Fikse kortingen op luchthavenpastoraat Weinig bijval in bisdom voor benoeming Punt M" Mager resultaat tijdens krantekwis Kerk Samenleving Hartebrug gerestaureerd Leiden 'Bestrijding criminaliteit begint al in het gezin' Van Hulst voorzitter politiecommissarissen MAANDAG 3 APRIL 1995 Conflict De Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfede ratie gaan proberen het in middels ruim twee jaar du rende conflict tussen de Indonesische regering en de Toba-Batak-kerk op te los sen. De organisaties sturen in juli een internationale dele gatie naar de grootste protes tantse kerk van Indonesië. Het conflict in de lutherse Toba-Batak-kerk brak eind 1992 uit, toen het Indonesi sche leger de leider van de kerk, bisschop Soritua Naba- ban, afzette. Zijn opvolger, Parlindungan Simanjuntak, wordt wel door de militairen, maar niet door de internatio nale kerkelijke organisaties erkend. Nababan vervult in beide instanties belangrijke functies. Gemarteld Sinds de afzetting van Naba ban zijn diverse predikanten opgepakt en gemarteld. An dere voorgangers hebben Su matra, waar de kerk met ruim 2,4 miljoen leden haar thuisbasis heeft, verlaten. Door het conflict zijn volgens aanhangers van Nababan tien doden gevallen en velen gewond geraakt. De bisschop zou zijn afgezet omdat hij politiek actiefis. Conservatief Paus Johannes Paulus II heeft de conservatieve*vicaris Norbert Brunner tot bis schop van het Zwitserse bis dom Sion benoemd. Brunner is de opvolger van de 62-jari- ge kardinaal Henri Schwery, die om gezondheidsredenen aftreedt. Na de benoeming Brunner zijn nog twee van de zes Zwitserse bisdommen vacant. Begin maart overleed bisschop F.ugenio Corecco van Lugano en diende zijn collega Pierre Mamie van Freiburg. Lausanne en Genè- ve een verzoek om ontslag in. Herder deze week werd Ivo Führer door hel domka pittel tot nieuwe bisschop van Sankt Gallen gekozen. Deze procedure komt verder alleen in Basel voor; in alle andere bisdommen ter we reld maakt de paus uiteinde lijk de keus. BUITENLAND KORT De Nederlandse Hervormde Kerk wil niet langer uit haar algemene kas bijdragen aan het salaris van de hervormde luchthavenpredikant J.W. Blankert. Dat betekent dat voor een gedeelte van zijn salaris per 1 januari 1996 een nieu we geldbron moet worden gevonden. Het gaat volgens voorzitter JA Bijsterveld van de protestantse werkgroep luchthavenpastoraat om 18.000 gulden per jaar. amsterdam anp De hervormde Generale Diako- nale Raad blijft wel bijdragen aan het pastoraat, maar is niet van plan zijn aandeel (nu 36.000 gulden per jaar) te ver hogen. De gereformeerden be talen de andere helft van het sa laris van de luchthavenpredi kant (54.000 gulden). Zij heb ben geen plannen om daarop te bezuinigen. Eind 1992 besloot de her vormde synode om in het kader van de bezuinigingsoperatie Kiezen en delen de bijdrage aan het pastoraat al op 1 januari van dit jaar te stoppen. „Dat besluit is bij de werkgroep luchthaven pastoraat niet goed doorge drongen", zei drs. A.W. Wam- steker-Meijer, secretaris alge mene zaken van het hervormde moderamen, vorige week op de hervormde synode. „Daarom hebben we besloten om het luchthavenpastoraat toch nog een jaar uit de algemene kas te financieren." Volgens Wamsteker moeten de plaatselijke gemeenten die bij het luchthavenpastoraat be trokken zijn en het Samenwer kingsorgaan voor pastoraat van de Samen-op-Wegkerken maar uitzien naar alternatieve geld bronnen. Ze gaf toe dat het sy nodebesluit bij de gereformeer den niet goed is gevallen. „Maar aan de andere kant hebben de Gereformeerde Kerken ook een zijdig besloten om het luchtha venpastoraat wél te blijven fi nancieren." De werkgroep luchthavenpas- 'toraat is momenteel in gesprek met de provinciale synode Noord-Holland, waarin her vormden en gereformeerden samenwerken. Mogelijk kan de ze synode plaatselijke gemeen ten opporren geld beschikbaar te stellen voor het salaris van de protestantse luchthavenpredi kant. Principieel vindt de werk groep dat echter onjuist, want op Schiphol komen mensen uit heel Nederland. Het luchtha venpastoraat zou daarom een landelijke verantwoordelijkheid moeten zijn. Bijsterveld wijst erop dat er in de Hervormde Kerk een ten dens bestaat het categoriale pastoraat op het laagst mogelij ke niveau te steunen, terwijl in de Rooms-Katholieke Kerk een omgekeerde beweging te zien is: er zijn gesprekken gaande om het rooms-katholieke lucht havenpastoraat, dat nu nog on der het bisdom Haarlem valt, onder bestuurlijke en financiële verantwoordelijkheid van de bisschoppenconferentie te brengen. De protestantse werkgroep heeft goede hoop dat de bezui nigingen op het luchthavenpas toraat alsnog worden terugge draaid, net zoals in 1992 na pro testen door de voorgenomen bezuinigingen op het doven- pastoraat een streep ging. „Ie dereen vindt het belangrijk dat dit werk wordt gedaan, dus het zou heel vreemd zijn om hierop te bezuinigen", aldus Bijster veld. Hij zou het een 'blamage' vin den als de hervormde luchtha venpredikant zijn werk zou moeten neerleggen, ruim een jaar nadat Schiphol meer dan een ton investeerde in een nieu we gebeds- en inloopruimte, die de kerken kosteloos ter be schikking is gesteld. Bovendien blijkt uit de 25.000 handteke ningen per jaar in het gasten boek dat het pastoraat in een behoefte voorziet. leiden De rooms-katholieke Hartebrugkerk in Leiden wordt in fasen gerestaureerd. Van 1995 tot het jaar 2000 wordt er jaarlijks voor een bedrag van tussen de 355.000 en 700.000 gulden aan de kerk ver spijkerd. De totale kosten bedragen uiteindelijk zo'n drie miljoen gulden. De parochie heeft een commissie in het leven geroepen die met allerlei activiteiten het geld boven tafel moet krijgen. De restau ratie komt volgens het gemeentelijk meerjarenprogramma voor 80 procent subsidie in aanmerking, maar op z'n vroegst in het jaar 2001. De parochie moet zelf eerst de kosten voorschieten en de res terende 20 procent volledig zelf betalen. Voor de eerste fase van de werkzaamheden - die nog dit jaar beginnen - is 465.000 gulden no dig. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN haarlem gpd/kees van der linden vervolg voorpagina De Haarlemse bisschop Bomers heeft in een eerste reactie begrip getoond voor de verbazing in zijn bisdom over de be noeming van Dr. J.M. Punt tot hulpbis schop. Hij benadrukt dat hij zelf niet om een hulpbisschop heeft verzocht. Hij zou slechts hebben ingestemd met het ver zoek van de paus Punt als naaste mede werker te aanvaarden. „Ik weet zeker dat niet iedereen in het bisdom gelukkig zal zijn", aldus Bomers. Ik respecteer die gevoelens. Persoonlijk verwelkom ik Punt zeer hartelijk. En ik spreek de vurige wens uit dat hij in het bisdom echt welkom zal zijn." De nieu we hulpbisschop heeft inmiddels laten weten dat hij hoopt door veel gesprek ken met priesters en gelovigen bij te dra gen aan de oplossing van de problemen in het bisdom Haarlem. Volgens hem is de situatie in het bisdom „al aan de be terende hand". In het bisdom zelf wordt dat ernstig betwijfeld. Een jaar na dato is er weinig ten goede veranderd, zegt deken J. Broersen uit Zaanstad. Na de gunstig ontvangen bisschopsbenoemingen in Roermond, Rotterdam en Breda had hij gehoopt op een goede oplossing voor de Haarlemse problemen. „Maar die hoop is weer in de kiem gesmoord." Punt maakte vorig jaar deel uit van de commissie die bemiddelde in het con flict tussen bisschop Bomers van Haar lem en zijn priesters. Bomers had hem zelf voor die commissie voorgedragen. In haar eindrapport concludeerde de commissie dat 'zeer velen moeite heb ben bisschop Bomers te aanvaarden'. Op grond van de aanbevelingen van de commissie droeg Bomers een deel van zijn bevoegdheden over aan zijn vicaris sen. De benoeming van Punt zal niet bij dragen aan de oplossing van de proble men in het verdeelde bisdom, menen velen, onder wie ook vicaris-generaal G. redactie dick van der plas, 071 -31 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071 -356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071-323 508 Familieberichten: 023- 317 337 023-320216 Redactie: 071-321 921 Hoofdredactie: 071-315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 uur 071- 143 545 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 134,50 071-31- PUBLIC RELATIONS W H. C. M Stevermk OMBUDSMAN P R.D.Paauw 071-3?11 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post e REDACTIE jn£ G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienstAe|jj H.W. van Egmond, chef red. Groot L( A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactiePot F Blok, chef eindredactie algeioo W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstvei W Spierdijk, chefsportre<jaa J Preenen, chef binnen-, buitenlanq„ ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) jas: iet jlOi n 310g 34e1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAM Voor mensen die moeilijk lezen, slechte <?'a hebben of blind zijn (of een andere leeslei dicap hebben), is een samenvatting varyvo regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla^,-, Geukers. „Ik ben bang dat het geen aan zet is om de moeilijkheden te doen ver minderen", formuleerde hij gisteravond voorzichtig voor de televisie. Dat de nieuwe hulpbisschop afkomstig is uit het bisdom zelf stelt volgens deken Broersen weinig voor. „Hij is afkomstig van Rolduc en door Gijsen vicaris ge maakt." Ook deken L. Timmermans van Haar lem vraagt zich af „of we nou zo nodig op een hulpbisschop zaten te wachten". Hij zegt het niet hardop, maar zou met vele anderen in plaats van de komst van Punt liever het vertrek van Bomers heb ben gezien. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en var* woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. on bit BEZOEKUREN Lj, DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. n Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor patle ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Hi Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uurj na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v! pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21. uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassi en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(/ leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitei voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime b zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde t heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.0 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Leids onderzoek onder 3000jongeren Boeven zijn dus brekebenen. Junger vindt dan ook dat de maatschappij meer aandacht moet schenken aan probleem gezinnen. „Het beleid moet meer gerichte aandacht schen ken aan de jonge jaren en aan het gezin. Consultatiebureaus moeten worden versterkt. Er moeten veel meer peuterspeel zalen komen. Niet bezuinigen, maar juist versterken." Want het aanleren van correctie kan maar tot de leeftijd van acht jaar. „Kinderen die vanaf dat moment vervelend zijn, blijven vaak vervelend." Ze gaan al vrij vroeg drinken, drugs gebruiken, krijgen psychische klachten en gaan een stabiel probleemge drag vertonen. De gezinnen waar de proble men ontstaan, zijn over het al gemeen niet prettig. Training kan een goed effect op-ze heb ben. Junger wijst in dat verband op de Verenigde Staten waar speciale trainingprogramma's draaien die ouders leren hoe ze bij hun kinderen ongewenst ge drag moeten onderdrukken en hoe een veilige omgeving voor het kind te creëren. De gezin nen moeten het natuurlijk ook zelf willen want „Nederland is geen politiestaat.". Toch vindt Junger dat in alle gevallen een poging moet worden gewaagd om ze over de streep te trekken. Zelfcontrole wordt ontwikkeld doordat de opvoeders het ge drag van hun kind nauwlettend in het oog houden en bereid en in staat zijn om ongewenst ge drag als zodanig te herkennen. Daarbij moeten zij ook in staat zijn het ongewenste gedrag te benoemen en adequaat te corri geren. Daarvoor is een sterke band tussen ouder en kind een noodzakelijke voorwaarde. Opvallend aan Jungers onder zoek is, dat de meeste jeugdige criminelen een bijbaan hebben en dus over meer geld beschik ken dan niet-criminele jonge ren. De criminele groep blijkt de school vroegtijdig te hebben verlaten, een bijbaan te hebben en veel verkeringen achter de rug te hebben. Ze bevinden zich vaak op straat en zoeken ge- vaarlijke situati ^s op. Een vechtpartij tussen groepen jongeren in Leidschendam. Een van hen overlijdt aan een mes steek in de hals. Jeugd, wapens en criminaliteit: het is een pro bleem dat in de Nederlandse samenleving steeds vaker de kop. opsteekt. Daar komt bij dat jonge criminelen steeds geweld dadiger worden. Ernstig crimi neel gedrag van jongeren is vaak echter in de prille jeugd al te voorspellen en door de kin deren zelfcontrole bij te bren gen, is dit gedrag tot de leeftijd van ongeveer acht jaar te corri geren. M. Junger van het Neder lands Studiecentrum Criminali teit en Rechtshandhaving in Leiden vindt dat het beleid meer aandacht moet schenken aan het gezin. „Het bouwen van meer gevangenissen zal niet helpen". Een belangrijke aanwijzing van later crimineel gedrag kan al in de eerste jaren van een kind worden opgemerkt, zegt Junger. „Als een kind tot bij voorbeeld zijn zevende jaar veel ongelukken heeft gehad, is de kans groot dat hij later crimi neel gedrag vertoont." Een kind dat vaak ongelukken heeft, heeft volgens Junger gebrek aan supervisie. Dat gebrek wijst op een slechte gezinsband. Kinde ren die door een slechte relatie met hun ouders geen zelfcorri gerend gedrag leren, komen la ter in de delinquentenhoek te recht. Een ouder die een drieja rige de hele dag buiten laat spe len, brengt hem daarmee geen zelfcorrectie bij en vergroot bo vendien de statistische kans dat het kind een ongeluk krijgt. Jun ger publiceerde onlangs een on derzoek onder 3000 jongeren waaruit blijkt, dat zij die crimi neel gedrag vertonen vaker het slachtoffer worden van ongeval len: vooral verkeersongelukken. Dat gebrek aan zelfcontrole leidt tot een breed scala van af wijkend gedrag. Van criminele jongeren zal ongeveer 72 pro cent kans lopen om slachtoffer te worden van een verkeerson geluk. Bij niet-criminele jonge ren is dit percentage circa 27. FOTO HANS VAN WEEL Het team van het Leidsch Dagblad buigt zich over actuele vragen tijdens de landelijke Nieuwskwis in Utrecht. Leidsch Dagblad steunt Stedelijk Gymnasium en Rijnlands Lyceum utrecht ewout fehres Egberts Koops van het Stedelijk Gymnasi um in Leiden leest bijna twee uur per dag in het NRC Handelsblad, wil later journalist worden en kon volgens eigen zeggen 'mak kelijk afkijken' tijdens de landelijke kran tekwis. Toch behaalde hij samen met zijn partner en schoolgenoot Daniel Mourad af gelopen zaterdag 'slechts' een 30ste plaats in de Nieuwskwis van de Stichting Krant in de Klas in Utrecht. Het leerlingenkoppel van het Rijnlands Lyceum verging het niet veel beter. Jelle Doornbos en Lilian Meijboom behaalden voor de school uit Oegstgeest een 24ste plaats in de categorie bovenbouw. Ondanks het magere resultaat deed Lilian, als een van de weinige meisjes, met veel plezier aan de kwis mee omdat het 'leuk is om te zien wat je weet'. Beide koppels werden ge steund door het Leidsch Dagblad. De Nieuwskwis vond dit jaar voor de der de keer plaats bij de rijksuniversiteit Utrecht. Zeventig leerlingenkoppels uit het voortgezet onderwijs streden onder de vlag van van een regionaal dagblad om de titel van 'beste krantelezers'. Er waren twee ni veaus, de minder moeilijke vragen voor de eerste drie klassen van MAVO, HAVO en VWO en bij de vragen voor hun collega's uit de bovenbouw werd er dieper ingegaan op het nieuws. Onder het toeziend oog van een paarden- skelet, bogen de leerlingen zich in vijf ron den over de meest uiteenlopende nieuws- vragen in de collegezalen van de faculteit Diergeneeskunde. Zij moesten niet alleen op de hoogte zijn van de politieke aardver schuiving bij de Provinciale Statenverkie zingen, maar ook de tegenstanders kennen chef henny van egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-3564: leiden gpd De Raad van Hoofdcommissa rissen heeft korpschef S.J. van Hulst van het regionale politie korps Hollands-Midden tot vice-voorzitter gekozen. Van Hulst volgt volgend jaar voorzit ter J.L. Brand op. Dat is door woordvoerders van Hollands Midden en de Raad van Hoofd commissarissen bevestigd. Met-de benoeming van de 47- jarige Van Hulst heeft de Raad van Hoofdcommissarissen ge kozen voor een relatief onbe kende korpschef, die niet zoal Nordholt (Amsterdam), Wiard (Utrecht), Hessing (Rotterdam of IJzerman (Twente) promi nent in de publiciteit verschijn; Met Van Hulst is gekozen voo een politiefunctionaris met eei rijkspolitie-verleden. Voorals nog bepaalden korpschefs ui de vroegere gemeentepolitie he gezicht van de regiokorpsen. De korpschef van Hollands Midden volgt april volgend jaa voorzitter Brand op die er dai zijn termijn van twee jaar of heeft zitten. van het Nederlands voetbalelftal op weg naar het EK en het logo van de Staatsloterij herkennen. Om alle scholieren 'scherp' te houden werden nieuwsvragen afgewisseld door instinkers en strikvragen. Een vraag werd door bijna alle leerlingen fout beant woord; op een blad vol karikaturen van po litici werd de tennisser Richard Krajicek veelal herkend als Paul Rosemöller, de frac tievoorzitter van Groen Links in de Tweede Kamer. Volgens de jury lag dat ook een beetje aan de kwaliteit van de tekening. De Stichting Krant in de Klas stimuleert al acht jaar het lezen van de krant onder scho lieren. Elke maand verspreidt zij een de 'Nieuwskwis uit de krant' met twaalf actue le nieuwsvragen onder 2900 geabonneerde leraren van scholen over het hele land. De quiz in Utrecht is de finale van een jaar lang de krant uitpluizen. UITSLAG PAASVEETENTOONSTELLING Algemeen kampioen vrouwe lijk vee: K.Roos, Amstelveen Algemeen kampioen manne lijk vee: Dorrepaal, Koudekerk Kampioen 'Mini' vrouwelijk vee: V.O.F Van Abeelen, Tilburg Kampioen 'Mini' mannelijk vee: H. Verhoeven, Stad aan het Haringvliet Kampioen Lichtere klasse vrouwelijk: V.O.F Van Abeelen, Tilburg Kampioen Lichtere klasse mannelijk: H. Verhoeven, Stad aan het Haringvliet Kampioen 'zwaarder' vrouwe lijk: Mts Scheringa, Z.O. Beemster Kampioen zwaarder manne lijk: M. Koppers, Warmond Gebr. de Lint. Zevenbergen Reserve kampioen mannelijk Gebr. De Lint, Zevenbergen Kampioen zuiglam: A. Fokker-Boot, Kockengen Kampioen Schaap met 2 lam meren: A. Mosterd, Maasland Bonda-prijs: M. Koppers, Warmond Kampioen Afdeling A vrouwe lijk: Duinveld - van Saase, Lisse Kampioen Afdeling B vrouwe lijk: Duineveld - van Saase, Lisse Kampioen Afdeling C vrouwe lijk: A. Heijker, Hazerswoude dorp Kampioen Afdeling D vrouwe lijk: A. Heijker, Hazersouwde dorp Kampioen Afdeling G manne lijk: G. Maris, Heijningen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8