer dan 30 jaar ontwikkelin gen en contacten, te roepen dat we maar moeten stoppen of hooguit een federatie aan gaan'. „Laten we vooral praten over het belijdende karakter van onze kerken, laten we vooral elkaar daar zoeken, waar de kerk behoort te zoe ken: bij de Gekruisigde die leeft. Laten we vooral ook bid dend zingen: Blijf door uw trouw ons zwak geloof bescha men. Maar elkaar niet willen als broeders en zusters, terwijl we dat nota bene zijn, zo mag het niet. Dan hebben we maar heel weinig begrepen van die ene Herder met Zijn kudde." Geene De hervormde Pniëlwijk in Katwijk heeft meer dan twee jaar moeten wachten op de vervulling van de predikants vacature. Na een hele reeks bedankjes van beroepen do minees, ging pas vorige week de kogel door de kerk: ds. J. Geene uit Zedden en Andelst komt naar de kustplaats. Col lega-predikant J. Blom rea geert in de kerkbode 'Om de Oude Kerk' met Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING 1995 ssapetrus inform ui (zwimm smeuS Zondag Hoe moe ten de ker ken om gaan met de open stelling van win kels op zondag? Voor het antwoord op die vraag grijpt dominee J.J. van der Wilden in Het Kerkblad voor de ring Alphen terug op de oude catechismus. „Wie zondag 38 ('Gedenk de Sab batdag dat gij die heiligt') op slaat, denkt eerst even dat hij- zij op de verkeerde plek zoekt. Er wordt in deze zondag namelijk meer over 'werken' dan over 'rusten' gesproken. De 'rust' waarvan de rustdag spreekt, doelt allereerst op de rust, die Christus de vermoei de en belaste mens schenkt. En dat is een 'rust' die zich ge lukkig niet beperkt tot de zon dag alleen. Dat is een opdracht voor de hele week: van maan dag tot en met zondag. Daar om moeten de kerken oppas sen niet het zoveelste achter hoede gevecht te gaan voeren tegen een maatschappelijke ontwikkeling die allang aan de gang is." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071 -128 030 directie B. M Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor. F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) telefax Advertenties: 071-323 508 Familieberichten: 023-317 337 023-320216 Redactie: 071-321 921 Hoofdredactie: 071-315921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 uur 071-143 545 verzending per post per kwartaal (NL) 134,50 ZIEKEN ONGEVALLEN Dl ENST public relations i W. H. C. M. Steverink 07i ombudsman j R. D. Paauw 07? Tel dag. 9.30 - 11.30 uur of per post redactie G.J Visser, chef redactie nieuwsdie H.W van Egmond, chef red Grc-, A.J.8.M Brandenburg, chef eindredaj F. Blok, chef eindredacties' W.F Wegman, chef red. Duin-en Boj W. Spierdijk, chefspoi J. Preenen, chef binnen-, buiter: abonnementen t bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) 1 per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) I hebben of blind zijn (of een andert' dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch DP geluidscassette beschikbaar. Vooriij 08860-82345 (Centrum voor Gesprtj HUIZE' Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 eJ woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessl en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo- ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoe™ pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tc uur). Kinderafdeling. 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30l 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur,u en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. I Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS D Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.0(5 leen Partners/echtgenoten met kinderen. p Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een a zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. )i Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- enT kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelL heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.11 uur; babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. e tl CHEF HENNV VAN EGMOND, 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 07 VRIJE TIJD leiden loman leefmans De gemeente Leiden gaat bui ten haar stadsgrenzen op zoek naar een architect. Die moet een bouwplan ontwerpen voor het braakliggende terrein tussen Koenesteeg en Nieuwe- brugsteeg (achter de Hoge- woerd). Drie Leidse architecten die eerder plannen inleverden, zijn door de gemeente gepas seerd omdat de uitvoering van hun schetsen te duur zou wor den. „Beetje een krankzinnige zaak, ik zou het jammer vinden als straks een 'vreemde' wordt uitgenodigd om een plan te ma ken", aldus Wim Hofman, één van de drie ex-gegadigden. Het 'gat' tussen de twee stegen ontstond enkele jaren geleden toen opslagruimten van de fir ma Huisman werden neerge haald en de grond aan de ge meente werd verkocht. Vorig jaar vroeg de gemeente aan drie Leidse architecten die de buurt kenden - Boudewijn Veldman, Adjo Vreeburg en Wim Hofman - om ieder afzonderlijk een ont werp te maken voor enkele wo ningen. Deze mochten slechts 180.000 gulden per stuk kosten. Oorspronkelijk had de gemeen te de grens op 156.000 gulden gesteld, maar dat bleek voor de ontwerpers te weinig. De schetsen werden ingeleverd maar vervolgens werd het stil op het Stadsbouwhuis. Het buurtcomité spraak haar voor keur uit voor het plan van Vree burg, maar de betrokken amb tenaren en de wethouders T. van Rij (PvdA) en zijn opvolger R. Hillebrand konden het over de keuze niet eens worden. Nu heeft Hillebrand de knoop doorgehakt. De drie zijn schrif telijk bedankt voor hun dien sten, ze krijgen hun geld en een vierde, nog onbekende niet Leidse architect wordt gevraagd een plan te maken. „We werden gevraagd binnen vier weken, tussen ons normale werk door, een plan uit te wer ken. Dan doen zij er vervolgens jaren over om te ontdekken dat ze de prijs-kwaliteit verhouding niet in orde vinden. Die late re actie neem ik ze nog het meest kwalijk. Trouwens een typisch Nederlandse manier om met een prijsvraag om te gaan. Je kiest gewoon niemand", aldus Vreeburg. Veldman is het met zijn colle ga's eens: „Eerst worden we alle drie via voorselectie goed ge noeg bevonden en daarna word je ook alle drie afgewezen, raar hoor." Het Leidse trio is eensgezind over de toekomst van het ste- gengebied. Hofman verwoordt hun mening als volgt: „Als de firma Huisman binnenkort ver huist en er komt een nog groter stuk grond bij dat eveneens moet worden bebouwd, zou ik het zonde vinden als niet één van ons drieën of liefst nog alle drie daar wat mogen ontwer pen." Kalligrafie. Maria Rademaker geeft op zaterdag 8 april eer£ shop 'tekenen met de kalligrafie-pen'. Met kleine dier-, blo sierfiguren kunnen kaarjes of kalligrafiewerk versierd woro- workshop wordt gehouden van 13.00 tot 17.00 uur aan del. Holstraat 28. Informatie: 071-315320. Rommelmarkt. De Ouderen Aktivitieten Commissie Z| houdt op zaterdag 8 april een rommelmarkt. De opbreng» gebruikt voor allerlei activiteiten voor ouderen. De markt du| 10.00 tot 14.00 uur. Optredens. In jongerencentrum 't Stathuys treedt de ko>< maand weer een aantal bands op. Dit zijn op zaterdag 81 band Everyday Shampoo en Brain Detail, op zaterdag 15© band Nagasaki Barbecue en op zaterdag 22 april The Boir Kaarten kosten vijf gulden. Elke zaterdag is 't Stathuys van 2e 2.00 uur geopend. Informatie: 071-130983. u r Concert. Het Jeugdsymfonieorkest Oegstgeest treedt op zatJ< april bij de Werkgemeenschap De Ratel op. Er wordt mua« speelt van Schubert, Vivaldi, Mendelson Bartoldy en Lloyd Vg Verder is er een optreden van de Speelgroep van kinderen vin 12 jaar. Het concert heeft plaats in de grote zaal van heie Volkshuis aan de Apothekersdijk om 10.30. Toegang kost 2f' den. 3 Popband. In aktiviteitencentrum Bar en Boos aan de Kopj# steeg treedt op zaterdag 15 april de Engelse band The Keaiei Tijdens de avond is ook een body painter aanwezig. Het ofir begint om 22.00 uur. f Overgewicht. Het Vrouwengezondheidscentrum HARA begs* dio april een gespreksgroep voor vrouwen met overgezicht,u zaakt door eetproblemen. De groep is bestemd voor vrouwi zich niet langer willen laten leiden door overeten, aankomerè en weer aankomen en wordt begeleid door twee maatscha. werksters. De groep komt op maandagmiddag van 15.00 tot uur bij elkaar in het Vrouwengezondheidscentrum, geduiai maanden. Informatie: 071-213959. a h Wenskaarten. Maria Rademaker geeft half april twee cum wenskaarten maken. Vanaf donderdagmiddag 13 april be|5 cursus sjabloneren, embossen en snijtechnieken. Op woenK april begint de cursus stempelen, pop-ups en collage. De cuJi hebben plaats aan de Richard Holstraat. Informatie: 071-315.' I De nationale vereniging voor Fibromyalgiepatiënten 'Eendrach tig Sterk' houdt op zaterdag 8 april een bijeenkomst in kerkelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1 (Merenwijk) in Leiden. Thema's zijn erkenning, familie, gezin en werk. Dr. R. Soerjanto, revalidatie arts in Leiden, is gastspreker. Belangstel lenden kunnen van 14.00 tot 16.00 uur terecht. De entree is gra tis Informatievel. 01860-19748. leiden Het zonnetje van de afgelopen dagen zorgde voor een aangename warmte. Diverse cafés en restaurants, zoals Babbels op de Boisotka- de, plaatsten daarom direct hun terras buiten, zodat de gasten konden genieten van het mooie weer. foto loekzuiderdijn Leidse onderzoekers ontdekken verband tussen ontstekingen en hart- en vaatziekten leiden caroline van overbeeke Onderzoekers van het Leidse instituut TNO Pre ventie en Gezondheid hebben een stof in Jiet bloed ontdekt die het risico op een hartinfarct kan voorspellen. Mensen met een hoog choles terolgehalte hebben een grotere kans op een hartaanval als ze ook meer 'fibrinogeen' in hun bloed hebben. Dit eiwit speelt een rol bij ontste kingen in het lichaam. „Fibrinogeen vergroot in een veel sterkere mate dan cholesterol de kans op een hartaanval. Je zou kunnen zeggen dal een hoog cholesterolgehalte geen aanleiding is tot zorg als het fibrinogeen laag is", aldus onderzoe ker F. Haverkate. Haverkate werkt sinds 1980 als projectleider aan een omvangrijk Europees onderzoek naar stollingstoffen die een rol kunnen spelen bij hart en vaatziekten. Leidse onderzoekers analyseer den het bloed van ruim 3000 patiënten met angi na pectoris: een tekort aan bloed in de hartspier waardoor mensen bij kou of inspanning een knellende pijn op de borst krijgen. Achttien zie kenhuizen waaronder het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) stuurden vijf jaar lang bloed van patiënten naar het TNO-laboratorium in Lei den. Haverkate: „We hebben 23 stoffen uit het bloed onder de loep genomen om te kunnen voorspel len wie wel en wie geen hartaanval krijgt. We ont dekten een stof die in verhoogde mate voorkwam bij mensen die een hartinfarct kregen. Fibrino geen zorgt voor bloedstolling als het lichaam in gevaar verkeert. Als de bloedvaten dichtslibben door te veel cholesterol geeft fibrinogeen als het ware een signaal af dat het niet goed gaat. Als het fibrinogeen niet stijgt, kun je aannemen dat het lichaam de hoge cholesterol zelf wel te lijf kan." TNO-arts JA Gevers Leuven behandelt in het AZL veel patiënten met een te hoog cholesterol gehalte. „We weten van cholesterol dat het een rol speelt bij hart- en vaatziekten. Maar we weten ook dat met een hoog cholesterolgehalte toch stokoud kan worden. Dat maakt het moeilijk om te voorspellen wie wel behandeld moet worden en wie niet. Dit onderzoek geeft ons ee: aanwijzing: als mensen meer fibrinogeen f lesterol in hun bloed hebben wordt de kn: een infarct dus een stuk groter." jk „Dat is nuttige informatie voor artsenili toekomst kan dat een besparing in de gr heidszorg betekenen: als huisartsen zei bloedtest kunnen doen om deze stoffen te:b Dat weten artsen wie ze in elk geval moeid handelen en wie niet. Maar dat kan nog jar I- ren." Haverkate: „Dit is ook belangrijke infct voor verder onderzoek. We weten nu data; verband bestaat tussen ontstekingen en tn vaatziekten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12