Kinkel: Turkije zo snel mogelijk weg uit Irak r Groot offensief in Bihac gemeld xspin sluit deelname )in muni sten niet uit Buitenland Minder broeikasgas Inlichtingen graag! Der Spiegel: Stoffelijk overschot Hitler lag 25 jaar in Maagdenburg Canada en EU werken aan oplossing visserijconflict A&P start de week met piijs-prmioin>. n ili' II9 °.99 Japanse krant: Sekte wilde ook nucleaire wapens ontwikkelen iVanhopig Tanzania houdt grens dicht voor vluchtelingen Burundi AG 3 APRIL 1995 besef i ve dochti- >koj kandidaat presidentschap te zetten, gaat volgend jaar meedoen aan de presi- 43 jaar rkiezin8en 'n Rusland. Volgens het persbureau Itar-Tass politieke beweging Derzjava de voormalige vice-presi- iR RAi jp/c'ee^ voor8edragen. Roetskoj zat na de mislukte coup [n en kreeg later gratie van het parlement. beidzjaanse oppositie in de boeien DER VEISinds hij twee weken geleden een opstand van de spe- jlitie-eenheid OPON neersloeg, heeft president Alijev van dzjan vele politieke tegenstanders laten arresteren. Op- eiders en diplomaten spreken over 400 arrestanten, van imigen inmiddels zouden zijn vrijgelaten. kse kerngeleerde vermist rien wo? ^en Iraakse nucleaire wetenschapper is vorige maand jn het idelijk in Athene ontvoerd en vervolgens vermoord, om- ,m de pp het punt stond om onthullingen te doen over een ge- ernbommenproject van de Iraakse leider Saddam Hus- jt heeft de Londense The Sunday Times bericht, epaald c n het i Rhijnhf1 e Leider;. Een bewaker van de Belgische dierentuin Le Monde ilegenh^bij Luik overleed vanmorgen aan zijn verwondingen, amer vgiadat hij door twee olifanten was vertrapt. Mogelijk was ;e de beesten in de bol geslagen: de mannetjesolifant was ^^^«^«nd, vermoedelijk omdat hij niet op bezoek mocht bij het -De twee dikhuiden waren gisteren uit hun verblijf ont- lisgevin tiilla arresteert zes terroristen maar igheid i&» De Filipijnse politie heeft gisterochtend zes extremisti- i bespanoslims gearresteerd en een grote hoeveelheid wapens en dat vaiieven in beslag genomen bij een inval in een flat in een der, scla<X van Manilla. De zes zouden banden hebben met de da- •otvade311 bomaanslag op het World Trade Center in New York 3. Eerder maakte de politie bekend een Pakistaanse za- DNII\Jan te hebben gearresteerd, die banden zou onderhouden et vermeende brein achter de aanslag. oosTEroep regime Iran omver te werpen aar V» Israëlische hoge functionarissen hebben gisteren gewe- p het gevaar van een Iraans kernwapenprogramma en de gend M8^e Staten opgeroepen leiding te geven aan een mondiale e goePjagne tegen Teheran. ristopher: sancties tegen Iran INGTQNDe Verenigde Staten moeten niet langer toestaan ING merikaanse dochterondernemingen Iraanse olie kopen en ipen, omdat daardoor het Amerikaanse buitenlandse beleid It doorkruist. Minister Christopher (buitenlandse zaken) dit gisteren verklaard. Christopher kondigde aan dat hij week, bij besprekingen over het Amerikaanse Iran-beleid, leiten voor hardere sancties tegen het regime in Teheran. J op weg naar bedolven dorp aatsg^ELH|Een reddingsteam van de Verenigde Naties is met den onderweg naar de noordelijke Afghaanse provincie j^^^^khshan, waar eind vorige week bij een aardverschuiving mensen om het leven kwamen. Hét dorpje Qara Luka raakte tijderisr de modder bedolven. Het dorp Qara Luka ligt op 1.000 ki- agen eter van de Afghaanse hoofdstad Kabul in een gebied dat het wegc/tste deel van het jaar door sneeuw is bedekt. i tant .CEES VAN ZWEEDEN •spondent sl Jospin, de socialistische lidaat voor de Franse presi- s sverkiezingen, sluit de deel- e van communisten aan de ring niet uit als hij de ver- ngen wint. Jospin zei dat in vraaggesprek met de zon- p(krant Le Journal du Di kke. d de vraag of communisten ERM^en kunnen terugkeren op istersposten zei Jospin: "4AN$arom niet? Veel zal afhan- NS- van hun opstelling, maar El'Bis voor mij geen onmoge- ieid. Ik zie niet hoe commu- ische ministers mij in verle- freid zouden kunnen bren- - nu de Sovjetunie als com- flistisch systeem niet langer laat". pmmunisten namen ook 1 aan de regering-Mauroy, die in 1981 werd gevormd na de eerste zege van Francois Mitter rand in de presidentsverkiezin gen. Volgens een opiniepeiling van Le Journal de Dimanche wint presidentskandidaat Chirac in de tweede ronde van de verkie zingen zowel van zijn mede- conservatief en voormalige bondgenoot premier Edouard galladur (58 tegen 42 procent) als van Jospin (met 57 tegen 43 procent). Een ander onderzoek, van SCP Communication, lever de evenwel op dat bijna de helft van de kiezers 44 procent nog geen keuze heeft gemaakt. De voorsprong van Chirac op zijn rivalen is volgens de peiling in de eerste ronde (op 23 april) veel kleiner. Chirac kan dan op 24,5 procent van de kiezers re kenen, gevolgd door Jospin met 22 procent en Balladur met 20,5 procent. Press DPA Deut Duitsland probeert Turken te vriend te houden Turkije moet zijn strijdkrachten so snel mogelijk uit het noorden van Irak halen. Dat heeft de Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) zaterdag gezegd. Het Turkse leger voert sinds twee weken een grootscheepse operatie uit tegen Koerdische rebellen. Kinkel deed zijn uitspraak aan de vooravond van het bezoek aan Bonn van de nieu we Turkse minister van buitenlandse zaken, Inönü. te politici van de CSU, de Beier se zusterpartij van de CDU van bondskanselier Kohl. De Beierse minister-president Stoiber riep op terughoudender te zijn met kritiek 'op een goede vriend'. Zijn partijgenoot Gloss, de fractieleider van de CSU in de Bondsdag, zei te vrezen dat de invloed van Bonn op Ankara door het bevriezen van de sub sidie voor de fregatten, alleen maar zou afnemen. Maar hij zei ook dat met de Turkse regering over 'het handhaven van de mensenrechten moet worden bonn peter van nuijsenburg correspondent De Turks-Duitse betrekkingen hebben een gevoelige knauw te gekregen door de invasie van het Turkse leger. Bonn schortte vorige week alle militaire hulp aan Ankara op. Eerder had de Duitse regering besloten de subsidie voor twee Turkse fre gatten die op Duitse werven worden gebouwd, te bevriezen. Tegen deze ontwikkeling werd het afgelopen weekeinde gewaarschuwd door prominen- gesproken'. Gisteren werd in een aantal zondagskranten een paginagrote advertentie ge plaatst, waarin vijftig Turkse or ganisaties in Duitsland betere bescherming tegen brandaan slagen op winkels, reisbureaus en moskeeën eisten. De onder tekenaars eisten ook dat Koer den die zich schuldig hebben gemaakt aan deze aanslagen, naar Turkije worden uitgewe zen. Sinds bijna drie weken zijn Turkse eigendommen het doel wit van aanslagen met brand bommen die worden toege schreven aan de Koerdische ar beiderspartij, de PKK. Zaterdag demonstreerden in Düsseldorf naar schatting 20.000 Koerden tegen de Turkse operatie in het noorden van Irak. Het Turkse leger, zo melden verscheidene persbureaus, is gisteren in zijn jacht op strijders van de PKK nog verder Noord- Irak binnengedrongen. Onge veer 500 Turkse commando's trokken het Qaramgebergte in. PKK-leden in de bergen worden met artillerievuur en bommen bestookt. Het afgelopen weekeinde zijn de lijken van 24 PKK-leden ge vonden, waarmee het aantal ge sneuvelden aan Koerdische zij de volgens het Turkse leger op 295 is gekomen. De meesten van de ongeveer 2.800 opstan delingen zijn er echter in ge slaagd te vluchten. Aan Turkse kant zijn het afgelopen week einde vier doden gevallen, aldus het leger. Sinds de operatie twee weken geleden begon, zijn volgens een legercommuniqué in totaal 26 militairen omgeko men. berlijn» De Groep 77 heeft gisteren op de klimaatconferentie van de Verenigde Naties in Berlijn een ontwerp ingediend vooreen mandaat voor nieuwe onderhandelingen over vermindering van de uitstoot van broeikasgassen. Het voorstel maakt volgens ingewijden nauwelijks een kans te worden aangenomen. Duizenden fietsende demonstranten ves tigden de aandacht van de afgevaardigden op alternatieve vormen van energie. foto reuter fabrizio bensch bonn peter van nuusenburg correspondent Het stoffelijk overschot van Adolf Hitler heeft bij na 25 jaar begraven gelegen op een Russisch ka- zemeterrein in het Oostduitse Maagdenburg en is in 1970, in opdracht van de leider van de Russi sche geheime dienst (KGB) verbrand. Dit meldt het weekblad Der Spiegel van deze week. De maatregel is genomen omdat de kazerne overgedragen zou worden aan de autoriteiten van de toenmalige DDR. KGB-chef Andropov vreesde dat de begraafplaats van de nazileider wanneer deze bekend zou zijn een bedevaarts oord zou worden voor neonazi's. In een door Der Spiegel gepubliceerde brief uit maart 1970 aan Sovjetleider Brezjnjev stelt An dropov voor de resten van Hitier, zijn wouw Eva Braun, propagandaminister Goebbels en diens vrouw en kinderen (in totaal tien personen) te verbranden. De stoffelijke overschotten waren in 1946 naar Maagdenburg gebracht en daar in vijf munitiekisten op het kazerneterrein begraven. In zijn brief zegt Andropov, die zelf een van de laatste Sovjetleiders zou worden, dat ,,de operatie onder de striktste geheimhouding in alle stilte zal plaatsvinden" en „alleen in geheime rapporten vermeld zal worden". Der Spiegel zegt in het be zit te zijiS van het proces-verbaal dat over de ope ratie is opgemaakt. port-au-prince» Een boze vader, wiens zoon in de Haïtiaanse hoofdstad gevangen zit, eist duidelijkheid over zijn kind dat gearresteerd werd na rellen eind verleden week. De rellen vonden plaats nadat troe pen van de Verenigde Naties de vredestaak van de Amerikaanse troepen hadden overgenomen. foto reuter carole devillers Mogelijk toch bom in Airbus boekarest afp Er zijn aanwijzingen dat de ramp met de Roemeense Airbus vrijdag mogelijk door een explo sie is veroorzaakt. Deze hypo these is 'voor de helft beves tigd', zei het hoofd van de on derzoekscommissie Sorin Stoie- scu vandaag voor de Roemeen se radio. De Franse ambassade in Roemenië ontving vanmor gen een anoniem telefoontje van een man die zei een bom in het vliegtuig te hebben ge plaatst. Volgens Stoiescu is het bericht van een explosie 'voor de helft bevestigd, en zijn we bezig de oorzaak te achterha len'. „Er zijn véél mogelijke oor zaken voor een ontploffing. Ik sluit niets uit, maar zal me pas uitspreken wanneer we alle be wijzen hebben verzameld." De Airbus stortte vrijdag neer kort na vertrek varr Boekarest. Alle 59 inzittenden, onder wie 32 Belgen en een Nederlander, kwamen daarbij om. Verschei dene ooggetuigen meldden dat het toestel in de lucht was ont ploft. De twee zwarte dozen met vluchtgegevens zijn inmiddels gevonden. brussel-ottawa Rtr-afp Canada het belangrijkst zijn: vangstbeperking en de verde lingvan de quota. De onderhandelingen tussen Canada en de EU gaan over een totaalpakket. Niet alleen staat een nieuwe verdeling van quo ta, en mogelijk een verdere ver laging van de totale vangsthoe- veelheid in de Noordatlantische wateren ter discussie, ook staat een zeer stringente controle op de visvangst op de agenda. Een combinatie van inspectie met schepen en satellietcontrole moet op naleving toezien. Canada en de Europese Unie hebben het afgelopen weekein de vooruitgang geboekt in hun besprekingen over een oplos sing van het visserijconflict. Dat verklaarde de Canadese minis ter van visserij, Brian Tobin, gis teren. Een woordvoerster van het Canadese ministerie van bui tenlandse zaken zei dat er spra ke is van overeenstemming op belangrijke punten maar niet op de onderwerpen die voor SARAJEVO .Rtr/DPA A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag. Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. CRACOTTES CRACKERS naturel of volkoren pak 200 gram van 23? KRENTEN ROZIJNEN BOLLEN zak 4 stuks van BAR*LE*DUC koolzuurhoudend mineraalwater literfles /k 14 A&P Services B V. tel. 02154-83333. ELKE DAG GOED NIEUWS Aanbiedingen geldig van Het dodental van de aanslag met gifgas op de ondergrondse van Tokyo is tot elf gestegen. De politie van de Japanse hoofd stad maakte gisteren bekend dat de 53-jarige Katsuaki Tana- ka in een ziekenhuis als gevolg van het inademen van het gas is overleden. Meer dan 5.000 mensen raak ten gewond bij de aanslag op 20 maart met het dodelijke zenuw gas sarin. De politie heeft grote hoeveelheden chemicaliën, waaronder het zenuwgas, ge vonden bij de sekte Aum Shinri Kyo (Opperste Waarheid). De sekte wordt verantwoordelijk gehouden voor de aanslag. De Japanse krant Mainichi meldde gisteren dat de politie bij een sektelid een geheim do cument over verrijking van ura nium heeft gevonden. Het do cument was afkomstig van een metaalbedrijf en droeg het op schrift 'alleen voor intern ge bruik'. Het gaat om een hoogst gespecialiseerd werkstuk waarin wordt verwezen naar het ge bruik van lasers bij de verrijking van uranium. De man bij wie het document werd gevonden, werkte voor het wetenschappelijke en technolo gische bureau van de sekte. Een dag na de aanval met het gifgas is hij aangehouden. Volgens een andere krant, de Yomiuri Shim- bun, verdenkt de politie de sek te er ook van dat zij biologische wapens wilde produceren. Daarop duiden 300 boeken op het gebied van de biochemie en elektronenmicroscopen, nood zakelijk voor de produktie van bacteriën, die bij de sekte zijn gevonden. Een hoge functionaris van de sekte heeft ontkend dat zijn groep gifgas kon maken. Opstandige moslims en Serviërs uit Bosnië en het naburige Kroatië lijken gisteren met tanks en infanterie een grote aanval te zijn begonnen in de enclave Bi hac, in het uiterste noordwesten van Bosnië. De Bosnische rege ringsradio meldde dat 'door bombardementen en beschie tingen alles in brand staat'. Ook andere radiostations berichtten over 'zware gevechten'. In het gebied proberen het Bosnische regeringsleger en Kroatische eenheden zich te verdedigen tegen opstandige moslims die samenwerken met de Serviërs. Een bestand dat be gin dit jaar werd afgesloten en voor enige rust zorgde in Bos nië, had in Bihac geen enkel ef fect. Fikret Abdic, de leider van de separatistische moslims, zei gis teren dat het nog slechts enkele dagen zou duren voordat de ge hele enclave onder zijn controle staat. Bronnen binnen de Vere nigde Naties meldden dat de door het regeringsleger gecon troleerde stad Vmograc zwaar onder vuur ligt. Volgens een woordvoerder van de VN kan een groot offensief op de stellin gen van de regeringstroepen in de nabijgelegen regio Velika Kladusa niet lang uitblijven. „De afgelopen dagen hebben we tal van indicaties gehad dat daar iets staat te gebeuren", al dus VN-woordvoerder Gour- melon. De stad Bihac, in het zuidelijk deel van de enclave, is door de VN uitgeroepen als 'vei lige haven'. Gevechten deden zich gisteren niet voor bij deze stad, hoewel ze door de Serviërs wordt belegerd. Ook elders in Bosnië, met na me in het Majevica-gebergte in het noorden, niet ver van Tuzla, werd gevochten. Bovendien bombardeerden de Bosnische Serviërs zaterdag een belangrij ke aanvoerroute naar Sarajevo. Daarbij kwam een regeringsmi litair om het leven. De VN dreigden met vergeldingsacties, omdat de Bosnische Serviërs zich niet aan de afspraak hiel den om in een zone van 20 km rond de Bosnische hoofdstad geen zware wapens te gebrui ken. De Bosnische Serviërs hielden het afgelopen weekeinde op nieuw VN-konvooien tegen die hulpgoederen wilden brengen naar Gorazde, Srebrenica en Zepa, de moslimenclaves in het oosten van Bosnië. iara frans van den houdt 3RRESPONDENT AFRIKA iverbevolkt, kaalgekapt, drooggelegd. Het uiter- e noordwesten van Tanzania heeft al bijna een ,ar zwaar te lijden onder de aanwezigheid van lim 650.000 vluchtelingen uit Rwanda en Bu- ,indi. Met opnieuw tussen de 40.000 en 100.000 ntheemden op weg naar Ngara, hebben de Tan- aniaanse autoriteiten vrijdag besloten de grens 1 sluiten. ange rijen Rwandezen, als gevolg van geweldda digheden in Burundi opnieuw op de vlucht gesla- en, bevolken de wegen die naar de Tanzaniaan- grens leiden. Na een zware voettocht van twee I |3t drie dagen hadden ze gehoopt te worden toe- I elaten tot Tanzania, voor hen het enige walhalla gpn vrede en veiligheid. De grens is dicht en westerse hulpverleners doen verwoede pogingen de vluchtelingen ervan te overtuigen dat ze moeten blijven waar ze zijn. De vluchtelingenconcentratie bij Ngara, dat vlak bij de grens met Rwanda en Burundi ligt, geldt nog steeds als de grootste ter wereld. Dit moeilijk te bereiken gebied, ingekapseld tussen aaneenge regen linten van heuvels, stroomde vorig jaar mei in 24 uur vol met een kwart miljden Rwandese Hutu's, op de vlucht voor het toen snel opruk kende Rwandees Patriottisch Front. Sindsdien hebben ze gezelschap gekregen van honderddui zenden landgenoten en Burundezen die het van wege toenemend etnisch geweld in hun land ook niet meer zagen zitten. Tanzania heeft al die mensen, onder wie ex-sol- daten en militie-leden, steeds opgevangen. Maar de laatste paar maanden is de onvrede over de aanwezigheid van de vluchtelingen snel gegroeid. President Mwinyi beval onlangs dat de ontheem den zo spoedig mogelijk naar huis dienen terug te keren. Want het geweld in en buiten de op vangkampen neemt toe en de druk op het milieu en de plaatselijke bevolking is enorm. De gevolgen daarvan zijn overal zichtbaar. Er is op grote schaal gekapt voor de kookvuurtjes. In de wijde omtrek zijn napwelijks nog bomen te vinden, stronkjes in het verder kale landschap zijn het enige overgebleven bewijs dat dit nog geen jaar geleden een boomrijk gebied was. Ook de watervoorziening levert grote problemen op. In een nabijgelegen meertje staat nog slechts een paar centimeter water en de vorig jaar inder haast door hulpinstanties aangelegde systemen zijn niet toereikend. Tankauto's met water rijden nu af en aan, wat echter traag werkt en duur is. Nog eens 100.000 vluchtelingen erbij verergeren die problemen nog. Waarnemers voorzien dat hierdoor het breekpunt bereikt zal worden voor de hulpinstanties. Vooruitlopend op een nieuwe golf Rwandezen trachten ze zo goed en zo kwaad als het kan voorraden water en voedsel aan te leggen, maar de mogelijkheden zijn beperkt. „Grote probleem is het gebrek aan geld", zegt een medewerker van het Rode kruis. „Voor het huidige aantal mensen is tot aan het eind van dit jaar 200 miljoen dollar nodig en daarvan is pas een fractie binnen. Ge volg is dat de vluchtelingen de laatste tijd slechts een kwart van hun normale rantsoen krijgen. Het voedsel dat we nu in voorraad hebben, is voor de huidige groep voldoende tot eind april. Komt er nu een grote stroom vluchtelingen bij, dan wordt die periode uiteraard aanmerkelijk verkort". JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Rabin 'blijft praten met Syrië' dringt aan op een stopzetting van de onderhandelingen met Syrië, tot dat land de Hezbollah intoomt. Volgens Rabin is on derhandelen met de Syriërs de enige manier om een einde te maken aan de activiteiten van de Hezbollah. Syrië heeft Jeru zalem via de Verenigde Staten laten weten dat het zich gebon den acht aan de in 1993 ge maakte afspraak dat het de I le- zbollah zal weerhouden van aanvallen op Noord-Israël. CORRESPONDENT Premier Rabin van Israël is niet van plan het overleg met Syrië te staken als reactie op de dood van twee Israëli's, een soldaat en een burger, in het grensge bied met Libanon. Rabin vertel de gisteren zijn kabinet dat er geen militaire oplossing bestaat voor het conflict met de Hez bollah, de islamitische verzets beweging in Zuid-Libanon. De Israëlische oppositie

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5