Publiek massaal in 'kas' Een modderkoek met wat sprieten gras 'Aangifte misdrijf dronkemanspraat' Regio Leiden/Rijn Veenstreek «duinbehoud tegen meer ivater winning Meijendel Tentoonstelling over natuur Fancy fair Jozefschool Geringe interesse motorweekeinde \MNDAG 3 APRIL 1995 jlDEN/WASSENAAR iONICA WESSELING 071'3ie stichting Duinbehoud vindt 07i-3pt het duinwaterbedrijf DZH ost e plannen om de waterwin- jng in de duinen {nilieuvrien- 3root ue''j'<er te ma^en' onverkort ?dactiePoet uitvoeren. Het DZH be- leaigeJool onlangs om, uit kosten- Boiienn\'erwegingen, de omschakeling PQrtreqaar een meer milieuvriendelij- enani1e techniek, niet overal toe te jassen. Duinbehoud vindt dat iet DZH zich aan zijn afspraken In de duinen van Wassenaar $n Katwijk wordt tot nu toe via 3}ogeheten oppervlakte-infiltra- 3^e water gewonnen. Voorgezui- rEBAjerd rivierwater wordt in grote echteé)'assen 'n duinen gepompt, re leesrlet water zakt naar beneden, ^9 varwordt gezuiverd door het zand •agbiatn enige tijd later weer opge- rokenPomPt- Deze techniek brengt Vervuilende stoffen in het duin: ondanks de voorzuivering is ri vierwater niet schoon. Er is een l^^nilieuvriendelijker techniek van ■H^vaterwinning voorhanden: de fiiepte-infiltratie. Hierbij wordt ivater op grote diepte in de grond gebracht en nog diéper weer opgepompt. ;enh! Het DZH heeft, samen met onder meer de provincie, een plan gemaakt om de waterwin ning in de dujnen milieuvrien delijker te maken. Zo worden in or p.de Wassenaarse duinterreinen Helmduinen en Ganzenhoek de Kluis uit woning gestolen aarlanderveen IUit een huis aan de Hoge Dijk in Aarlanderveen is zaterdagnacht een kluisje met 5000 gulden gestolen. Het is nog niet duidelijk hoe de daders het pand zijn binnengedron gen. Twee gewonden bij aanrijding alphen aan den run» Bij een aanrijding op de Thorbeckestraat zijn zaterdagnacht twee Alphenaars gewond geraakt. Het tweetal, een achttienjarige jongen en een meisje van zestien, zat op een bromfiets die uit de bocht de bocht vloog en ten val kwam. De jongen liep daarbij inwendig letsel op en raakte gewond aan borst en been. Het meisje liep een hoofd- en beenwond op. Zij zijn naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht alwaar de bestuurder een bloedproef moest ondergaan. Inbraak in woning alphen aan den run» Inbrekers hebben zaterdagnacht uit een wo ning aan het Volkerak in Alphen een videorecorder en 3000 gul den gestolen. Ze drongen binnen via een raam aan de voorkant dat ze openbraken. Auto's gestolen alphen aan den run/langeraar In Alphen en Langeraar zijn dit weekeinde auto's gestolen. Het betreffen een BMW die aan de Anthonie van Leeuwenhoek in Alphen stond en een VolkswageriÉ Passat aan de Koelemanstraat in Langeraar. Mannen vallen uit boom nieuwe wetering Een 43-jarige man uit Nieuwe Wetering heeft zaterdag een schedelbasisfractuur opgelopen toen hij uit een boom viel op een bedrijf aan de Voorweg. Hij was, samen met een 51-jarige plaatsgenoot, bezig de boom te kappen. Doordat een tak scheurde kwamen beide mannen op de grond terecht. Het 43-jarige slachtoffer werd opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden, de andere man in het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Het tweede slachtoffer liep diverse verwondingen en een lichte hersenschudding op. Hij is inmiddels weer thuis. Gereedschap gestolen oude wetering Bij een bedrijf aan de Veerstraat in Oude Wete ring is een hoeveelheid gereedschap gestolen. De goederen wer den in een bestelauto van het bedrijf geladen en meegenomen. De auto is leeg aangetroffen in de omgeving van Utrecht. De da ders braken een raam open. waterplassen weggehaald en krijgt de natuur ter plekke weer een kans. In Boerendel in Kat wijk staan ook maatregelen ten behoeve van de natuur op sta pel. Het was de bedoeling dat in elk geval een deel van de totale hoeveelheid water die tot nu toe in die drie gebieden wordt ge wonnen, voortaan via de veel milieuvriendelijker diepte-infil tratie te winnen. Het DZH wil echter in Meijendel, het duinge bied in Wassenaar, nog méér water gaan winnen via opper vlakte-infiltratie en in Solleveld in Monster het aantal waterwin- putten uitbreiden. Duinbehoud is hiertegen fel gekant. Solleveld is een officieel aangewezen natuurgebied en waterwinning doet hieraan af breuk. Uitbreiding van de wa terwinning in Meijendel veroor zaakt een nog grotere aantas ting van de natuur in het Was senaarse duin. Het DZH mag hiermee dan geld besparen, maar deze besparing weegt niet op tegen de veel grotere natuur- schade, zo vindt Duinbehoud. De 'duinen-stichting' heeft de leden van de provinciale advies commissies 'groen' en 'milieu' een brief geschreven. De com missie moet volgende week vrij dag het plan van het DZH be oordelen; de stichting vraagt de commissie niet akkoord te gaan. chef hennyvan egmond.071-356414. plv -chef hans koenekoop.071 356429 De Leiderdorpse wethouder P. Bouman heeft gistermiddag de ten toonstelling 'Natuur in Leiderdorp' geopend in het Milieu Educa tief Centrum in park de Houtkamp. De tentoonstelling laat zien dat er in de directe leefomgeving meer natuur te vinden is dan de meeste mensen denken. Ook zijn in de heemtuin een egel- en kik kerpad uitgezet. De tentoonstelling is elke zondag te bezichtigen <ussen 15 en 17 uur. Schuiver op Oranje Nassaulaan WARMOND Een 52-jarige vrouw uit Rijnsburg maakte zaterdagavond tegen middernacht een stevige zwieper met haar auto. Ze raakte onwel op de Oranje Nassaulaan in Warmond en verloor de macht over het stuur. Eerst ramde ze een boom, sloeg daarna op de zijkant en gleed vervolgens naar de verkeerde weghelft. Een 47-jarige auto mobilist uit Leiderdorp reed daarop zijn auto bovenop het wrak. Beide bestuurders kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij. De auto's leden aanzienlijke schade. In Stompwijk vervoerde een paardentram bezoekers naar de verschillende tuinbouwbedrijven. foto ben de bruyn REGIO VALERIE LEENHEER Boeren en tuinders in de regio Leiden hebben zaterdag niet te klagen gehad over belangstelling. 'Kom in de kas', zoals de open dag in de agrarische sector wordt ge noemd, trok veel publiek. van hun bedrijf benadrukken. Zo demonstreerde een kom kommerkweker hoe hij water hergebruikt en kregen belang stellenden bij een tomatenkwe- kerij informatie over biolo gische gewasbescherming. Om in de milieuvriendelijke sfeer te blijven werden de bezoekers vervoerd in een ouderwetse paardentram. Toch uitte een aantal agrari ërs wel zijn bezorgdheid over de toekomst van de Stompwijkse KEES VAN KUILENBURG De toekomst van de Stompwijk se glastuinbouw is onzeker, maar daar was weinig van te merken. Veertien bedrijven, kwekerijen en een zuivelboer- derij, openden hun deuren en kassen voor geïnteresseerden en lieten zich van hun beste kant zien. Veel kwekers wilden vooral de milieuvriendelijke werkwijze kassen. Vorige maand kwam de gemeente Leidschendam met een rapport naar buiten waarin stond dat de glastuinbouw uit Stompwijk moet verdwijnen. Maar de tuinders zijn daar fel tegen. „We moeten de plannen van Leidschendam ons niet pessimistisch laten maken", zo zei organisator C. van der Loos. „De agrarische sector in Stomp wijk is bloeiend en gezond en daarom laten wij op een dag als vandaag ook zien waarvoor we staan." Ook in Hazerswoude was het een drukte van belang. Bij melkveehouder Jan Kerkvliet, bijvoorbeeld. Vooral nadat het geleidelijk aan beter weer werd. Datzelfde was het geval bij Dik Sol aan de Hazerswoudse Voor weg. Daar konden de bezoekers zien hoe kaas wordt gemaakt. Veel interesse ook bij manege Segerslrom aan de Voorweg. Daar werden de hele dag de monstraties dressuur en sprin gen verzorgd. Melkveehouder Teun Reyne- veld in Koudekerk: „Wij hadden de indruk dat het wel wat druk ker was dan andere jaren." „Het aardige was dat er veel ouders met kinderen bij waren. De meeste uit de nieuwbouw in het dorp, die deze dag aangrepen om kennis te maken mei het boerenbedrijf." De Jozefschool aan de Oppenheimstraat 8 in Leiden houdt vrijdag 7 april de jaarlijkse fancy fair. Belangstellenden kunnen van 17- 20.30 uur terecht. De school wil dit jaar geld inzamelen voor kunst kerstbomen en spelmateriaal. Op de fancy fair kunnen allerlei spel letjes worden gedaan, zoals ballengooien en darten, er is een grab belton, er kan soep en saté worden gegeten, de naam van een pop moet worden geraden en er wordt een loterij gehouden. De trek king van de loterij wordt overigens al op woensdag 5 april gedaan op school door wijkagent Martin Cuvelier. Dat gebeurt om 10 uur. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Mode. In Aktiviteitencentrum Westerhove aan de Anna van Buren- laan wordt op dinsdag 4 april een modeshow van de nieuwe voor- jaarscollectie gehouden. De show begint om 10.30 uur. Kinderbingo. In buurtcentrum EIckerlyc aan de Havixhorst wordt op woensdagmiddag 5 april een kinderbingo gehouden. De bingo be gint om 14 uur. Entree is één gulden. Limonade is gratis. DEN HAAG/NOORDWUKERHOUT MONICA WESSELING Dronken slachtoffers, getuigen die bekend staan als praatjes makers en een aanklacht die ei genlijk geen aanklacht had mo gen zijn. De zaak tegen de Sas- senheimse hoofdagent, be schuldigd van mishandeling van een verdachte, rammelt aan alle kanten. Dat beweert zijn advocaat mr. P.H. Doedens. Hij roept voor het komende proces voor de rechtbank, tip 11 april, maar liefst vijftien getuigen op om dit te bewijzen. De Sassenheimse agent, een hondenbegeleider, wordt ervan verdacht in september 1993 op het bungalowpark Sollasi in Noordwijkerhout een verdachte met een staaflantaarn te heb ben mishandeld. Vervolgens zou de agent ook nog een vals proces-verbaal hebben opge steld. De agent werd overgeplaatst en de rechtbank veroordeelde hem verleden jaar tot vier maanden gevangenisstraf. In middels heeft de hoofdagent een andere advocaat genomen en zijn nieuwe advocaat, mr. Doedens, heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. Vol gens Doedens berusten aan klacht èn veroordeling op valse getuigenissen en dronke manspraat. Het 'slachtoffer', de verdachte die in Noordwijkerhout door de bewuste hoofdagent werd aan gehouden, was ten tijde van de aanhouding behoorlijk onder invloed van alcohol. Ook zijn maat was, zo voert Doedens aan, bijna ladderzat. Die be schonken toestand maakt vol gens de advocaat de aanklacht tegen de Sassenheimer volstrekt ongeloofwaardig. Ook bij de verklaringen van de collega's van de verdachte Sassenheimer (die eveneens op het bungalowpark waren) kun nen volgens zijn advocaat de nodige vraagtekens worden ge plaatst. In een brief aan de pro cureur-generaal van het ge rechtshof, waarin Doedens vraagt de vijftien getuigen op te roepen, stelt de advocaat voor om de collega-agenten nog eens goed aan de tand te voelen. Eén van die collega's van de ver dachte Sassenheimer staat vol gens Doedens bekend als 'een man die als er iets gebeurt ach teraan staat, maar achteraf al tijd overal de grootste mond over heeft'. Zijn belastende ver klaring lijkt dus ook nauwelijks van waarde te zijn. Ken andere agent heeft verklaard te hebben gezien dat de Sassenheimer ie mand mishandelde, terwijl het volgens Doedens ter plekke aar dedonker was en de getuige op grote afstand van de Sassenhei mer stond. Pikant detail in het geheel is dat Doedens ook rechter E. Schreuder, raadsheer van de Amsterdamse rechtbank, als ge tuige oproept. De Amsterdamse rechter heeft, toen de zaak pas net bekend was en korpsbe heerder Goekoop.de Sassenhei mer schorste, zijn ongenoegen over deze schorsing kenbaar ge maakt. Tot groot ongenoegen van Schreuder heeft Doedens deze kritiek opgevat als kritiek op de veroordeling van de agenl tot vier maanden cel. Dat terwijl Schreuder alleen in het prilste begin van de rechtszaak bij de kwestie betrokken is geweest en zich nooit heeft uitgelaten over de uitspraak van de (Haagse) rechter. De Amsterdamse raadsheer kon, in verband met vakantie, nog niet reageren op de eis van Doedens om als ge tuige te verschijnen. Valse conducteur 'Velden van Kickers zijn aan renovatie toe' ALPHEN AAN DEN RUN Een 47-jarige Amsterdammer is gisteren bekeurd omdat hij zich ten onrechte uitgaf als controleur van de busmaat schappij NZH. De man was in uniform bij het Stations plein in Alphen ingestapt. De chauffeur van de bus ver trouwde het echter niet en vroeg de 'controleur' om zijn legitimatie. Dat had hij niet waarop de poilitie werd ge- waarschwd. Het bleek dat de Amsterdammer het uniform had gekocht op een zwarte markt. oude wetering Waar de organisatoren al bang voor waren gebeurde. Het eerste motorweekeinde in Alkemade trok niet zo veel belangstelling als waarop zij hoopten. Vooral het wat mindere weer was daar de oorzaak van. Maar de echte liefhebbers waren er wel en hadden hun voertuig speciaal opgepoetst voor de parade door het dorp die gisteren werd gehouden. Wel was er veel belangstelling voor de feesten in bar El Barco in Oude Wetering, waar zowel vrijdag- als zaterdagavond een optreden van een band op het programma stond. foto ben de bruyn LEIMUIDEN HERMAN JOUSTRA Iedere voetballer droomt er na tuurlijk van om over een glad geschoren gazonnetje te hollen. Een veld als een biljartlaken heet dat, zonder kuilen en hob bels. Maar iedere voetballer weet ook dat dat bijna niet mo gelijk is. Zeker niet op amateur niveau. Bij Kickers '69 in Lei- muiden is het wel heel erg. Twee van de drie wedstrijdvel- den bieden de aanblik van ei- erkartonnetjes gevuld met gras. Het is een en al hobbels en bob bels. En het kan nog erger. Het trainingsveld lijkt op... Ja, waar lijkt het eigenlijk op? Moeilijk te zeggen. Met een voetbalveldje heeft het in elk geval wefnig ge meen. J. van Dam, voorzitter vande Leimuidense club en WD-raadslid, schudt dan ook het moede hoofd. Tijdens een wandelingetje over het gemeen telijke sportpark, de thuishaven van Kickers, klaagt hij zijn nood. „Er moet echt wat gebeuren." Want de blubber staat de club inmiddels tot de enkels. „Twee speelvelden stammen uit 1975 en zijn dus twintig jaar oud. Ze zijn cultuurtechnisch al afge schreven: een veld houdt het zo twaalf tot vijftien jaar vol. Dat zijn ook de normen van de KNVB. Een van de velden is nu dertien jaar oud. Dat is nog goed bespeelbaar." Als enige. Voor een trainings veld gelden weer andere wetten. „Want daar wordt veel meer op gespeeld en gelopen natuur lijk." Met alle gevolgen vandien als het een oud veldje betreft. „Als het hier twee of drie uur achter elkaar regent, ligt er een koek." Een smeersel van mod der en gras. Goed, tot zover de problemen met de velden. Maar nu de op lossing, hoe staat het daar mee? Tsja, dat is een groot probleem erkent Van Dam. „De velden moeten eigenlijk helemaal wor den vernieuwd. Wat dat kost? Moeilijk te zeggen. Dat kan voor een Volkswagenprijs om het zo maar eens te zeggen, maar ook voor een BMW-prijs. Weinig is het in elk geval niet. Dat loopt minstens in de tienduizenden guldens." Bovendien is het de vraag wie dat moet gaan betalen. De ge meente misschien? „Nou, die reserveert jaarlijks 36.000 gul den voor onderhoud. Daar red je het niet mee. Ze praten nu over privatisering. Kijk, een vuilnisophaaldienst is te privati seren. Een woningcorporatie ook. Maar een voetbalvereni ging... De gemeente zegt er ook niet bij hoe er geprivatiseerd moet worden. Op zich wil Kic kers wel. Alleen, hoe gaat dat dan bijvoorbeeld met het on derhoud? We hebben niet de machines om dat te doen. Die moet de club dan huren. Dat kost allemaal extra." Van Dam wijst er op dat de vereniging al zoveel zelf doet en heeft gedaan. De kantine en het jeugdhonk zijn neergezet door de leden zelf. Dat geldt ook voor de lichtmasten. „Verder maken we hier het clubblad. En- er is een zogeheten slidingploeg die na de wedstrijden de losgetrap- te stukken gras weer op hun plaats legt." En ga zo maar door. Van Dam vindt dat je nauwelijks nog van de leden kunt verwachten dat ,ze nog meer zelf gaan doen. Hij hoopt dan ook dat het geld voor de renovatie van de velden nog ergens kan worden gevonden. Hetzij via de ge meente, hetzij op een andere manier. In elk geval wordt er binnenkort een grondmonster genomen. Daarvoor heeft de gemeente een bedrag toegezegd van 2500 gulden. Kickers zelf draagt nog eens duizend gulden bij aan de proef. Maar dat tfe velden niet best zijn, is met het blote oog al waar te nemen. En met de enkels te voelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9