feugd weer aan het rauzen 'Tunnels en poelen kunnen veel paddenlevens redden' Waterwingebied toch natuurgebied Gedenkplaat oud-burgemeester Ketelaar Fusie basisonderwijs Nassau- en Vlietwijk mm ac/*_ \m rLvcu Leiden Regio Afsluiting wegen voor paddentrek voldoet niet goed noordwijk irene nieuwenhuuse paul de vlieger Een flink aantal kunststof tun nels. Daarmee zou de duizen den padden - die jaarlijks vanuit het duingebied over de Rand weg, Kapelleboslaan en Voge- laardreef naar het Langeveld wandelen - een veilige over steek kunnen worden gegaran deerd. Cees Verweij, de secreta ris van de Vereniging voor Na- tuur- en Vogelbescherming Noordwijk en één van de vele vrijwilligers die de Noordwijkse paddentrek begeleiden, is er een warm voorstander van. Jaarlijks, in de periode eind maart/begin april, wagen tien duizenden padden uit het duin gebied de overstap naar het Langeveld. In de sloten van het bollengebied beleven ze een ro mantisch avondje en zetten ze bevruchte eieren af. Vervolgens keren de diertjes weer 'huis waarts'. De padden zijn dit jaar tot nu toe ongeveer vier avon den massaal de weg overgesto ken. Zij doen dat bij voorkeur als de temperatuur rond de tien graden ligt en als er een hoge luchtvochtigheid is. Vooral re gen is een signaal voor de amfi bieën om op pad te gaan. Gedurende de Noordwijkse paddentrek, in maart en april, worden nu hekken en inrijver- bodsborden neergezet. De hek ken sluiten slechts één weghelft af om aanwonenden de gele genheid te geven bij hun huizen te komen. De borden worden op avonden dat de padden wor den verwacht geplaatst door vrijwilligers. Vanaf jeugdherberg De Duinark tot de Ruigenhoek, over een lengte van twee kilo meter, is de weg dan afgesloten voor doorgaand verkeer. „Maar dronkaards en onverlaten nege ren deze versperringen nogal eens", meldt Verweij. Tunnels zouden daarom ide aal zijn, vindt hij. De buizen, die onder de weg door kunnen wor den geperst, hebben volgens hem geen invloed op de stabili teit van het wegdek. „Over de gehele lengte van de Kapelle boslaan en de Vogelaardreef zouden ze om de honderd me ter moeten worden aange bracht. In Bergen in Noord-Hol land is dit systeem ook toege past en daar werkt het uitste kend." Verweij heeft nog enkele an dere tips om de problemen op te lossen. „Ook snelheidsbeper- kende maatregelen zouden een bijdrage kunnen leveren. Als automobilisten hard rijden, hebben de wielen van de voer tuigen een veel grotere zuig kracht dan langzaam rijdend verkeer. De padden worden door de vaart als het ware naar de banden toegetrokken. Hier door wals je eigenlijk over een breedte van drie meter iedere pad morsdood. Terwijl een langzaam rijdende auto 'slechts' een halve meter dood en ver derf kan zaaien." Naast tunnels onder de weg door, kan ook de aanleg van en- voorschoten frank buurman Elckerlyc aan de Marijkelaan is straks nog de enige zelfstandige openbare basisschool in de ge meente Voorschoten. De school gaat met ingang, van het ko mende schooljaar samen met openbare basisschool De Vliet aan de Einsteinlaan. Omdat de openbare Schramaschool en de katholieke Noorderwereld in Noord-Hofland straks fuseren tot een bijzondere school valt deze combinatie niet meer on der de directe verantwoordelijk heid van het gemeentebestuur. De fusies zijn noodzakelijk omdat scholen in Voorschoten minimaal 173 leerlingen moe ten hebben. Elckerlyc (Nassauwijk) heeft voldoende leerlingen, De Vliet fVlietwijk) zit onder de norm. Beide scholen zullen hun hui dige gebouwen blijven behou- kele paddenpoelen aan de duin kant een bijdrage leven aan het behoud van vele paddenlevens. „De Noordwijkse politiek staat tot nu toe echter niet positief te genover onze nieuwe plannen", zegt Verweij. Bij de vorige week gehouden raadsvergadering sneed Groen Links, een partij waarvoor Verweij zelf in de ge meenteraad zat, het probleem maar weer eens aan. Het college beloofde 'er naar te zullen kij ken'. den. Het gebouw van Elckerlyc wordt de hoofdvestiging, De Vliet wordt dependance. Vol gens de gemeente blijft er daar door voldoende spreiding van het openbaar onderwijs binnen de gemeente bestaan. Twee werkgroepen hebben veel werk verzet om de fusie tussen de openbare scholen mogelijk te maken. Weliswaar is de fusie niet zo spectaculair als die tussen het katholiek en openbaar onderwijs in Noord- I lofland, maar toch is er volgens de gemeente sprake van een in grijpende operatie. Ook na 1 augustus zal de integratie van de twee scholen de nodige in spanningen vergen. Het gebruik van twee verschillende gebou wen maakt de fusie minder makkelijk, maar op dit moment zijn er nog geen plannen om een gemeenschappelijk gebouw te gaan gebruiken. NAAR VAN OER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk tfeceunlncN - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel 01713-15361 - fax 01713-15202 dsceunincli E3 Oegstgeest stemt met stemmachines De gemeente Oegstgeest is van plan voor de eerstvolgende ver kiezingen stemmachines aan te schaffen. Hiermee volgt Oegst geest andere gemeenten in de Leidse regio, zoals Katwijk, Voorschoten en Leiderdorp die dat al eerder deden en zelfs ap paraten hebben moeten ver vangen omdat kandidatenlijs ten langer werden en steeds meer partijen deelnamen. Met de aanschaf van de machi nes, die in 1997 voor het eerst weer nodig zijn, is een bedrag van circa 88.000 gulden ge moeid. Stemmen met het rode potlood behoort dan in Oegst geest tot het verleden. SDAG 4 APRIL 1995 foekomstbus' in Voorschoten opschoten Voorschotenaren met belangstelling voor de mo- rnste snufjes op het gebied van communicatie- en informatie- ihnologie kunnen vrijdag 7 april hun hart ophalen in de 'toe- [nstbus'. Deze komt voorrijden bij de bibliotheek aan de jngaardenlaan in Voorschoten. In dit rijdende technocenter nnen bezoekers kennismaken met de beeldtelefoon, een bij- 07, hdere fax, een ultramodem kopieerapparaat, een kinderhoek 071^t computers, de cd-i en de cd-rom. De toekomstbus is open h 13.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. foo^odelspoordag bij Vlietland College idacti ie aliyiRscHOTEN Het Vlietland College aan de Van Beethovenlaan 3°»enjn Voorschoten houdt op zaterdag 8 april een modelspoor- 'n au'a van ^et co^e8e staal een modelspoorbaan opge- »ld van de Voorschotense Modelspoorbaan Vereniging. Er is jk een ruilbeurs waar van alles op het gebied van modelspoor- »gen te koop is. Entree bedraagt twee gulden, kinderen tot i den haag monica wesseling De natuurbeschermers krijgen voor een belangrijk deel in de duinen van Katwijk en Wasse naar toch 'hun zin'. De water winning in de Helmduinen, Ganzenhoek èn Boerendel wordt opgeheven en het zes hectares grote aaneengesloten terrein wordt omgevormd tot één groot natuurgebied. De aanleg van nieuwe waterwin- plassen in Solleveld in Monster mag alleen als uit een milieu-ef fect-rapportage (mer) blijkt dat dit niet te veel schade toebrengt aan de natuur. De waterbedrijven EWR en DZH, verantwoordelijk voor het duingebied, worden gedwongen hun natuurbeschermingsplan nen toch door te zetten. Enkele weken geleden nog maakten de In Wassenaar en Katwijk bedrijven bekend dat dat voor hen te duur was. Zowel de na tuurbeschermers als de provin cie Zuid-Holland waren hier over nogal ontstemd en zij krij gen, naar nu blijkt, toch hun zin. Oorspronkelijk was het de be doeling in een deel van de Kat- wijkse en Wassenaarse duinen (de gebiedjes Helmduinen, Ganzenhoek en Boerendel) de waterwinplassen te 'sluiten' en de waterwinning elders op een milieuvriendelijkere manier te gaan doen. Die methode (diep te-infiltratie) kost meer geld. Di recteur P. Jonker van het DZH, het bedrijf dat vooral in Wasse naar water wint, liet ruim een week geleden echter weten dat milieu te duur is en dat de plan nen worden teruggedraaid. Zo werd het plan om in het duin gebied Boerendel de waterwin ning te stoppen en de natuur weer een kans te geven, ge schrapt. Ook het oorspronkelijke plan om de vervangende wincapaci- teit in diepte-infiltratie te vin den, is door de waterbedrijven geschrapt. Daarvoor in de plaats wordt de winning via wa terplassen in het duingebied Meijendel uitgebreid. Boven dien willen de bedrijven nieuwe winplassen in Solleveld in Mon ster graven. Groot natuurgebied Natuurbeschermers èn de pro vincie Zuid-Holland hebben de afgelopen dagen de waterbe drijven met succes onder druk gezet. Het zes hectares grote terrein Helmduinen, Ganzen hoek en Boerendel wordt toch in zijn geheel natuurgebied. De winplassen worden er wegge haald en de grondwaterstand kan weer stijgen. De waterwin ning in Meijendel wordt wel ge- interrsiveerd, maar de opper vlakte aan winplassen wordt niet uitgebreid. Zelfs natuurvor sers als de stichting Duinbe houd denken dat de extra scha de hiervan voor de natuur ac ceptabel is. In Solleveld komen alleen nieuwe plassen als de 'mer' uitwijst dat de schade die hierdoor aan de natuur ont staat, niet groter is dan de na- tuurwinst door de maatregelen in de Helmduinen, Ganzenhoek en Boerendel. Als de schade te groot is, wil de provincie bij de waterwinbedrijven het veel duurdere diepte-infiltratie ge woon afdwingen. Overigens is het voor de voet balvereniging Ouick Boys ook prettig dat de plannen van de waterwinbedrijven niet door gaan. De EWR wilde, als Boe rendel gewoon waterwingebied zou blijven, in het westelijk deel van Berkheide aan natuurher- stel gaan doen. Dat zou echter betekenen dat de grondwater stand in dat deel van het duin gebied veel hoger zou worden. Ouick Boys heeft ter plaatse vel den en dan zouden die in elk geval de hele winter onder wa ter staan. Dc provinciale adviescom missie groen bespreekt op vrij dag 9 april de water plannen. Schakel vraagt opnieuw om hek rond schoolplein mi hek om de school heen is volgens het bestuur van "isschool De Schakel in Leiderdorp toch echt de enige E tnier om jongeren van het schoolplein te weren. Voor tweede keer in korte tijd heeft het bestuur vanwege en£rlast aan de gemeente gevraagd om mee te betalen ssem een hekwerk. jongeren die het plein be- willen volgens directeur Harteveld niet naar de ;ciaal voor hen ingerichte ndetgeren Ontmoetings Plaats iP) in De Bloemerd. „Ze vin- 3 het te ver weg. Ook zeggen dat de plek er slecht uitziet, asse altijd vol water staat. En ja, ;r kunnen ze lekker voetbal- omdat de bal tegen de mu- 1 van de school terugkaatst, uut hebben ze in De Bloemerd !t." Even leek het erop dat de erlast van jongeren bij basis- kli school De Schakel wat afnam, maar volgens directeur Van Harteveld is het de laatste tijd weer flink raak. Na het weekein de ligt het schoolplein vaak weer vol met scherven en zijn er weer vernielingen aan het ge bouw aangericht. Zo is laatst een lichtkoepel kapot gegooid en is er schade toegebracht aan het dak. Op maandagochtend moet het schoolplein eerst wor den opgeruimd. „De gemeente denkt dat de overlast is opgelost nu er een hangplek in De Bloemerd is. Maar dan moet ik haar teleur stellen", zegt de directeur. Met de jongeren praten heeft volgens van Harteveld geen zin. „Ik heb het een paar keer ge probeerd, maar daar ben ik maar mee opgehouden." Hij geeft toe dat de overlast nog niet zo erg is als enige tijd gele den. „Vooral in de weekends zitten ze hier. Doordeweeks is het wat rustiger. Maar dat zegt niet zoveel. Het moet nog mooi weer worden." Klachten Volgens contactmedewerker van de politie, Ronald de Haas, komen er de afgelopen weken inderdaad weer meer klachten binnen bij de politie over over last van jongeren. „Maar niet al leen over jongeren bij De Scha kel. Het zijn klachten uit heel Leiderdorp. Het wordt mooier weer, dus de 'illegale' plekken worden allemaal weer bezocht. We hebben natuurlijk pas één JOP, terwijl er 160/170 jongeren zijn." Daar komt volgens hem bij dat een van de criteria voor het welslagen van JOP's is dat 'illegale hangplekken' onaan trekkelijk worden gemaakt. „Dat betekent het weghalen van loze overkappingen en het plaatsen van hekken om schoolpleinen. Dan wordt het duidelijker voor de jongeren dat ze daar niet meer moeten zijn." Het onaantrekkelijk maken van hangplekken als schoolpleinen en dergelijke valt echter niet on der verantwoordelijkheid van de politie. „Daar willen we ons als politie niet mee bemoeien", aldus De Haas. Een hek kost volgens school directeur Van Harteveld onge veer 20.000 gulden. Het bestuur vindt dat de gemeente hieraan moet meebetalen, 'omdat het in feite gaat om een probleem in de sfeer van de openbare orde', Het schoolplein van basisschool De Schakel aan het Van Alphenplein is in het weekeinde het domein van een groep jongeren. staat in de brief aan het Leider- dorpse college van B en W. De gemeente heeft al laten weten geen geld beschikbaar te stellen. De algemene stelregel is dat de hekken om mensen buiten het gemeente alleen voorziet in een plein te houden", aldus een laag hek 'om de kleintjes bin- woordvoerster van de gemeen- nen te houden'. „Dus geen hoge te. Volgens directeur Van Har foto henk bouwman teveld kan de school een hek niet zelf betalen. „We zullen met elkaar naar een andere op lossing moeten zoeken." ""rmond frank buurman slui. >lle dinsdag was op 5 septem- 1944 de laatste dinsdag in t leven van burgemeester A. unc« 'aar van Warmond. Ook in irmond barstte die dag de :5-iiforie los over de bevrijding 5 er aan leek te komen. De jitsers namen bloedig wraak en de opmars van de gealli- rde legers minder voorspoe- verliep dan aanvankelijk ïk. In Warmond was burge- eester Ketelaar het slachtoffer. 2 burgemeester was wat al te ithousiast over de schijnbare svrijding van het dorp, en de uitse bezetters wilden een ^lorbeeld stellen. De toen 48- ,2fige Ketelaar werd opgepakt Q bij de bunkers bij de Oude ^)ren in Warmond standrech- lijk geëxecuteerd. Ketelaar ijgt op 5 mei, als het jubileum in de bevrijding wordt gevierd, gr }n gedenkplaat in Warmond. „De executie van Ketelaar was m enorme schok voor het 3rp, want hij was zeer geliefd", Srtelt Jacob Schrage, de plaat- olijke historicus van Warmond, ij heeft namens het Historisch ienootschap Warmelda aange drongen op een gedenkteken )or de ongelukkige burge meester. „Eigenlijk had dat ge-' er vorig jaar al moe ten staan, toen het precies 50 jaar geleden was, maar dat soort dingen gaat nou eenmaal niet zo snel. We zijn heel niettemin heel blij dat de plaquette er nu komt", zegt Schrage. Burgemeester G. van der Wel zal op vijf mei de gedenkplaat voor haar voorganger onthullen. Waar de plaquette precies komt is nog niet geheel duidelijk. „Vermoedelijk wordt de plaat op een bunker aangebracht", veronderstelt Schrage. De oude bunkers, die nu worden ge bruikt om vee in onder te bren gen, zijn door de Duitsers waar schijnlijk nooit gebruikt. Ze wa ren vermoedelijk bedoeld ter bescherming van de lanceer- plaatsen voor de VI- en V2-ra- ketten, die in het bos van Krantz aangelegd hadden moeten wor den. De raketten zijn er echter nooit gekomen. In het bos lig gen alleen nog de overwoekerde funderingen van de lanceerin- richtingen. Ook de bunkers zijn in de loop der tijd met groen begroeid geraakt. Op de plaquette komt een korte tekst, die aangeeft welke tragische gebeurtenis zich op woensdag 6 september, een dag na dolle dinsdag, heeft voltrok ken. Er staat te lezen dat Kete laar op 'lafhartige' wijze om het leven is gebracht. „Aanvankelijk ïnze fotograaf Vim Dijkman oorkruist dagelijks en groot deel van e streek om het ieuws voor de iaDïant in beeld vast e'e leggen. Tijdens ie ntten komt hij }I(vigs allerlei t geldige' plekjes °lie niet direct hot unews vormen, maar ee,et zeker waard zijn elm te presenteren De gemeente Warmond heeft ongeveer 10.000 gulden uitge trokken voor de gedenkplaat en andere activiteiten op 4 en 5 mei. Inwoners van 60 jaar en ouder worden door de gemeen te persoonlijk uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de herden kingsdienst op 4 mei en een bij eenkomst in het Trefpunt. In woners van 55 jaar en ouder zijn daar eveneens welkom. De vereniging tot viering van War- monds feesten houdt zich bezig met de organisatie. Voor de be woners van verpleeghuis Ma- riënhaven en verzorgingshuis Liduina wordt bijeenkomsten georganiseerd in de huizen zelf. De gemeente betaalt een tracta- tie en een muzikale opluistering voor deze mensen, die niet meer de deur uitkunnen. En ten slotte lopen Warmonders nog mee met de nationale bevrij dingsloop vanuit Wageningen. Zij zullen het bevrijdingsvuur op 5 mei op De Baan ontsteken. Het portret van oud-burgemeester A. Ketelaar, zoals dat in de galerij van het raadhuis van Warmond hangt. foto dick hocewoning m Voorschotens ienind dat vooral in jaren zeventig ?nWl in het nieuws )Ue geweest. De koperdenj De Linde- Idpeve was destijds ie 'gericht als jonge Toen uil hij ook afge- en later weer dezelfde stijl op- jetebouwd. Nu is het ^en gezondheids centrum met de- ui^lfde naam. Hoe j (ud de boerderij is, niet precies be- end. had het gemeentebestuur wat moeite met het woordje 'lafhar tig', omdat men de tekst neu traal wilde houden, maar hoe zou je het anders kunnen noe men? Dit is toch een laffe daad geweest", stelt Schrage. De da der is, voor zover Schrage weet, nooit opgepakt. „Het is waar schijnlijk een militair geweest."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13