Groen aanleg licht voor Bentwoud VIA BEAU Lijkenhuis Maria Presentatie klaar Rijn Veenstreek Alkemade wil huisvi niet helemaal belasti Alkemad krijgt - ecoteam Verkeerde fo Sponsorloop Noordierse kinderen Gedicht gaat niet over mezelf zaterdag 1 april 1995 VRIJE TIJD sj LEIDERDORP «li Waterland. De heer H. Bouwman spreekt op dinsdag 4 april dr 'Het geheim van Holland'. Zijn lezing gaat over de parodox vtVi strijd tegen het water en het beheer van water. De lezing vind/a in 'Op Dreef aan het Van Alphenplein, en begint om 10 uur. e la: ALPHEN AAN DEN RUN rg Rommelmarkt. In Buurthuis Westerhaven (Emmalaan) is opn dag 3 april een rommelmarkt. Tafels zijn voor zeven gulden te^ De rommelmarkt begint op 19 uur. Aquaria. De Aquarium- en Terrarium Vereniging 'De natuur i houdt op dinsdag 4 april een contactavond. Iedereen kan watKj eigen aquarium meenemen om op diverse waarden te laten tr De avond begint om 20.00 uur in Buurtcentrum Elkerlyc aan vixhorst. jc el herman joustra Alkemade vindt het nog niet op portuun het inzamelen van het huisvuil volledig te belasten. Men vindt dat eerst een onder zoek moet worden uitgevoerd naar de samenstelling van het grof huishoudelijk afval en naar de mogelijke oorzaken naar de toename in aanbod van dit vuil. Bovendien vreest men dat het afval gewoon op straat wordt achtergelaten, of in de verschil lende containers, als ook voor het ophalen van kleine hoeveel heden geld wordt berekend door de gemeente. Het verwij deren van dit afval zou nog veel meer geld gaan kosten. Het col lege ziet meer in een regionale aanpak van het probleem. De afdelingen openbare wer ken en algemene zaken advi seerden eerder het ophalen van huisvuil wèl volledig te belasten. Uitgangpsunt van dit advies was de stroom grof huisv heersbaar te houden, zg financiële als in technisc Het college is echter va ning dat niet kan wordei gemaakt dat de stroorri onbeheersbaar wordt, hoi sprake is van een vrij for name. In de gemeente wi rig jaar gemiddeld 58 kilf per inwoner opgehaald, mee ligt men nog onder 1 middelde van 60 kilo vo meenten die uit meer 1 bestaan. In Alkemade wordt hel ingezameld via een haf brengsysteem. Hierbij aanbieden van de eerst! kubieke meter gratis, meer vuil aangebodeije dient daar voor te wordi taald. De commissie van telijke ordening, openbar" ken en milieuzaken buig dinsdag 3 april over dezek n roelofarendsveen herman joustra De gemeente Alken krijgt binnenkort een i team. Die groep moet u ringen en ideeën uitwisa. over het omgaan met a gas, water, elektricteit, L voer en consumptie. Da uiteindelijk het hele lg houden op milieu-aspe^ door te lichten en allerlei sparingen te verwezenlijk Het ecoteam-progran is overigens wereldwijd- initiatief van een aantak ternationaal werkzt milieu-, gedragsverat, rings- en organisatiedesL digen opgezet. Ook in Neu land nemen reeds een aa^ gemeenten, bedrijr milieu-organisaties deel het programma en zijn if taal bijna vijfhonderd r teams opgericht. Zo zijn in Den Haag n, dan driehonderd huish dens betrokken bij vijftig die ecogroepen. De plaa lijke kringloopwinkel st| zijn nieuwe filialen af op wijken waar deze teams v cesvol zijn. En bijna de gf le milieucommissie van k Haag gaat binnenkort it draaien in ecoteams. u Alkemade is er nog niet op welke manier zo'n ttr moet worden opgericht! samengesteld. Wat dat c treft is er een aantal m<k lijkheden. Zo kan AlkemJv om een voorbeeld te steil» een eigen ecoteam oprij ten. Dat kan bestaan uit <i legeleden, raadsleden ambtenaren. Als de bela. stelling hiervoor groot is, 1 zelfs worden gedacht aanfc instellen van een paar meenteteams'. l Een andere mogelijkhei| dat leden van het college de raad het team samen I burgers oprichten. Ook F Alkemade deelname onë steunen door per huishf den een financiële bijdr ter beschikking te steil Een minder actieve ops ling is eveneens een mo lijkheid: ondersteuning deelname aan het progrï ma door middel van publ teit en voorlichting. De mogelijkheden won besproken tijdens de ver dering van de commif ruimtelijke ordening, opi bare werken en milieuzal op dinsdag 3 april. leiden» Door een storing in de app tuur is gisteren een verke foto geplaatst bij het ver over de directeur van de Rej boogschool in Nieuwe W ring. In plaats van Bob Rai stond er op deze pagina eeri to van de Voorschotense v houder Ten Have. Onze excii daarvoor. Volgend jaar eerste boom al geplant Het open agrarisch gebied ten zuiden van Hazerswoude verandert in de komende tien tot vijftien jaar in een 1000 hectare groot bos. Het provinciaal bestuur heeft gisteren definitief tot de aanleg van het Bentwoud besloten. Ten zuiden van het bos worden ook nog 500 hectare groen stroken aangelegd. Voor de boeren met grond in het toe komstige bos, wordt bij het rijk extra geld gevraagd. den haag monica wesselinc Vier jaar nadat het eerste, en veel grotere, plan voor een kernbos op tafel kwam, is giste ren tijdens een uren durende vergadering dan toch uiteinde lijk voor de aanleg van het Bent woud besloten. Het kernbos blijft 1000 hectare. Van de zoge heten ecologische verbindings zones (de groenstroken die het bos met andere natuurgebieden verbinden) is gisteren 240 hec tare voorlopig geschrapt. Over de invulling van die hectaren moet later worden besloten, bij de vaststelling van de streek plannen van Zuid-Holland-west en Rijnmond. Dit gebeurt het komend jaar. Het schrappen van 240 van de 780 hectare was 'nodig' om binnen het provinciaal bestuur voldoende politieke steun te krijgen voor het Bentwoudplan. CDA en WD lieten een dikke week geleden weten 780 hectare aan groenstroken (verbindings zones) te veel te vinden. Voor de Leidse regio maakt dit niets uit. Tussen het bos en het na tuurgebied Vlietland is 45 hec tare groenstrook gepland. Deze groenstrook komt er in elk geval omdat dat gebied inmiddels al is aangewezen als natuurge bied. Meer geld Op CD en SGP na, konden alle politieke partijen zich scharen achter het gewijzigde Bent woudplan. Wel eisen de politici dat het dagelijks bestuur van de provincie zorgt voor een goede financiële regeling voor de boe ren. Als boeren worden uitge kocht omdat de grond nodig is voor woningbouw, dan is de prijs die zij voor hun grond krij gen veel hoger dan wanneer ze voor de aanleg van een bos worden uitgekocht. Dit verschil vinden de politieke partijen niet eerlijk. Te meer daar een agrari ër veel geld nodig heeft om el ders een nieuw agrarisch bedrijf te beginnen. Bij de minister van landbouw, visserij en natuurbe heer zal dan ook om extra geld worden gevraagd. Nu het Bentwoudplan door de provincie is goedgekeurd, kan de trein in werking worden gezet. Op zeer korte termijn gaat een uitgewerkt plan voor de aanleg van bos en groenstro ken naar de minister van land bouw, visserij en natuurbeheer waarna het rijk met het geld over de brug moet komen. Over de kosten van de groenstroken is nog wat onduidelijkheid; de aanleg van het kernbos kost in elk geval ongeveer 200 miljoen gulden. Binnen enkele maanden zal de Dienst Beheer Landbouw gronden beginnen met de aan koop van gronden in het be- troldcen gebied. De uitkoop van boeren geschiedt op vrijwillige basis, tenzij één boer de komst van het woud probeert tegen te houden. Dan is onteigening mogelijk. Het is de bedoeling dat volgend jaar al de eerste boom wordt geplant. Voor D66-gedeputeerde L. Blok is het Bentwoud haar laatste, en door velen ruim be- complimenteerde, wapenfeit. De gedeputeerde mag, door de verkiezingsnederlaag van haar partij, niet terugkomen in het nieuwe provinciaal bestuur. Een bestuur dat op 18 april aan treedt en dus moet beslissen over de 240 nog aan te wijzen hectare groenstroken. hazerswoude In Hazerswoude-Dorp wordt op zaterdag 15 april de jaar lijkse sponsorloop gehouden. De opbrengst van deze loop is bestemd voor de Werk groep Hulp Noord-Ierland Rijnwoude. Deze werkgroep organiseert in juli een reis voor een groep Noordierse tieners naar Nederland. Deze groep bestaat uit een gelijk aantal kinderen uit katholie ke en protestante wijken. Gastgezinnen nemen steeds een katholiek en een protes tants kind op, om zo meer wederzijds begrip tussen de ze verschillende partijen te kweken. Op het programma staan dan ook verschillende activiteiten waarbij samen werking centraal staat. Aan de sponsorloop doen ongeveer 450 kinderen van alle basisscholen uit de ge meente mee. Vanaf 10 uur gaan de verschillende lopen bij de hal van tafeltennisclub Avanti aan de Sportparklaan van start. Er is een parcours van zes en tien kilometer uit gezet door de polders rondom Hazerswoude-Dorp. Deelname kost 5 gulden. Van het bisdom mocht de Veense parochie 95.000 gulden besteden. Geld dat overigens vorig jaar is opgebracht tijdens de jaarlijkse collecte Actie Kerk balans. „Ondanks dat er tal van voorzieningen, zoals een ge- luidwerend plafond en speciale verlichting moest worden ge troffen, kwamen we uit op 70.000 gulden." Bij de bouw is uitgegaan van de gedachte dat het mortuari um moest aansluiten bij de uit 1951 stammende kerk. „Dat was niet eenvoudig, omdat we dezelfde type stenen wilden die ook bij de bouw van de kerk ge bruikt zijn. Die moesten spe ciaal worden besteld. Als ik nu het resultaat zie is dat toch goed gelukt. Zelfs de kleurverschillen zijn in de stenen aangebracht", vertelt Kleijn. Met de ingebruikneming van het mortuarium is een einde ge komen aan een jaren durende min of meer tijdelijk voorzie ning. „Eerst een jaar of vijftien in een ruimte in de pastorie en sinds vorig jaar in de kerk. Beide situaties waren niet ideaal. Ze ker niet in de pastorie. .Dat is toch privégebied. Tenslotte le ven we in 1995. We lopen ook niet meer op klompen. Trou wens, het is ook niet fris in een woonomgeving. Pastoor Van Swieten wilde er vanaf en ook het bisdom drong aan op een andere oplossing", zegt het be stuurslid. De inzegening door pastoor Van Swieten is zondag om 12.15 uur. Direct na de hoogmis. Henny Huisman in koets langs Rijndijk zoeterwoude Henny Huisman in hoogst ei gen persoon is vandaag te gast op de Rijneke Boulevard in Zoe- terwoude-Rijndijk. Hij opent daar in stijl de ruitersport-afde ling van Ton van Bemmelen. Om 12.30 uur stapt de bekende televisiepresentator ter hoogte van de Heineken bierbrouwerij in een door vier paarden ge trokken koets. Voorop loopt de Drumband Vios uit Zoeterwou- de. Daarachter volgen de koets met Henny Huisman en enkele andere rijtuigen. De feestelijke optocht wordt afgesloten door een paardetram waarin onge veer 22 mensen kunnen meerij den. De optocht voert naar de Rijneke Boulevard aan de Rijn dijk, waar Henny Huisman om 13 uur de opening van de win kel verricht. Op het parkeerterrein voor de zaak zijn allerlei activiteiten. Kinderen kunnen in een bak op de pony's van manege Xeno- phon rijden. Iedereen kan een ritje in de paardetram of één van de rijtuigen maken. Verder geeft een hoefsmid uit Vlaardin- gen een demonstratie, wordt er een western-show vertoont en verzorgt de Wassenaarse mane ge een voltige-show. Onze service is in een nieuw jasje gestoken, gratis vermaakkosten bij aankoop collectie, professioneel advies over kleur en kwaliteit MAARSMANSTEEG 2 LEIDEN (NAAST V&D) VENESTRAAT 43 DEN HAAG Tot 15 april krijgt u bij aankoop van de nieuwe collectie een mooie shawl kado! Annelieke van den Boom: „Het is leuk om zo in een boek te staan." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Rijnsaterwoudse (11) wint prijs dichtwedstrijd 'Het is feest in mijn pen' was het 'thema van de gedichtenwedstrijd die de stichting Werelddag voor Kinderen en Poëzie uitschreef. De 11-jarige Annelieke van den Boom uit Rijnsaterwoude schreef een gedicht over het feest dat een kind voelt als het eindelijk eens goede resultaten haalt op school. „Dat slaai niet op mij. Maar iedereen denkt bij feesten aan een verjaardag, een geboor te of een trouwerij. Maar als je als kind niet kunt leren kan een goed cijfer ook als een feest zijn", verklaart ze. Annelieke's gedicht is opgenomen in de bundel waarin alle 150 prijswinnaars staan. De prijswin naars werden gekozen uit 40.000 inzendingen. Trots bladert ze naar de bladzijde waar haar ge dicht staat. Nooit een VOLDOENDE voor rekenen Nooit een goed CIJFER voor tekenen Altijd NABLIJVEN voor SPELLING. Dat is pas een KWELLING! Maar EINDELIJK de dag was GEKOMEN De DAG van mijn DROMEN Een GOEDJE voor REKENEN! ten ACHT voor TEKENEN! Alles GOED met SPELLING! Annelieke is een fervent lezer en ze is dan ook dolblij met de enorme stapel kinderboeken die ze als prijs kreeg. „Ik schrijf al lang gedichten en ik schrijf heel veel in mijn dagboek. Het is leuk om zo in een boek te staan. Maar ik heb er nooit over nagedacht of ik later schrijfster wil worden." Annelieke deed met groep 7 en 8 van de roomskatholieke basisschool de Kinder Arcke mee aan de wedstrijd. „Iedereen in de klas had een gedicht geschreven en opgestuurd voor de wedstrijd. En daar hebben we samen ook een krantje van alle gedichten gemaakt. De andere kinderen vonden het wel leuk dat ik heb gewon nen. En toen we dat krantje hadden gemaakt zei den ze al dat mijn gedicht wel mooi was. Nie mand is jaloers ofzo." Annelieke mocht met de andere prijswinnaars ook een dagje naar het Land van Ooit. „Ik mocht mijn ouders en mijn leraar en nog twee kinderen meenemen. Je kon je laten schmincken en geini ge dingetjes doen en Paul van Vliet hield een toe spraak over de wedstrijd. Er waren zestien eervol le vermeldingen en die kinderen mochten hun gedicht voorlezen. Ik zat daar niet bij." Bij de rooms-katholieke kerk Maria Presentatie in Roelo- farendsveen wordt zondag het nieuwe mortuarium ingeze gend. Het gebouwtje komt in de plaats van de noodvoorziening in de kerk aan het Pastoor Onel- plein. Het stenen pandje heeft 70.000 gulden gekost. Achter de kerk is de begraafplaats. Met het gereedkomen van het gebouwtje van zeven bij acht meter is een wens van het paro chiebestuur verwezenlijkt. „Er is wel eens gesproken over een ge meentelijke aula, maar dat is het niet. De mensen willen toch graag in de directe omgeving van de kerk worden opgebaard. Daar speelt alles zich tenslotte af. De avondwake in de kerk en ook de teraardebestelling. In een vertrouwde omgeving. Ie dereen in de parochie is tevre den over wat er nu is bereikt", zegt vice-voorzitter Nico Kleijn van het parochiebestuur. Het mortuarium wordt later geopend dan de bedoeling was. Kleijn: „De gesprekken met het bisdom duurden langer dan we dachten. Vooral omdat ze zelf met een bouwplan aan de zuid kant van de kerk op de proppen kwamen. Dat was bouwtech nisch veel moeilijker te realise ren en ook duurder. Uiteindelijk kozen zij voor ons ontwerp naast de kerk op de plek waar de garage stond. Dat zorgde voor vertraging van enkele maanden. Dat is jammer, maar aan de andere kant is het juist dat ze meedenken. Anders wordt het een rommeltje." EEN NIEUW GEZICHT?!!! COLLEGE COUNTRY WEAR DAMESMODE de met merken als FECTOöJ - - Street One - GElitnir club monaco - ültch -tour mistique-b.c.- FOREST&F I ELDS - polar bear - TKanierlAenie Wii hebben het type kleding waar ie vrolijk van wordt. LENTE-AANBIEDING GESTEPT JACK 148.95 NU 79,95 zozag u VLA BEAU nooit eerder leukste en kleurrijkste collectie allertijden MonacO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16