Ritzen schat wachtgelden veel te laag Witlof en kippebouten. Nordholt stapt over twee jaar op Binnenland Greenpeace bij Hemwegcentrale Daders gewond Torpedo's uit WO-I in Noordzee opgeblazen Nederlands-Duitse herdenking 99 6.98 Gehandicaptenwet is 'een ramp' Man misbruikte peuters in eigen 'oppascentrale' DAG 3 APRIL 1995 CPD Geassoop reenirechts wil vrijlating nazi |ag» Een groepje rechtsradicalen heeft zaterdagmiddag ge- jnstreerd voor de Deense ambassade in Den Haag. Ze eis- i vrijlating van de Amerikaanse neonazi G. Lauck die in Snarken is aangehouden. Duitsland heeft Denemarken om lering van Lauck gevraagd. Lauck is leider van de in Duits- •terboden partij Nsdap. Die partij zou de opvolger moeten £pn van de gelijknamige partij van Adolf Hitier. De politie Sj niet in. jers werkt aan fusiewetgeving itag» Minister Wijers (economische zaken) wil fusies tussen Ij ven voorafgaan toetsen. In de nieuwe wet op de economi- Jnededinging komt een fusie-paragraaf die de mogelijkheid lom concentraties van bedrijven op voorhand te beoorde- llederland is een van de weinige Europese landen zonder in wurgt vriendin er» Een 36-jarige inwoner van het Noordhollandse Opmeer I vrijdagavond zijn eveneens 36-jarige vriendin na een ruzie |rgd. De man meldde zich zaterdagochtend in het politie- 11 loorn en bekende de wurging. Op aanwijzingen van jan vond de politie het lijk van de vrouw. De man bekende lij zijn vriendin vrijdagavond vroeg om het leven heeft ge- ht, waarna hij zich de rest van de avond heeft vermaakt in mjjjtafé in Hoorn. morors ledenverlies gereformeerde kerk ?en De Gereformeerde Kerken in Nederland zijn in 1994 a 13.000 leden kwijtgeraakt. Het ledenaantal daalde met 1,7 ïnoegjent tot 740.468. Dat is het grootste ledenverlies sinds de da- zuDiin 1974 inzette. Het kerkgenootschap telde in 1974 nog een biooo leden. Sindsdien is het ledental per jaar ongeveer met 1 •m al tent afgenomen. In 1992 verlieten voor het eerst meer dan palingoo leden de kerk. De daling in 1994 was het grootst in de ✓incie Noord-Holland, namelijk 3,74 procent. TT geeft sterrenbeeld-postzegels uit haag De PTT geeft vanaf 22 mei sterrenbeeldpostzegels ✓an 70 cent, die onder andere zijn bestemd voor verjaardags- jeboortekaartjes. De zegels laten een taart zien met de twaalf ;ns van de dierenriem. De postzegels zijn een ontwerp van ra Janssen en Edwin Vollebregh van Studio Boot. sklomp zeilt Limburgs huis in De bewoners van een huis in het Zuidlimburgse dorpje be zijn gisterochtend uit hun slaap opgeschrikt toen een ijs- mp met een harde klap het dak doorboorde. De bewoners ffen op zolder brokstukken van de ijsklomp aan, waarvan het iotste stuk de afmeting van een pakje boter had. De brokken ren dwars door de betonpannen, isolatie en het daklood ge- gen. De klomp kan van een vliegtuig komen maar kan ook af- •nstig zijn uit de ruimte. Dat onderzoekt Rijks Klimatologische »nst van het KNMI. larry de eigenwijze struisvogel •teren Er was gistermiddag een wilde achtervolging door de jomgaarden en weilanden van meteren voor nodig om Harry struisvogel te pakken te krijgen. Hij was ontsnapt uit zijn rm en holde met een noodvaart richting snelweg A15. Uitein- ïlijk wisten enkele veehouders Harry in zijn nekvel te grijpen )or er ongelukken gebeurden. Hij is inmiddels weer veilig luis. foto anp Rekenkamer brengt problemen in kaart Minister Ritzen (onderwijs en wetenschappen) heeft de universiteiten sinds 1991 te weinig geld gegeven om de wachtgelden te betalen, de werkloosheidsuitkering voor ontslagen personeel. De universiteiten op hun beurt doen te weinig om de wachtgelders weer aan het werk te krijgen. De universiteiten dreigen hierdoor in de proble men te komen. bij schietpartij in winkelstraat amsterdam gpd den haag anp Dat staat in een voorlopig rap port van de Algemene Rekenka mer over de almaar stijgende wachtgelden. Het concept is enige weken geleden voor com mentaar naar het ministerie en de universiteiten gestuurd. Over enkele weken komt de Reken kamer met een definitief rap port. Sinds 1991 krijgen de univer siteiten van het ministerie van onderwijs jaarlijks een eigen budget om de wachtgelden te betalen. Die maatregel was be doeld als stimulans om de wachtgelden omlaag te krijgen. Voor 1991 kregen de universi teiten een budget van in totaal 261 miljoen gulden. Dat budget was gebaseerd op het aantal wachtgelders dat er toen was. Tevens was bij het vaststellen van het bedrag reke ning gehouden met tegenval lers. Ook voor de jaren na 1991 werd een budget vastgesteld dat stapsgewijs omlaag ging tot een bedrag van 204 miljoen gulden in 1995, op grond van de ver wachting dat het aantal wacht gelders daadwerkelijk zou ver minderen. In 1991 was er nog niets aan de hand. Het budget was toerei kend; er bleef zelfs bijna vijf miljoen gulden over. Maar in 1992 werd duidelijk dat het zou uitdraaien op overschrijdingen. Volgens de Rekenkamer had Ritzen op dat moment al maat regelen moeten treffen. De uni versiteiten houden voor 1994 rekening met een tekort van 44,6 miljoen gulden, oplopend tot 73,6 miljoen in 1996. Volgens de Rekenkamer ba seerde Ritzen zich bij het vast stellen van de budgetten op prognoses waaraan risico's kleefden. Het adviesbureau Be renschot waarschuwde daar al in 1990 voor. Ook de Tweede Kamer had hier kennis van. Bij een schietpartij tussen vier mannen uit voormalig-Joego- slavië in een drukke winkel straat in Amsterdam, zijn zater dagmiddag drie van de vier da ders gewond geraakt. „Er is tientallen keren geschoten, maar gelukkig werd het publiek niet geraakt", aldus een politie woordvoerder. De gewonden zijn opgenomen in een zieken huis. Ze weigeren met de politie te praten. De mannen arriveerden za terdag in een auto op de Post jesweg. Ze hadden ruzie. Nadat ze uitgestapt waren, zetten ze hun ruzie op straat voort met een schietpartij. Daarop ont stond grote paniek onder het winkelende publiek, dat op straat ging liggen of zijn toe vlucht in winkels zocht. De drie gewonden lagen op enkele honderden meters van elkaar verwijderd. Ze zijn 24 en 25 jaar oud en verkeren niet in levensgevaar, aldus de politie woordvoerder. Na de schietpar tij trof de politie twee vuurwa pens aan. De vierde dader is voortvluchtig. Politie onderzoekt dood baby ede anpboud aan hersenletsel overle den. De politie heeft de 25-ja- De politie in Ede onderzoekt rige vader en de 31-jarige de dood van een baby van zes moeder maandag aangehou- maanden. Het kind is vorige den. Het kind was ernstig ge- week in het Academisch Zie- wond naar het ziekenhuis ge- kenhuis Nijmegen St. Rad- bracht. Actievoerders van Greenpeace halen halsbrekende toeren uit aan een van de vermaledijde pijpen van de Hemwegcentrale in Amsterdam. foto anp marco okkinga hoek van holland anp De mijnendienst van de Ko ninklijke Marine heeft zaterdag middag twee torpedo's uit de Eerste Wereldoorlog in de Noordzee bij Hoek van Holland opgeruimd. De twee projectie len werden oin 14.15 uur exact met TNT in een kalme zee tot ontploffing gebracht. De actie werd uitgevoerd vanaf de mij- nenjager HMS Harlingen en het duikwerkschip Nautilus. De torpedo's waren vermoe delijk afkomstfg van het Britse oorlogschip HMS Tornado dat in 1917 samen met nog vier an dere schepen door Duitse on derzeeërs in een mijnenveld voor de Nieuwe Waterweg werd gedreven. Het schip liep op een mijn. Bij het ongeluk kwam vol gens een marinewoordvoerder het grootste deel van de 82-kop- pige bemanning om het leven. De torpedo's hebben meer dan driekwart eeuw op ongeveer dertig meter van het wrak gele gen. Haagse sportduikers ont dekten de projectielen in janua- amsterdam anp Medewerkers van de milieuorganisatie Greenpea ce zijn vanmorgen een actie begonnen bij de Hemwegcentrale in Amsterdam. Door in de on geveer 180 meter hoge pijp te klimmen, willen de activisten wijzen op de uitstoot van het broeikas gas kooldioxyde (C02) door de elektriciteitscen trale. De circa 25 actievoerders knipten het hek aan de achterzijde door en kwamen zo het terrein op. Hun protest is bedoeld om de grote VN-Klimaat- conferentie in Berlijn aan te sporen tot daadwer kelijke stappen tegen een verdere reductie van de uitstoot van onder meer C02. Greenpeace wilde vorige maand al protesteren Eerste plaatsvervanger Kuiper vermoedelijk opvolger bij de centrale. Toen ging de actie echter niet door omdat de politie na een anoniem telefoontje lucht kreeg van de zaak. Volgens een woordvoer ster van de organisatie is na beraad besloten nu alsnog actie te voeren in Amsterdam. De tot dusver weinig succesvolle Klimaatconfe rentie gaat vandaag de tweede week in. Vanaf woensdag moeten de aanwezige ministers kno pen doorhakken'om de uitstoot van klimaatbe- dreigende gassen door onder meer industrie en verkeer te beperken. De ambtelijke voorbereiding voor het treffen van de ministers is tot dusver vooral bepaald door politieke onwil van oliepro ducerende staten en enkele grote industrielan den. Man en vrouw leggen baby te vondeling rotterdam gpd Bewoners van een fiat in Rot terdam-Zuid hebben zater dagavond een ongeveer ne gen maanden oude baby ge vonden in het portiek van een galerijwoning. Het kind, dat vermoedelijk van Turkse afkomst is, was daar even te voren neergelegd door een man en een vrouw. Naast de warm aangeklede baby stond een sporttas met kleding, lui ers en een zuigfles. Getuigen hebben gezien dat de vrouw en de baby door een taxi werden afgezet bij het flatgebouw. De chauf feur begeleidde het tweetal naar de flat. Vervolgens ver trokken de vrouw en de chauffeur, maar zonder ba by. Deze werd kort daarop gevonden in het portiek. De baby werd in een zie kenhuis onderzocht en bleek in goede gezondheid te ver keren. Het kindje, dat voorlo pig 'Amar' (een samenvoe ging van de voornamen van de twee bij de vondst betrok ken politiemensen) is ge noemd, is door de Raad van de Kinderbescherming bij een pleeggezin onderge bracht. Een buurtonderzoek moet voor de politie meer duidelijkheid brengen in de ze zaak. amsterdam anp Onze Top 10 van deze week. Witlof, 500 gram ©CUKippebouten, r qq 5 stuks, ca 1600 gram O."O ©Braadworst, 500 gram -&7T 3.75 kilo Ch Goudse licht belegen kaas 48+, Q vacuüm verpakt of q qq vers van t mes®©©, kilo OSO y.l/U Dubbeldrank,®®©© bosvruchten, A aardbeien/kersen _2r55~ 2.29, -i -ir\ overige smaken, pak 1 liter -L99~ -L. OOI Advocaat, rr /ia fles 0.5 liter Hollandia Matzes, naturel of volkoren, 199 pak 200 gram Nu cn Ananasschijven (2.49), Q cn Fruitcocktail (2.791 of 1 QQ cn Halve peren (2.69), 1/1 blik X.yy ©Smiths Wokkels, naturel of paprika, r\ qq superzak 150 gram L..QU f?}v cn Keukenrollen, -i -7Q w met paasdecor, pak 2 rollen -2r39- L./\j es- en groentear- voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier OM blijft op de kleintjes letten. \Ji I De Amsterdamse hoofdcom missaris E. Nordholt (55) legt in 1997 zijn functie neer. Hij wil wel in dienst blijven als adviseur van het korps Amsterdam/Am - stelland. Nordholt ziet hoofd commissaris J. Kuiper als meest geschikte opvolger. Dat heeft een woordvoerder zaterdag be vestigd. Nordholt die in 1986 de leiding over het korps kreeg wil met de aankondiging van zijn vertrek ook geruchten uit de wereld helpen dat hij al dit voorjaar zijn functie neerlegt. Met de dienstcommissie van het korps en burgemeester S. Patijn is overleg geweest over het voornemen van Nordholt. Het idee dat Nordholt aanblijft als algemeen adviseur, omarmt Patijn. De burgemeester schaart zich ook achter de voorkeur van Nordholt om Kuiper als opvol ger te benoemen. De korpschef vindt Kuiper daarvoor 'de beste man in Nederland', aldus zijn woordvoerder. Kuiper is nu eer ste plaatsvervanger van de korpschef. Het kabinet benoemt de hoofdcommissaris. Nordholt kondigt zijn vertrek aan in een periode dat de storm rond zijn persoon en de Am sterdamse politie is gaan liggen. Vorig jaar kwam hij onder vuur te liggen in verband met de IRT- affaire en de forse toeslagen op zijn salaris. Zijn vermoedelijke opvolger J. Kuiper kwam in de jaren zes tig recht van de politieacademie bij het Amsterdamse korps als politie-inspecteur in dienst en heeft er sindsdien in diverse functies gewerkt. Als hoofdcom missaris is hij verantwoordelijk voor personeel, beheer en orga nisatie bij het korps. Kuiper maakte deel uit van de de commissie die op verzoek van de Raad van Hoofdcommis sarissen vorig jaar voorstellen deed om de politieorganisatie aanzienlijk flexibeler te maken. De uiterst kritische commissie constateerde dat het huidige politieapparaat improduktief is en niet meer bij de tijd en dat er nauwelijks bedrijfsmatig wordt gedacht. Kuiper wil geen com mentaar geven op zijn eventue le toekomstige benoeming. Eigen bijdrage hoger dan mag, gemeenten houden geld over den haag gpd De Wet Voorzieningen Gehan dicapten (WVG) is 'een ramp' en het gemeentelijk beleid op dit gebied is 'een chaos'. Ge handicapten moeten soms dui zenden guldens eigen bijdrage betalen. De miljoenen die de gemeenten aan de WVG over houden, gebruiken ze niet voor de gehandicapten. Een jaar na dat de wet is ingegaan, komen er nog dagelijks 25 klachten binnen bij het WVG-meldpunt. Dit stelt voorzitter A. Friethoff van de Gehandicaptenraad. De WVG werd op 1 april 1994 van kracht. Gemeenten werden van af die datum verantwoordelijk voor het vervoer, de aangepaste woning, de rolstoel en de inko mensondersteunende voorzie ningen voor gehandicapten. Nederland telt anderhalf mil joen mensen met een handicap. Bij het toekennen van voor zieningen zijn de gemeenten vanaf het eerste moment erg zuinig geweest, aldus Friethoff. Bovendien vroeg niet elke ge meente een eigen bijdrage. Ge beurde dit wel, dan verschilde de hoogte van de bijdrage per gemeente. Friethoff: Het is voor een gehandicapte zoeken geworden in welke gemeente nlen het beste kan gaan wonen. Soms is de eigen bijdrage hoger dan de voorziening zelf kost. Gebleken is dat 'gehandicap ten duizenden guldens eigen bijdrage moeten betalen voor rolstoelen, vervoer, en andere voorzieningen. Volgens de WVG is bepaald dat de eigen bijdrage hoogstens 186 gulden per geval mocht zijn, met een maximum van vijfhonderd gulden per jaar. Dat wordt overal overschreden. Individueel vervoer is in veel gemeenten vervangen door groepsvervoer waarmee vaak de gemeentegrens niet kan worden gepasseerd. Bovendien houdt het vervoer in de avonduren op. Gemeenten blijken door hun werkwijze miljoenen guldens over te houden aan de uitvoe ring van de wet. De Gehandicaptenraad over weegt naar aanleiding van de ervaringen met de WVG, met de betrokkenen actie te gaan voe ren in Den Haag. Het ministerie van sociale zaken en de VNG. de organisatie van gemeenten, willen dat voorkomen. Zij heb ben een evaluatie van de wet beloofd. westerbork Twee vrouwen hebben zaterdag rozenstruikjes in een ster van waxinelichtjes geplant. Het ritu eel maakte deel uit van een herdenking door Nederlandse en Duitse vrouwen bij het voormalige concentratie kamp Westerbork. Ongeveer honderd vrouwen waren op de eerste Nederlands-Duitse herdenking. Een te genvaller, vond de organiserende Unie van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging. foto anp koen suyk Miijoenschade bij brand in Kaatsheuvel KAATSHEUVEL ANP Een brand heeft in de nacht van zondag op maandag bij twee bedrijven op industrieterrein De Kets in Kaatsheuvel voor min stens vijf miljoen gulden schade aangericht. Het vuur ontstond omstreeks half vijf en legde kunststofspuitgieterij Weeba en schoenfabriek Waveco vrijwel geheel in de as. Beide bedrijven zitten in hetzelfde pand. De brand is hoogstwaarschijnlijk ontstaan bij de gieterij. De oor zaak is nog onbekend. purmerend gpd Een 35-jarige man uit Purmer- end heeft tegenover de politie bekend dat hij tussen 1988 en 1989 minstens zeven peuters seksueel heeft misbruikt. De man, taxichauffeur van beroep, verhuurde zich via zijn eigen 'oppascentrale' en maakte zo zijn slachtoffertjes. Het mis bruik varieerde van seksuele spelletjes tot gewelddadige ver krachtingen. De bewijzen tegen de Pur- merender zijn overtuigend. Hij filmde de seksuele handelingen en kwam daarbij regelmatig herkenbaar in beeld. De politie heeft 25 films gevonden. Kopie- en daarvan zijn voor grof geld verkocht door het hele land. Volgens de I laarlemse officier van justitie CL Hemmes-Boen der zijn de slachtoffertjes alle maal afkomstig uit Purmerend en variëren ze in leeftijd van twee tot vijf jaar. Ze staan in- middëls, met hun ouders, onder professionele begeleiding. De man zit in voorlopige hechtenis. De officier verwacht dat de Pur- merender over anderhalve maand voorkomt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3