Zoenplicht is terug in het strafrecht Voorjaarsdans rond lastenverlichting: schipperen tussen werk en inkomen Grozny, stad van wanhoop, ontreddering en dood Milieuorganisaties onderhandelen zelf met bedrijfsleven Feiten &Meningen MAANDAG 3 APRIL 1995 NIEUW SANALYSE De relaties van de milieubeweging en het bedrijfsleven worden wat meer ontspan nen. Ze staan niet meer als kemphanen te genover elkaar, maar werken meer en meer samen. Steeds vaker slagen natuur- en milieuorganisaties erin afspraken te maken over produktiemethoden en produkten. Te gelijkertijd treden bedrijven vaker op als sponsor van natuurgebieden. De milieuorganisaties zijn niet tevreden over de convenanten, de afspraken die de overheid maakt met bedrijfstakken. Ze wil len veel concretere afspraken die onmiddel lijk effect hebben. „Bij convenanten zijn er te weinig middelen om bij te sturen als het toch mis gaat", stelt woordvoerder Steeke- lenburg van de Zuidhollandse Milieufedera tie, „er wordt teveel uitgegaan van vertrou wen en er zijn geen sancties als de bedrij ven zich niet aan de afspraken houden". Zelf wist de federatie vorig jaar met Shell afspraken te maken over de uitbreiding van een raffinaderij in ruil voor vermindering van uitstoot en stankoverlast. De stok ach ter de deur was uitstel en mogelijk afstel van de bouwplannen door het volgen van van alle mogelijke beroepsprocedures. Overeenstemming is alleen mogelijk als beide partijen risico lopen. Waar de regels duidelijk zijn, vallen geen zaken te doen. „Als een bedrijf eenvoudig niet aan de voor waarden voldoet, loop je naar de rechter". Juist de grijze zóne, waar dat allemaal niet zo helder is, is dan heel geschikt. „Bedrijven willen zekerheid en daar hebben ze wel wat voor over". Gerechtelijke procedures kosten veel tijd, de uitkomst is altijd onzeker en als een bedrijf aan het kortste eind trekt, kos ten ze ook nog eens veel geld. Goede af spraken bieden duidelijkheid en zijn het bedrijfsleven daardoor wel wat waard. De milieubeweging prijst zich gelukkig dat in Nederland het belang van een goed milieu door de overheid en grote delen van de bevolking wordt ingezien. „Dat is prettig, want dat heeft onze positie de afgelopen tien a twintig jaren een stuk verbeterd", vindt woordvoerder Warns van Milieude fensie, „maar het schept ook verplichtin gen, want je kunt niet meer aan de zijlijn blijven staan en roepen dat het zo allemaal niet langer kan". Zijn organisatie loopt wil lens en wetens het risico vuile handen te maken. Enkele jaren geleden wist Milieudefensie biergigant Heineken zover te krijgen dat die geen cadmium meer verwerkte in de hel dergele kratten. Later volgden afspraken met de fabrikanten van spuitbussen over het gebruik van drijfgassen zonder CFK's, met Albert Heijn over PVC-houdende ver pakkingen, en met fabrikanten van batterij en over het gebruik van kwik. Vanaf vorige week wordt campagne gevoerd voor bio- bollen en tegen het gebruik van een over maat aan bestrijdingsmiddelen in de bloembollenteelt. Volgens Warns heeft de achterban van zijn organisatie, die toch niet geldt als de minst militante, geen moeite met deze be nadering. „Onze aanhang heeft met het be drijfsleven gemeen dat ze erg praktisch is. Als afspraken goede resultaten opleveren is het in orde". Warns laat niet na te vermel den dat samenwerking met een bedrijf aan merkelijk minder 'stroperig' verloopt dan met de overheid. „Vaak lijkt die meer geïn teresseerd in de vraag of de juiste procedu res zijn gevolgd, dan in het uiteindelijk te- sultaat". De milieuorganisaties lijken redelijk te vreden met hun nieuwe aanpak. Maar ze zijn op hun hoede, want hun onderhande lingspartners zijn vaak vele malen sterker. „Wij beschikken over een beperkte man kracht en hebben niet de expertise van bij voorbeeld een vakbond", aldus Warns. Na tuurmonumenten. beheerder van 50.000 hectare natuurgebied, heeft al enige erva ring met het bedrijfsleven. Vorig jaar ont ving het een kwart miljoen van bierbrouwer Heineken om enkele beekjes op de Veluwe weer helder te krijgen. Voor de brouwer is schoon water een belangrijke grondstof. Eerder klopten fabrikanten van wasmidde len en auto's vergeefs aan met een zak vol geld, omdat die per definitie milieuvervui lend zijn. DEN HAAG THEO HAERKENS Hoe vernieuwend paars ook is, de rituele voorjaarsdans rond werkgelegenheid en koopkrachtplaatjes blijft. Nieuw is dat er niet zoals gebruikelijk bezuinigd moet worden, maar dat er ruim twee miljard gulden valt te verdelen. Nieuw is ook dat de PvdA nu twee partners tegenover zich heeft, in plaats van één. Wat blijft is het wapengekletter aan het begin van de on derhandelingen. Én het traditionele compromis, nu reeds in de maak, waarin vast een voorschotje wordt genomen op nog niet geïnde belastingmeevallers. Vorig jaar was het nog heel overzichtelijk. In het kabinet ston den PvdA en CDA tegenover elkaar. In het traditionele voor jaarsoverleg botsten werkgevers en werknemers. Na de paar se revolutie ligt het wat ingewikkelder. Ter linkerzijde staan minister Melkert en zijn FVdA. de FNV en de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf. Rechts hebben de ministers Wij- ers en Zalm, hun partijen D66 en de WD en de 'grote' werk gevers van VNO/NCW zich opgesteld. Dat PvdA en D66 flink verloren bij de statenverkiezingen, en de WD flink won, is een extra complicatie. Over het probleem zijn de partijen het eens. Het gaat goed met de economie, maar de werkloosheid wil maar niet dalen. Vooral niet aan de onderkant van de arbeidsmarkt, waar langdtirig werklozen aan de slag hopen te komen. Voor de oplossing van die problemen ligt volgend jaar ruim twee mil jard gulden klaar. Maar hoe levert dat met pijnlijke bezuini gingen opgebrachte geld de meeste banen op zonder dat de inkomensverschillen groter worden? Vorig jaar zweette paars-in-wording ook al op die vraag. Toen werd in het regeerakkoord de voorkeur uitgesproken om de lasten van de werkgevers in 1996 te verlichten door een verla ging van de zogenoemde overhevelingstoeslag. Dat komt alle werkgevers ten goede, groot en klein, en maakt elke werkne mer een paar honderd gulden goedkoper. Het Centraal Plan bureau (CPB) berekende dat deze zogeheten OT-variant op termijn de meeste banen oplevert. Maar voortschrijdend inzicht is de politiek eigen. Shell maakt elf miljard gulden winst en zet .1200 mensen op straat. De PvdA voelt er weinig voor ook zulke bedrijven een extraatje te geven. Minister Melkert zet daarom in op gerichte lastenver lichting om banen aan de onderkant goedkoper te maken voor werkgevers. Hij stelt voor de werkgeverslasten op het minimumloon en iets daarboven geheel te schrappen. Melkert heeft goede redenen om daar op te hameren. De nieuwe banen die er komen, gaan nu voor 80 a 90 procent naar nieuwkomers zoals schoolverlaters. De langdurig werk lozen blijven aan de kant staan en Melkerts ministerie van so ciale zaken blijft uitkeringen betalen. Bovendien leidt een al gemene lastenverlichting tot grotere inkomensverschillen. De PvdA heeft na de opdoffer bij de statenverkiezingen beslo ten serieus werk te maken van zijn sociale gezicht. Onder meer door langdurig werklozen weer aan de slag te helpen en de koopkracht van de minima op peil te houden. De werkge vers in het midden- en kleinbedrijf voelen er wel wat voor. Zij hebben vooral baat bij minder lasten voor banen aan de on derkant. Bovendien zijn zij tegen minder geld voor de mini ma, omdat die ook iets te besteden moeten hebben in de winkels. De tegenstelling tussen PvdA enerzijds en WD en D66 ander zijds is klassiek. De laatste partijen geloven niet in gerichte maatregelen om geforceerd banen te scheppen, en laten het liever aan de markt, ofwel de werkgevers over. Volgens WD en D66 werkt Melkerts plan niet, omdat ook een minimumlo ner carrière maakt waardoor de werkgever op den duur toch de volle lasten draagt. Bovendien, zo zeggen zij, bevordert algemene lastenverlich ting de doorstroming van beter betaalden- 'trek in de schoor steen' in het jargon - waardoor er vanzelf ruimte ontstaat voor lager opgeleiden. Daarnaast bezweren de liberalen dat de regering haar belofte moet nakomen. Een overheid die dat niet doet schrikt immers investeerders af. Deze tegenstelling lijkt onoverbrugbaar, maar premier Kok heeft al diverse keren vol vertrouwen gezegd dat het kabinet er wel uitkomt. Dat moet gebeuren door de algemene lasten verlaging via de overhevelingstoeslag zó vorm te geven, dat er toch een beetje extra ruimte komt aan de onderkant. Melkert kan verder profiteren, zo opperen PvdA en D66, van de ver wachte meevallers door de goed draaiende economie. Met die meevallers moet ook dreigend koopkrachtverlies voor de minima gerepareerd worden. Zo komt het kabinet zijn belofte na, poetst de PvdA zijn soci ale gezicht op, helpen Zalm en Wijers de werkgevers vooruit en Melkert de langdurig werklozen. Het compromis dat de ministers de komende weken smeden, wordt vervolgens op tafel gelegd in het voorjaarsoverleg met vakbonden en werk gevers. Daar zal het kabinet de sociale partners voorhouden dat er met zo'n fraai en duur cadeau van paars wel iets terug verwacht mag worden. Namelijk extra banen, óók voor de mensen die al jaren aan de kant staan. DEN HAAG WILCO DEKKER EN MARC PEEPERKORN Wet Terwee versterkt positie slachtoffers van misdrijven Slachtoffers van misdrijven kunnen sinds zaterdag veel gemakkelijker een schadevergoeding van de dader eisen dan tot nu toe het geval was. Tevens kunnen gedupeerden in het kader van een strafproces de werkelijk aange richte schade claimen. Ze zijn niet meer gebonden aan een maximum van 1.500 gulden. En bovendien hoeven ze zelf niet meer achter hun geld aan: justitie gaat als incassobureau fungeren en zal er streng op toezien dat de da der over de brug komt als de rechtbank de schadevergoeding heeft toege kend. Dat de positie van slachtoffers in het straf recht aanmerkelijk wordt verbeterd, is het gevolg van de wet Terwee, genoemd naar de Haarlemse rechtbankpresident Terwee- Van Hilten. Zij is voorzitter geweest van een commissie die voorstellen moest doen ter verbetering van de positie van slachtoffers van delicten. Opzet is ook dat de schade van slachtof fers meer dan tot nu toe het geval is, vóór de rechtszitting wordt afgehandeld. In het arrondissement Almelo heeft het openbaar ministerie daarmee al ervaring opgedaan via de schade- en conflictbemiddeling. Dat initiatief om misdrijven zonder tussen komst van de strafrechter af te doen door plegers van misdrijven voor de schade te la ten opdraaien, is succesvol gebleken. „De wet sluit naadloos aan op deze werkwijze", zegt de Almelose justitie-medewerker Van Pelt. Verder is de afgelopen jaren in Den Bosch en Dordrecht al met de Wet Terwee geëxperimenteerd. Feitelijk is de wet volgens Van Pelt niets nieuws. In de Middeleeuwen stelden crimi nelen slachtoffers al schadeloos door ze koeien, schapen of geiten te geven. Het ou de recht voorzag later tevens in een uitge breide lijst van zogeheten 'zoengelden': be dragen die moesten worden betaald om de schade te vergoeden. In de loop van de jaren werd dat recht op genoegdoening echter steeds minder. Het gevolg was dat de schadevergoeding werd vervangen door een geldboete, die volledig naar de staat vloeide. Ofwel: het slachtoffer had daar dus zelf niets aan. „De zoenplicht is nu dus terug van weggeweest", consta teert Van Pelt. Moesten slachtoffers tot zaterdag per soonlijk de rechtszitting bezoeken om een claim in te dienen, nu kunnen ze dat schrif telijk kenbaar maken en hoeven ze niet meer zelf te komen. Van belang is ook dat ze niet meer zijn gebonden aan het maxi mum van zeshonderd gulden bij de kanton rechter en 1.500 gulden bij de rechtbank. Van Pelt: „Stel iemand vernielt je auto en veroorzaakt een schade van 2.000 gulden. Wil je dat bedrag vergoed krijgen, dan kun je tot nu toe dus ten hoogste 1.500 gulden bij de strafrechter vorderen of een tijdro vende civielrechtelijke procedure aanspan nen om dat geld binnen te krijgen. Vanaf 1 april is het mogelijk de hele som terug te vorderen en weet je bij de uitspraak in de strafzaak waar je aan toe bent." Weigert een dader te betalen, dan krijgt hij het openbaar ministerie achter zich aan. De door de rechtbank opgelegde schade vergoedingsmaatregel kan, na diverse aan maningen, uiteindelijk worden omgezet in vervangende hechtenis. De vordering van het slachtoffer vervalt daarmee niet. Van Pelt verwacht dat 'Terwee' tot gevolg heeft dat het aantal schadeclaims fiks zal stijgen. Hij benadrukt echter dat lang niet alle daders vanwege hun financiële positie in staat zijn de vergoeding te betalen. „Een inbreker die, bijvoorbeeld, zestig inbraken heeft gepleegd, kan onmogelijk iedere ge dupeerde tegemoet komen. Dat geldt ook voor een dader met een uitkering, die daar naast ook nog schulden heeft. Van een kale De Haarlemse rechtbankpresident Terwee. kip valt immers niets te plukken. Maar, waar het in deze nieuwe wet om gaat is dat de rechtspositie van het slachtoffer centraal staat en niet de financiële draagkracht van een verdachte", verklaart de justitie-mede werker. Plegers van misdrijven hebben, hoe merkwaardig dat wellicht klinkt, eveneens 'voordeel' van de Wet Terwee. Hun bereid- De 12-jarige Indira Batayeva is een van de jeugdige slachtoffers van de door Boris Jeltsin aange richte apocalyps. Haar rechter oog zit potdicht door een ette rende infectie, haar linkeroog staat mat van angst en onbe grip- Ze slaapt in een ondergrondse schuilkelder, een vochtig, don ker betonnen gat aan het Tol- stoi-plein naast de ruïne van de Universiteit van Grozny. Ze haalt stinkend water uit een an der gat, een modderige bom- krater bij de puinhopen van de bioscoop in de Lenin Prospekt. Een woestenij van puin en afval dient Indira en haar twee jonge re zusjes als speelplaats. Het terrein is bezaaid met ondiepe, langwerpige geulen die met dennetakken zijn afgedekt: de provisorische graven van de tal loze doden van Grozny. Dit is de 'constitutionele orde' die Jeltsin beloofde toen hij zijn troepen in december naar Tsjetsjenië stuurde. Grozny, de Tsjetsjeense hoofdstad die ooit 400.000 inwoners telde, is ver worden tot een troosteloze puinhoop vol verdwaasden, ontredderden en doden. Vóór de oorlog woonde Indira met haar familie in Hotel Tsjai- ka, een pension voor Tsjetsje- nen die pas sinds kort naar hun vaderland waren teruggekeerd uit Kazachstan of andere ver banningsoorden in Centraal- Azië en Siberië. Maar het Tsjaikahotel is niet meer. Tij dens het laatste Russische of fensief in januari werd het pen sion getroffen door een onop houdelijke regen van raketten en granaten. Vorige week werd de locatie uitgekozen als begin punt van de 'wederopbouw' en werden de restanten van het hotel door Russische bulldozers met de grond gelijk gemaakt. „Nu gaan we die gebouwen daar neerhalen", verklaart luite nant-kolonel Sergei Tsjerepa- nov van de militaire bouwbriga- de. Maar hoe moet het dan met de mensen die daar wonen? „Dat weet ik niet. Ze zijn alle maal vertrokken." Of dood. Tsjerepanov weet ook niet wan neer de daadwerkelijke weder opbouw zal beginnen. Voorlo pig heeft hij alleen orders voor de sloop van hele stadswijken. Foto's of televisiebeelden geven een onvolledig beeld van de im mense schaal van de in Grozny aangerichte verwoestingen en Een Russisch-orthodoxe priester spreekt, een kruis in de ene hand en een geweer in de andere, een gebed uit bij een massagraf in het totaal verwoeste Grozny. van het leed van de pakweg 100.000 inwoners die de stad niet hebben ontvlucht. Velen van hen zijn bejaarde etnische Russen, die wanhopig proberen de draad van hun leven weer op te pakken. De oorlog is inmid dels voortgeschreden naar de tweede stad van Tsjetsjenië, Goedermes, maar Grozny is nog steeds verstoken van elektrici teit, gas en water. Slechts drie van de dertien ziekenhuizen in de stad zijn open, en zelfs deze zijn gebombardeerd en geplun derd. Een enkel stalletje langs de weg verkoopt sigaretten, zeep en levensmiddelen, terwijl de door Moskou geïnstalleerde voorlopige regering gratis brood verstrekt. Iedere kruising van grotere we gen wordt bewaakt door solda ten van het Russische ministerie van binnenlandse zaken. Bij el ke militaire post staat in grote letters te lezen: 'Wij schieten zonder waarschuwing'. Iets wat de resterende inwoners van Grozny maar al te goed weten. Toch keren er dagelijks zo'n 2.000 mensen naar de stad te rug. Sommigen om te blijven, anderen om persoonlijke docu menten en familiefoto's uit de puinhopen te redden. Langs de verwoeste straten, die herinne ren aan Stalingrad of andere vreselijke beelden uit de Twee de Wereldoorlog, schuifelen de overlevenden van een strijd die zo'n 24.000 burgers en 1.300 Russische soldaten het leven heeft gekost. Zelfs geharde hulpverleners die in Grozny aankomen om de zie ken en hongerenden te helpen, zijn onthutst. „Ik heb nog nooit zo'n verwoesting gezien. Ik ben in dorpen in Koerdistan ge weest en heb steden in Nagor- no-Karabach gezien, maar nooit eerder heb ik puinhopen zoals in Grozny meegemaakt", zegt Michael Schubert, een Duitse arts. „Ik heb nog nooit zoveel wanhoop en ontreddering ge zien." De verwoesting begint al op het vliegveld in het uiterste noor den van de stad, waar een Rus sische vlag op de kapotgescho ten verkeerstoren Jeltsins erbar melijke triomf verkondigt. Het enige luchtverkeer bestaat uit militaire helicopters. Sommige voeren hoogwaardigheidsbekle ders uit Moskou aan die de droeve wapenfeiten van het le ger komen inspecteren. Andere brengen gewonden naar het mi litaire hospitaal in Mozdok, het hoofdkwartier van de Tsjetsjeense campagne, of ver trekken in oostelijke en zuidelij ke richting om de slachtpartij van de 'constitutionele orde' voort te zetten met raketaanval len op de laatste versterkte posi ties van de Tsjetsjeense leider Doedajev. GROZNY ANDREW HIGGINS VERTALING: MARGREET HESLINGA heid en inspanningen om genoeg^ent aan een slachtoffer te geven, zuUijn 1 een officier van justitie steeds een b<000 ke factor zijn bij de afweging om al |eni te vervolgen en ook bij de bepalingoo 1 ALMELO HARRY GERRITSMA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2