CARAVAN Toerisme Nieuwe tochten van de NS met sportieve uitjes 2 ZATERDAG 1 APRIL1995 REDACTIE. R08 VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN Luchtbal lonnenrad Bezoekers van het familiepark Drievliet aan de Jan Thijssenweg in Rijswijk, kunnen van af 14 april gebruik maken van een luchtbal- lonnenrad. Met de nieuwe attractie, die per 'vlucht' 128 mensen kan vervoeren, was een bedrag van 1,3 miljoen gulden gemoeid. De directie van Drievliet verwacht dat deze re latief forse investering het bezoekcijfer tot boven de 400.000 mensen per jaar zal krik ken. Actief in de natuur Het IVN, de vereniging voor Natuur- en Milieueducatie organiseert ook dit jaar een groot aantal actieve vakanties op onder meer de terreinen van Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Tijdens deze weken, die zijn bestemd voor jongeren boven de 15 jaar, dienen de handen flink uit de mouwen te worden gestoken. Er wordt gemaaid en gehooid, maar ook worden er beekjes ge schoond en worden er in veengebieden jonge bomen gerooid om waardevolle gras landen te behouden. IVN-weken lopen van maandag tot en met zaterdag en kosten tussen de 47,50 en 80 gulden. Het onderko men (boerenschuur, tenten en kampeer boerderijen en dergelijke) is eenvoudig. Alle vakanties staan beschreven in een brochu re, die kan worden aangevraagd bij het IVN, Plantage Middenlaan 2c, Amsterdam, telefoon 020-6 22 81 15. Zwitserse wandelingen Het succes van vorig jaar (de arrangemen ten waren binnen enkele weken uitver kocht) heeft reisorganisatie Vrij Uit doen besluiten het wandelaanbod in Zwitserland flink uit te breiden. Ook zijn er in het nieu we, zojuist uitgekomen programma, twee meerdaagse fietstrips (een door de Jura en een door Centraal Zwitserland) opgeno men. Net als bij de wandelingen (Graubün- den, Vierwoudstedenmeer, Vaud, Tessin) wordt de bagage nagebracht en wordt er geslapen in twee- of driesterrenhotels van de MinOtel-organisatie. Info: ANVR-reisbureau. Alaska per camper Een van de oudste SMV-caravans. FOTO GPD Ketchikan, een van de aardigste plaatsjes langs de Inside Passage, de schitterende, langs de Canadese kust voerende vaarweg tussen Anchorage en Vancouver. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Jan Doets America Tours heeft voor dit jaar een 25-daagse camper-reis door Alaska op het programma gezet. Vanuit Seattle, in het noordwesten van Amerika, voert de tocht door diverse natuurgebieden in onder meer Canada naar Anchorage in Alaska. Van daaruit kan onder meer het Denali National Park (met de hoogste berg van het Ameri kaanse continent, de Mount McKinley) worden bezocht. De terugtocht naar Van couver, via de befaamde Inside Passage, wordt gemaakt met een schip van de Hol land Amerika Lijn. Info: Jan Doets Heerhugowaard, telefoon 02207 - 5 33 33. Vakantie in een grot In Andalusië, bij Jaen, in een schitterende natuuromgeving, kunnen vakantiegangers tegenwoordig de nacht doorbrengen in een grot. Waarbij bedacht moet worden dat de ze middeleeuwse behuizing wel is voorzien van modem comfort als uit kranen stro mend water, electriciteit en sanitair. De huurprijzen variëren van 4.000 peseta's per nacht tot 22.000 per week voor een twee persoonsgrot en van 9.000 tot 56.000 pese ta's voor een ondergrondse villa die plaats biedt aan 7 personen. Info: OrganizaciónTurismo Rural Casas Cuevas, Avda. Nicasio Tomas, 12,18840 Galera (Granada), telefoon 00 34 58 739 068. Naar Schoonhoven Rederij Naco verzorgt dit voorjaar vier ge combineerde vaar-/bustochten tussen Am sterdam en Schoonhoven. Op 11 en 13 april verstrekt het schip uit de hoofdstad en ge schiedt de terugtocht per touringcar; op 12 en 14 april is het precies andersom. Dè prijs bedraagt 49 gulden per persoon (inclusief koffietafel) en voor informatie dan wel re serveringen kan worden gebeld met Naco, telefoon 020 - 6 26 24 66. Denemarken Bij het Deens Verkeersbureau verscheen zo juist een aantal brochures, die actieve va kanties tot onderwerp hebben. Het gaat om sportvissen, golfen, surfen en fietsen. Ook kwam er een folder uit met informatie over allerlei musea op Jutland. Kunstreizen daar naartoe worden georganiseerd door onder meer Skandic (Groningen) en Natuurlijk Denemarken (Bergen). De brochures zijn verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbureau, Schipholweg 96a, 2316 XD Leiden, telefoon 071 - 23 01 92 (brochurelijn). Een van de merkwaardigste verschijningen in caravanland is de Zweedse SMV, een eigenzinnige reiswagen. Hartstochtelijk aanbeden door een kring van liefhebbers, maar door het grote publiek verguisd vanwege het excentrieke, niet door trends bepaalde uiterlijk. De fabriek bouwt ze alleen nog maar op bestelling en in Nederland wordt de SMV niet meer geïmporteerd. Toch kan de club 'Dutch SMV Friends' bogen op een bloeiend bestaan. Van de ongeveer 450 SMV-eigenaren zijn er liefst 350 lid. En de meesten beschikken over een wagen van twintig jaar of ouder. EDE DIRK DE MOOR Even legt Joost Ingelse zijn plakboeken, foto's, cijfers en computerprinten ter zijde teneinde ons voor te stellen aan zijn excentrieke troetelkind: de SMV-caravan. In zijn ogen een majesteitelijke, onweerstaanbaar gelijnde verschijning, de Rolls-Royce onder de caravans. Wat de nog niet in de geheimen en bekoorlijkheden van de SMV ondergedompelde bezoeker evenwel ziet, is een enigszins torpedovormige metalen trommel aan de voorzijde voorzien van stangen die lijken te zijn aange bracht om het zaakje bij elkaar te houden. Opvallend kleine ramen. Protserig verguldsel en strepen die snel heid moeten suggeren ontbreken. Een eigenzinnige verschijning in caravanland. Joost zal ons laten zien wat zo'n SMV nou zo bijzon der maakt. En hoe het komt dat van de 450 Nederlan ders die een SMV bezitten er 350 zijn aangesloten bij 'zijn' club, de Dutch SMV Friends. Hij opent de smalle deur en daaraan blijkt een merkwaardig cederhouten aanbouw vast te zitten. Het is een wasruimte, met kommetjes, verstelbare spiegel, waterpomp en opberg- vakken. Onderin staat een af druiprek. Je staat buiten de ca ravan, onder de luifel of in de voortent en maakt toilet. Een beetje gek maar wel ingenieus. En als de deur gesloten is zie je binnen niks van die dichtge klapte wasruimte. Club wil Zweedse Scandinavische landen werden ze alleen verkocht in Nederland, waar de SMV in 1962 werd geïntroduceerd. In andere Europese landen kregen de elektrische rem en het gesloten stalen chassis geen goedkeuring. Bij de introductie in Nederland kostte de SMV inmid dels al 6.500 gulden, net zo veel als een auto uit de goe de middenklasse. Inmiddels moet voor een SMV al mi nimaal dertigduizend gulden worden neergeteld. Een opgeknapte en betrouwbare tweedehands van een jaar tje of twintig komt al gauw op vier- vijfduizend gul den. Joost Ingelse raadpleegt een computer-uitdraai. Daarop staan de namen en adressen van alle leden met daarachter het type dat zij bezitten en het produktie- nummer. Het merendeel van de leden bezit een SMV die ouder is dan twintig jaar en dus tot de oldtimers mag worden gerekend. Toch is de in 1988 opgerichte Dutch SMV Friends geen oldtimerclub. Ook bezitters van nieuwere modellen mogen lid worden. Doelstelling is het in optimale staat houden en brengen van alle in Nederland aanwezige SMV's. Wordt er ergens een in de vergetelheid geraakt exemplaar ontdekt dan beginnen leden als Joost Ingelse direct een reddingsoperatie. De vereniging heeft een drie keer per jaar verschijnend contact blad: SMV Babbels. De contri butie bedraagt dertig gulden per jaar. reiswagen voor uitsterven behoeden Zakkende bodem Dan komt de volgende verras sing. Je staat in het midden van de caravan voor het keukenblok, Joost trekt aan een forse hefboom en daar ga je: tien centimeter omlaag. Andere caravans zijn vaak uitgerust met een hefdak om lange bezoekers meer ruimte te geven, maar SMV is met dit type wagen weer eens eigenwijs geweest en liet dus het middendeel van de wagen een stuk zakken. Het zijn zulke vondsten, toegepast in het verleden, waarmee SMV zich een kring van liefhebbers heeft verworven. Straks zal Joost Ingelse het nog met ons hebben over elektronische remmen, de unieke, gewicht besparende aluminiumconstructie, een speciale verwarming, slim me toiletruimten en andere voor de kenner verrukkelij ke details. Joost en zijn vrouw Karen bezitten vier SM V's van verschillende bouwjaren en types, haar ouders hebben er een paar en ook haar zus kampeert in een SMV. Als de familie-met vakantie gaat betekent dat een optocht die bekijks trekt. Vakanties gaan steevast naar Scandinavië en dan zwerven de blikken rusteloos rond: is ergens een SMV te bespeuren? Zo ja, dan wordt daar even aangebeld. Een praatje maken, even kijken, misschien zelfs kopen. Naar bezitters van SMV's die ergens op een eenzame plek verloren staan, worden naspeuringen gedaan, want geen SMV verdient het te verkommeren op zijn oude dag. In de 'verpleeginrichting' van Joost Ingelse is dan altijd nog wel een plekje vrij, waar de patient zal opbloeien tot een kranig, blozend oudje. Welgestelden De Zweedse machinefabriek Sörby Mekaniska Verkstad (SMV) wilde in 1948 nieuwe wegen inslaan en koos voor de produktie van een caravan. Toen al stond voor op dat hef een stevige reiswagen diende te worden waarin ook in de winter kon worden gekampeerd. Het werd een caravan die qua constructie zijn tijd ver voor uit was, maar wel een produkt voor welgestelden: je be taalde er zo'n drieduizend gulden voor, in die tijd de helft van een modaal jaarsalaris. Tot 1955 rolden onge veer vijfhonderd wagens de fabriek uit. Behalve in de Invasiestranden Twee keer per jaar strijken ze ventig tot honderd leden geza menlijk op een camping neer, om ervaringen uit te wisselen en sportief en cultureel bezig te zijn. Elk najaar wordt een bijeenkomst gehouden die in het teken staat van tech nische wetenswaardigheden. Er zijn ook leden die met elkaar op vakantie gaan. Zo maakten vorig jaar elf leden een tocht naar de Normandische invasiestranden. SMV was de eerste fabriek die caravans met een elek trische rem uitrustte, een voorziening die in Amerika op alle vrachtauto's wordt gebruikt. Joost Ingelse do ceert: „Voordeel is dat de caravan zich conformeert aan de remkracht van de auto, dus synchroon remt met de autorem. Daardoor krijg je niet, zoals bij een oploo- prem dat de caravan tegen de auto gaat duwen. Een nadeel is dat het een gevoelig systeem is, dat op de juis te wijze afgesteld en onderhouden dient te worden en dat een kastje met regelbare weerstand op de hoofd- remcylinder van de auto moet worden aangesloten. Be halve automatisch kan de elektrische (tegenwoordige elektronische) rem bij slingerneigingen ook met een knop op het dashboard worden bediend." De SMV is vanouds voorzien van een was- en toilet ruimte met een vouwdeur, een ijsbox en verwarming. In de modellen van de jaren '60 bevond zich een petro leumkachel die op ingenieuze wijze de hele caravan verwarmde. Tegenwoordig worden ze uitgerust met een Aide CV Het lage gewicht van de SMV's is te dan ken aan de aluminiumconstructie én aan een licht uit gevoerd chassis. De lichte constructie van het chassis is mogelijk, doordat de typische stangen aan de voorzijde de krachten die bij het rijden optreden eerlijk verdelen tussen chassis en opbouw. „Ik kan me voorstellen dat veel mensen de SMV op het eerste gezicht niet zien zitten", zegt Joost Ingelse „toen ik in 1976 voor het eerst een SMV zag riep ik: moet ik in dat ding? Voor geen goud. Maar als je een maal binnen bent en je ziet al die ingenieuze vondsten, dat gezellige hout... Wij kregen als huwelijkscadeau een SMV 10 van mijn schoonvader. Ik was gauw verkocht," Grote interesse voor reizen op afbetaling Er bestaat grote interesse voor reizen op afbe taling. Dat althans wordt in het reismagazine 'Dit' gezegd door Wil van den Hoogen van D- Reizen. De touroperator krijgt per maand 'en kele honderden aanvragen' binnen voor de begin dit jaar geïntroduceerde Vakantiekre diet Service. De meeste worden gehonoreerd. Van den Hoogen is 'blij verrast' met zowel het aantal aanvragen als honoreringen. „Het blijkt dat veel mensen nu al willen profiteren van leuke aanbiedingen om die later als bijvoorbveeld het vakantiegeld is ontvangen te betalen. De actie heeft ons in elk geval veel nieuwe klanten opgeleverd." Actieve vakanties worden steeds popu airder, een trend die ook door de Neder landse Spoorwegen is opgepikt. In de zo juist verschenen, 256 pagina's tellende pocketEr-op-uit!, waarin het toeristisch aanbod van de NS is gebundeld, zijn vier nieuwe wandelingen opgenomen, zes nieuwe fietstochten en een klimavontuür m de grotten van het Belgische Kanne. oor het eerst opgenomen in het aanbod is ook een cultureel dagtochtje naar het pas geopende Groninger Museum de bejubelde en verguisde creatie van de Italiaanse architect Alessandro Mendini en een dagje winkelen in de Bever- wijkse Bazaar, met vijfentwintighonderd kramen de grootste 'zwarte' markt en exotische rommelzolder van ons land Daarmee komt het totaal aantal zogehe ten Rail Idee-tochtjes voorliet komende seizoen op bijna tweehonderd. Naast een uitgebreide beschrijving van al die trips bevat Er-op-uit!, dat vandaag, 1 april verschijnt, traditiegetrouw ook een zeer uitgebreide kalender met honder- den suggesties voor een dagje-uit. Dat maakt de pocket ook voor niet-treinreizi- gers tot een interessante ideeënbron Ik weet dat heel wat automobilisten onze pocket in het handschoenenkastje heb ben liggen", zegt Joep Hombergen, pro ductmanager recreatief vervoer van de NS, die ook voor 1995 op een verkoop mtkt Vcjn mjnstqtty JietzeJfde aantal Rail Idee-kaartjes als vorig jaar: bijna één miljoen. Natuurmonumenten Het kwartet nieuwe wandeltochten is uitgestippeld in samenwerking met de Vereniging Natuurmonumenten. Met een station als uitgangspunt leiden ze naar de Loonse en Drunense Duinen in Brabant, natuurgebied IX' Krang rond Weert, Oldenaller bij Nijkerk en I loken- berg tn Noordoost -Twen te. Wandelaars krijgen als extraatje een speciaal kaarlet,- tasje van Natuurmonumenten met infor matie over het landschap. NS handhaaft ook dit jaar de 43 populai re wandelingen (waaronder vier twee daagse trips) die zijn uitgezet in samen werking met de Stichting Lange Afstand Wandelpaden. Die betrokkenheid van de oLAW door buitenstaanders vaak ver eenzelvigd met monstertippels voor doorgevvinterde doorstappers -— hoeft ongetrainde wandelaars niet af te schrik ken. De NS-routes variëren in lengte van krap tien tot hooguit vijfentwintig kilo meter; de tweedaagse tochten van twin tig tot zestig kilometer. Vorig jaar ver kocht de NS 55.000 wandelkaartjes, een vercfoevoudiging in vergelijking met De nieuwe NS Rail Idee Fietstochten doorkruisen Valkenisse op Walcheren Beeckestijn rond Ha'arlcm. de Friese ge meente Achtkarspelen, de Gouwzee bij Purmerend, het stroomgebied van de Drentse Aa en het Eilertsveld rond I loog- eveen Daarmee komt het totaal aantal NS-fietstochten op 63, waaronder vier tweedaagsen. De routes zijn uitgezet in samenwerking met de ANWB. De lengte varieert van 20 tot 60 kilometer; de twee daagse trips van 75 tot 145. Stofkam Vorig jaar, bij de introductie van NS Rail Idee - de vervanger van onder meer de befaamde NS Dagtochten' en de zoge- heten 1 rein- Toegangsregeling' naalden de spoorwegen flink de stofkam cloor het aanbod ééndagsvakanties. Dit jaar sneuvelden bij gebrek aan animo *'5°™ Vler dagjes-uit: 'verrassend Middelburg winkelen in Maastricht, de Hortus in Haren (juist op een moment dat daar de nieuwe attractie 'Het Rijk van Mmg' wordt geopend) en Mini-Eu ropa m Brussel. I let Rail Idee-aanbod omvat in het nieu we seizoen - dat 1 april start - 21 cul ture Jei en museumtrips, acht dagtochten rond het thema water (onder meer rond vaarten), 27 uitjes naar attractieparken en dierentuinen, 6 stadswandelingen, 116 sportieve en actieve bestemmingen en 12 uitstapjes-met-korting naar grote beurzen en evenementen, waaronder de Huishoudbeurs' de Kampeer en Caravan KAI. de Hiswa en de Vakantiebeurs). De nieuwe 'Er-op-ulti' is gedrukt in een oplage van 525.000 exemplaren, kost t 4,95 en is vanaf vandaag te koop aan alle stationsloketten, op het postkan- boekhandel, de ANWB- en vw-kantoren en voor het eerst ook in de grotere filialen van Albert I leljn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23