Berecht crimineel in eigen woonwijk van tilWRGITi Binnenland Gedode militair naar huis gebracht TW-constructie verboden Slachters zien af van rechtszaak tegen Terpstra Kok wil minima een beetje bijspijkeren Madenmanweer aan het werk WOONCOMlUi VOLGENS VAN TIL TERDAG 1 APRIL 1995 if rts berispt voor weigeren huisbezoek »i haag Een huisarts heeft terecht een waarschuwing gekre- n toen hij als waarnemer niet ging kijken bij een baby die zijn ndjes brandde aan hete verwarmingsbuizen. Ook stelde hij de zorgde ouders niet in gelegenheid direct naar hem toe te ko- »n. Dat heeft het Centraal Medisch Tuchtcollege in Den Haag iteren bepaald. De arts was al eerder berispt door het tuchtcol- 5e in Eindhoven. De baby. tien maanden oud. trok zich op aan 1 verwarmingsbuizen, waarbij hij zijn handpalmen brandde. or,en de huisarts niet wilde komen ging de vader naar het zie nhuis. Daar bleek dat de baby tweedegraads brandwonden d. of A'el geëist voor meineed in AH-zaak erpHEM Wegens meineed in de Albert Heijn-zaak, is gisteren in -1 iger beroep tegen een 24-jarige getuige zes maanden cel ge- I it. De politierechter had de man al eerder tot zes maanden cel veroordeeld omdat hij een meinedige verklaring had afgelegd lardoor het onderzoek in de zaak werd geblokkeerd. De ver- rpchte wist veel meer dan hij de rechtbank wilde zeggen over de i-ak. -k iqaanse politierel beëindigd iARLEM De commissaris van de koningin in Noord-Holland, /ein Kemenade heeft ingegrepen in een rel tussen de hoofdcom- aijssaris van politie in de Zaanstreek en de burgemeester van lanstad. De politiebaas dreigde met een kort geding omdat de lejrgemeester in een krante-interview grievende dingen over njm had gezegd. De burgemeester zei dat de korpschef 'er geen »ut van kan'. Daarop dreigde de korpschef naar de rechter te ippen wegens smaad. Dat ziet hij door bemiddeling van Van i.imenade nu vanaf. iuthanasic-zustcr in beroep e oningenDe 38-jarige verpleegkundige uit Groningen die vo- n 5e week is veroordeeld wegens euthanasie op een ernstig zieke lend en collega gaat in hoger beroep. De vrouw kreeg twee aanden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van een ir. sklelkert verandert CBA-bestuur niet 1cn haag Vertegenwoordigers van de vakcentrales en de lande- ke werkgeversorganisaties mogen van minister Melkert (socia- zaken) hun zetels in het Centraal Bestuur voor de Arbeids- iorziening blijven innemen. Eerder adviseerde de commissie- in Dijk in een zeer kritisch rapport over het functioneren van arbeidsvoorzieningsorganisatie de sociale partners in het lan- "ilijk bestuur te vervangen door onafhankelijke deskundigen, elkert wil wel wat doen aan trage besluitvorming van het CBA. Officier van Justitie Van Zwieteren ziet grote voordelen: Burgers, rechters en politie moeten meer betrokken wor den bij de misdaad. Als de zittingen van de politierechter per wijk of politiedistrict worden gerangschikt, kan de burger een zitting bijwonen over de zaak die in zijn wijk speelt. De winkeldief, dronken rijder of geweldpleger kan dan in de wijk waar het delict is gepleegd worden be recht. Dat verhoogt de betrokkenheid bij de wijk, geeft een impuls aan de sociale controle en leert mensen wat wel en niet mag. amsterdam gpd Dat zegt de Amsterdamse offi cier van justitie Marie-José van Zwieteren. Misdaad loont niet. Het probleem is alleen dat zo weinig mensen daar in de prak tijk iets van merken. Rechtsza ken zijn openbaar, maar publie ke tribunes en de persplaatsen blijven negen van de tien keer leeg. Openbaarheid is dan niet meer dan een wassen neus, vindt ze. Het stoort haar met name dat openbaarheid vaak niet meer betekent dan dat de pers (soms) aanwezig is, en de beschikking heeft over de rol (agenda) van de zitting. Als de rechtszittingen per wijk worden behandeld kunnen de aankondigingen vooraf in het plaatselijke wijkkrantje of huis- aan-huis blad, zodat de wijkbe woners weten wanneer iemand terechtstaat. Voor de burger is het een opstekertje, aldus Van Zwieteren. „Openbaarheid dient de generale preventie. Dat wil zeggen dat het de toeschou wers van de rechtszaak bewust maakt van de normen die in Nederland gehanteerd worden. De gedachte is dat zij zo aange spoord worden zich ook aan die normen te houden." Andere voordelen zijn dat po litiemensen de kans krijgen za ken bij te wonen waarover zij het proces-verbaal hebben op gemaakt en de rechter een beter beeld krijgt van de situatie in wijk of plaats. Van Zwieteren wil de recht spraak doorzichtiger maken. Mensen hebben veel belang stelling voor alles wat met Justi tie te maken heeft, maar komen er vaak niet toe een zitting bij te wonen. „Er blijkt een enorme belangstelling te bestaan voor het verschijnsel rechtspraak," zegt ze met een verwijzing naar een televisieprogramma als Deadline en de aandacht voor Justitie in de pers. „Wij merken iscus herstelt >eïlf gemaakte ut in aangifte oastingplichtigen hoeven niet s ig te zijn dat zij teveel aan de us afdragen als gevolg van •ri fout die in de aangifte is ge- jen. De belastingdienst zal fout in de toelichting op ;fpangifte zelf herstellen, zo I ift een woordvoerder van het listerie van financiën,inmid- >-> laten wqten. - )e fput zit niet ip, fret gangba- E-biljet, maar in de ingewik- aJere formulieren voor parti- ieren en ondernemingen. gaat om vraag 21 over de e tevrijstelling. De belasting- ty:htige moet de betaalde ren- aftrekken van de ontvangen st.te. Als deze rekensom nega- e' uitvalt, moet op het formu- gewoon 'nul' ingevuld wor- ,eJ. Die toevoeging is echter - 1 lij de eerste versie van het i-lgiftebiljet hadden ambtena- ti vergeten een 'aftrekstreepje' setten bij de rentevrijstelling el minderjarige kinderen, arop moesten 1,1 miljoen eïven worden verstuurd om fout aan de belastingplicht! - 1 kenbaar te maken. '5terdam gpd atssecretaris Vermeend van financiën heeft gisteren in één klap 1 einde gemaakt aan BTW-constructies met panden. Ook de ont- •eking van overdrachtsbelasting bij verkoop van onroerend goed 5")r economisch en juridisch eigendom te splitsen is verboden. )e drastische maatregel is mogelijk doordat de ministerraad gis- &n instemde met wetsvoorstellen van Vermeend. De BTW-truc is _>r lagere- en semi-overheden eenvoudig: Gemeenten en pu- {krechtelijke lichamen zoals een woningbouwvereniging of zie- Jhuis betalen geen BTW en kunnen betaalde BTW niet terugkrij- 1. Maar bij nieuwbouw van bijvoorbeeld een ziekenhuis kan het ituur er zelf een firma of stichting 'tussenschuiven', die officieel "1 ziekenhuis bouwt en als ondernemer de 17,5 procent BTW wèl bgkrijgt. RARA-verdachten moeten weekeinde in cel blijven den haag anp De RARA-verdachten Krikke en Müter blijven in elk geval nog tot maandag vastzitten, zo heeft de Haagse rechter-commissaris gisteren bepaald bij hun voorgeleiding. De twee worden sinds novem ber verdacht van betrokkenheid bij de radicale actiegroep RARA. Afgelopen dinsdag hield de po litie hen aan. Hun advocate Prakken zei na afloop van de voorgeleiding dat er inhoudelijk geen nieuwe din gen naar voren zijn gekomen. Haar cliënten heb ben de afgelopen dagen 110 vragen voorgelegd gekregen, maar ze hebben consequent geen ant woord gegeven. Ze doen dat omdat ze nog steeds niet over het volledige dossier beschikken. Prakken heeft geen idee op grond waarvan Krikke en Müter vastzitten. Inmiddels heeft ze zelf uit de stukken die ze wél heeft gekregen, ge concludeerd dat het Justitie bij de huiszoekingen in september vooral te doen was om technisch bewijs, zoals vezels en lettertypes van printers. „Maar daar zijn ze niks wijzer van geworden, want ze kwamen er bij de verhoren niet op te rug", aldus de advocate. Maandag worden Krikke en Müter opnieuw voorgeleid. GPD Co.mOüecM.' Per-. Di'-ns het ook op onze open dagen. Bij het naspelen van rechtszaken loopt het vocht bij wijze van sprekep langs de ramen." Ze Sielt zich voor dat de poli tierechter elke week of maand op een vast tijdstip de zaken uit een bepaalde wijk of plaats be handelt. Door publicatie van de rol, zonder dal er namen wor den vermeld, krijgt het publiek de mogelijkheid te beoordelen of een zitting interessant kan zijn. Van Zwieteren verwacht niet dat haar benadering leidt tot ex tra geweld of agressie in de wijk. „Het stadsbestuur is ook open baar en ook op de aankondiging van de bouw van een dakkapel kan heel emotioneel gereageerd worden. Dan volgt er ook geen geweld." In haar ogen is vooral het werk van de politierechter geschikt voor de 'wijk-aanpak'. „Juist kleine zaken zoals mis handeling. dronken rijden en winkeldiefstallen zijn geschikt om op deze wijze gepresenteerd te worden." „Men klaagt altijd over de ivoren-torengedachte van de rechtspraak. Die wil ik hiermee tegengaan. De rechtspraak zou de burgers de mogelijkheid moeten bieden hun interesse te tonen. Ik wil het aspect van de openbaarheid meer invulling geven. En dan niet gericht op de pers, maar juist op de burgerij." Werkloze in Drente moet asperges steken borger anp Werklozen in het Drentse Bor ger moeten de boeren gaan helpen met asperges steken. De gemeente heeft dertig werklozen aangeschreven, bij werkweigering worden ze twintig procent gekort op hun uitkering. Volgens wethouder J. Haikens van sociale zaken is tot nu toe positief op de brief gereageerd. De werklozen worden ingezet omdat drie as pergetelers die over twee we ken beginnen met de oogst niet meer dan 120 mensen konden krijgen. Voor de klus zijn 150 stekers nodig. Daarop bedachten de telers, gemeente en het Arbeidsbureau dat de tweehonderd werklozen in de gemeente wel konden worden ingezet. De werklozen krijgen betaald voor het aantal gesto ken asperges en ontvangen van de gemeente een stimule ringspremie van 250 gulden netto per maand. Als met het loon niet het niveau van de uitkering wordt gehaald, dan wordt dit door de gemeente aangevuld. Gevaarlijke kistje bevat schoonmaakmiddel den haag «anp De vertegenwoordigers uit de vleessector hebben het kort ge ding tegen het ministerie van volksgezondheid gisteren inge trokken. Dat gebeurde na over leg met staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid. De be windsvrouw heeft toegezegd dat de jaarlijks rapportage van de Veterinaire Inspectie over haar controle van de slachthuizen voortaan eerst met de sector wordt besproken, voordat het openbaar wordt gemaakt. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PW), de Centrale Or ganisatie voor de Vleesgroot handel en de Land-en Tuin bouworganisatie Nederland na men het het ministerie kwalijk dat de interne rapportage vorige week in handen kwam van de Duitse media. Dat heeft volgens voorzitter Tazelaar van het PW door on juiste interpretaties geleid tot negatieve publikaties in het be langrijkste exportland voor Ne derlands vlees. Het produkt schap had van het ministerie willen eisen dat het officieel in Duitsland zou verklaren dat er niks mis is met^de kwaliteit VAn het Nederlandse vlees. Het trekt die eis in nu Terpstra heeft toegezegd dat de vertegenwoordigers van de vleessector voortaan het eerst worden geïnformeerd. Het is de bedoeling dat voortaan na de rapportage met het bedrijfsle ven wordt gekeken naar de in spanning die het heeft geleverd om de hygiëne te verbeteren. Ook kunnen dan mogelijke mis verstanden over de betekenis van de bevindingen van de in spectie in een zo vroeg mogelijk stadium worden weggenomen. Ritzen: Studie moet in één keer afgerond DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs weigert tegemoet te komen aan de eis van de regeringspartijen om de prestatiebeurs te versoe pelen. PvdA, WD en D66 willen dat studenten de mogelijkheid krijgen hun studie te onderbre ken voor reizen, werk of be- stuursactiviteiten. De PvdA-mi- nister vindt echter dat studen ten tijd genoeg hebben voor de ze 'extraatjes', zo heeft hij de Tweede Kamer gisteren bericht. Dinsdag liet Ritzen nog weten de gezamenlijke wens van de drie paarse coalitiepartijen seri eus te zullen bekijken. Eerdere uitlatingen van zijn voorlichter dat hij bereid was studenten een kans te geven de studie te onderbreken nam hij terug. split Gedragen door zijn Nederlandse maten wordt de woensdag door een mortiergranaat gedode Nederlandse soldaat J. Broere naar het vlieg tuig gebracht. Het lichaam van de soldaat is gisteravond op Schiphol aangekomen. foto reuters matko biuak den haag gpd basis voor het opstellen van de begroting van vol gend jaar. Het kabinet bepaalt aan de hand daar van of en hoe er koopkrachtreparatie moet plaatsvinden. De PvdA wil graag herstel van de koppeling tus sen lonen en uitkeringen. Daarnaast wil de PvdA de door het kabinet beloofde lastenverlichting voor het bedrijfsleven zo inzetten dat de koop- krachtverschillen niet toenemen. De 2,25 miljard gulden die volgend jaar beschikbaar is moet voor al gebruikt worden voor het scheppen van laag betaalde banen. In een interview met NRC Han delsblad pleitte PvdA-fractieleider Wallage giste ren voor meer investeringen door de overheid. De aanleg van een sneltram net in de Randstad en de bouw van extra woningen en cellen, komt de ba nengroei ten goede. Ook leidt het tot extra koop kracht, volgens Wallage zeer gewenst. Twee procent koopkrachtverlies voor de minima terwijl modaal nagenoeg gelijk blijft, dat kan niet wat premier Kok betreft. Via belasting- en pre miemaatregelen wil hij proberen deze door het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde koop krachtontwikkeling bij te sturen, zo zei hij giste ren. Voor de WD hoeft dat niet. Financieel spe cialist De Korte noemde dat verschil 'goed verde digbaar' en passend in het regeerakkoord, waarin een 'evenwichtige inkomensontwikkeling' een van de uitgangspunten is. Na de ministerraad zei Kok dat 'het kabinet de ambitie heeft de koopkracht zo bij te stellen dat sprake is van voldoende evenwicht'. Het Centraal Economisch Plan, de voorspelling van het CPB over de economische ontwikkelingen, dient als erdam gpd rik om kennis te maken: Cochlyomyia Homini Vorax ^le naam. Een vliegensoort in Zuid-Atperika, waarvan 1 exemplaar de schedel van Bart Nagtegaal uit Zoe- tneer uitkoos om haar larfjes in onder te brengen. De Jchtelijke en pijnlijke bult die daar het gevolg van .3, werd in het Rotterdamse Havenziekenhuis ge- 'jnd, waarna er tachtig wriemelende larven uit het 'lterhoofd van het slachtoffer kropen. Ook in het Ha- n»ziekenhuis, gespecialiseerd in exotische kwalen, rd het even stü bij de ontdekking van deze tropische (30), op vakantie in Brazilië, consulteerde jRio de Janeiro al een arts, die ook tachtig larven uit bult peuterde. Omdat de pijn niet verdween, besloot ginaar Nederland terug te keren. „Ik barstte al een ^r dagen van de koppijn. Met een kennis zat ik in een Jiten indianenhut, diep in het Amazonegebied, mid- A in de jungle. Daar ben ik door die gekke vlieg ge- iïen" jlagtegaal, een nuchter type, vertrok naar Brazilië jr het jaarlijkse carnaval. Van daaruit ging hij naar l Amazonegebied. Veel sneller dan de bedoeling was, og hij weer terug naar Rio. De artsen in het Amazo- ^ebied begrepen hem niet. Hij kreeg medicijnen tar de hoofdpijn bleef. „Mijn haar werd ook plakke- hoe vaak ik het ook waste. Terug in Rio vond ik een ir maden in m'n bed: dood. Die kennis met wie ik op 5 was geloofde me niet. Hij zei dat het gewoon zeep s, of wat papier. Maar de voor de spiegel in de bad der in ons hotel, zag ik pas echt wat er aan de hand s. De dokter in een kliniek in Rio waar ik een dag la ter terecht kon, begreep me meteen. Hij zei: 'Opereren, nu, onmiddellijk'. Toen kwamen die maden tevoor schijn: hij heeft er 84 uit gehaald, dood en levend." De Braziliaanse arts waarschuwde Nagtegaal dat hij nog meer beestjes mocht verwachten. Die voorspelling kwam uit. Nadat het Amsterdams Medisch Centrum en het ziekenhuis in Zoetermeer doorverwezen, belandde hij via zijn huisarts in het Rotterdamse Havenzieken huis. „Een meisje dat me onderzocht, een verpleegster denk ik, schrok zich rot. Ze werd helemaal bleek. Zij haalde er gelijk een dokter bij. Ik kreeg een plaatselijke verdoving en een chirurg sneed mijn hoofd open om die maden er uit te krijgen. Er werd me ook gezegd dat ik nog terug moest komen: die Braziliaanse vlieg legt soms wel vierhonderd eitjes. Nou, dat kwam uit, letter lijk en figuurlijk. Ik ben nog twee keer teruggeweest voor meer operaties. Maar nu is alles oké. Ik ben weer aan het werk en zo, niks aan de hand. Achteraf denk ik dat die dokters banger waren dan ik." Nagtegaal drijft in zijn 'vrije' tijd een winkel in twee dehands spullen in Den Haag. „Ik verkoop alles, van witgoed tot antiek." De rest van zijn tijd werkt hij bij de technische djenst van een servicefiat in Zoetermeer. „Door dat werk ben ik heel wat gewend. In zo'n huis zie je dingen die heel wat erger zijn dan een paar maden." Jaarlijk worden tien tot twintig Nederlanders geïnfec teerd door een Afrikaanse of Zuid-Amerikaanse vlieg. R.J. Ligthelm, internist en tropenarts in het Havenzie kenhuis:. „Meestal denken de patiënten dat zij een steenpuist hebben. Ernstig is het niet: Het zijn altijd maar een paar larfjes, die beestjes doen eigenlijk geen kwaad. Ze gebruiken de huid om zich te voeden. Dat klinkt erger dan het is. Met dat eten houden zij de wond schoon. Na een tijdje krijgen ze vleugels en vlie gen ze gewoon weg." „Het geval van deze meneer is een zaak apart. Niet gevaarlijk voor de man zelf maar wel bijzonder. Zoveel larven bij elkaar hebben we hier nog nooit gezien: zeker tachtig van die beestjes kropen uit die bult." „De vlieg in kwestie -die naam kan ik ëcht niet uit spreken- legt haar eieren in de regel in de huid van rundvee. In Zuid-Amerika heeft het vee een zekere re sistentie tegen de larven, niettemin sterven de runde ren op grote schaal. Een paar jaar geleden is de vlieg, vermoedelijk met een bananenboot, in Libië terecht ge komen. Dankzij ontwikkelingshulp was daar juist een flinke veestapel opgebouwd. Binnen een jaar werd dat werk teniet gedaan, de veestapel werd gehalveerd." Dat de Cochlyomyia Homini Vorax ook bij mensen kan toeslaan is voor dr. Ligthelm iets nieuws. „Het is heel uitzonderlijk, die vlieg heeft zich gewoon vergist. Overigens kreeg ik onlangs een brief van een Neder landse collega die al lang in Brazilië werkt. Zij beschreef me een vergelijkbaar geval. Zij wist de operatie beel dend te omschrijven: 'Het lijkt alsof de school uit gaat'. Wel, dat klopt." Bart Nagtegaal, inmiddels weer aan het werk, „want de Ziektewet is voor mensen die ziek zijn," is vol lof over zijn behandeling in het Rotterdamse ziekenhuis. „Ik ben vooral gerustgesteld door die dokter in Rio de Janeiro. Het was de eerste man die me begreep en die wist wat hij deed. Na m'n operatie daar kon ik wel la chen om die maden. Ik zei nog tegen de dokter in Rio: doe er wat brood bij dan kan ik morgen gaan vissen." Ons adres: Openingstijden Noorderkade 38 Ma 13.30-i8uu 1823 CJ Alkmaar Di Vrij 9 30 - 18 l Telefoon 072 - 112760 Za 9 30 - 17 uur Q Eigen parkeerterrein Do av 19 - ?i uur EXCLUSIEF KLASSIEK De ampullen in het mysterieuze kistje dat woensdagavond werd gevonden op camping 't Zand in Ochten blijken niet het gevaarlijke nitroglycerine te be vatten, maar relatief onschuldige schoonmaakmidde len. De douane heeft gisteravond op een van de vijf in Dodewaard afge meerde Poolse ma rinefregatten in Do dewaard nog tien soortgelijke ampul len gevonden. „Daarmee is in elk geval vastgesteld dat er verband bestaat tussen de oorlogs schepen en de vondst op de cam ping", aldus politie woordvoerder P. Versteegt. Er gingen al langer geruchten dat het Ochtense kistje afkomstig was van de Poolse schepen. Gis teren werd daar door acht douanemensen een onderzoek uitgevoerd. Op drie schepen werd niets gevonden, op het vierde kwamen tien am pullen boven water. Ook werden er verschillende kistjes aangetroffen van hetzelfde type als in Och ten werd gevonden. Ze waren voorzien van het De politie onderzoekt schepen van de zogenoemde Zwarte Brigade, vier voormalige Poolse marinefregatten die in de haven van Doodewaard liggen. Van de schepen is het ontsmettingsmiddel gestolen dat afgelopen woensdag werd gevonden op de Ochtense camping. foto anp ruud hoff opschrift 'hexachloormetamine', dezelfde stof die eerder in een deel van de Ochtense ampullen bleek te zitten. Burgemeester Zomerdijk is ervan overtuigd dat hij goed heeft gehandeld. „De uit gebreide veiligheidsmaatregelen zijn niet overbo dig geweest. Zolang je niet weet dat het om on schuldige stoffen gaat, moet je zoiets heel serieus nemen." HllilHI H.iwinl Comfortabel wonen is een wens van alle tijden Tot op de dag van vandaag worden daarom meubelen ontwikkeld van een niet te evenaren tijdloze schoon heid en perfectie. Wie kennis wil maken met stijlvol wooncomfort ziet de beste modellen ter wereld samengebracht in van Til's nieuwe afdeling klassiek. De grootste col lectie van Nederland, samengesteld naar klas siek concept: aan vorm en kwaliteit valt niets meer te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3