Moeilijke selectie uit honderden De Koonings Cultuur Kunst Belegen Simple Minds Croiset presenteert opera van vlees en bloed Alert spel Concordia Voorspelbare, maar toch leuke 'Woonboot' Forse kritiek op Aad Nuis -Bandag 3 april 1995 FEL ïast 17 geeft concert in Ahoy' [Rotterdam East 17 komt vrijdag 2 juni naar Nederland voor een 'enmalig concert in Ahoy'. In Engeland is de populariteit van last 17 vergelijkbaar met die van Take That, maar ook in Neder- ïfcnd heeft de groep al verschillende grote hits gehad, waaronder wjteam' en 'Stay Another Day'. De nieuwe single 'Let it Rain' W taat momenteel genoteerd in de tipparade. De kaartverkoop iegint zaterdag 8 april bij de bekende voorverkoopadressen. 165 MJnieke altaarsteen opgegraven aarlo Een unieke, gave pre-Romaanse altaarsteen van dui- end jaar oud is gevonden in Taarlo (de Drentse gemeente fries). Het is voor het eerst dat in Nederland een dergelijke andstenen plaat van ruim twee bij één meter ongeschonden is ipgegraven. De altaarsteen, voorzien van wijdingskruizen, komt tit een kerk die in de omgeving van Vries moet hebben gestaan, •lders in ons land zijn eerder slechts altaarresten gevonden on- |er de hervormde kerk in Barendrecht. Vloord op 'koningin van de texmex' 'orpus christi De zangeres Selena Quintanilla, de 'koningin van le texmex'-muziek, is vrijdag in een motel in het Texaanse Cor- jus Christi doodgeschoten. De dader was waarschijnlijk een Vriendin van de 23-jarige artieste, meldt de politie. Het motief /oor de moord is nog niet duidelijk. Selena Quintanilla kreeg in 1993 de hoge Amerikaanse Grammy-onderscheiding voor haar Dijdrage aan de texmex, een combinatie van Texaanse en Mexi- ;aanse muziek. Boekenzondag in teken bloem en plant ■Eiden De vierde Leidse boekenzondag op 9 april, staat in het teken van 'bloem en plant'. Dit onderwerp is gekozen ter gele genheid van de komende verhuizing van het Rijksherbarium naar een nieuwe plek binnen Leiden. De auteurs Modeste Her wig en Peter van Zonneveld houden om 13 en 15 uur in het .Rijksherbarium, Rapenburg 70-74 een lezing over een botanisch onderwerp. De opbrengst van de entree-gelden 7,50) is be stemd voor de hoognodige restauratie van een boek uit de col lectie van het Rijksherbarium, een in 1608 in Leiden uitgegeven exemplaar van het 'Cruydt-Boek' van Rembertus Dodonaeus.In de Pieterskerk wordt van tien tot zes een boekenbeurs gehou den, boekhandels en antiquariaten zijn van elf tot vijf uur ge opend. ■c: w Dit 'Cruydt-Boek' uit 1608 is hard aan restauratie toe. foto pr j recensie louis du moulin Simple Minds. Voorprogramma: The Sur fing Brides. Gehoord: 2/4, Statenhal, Den Haag. Minds hebben sinds ja- nuari, vanaf het verschijnen van hun dertiende album Good news from the next Generation, veelvuldig laten weten afstand te willen nemen van de in de ja ren tachtig opgebouwde mega- status. Weg met de advocaten, de planningsvergaderingen en de stadion-massaliteit, terug naar het spontane avontuur van de street fighting years, was het bijgestelde devies van het kern duo Jim Kerr (zang)-Charlie Burchill (gitaar). Het vreemde eraan was alleen dat de muzika le inhoud van voornoemde co- me-backplaat amper strookte met dat gepredikte nieuwe élan. En hetzelfde geldt inmiddels ook nog eens voor het podium- bestaan van de Schotse neo-ve- teranen, moesten ruim 12.000 trouwe liefhebbers gisteravond in de Haagse Statenhal consta teren. Wat de voormalige hemelbe stormers na bijna vier jaar afwe zigheid in de aanbieding had den, bleek niet veel meer dan een routineuze bloemlezing uit de succesperiode (grofweg 1981-1991), voorzichtig aange vuld met een enkele song van Good News... Door met de re cente single She's a River te openen wekten Kerr, Bürchill en hun drie begeleiders aanvanke lijk nog even de indruk op een ander spoor terecht te zijn ge komen, maar vanaf het aanslui tende Up on the Catwalk werd resoluut de koers een kleine twee uur lang hoogst veilig te ruggekoppeld naar pakweg Heerenveen '91 en De Kuip '89. Voor een groot deel van het pu bliek werd het zodoende inder daad een vrijwel vlekkeloos meezingfeest der herkenning, maar toch: de gehoopte sensa tie bleef uit. Wat zou er nou werkelijk in de verre van simpe le bovenkamer van voorman Jim Kerr omgaan? Zou de in middels 35-jarige zanger, door hele volksstammen (in ons land) jarenlang net zo als een soort Messias vereerd als U2's Bono, echt niet beseffen dat de artistieke stilstand bij SM rond uit verontrustend kan worden genoemd? Of is deze altijd voor integer versleten predikant van geloof, hoop en liefde dan toch gewoon de kluit aan het belaze ren? Ofwel: bezig met een ver kapte, lucratieve afscheidstour- nee? In elk geval hoeven Simple Minds als ze deze 'grootste hits formule' blijven hanteren niet meer bang te zijn voor verse mega-stardom-perikelen. Want op deze manier zijn ze zowel te gedateerd om nog een nieuw publiek voor zich te winnen als te belegen voor alle kenners die de band ooit echt hebben zien vlammen. Jongste werken schilder naar Boymans-van Beuningen Uit vele honderden vrij nieuwe schilderijen van Willem de Kooning maakt Karei Schampers, hoofd conservator moderne kunst van het museum Boymans-van Beuningen, dezer dagen een keuze. Sa men met zijn collega Gary Garrels in San Fransisco is het Schampers gelukt een overzichtstentoonstelling samen te mogen stellen van het jongste en nauwe lijks bekende werk van de in Rotterdam geboren kun stenaar. De twee hebben hiervoor de vele barrières weten te overwinnen die de familie van De Kooning en zijn zaakgelastigde had den opgeworpen tegen het exposeren van dit werk. Tot nu was dit niemand anders ter wereld gelukt. san fransisco/rotterdam gpd De artistieke waarde van deze schilderijen is zeer omstreden omdat de bijna 91-jarige De Kooning ze gemaakt heeft sinds hij de ziekte van Alzheimer heeft. De meningen van medici en kunsthistorici zijn verdeeld over de mate waarin deze ziekte de creatieve gaven van De Kooning kan of moet hebben aangetast. „Die late werken van De Kooning zijn nog steeds door slechts weinig mensen gezien. Mede daarom zijn er veel mis verstanden over ontstaan. Wij vinden het dus belangrijk dat een selectie uit die schilderijen straks getoond kan worden, ook in Rotterdam," aldus Scham pers. Hij is in Amerika om samen met Gary Garrels de definitieve selectie te maken uit de schilde- opera recensie nick moritz 'Faust' van Charles Gounod door de Nationale Reisopera, begeleid door het Brabants Orkest. Muzikale leiding Ed Spanjaard, regie: Hans Croiset, decor: Tom Schenk, kos tuums Elena Mannini, licht: Reinier Tweebeeke Ge hoord: 1/4, Stadsschouwburg. Eindhoven De Nationale Reisopera bewees haar lande lijke reikwijdte afgelopen zaterdag met een première in Eindhoven. Hiermee werd af stand gedaarrvan het automatisme om En schede als standplaats van het gezelschap de première te gunnen. Met een prachtige 'Faust' van Charles Gounod bevestigde de Nationale Reisopera in Eindhoven de artis tieke groei in dit seizoen. Toneelregisseur Hans Croiset is erin geslaagd opera-valkui len te vermijden en mensen van vlees en bloed op het podium te creëren. Geholpen door een nimmer opdringerige en steeds spannende muzikale visie van di rigent Ed Spanjaard, was de muziek perfect opgenomen in het verhaal zonder ooit als doel op zich of als overbodige opsmuk te kunnen worden opgevat. In dat kader was het niet meer dan logisch dat de solisten niet in de eerste plaats opvielen door groot se vocale prestaties maar meer of minder overtuigden door een combinatie van 'aan wezigheid' en stem. Gounod's ópera vertelt het verhaal van de opgebrande Faust die door een pact met de duivel zicht krijgt op een nieuwe jeugd. Hij gebruikt zijn nieuwe levenskracht om de vrouw van zijn dromen, Marguérite, te ver leiden. Meegesleept door de duivel laat hij haar vervolgens zwanger in de steek en zet daarmee de vernietiging van meerdere le vens in gang. Besef van zijn daden komt voor alle betrokkenen te laat en Faust zelf wordt door de duivel opgeëist. Marguérite staat een hard lot voor haar toegeven aan de verleiding te wachten, maar vindt voor haar dood redding in het geloof. Croiset verplaatst de handeling xten dit verhaal naar een mafioos getinte jaren '30- stijl. De sfeer die hiermee wordt bereikt, kan consequent worden volgehouden en doet volkomen natuurlijk aan. Dat zou waar schijnlijk bij elke willekeurige andere keus gelijk zijn gebleven, want Croiset is er voor al in geslaagd de personages een eigen ge zicht te geven. De naïveteit van Marguérite, rechtlijnigheid van Valentin of de arrogan tie van satan zijn geen gegevens maar ka raktertrekken die gaandeweg in de voorstel ling vorm en duidelijkheid krijgen. De toe schouwer hoeft niet te weten hoe de ver houdingen en karakters in deze opera lig gen. Deze ontstaan in de voorstelling en worden onontkoombaar gepresenteerd. En de psychologische tekening behoeft geen expliciete aandacht maar is volkomen na tuurlijk opgenomen in het verhaal dat zich vol leven en fantasie op het toneel ontrolt. Fantasie is er volop nodig geweest om tot de oplossingen te komen waar deze opera Ameling: extra Klassieke Edison amsterdam anp Bij de toekenning van de Edisons Klassiek is de sopraan Elly Ame ling voor haar hele platenoeuvre bekroond met de Extra Edison. De jury prees vooral haar verdiensten op het gebied van de liedkunst, zo bleek tijdens de bekendmaking in het Amsterdamse Concertge bouw. Al vier keer eerder, in 1965, 1970, 1979 en 1980 heeft zij een Edison ontvangen. De Edisons zijn de jaarlijkse onderscheiding van de Nederlandse platenindustrie voor de beste opnamen van het voorgaande jaar. Het is de derde keer dat de extra Edison wordt uit- gereikt. In 1988 ontving het Concertgebouw de onderscheiding en leiden De regentenkamer van de Leidse Pieterskerk heeft onder meer een houten plafond vol wapens van kerkmeesters uit de 17de en 18de eeuw en wanden bekleed met goudbehang. De kamer ondergaat op het ogenblik een drastische restauratie, uitgevoerd door de Delftse restaurateur Pieter de Ruyter. Begin mei zal deze stijlkamer weer een volle glorie te zien zijn. Ook tijdens het museumweekeinde, op 22 en 23 april, is de kamer te bezichtigen. foto pr Het is moeilijk te begrijpen waarom staatssecretaris Nuis van cultuur zo'n gebrek aan besluitvaardigheid vertoont ten aanzien van de monu mentenzorg. De Tweede Ka mer heeft Nuis gevraagd een begin te maken met uitvoe ring van het Strategisch Plan Monumentenzorg, maar tot nu toe heeft hij niet veel meer dan vijf miljoen gulden beschikbaar gesteld, terwijl er de komende tien jaar elk jaar 140 miljoen gulden no- dig is. Die kritiek leverde de voor zitter van het Nationaal Mo numenten Contact (NCM) en commissaris van de ko ningin in Flevoland, H. Lam- mefs, tijdens de monumen tenstudiedag in Zwolle. Hij wees erop dat de ministers Zalm (Financiën) en Melkert (Sociale Zaken) hebben on derschreven dat een forse in jectie in de monumenten zorg positieve effecten heeft voor economie en werkgele genheid. „Zij verwachten echter wel een eerste gebaar van de staatssecretaris", al dus 1 anrnpr chef annemiek ruycrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam. 071-356472 muziek recensie dick hermsen Concert: Concordia, Jaaruitvoering. Diri genten G. Geusenbroek, René de Jong, J.A. Buis. Presentatie' Fred Kuyvenhoven. Gezien: 1/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. Mocht het u ontgaan zijn: pre cies vijftig jaar geleden werd Nederland bevrijd na vijf jaar barbaarse onderdrukking. Voor veel bands is dit een prachtige aanleiding om hun jaarlijkse uitvoering 'bevrijding' als the ma mee te geven. Concordia bleef niet achter. Afgelopen zaterdag had zij haar jaaruitvoering in de Stadsge hoorzaal. Rode draad van het programma was inderdaad... 'vrijheid'. Alhoewel van deze draad nogal eens werd afgewe ken, stond het laatste deel van het concert op orinele wijze in het teken van de tijd die vijftig jaar achter ons ligt. Landen die ons los maakten uit de boeien van de vijand, werden op een speciale manier belicht. Typi sche volksmelodieën uit onder andere Frankrijk, Engeland, en Amerika kregen een eigen ver tolking. Zo klonk een opzwe pende Franse Can-can en een korte Amerikaanse In the Mood. Elk land heeft zo zijn eigen sfeer, waar de stijl op moet wor den aangepast. Een lastige op gave waar de musici zich uitste kend doorheen worstelde. Het orkest laat zich van haar goede kant horen. Het geluid is compact. Voor wat betreft de ti ming zit alles goed onder elkaar. Intonatie van met name het ho ge hout verdient wellicht nog wat aandacht. Behalve de ge noemde landenmedley's, krijgt de Rock Fantasy een aparte ver melding. Een boeiend stuk met 'een paar lastige sologedeelten, gestoken in een fraai arrange ment van dirigent Guus Geu senbroek. Knap is dat alle muzi kale lagen goed hoorbaar blij ven. 'Zie ginds komt de Stoom boot', jawel, zelfs op 1 april, krijgt een uitvoering die ver bleekt bij alle andere winterver- sies. Knap spel ook bij de senioren en de tamboers. Er wordt alert gespeeld met veel aandacht voor nuance, zowel in klankver houding als ritmiek. De junioren geven de vereni ging het geruste gevoel dat ze zich geen zorgen hoeft te ma ken voor de toekomst. Jonge ta lentjes zijn duidelijk hoorbaar in het gedeelte voor de pauze. Samen met de majorettes bren gen ze een goed programma op de planken. Ook al klinkt er wel eens een onbedoeld nootje van het podium of vliegt er zo nu dan een baton van de majoret tes tussen de muzikanten, het orkest kan trots zijn op deze ju niorenafdeling. Een gegaran deerd succes voor de komende jaren. theater recensie wunand zeilstra 'De Woonboot', komedie van Haye van der Heyden. Spel: Trudy Labij, Gees Lin- nebank, Bodil de la Parra, Peter Smits, Hugo Metsers iii en Kenan Karatas. Regie: Andy Daal. Gezien: 1/4, schouwburg Lei- Seated Woman is de titel van het beeld van Willem de Kooning dat op het Rotterdamse Weena prijkt. In het najaar zullen tientallen schilderijen van de schilder in Boymans-van Beuningen te zien zijn. foto gpd rijen van De Kooning die zij wil- De tentoonstellingsreeks be- in september'96 Rotterdam. In len tonen. „We kunnen kiezen gint in september dit jaar in San het museum Boymans-van uit honderden werken. Ik denk Fransisco. In elke 'halteplaats' Beuningen zullen de werken tot dat we uiteindelijk ongeveer zullen de werken twee tot drie en met november hangen. De vijfenveertig werken overhou- maanden te zien zijn. Na San reeks vindt vervolgens een af- den die we op de expositie wil- Fransisco komt Milwaukee, sluiting in het Museum of Mo lenhebben." daarna Madrid en vervolgens, dern Arts (MOMA) in New York. om vraagt. Het decor is sfeervol, multifunc tioneel en dient evenzogoed als achter grond voor kerkdienst, burenruzie en kroegfestijn als voor de dramatische onder streping van belangrijke momenten in de opera. De onmogelijke veelheid van indruk ken uit de derde akte zijn ook Croiset te veel geweest, maar verder waren koor- en solistenscènes uitermate geslaagd en lo gisch. Het was Daniel Sumegi die als Satan van meet af aan het beste in zijn rol zat. Hij be heerste bij elke opkomst het toneel, be schikte over voldoende vocale capaciteit om alleen daar al mee te overtuigen maar pakte vooral door zijn uitstraling. In zijn driedelig pak had hij geen bokkepoten of hoorntjes nodig om satanisch le zijn. Zelfs achterin de zaal was één wenkbrauwbewe ging of smedend opgetrokken mondhoek voldoentle om zijn arrogante ego gestalte te geven. Het leek erop dat zijn combinatie van stem en uitstraling in de hele voorstel ling geen gelijke zou vinden; tot de laatste scène. Angelina Ruzzafante had geen beter mo ment kunnen uitkiezen dan de bevrijding van haar alter ego Marguérite om op gelijke voet met 'satan' te komen. Haar stem had de hele voorstelling door al prachtig geklon ken, maar de diepte van de emotie die zij in de slotscène wist aan te spreken bracht tra nen in de ogen. zwolle anp Scène één toont ons een huwe lijk in staat van ontbinding. De slotscène laat zien, hoe beide partners uit datzelfde huwelijk het toch weer met elkaar gaan proberen. Daartussen zitten de scènes waarin we zien, dat bei de echtelieden tijdens de schei ding naarstig proberen om zich tegenover elkaar niet te laten kennen, en natuurlijk het om gekeerde bereiken. 'De Woon boot', het nieuwe stuk van Haye van der Heyden, is dus berken- baar, zelfs zeer voorspelbaar en toch onderhoudend en amusant. Haye van der Heyden heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een schrijver van vlotte dia logen, waarop een komedie schijnbaar moeiteloos kan drij ven. Verder maakt hij uitermate handig gebruik van tal van stan- daardgrappen en klassieke blij spelsituaties. Op die manier biedt hij uiterst degelijk materi aal voor een avondje eigentijds amusementstheater. Trudy I-abij en Gees Linne- bank spelen het echtpaar in cri sis. Nu eens driftig, dan weer gemeen superieur of gespeeld onnozel of gekwetst: Trudy La- bij weet als geen ander dit soort stemmingen hoogst komisch over te brengen. Als ster van de avond krijgt ze vakkundig weer werk van Linnebank. Meestal wordt dan de rest \*in het blij spel met onbeduidende bijrolle tjes opgevuld. Niet echter bij dit stuk. Bodil de la Parra heeft een belangrijk aandeel in het succes van 'De Woonboot'. Zij speelt de nieuwe vrouw van Linne bank, die hij in Bangkok in Thailand heeft 'gekocht'. Vooral haar pogingen om Nederlands te spreken - een klassieke truc, maar door De la Parra hoogst aanstekelijk gespeeld - doen het goed. Tegen het einde gaat Linne bank tegen zijn tweede vrouw nogal huichelachtig tekeer. De hele schouwburg roept 'Ohh', als hij het op een gegeven mo ment te bont maakt. Wanneer de zaal kennelijk zo meeleeft, zijn spelers en auteur in hun opdracht geslaagd. BIOSCOPEN 124130/133210, Steenstraat 39 LIDOl DropZone 16 jr.dag 19.00, 21.15, vrza zo woe ook 14.30. LID0 2 De Leeuwekoning al., vr za zo woe 14.30. Legends of the Fall al., dag. 18.45 en 21.15. LID0 3 Pulp Fiction 16 jr., dag. 20.45. The Lion King al., dag. 18.45, vr za zo woe ook 14.30 LID0 4 Bullets over Broadway aldag. 19.00 en 21 15. Star Trek generations vr za zo woe 14.15. STUDIO Dumb and Dumber al., dag 19.00 en 21.30, vrza zo woe ook 14.30. LUXOR tel: 071 -121239, Stations weg 19 Time Cop al., dag. 19.00 en 21.30, zo ook 14.30. TRIANON tel: 071-123875, Bree- straat 31. Nell dag. (beh ma), 19.30. Sneak Preview - Shallow Grave ma, 21 45. KIJKHUIS tel: 071-142895, Vrouwen kerksteeg 10. Shawshank Redemption do t/m wo, alleen 20.30. Troiscouleurs: Bleu ma, 20.00, 22.15. Trois couleurs: Blanc di, 20.00, 22.15. Trois couleurs: Rouge woe, 20.00, 22.15. LAK tel. 071-124890 Born on the fourth of July ma 3, 20.30. ALPHEN AAN DEN RUN EUROCINEMA tel 01720-20800, Van Boetzelaerstraat 6 EURO 1 Disclosure 12 jr., dag. 21.00. The Lion King al., dag. 18.45, za zo woe ook 14.00, zo ook 16.30. EURO 2 DropZone 16 jr., dag. 18.45, 21.30, za zo woe ook 13.45, zo ook 16.15. EURO 3 De Leeuwekoning al., za zo woe 13.45, zo ook 16.15. Forrest Gump al., dag. 20.30. EURO 4 Dumb and Dumber al dag. 18.45, 21.15,zazowoe 13.45, zo ook 16 15. FILMHUIS LISSE Exotica di, 20.30. VOORSCHOTEN KINDERBIOSCOOP CC tel 071 614354, Prinses Marijkelaan 4 De Leeuwekoning al woe, 14.00 Junior al., woe, 15 30. DEN HAAG ASTA 1. tel: 070-3463500, Spui 27. Stargate 12 jr., dag, 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2. Star Trek Generations al., dag. 13 15, 16.00, 18.45,21.30. ASTA 3. Disclosure 12 jr., dag. 18.45, 21.30, do vr ma di ook 13.15, 16.00 De Leeuwekoning alza zo woe 13.15, 16.00 BABYLON 1 tel. 070-3471656, naast Centraal Station. Legends of the Fall 12 jr., dag. 13.15, 16.00, 18 45,21 30. BABYLON 2 Bullets over Broadway 16 jr., dag. 13.15,16.00.18 45,21.30 BABYLON 3 The Shawshank Redemption al., dag. 13 15,21.30 Hoogste Tijd 16 jr., dag. 16.00, 18.45. METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegielaan 15. Forrest Gump 12 jr., dag. 13.15, 17.00, 20.30 METROPOLE2 Just Cause 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45,21.30. METROPOLE 3 Nell, al dag. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30 METROPOLE4 The River Wild 12 jr., dag 16.00, 18.45, 21.30. do vr madi ook 13 45 De Leeuwekoning al., za zo woe 13.15. METROPOLE 5 Pulp Fiction 16 jr., dag. 20.30. The Lion Kingal dag. 13.15, 16.00. 18.45. ODEON 1 tel 070- 3462400/3462401. Herengracht 13. DropZone 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18 45,21.30. Legends of the Fall 16 jr.za 00.15. ODEON 3 Dumb and Dumber al., dag. 13.15,' 16.00, 18.45. Leon 16 jr., dag., 21.30. Needful things 16 jr., za 00.15. ODEON 4 Riksbioscoop The Chase 12 jr., dag. 11.45, 14.15, 16.45. 19.15,21.45. HAAGS FILMHUIS tel. 070-3656030, Spui 191. ZAAL Les silences du palais 16 jr., dag 19.30, 22.00. zo wo ook 14.00, 16 30. Sneak preview rna 22.00. ZAAL II Vive L'Amour 16 jr., dag. 19.30, zo woe ook 16.15. Pas Trés Catholique 16jrdag. 21.45 (beh ma), zo woe ook 16.15. ZAAL III The Kingdom 16 jr., dag. 19.00 Tik Tak al., zo. woe. 14.00 De onvoorstelbare tocht al., zo woe 14.00.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11