Leidsch Dagblad Ziekenfondsgrens drie jaar bevriezen' Dollar dicht Dij historisch iieptepunt Paasvee gekeurd Van Mierlo: Politionele acties wel fout, maar geen excuses Kritiek op benoeming hulpbisschop Haarlem Harnas zweert wraak na dood extremisten Justitie laat verdachten RARA-zaak weer gaan Bosnisch meisje Irma in Londen overleden BEL: 071-128030 GOED NIEUWS -ANDAG 3 APRIL 1995 JJ'phtoffer Slachtoffers van mis- I drijven kunnen sinds i ;rdag al hun schade op Biodader(s) verhalen. rst S3 1! Waterscooters :rboden langs ïst Katwijk Lijk roza van der veer t een waterscooter voor de t van Katwijk heen en weer leren is komende zomer niet er mogelijk. Het Katwijkse ege wil met ingang van dit seizoen waterscooters, beter end als jetski's, van het nd weren. Klachten over de t hoge snelheid varende ve els vormen de aanleiding i het nieuwe verbod, fat wijk is de laatste kustge- tente die waterscooters ver- dt van het strand de zee in te in of juist uit het water het and op te gaan. Tot nog toe nd de gemeente een verbod ;t nodig omdat er geen klach- i over de snelle watervoertui- n waren. Vorig jaar verander- i' dat. Er kwamen bij de ge- ente brieven binnen over keloos vaargedrag en ook de landpolitie ontving 15 klach- De politie vreest voorts dat overlast in Katwijk toeneemt het nog de enige plek is de waterscooters terecht .,nnen. In Noordwijk zijn wa- .Vscooters nooit welkom ge lest. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40739 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Scheidsrechter e water door peler De Zijl 'aterpoloër George van Rijn De Zijl/LGB reageerde za- .rdagavond zijn frustraties af arbiter Klopper. Zijn ploeg ;rloor met 18-3 van Het Ra- jn. Hij gooide de scheidsrech- r in het water. Albert Spijker, oudste speler in de Leidse ploeg: ,,Dit is na- turlijk niet goed te praten. We adden vooraf nog zo afgespro- en dat we ons niet zouden la- in gek maken en dan gebeurt it. Ter verdediging moet ik wel dat Klopper het ook wel zichzelf afriep. Alle twijfel- en dat waren er heel werden in het voordeel van Ravijn uitgelegd. Dan voel L de irritatie binnensluipen, ihn mag dit nog niet gebeuren, het maakt het wel ver- Het zal George onge- vijfeld op een forse schorsing omen te staan." 'agina 22: De Zijl/LGB kans- msterdam krf-anp koers van de Amerikaanse is vanmorgen op de Eu- opese valutamarkten verder weggezakt. Om tien uur werd ,5370 gulden genoteerd, bijna en cent minder dan de slot- oers van 1,5465 van afgelopen rijdag. De dollarkoers ligt nog naar een fractie boven het his- orische dieptepunt van 1,5195 gilden dat op 8 maart werd be- eikt. Ook het pond sterling, de de lire en de Zweedse moesten opnieuw inleve- en. De discontoverlagingen door Nederland en enkele Europese landen van orige week donderdag hadden lechts een tijdelijk effect. Al erder was gebleken dat inter- enties door de centrale banken ïiets uithalen. Toch lieten de imerikaanse centrale banken ich vandaag voor het eerst in neer dan drie jaar zien op de alutamarkt in Tokyo. De teunaankopen voor de dollar, lie ook de Japanse centrale >ank verrichtte, boden echter soelaas. De dollar sloot in Tokyo op yen, nauwelijks hoger dan iet vrijdag in New York bereikte dieptepunt van yen. Handelaren in Tokyo in de dollaraankopen van le Amerikaanse centrale ban niet meer dan een symbo- isch gebaar. Op de effectenbeurs in Tokyo eroorzaakte de zwakte van de lollar een scherpe koersval. De Nikkei-index kelderde met '58,66 punten ofwel 4,7 procent ot 15.381,29. Wachtgeld 3 Minister Ritzen (onderwijs) heeft de wachtgelden voor de universiteiten veel te laag ingeschat. I Tanzania sluit grens r- Tanzania kan de 3 vluchtelingenstroom niet aan. Het land heeft daarom de grens met Bu rundi gesloten. De Kooning /j De jongste werken I I van de schilder Wil lem de Kooning zijn in het I najaar in Boymans-van Beuningen te zien. smssk leiden Voor de boeren uit de Leidse regio is de Paas-VEBO in de Groenoordhallen een jaarlijks onder onsje. Het is handen schudden, schouderklappen uitdelen, praten over het bedrijf en onderwijl een neut achterover slaan. Maar naast de gezelligheid is het op de Paas-VEBO bittere ernst met de keuringen. Mannen in witte doktersjassen lopen er uren rond met strakke gezichten, voelen aan de dieren, strelen de poten en kijken in de bek. Elke veehouder wil dat zijn koe of schaap als beste uit de strenge keuringen komt. Tientallen prijzen zijn er elk jaar weer te winnen op de veebeurs. Buiten vond er een vreedzame demonstratie plaats tegen de VEBO. De actiegroep PETA (People for Ethical Treatment of Animals) stond bij de ingang van de hallen met spandoeken waarop de afkeer van vlees eten werd uitgesproken. Pagina 8: uitslagen VEBO. FOTO HIELCO KUIPERS D66 wil met plan onder eigen risico uitkomen D66 wil de ziekenfondsgrens, die nu ligt op 58.900 gul den bruto, zeker drie jaar bevriezen. Daardoor moeten meer mensen zich particulier verzekeren dan wanneer de ziekenfondsgrens elk jaar wordt aangepast aan de in flatie. De partij hoopt zo onder het eigen risico van twee honderd gulden voor iedereen uit te komen. den haag» ternatieven moeten echter ook een bezuiniging opleveren van negenhonderd miljoen gulden. PvdA-woordvoerder Oudkerk heeft de nodige kritiek op het D66-voorstel. Hij reageert in het Algemeen Dagblad van vanmor gen 'hoogst verbaasd' over het voorstel omdat het de 'zoveel ste' luchtballon zou zijn. „Twee weken geleden riep D66 nog dat de ziekenfondsgrens naar veer tigduizend gulden moest." D66 redeneert dat als de zie kenfondsgrens wordt bevroren er minder verzekerden in het ziekenfonds komen, waardoor het socialer wordt. Volgens Iedereen die bruto meer ver dient dan de ziekenfondsgrens, betaalt tot een nader vast te stellen maximum een eigen bij drage die hoger wordt naarmate het inkomen stijgt. Dat is vol gens D66 rechtvaardiger dan het eigen risico dat onrecht vaardig uitpakt voor mensen met lage inkomens. Daar is ook de PvdA het mee eens. Het ei gen risico wordt in 1997 inge voerd. Beide partijen proberen al ge ruime tijd alternatieven te vin den voor het eigen risico. De al- Oudkerk zitten er echer de no dige haken en ogen aan het plan „omdat door bevriezing van ziekenfondsgrens juist de risicovolle groep overblijft die meer premie moet gaan beta len". Oudkerk doelt hiermee op de mensen die nu in het zieken fonds zitten maar volgens het D66-plan naar de particuliere verzekering gaan. Deze mensen betalen de meeste fondspremie. Minister Borst (volksgezond heid) wil alleen serieus praten over het plan als ook de VVD er voor voelt. De liberale woord voerder Kamp zei gisteren in het TV-programma Het Ca- pitool dat ze tegen (s. Morgen praal de PvdA-fractie uitgebreid over het eigen risico, dat de so ciaal-democraten beschouwen als een keiharde bezuinigings maatregel, die haar sociale ge zicht zal schaden. den haag «anp Minister Van Mierlo plaatst dui delijke vraagtekens bij de poli tionele acties in het toenmalige Indië, maar hij acht het onwaar schijnlijk dat koningin Beatrix daarvoor tijdens het staatsbe zoek in augustus verontschuldi gingen zal aanbieden. De be windsman vroeg gisteren voor de NOS-televisie begrip voor de in 1947 en 1948 door Den Haag gevoerde politiek. Hij stelde dat het Nederland se optreden tegen het Indonesi sche separatisme 'historisch ge zien een foute reactie' is ge weest, maar 'wel een reactie van een wettig bewind'. Met een harde veroordeling worden bo vendien de Nederlandse militai ren die in de voormalige kolonie hebben gevochten tekort ge daan. In de ogen van Van Mierlo valt achteraf hooguit vast te stellen dat de politionele acties niet de juiste antwoorden wa ren op de ontwikkelingen in In dië na 1945. De minister ziet evenwel weinig in excuses 'als je daarmee de indruk wilt wekken een pijnlijke episode uit de ge schiedenis voorgoed achter je te laten'. Belangrijker is volgens hem dat je met dergelijke woor den de huidige en toekomstige relatie met Jakarta meer inhoud wilt geven. Het Indonesische bewind heeft de afgelopen maanden herhaaldelijk laten merken geen Nederlandse verontschuldigin gen te verwachten. Jakarta hecht meer waarde aan een zo danige invulling van de weder zijdse betrekkingen dat die de komende jaren vrucht zullen dragen. haarlem gpd/kees van der linden Dr. J.M. Punt (49), vicaris van het bisdom Roermond, is zater dag door de paus benoemd tot legerbisschop en hulpbisschop van Haarlem. De krijgsmacht is positief over de benoeming. In het bisdom Haarlem is aanmer kelijk minder enthousiast gerea geerd op de komst van deze rechterhand en geestverwant van de vorige bisschop van Roermond, de in 1993 afgetre den uiterst behoudende Gijsen. Jozef Marianus Punt volgt hulpbisschop Lescrauwaet (71) op, die vorig jaar om „strikt per soonlijke redenenen" ontslag aanvroeg. In het bisdom Haar lem is Punt geen onbekende. Zijn geboorteplaats is Alkmaar: hij studeerde economie aan de Universiteit van Amsterdam. Begin vorig jaar maakte hij deel uit van de commissie die be- J.M. Punt, de nieuwe legerbisschop en hulpbisschop van Haarlem. middelde in het conflict tussen bisschop Bomers en zijn pries ters. Punt werd eerder bij spe culaties over de opvolging van bisschop Ernst van Breda al ge noemd als kanshebber. In het bisdom is algemeen verbaasd gereageerd op de on verwachte benoeming van de hulpbisschop. Voorzitter B. van Schagen van de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) is verontwaardigd over het gebrek aan overleg met de pastores. Meer openheid was juist in het verdeelde bisdom Haarlem op haar plaats geweest, meent hij. Van Schagen vreest dat met de komst van de „behoudende man" de zaak in Haarlem „nog verder dichtslibt". De eerste taak van Punt ligt echter in de krijgsmacht. Bis schop Bar van Rotterdam was legerbisschop tot maart 1993. De Nederlandse bisschoppen hebben de paus om een aparte legerbisschop gevraagd, omdat de geestelijke verzorging van militairen voor grote verande ringen staat. Pagina 8: Weinig bijval in bis dom voor benoeming Punt. 'Explosie werk Palestijns bestuur' den haag anp De twee verdachten die in de RARA-zaak vastzaten, zijn van morgen in vrijheid gesteld. Het openbaar ministerie zag vol gens de Haagse persofficier N. Zandbergen geen reden hen langer vast te houden. De advo cate van de twee verdachten, mr. T. Prakken, is blij met de vrijlating en noemt die logisch. Het onderzoek tegen de twee verdachten wordt wel voortge zet, aldus Zandbergen. Justitie maakte in november vorig jaar bekend dat de twee werden ver dacht van betrokkenheid bij de radicale actiegroep RARA. Vori- go week dinsdag arresteerde de pdlitie de twee journalisten, die bij het linkse collectief Opstand werken. Zij kregen meer dan honderd vragen voorgelegd. Justitie verlengde hun inver- zekeringsstelling afgelopen vrij dag. Dat gebeurde zonder dat de advocaten inzicht kregen in het complete dossier van hun cliënten. Volgens advocate mr- Prakken heeft het OM geen en kele zaak tegen de journalisten. Zij is woedend en spreekt van „een hoogst onbehoorlijke gang van zaken". RARA wordt verantwoordelijk gehouden voor diverse bom aanslagen waaronder die op het huis van voormalig staatssecre taris Kosto van justitie en het ministerie van Sociale Zaken. Justitie deed vorig jaar septem ber al huiszoeking bij Opstand. Op grond van in beslag geno men materiaal en vergelijking van ander technisch bewijs wer den de twee een paar maanden later als verdachte beschouwd. Ernstig gewond geraakt bij beschieting londen. ap Het zeven jaar oude Bosni sche meisje Irma Hadzimu- ratovic, wier lot het westen ertoe bracht gewonden uit oorlogsgebieden in Bosnië te evacueren, is zaterdag in een ziekenhuis in Londen overle den. Dat hebben haar artsen Irma werd sinds 9 augus tus 1993 behandeld in he Great Ormond Street-zie kenhuis. Zij had bij een Ser vische beschieting, waarbij haar moeder was omgeko men, verschillende ernstige verwondingen opgelopen door granaatscherven. Beel den van het meisje, waarbij haar arts klaagde over bu reaucratie bij de Verenigde Naties in Sarajevo, gingen de hele wereld over en deden Groot-Brittannië besluiten het kind naar Londen te ha len. Het was het begin van 'Operatie Irma' waarin wes terse landen honderden Bosnische oorlogsgewonden voor behandeling evacueer den. Artsen zeiden dat het kind vredig in haar slaap was overleden, nadat ze een bloedinfectie had opgelopen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Negen mensen zijn gistermid dag om het leven gekomen bij een zware explosie in een flat gebouw in Gazastad. Er waren dertig gewonden. De Palestijnse politie zegt dat militanten van de islamitische verzetsbeweging Hamas in een appartement op de tweede verdieping bezig wa ren met het maken van bom men. Volgens de Hamas is de explosie het werk van agenten van het Palestijnse bestuur, ge holpen door Israël. Onder de doden zijn Kamal Kheil, een van de belangrijkste leiders van Izedin al-Kossem, de gewapende arm van de Harnas, en drie andere leden van deze extremistische groep. Onder de doden zijn ook twee jonge kin deren. Ledematen van slachtof fers lagen over een groot gebied verspreid, wat de identificatie moeilijk maakte. Harnas heeft wraakacties aangekondigd. ZWN-bussen stinken minder leiden monica wesseling De ZWN-bussen stinken vanaf vandaag beduidend minder. Al le 90 streekbussen van de Leid se remise rijden vanaf vandaag op zogeheten laagzwavelige gasolie. Daardoor bevatten de uitlaatgassen beduidend min der zwavel en stinken de bussen minder. De ZWN loopt met het over schakelen anderhalfjaar vooruit op de wettelijke verplichting. Volgens B. Leeuwenburgh, re gio-directeur, hebben de erva ringen in andere remises van de ZWN inmiddels bewezen dat de bussen op de schonere brand stof net zo goed rijden en niet duurder in gebruik zijn. De Palestijnse politiccom mandant, Ghazi el-Jabali, ver telde op een persconferentie dat de politie bij het doorzoeken van de puinhoop onder meer 150 niet ontplofte handgrana ten, drie Kalashnikov-geweren, een Uzi-pistoolmitrailleur en grote hoeveelheden chemica liën heeft aangetroffen. Vier klein bommen zijn ter plekke onschadelijk gemaakt. Als alle aanwezige explosieven zouden zijn ontploft, was volgens hem de hele buurt in een puinhoop veranderd. Er zouden ook tassen zijn ge vonden van het type dat zelf moordcommando's bij hun missies gebruiken en documen ten met plannen voor toekom stige acties tegen Israëli's. Zelf moordcommando's van Izedin al-Kassem en de Islamitische Ji had hebben eerder dit jaar ac ties uitgevoerd in Tel Aviv en omgeving, waarbij meer dan veertig Israëli's het leven verlo- I Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Is april klaar en rein, zo zal mei des te wilder zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 11 Economie/Beurs- 6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's13 Regio 7,8,9 Religie8 Sport15t/m26 VANDAAG OOK TRENDS PAGINA 12 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overdag hier en daar zon. Minimumtemperatuur? graden, middagtemperatuur van 9 graden op de Waddeneilanden tot 15 in het zuiden. Westenwind, matig, aan de kust krachtig 6. La ter draaiend naar noordwest en af nemend. Andere indeling Leidsch Dagblad Meer Leids nieuws en een aan tal rubrieken dat van plaats ver andert. Hel Leidsch dagblad ziet er met ingang van vandaag iets anders uit. De rubriek Kerk en Samenle ving 'deelt' voortaan de pagina met extra berichten uit de Sleu telstad. Daarop ook de column van Theo Bakker. De pagina 'Gesprek van de Dag' verdwijnt. Puzzel, strips en weeroverzicht verhuizen naar de servicepagi na, waarop verder afwisselend wordt bericht over trends, ge zondheid, wetenschap, milieu, smaak en vrije tijd. De bioscoopagenda en de CD-rubriek verschijnen in het vervolg op de pagina Kunst en Cultuur. Dat is overigens tijde lijk, omdat vanaf 1 september deze informatie op een vaste, dagelijkse IJitgaanspagina in de krant komt. De rubriek 'Anno' keert in verkorte vorm terug op de pagi na Leiden. De vaste kiek van Wirh Dijkman in de regio wordt van dinsdag lot en met vrijdag geplaatst op een van de regio pagina's. Aanval hondje wordt ree fataal noordwijk paul de vlieger Een hond heeft gistermiddag in Noordwijk een verdwaalde ree dusdanig toegetakeld dat het dier moest worden afgemaakt. De ree was vanuit het duinge bied de Duindamseweg opgelo pen. Volgens getuigen viel een klein, loslopend hondje onmid dellijk aan toen hij het dier zag. De ree vluchtte, op die hielen gezeten door zijn belager, een bollenveld in en werd aaar een tweede keer door de hond te grazen genomen. Een omstan der zag nog kans de twee dieren te scheiden, maar voor de ree kwam de hulp te laat. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Naam:. I Adres: Nr. bank/girr I Handtekening:. invelop, zonder postzegel, Deze bon ir leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1