'Tegenwoordig noemen ze alles een talkshow' Holland Media Groep: 'De topadverteerders komen vanzelf wel' RtvShow h rERDAG 1 APRIL 1995 Jan Lenferink en de unieke formule van RUR Soms moet dat dan maar iets meer kosten dan de traditionele onkostenvergoeding en de fles champagne. Vaak zijn het niet eens de bekendste lieden, die aanspraak mogen maken op een gul envelopje toe. Maar als ze 'een hogere entertainment- waarde' dragen, is de heer Len ferink best bereid zijn knip te trekken. Verwacht je daar dan ook méér van? „Nou, het kan wel eens een ex tra schop onder de kont zijn. Als je iemand een geeltje geeft, ja, ik weet niet, dan pijpen ze toch minder dan wanneer je ze hon derd gulden geeft, lijkt me. En 'pijpen' dan in de middeleeuw se zin van 'fluiten', ja? Okee?" Vooruit: „Ach, wat kan mij het ook schelen..." Zesenveertig, en nog stééds geen toupet. Rijk de G., bij de kapper nieuwsgierig gemaakt door de leesmap-Privé, toonde het hoogstpersoonlijk aan door in Felix Meritis voor het oog van de camera even aan Jans blon de lokken te trekken. Sprak Rijk via het machtige televisieoog tot de heer Van der Meyden: „Foei, Henk!" Omzichtig prepareert Lenfe rink zich niettemin op de foto. „Ik wil er gewoon niet zakkig op staan. Ik weet wat voor een boodschap een foto heeft. Als je 'er slecht uitziet, zeggen de mensen meteen: Wat zou ie hebben? En daar heb ik niks aan. Behalve als je zwanger bent, dat vinden ze wel leuk." Zijpaden Toen hij vorig jaar via een las tercampagne 'teruggepakt' werd door zijn ex-redacteur Francois de Waal, die hem er van betichtte het idee voor het programma RUR/Terloopse Obsessies van hem gestolen te hebben, kwam zelfs het bericht in de wereld dat Lenferink aan een fatale ziekte zou lijden. Len ferink windt er geen doekjes om: mocht hij zijn plaaggeest nog eens ontmoeten, dan wacht hem een geducht pak rammel. Het was een bitter jaar voor hem, '94. Lenferinks 'droom kind', TéVéPuRé, mede geïnspi reerd op de programma's van Clive James, zakte door het bro ze ijs van RTL 5. Ondanks de showrubriek met Rijk, ondanks de porno-rubriek van Van Muiswinkel, ondanks de dag sluiting van Reve. Een deel van zijn redactie verliet het zinken de schip en de kapitein ver dween met de hoon in de gol ven. (Meer gedronken dan goed voor hem was, die tijd, maar dat mócht. Zei Reve zelf niet, dat een mens maar zoveel moet drinken als goed voor hem is?) De les? „Ja meneer, ik heb m'n les geleerd. Ik weet voor mezelf dat ik het klein moet houden. Mocht ik me nog eens op zijpaden gaan begeven, dan zal het kleinschalig zijn." Met RUR Solo, bijvoorbeeld? Eén stoel, één gast? „Niet op be zoek, in ieder geval, dat doet ie dereen al. En ook niet op loca tie, maar gewoon in Amster dam." Oprah Winfrey staat hoog op het verlanglijstje. Hij is in de States al een keer wezen kijken. Kadootjes gestuurd, ook. Komt ze? „Als ze in Amsterdam komt, komt ze in RUR. Solo." Willem Alexander? „Hè, dat gezeur met die Willem-Alexan- der...! Die is toch net uitgebreid door die Van Westerloo gedaan? Nou, daar was geen reet aan. Aan geen van beiden, trou wens." Een goed verstaander kan dat trouwens zién, hè, of een talk show leuk is. Tip: „Zet het ge luid af! Mijn oude bovenbuur vrouw, bijvoorbeeld, die kan dat. De grootste fan van RUR, maar zo doof als een kwartel." Dat Jan, in toenemende mate bijziend geworden, zich met dat kekke brilmontuurtje op toch niet helemaal senang voelde, had ze ook zó door. „Ze zei: Doe die bril toch af, Jan, gooi al les maar van tafel! Ze had ook wel een beetje gelijk. Je bent met zo'n brilletje toch wat min der expressief, geloof ik." Maar zijn ijdelheid zwicht voor de ca mera van de fotograaf: „Om het intellectuele cachet een beetje teepibreren." Een beetje effectbejag, zul je bedoelen. „Of had ik dan in van die Rob de Nijs-kleren op de foto ge moeten?" Heb je tatoeages? „Op m'n lül! Daar staat gewoon 'JL' op. Maar wie me opwindt, kan m'n hele naam lezen. En m'n adres." Hoeveel televisie kunnen we eigenlijk nog verdragen? Opborrelend maagzuur: „Dat gezeur altijd, van dat het te véél is, televisie te veel is het nooit! Wat kan mij het ook schelen! Er komen nog min stens vijf tv-zenders bij, voor het eind van de eeuw. Dat bete kent ook dat er op elke zender ook een paar praatprogramma's bijkomen. Dat heeft aan de ene kant het voordeel dat iedereen kan kiezen, en aan de andere kant het nédeel dat iedereen kan kiezen. Tegelijkertijd ben ik het met je eens dat driekwart bullshit is, maar daarom hoefje er toch niet minder vrolijk van te worden? Je kunt kiezen: nou, dan moet je dat dus doén!" Bovendien: Wat is teveel? „Er zijn toch ook niet te veel vrou wen, er is toch ook niet te veel seks, er zijn toch ook niet te veel boeken, en er zijn toch ook niet te veel bijzettafeltjes? Alleen zijn er ontzaglijk veel lelijke bijzetta feltjes; dat is zo, ja. Maar ja, daar ga ik me geen zorgen over maken, hoor." Dat je eigen baas bent, en daar een prettig gevoel van vrij heid aan kunt ontlenen, daar zou een mens méér aan moeten hechten. Altijd freelance ge weest, meneer, ook toen hij nog schreef. Niet dat het destijds uitzonderlijk verdiende, maar dan werkte hij 's nachts in het café bij. 'n Beetje scharrelen. „Dat is het. Ach, ergens is ieder een een scharrelkip. Toch?" Soms droomt het import stadsmens (geboren te Dalfsen, Overijssel) wel eens sentimen teel van een klein huisje buiten, met een kippenhok, een ouwe koe, en een paar bomen om het erf. Maar hij weet het zeker: Zo dra hij een écht kippenhok heeft, zal hij weer dromen van dat oude huis, midden in de stad. Maar voorlopig zit hij met die puist. „Een nieuwe lente, een nieu we puist." TON DE JONG GPD HILVERSUM GPD De directievoorzitter kan tevreden zijn. De inkt op het contract tussen RTL, Vero nica en Endemol was nog. niet opge droogd, of hij sloot al een topcontract met een topadverteerder. Of de Holland Media Groep bang is voor commerciële concurrentie, was de vraag? Bang? Die topadverteerders komen vanzelf wel, voorspelt Huib Boermans. Een me diagigant die vanaf 1 september RTL 4, RTL 5 en Veronica als reclame-uitlaatklep in de aanbieding heeft, daar kan geen topmerk zo maar omheen: „Die topad verteerders zien ook wel, dat de Holland Media Groep heel flexibel kan zijn. Er is van alles mogelijk, qua indelingen en schema's. Dus ziin wij niet bevreesd. Kijk, die reclamemarkt groeit wel, dus ieder moet zijn stukje maar uit de ruif eten." Doelgroepentelevisie heeft de toe komst, weet Boermans. Een programma als Eigen Huis Tuin, bijvoorbeeld, kent zijn eigen doelgroep. „Adverteerders spe len daar op in." En de televisiekijker thuis? Wat gaat die er straks allemaal van merken, dat RTL, Veronica en Endemol de handen in el kaar hebben geslagen? Over de program mering zijn de partijen nog bezig, meldt Boermans. „Daar hopen we medio mei nadere mededelingen te kunnen doen. Duidelijk is wel dat RTL 4 het sterrennet blijft. Grootste klus is het feit dat Veroni ca van twee uitzendavonden naar zeven uitzendavonden gaat; daar wordt mo menteel al met man en macht aan ge werkt. RTL 5 blijft het kleinere station." Geen namen Over de contracten met de 'sterren' wordt momenteel nog op verschillende fronten onderhandeld. Sommigen zijn al voor langere tijd vastgelegd, maar Boer mans wil voorlopig geen namen noemen. André van Duin zal ook in de toekomst gewoon op RTL 4 te zien zijn, meldt hij terloops, hoewel eind vorig jaar het be richt de wereld in werd geholpen dat hij een miljoenencontract bij Veronica zou hebben getekend. Boermans: „Ik weet niets van een contract." Bovendien is straks,'als puntje bij paal tje komt, die hele grote geldruif toch van de sterke Holland Media Groep. RTL 4 S.A., het moederbedrijf van RTL 4 en 5, jubelt straks als aandeelhouder net zo hard als het Endemol voor de wind gaat. Boermans: „Laat Endemol vooral veel verkopen! Ook in het buitenland, daar krijgen ze nou de ondergrond voor. Want de Holland Media Groep heeft er belang bij dat de dingen goed gaan. Het zijn ge woon twee snijdende zwaarden gewor den." Binnen het monsterverbond, dat is af gesloten voor een periode van tien jaar, is bepaald dat Endemol 'hofleverancier' wordt van RTL 4, RTL 5 en ook Veronica, dat immers nog vijf televisieavonden ex tra moet gaan vullen. Maar het is geens zins uitgesloten dat de zenders ook van andere TV-producenten gebruik gaan maken; bij RTL mogelijk zelfs méér dan tot nu toe het geval was. Maanden zijn RTL, Veronica en Ende mol bestaande uit de produktiemaat- schappijen van Joop van den Ende en John de Mol jr. bezig geweest om hun spraakmakende samenwerking juridisch en economisch te regelen. Vorige week woensdag, in het Amsterdamse Amstel Hotel, werd de zaak met een paar hand tekeningen beklonken: RTL krijgt 51 pro cent van de HMG-aandelen, de Veronica Media Groep krijgt de andere 49 procent. Per 1 september zal HMG dus op drie zenders uitzenden. Voor Veronica moet nog een (Nederlandse) zendvergunning worden aangevraagd, maar dat lijkt een formaliteit. RTL blijft gewoon van zijn Luxemburgse zendvergunning gebruik maken. Boermans ziet geen reden om dat te veranderen. Het hoofdkantoor van HMG komt eveneens in Luxemburg (waar RTL 4 SA. is gevestigd) te staan, maar de bedrijfs voering geschiedt uiteraard hoofdzakelijk in Nederland. Binnen een halfjaar hoopt men bekend te maken waar de gezamen lijke huisvesting gepland over ruim twee jaar van de grond zal komen. De kans dat dat buiten Hilversum zal zijn, lijkt niet denkbeeldig. HMG is bepaald niet onder de indruk van de impulsen van de 'gemeente Hilversum. Boermans zelf is meer geporteerd van de toeschiete lijkheid van Almere, maar er zitten naar verluidt meer gemeenten op het vinkentouw. Programmagids Buiten de gezamenlijke huisvesting op termijn, zal HMG het vooralsnog ook met éen programmagids doen, het populaire Veronica-blad (oplage 1,2 miljoen). Naar alle waarschijnlijkheid zal Veronica ook geen eigen nieuwsdienst hoeven op te zetten RTL heeft er al éen. De nieuws- en sportberichtgeving zullen overigens in een redactiestatuut worden vastgelegd. Verder blijft het vooral gaan om de pro gramma's die de mensen graag willen zien, aldus Boermans. „De mensen kie zen zelf." Hoeveel sport er straks in het aanbod terecht komt, is nog een open vraag. Het plan is om vooral Veronica en RTL 5 met sportbeelden op te tuigen, maar de rech-, ten van grote sportevenementen zijn zo duur geworden, dat ze bijna niet meer te exploiteren zijn. De KNVB doet dit jaar de televisierechten op de PTT Telecompeti- tie in de aanbieding, maar Boermans is geschrokken van de prijskaartjes die daarbij intussen in de pers zijn versche nen. Van de KNVB zelfheeft hij overigens nog geen bedragen vernomen, alhoewel HMG inmiddels een goede gesprekspart ner' van de voetbalbond is geworden, volgens de directievoorzitter. „Maar we hebben nog geen minuut over centjes ge sproken, alleen over wat we voor elkaar kunnen betekenen." Boermans zou wel 'een deel' van het KNVB-rechtenpakket willen hebben, maar niet alles: „Een grens? O ja, die hebben we absoluut." re babbelaars als Hans Wiegel, Viola Holt en Rijk de Gooyer maar weer eens naast elkaar zet. Zo werkt het niet, spreekt Janneman streng. Wiegel wilde hij gewoon heb ben omdat de actualiteit van de Statenverkiezingen daarom vroeg, en van Holt en De Gooyer wist hij nu eenmaal dat ze elkaar al jarenlang goed lig gen. Hoezo dan, effectbejag? „Ik zoek naar mensen van wie ik wéét, of te weten kóm, dat ze een prettige flux de bouche heb ben. Dus ze komen niet alleen om feiten te vertellen, ze komen ook om een gesprèk te voeren, en een beetje plezier te hebben in het gesprek." part 0 uu Een opkomende puist naast de neus, hij voelde het vanmorgen al. Jan Lenferink heeft met de fotograaf in assntocht minder onrustbarende momenten gekend, maar «et is tijd voor zijn jaarlijkse audiëntie. „Eén interview per 19 jaar, da's beter voor je haar." De RUR-master over componeren met drie stoelen, een ontgoocheling verder. „Ja meneer, ik heb m'n les geleerd." Maar verder geen 5 jeur, alsjeblieft. Een lentegesprekje. Yes! (Wodka, graag.) uur id vj Zouden de eieren wel goed zijn? Die dooiers zijn anders wel bijzón- r koningsgezind, hoor, zo ak oranje. Of zou dat gewoon de Parijse uitsmijter horen? heus, doet camoufle- Coijde wonderen met een eitje. Lenferink kan een beetje emoedig worden, als het ge- idsijek even later over kotsen Voor zo ver hij zich kan ugen, heeft hij in al die jaren zo'g nooit een gast in RUR ge il die tijdens de opnamen in 3 n visueelgenieke vlaag van ipasselijkheid on the spot best overgeven. „Dat vind ik )0, ïl zonde." pronken waren ze er wèl. Of jined. Maar ja, stoned, dat zie op de buis natuurlijk niet zo za!ed. Vroeger kochten je gasten c<g wel eens een nieuwe jurk ior je programma. 5 dat zo? Ik niet, hoor. Ik heb e £1 een keer een mooi pakje ge- DrJcht voor Maarten 't Hart, en hij nog last van travestie Dat was mijn manier om sm over te halen. Ik zeg: Maar- kom jij nou bij me, dan iop ik voor jou een pakje... jn we samen naar Frank i.4Pvers geweest. Maarten, met k e grote jatten van 'm! Nee, dat as leuk." 3(jGrand Café Gooiland, klate- nd bestek. Het leven kan je »ms beproeven met dagen als sze. Laat naar bed, toch weer 'oeg op, en dan ook nog eens S ontluikende lente er over- een. Dat de ober keurig infor- ieert naar de inleidende con- en dat je alleen maar odka kunt bedenken, ook al is ito» middag nog zo jong. „Zo'n dat je denkt: Nou moet ik drinken om de moed erin te buden. En zo'n dag is het van- aag." 27 Eén wodka voor de heer Len- OGrink. Met wat citroenschijfjes raag (aan te stampen met de ijsvinger, plons, plons) en o ja, eeft u er misschien ook een (aasje water bij? Wodka met (ater komt harder aan, moeten 'e weten. Gloek: „Pflff, God- ihristus, zeg! Hè, lekker... Daar rord je weer wakker van." aa <en merk pnnebril terzijde, lectuur lem. Man van de wereld: de g'brse Newsweek en de televisie- jagina uit een Engelse krant. De electieve kijker. Languit op de ank, een avond lang visueel Dnsumeren, de TV als een flak- érend vuurtorentje om blind te varen, heeft hij nóóit ge- ;aan: „Ik kijk naar wat ik leuk ind. En natuurprogramma's! let is dat ik geen lid word van en omroep, omdat ik het idee van een omroep onzin en uit de tijd vind, maar anders werd het de EO: prachtige documentai res." Hollende luipaarden! „Liefst onder het eten." Verder: reality-TV, zoals Oog getuige en 06-11 (zo lang dat leuk blijft), en veel BBC. Komi sche programma's, weinig talk shows. De concurrentie, de Sonja's, de Kareis en de Ursuls, hij ziet ze zelden. „Ik zie het niet als concurrentie. Soms, als ik weet wie ze in het program ma hebben, kijk ik even, maar meestal neem ik het op, en spoel ik het later door. Boven dien, tegenwoordig noemen ze alles, waarin iemand met ie mand anders praat, een talk show. Volgens mij is dat een ta melijk groot misverstand. Je hebt talkshows en praatpro gramma's, en de meeste 'talk shows' zijn praatprogramma's." Hoe ijdel ook, het feit dat de naam RUR beter bekend schijnt dan die van de immer goedge- kuifde gastheer, vervult hem met gepaste trots: „Ik ben zo ongeveer de enige talkshow die niet naar zijn presentator heet, en toch als zodanig bekend is. Ik vind het ook veel leuker om bekend te zijn als RUR! Daar is onderzoek naar gedaan, hè: er zijn meer mensen die weten dat RUR RUR is, dan dat ze weten hoe ik heet. Vind ik eigenlijk wel leuk. RUR is een mérk." Koe Een programma vol kunst, cul tuur, sèks en wetenschap. Twaalf jaar al weer. Van Veroni ca tót RTL 5 en, tegenwoordig, RTL 4. En hoe simpel toch die formule, even simpel als sterk: drie stoelen voor drie gasten. Een goed van de tongriem ge sneden jongeman in een streep jeshemd, die vanachter een les senaartje wekelijks een paar Be kende Nederlanders verbaal uit- pelde, en halverwege achteloos zijn mouwen begon op te rol len. „Mag ik even in uw pas poort kijken?" Uitgemolken, volgens scepti ci. „Uitgemolken? De' melk is nog steeds niet zuur, hoor, en de koe staat er florissanter bij dan ooit. Dé formule staat als een huis, zelfs als ik niet thuis ben." Wat begon als een recept te gen druilerige zondagmiddagen in de Amsterdamse discotheek Richter, beleefde midden jaren tachtig hoogtijdagen op de va derlandse televisie. Maar ja, re lativeert de zelfstrijkende heer RUR thans, toen waren er nog maar drie netten. Heden ten da ge, 1995, zonder glaasje melk (of pina colada), maar mèt vier andere zenders èn colbertje, scoort Jan Lenferink toch nog steeds zo'n slordige miljoen kij kers per aflevering. „Ik merk dat Jan lenferink: „Er zijn meer mensen die weten dat RUR RUR is, dan dat ze weten hoe ik heet." foto gpd ik een soort vast marktaandeel houd. Marktaandelen zullen me op zich worst wezen, maar als ik het voor mezelf probeer te ver talen, run ik een aardig week blad met een vaste lezerskring. Als journalist annex entertainer annex middenstander denk ik dan: Nou, het gaat best goed." Alweer op weg naar het eind van een korte reeks, dit keer: zes afleveringen op de maandag avond. Waar het om gaat, wat tèlt, is de laatste aflevering die je maakt, zegt middenstander Jan, of eigenlijk: de komende. De sport is vooral het puzzelen met namen, de zoektocht naar de winnende combinatie. Iedere keer een nieuw triootje: „Ik vind het een soort compone ren, dat samenstellen. Va nessa Mae, de violiste, had ik bijvoorbeeld misschien niet ge nomen als ik de vader van Jos Verstappen niet in de uitzen ding had. Vader Verstappen, een man die z'n hele leven aan z'n zoon heeft gewijd. Mij leek daarom die combinatie juist zo leuk. Ik dacht: Misschien is zij ook wel iemand die ontzettend door haar moeder wordt ge pusht. Dus past zij daar dan thematisch bij. Ik ben daar nor maal geen voorstander van, hoor, dat thema-denken, maar zo'n combinatie kan werken. En volgende week is het weer iets anders." Ach, als het mee zit, steek je er wat van op, die gesprekken; dan gadn ze ook nog er gens over. Maar combinaties vallen natuurlijk ook wel tegen. Geen hoogdravend gedoe, in ie der geval; RUR is er niet om de achterkant van het gelijk te zoe ken: „Het moet natuurlijk ge woon een beetje om te lachen zijn, man! Het is toch maar een télkshow?! Dat gezeur..." Gul envelopje Dus kom bij hem ook niet aan met verhalen over 'op safe spe len', ook niet wanneer hij anno '95 in één uitzending drie notoi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7