Oude tijden herleven Vijftien medailles voor sterk Nederland Duitsers 'thuis' in uitwedstrijd Amerikanen loten ZwedeifE Pascal Vergeer is in uitstekende vorrïé Sport MAANDAG 3 APRIL 1995 De Verenigde Staten, Zweden, Rusland en Duitsland vormen de laatste vier in de Davis Cup. De paring is identiek aan vorig jaar. De Amerikanen spelen eind september thuis tegen de Zweden, de Duitsers gaan op bezoek in Rusland. De Amerikanen sloegen de Italianen in Palermo van het Si- ciliaanse gravel, 0-5. Sampras won beide enkelspelen tegen Gaudenzi en Fu-rlan, Agassi kwam in de laatste partij niet meer in actie. Het dubbel op de Circolo Tennis Palermo was voor Reneberg/Palmer. Palmer nam het slotduel voor zijn re!t< ning. n In Vaxjö wonnen Larsson^t Edberg onbedreigd van Oostfe rijk, 5-0. Muster bood e.v weerwerk voor de Oostenrijker maar was kansloos. Het d(i: werd zaterdag beslist in de duïi bel. Apell/Björkman waren »f drie sets te sterk voor Mus» /Antonitsch. Rusland had in Moskou nu. moeite met Zuid-Afrika. Kar nikov toonde zich de ware kc man door gisteren in de eerf( partij Ferreira in drie sets te vr slaan, 6-4 7-5 6-1. Daarmj, bracht hij de stand op 3-1 met vijf van haar zes rennf{ het best vertegenwoordigd f deze kopgroep. Toch hielden u coureurs hun benen niet r toen hun ploegmakkers Paso1 Appeldoorn en Vergeer na tweede beklimming van de vo het eerst in de klassieker opg. nomen VAM-berg met zevt renners wegreden. ,,De Jour! zat er ook bij. Hij was de sterr ste sprinter, in het groepje. Zi lang we geen kans hadden oP te winnen zouden we het gj" dichten. Ik wilde nu eindeli wel eens een grote overwinnir behalen", verklaarde Europolr ploegleider Ton Welling. Nede. lands amateurkampioen Appe doorn wist de wedstrijd na ett spannende eindsprint toch i£ zijn voordeel te beslissen. c Van der Kooij De 15-jarige Leidenaar Vincefi van der Kooij nam dit weekeitj de eveneens aan twee wedst» den deel. Zaterdag reed tweedejaars nieuweling, die lT is van De Spartaan (Rijswijk), 24e editie van de Omloop va Noord-West Overijssel. Van dc Kooij eindigde als zesde. Gistet ren kwam de Leidenaar bij d< Wielerronde Del-Gulpen a tiende over de meet. Diezelfd< eindnotering behaalde zijn lij jarige broer Ewoud bij een lar delijk jeugdtoernooi te Ba i rendrecht. André en Gerben va, de Reep uit Flillegom warei] succesvol bij een criterium ii] Duitsland. In Kant-Lintfort fi| nishte André na 60 kilomete, koers al eerste. De junior kree, loon naar werken, want hij ha( twintig ronden op kop gereden Broer Gerben eindigde bij 6: nieuwelingen (categorie voo 14- tot en met 16-jarigen) sterl als tweede. hoogeveen marc van der jagt Pascal Vergeer heeft opnieuw aangetoond in uitstekende vorm te verkeren. De 23-jarige A-amateur uit Warmond reed afgelopen weekeinde sterk in zowel de Ronde van Drenthe (zaterdag) als de Dr. Pepper Ra ce (gisteren). Vergeer kwam res pectievelijk in Hoogeveen als vijftiende en in Lierop als zesde over de eindstreep. De renner finishte bij alle voorgaande wegwedstrijden, waaraan hij dit jaar deelnam, binnen de top tien. Tot op heden bleef één ding uit: een overwinning. Maar dat komt volgens het lid van de suc cesvolle Europolis-ploeg van zelf: „Tot op heden ben ik tevre den met mijn klasseringen. Ik heb nog nooit zo'n sterk sei zoen gereden. Met de ploeg hebben we al veel punten be haald. Mijn persoonlijke succes komt dit jaar ongetwijfeld nog." Tijdens de Ronde van Drenthe dreigde het voor Ver geer nog goed fout te gaan. Na zestig kilometer koers ging het groepje renners waarvan de Warmonder deel uitmaakte op een glad bruggetje onderuit. „We reden voor de wind met een snelheid van meer dan vijf tig kilometer per uur. Het brug getje lag in een flauwe bocht en niemand kon zijn fiets in be dwang houden", aldus Vergeer. Met schaafwonden aan zijn ar men vervolgde de wielrenner zijn weg. Na een energierovende krachtsinspanning sloot Vergeer weer aan bij het peloton. Vele kilometers later was Vergeer voldoende hersteld om met een groep uit het peloton te vluch ten. De Europolis-formatie was Acht van Cambridge verslaat Oxford londen De acht van de universiteit van Cambridge heeft zater dag op de Theems in Londen dc traditionele roeiwedstrijd tegen Oxford gewonnen. Het was de 141e keer dat de ploegen tegen elkaar uitkwamen. Cambridge won de wedstrijd over 6840 meter in 18 minuten en vier seconden. Het was voor het derde achter eenvolgende jaar dat Cambridge de wedstrijd winnend afsloot. Cambridge heeft de wedstrijd nu 72 maal gewonnen. Oxford ze gevierde 68 keer. Eenmaal eindigde de traditionele race onbe slist. Score van Smits niet genoeg indianapolis» Na vijf overwinningen op rij, ondermeer op de Chicago Bulls met .debutant' Michael Jordan, hebben de basket ballers van de Indiana Pacers weer een nederlaag geleden. De ploeg van Hik Smits verloor voor eigen publiek van de Denver Nuggets: 92-107. De Brabantse center was met 23 punten wel weer topscorer. Zijn Afrikaanse tegenpool bij Denver, Dikembe Mutombo, kwam tot 22 punten, negen rebounds en zeven blocks. Indiana bleef eerste in de Central Division met drie zeges meer dan de Charlotte Hornets. Beide clubs zijn al zeker van een plaats in de playoffs. Doden bij autorally in Frankrijk coups-sur-artuby» De Franse navigator Thierry Renaud is zater dag tijdens de rally Grasse-Alpin in Frankrijk verongelukt. De 28- jarige Fransman kwam om het leven toen de door Philippe Bugalski bestuurde Renault Clio tegen een boom botste en vlam vatte. Op het moment van het ongeval lag het duo op een twee de plaats. Gisteren kwam de 45-jarige coureur René Buffard om het leven tijdens een rally in het departement Saöne-et-Loire. Zijn 18-jarige zoon, die als bijrijder fungeerde, raakte zwaar ge wond. Buffard verloor tijdens een klassementsproef de macht over het stuur en sloeg over de kop. Hij klom met zijn zoon uit het wrak, dal midden op de weg lag, om andere rijders te waar schuwen. Ze werden daarbij geschept door een achteropkomen de wagen. Martinez pakt titel in Hilton Head hilton head Conchita Martinez heeft haar titel in het tennis toernooi van Hilton Head, South Carolina geprolongeerd. De Spaanse versloeg in de finale Magdalena Maleeva uit Bulgarije met 6-1 6-1. Maleeva, vijfde op de plaatsingslijst, kwam zonder te spelen in de eindstrijd. Arantxa Sanchez Vicario, aanvoerder van de wereldranglijst, trok zich met een enkelblessure terug. Ze liep die op in de kwartfinale tegen de Zuidafrikaanse Coetzer. Vriesekoop wil naar Treffers '70 Apeldoorn Bettine Vriesekoop overweegt volgend seizoen bij HAKA/Treffers'70 te gaan spelen. Haar overgang van HOI/ROC Opleidingen naar de club in Klazienaveen hangt nog van een aantal factoren af. 1 let liefst zou Vriesekoop voor de club uit Den Helder competitie blijven spelen en Treffers '70 alleen in het be langrijkste Europa Cup-toernooi van dienst zijn. „Maar ik weet niet of de reglementen van de ETTU dat toestaan. Dat zijn ze nu nog aan het uitzoeken." Als het dienen van twee heren niet is toegestaan is de kans groot dat Vriesekoop ook in de competitie het shirt van Treffers '70 zal dragen. Bij de club in Klazienaveen spelen ook Gerdie Keen en de Russische Elene Timina. Na de komst van Vriesekoop wil de club de jacht op de Europa Cup openen. meerbeke govert van veen gpd-verslaggever Hoogdravende woorden kwa men niet uit de mond van de nuchtere winnaar zelf, maar uit die van zijn ploegleider. Dat mocht ook gerust, want Patrick Lefevere vormt al jaren een -twee-eenheid met zijn oogap pel. En dit had de enigszins emotionele sportbestuurder nog nooit meegemaakt. De ma nier waarop Johan Museeuw voor de tweede keer de Ronde van Vlaanderen won. „Als u meer op de koers komt, weet u dit toch: deze overmacht is de laatste jaren toch niet meer ver toond." Oude tijden herleefden in de Vlaamse Ardennen. En op zulke momenten komt natuurlijk ook Eddy Merckx er aan te pas, de alleskunner, de kannibaal. Gis teren was Johan Museeuw even Eddy Merckx, vrat hij ook ieder een op en kon hij ook alles: de 'forcing' op de Molenberg en op al die andere verhogingen in het Vlaamse landschap,, de extra in spanning na een lekke band en een uitzichtloos lijkende positie in de finale, de demarrage op de Muur en het steeds snellere tempo op weg naar de finish in Meerbeke. „Wat moet je tien kilometer voor de finish tegen een renner die zestig in het uur rijdt, nog zeggen?", vroeg Lefevere zich af. Hij gaf zelf het antwoord: „Niets dus." En Eddy Merckx zelfzorg- de misschien wel voor het grootste compliment van de dag. „Vandaag was Johan Mu seeuw de ware patron van de koers." En dat valt tegenwoordig niet mee. De wielertop is breed, met al die Italianen die in vorm zijn. Winst of verlies, vaak is dat een kwestie van details. Maar giste ren niet. De ploeg van Museeuw en Lefevere, het Italiaans/Bel gisch monsterverbond Ma- pei/GB, had de koers vanaf het begin in handen. Vanaf de eer ste ontsnapping waarbij Tafi namens Mapei/GB van de partij was en het ook het langste vol hield, tot de aankomst in Nino- ve, 261 kilometer na het vertrek in Sint-Niklaas, 's morgens om tien uur. Op die lange 'kruisweg' door Vlaanderen, lagen er veel obsta kels voor Museeuw. De Italiaan se concurrentie bijvoorbeeld (negen ploegen, 62 renners in totaal, op een gegeven moment elf in een volggroep van negen tien) met volgens de prognos tieken Maurizio Fondriest aan het hoofd. Of Andrei Tchmile, luis in de pels, hij had het voor Museeuw al zo vaak verpest. Of de concurrentie in eigen land, in de persoon van Van Hooy- donck. Slim had 'Eddy Bosberg' zich in de aanloop naar Vlaan deren immers onttrokken aan. de verschrikkelijke weersom standigheden tijdens de Drie daagse van de Panne en trainde hij vorige week waar. hoe en wanneer het hem beliefde. Tien seconden Maar ze verdwenen in het niets Vijftien medailles en een rel: dat is de balans na een weekeinde judoën in de Maaspoort in Den Bosch. Nooit verza melden de judoka's op een A-toernooi zo veel ereplaatsen. Jenny Gal (-61 kg), Angelique Seriese (+72 kg), Claudia Zwiers (-66 kg), Karin Kienhuis (-72 kg) en Rogier Smulders (-95 kg) verover den de gouden medaille. Mark Huizin- ga zorgde, ongewild, voor de rel. Op vallend genoeg leverde die de meeste stof tot praten op. De judoka, die normaliter uitkomt in de categorie tot 78 kg, deed mee in de klasse tot 86 kg. Tot woede van Cor van der Geest, die bang was dat Huizinga zijn pupil Maarten Arens zou vloeren. Arens vocht immers voor zijn laatste kans op deelname aan het EK over zes weken in Birmingham. In de kwartfi nales kwamen de judoka's elkaar te gen. Huizinga, technisch begaafd, en Arens, fysiek ijzersterk. Aan de zijlijn de coaches: Chris de Korte, rustig, en Cor van der Geest, emotioneel. De span ning tussen beide kampen was voel baar. Huizinga leek te winnen, maar Arens maakte in de laatste minuut zijn puntenachterstand goed. Uiteindelijk moesten de drie scheidsrechters beslis sen: Arens - Huizinga: 2-1. De oerkreet waarmee de Haarlemmer, die later in de finale verloor van de Zuidkoreaan Ki-Young Jeon, zijn overwinning vier de, was veelzeggend. Van der Geest raakte aan de rand van de tatami bijkans buiten zinnen. De toegestoken hand van De Korte ne geerde hij. „Ik zag hem niet", zei Van der Geest later. „Cor slingerde me in het voorbijgaan allerlei dingen naar het hoofd", meende De Korte. „Hij riep: bommengooier, schorem, tuig. Ik ac cepteer dat niet. Morgen stuur ik een brief naar de Judobond Nederland waarin ik mijn beklag doe over het ge drag van Van der Geest." Peter Ooms, wiens pupillen Moni que van der Lee (+95 kg), Patrick Klas (-78 kg) en Patrick van Loon (-71 kg) zilver veroverden, en Eddy van der Pol ondersteunen het initiatief. Al eerder stoorde dit trio zich aan het gedrag van de vrouwenbondscoach, maar een po ging de zaak intern 'op te lossen, mis lukte. „Nu is de maat vol", aldus Ooms. die samen met De Korte één team vormt tijdens de clubcompetitie. De deelname van Huizinga in de klasse tot 86 kg was de druppel die de beken de emmer deed overlopen. De Vlaar- dinger had eigenlijk afgezegd, omdat het Open NK niet in zijn voorbereiding op het EK zou passen, maar op aan drang van de Judobond besloot hij toch mee te doen. Huizinga wordt im mers voor een fiks bedrag gesponsord en moet daar wel wat voor terug doen, vindt de bond. In een hogere klasse, want hij kon zijn gewicht niet op tijd naar beneden halen. „Competitievervalsing", zei Van der Geest. „Mark is zeker van het EK en stond dus ontspannen op de mat. ter wijl Maarten heel gespannen was. Hij moest zich nog plaatsen. Dat is niet eerlijk." Mannenbondscoach Visser, die don derdag de selectie voor het EK bekend maakt, begreep de argumenten van Van der Geest,niet. „Mark komt uit een lagere klasse, dan moet Maarten hem toch kunnen verslaan. Per slot van re kening is hij zwaarder, heeft hij meer spiermassa. Er is geen sprake van com petitievervalsing." „Mark had misschien de boel in de war kunnen sturen", reageerde Arens met een glimlach. „Natuurlijk stond er enorm veel spanning op die partij. Mijn laatste kans op deelname aan het EK. Ik heb tot dusver veel pech gehad op grote toernooien, dus moest ik in Den Bosch presteren. Op het NK teams, twee weken geleden, heb ik ook gewonnen van Mark. Niet alleen spor tieve belangen speelden mee, ook de strijd tussen de coaches. Dat weet je. Maar als ik naar het EK wil, moet ik van iedereen winnen. Ook van Huizin ga" Johan Museeuw ontpopt zich als de 'Patronvan de koers Johan Museeuw schudt zijn achtervolgers af op 'De Muur' en zal als eerste finishen in Meerbeke. Museeuw schreef daarmee voor de derde de Ronde van Vlaanderen op zijn naam. foto Keurig publiek kan Oranje niet inspireren Het publiek en de ambiance in Utrecht waren keurig. Zo keurig dat het de Nederlandse Davis- Cupploeg haast treurig stemde. De oranje thuisploeg verloor, omdat de Duitse gasten zich tij dens de driedaagse in de Jaar beurshallen thuis voelden. De Duitse ploeg was voor de con frontatie in de kwartfinales van het landentoernooi op het erg ste voorbereid. „Als ze maar niet met kazen gooien", vreesde Stich. „Het wordt een heksen ketel", wist Becker. Becker dekte zich na de verlo ren openingspartij, vrijdag te gen Haarhuis, vast in. Hij had last van schouder en enkel. „Ik mag van m'n dokter niet spe len." Zaterdag en zondag hoor de niemand hem meer over de blessures. Het clinische Utrecht was een prima kliniek. En Stich? Die genoot van de gatenkaas in de Nederlandse ondersteuning. Vrijdag al was hij gerustgesteld. Toen hij op weg naar een overwinning op Krajicek was. „Op een gegeven moment was het lekker rustig. Het publiek had blijkbaar de moed opgegeven. Dat gaf een heerlijk gevoel." „Het zal in Nederland niet uit de hand lopen. Wij hebben een keurig tennispubliek", had Oranje-captain Franker vooraf laten weten. Voor de zekerheid werden de supporters in de Prins van Oranjehal voor elke wedstrijd nog even geïnstrueerd door de speaker. De monotone monoloog van Jack van der Voorn suste de meeste liefheb bers in slaap. De lust van de laatste fanaten met ontdeugende plannen werd weggedreund op de deuntjes van de ook al keurige fanfare uit Limburg. Ingehuurd in plaats van de orkesten die in Thialf en de voetbalstadions een waterval aan sfeer opleveren. De slaap liedjes van zaterdag misten hun uitwerking op niemand. Het werd geeuwen in plaats van schreeuwen. De toeschouwers waren er in Utrecht alleen om toe te schouwen. T wijfelballen De lijnrechters zaten ook te geeuwen, vond Paul Haarhuis. Ze hadden volgens hem geen oranje slaap in de ogen. „Dit is een thuiswedstrijd. Twijfelge vallen zijn voor ons. Zo is het overal." Behalve in Holland, waar zelfs niet-twijfelballen en - gevallen over de grens gingen. Haarhuis en Eltingh hadden er in het belangrijke dubbelspel tegen Becker en Stich last van. Al hadden ze natuurlijk vooral last van de zenuwen en de Deutsche Ausdauer. Bij een 2-0 voorsprong in sets en 5-4 achter werd een Duitse bal, die 20 een- 'Die Museeuws, dat zijn garagisten. Die zijn veel te nuch ter. Die staan niet te dansen en te springen'. Zoon Gianni hield rustig de reusachtige bokaal omhoog, wouw Vero- nique staarde bevallig in de camera van de commerciële zender VTM en vader F.ddy kon de bittere nasmaak, die hij overgehouden had aan zijn eigen - kortstondige - profcarrière zelfs met het succes van zijn zoon in Meer beke niet geheel wegspoelen. En dat terwijl buiten de Ita lianen waren verslagen, Vlaanderen uitbundig feestte, de Palm en het Witbier rijkelijk vloeide en Johan Museeuw zojuist de de meest imponerende triomf in zijn toch al niet misselijke carrière als broodfïetser had behaald. bij de klasse van Johan Mu seeuw. Fabio Baldato was de laatste Italiaan die tegenstand bood. De ploegmakker uit de vroegere GB/MG-formatie werd aan flarden gereden op de Muur. Maurizio Fondriest kon door twee lekke banden, een valpartij en bezorgdheid over zijn kwetsbare rug in de finale zelfs geen rol van betekenis spe len. Andrei Tchmile probeerde het nog wel, maar bleef op het ultieme moment steken op tien seconden van Museeuw, die toen nog in het gezelschap was van Baldato. En Edwig van Hooydonck was gewoon niet goed genoeg, gisteren. Vooraf was gevreesd voor een 'Giro della Fiandre', een Ronde van Vlaanderen als prooi van het Italiaans wielergeweld. Vooraf ook was Jelle Nijdam als enige Nederlandse outsider naar voren geschoven. Maar Snelle Jelle, winnaar van Dwars door België, was in geen velden of wegen meer te bekennen na dat hij door een lekke band uit een eerste pelotonnetje was ge worpen. Uit dezelfde ploeg van Cees Priem nam vervolgens Tristan Hoffman, eveneens een renner in vorm, de honneurs namens TVM in de kop van de koers waar. Totdat het, na een lekke band en op zo'n vijftig ki lometer voor het einde, ook met hem was gedaan. De kilometers werden hem te veel, de inspan ningen te zwaar. Hoffman kwam uiteindelijk als 47ste op ruim twaalf minuten van Mu seeuw binnen. Deze had toen alle vermoeid heid al van zich afgeschud, de blik op de voor hem klaar lig gende witte trui als leider van de wereldbeker en de nabije •toekomst gericht. Gent-Wevelg- em woensdag, Parijs-RoubaLx vooral, zondag.' Als hij mocht kiezen won hij liever de rit door de Hel van het Noorden voor de eerste keer dan die door Vlaan deren voor de tweede maal. „Maar als renner heb je veel te kiezen. Win je een reldbekerwedstrijd dan is zoen al geslaagd. Heel Beft verlangt dat ik meer succea behaal. Maar ik vind dit al nu genoeg. Ik win m'n vijfde m reldbekerwedstrijd, sta zesdë de wereldranking en eersteg de stand om de wereldbeker. 1 carrière van Devlaeminckj Merckx haal ik nooit meer.( weet ik sinds vandaag hoe| mannen zich soms gevofo moeten hebben in hun glorie"" ren. Solo over de finish, daje me nog niet echt vaak gebeife En er is niets mooiers dana: leen toekomen, weet ik nu." 1< Hooggeëerd publiek tijdens Nederland - Duitsland. Onder toeziend oog van zijn Duitse collega Klaus Kinkel (rechts) juicht minister van Buiten landse Zaken Hans van Mierlo Oranje toe. Het baatte weinig. foto reuter timeter uit was, in gegeven. De Nederlandse machine haperde, de Duitse rackets hamerden. Becker en Stich wonnen, maar het feest in het VIP-dorp was er niet minder om. De zalm en champagne waren aangeko men. Tennis was tijdens de driedaagse voor de zakenmen sen bijzaak. Eén fietsbel rinkelde er. Zacht en beschaafd. Voetbalsuppor ters zouden zich er voor scha men. En de tennisbond schaamde zich voor dat ene spandoek, van vrijdag: 'Who the hell is Becker?' Zaterdag was het er weer. Op last van de tennis- bestuurders was de naam door- gekrast. De KNLTB werd tijdens de driedaagse overspoeld met complimenten. „Ik heb zelfs tij dens mijn verloren partij tegen Haarhuis genoten van het pu bliek", sprak Becker. „Zo zou het altijd moeten zijn", vond Stich. „Nederland - Duitsland is voor mij niet speciaals. Al zal het publiek me er wel aan hel pen herinneren dat het dat wel is", had Richard Krajicek vooraf laten weten. Maar ook Krajicek werd tij dens de driedaagse in Utrecht nooit wakkergeschud. Neder lands nummer één leed zondag de beslissende nederlaag tegen Becker. 'Klaas Vaak' Van der Voorn greep de microfoon. Als of er niets aan de hand was. Dat was er ook niet in het VIP-dorp, waar de zalm en champagne al weer binnen waren en het jazz- bandje beschaafd verder speel de. Voetbal is oorlog, bij tennis was niets geoorloofd. Het Utrechtse tennispubliek leerde er mee leven. Ze waren zo keu rig dat het de spelers bijna treu rig stemde. Woensdag krijgt Ne derland dankzij Ajax in Mün- chen een herkansing. Zonder zalm, zonder champagne en zonder fietsbel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 26