De (on)macht van de cabaretier ZATERDAG 1 APRIL 1995 'We hebben geen echte invloed' Na in 1971 actie gevoerd te hebben tegen het staatsbezoek van Hirohito, gaf Wim Kan voor de zoveelste keer zijn visie op de Japanse keizer tijdens zijn laatste oudejaarsshow (1982). foto archief anp Bram Vermeulen en Freek de Jonge in 1978: gangmakers van 'Aktie Argentinië' foto archief anp A an Bram en Freek. Wat zijn jullie (slijmballen) eigenlijk ^^^van plan, zoveel werkende mensen de daarop afgestemde vacantie (W.K) te bederven. Doe liever iets nuttigs in de maatschappij door gaan te werken dan heb je niet de tijd om je zo'n flauwekul te la ten invallen. Door die stunt van jullie loop je nog menig pak slaag tegemoet." Van een pak slaag is het niet gekomen, maar de beroering onder fervente voetballief hebbers zoals bovenstaande briefschrijver, was er niet minder om in het voorjaar van 1978. Bram Vermeulen en Freek de Jonge, of- tewel het cabaretduo Neerlands Hoop, had- den het gewaagd om, nadat het Nederlands elftal zich had gekwalificeerd voor de Wereld kampioenschappen Voetbal in Argentinië, dit I toernooi ter discussie te stellen. Zij riepen het Nederlands elftal op om niet te voetballen 'in j een land dat geregeerd wordt door een fascis- tisch regime dat mensen martelt en intussen de WK als propaganda gebruikt'. „Als je grappen maaJct over onderdrukten," mismaakten en andere kneuzen van deze sa- menleving, dan moet je aan de andere kant ook iets laten zien van je menselijkheid te genover die groep", zo verklaarde De Jonge zijn actiebereidheid die vervolgens*uitmond de in de breed gedragen Aktie Argentinië, be doeld om de publieke opinie te bewerken. JGeen dag ging voorbij of de tot woordvoer der gebombardeerde Freek de Jonge ver scheen voor de camera of in de krantenko lommen. Zelf hield hij het verloop van de ac- I tie bij in zijn column 'De kogel is ook Rond' in Vrij Nederland. Er werden massaal brieven verstuurd aan KNVB-bestuursleden en politi ci, er werden manifestaties georganiseerd, handtekeningen verzameld, speciale T-shirts verkocht en geld ingezameld. Neerlands Hoop toerde bovendien met de groep Music 'r j Garden door het land met 'Bloed aan de paal', volgens de omschrijving een 'geënga- geerd concert met discussie na'. Tegenstanders, en dat waren er ook heel wat, beschouwden de actie vooral als een goedkope publiciteitsstunt van Neerlands I Hoop. 'Beseffen die mensen wel dat ge trouwd zijn met een voetballer ook een hele grote marteling is', zo droeg de toenmalige echtgenote van Willem van Hanegem haar steentje aan de discussie bij. En 'cabaretiers moeten met hun poten van het voetbal afblij ven', luidde de heftige kritiek van geëmotio neerde voetbalfans. Het Nederlands Elftal ging toch naar Ar- gentinië. En verlóór ook nog in de finale. Veel tegenstand Veel kritiek kreeg ook de cabaretier Wim Kan, die in 1971 een actie ontketende tegen een officieel staatsbezoek van de Japanse keizer Hirohito aan Nederland. Kan, die als krijgsge vangene van de Japanners onder zware ont beringen aan de beruchte Burma-spoorlijn had moeten werken, vond het niet te verte ren dat de slachtoffers van de Japanse over heersing geen erkenning kregen. Hij gooide zijn populariteit in de strijd, hopend de pu blieke opinie op zijn hand te krijgen. Kan schreef open brieven aan de koningin en de regering, gaf geëmotioneerde inter views weg op televisie, in kranten en tijd schriften, en maakte het lied Railroad 1971, een nummer dat Phonogram niet op de plaat durfde te zetten uit angst dat de Philips-vesti ging in Japan daarvan schade zou ondervin- den: En toch leeft er altijd nog één die het naver tellen kan Die de geschiedenis kent als geen: de keizer van Japan Nou hij niet opgehangen is had op Soest- j dijk, toen aan de dis tenminste toch eens iemand kunnen vragen 'hoe dat zat destijds in Burma If Aan die railroad, met die doden, en die zie- |I ken, en die honger en die cellen Ij Wat had hij dat Terwijl hij at Mooi kunnen navertellen. Youp van 'tHek veroorzaakte veel opschudding door zijn column in NRC Handelsblad over de spreekkoren van de Feyenoord-supporters. De cabaretier heeft meer staaltjes maatschappijkritiek-met-gevolgen op zijn naam staan. Zoals zijn beruchte 'Bucklerlul-grappen', die er - volgens Heineken - voor gezorgd hebben dat het alcoholvrije biermerk van de markt is gehaald. En PTT-Telecom klaagde vorig jaar dat hun mobiele telefoons niet goed zouden verkopen dankzij - alweer - de snerende grappen van Van 'tHek. Om over de stokkende verkoop van ruitjesbroeken maar te zwijgen... Hebben cabaretiers daadwerkelijk invloed op het maatschappelijk reilen en zeilen „Absoluut niet", meent Youp van 'tHek. 'Dankzij het cabaret' UIT: Afscheidstoernee I van Don Quishocking Tekst: George Groot 'Vele mensen denken dat het cabaret Enkel nog maar oog heeft voor de dolle pret Ja, wij horen dikwijls het scherpe verwijt Dat wij allen lijden aan vrijblijvendheid Dat een cabaretier over van alles praat Maar het voor de rest aan een ander overlaat Dat aan veel ellende wel even wordt geraakt Maar dat aan die ellende geen einde wordt gemaakt Want met een paar grappen en wat muzikaliteit Wordt niks veranderd aan de werkelijkheid Maar als u zoiets zegt dan heeft u het toch mis Want kijk es hoe de wereld veranderd is Wat hebben we niet gescholden Op die oorlog in Vietnam We hebben gespot met Amerika Nou mooi dat er vrede kwam We gaven Nixon ook zijn vet Tot-ie zichzelf heeft afgezet Dan hoef ik u toch niets meer te vertellen Dat komt door het cabaret. Dat komt door het cabaret. Dus het gaat met een land nog niet zo slecht Zolang het cabaret de vinger op de wonde legt Op Han Lammers hebben wij bijvoorbeeld grap na grap ge maakt Nou die is verleden week toch mooi zijn zetel kwijtgeraakt En wij hebben steeds gezegd die kinderbijslag dat is niks Nou als Joop den Uyl zijn zin krijgt dan vermindert-ie hem fiks En die toestand in Angola loopt weer mis En dat komt omdat er nog geen liedje op geschreven is Dus als u drank te duur vindt Of de zomers veel te heet Als u Sonja ook zo'n trut vindt Of Hans Wiegel een proleet Nou dan moet u even bellen En dan schrijven wij een lied En dan komt het zo in orde Of u het gelooft of nieV Het protest van Kan oogstte, al zijn inspan ningen ten spijt, vooral veel tegenstand. En wantrouwen. Zijn publiek begreep hem niet, bladen als Elseviers Weekblad verweten hem dat hij „met het bespuwen, vertrappen en verbranden van Japanse vlaggetjes, ook de goede naam die Nederland eens in Japan had, in rook heeft doen opgaan." Hirohito kwam toch, en Kan en zijn vrouw Corry Vonk gooiden symbolisch en teleurgesteld hun 'Oost-Azië verzet-sterren' in het water. 'Hoe kon ik me er zo tegen verzetten... Maar hoe kon de tegenpartij zich zo tegen mij verzet ten? vroeg hij zich radeloos en machteloos af in zijn dagboek. Overschatting „Cabaretiers die hun invloed willen aanwen den om maatschappelijke veranderingen af te dwingen, overschatten zichzelf', meent Paul Blom, als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Theater Instituut Neder land in Amsterdam. Blom is de schrijver van het boek 'Lurelei, de geschiedenis van een cabaret', dat onlangs verscheen ter gelegen heid van '100 jaar cabaret'. Blom vindt dat cabaretiers niet aan het ac tiefront, maar enkel en alleen op de bühne thuishoren. „Het publiek wil ze déér hebben, en nergens anders. Cabaret is en blijft vooral amusement. Amusement met een zekere diepte weliswaar, maar het moet vooral leuk blijven. Kritisch, maar vooral: leuk. Het werkt niet als je het publiek te nadrukkelijk met standpunten om de oren slaat, dat weet iede re goede cabaretier. Dat werkt op den duur averechts, het publiek keert zich van je af en de actie mislukt." Cabaretiers zullen er in zijn ogen dus ook nooit in slagen om tegenstanders middels ac ties te 'bekeren'. „Zij spelen immers altijd voor een vast, trouw publiek dat zich kan vin den in de mening van de cabaretier. Je gaat immers niet naar cabaret om je te ergeren maar om medestanders te zien, teksten te horen die je prikkelen en aan het denken zet ten. Freek en Bram hadden, evenals nu zo'n Van 't Hek, zo'n trouw publiek. Dat valt mis schien in lichte mate te mobiliseren, maar daar blijft het dan ook bij." Don Quishocking één van de vele succesvolle en maatschappijkritische cabaretgezelschap pen in de zestiger en zeventigerjaren, schreef ooit een venijnig nummer over de politieke invloed die sommige cabaretiers zichzelf ten onrechte toedenken. 'Dankzij het cabaret' deelt spottend een schouderklopje uit aan al die artiesten die er toch maar mooi voor ge zorgd hebben dat er vrede is gekomen in Vietnam en dat Nixon zichzelf heeft afgezet: En die toestand in Angola loopt weer mis/ Dat komt omdat er nog geen liedje op geschre ven is. Blom: „Het was een aardige manier om te zeggen dat de invloed van het cabaret op de maatschappij vrijwel nihil is. Dat is zo, ze hebben geen macht. Cabaret kan mensen héél even aan het denken zetten, zaken uit de taboesfeer halen zoals bijvoorbeeld Paul de I^euw met een programma over AIDS, maar daar blijft het dan ook bij. Bij de actie van Bram en Freek kwam er natuurlijk meer aan dacht voor Argentinië, prima, maar iedereen keek wèl naar de WK-wedstrijden." Cabaretier Youp van 't Hek is het met Blom eens. Hij kan er kort over zijn: „Ik maak grap pen om het grappen. Punt. Heel onschuldig. Ik heb geen illusies dat ik daar verder iets mee bereik. Cabaretiers hebben geen echte invloed. Tjsa, als mensen zich echt iets aan trekken van een grap over ruitjesbroeken, dan is dat alleen maar om te lachen. Die co lumn over de spreekkoren van Feyenoord, dat lag anders. Dat was een daad uit mijn hart, maar niet met de bedoeling om de pu blieke opinie in deze mate te bespelen." Op de barricaden De linkse joumalist/tekstschrijver/cabaretier Jaap van de Merwe (1924 - 1989) was echt een man van de barricaden. „Het is natuur lijk leuk als je satirieke liedjes en conferences er bij volle zalen ingaan als koek, maar soms kook je zo over dat je iets rechtstreeks wil aanrichten. In een bootje stappen, actief in grijpen", zei hij daarover. Van de Merwe be sefte als geen ander dat hij óp het podium niets wezenlijks kon uitrichten. Dus toen Amsterdamse studenten in 1969 besloten het administratief centrum van de universiteit, Het Maagdenhuis, te bezetten uit protest te gen het gebrek aan inspraak in de studie, was hij er bij. Mét een speciaal gecomponeerd lied. Van de Merwe nam ook, nog geen maand later, deel aan de bezetting van de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum, een kunstenaarsprotest tegen bestaande subsidi eregelingen. Samen met Hetty Blok was hij de drijvende kracht achter de manifestatie Cabaret voor Vietnam in december 1970, waar onder ipeer aan deelgenomen werd door Wim Sonne- veld, Adèle Bloemendaal, Conny Stuart, Jen ny Arean, Frans Halsema en het nieuwe duo Neerlands Hoop. Van de Merwe trad zelfs een paar jaar lang steevast op tijdens PvdA- congressen. Blom: „Van de Merwe smeet op zo'n on genuanceerde manier zijn linkse standpun ten in het rond dat het reuze irritant werd, ook als je het in feite wel met hem eens was. Datzelfde zag je gebeuren bij de linkse thea tergroepen die met name in de tweede helft van de jaren zeventig actief waren. Ze prut sten stukken met een Boodschap in elkaar, want zo hoorde dat nu eenmaal in die tijd. Die boodschap werd vervolgens de wereld in gebeukt. Die stukken waren gewoonweg niet om aan te zien. Een cabaretier past wel op dat dat hem of haar niet gebeurt. Er zit im mers publiek in de zaal, en dat moet je zien te houden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31