opvolger van de leesmoeder .eesoma, De handel wandel van dichter Pé van El Koud? Seks met een ijsbeer, da's pas koud Wie moet zich krabben? Vloei van hennepplant Bij de dood van z'n vader Theo Bakker Overnieuw lezen. En nog een keer. Het staat er: vijf tienduizend jongeren onder nemen jaarlijks in Neder land een poging tot zelfdo ding. En Veronica gaat dit drama verbeelden en er kijk cijfers mee scoren. Of moe ten we aannemen dat ze in ene 'lekker keihard' het leed in de samenleving gaan be strijden. Het is zomaar een luttel incident, een weg te wuiven te bagatelliseren fei tje. Dat je je daar nou over opwindt, zegt postmodern. Want je ergens over opwin den, staat tegenwoordig ge lijk aan achterlijk zijn. Koerd wordt vermoord door buur man Turk. Turk heeft ooit gratis en voor niks vliegtui gen gehad van Nederland en gebruikt die nu om bommen te gooien op het hoofd van Koerd. En het gebeurt in een stuk land waar de VN-vlag wappert. Oh, is dat alles, al leen maar zo'n ver weg lul- ligheidje. Je hebt het er thuis wel eens over, dan laat je je per onge luk ontvallen dat de mens heid niks dan een chemi sche vergissing is, bij wijze van troost gelukkig in twee soorten uiteen gevallen. Dan som je behalve bovenstaan de voorvalletjes zo nog wat peuleschilletjes op, van ge knutsel aan de genen tot het verdwijnen tot de ozonlaag. En van Auschwitz tot Ruan da. Maar je kunt niet bezig blijven, dat begrijp je wel. Dus schakel je over op fijn, gezellig nieuws, waar je wat aan hebt. Je pakt het LD en je leest over 'gewaagde strelingen van de tong'. Meesterbakker Booij uit Noordwijk combi neert eten van taart met drinken van wijn. Nog nooit vertoond! Waagstukjes! Jam mer dat de meringue van de taart, die was afgedecoreerd met kaneelcouillis, niet knapperig was, maar verder, alleen maar lof van de aan wezige dames, die zoals dat hoort slechts nipten van het edele vocht dat het predi kaat 'absoluut' kreeg. Zo'n bericht geeft toch hoop nietwaar. De mens is wel de gelijk tot verandering in staat. Dan heb je plots andere dicht bij huis zorgen aan je hoofd, je liefste vriendinne tje waar je sinds heugenis naast mag huppelen, moet geopereerd. Wegbrengen. Naar het Diaconessenhuis. 'Nou, tot straks.' 'Ja, kom maar vanmiddag, dat vind ik lekker, dat je er bent, als ik bijkom.' De overdracht van het bij- komzaaltje naar de afdeling laat op zich wachten. Sta je daar met zuster Anna in de gang, met uitzicht op de ka mers van de haakse vleugel. Kamer na kamer ellende. Oud worden is niks, dood gaan nog minder. Zieken huizen zijn vermaledijde verzamelplaatsen van kom mer en kwel. Je kunt er maar op halve kracht ademen, zuig je diep dat gesteriliseer de broeisel naar binnen, kun je gelijk blijven. 'Je zult hier maar de hele dag werken. Ik zou het niet kunnen,' zeg ik Anna. 'Ik vind het prachtig werk', antwoordt ze'Je ont vangt zoveel dankbaarheid.' Als Anna dat zegt, moet ik terugdenken aan Endegeest, aan de blauwe maandag dat ik daar de gestoorde man nen en vrouwen bezighield. Aan het eind van de avond bracht ik dan 'vrouwen E' terug naar de afdeling. Elly liep naast me, hield mijn hand vast en vroeg altijd: 'Heb ik het goed gedaan, broeder, hoef ik me niet te krabben?' Nóg voel ik de dankbare manier waarop ze in mijn hand kneep als ik zei dat ze die avond de allerbes te was geweest. Nu vind ik Anna de allerbes te. Op de kamer wast ze met zachte hand geronnen bloed weg. Ik kijk haar tersluiks aan: bril, onopvallend ge zicht, vriendelijke stem, kun je tachtig mee worden. Ze trekt de vrouw die ik liefheb sokjes aan, stelt haar gerust: 'Je zult zien hoe snel je weer de oude bent.' Anna haalt een nat washandje en dept de droge lippen. En voor ze weggaat, informeert ze nog even of we thuis hulp heb ben. Anna is een schat. Ik kijk naar de vrouw die al tijd als ik de mensheid de hel en verdoemenis gun die hij over zichzelf afroept, al leen maar zegt: 'Toch ge beuren er ook een hele hoop goeie dingen. Zijn er ook mensen die het beste voor hebben.' Van de ene vrouw die ik daar een lief bewijs van vind en die met diepe frons ligt bij te komem, kijk ik onwillekeurig naar een ander: Anna. Terwijl ze weg loopt en steun en toeverlaat is van de oude man die te gen haar aanhangt, zegt ze me gedag. 'Dag Anna.' Anna is een goed mens. Je vergeet soms dat er ook nog goedzakken zijn. Lieverds waar geen rottigheid in zit. Standbeelden van alle mo gelijke zeerovers, krijgers en andere 'praatjesmakers' kennen we. Laat Leiden als eerste stad een beeld neer zetten voor de mannen en vrouwen die van goede wil zijn. Die qnopvallend hun beste beentje voortzetten. Waren er meer Anna's, we bleven ver van die 15.000 pogingen. Maar teveel van ons zouden zich moeten krabben. RDAG 1 APRIL 1995 ffiisen met grijze haren zijn nog niet achterlijk' Juf Gerda, zoals ze door de kinderen wordt genoemd, is leesoma op de basisschool in de Merenwijk. „Ik ga er mee door zo lang het kan." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Gerda touw Tamboer - juf Gerda r de leerlingen - leest nu keer in de week met een •pje kinderen van buiten- ise afkomst. Dan wringt ze op hetzelfde lage stoeltje Je zeven-jarigen en laat de leren een halfuur intensief ken. Toen ze pas begon met niveaulezen, heeft ze ge- igd of ze een groepje buiten- Ise kinderen mocht begelei- L om die te helpen bij het [werken van hun taalachter- id. Maar dat is niet haar eni- leweegreden. „Ik wil de kin- en duidelijk maken dat men- met grijze haren nog niet sterlijk zijn." t alle basisscholen hebben eite met het vinden van ou- s die de leraren willen bij- Tn. In nieuwbouwwijken met veel jonge gezinnen zijn er meestal genoeg vrijwilligers, bij schoolreisjes moet er soms zelfs tussen de ouders geloot worden wie er mee mag. Andere scho len daarentegen merken duide lijk dat steeds minder ouders tijd hebben om te komen hel pen. Voornaamste reden: vrou wen die weer gaan werken. „Ik zie een duidelijk verschil met tien jaar geleden", zegt Edith van Middelkoop van de Lucas van Leydenschool in Leiden, „Steeds meer moeders hebben een baan. Hier op school is er een kleine maar harde kern die ontzettend veel werk verzet." Wilma Franken van de Dukdalf- Jenaplanschool in Leiden vindt het de laatste jaren wel moeilij ker om ouders te vinden. „Maar zolang we duidelijk maken aan de ouders waar we ze voor no dig hebben en hoeveel tijd het gaat kosten, lukt het nog steeds" vertelt ze „We hebben wel het een en ander aangepast zodat we minder van ouders afhanke lijk zijn. De kinderen helpen el kaar wat vaker en er komen hier grootouders voor de creatieve dingen en het klaar-overen." Oma Mies Eén van die grootouders op de Dukdalfschool is mevrouw De Vrind, 77 jaar. Oma Mies noe men de leerlingen haar. Elke dinsdagochtend maakt ze met een groepje kinderen naaiwerk jes, in de gang hangt al een groot wandkleed dat ze samen met de leerlingen heeft ge maakt. De kinderen vinden een oma leuk, weet ze. „En ik vind het heerlijk om te doen. Eigen lijk mijn hele leven al want ik was vroeger kleuterleidster." Ook op de Leidse basisschool de Morskring is het ieder jaar moeilijker om ouders te vinden die mee willen helpen op school, weet Helene Lefeber. Toch vindt ze het vragen van opa's en oma's om in te sprin gen geen goed idee. „Oma's en opa's hebben vaak al een thuis- functie. Ze passen op de kinde ren en brengen ze naar school. Ik denk niet dat je ze ook nog eens kunt vragen om hier te ko men helpen." Mevrouw De Vrind vindt dat er juist meer oma's op school moeten helpen. „De kinderen reageren zo leuk op een oma. Ze stellen een heleboel vragen of beginnen spontaan over hun eigen oma te vertellen. Voor de leerkrachten is een helpende oma heel handig. Een oma kan een verhaaltje vertellen, met wat kinderen een boekje lezen of de kinderen helpen met klus jes zoals de kwasten schoonma ken. Eigenlijk moeten ze op de scholen af en toe iets organise ren zodat grootouders te weten komen dat het mogelijk is om op een lagere school te helpen. Een oma-avond misschien?" TTns Gert-Jan de Zwart van ve|erenwijkschool behoort de nrnoeder, de vrijwilliger die ceilang meegaat, op zijn htol tot een uitstervend ras. [het vinden van klaarovers, ^lijfmoeders en hulp in de otheek is steeds moeilijker, teren gingen we met de ters naar het LAK-theater ""aarvoor hebben we een bus ten huren. Het vinden van ^rs met auto's is simpelweg te doen. Met andere activi- n is dat hetzelfde verhaal." rom heeft de school beslo- /oortaan in de wijk maar isen te zoeken die willen en, >-4j de generale repetitie van *,cheidsmusical van groep poiödigde de Merenwijk- **>l in Leiden alle ouderen in *iurt uit. Een van de buurt- piners die op de uitnodiging PQg, was mevrouw Tamboer. wtr er zat een addertje onder ofras, in de pauze kwam de teur het podium op en ons of we wilden helpen h flerlei activiteiten op (K)l." Nu, bijna twee jaar la- Ede 60-jarige mevrouw oer nog altijd leesoma. „Ik mee door zo lang ik nog zegt ze vastberaden. Verkopen sigarenzaken nu ook al hasj? Op doosjes op de toon banken en op posters voor de ruit zijn bij sigaretten winkels sindskort afbeeldingen van hen nepblaadjes te zien, doorgaans toch hét symbool van softdrugs. Zijn de geestverruimers plotse ling gelegaliseerd en nu overal verkrijgbaar? Nee dus. Navraag leert dat er een nieuw soort vloei op de markt is gebracht dat inderdaad is gemaakt van de hennepplant. Maar wel: een volkomen legaal produkt. Gradus Smal kon zijn ogen niet geloven. De eigenaar van een koffieshop aan de Haarlemmer straat liep bij een sigarenzaak in de buurt naar binnen en zag opeens het voor hem zeer be kende cannabisblaadje afge drukt. „Zo verkoop jij dat ook al", grapte hij tegen de rook waarverkoper die echter al snel zijn onschuld kon bewijzen. Canuma is de Spaans-klinkende naam van het nieuwe product van Koninklijke Theodorus Nie- meyer uit Groningen. Het zijn gewone vloeitjes om shaggies mee te rollen. Met dit verschil dat ze niet van 'bomen' zijn ge maakt maar van hennep. Met als sloagan: 'Daar wordt geen boom voor gekapt hoopt Nie- meyer dat het nieuwe vloei aan slaat, vooral bij milieubewuste Nederlandse shagrokers. Van de hennepplant kunnen di verse produkten worden ge maakt. De bekendste daarvan zijn weed en hasj maar ook pa pier en textiel kunnen van de lichtgroene plant worden ver vaardigd. Het verhaal gaat dat de zeilen van de schepen waar mee Colombus Amerika - én daar ook de tabak - ontdekte van hennepvezel waren ge maakt. Momenteel is Niemeyer met een reclamecampagne in Ne derland bezig. Er zijn 2200 ver kooppunten waaronder super markten en warenhuizen. Een medewerker van Niemeyer ver zekert dat het roken van de vloei in het geheel geen 'bijwer kingen' heeft. Maar neem nooit een pakje mee op vakantie want de douane is sommige landen heeft dan een aanleiding om al les overhoop te halen. loman leefmans Nu bijna 3 jaar geleden zette de Nederlandse Dag- 1 blad Pers (NDP) een opmerkelijk offensief in. De ge- zamelijke krantenuitgevers vonden dat er iets gedaan moest worden aan het imago van haar 50.000 bezor gers in den lande die door de goegemeente nu niet bepaald op hun waarde werden geschat. Als 'sukkelt i stonden ze bij hun leeftijdgenootjes te boek, als jon- gens en meisjes die 'nietslim' waren,loserdie elke dag door weer en wind moesten en die voor een paar j stuivers per maand de klos waren. Een zorgelijke ontwikkeling, zo redeneerde de NDP, want bezorgers zijn nu eenmaal een belangrijke (laatste) schakel in het geheel. Daar kan de krant niet van buiten. Die moet je in ere houden. Wat volgde was een grootscheepse campagne rond het thema van de 'Krant die nergens is zonder zijn Nieuwe Helden'. Een betere betaling voor bezorgers, allerlei aanbiedingen, advertenties en vooral tv-com- mercials maakten er deel van uit. Die zéér opvallen de spotjes - de afgelopen weken weer vrijwel dage lijks op de buis - zijn bij het grote publiek niet onop gemerkt gebleven. Zo blijkt althans uit een rapport. Volgens de NDP is er door de campagne sprake van een opmerkelijke verschuiving betreffende het imago van de krantejongen en/of meisje. Een recente steek proef onder 1500 Nederlanders toonde aan dat de bezorger van nu wordt gezien als 'betrouwbaat en vol energie'. En zeker niet meer als een 'watje'. De bezorger die in het tv-spotje, midden in een helse sneeuwbui, wordt gevraagd of-ie het koud heeft, pa reert dan ook met: 'Pfff, seks met een ijsbeer, da's pas koud'. Kijk, dat zijn jongens van stavast. Die kan je dagelijks om een boodschap sturen. Wat vinden ze er zelf van? Klopt dat 'nieuwe' beeld en worden ze op school en in hun omgeving inder daad met andere ogen bekeken dan vroeger het geval was? Hoe zit het in de praktijk? „Dat zit wel goed", zegt Hein van der Meer zonder veel omhaal. „Vol gens mij heeft het trouwens altijd wel goed gezeten. Ik geloof niet zo in die beeldvorming. De bezorgers doen het voor het geld en voor de rest geen gezeur. Aan het eind van de maand kunnen zij lachen. Waar hun vriendjes die geen wijk hebben maar moeten af wachten of pa schuift." Van der Meer kan het weten. Hij is al vijf jaar namens het LD verantwoordelijk voor de bezorgers in de bin nenstad en kent zijn pappenheimers derhalve van haver tot gort. „Bezorgers worden echt niet uitgela chen of als softies gezien. Nu niet en toen ook niet. Tuurlijk krijgen ze wel eens wat naar hun hoofd, maar in de praktijk valt dat mee. Ze kunnen leuke dingen kopen voor het geld, meestal brommers, scooters of audio-visuele apparatuur. Die tv-spotjes? Ach, die zijn leuk. Het is natuurlijk best zwaar en ver antwoordelijk werk, want elke dag moet je er staan, weer of geen weer. Maar de meeste bezorgers zal dat worst wezen. Ze doen het een paar jaar en ze doen het voor de centen. Meer niet" 'Ik kom de bundel hoogstpersoonlijk thuisbezorgen v Hij schraapt bijkans de stenen met zijn schoenen, op zijn da gelijkse tocht door de Leidse straten. Zijn slepende tred is opvallend. Net als het rugzakje op de lichtgebogen rug en de sombere blik in zijn ogen. Het lijkt warempel-wel alsof hij het wereldleed op zijn smalle schouders meetorst, zo moet menig opkijkende voorbijgan ger denken. Bij die bekende verschijning hoort een naam. Weet voortaan dat het dichter Pé van È1 is, of tewel Peter J. van Leeuwen, die daar loopt! Op stap met zijn nieuwe dichtbundel Levenslicht die hij hoogstpersoonlijk aan de man probeert te brengen. Het geen heel moeizaam verloopt. Dus toch een weltschmerz-dich- ter, zoals hij ooit in een recensie werd omschreven, iemand die gegeseld wordt door het leven? „Nee, nee. Doe mijn geen ver driet! Noem mij zo niet. Ik lijk wel een trieste stadsnomade met mijn rugzakje. Maar ver schijningsvorm is één ding, in houd een ander." En de inhoud van zijn nieuwe bundel is nou niet direct smar telijk te noemen, al zegt-ie het zelf. „Er staat best veel humor in. Veel zelfspot. Dat houdt me op de been. Er zijn al cynici ge noeg op deze wereld. Natuurlijk staat er ook tragiek in de bun del, maar het geheel is in ba lans. Humor en tragiek zijn goed gedoseerd." Dat is het dan ook wat hem be treft. Hij wil niet in een hokje worden gestopt of worden ver geleken met andere dichters. „Omschrijf mij maar als een aardige jongen. Waarom moet het zo ingewikkeld? Het leven is al zo complex voor de meeste mensen. De bundel is sober. Zonder toeters en bellen. Dat is ook mijn missie. Op zoek naar de echtheid van het leven wil ik mijn gevoelens tonen. Zo een voudig en helder mogelijk for muleren. Misschien dat je je als lezer erin kunt herkennen." Maar om de bundel aan de man te brengen, dat valt om den drommel niet mee, constateert hij met veel spijt. Dat was al zo met zijn vorige bundel. En dat is nu weer het geval. „Om afgewe zen te worden is niet leuk. Zeker niet als dat op grove wijze ge beurt. En dat is helaas af en toe het geval. Ik heb mijn verkeerde jasje aan, er zit geen portemon nee in, maar ik koop er zeker een, zegt iemand dan. En de Peter van Leeuwen leest voor uit eigen werk. De brede leuning van de Leidse stadhuistrap dient als ruggesteuntje. foto loekzuyderduin volgende keer zegt die persoon dat-ie alleen maar plaatjes kijkt. Grof! Of mensen proberen zich in allerlei bochten te wringen om aan betaling te ontkomen." Hij schudt zijn hoofd en conclu deert „dat het zo wel genoeg is". „Het moet nu maar eens welletjes wezen. Ik zou graag aansluiting vinden bij een klei ne uitgeverij. Zo'n bundel knut sel ik wel inelkaar. Maar distri butie is mijn probleem. Een dichterskwaal, ja. Bovendien heeft Leiden een armzalig cul tureel klimaat. Het is hier zo vluchtig. Er heerst een beetje een studentenmentaliteit. Zo van: morgen weer iets anders." Maar komkom, niet te somsom ber, zoals hij het zelf ooit placht te formuleren. „Het schrijven gaat door. Buiten de deur dan meestal. Een echt thuisgevoel heb ik eigenlijk nooit gehad. Dat blije gevoel als je je eigen voordeur weer opendoet, ken ik niet. Als ik op pad ben, voel ik me lekkerder. In de kroeg, in een koffietent, of onderweg in de trein. Geroezemoes en mu ziek werken wat dat betreft in spirerend op mij. En als ik aan het lopen ben en het zonhetje schijnt, dan denk ik: het lukt wel met die bundel. Ik kom de bun del ook hoogstpersoonlijk be zorgen met mijn poëzie-expres. Misschien vinden de mensen dat wel leuk: persoonlijk contact met hun eigen dichter." Die openheid is ook zijn kracht meent hij. Niet alleen in zijn ka rakter, maar ook in zijn werk. „Te veel dichters verliezen zich in metaforen, in beeldspraak. Je ziet de inhoud niet meer door de verpakking. En als lezer ben je alleen maar bezig de ifietafo- ren te ontcijferen. Ik houd er van als de dingen transparant zijn. Als lezer kun je er dan zelf iets aan toevoegen. Dat is toch prachtig als dat kan?" Dan stapt hij weer op, met zijn rugzak vol met bundels. En wa rempel, zijn tred lijkt niet langer slepend, maar verend. „Het is de inhoud hè, en niet de ver schijningsvorm!" Peter van Leeuwen beschouwt een recent gedicht dat hij schreef vlak na de dood van zijn vader als één van zijn mooiste. Rotterdam - Leiden; ll/7-'94 Op van al die emoties doodop van al die emoties in mijn kop, doodop en toch zo levend nog. Wel althans, dat is te zeggen tis me nogal wat om zo maar wat te zeggen dat niet echt valt uit te leggen, dat wil zeggen - Echt werkelijk is 'talie- maal niet intussen dan in cadans met trein en een bepaalde stemming die mij bijkans wenen doet; Zo moet 't zijn met inbegrip van pijn in mijn hele halve zijn en ergens is het goed om zomaar door te gaan met leven... Wie belangstelling heeft voor de dichtbundel kan bellen met Peter van Leeuwen, telefoon 131444.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15