LEIDEN Haarlemmerstraat nog 'slalomgebied' Buren tennispark: licht moet om tien uur doven Demonstratie tegen parkeergarage flopt PATATES FRITES SNACKS SALADES IJSl _\G 3 APRIL 1995 Modderkoek noet oplev stelt toren van van egmond. 071-356414, plv-chef «hans koenekoop. 071-35& aan d rkegposS1e,vernie,er afgetuigd örie Leidenaren van 23 en 24 jaar hebben dit weekeinde activiteittarige stadsgenoot afgetuigd. Het slachtoffer moest met en Emeer een gebroken neus naar het AZL worden overge- vorig jaar De drie hadden het op de man gemunt omdat hij spie- Dat is auto's had vernield in de omgeving van het Gangetje en een jaarvaarstraat. Ook een 32-jarige voorbijganger, die wilde miljard weiliep enkele klappen op. se (91) ernstig gewond JEen 91-jarige Leidse is zaterdagmiddag onder een ach- Idende auto op de Schelpenkade terechtgekomen. De ïeeft daarbij haar bekken gebroken evenals enkele ribben been. De auto werd bestuurd door een 34-jarige Leide- tT l_en ooggetuige heeft verklaard dat hij het slachtoffer ach- ijdende auto om heeft zien lopen. De vrouw zou daarbij en vijf m<zÜn gekomen, n D ^j^atrover slaat toe Jew £en 74-jarige Leidse is zaterdagmiddag van haar tas be- J.®fstuuIloor een jongen op een fiets. In de tas zaten onder meer Miklós Njin geldbedrag, brillen en sleutels. De vrouw liep met de van het s haar schouder in de Corellistraat. Van de dader ontbreekt ee*0r. te bi is' in x .1 ofieman zorgt voor paniek pand een verhii Relatiestoornissen hebben een 27-jarige Leidenaar gis- noedelijkP^tot ongecontroleerde razernij gebracht. Ternauwer- n dan biifon W0I"den voorkomen dat hij van drie hoog naar bene inden. 'tong- De politie moest met getrokken wapen de woning de laatst? Zijldonk binnen zien te komen, zo ernstig waren de be- öpgegaaiOgcn van de man. Om de rust te laten weerkeren trokken [ten verhinten even teru8- De Leidenaar maakte van die gele- zou kost'ic* gebruik om aan het balkon op drie hoog te gaan han- oordat d?e ambulance en de brandweer waren al ter plekke toen het vverpilielid de Leidenaar weer naar binnen wist te krijgen, a is. Maaa hij weer een woede-aanval kreeg, is een letaandviseur Clinton spreekt in Leiden De adviseur van de Amerikaanse president Bill Clinton, jaebler, komt naar Leiden. Dinsdagmiddag 4 april spreekt -,naf 15.30 uur in De Waag. Gaebler gaat in op de rol van de 52 ieid in de sociale huursector, het Nederlandse onderwijs en 2oo |sbuurlijke vernieuwing. Volgens hem verandert de rol van o 45 ferheid van acteur naar regisseur en moet ze haar macht in o i5o ëkomst delen met andere groepen in de samenleving. Gae- 5I j voordracht is in het Engels. Plaats: Aalmarkt 21, Leiden. zNO 1895 Maandag 1 April 1895 7 )EN De zoo welbekende „pomp van de Garenmarkt" al- 7a zj welke er in den laatsten tijd zoo haveloos uitzag, niettegen- 20 fide ze een „Leidsch monument", wordt thans zoo goed gelijk gerestaureerd. Nu, 't werd dan ook hoog tijd! In de 7 ote dagen moet er nog een stuk lood uit ontvreemd zijn, 1970 Woensdag 1 april 1970 van vorP^ *n ^et zwembad De Vliet is vandaag het badseizoen pend. Om zeven uur stonden traditiegetrouw enkele ultra- rtievelingen klaar voor het nemen van de eerste duik. De iperatuur van het verwarmde water (omstreeks zestien gra- was weliswaar aanlokkelijker dan de bovenlucht, maar tot langdurig verblijf noodt het bad nog niet. nïï april 131,501 X 07ooiwaren er niet mee- Ster- 61 j0t nog, de 1-aprilgrap van de 23,'20 jlactie van het huis-aan-huis- 64,20 id De Leidse Post sloeg in als ,'90 P bom. De Leidse markt zou pt ingang van afgelopen zater- |g verhuizen naar elders. Mis Isa fs. 1 april- Pf was allemaal nog wel te 6,80 luimen geweest indien als iap de 'nieuwe' plekbijvoor- ïeld Leiderdorp was geweest. iaar niet, nee nooit, naar de roenoordhallen! Dat is nou net 80 )'n beetje de enige plek in Lei- ,'50 en waarop Chris Verplancke, .00 porzitter van de Vereniging an Ambulante Handel, een 00 inke bom wil gooien. 30 1 meteen na het verschijnen an De Leidse Post hing hij aan X, .e telefoon bij Uitgeverij Van »e iroenigen die het huis-aan- 0 luisblad uitgeeft. Directeur Roy 0 feller en exploitatiechef John ipreeuw zaten er eigenlijk wel ien beetje mee in hun maag. Ze jonden het kennelijk ook niet Ongeslaagde grap en dus itonden zij zaterdag met een naampje met koeken bij de in- e >an§ van het Groenoordhallen- lerrein. En zo kreeg indereen lie er was ingetuind als schade- 1 oosstelling een lekkere koek. riet viel zaterdag overigens niet meë om precies te bepalen wie er nu als gevolg van de 1-april grap naar de Groenoorhallen was gegaan of voor de Paasvebo en de snuffelmarkt. Maar de schade bleef beperkt. Een paar honderd koeken zijn weggege ven, aldus Verplancke. Hij denkt trouwens dat er meer in de grap zijn getrapt, omdat mensen die lopend naar de hallen komen veelal de ingang aan de zijde van de Willem de Zwijgerlaan gebruiken. Daar stond dus geen koekkraam. 1 april (2) Ook bij de Groenoordhallen wa ren ze niet blij met de 1-april grap. Met twee grote activiteiten (Paasvebo en snuffelmarkt) was het al snel druk op het parkeer terrein. Er was geen behoefte aan af- en aanrijdende auto's voor de 1-aprilzaterdagmarkt. Wie zaterdag zijn oor op de Leidse markt - gewoon in hartje centrum dus - te luisteren leg de, hoorde weinig goede woor den over de grap. Hoewel ook sommige marktkooplieden de markt liever op het Groenoord- hallenterrein willen, vreesden ze nu voor hun nering. En hoe was de omzet? Verplancke: „Minder, maar dat lag niet al leen aan de 1-aprilgrap. Er spe len ook andere factoren mee. Veel markthandelaren merken bijvoorbeeld dat de economie een beetje in een dalletje zit. Er wordt minder gekocht." En waarom een bom op de Groenoordhallen? „Vooral op en rond de snuffelmarkt wordt alles verkocht wat los en vast zit. Die concurreert met de bin- nènstad. Dat is schadelijk voor alle winkels en marktkooplie den. Bovendien worden afspra ken die wij met de gemeente hebben gemaakt met voeten ge treden. Afgelopen zaterdag ben ik gebeld dat er weer mensen bloemen, aardbeien, gereed schap, e.d. verkochten. Dat mag niet. Ze hebben er gewoon schijt aan." En 'ze' zijn in dit ge val de gemeente Leiden en de directie van de Groenoordhal len. Boze tongen De inkt van haar boek is amper droog of boze tongen beweren 9 Een modderkoek met wat sprieten gras. Zo zien de voetbalvelden van Kickers'69 in Leimuiden eruit. Renovatie is hard nodig. De koekkraam van De Leidse Post: links John Spreeuw en geheel rechts op de foto Roy Keller en Chris Verplancke. hielco kuipers dat de Leiderdorpse Jannie Hoogendam (50) het verhaal over de ontvoering van haar twee kinderen gewoon uit haar duim heeft gezogen. De schrijf ster van 'Littekens in mijn hart' kijkt niet op van deze reacties. „Dat verwachtte ik wel. Mijn uitgever heeft me er ook voor gewaarschuwd. Hij zei: je zult positieve maar ook negatieve reacties krijgen." Hoogendam heeft wel een idee wie haar proberen zwart te ma ken. „Dat zijn mensen die me op een andere manier hebben leren kennen, maar daar wil ik je onder vier ogen nog wel eens wat over vertellen. Daar zou ik zo nóg een boek over kunnen schrijven." Hoogendam vindt dat ze de mensen maar moet la ten praten. „Ik ben de enige die weet hoe het allemaal echt is gegaan. Natuurlijk ziin er men sen die het beter denken te we ten. Dat is vervelend, maar daar moet ik boven staan. Dat heb ik mezelf ingeprent. Je vijanden slapen nu eenmaal niet. Die mensen zijn gewoon gefrus treerd." De positieve reacties op haar re laas voeren trouwens de boven toon, weet Hoogendam, die in middels te gast is geweest bij AVRO's Radio Journaal en Ra dio West. Waarschijnlijk komt ze binnenkort ook op televisie om over haar boek te praten. Sonja Barend zou al interesse hebben getoond. En wie weet, is een Hollywoodverfilming ook niet meer ver weg. Sally ('Not without my daughter') Field lijkt geknipt voor de hoofdrol. Sportcafé Het Sportcafé, eefi maandelijkse bijeenkomst voor mensen uit de sport, het bedrijfsleven en de media, is een doorslaand suc ces. De belangstelling voor de 'meetings' is groot, de sponsors staan in de rij, het systeem van wisselende locaties werkt goed, dus tot zover niks aan de hand. Alleen, het succes heeft ook zo zijn schaduwkanten. Tot nu toe was het zo dat op de bijeenkomsten in de sportkanti nes de consumpties geheel en al gratis waren. Kosten sponsor, zeg maar, die daar toch al gauw een bedrag van rond de 2000 gulden voor op tafel diende te leggen. In ruil daarvoor kreeg hij een paar minuten spreektijd om zijn bedrijf of instelling te promoten: een gelegenheid die de meeste geldschieters overi gens stilzwijgend aan zich voor bij lieten gaan. Ze doen het ei genlijk meer voor de lol, om een aardig initiatief van continuïteit te voorzien. Voor het geld hoe ven ze het niet te laten, om het zo maar eens te zeggen. Maar het kan natuurlijk ook te gek worden - en dat is wat dreigde te gebeuren. Hoewel de entree op uitnodiging is, werd het ongevraagd alsmaar drukker en drukker en gelijk op daarmee vloog het aantal genuttigde consumpties omhoog. Budge toverschrijving heet dat en dat konden organisatoren Aat van der Luit en Wim van Duivenbo- de nu net niet gebruiken. Ze be sloten derhalve om limieten te stellen. En dus kreeg elke gast afgelo pen vrijdag aan de deur vijf muntjes. Daar keken sommigen die dat niet wisten raar van op, maar door de meesten die wél op de hoogte waren gesteld werd er geen drukte over ge maakt. Zeker niet door hen dje in de buurt van sponsor Alex Pison verkeerden, want die had er altijd wel een paar extra in zijn zak. Wat wèl opviel in de verder gezellig drukke kantine van voetbalvereniging De Sleu tels, was dat er beduidend min der mensen waren dan de 185 die er laatst bij tafeltennisclub Docos kwamen opdagen. Zou den er dan toch mensen... henk van der post judy nihof ad van kaam leiden» erna straatsma Tennisvereniging Merenwijk heeft met omwonenden afspra ken gemaakt over gebruik van tennispark Merenwijk. Alleen over het tijdstip waarop de lichtmasten uitgaan, zijn partij en het nog niet eens. De tennis vereniging wil tot uiterlijk half elf doorgaan: omwonenden wil len dat de lichten uiterlijk tien uur doven. Onderlinge, tijdelijke afspra ken over gebruik van het ten nispark zijn nodig omdat De Raad van State de milieuver gunning voor het complex heeft geschrapt. De gemeente werkt nu aan een nieuwe milieuver gunning. In de overbruggings periode blijft het tennispark open. Zaterdag werd voor het eerst in het seizoen weer geten nist. Als tegemoetkoming aan de buurtbewoners wil de tennis vereniging de lichtmasten een half uur eerder uit doen. Het vo rige seizoen doofden de lichten om elf uur. Omwonenden zeg gen dat hun kinderen niet kun nen slapen door de felle licht bundels. De buurtbewoners vinden hall i'ii echter nog te laat, „Tien uur is voor ons het maximum", zegt A. Muller, woordvoerder van de omwonenden. De buurt bewoners willen ook dat de lichtmasten in het weekeinde niet worden gebruikt. Sportwethouder H. de Goede (D66), die bemiddelt tussen bei de partijen, heeft als compro mis een 'sluitingstijd' van kwart over tien voorgesteld. „Beide partijen moeten nu overleggen met hun achterban." Zaterdag hebben vertegen woordigers van de buurt en de tennisvereniging onder leiding van sportwethouder H. de Goe de (D66) gesproken over beper king van de overlast. „We ver moeden dat we snel tot een ak koord komen", zegt W. Willems, voorzitter van tennisvereniging Merenwijk. De wethouder heeft de bewoners toegezegd dat het tennispark een betere afschei ding krijgt. Met speciale netten worden gravelstof en tennisbal len tegengehouden. De demonstratie tegen de komst van de Boommarkt-gara- ge is zaterdag op een complete mislukking uitgelopen. Een on gelukkige datum - 1 april - en een slechte organisatie heeft de Leidse afdeling van de Groen Linkse jongerenorganisatie Dwars parten gespeeld. Volgens Laura Groeneveld (16) hebben ruim een uur later dan aange kondigd negen mensen bij het gebouw van het Hoogheem raadschap van Rijnland aan de Boommarkt geprotesteerd te gen de gemeentelijke plannen, waarvoor dinsdag 4 april in de raadsvergadering enkele be langrijke besluiten vallen. Ook de reacties van het pu bliek waren weinig hoopgevend voor Dwars. „We hebben nog met de gedachte gespeeld om een referendum te organiseren maar dat kunnen we na zater dag beter uit ons hoofd zetten." Ook de videofilm die de de monstranten wilden maken, is een flop geworden. De bedoe ling was om winkeliers in de omgeving te interviewen over de garage die mogelijk komt op de plek waar nu het gebouw van het hoogheemraadschap staat. Volgens Groeneveld zijn veel middenstanders tegen. Dwars wilde hun geluid vastleg gen en het resultaat morgen voor de raadsvergadering aan wethouder J. Walenkamp (CDA) overhandigen. Groeneveld: „Maar de winkeliers klapten he lemaal dicht zodra de camera op ze was gericht." Winkeluitstallingen versperren publiek de weg Gemeente-ambtenaren maakten zaterdag een rondgang door de binnen stad om de winkeliers er van te overtuigen dat het menens is met het wegha len van de winkeluitstallin gen. Vooral op de Bree- straat waren de eerste ef fecten merkbaar. Uitstal lingen versperden daar niet langer de weg. Op de Steenstraat en de Haarlem merstraat moesten passan ten echter zoals gebruike lijk slalommend hun weg vervolgen. leiden wim koevoet „Ik wil geen oorlog creëren in de binnenstad", geeft wethou der J. Walenkamp (CDA) zijn tactiek prijs. „Beginnen met sancties, past daar niet in. Na de brieven en het optreden van de ambtenaren moet duidelijk zijn dat we de stoepen écht vrij willen hebben. Deze week krij gen de winkeliers die hebben geprotesteerd een antwoord op hun bezwaarschrift en vrijdag maak ik in de raadscommissie economie de balans op." Het PvdA-raadslid E. van der Veen, door wiens motie 1 april als de uiterste datum geldt, toonde zich zaterdag redelijk te vreden met het bereikte resul taat tot nog toe. Absurde plekken Hij is de eerste om toe te geven dat de gemeente zelf haar straatmeubilair ook naar de kant moet halen. Op de Bree- straat staan vrijwel alle afval bakken midden op de stoep. Ook zitbanken hebben absurde plekken gekregen, zoals bij het Leids Vrijetijdscentrum. „Los nog van de vraag wie graag in de uitlaatgassen verpoost." Van der Veen stelt tijdens zijn inspectieronde vast dat ook het fietsvraagstuk nog onvermin derd knelt. Vooral in de omge ving van café de Oude Harmo nie en bij de ingang van V&D blijft er voor voetgangers weinig ruimte over. Maar het gevaar komt ook van boven: bij kapsa lon Zizzorz op de Breestraat Obstakels op de Steenstraat, ter hoogte van snackbar Hendo. Passanten vervolgen slalommend hun weg. foto loekzuyderduin» moet de lange passant bukkend onder het grote ronde uithang bord door. Van der Veen: „Als je niet bukt, hoef je niet meer te worden geknipt." Op de Steenstraat ontsteekt Van der Veen bijkans in woede. Bij snackbar Hendo moeten voorbijgangers oppassen dat ze geen zet meekrijgen van een draaibord. Na die hindernis vol gen bijna-botsingen met tegen liggers die een sandwichbord ontwijken. Probleem Groenteboeren worden een probleem, voorspelt Van der Veen. Het is een decennia-lange traditie dat zij hun waar buiten zetten. „Dat doorbreek je niet een-twee-drie." In de Haarlem merstraat verdwijnt zijn begrip voor die traditie. „Je wordt ge dwongen aardbeien plat te trap pen. En dan moet je je zeker schamen." In de Haarlemmerstraat wacht de gemeente vermoede lijk wél een oorlog. Daar moet ook de oprukkende straathan del worden aangepakt. „Als je niet oppast, sta je op hun han den." Geen enkele middenstan der lijkt bereid concessies te doen. Het valt Van der Veen op hoe veel onzinnige uitstallingen de weg versperren. Zoals bij Periy Sport. Het opschrift op die sandwichborden kan alleen worden gelezen als de voorbij ganger op zijn handen gaat staan. En wat moet een patate ter met de lengte van Van der Veen met de tafeltjes bij Yed Snacks? Door andere uitstallin gen kan de klant niet eens in de etalage kijken. Van der Veen: „Zelf zit ik heus niet op regeltjes te wachten. Maar daar waar elk greintje fat soen en sociaal gevoel is ver dwenen, moet de overheid in grijpen." LEIDSE SCHOUW W0. 5 4 DO. 6 APRIl "95 1 ro*.07t l31943

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7