Top-evenementen jagen steden op 7 Dat schijt je een ooievaar toe ZATERDAG 1 APRIL 1995 Onze Taal Amsterdam stortte zich vol vertrouwen foto's archief Maastricht teert nu nog op de Europese Top van '91. Zoetermeer meent dat het sinds de Floriade van 1992 niet meer slaapt. Amsterdam greep naast de Olympische Spelen, maar troost zich nu met de Gay Games. Den Bosch maakt zich op voor de Tour de France en Den Haag houdt zich voorlopig gedeisd. De 'Ren-je-rot'steden-wedloop om de roem en het grote geld van top-evenementen. e hebben hem Bossche Bollen gevoerd, over de Dieze gevaren en de St. Jan in geloodst. En Tour-directeur Jean-Marie Leblanc was blij verrast. Proefde een beetje Frank rijk in Bois le Due. Want er wordt goed gegeten en gedronken in het historische 's-Hertogenbosch. Hij werd nog eens uitgenodigd en nog eens. Door de- i die hij elk jaar tijdens de Tour de en altijd zo attent waren een aar- m mee te brengen. Na vijf jaar lobbyen ging onlangs de kogel door de kerk: in 1996 start de Tour de France in Den Bosch. Diverse Duitse steden hebben het nakijken. Ook Den Haag vist achter het net. Jean Marie Leblanc heeft de ge meente vragen gesteld over de geflopte Wereld Rui- terspelen. Hoe dat nu mogelijk was. ,,De Ruiterspe- len hebben Den Haag heel veel schade berokkend. Dat merk je bij de acquisitie voor andere evene menten. Iedereen stelt vragen", verzucht John Tie- leman van de Stichting Promotie Den Haag. Uit eindelijk konden niet voldoende sponsors worden gevonden voor het vertrek van de Tour in Den Haag. En de gemeente is niet bereid garant te staan voor de nog ontbrekende gelden. ,,De gemeente staat er Financieel slecht voor. Ze heeft de artikel 12-status aangevraagd en mag geen financiële risi co's meer lopen." Zo niet Den Bosch. Een razend enthousiaste bur-; gemeester heeft eerst bedrijven warm gemaakt voor het wielerevenement en toen met een buidel vol financiële toezeggingen de gemeenteraad over tuigd. Met uitzondering van GroenLinks waren alle fracties bereid een half mil joen gulden bij te dragen en Nederland krijgt (vol gend) weer een Tour de France-start. Dat was voor het laatst het geval in 1978. Toen haalde Leiden dat evenement bin nen. Met Jan Raas als winnaar (foto) van de eerste etappe in St. Willebrord, was het Nederlandse begin van die Tour com pleet. foto archief digheidje j Wedloop om roem en het grote geld staa: nog eens vier miljoen gulden. In nog geen drie weken tijd heeft burgemeester Burgers 2,5 miljoen gulden bij elkaar gebeld. In plaats van een stichting, zoals in Den Haag, benadert de burgemeester bedrijven persoonlijk. Wat ze er voor over hebben als de Tour langs hun zaak rijdt. Want de eerste etappe ligt nog niet vast. Er zijn twee- vergeven. Burgers: ,,Het gaat en bedrijven bellen nu ook bedrijf bij voorbeeld dat het honderd kilometers I kriebelet spontaan op. Zegt i honderdduizend gulden wil betalen als de Tour voorbij komt. Nou, dat noteer ik dan." Vijf dagen lang vertoeft de Tour-karavaan in de Brabantse hoofdstad. De presentatie van de ploe gen, de proloog, de eerste etappe en het vertrek van de tweede. „Vijfduizend mensen, duizend journa listen, 430 kranten, 150 televisie-stations en 860 TV-uren", ratelt Burgers. „Den Bosch wordt op de kaart gezet!" De naamsbekendheid moet de stad meer toeristen opleveren en bedrijven meer export. Daarbij verwacht Den Bosch tijdens de Tour zo'n één tot twee miljoen bezoekers die eten, drinken en misschien ook blijven slapen. Volgens het Neder lands Research Instituut voor Recreatie en Toeris me verteert een bezoeker gemiddeld zo'n twintig gulden per dag. Race om de Floriade Misschien dat het peloton renners door Tilburg suist, als troostprijs voor het niet binnenhalen van de Floriade in 2002. Burgemeester Brokx van Til burg is pissig over dit verlies. Hij heeft er veel tijd en energie ingestoken, maar de race leek gelopen. Steden buiten de Randstad maken eigen lijk geen kans de Floriade te organiseren, fluisteren betrokkenen, maar het houdt de competitie leven dig. „Als gemeente buiten de Randstad zou ik niet meedoen, Je begint met een achterstand die niet meer is in te halen. Niet voor niets waren alle voor gaande Floriades in de Randstad", zegt projectlei der J. Koek van de winnende Haarlemmermeer. Koek vond het plan van Emmen heel mooi en dat van Tilburg bijkans onverslaanbaar, maar ja, de Haarlemmermeer heeft Amsterdam en Schiphol naast de deur. En dan kan Tilburg het mooiste en meest doordachte concept hebben onder de beste klimatologische omstandigheden in een provincie met het grootste areaal tuinbouwgewassen in de open grond, tegen de lobby uit het Westen is geen kruid gewassen. Ook Tilburg overlegde een sluiten de begroting, maar de geldschieters daar hebben minder klinkende namen. Alleen al Schiphol draagt tien miljoen gulden bij. De honderdduizenden pas sagiers die moeten overstappen en uren doelloos rondlopen op de luchthaven wordt een arrange ment aangeboden naar de Floriade. Tilburg noemt dat 'omkoopachtig', maar het geeft de Nederlandse Tuinbouwraad, de jury, nog meer zekerheid op een druk bezochte en dus succesvolle Floriade. Daarbij vormden de Brabantse boomkwekers geen tegen stand voor de westerse bollenboeren. Projectleider Hauser van de gemeente Tilburg: „Van de twaalf miljard gulden omzet in de tuinbouw komt onge veer tachtig procent van de bollenstreek en bloe menveilingen uit de omgeving van Aalsmeer. Die mensen hadden echt geen zin met hun relaties vijf kwartier naar de Floriade te rijden. Koudwater vrees. Ze zijn nog nooit buiten de Randstad ge- Tilburg is er nog steeds va beste plan had, maar doet i race om de Floriade. Spijt echter allerminst. „We weten nu waar we toe in staat zijn en beraden ons op andere evenementen die veel bezoekers trekken." 'De moeite waard' Tilburg wilde de Floriade om definitief af te reke nen met het imago van rokende schoorstenen, voor de extra werkgelegenheid, voor de naamsbekend heid in het buitenland, voor de komst van ruim drie miljoen bezoekers en hun uitgaven. Maar wor den deze verwachtingen ook allemaal bewaarheid? De vorige Floriade (1992) in Zoetermeer werd af gesloten met een verlies van 9,3 miljoen gulden dat door Zoetermeer en Den Haag samen moest wor den opgehoest. Het aantal bezoekers (ruim drie miljoen) viel niet tegen, maar hun uitgaven op het pretparkachtige terrein bleven ver achter bij de ver wachtingen. En Zoetermeer had eerder al vijf mil joen gulden bijgedragen. Toch vond wethouder Meulenkamp het al met al de moeite waard. „We hebben onze inwoners een evenement van formaat geboden en naamsbekendheid over de gehele we reld gekregen." Wat die naamsbekendheid heeft opgeleverd weet Meulenkamp niet. „Ik ken geen bedrijven die zich in Zoetermeer hebben gevestigd omdat de Floriade hier was, maar het imago van de stad is sterk verbeterd. We staan niet langer bekend als slaapstad, een stuk minder in ieder geval." Om het opgekrikte imago op peil te houden is de stichting Floor Avontuur opgericht die evenemen ten promoot en de organisaties ervan bijstaat. Zo moeten de WK-shorttrack het imago van Zoeter meer levendig en dynamisch houden. Reclame vraagt om vervolg. Geen stad die tien jaar kan teren op een evenement of het moet Maastricht zijn, waar niet alleen een Europese top werd gehouden, maar ook nog een verdrag werd gesloten dat naar de stad is vernoemd. Een internationaal evenement brengt geen geld in het laatje van de lokale overheid. De grootste profiteur is doorgaans de horeca. In Zoetermeer verdiende de horeca 12 miljoen gulden aan de Flo riade. En dat is nog slechts een schijntje van de to tale 900 miljoen gulden die de Floriade aan beste dingen heeft gegenereerd. Het meeste geld is weg gelekt naar de grote steden. Volgens wethouder Meulenkamp moeten de belanghebbenden, de tuinbouwsector eri het rijk, veel meer participeren in de kosten en de risico's. „Ik vind het onbegrijpe lijk dat het ministerie van economische zaken geen cent bijdraagt." Zware prijs Den Haag heeft een harde les geleerd. Niet alleen de Floriade kostte haar geld. De stad haalde in 1993 de World Games (alternatieve spelen) binnen en in 1994 de Wereld Ruiterspelen, kreeg internationale aandacht die niet ophield toen bezoekers wegble ven en de organisatie faalde. Best mogelijk dat de horeca en middenstand nog wat aan de evenemen ten hebben verdiend, maar wat in de herinnering blijft zijn 'de mislukte spelen in Den Haag'. En nu dreigt het bezoek aan de grote Mondriaan-tentoon stelling ook nog tegen te vallen. „Wij krabben ons achter de oren", zegt voorlichter N. van Mourik van de gemeente Den Haag. „De Floriade, World Ga mes, Ruiterspelen, Mondriaan, alle vier hebben ze schaduwzijden gehad. Dat straalt uit op de stad. Kunnen ze in Den Haag nog wel organiseren?, vra gen mensen zich af. We moeten als gemeente veel kritischer zijn op de organisatoren, ons veel beter realiseren wat de risico's zijn. Want mislukte eve nementen doen afbreuk aan de beeldvorming van de stad." Vooral de Ruiterspelen, het grootste inter nationale sportevenement in Nederland sinds de Olympische Spelen in 1928, was een blamage voor Den Haag. De organisatie liet een schuld achter van 7,2 miljoen gulden en 244 boze crediteuren. „De gemeente Den Haag heeft zich blind gestaard op jonkheren van gewicht, maar zonder enige erva ring in het organiseren van een evenement." Hoge verwachtingen Flaters kunnen ook slijten. De mislukte kandidaat stelling van Amsterdam voor de Olympische Spelen in 1992 is alweer vergeten. De hoofdstad heeft de Gay Games binnengehaald voor 1998 en die belo ven met 12.000 deelnemers de grootste sportieve en culturele manifestatie ter wereld te worden. Geen dubbele namen in het organisatie-comité, maar wel een grenzeloos enthousiasme. Begonnen met 2000 gulden subsidie van de gemeente Am sterdam in '92, heeft de stichting nu een begroting van 14,4 miljoen gulden. Vorig jaar werd Amster dam in Washington verkozen boven Atlanta en Sid ney. Voorzitter Marjo Meijer van de Stichting Gay Lesbian Games Amsterdam '98: „We gingen naar Washington als volkomen outsider. We waren niet eens lid van de Federation of Gay Games. In een jaar tijd hebben we de plannen gemaakt, een 'bid- book', een fotoboek over Amsterdam en een video film. We geloofden in ons eigen plan, maar de stemming binnen de federatie trok naar Sidney." Een afvaardiging van twaalf Nederlanders praatte Haarlemmermeer kreeg de Floriade 2002 toegewezen. Projectlei der Ron Koek als zichtbaar tevreden man aan tafel, met bloemen en gebak ter viering. „Als gemeente buiten de Randstad zou ik niet meedingen. Je begint met een achterstand die niet meer is in te halen", aldus Koek. foto archief united photos de boer als brugman tijdens de vergaderingen, presentatie, de lunch, het feest. Elke minuut van die ene dag werd benut. Stereotyperingen werden niet ge schuwd. „We hebben kaas uitgedeeld en in ons beeldmerk pronkt een tulp. Wij waren ervan over tuigd dat we de 52 leden van de federatie moesten overtuigen. Sidney trad meer op als, ja hoe zal ik het zeggen, zoals Ajax wel eens voetbalt." Een dag later stemde een grote meerderheid voor Amster dam. De gemeente Amsterdam is blij dat ze als gast stad haar imago van toleratie kan uitdragen, een steentje kan bijdragen aan de homo-emancipatie („je hoeft maar even over de grens te gaan om te beseffen dat homo's onderdrukt worden"), maar zo mogelijk nog enthousiaster over de verwachte in komsten. Meijer: „Tijdens de acht dagen Gay Ga mes wordt in Amsterdam een extra omzet verwacht van honderd miljoen gulden, exclusief de verdien sten voor bussen, treinen en luchtvaartmaatschap pijen." Bedragen die gretig maken. Maar feit is dat alle voorgaande Gay Games geld hebben gekost. De laatste homo-spelen in New York sloten af met een verlies van 600.000 gulden. En Amsterdam moet nog zes miljoen gulden aan fondsen zien te werven. Meijer: „Van mislukte evenementen kun je leren. Ook van de Ruiterspelen. De kunst van het organi seren van een evenement is deskundigen raadple gen. Wij gaan ons niet rijk rekenen. Als gaandeweg de inkomsten tegenvallen dan zullen we de Games strippen." Een mislukking kan de homo-beweging zich niet permitteren. „Wij hopen met deze spelen ook het geloof in eigen kunnen te vergroten. Het kan een enorme stap voortwaarts betekenen voor de homo-beweging als zij zich niet meer organi seert vanuit onderdrukking maar vanuit potentie, vermogen." Soms gebeurt het me dat ik iets zeg waarover ik zelf verbaasd ben. Hei is dan al gezegd voor ik er erg in heb. Ik hoor mezelf, en als het tot me doordringt wat ik dan zojuist gezegd heb, dan sta ik met mijn oren te flapperen*. Nou ja, soms] Meestal weet ik wel wat er komen gaat. Maar soms ben ik hoogst verj baasd over mijzelf. Laatst zei ik wa-j rempel: 'Dat schijt je een ooievaar toe'. Het is niet zo, dat ik simpel word. Geloof ik. De uitdrukking 'Dat schijt je een ooi evaar toe' gebruikte ik tamelijk zinnig. Hij betekent zoiets als 'Dat is een makkie: dat i< een klein kunstje'. Iemand vertelde me wat ze die week moest gaan doen. Het hield weinig om het lijf, zoals die persoon trou wens zelf al zei. Een makkelijk weekje, een fluitje van een cent. En toen zei ik ineens: 'Dat schijt je een ooievaar toe'. Ze kende die uitdrukking niet; daar keek ik niet va Waar ik echter wel van opkeek, dat v mezelf. Ik ken die uitdrukking namelijk wel, maar ik heb hem waarschijnlijk in geen 35 j jaar gehoord en 'm zelf vrij zeker nooit eer der gebruikt. En vorige week, ineens, daar floepte hij zomaar uit mijn mond. Kijk, daai ben ik dan verbaasd o Het is een van de vele uitdrukkingen die ik van mijn moeder ken. Mijn vader ge bruikte hem nooit. Mijn vader had allerlei heel andere woorden en uitdrukkingen. Wat dat betreft bestond er tussen mijn ou ders een diepe taalkundige kloof. Gemeen schappelijk was overigens hun beleid dat woorden als schijten, poepen en kakken streng taboe waren. Alles wat met de W.C. te maken had, werd omschreven, of bleef ongenoemd. Vieze woorden bleven zo dras tisch buiten de deur, dat ik als kind r eens op het idee kwam dat er met die schij tende ooievaar dan toch een vies woord ii huis voorkwam. Ik kende het woord natui lijk wel, maar alleen op het schoolplein: thuis niet. u Ik kan me niet herinneren de uitdrukking 'Dat schijt je een ooievaar toe' ooit ergens gelezen te hebben. Ik kan hem in de woor denboeken niet vinden, ik weet niet waar hij vandaan komt en ik weet zelfs niet hoe hij in elkaar zit. Ben jij degene die aan de j ooievaar iets toeschijt, of is het de ooievaar die jou iets toeschijt? Ik héb het altijd op de tweede manier opgevat, maar zeker is dat j niet. Daarom raadpleegde ik mijn oudste broer, aan wiens oordeel ik veel gezag toe ken. Hij kende de uitdrukking uiteraard i ook, en uit dezelfde bron, en is van mening dat jij iets aan de ooievaar toeschijt. Dit strookt niet met mijn opvatting, dus we la ten dat idee van hem verder voor wat het is. JUIST omdat ik het nooit ergens gelezen heb, overwoog ik ook nog een andere mo gelijkheid. Was het misschien 'Dat scheid(t)| je een ooievaar toe'? Er bestaat inderdaad een woord toescheiden ('bij een boedel scheiding toewijzen'), maar de uitdrukking wordt er niet doorzichtiger van. Zijn mijn broer en ik, en mijn zuster die in Oegstgeest woont, en de broer in Katwijk, de enige Ne derlanders die deze uitdrukidng kennen? 't Zou kunnen, want ik geloof dat mijn moe der een heel arsenaal aan strikt persoonlijke zegswijzen beheerde. Anderzijds moet ze toch op de een of andere manier op het idee gekomen zijn om van een gering kar wei of een onbelangrijk bedrag te zeggen: 'Dat schijt jee Ik waag een verklaring. Al zeg ik er meteen bij dat het louter bedenksel van mij is. Volgens mijn theorie gaat het inderdaad om toeschijten, niet toescheiden. En eveneens houd ik vast aan het idee dat het de ooie vaar is die jou iets toeschijt, niet andersom. Mijn theorie gaat als volgt: ooievaars zijn al sinds lang het symbool van de brengers van een nieuw kind. Volgens het embleem van een ziekenfonds in Den Haag doen ze dat door te baby in eën luier geknoopt aan hun snavel te hangen. Maar hoe ze het ook doen: de ooievaar brengt de kindertjes. On getwijfeld op een passende manier want een nieuw kind is een belangrijke zaak. En onbelangrijke zaken? Onbelangrijke zaken die poept de ooievaar gewoon uit. Hier ligt, nog steeds volgens mijn theorie, de her komst van de uitdrukking. Kinderen zijn belangrijk, die brengt de ooievaar keurig aan huis. Terwijl onbelangrijke zaken je door de ooievaar toegescheten worden. Wat een ooievaar je toeschijt, is dus iets onbe langrijks. Zolang er geen betere theorie komt, is mijn theorie de beste. Tot zover de taalkun dige verklaring. Nu de psychologische kant van de zaak. Hoe komt het, dat ik een uit drukking die al 35 jaar ergens in mijn hoofd lag te sluimeren, vorige week ineens, floep, eruit flapte? Ik kon er niets aan doen, het ging vanzelf. Dat is eigenlijk veel wonderlij-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 34