ZATERDAGS BIJVOEGSEL n ploeg van 80 miljoen T 191 ZATERDAG 1 APRIL 1995 Zes jaar geleden was j ler. het kommer en kwel ng. bij de AFC Ajax: een I zwart-geld affaire en ernstige 11 supportersrellen. Toeschouwers kwamen mondjesmaat (gemiddeld 12.000), seizoenkaarten werden moeizaam aan de man j gebracht (5500) en met 'TL) een begroting van krap it en elf miljoen was er rivé-i ^e9" weinig speelruimte. a Zes jaar later nu: J supporters die bij elke ting, th u is wedstrijd te hoop lopen, een uitverkocht pakket seizoenkaarten (16.000), en volgend seizoen een begroting die waarschijnlijk de 30 miljoen gulden- grens overschrijdt. Ajax is uit de zorgen. Ajax. Een kapitaal op het veld. FOTO'S HANS VAN WEEL 'Voor sentimenten is er geen plaats' Transfers Sinds bij Ajax in 1989 het huidi ge bestuur aantrad, zijn er in de spelersgroep de nodige verande ringen doorgevoerd. De belang rijkste transfers op een rij: Verkocht: Meijer (FGGroningen), RobWit- schge (Saint Etienne), Scholten (Feyenoord), Verkuyl (AA Gent), De Boer (FC Twente), Larsson (AIK Stockholm), Richard Witsch- ge (Barcelona), Wouters (Bayern München), Winter (Lazio Roma), Van 't Schip (Genoa), Roy (Fog- gia), Van Loen (Feyenoord), Jonk (Internazionale), Bergkamp (Internazionale), Vink (Genoa), Willems (Grasshoppers), Groe nendijk (Manchester City), Han sen (Odense), Menzo (PSV), Pet- tersson (IFK Göteborg), Petersen (AS Monaco), Kreek (Padova). Gekocht: Silooy (RacingClub de Paris), Jonk (Volendam), Alflen (FC Utrecht), Groenendijk (Roda JC), Hansen (Odense), Petersen (Odense), Van Loen (Anderlecht), Overmars (Willem II), De Boer (FC Twente), Van den Brom (Vitesse), George (Sharkes Port Harcourt), Litmanen (Myllykosken Pallo), Rijkaard (AC Milan), Van Vossen (Anderlecht), Kanu (Kuanyanou), Grim (Cambuur), Bogarde (Spar ta). In vaste dienst Ajax heeft 32 personen in vaste dienst. De samenstelling: 15 trainers, 8 man kantoorperso neel, 4 man terreinpersoneel, 2 man medische staf, 1 perschef, 1 commercieel directeur, 1 finan cieel directeur. Op part-time basis zijn werkzaam: docent 'soccer-aerobic', studie begeleiders, diëtiste, inspan ningsfysioloog, psycholoog, opto metrist, mediatrainer, egenwoordig is- anekdote aan jaar geleden was het 1 IndtEen van de eerste maatregelen van het Ajax- bestuur dat in '89 aantrad, was het annuleren van de nieuwjaarswensen. Om porto-kosten HL uit te sparen. Ongelooflijk, maar waar. Het I™ voetbalbolwerk Ajax verkeerde eind jaren ML tachtig in dezelfde staat als het Olympisch Stadion nu: op instorten. De FIOD-affaire was de molensteen om nek. De nieuwe bestuurders die te ma ken kregen met de afhandeling van de zwart-geld affaire hieldep rekening met een boete van twaalf miljoen gulden. Die werd uiteindelijk gehalveerd, maar veel reden om te juichen was er niet. In het najaar van '90 diende inieuwe rampspoed zich aan in de vorm van ernstige supportersrel- na len met als dieptepunt de ijze- 'ren staaf die de keeper van Austria Wien tegen z'n rug kreeg. Met als gevolg een verbanning van de Europese velden k voor een jaar. De kater was groot, zowel financieel al§,,Sportief. Te meer daar Ajax zich later dat ^lËoen kroonde tot landskampioen. De malaise was compleet, de oplossing in ventief. Waar veel clubs zouden kiezen voor gedwongen verkopen, koos Ajax de omge keerde weg. Het stak zich nog dieper in de schulden bij de huisbank om de salarissen, en daarmee de transfersommen van de spe lers te verhogen. Het stak de leiding al een tijdje dat talenten voor een spotprijsje uit 'De Meer' werden gevist. Marco van Basten die voor 2,7 miljoen verkaste naar AC Milan, dat kon toch eigenlijk niet. Aan de basis van Ajax' redding stond - opvallend -Tohan Cruijff. De acht miljoen die 'El Sal vador' overhad om Richard Witschge naar Barcelona te ha len, werden met gejuich begroet in Amsterdam. „Die miljoenen gaven ons lucht. We kwamen wat ruimer in ons jasje te zitten", ver telt penningmeester Arie van Os. Geslaagde reanimatie De volgende zet was het aantrek ken van een nieuwe hoofdspon sor. Omdat Van Os toch al maan delijks bij de ABN-bank langs moest om verantwoording af te leggen over de financiële situa tie, maakte hij van de gelegen heid gebruik om het bankbe drijf warm te maken voor het hoofdsponsorschap. Als op volger van TDK, dat het na tien jaar voor gezien hield. ABN, toen nog zonder AMRO, hapte toe, betaalde jaarlijks 3,3 miljoen gulden en verhoogde dat bedrag vorig jaar tot 4 miljoen gulden. Een bank als hoofdsponsor straalt vertrouwen uit - mits hij niet Ba rings heet - en werkt als een magneet op potentiële geld schieters. In het kielzog van de bank kwamen de subspon sors. Momenteel heeft Ajax er twaalf, variërend van Staatsloterij tot Martin- air. Per stuk goed voor 400.000 gulden per jaar. De reanimatie slaagde, de patiënt staat inmiddels weer rechtop. Bijna alweer met het hoofd in de wolken. Want het gaat goed met Ajax. De begroting van het seizoen '89-'90 is bijna ver drievoudigd. Dit seizoen werd aan inkomsten 28 miljoen begroot, de teller staat inmiddels op veertig. De gezonde blos op Ajax' wangen is mede te danken aan enkele geslaagde transacties op de transfermarkt. In eendrachtige samen werking met WCS Sport Promotion werden astronomische bedragen ontvangen bij, met name, de overgang van Jonk en Bergkamp naar Milaan. Maar ook de transfers van Vink, Van 't Schip, Winter, Wouters en Kreek brachten veel geld op. Veel meer dan de be langrijkste aankopen kostten. „Als je die be dragen van elkaar aftrekt, staan we inderdaad 25 miljoen in de plus", rekent Van Os voor. Hoewel Ajax niet de gelukkigste hand van aankopen heeft waar het gaat om de 'geves tigde namen' (Van den Brom en Van Vossen kostten samen tien miljoen, maar spelen am per), heeft het wel een neus voor talent. De twee Nigerianen Nwankwo Kanu en Finidi George werden voor een schijntje gehaald en zijn nu vele miljoenen waard. Jari Litmanen werd afgetest door clubs als PSV, Barcelona en Leeds United, maar Ajax vond de investe ring van 1 miljoen gulden geen weggegooid geld. De Fin is nu al minimaal het twaalfvou dige waard. Hetzelfde geldt voor Mare Over mars. Voor 1,2 miljoen kwam hij over van Willem II, eerder dit seizoen had Arsenal tien miljoen over voor hem. Hachelijke zaak De huidige selectie heeft volgens Arie van Os een waarde van zo'n tachtig miljoen gulden. „Maar dat is een moment-opname. Het kan zo weer veranderen. Als we straks van Bayern winnen, ligt het op 100 miljoen. Win je de Europa Cup is het nog meer. Maar je kan er vanuit gaan dat een Ajax-voetballer gemid deld genomen zo'n vier miljoen gulden waardis." Het vaststellen van een transferwaarde bij een speler met een doorlopend contract, blijft een hachelijke zaak. In principe kan de club vragen wat ze wil. Van de 22 A-contrac- ten bij Ajax lopen er dit jaar maar drie af: die van Frank Rijkaard, Danny Blind en Tarik Oulida. Rijkaard stopt, Blind heeft aanbiedin gen uit verschillende windstreken op zak (Mexico, Japan) en Oulida wil weg. De 21-ja rige Marokkaan heeft weinig zin om weer een jaar op de bank te zitten. Maar zo gemakkelijk komt iemand niet weg bij Ajax. Een Ajacied heeft het goed en verdient een salaris dat men bij de meeste Nederlandse clubs niet zo snel zal tegenko men. Zelfs als het warmhouden van de reser vebank de voornaamste taak van een speler is. Sommigen kiezen daar bewust voor. Kee per Fred Grim tekende een contract tot '98 en schiet tot die tijd wekelijks Edwin van der Sar in. Anderen hebben het daar wat moeilij ker mee. En dan werkt het hoge salaris tegen de speler. Zodat er nu een prijskaartje van twee miljoen om de nek van Oulida hangt. Over een vertrek valt echter altijd te praten, want spelers die het in Amsterdam niet naar de zin hebben, mogen weg. Ster of geen ster, in of uit vorm, trainer Louis van Gaal wil geen zeikerdjes in de groep. Een eigen me ning prima, maar het liefst thuis voor de TV, niet al te vaak op het trainingsveld. Anders is daar de poort. Hoewel er de laatste jaren een heel sterren- elftal het hek uitliep, bleef er een team over eind dat zich nog steeds handhaaft in de Eu ropese top. De cocktail van jeugdig talent met enkele routiniers, staat elk jaar weer borg voor succes. De laatste vier jaar haalde Ajax minimaal de kwartfinale van de verschil lende EC-toer- nooien. Een jp prestatie die al leen ook Benfica leverde. Dit seizoen staat de formatie van Louis van Gaal voor het eerst sinds 1980 weer in de halve finale van het belangrijkste toernooi: de Europa Cup 1 of, met een iets commerciëlere klank: de Champions League. Ook hier blijft de kas sa rinkelen. De bankrekening van Ajax wordt straks gespekt met minimaal 21,5 miljoen gulden. Als de Ajacieden zich ten koste van Bayern München plaatsen voor de finale komt daar nog eens 4,9 miljoen bij. Blijven investeren Bij al dit geldgeweld doet de term penningmeester wat gedateerd aan. Schatbewaarder of Ajax- thesaurier zou beter op z'n plaats 'zijn. Want Ajax is rijk, en niet alleen aan historie en traditie. Arie van Os draait daar niet om heen. „We zijn een gezonde club, met een flinke financiële basis. Als we willen kunnen we vandaag nog een dure speler kopen. Daar hebben we een potje voor. Het gaat ons goed. Dat betekent niet dat we nu achterover leunen en genie ten. We blijven investeren in de toekomst." Een van die investeringen zit in het nieuwe stadion dat gestaag verrijst in Amsterdam Zuid-Oost. De twintig miljoen gulden die Ajax krijgt van de gemeente omdat het ver trekt uit 'De Meer', werd meteen in het nieu we complex (totale kosten 200 miljoen) ge pompt. Ajax is nu voor tien procent aandeel houder van de Amsterdam Arena, zoals het stadion gaat heten. De echte kosten voor Ajax komen in de vorm van huur (vele miljoenen), aankleding (vijf miljoen) en de aanleg van een complex voor het jeugd- en amateur voetbal, een kleine kilometer verderop. Die kosten worden geraamd op 20 mil joen gulden. Maar ook van de ze investeringen wordt Ajax niet echt slechter. Want daar te genover staan de inkomsten uit de verkoop van 54 skyboxen en 1300 business-seats. De huursom van een skybox is 100.000 gulden per seizoen, een business-seat levert 5500 gulden op. Alle skyboxen zijn reeds uitver kocht (opbrengst 5,4 miljoen gulden), van de business-seats werden er reeds 850 (op brengst bijna 4,7 miljoen) aan de man ge bracht. Ter vergelijking: in 'De Meer' bevin den zich slechts 120 van zulke 'zakelijke stoe len'. Uiteraard gaan ook de recettes mee in de vlucht. In het nieuwe stadion, dat volgend jaar augustus 'voetbal-klaar' moet zijn, kun nen 50.000 supporters een plekje vinden. Ajax hoopt tegen die tijd 25.000 seizoenkaar ten verkocht te hebben. Een aanvaardbaar streven als men bedenkt dat de supporters vereniging 45.000 leden telt. De moeilijkheid is nu om in alle euforie het eigen gezicht te bewaren of zoals Van Os het uitdrukt: 'Ajax moet van Ajax blij ven'. Hij typeert z'n club als een bedrijf met een verenigingsstructuur. „Naar buiten toe is het een heel gezellige voet balvereniging. Dat is het decor. De goodwill die je kweekt. Intern is er voor sentimenten geen plaats. Daar worden keiharde beslissingen genomen zonder rood-witte waas voor de ogen." Ajax vond de investe ring van 1 miljoen gulden voor Jari Lit manen geen wegge gooid geld. De Fin is nu al minimaal het twaalfvoudige waard. Mare Overmars werd gekocht voor 1,2 miljoen gulden van Willem II; dit seizoen had Ar senal voor hem tien miljoen over. Gemiddeld aantal toeschouwers O O r- O 21.429 (N co cd a «n fN s 8 <3 Os 8 8 3 Aflopend in '95: Blind, Ouli da, Rijkaard. In '96: See- dorf, Silooy, Kanu, Reiziger, Davids. In '97: Van Vossen, Van den Brom, Litmanen, George, Reuser, Bogarde, Kluivert. In '98: Grim, Demtsjenko, Wooter. In '99: Van der Sar. In 2000: Frank de Boer, Ronald de Boer, Overmars. B-contracten: Wijnhard, Wit- zenhausen, Ooijer, Linden- bergh, Tuhuteru, Huysen. De laatste vier spelers zijn verhuurd aan respectievelijk Volendam, De Graafschap, RBC en Haarlem. Alle B- contracten lopen dit jaar af.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29