'Bijbelverhaal opnieuw vertellen' V- 7 Kerk Samenleving KORTWEG Aangepaste dienst De afdeling Katwijk en om streken van de oudervereni ging Philadelphia houdt op zondag 2 april een aangepas te gezinsdienst in het Mara- nathacentrum aan de Pool ster in Katwijk. De dienst be gint om 15.00 uur en voor ganger is ds. J. Blom, her vormd predikant in Katwijk. Gehandicapten In Alphen aan den Rijn wordt op zondag 2 april een inter kerkelijke dienst met en voor verstandelijk gehandicapten gehouden in de Adventskerk. De dienst wordt geleid door ds. P. Hoogenbirk en meege werkt wordt door bijbelclub 'In liefde delen'. De dienst begint om 17.00 uur. Theosofie De Loge Leiden van het Theosofisch Genootschap organiseert op dinsdagavond 4 april een openbare voor dracht met als titel 'De eso- therische achtergrond van de mens'. De voordracht wordt gehouden in de Pieterskerk in Leiden, ingang Kloksteeg 16 en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Expositie Alex den Tonkelaar houdt van zaterdag 1 april tot zon dag 30 april zijn tweede foto expositie in de Leidse Vre- deskerk. Het motto is 'Be tovering in de kerk', impres sies van een paar jaar zwer ven langs het kerkepad. De expositie wordt vanmiddag om 15.00 uur geopend door Ed Figee, journalist. Zangdienst In de Hulp en Heilkerk van de Robert-Fleury Stichting in Leidschendam wordt op zondag 2 april om 10.00 uur een zangdienst gehouden. Voorganger is dr. A.F. Ver- heule en Richard Heidema bespeelt het orgel. In deze dienst wordt het 25-jarig ju bileum gevierd van Willem Lekkerkerker als trompettist. Expression De action group 'Expression' uit Apeldoorn treedt op zon dag 2 april op tijdens de 'on gewone kerkdienst voor ge wone onkerkelijken' van de Nieuw Leven Evangelie Ge meenschap in Alphen. De dienst wordt gehouden in de aula van het Scala College op de hoek Jongkindt Coninck- straat 102/Verlengde Marnix- straat en begint om 10.00 uur. Dominee Nico ter Linden vertrekt na 18 jaar uit Westerkerk De knoop is door gehakt, 'met dubbele gevoe lens en met veel verdriet': dominee Nico ter Linden zet in augustus een punt achter zijn werk in de Am sterdamse Westerkerk. Hij zal de Wester vreselijk gaan missen, weet hij. „Het is echt ontroerend dat in het hart van Amsterdam een gemeente nog zo kan bloeien en groeien. Het is een voorrecht om daar deel van uit te mogen maken." AMSTERDAM ARIE BERGWERFF Ter Linden vertrekt omdat hij uitvoering wil geven aan een plan waar hij al jaren mee rond loopt: een bijbels verhalenboek maken voor grote mensen. Hij wil de bijbelse verhalen op nieuw gaan vertellen, voorzien van de broodnodige uitleg. Thuis, in zijn woning in Am sterdam Nieuw-Zuid, legt Ter Linden uit waarom die uitleg zo belangrijk is. Je kunt je erg op de bijbel verkijken: het is een boek van duizenden jaren gele den, uit een oosterse cultuur. Het zou een misvatting zijn te denken dat je dit boek zonder nadere uitleg kan volgen. Het is net als met een prachtig muse um: zonder gids is het onbegrij pelijk. Als je er eenmaal aan de hand van een gids bent binnen gekomen, merk je dat het ei genlijk helemaal geen museum is maar dat het gaat om een le vende werkelijkheid. Dat het echt gaat over mensen zoals wij die in een heel andere cultuur met precies dezelfde dingen in de weer zijn. Maar je moet een aantal vertaalslagen maken en er zit allerlei symboliek in die door ons niet verstaan wordt." Er moeten twee dingen ge beuren, meent Ter Linden. De uitleg moet er komen, maar het verhaal moet ook verteld wor den. ,,Wat ik wil doen is verhaal en uitleg in elkaar schuiven, zo dat je in het verhaal kunt blijven zitten. Want het is het verhaal dat ontroert, troost, bemoedigt en verontrust. Maar af en toe moet je even uitleggen wat er bedoeld wordt." Inpolderen Ter Linden zegt dat hij al meer dan tien jaar met het plan rond loopt. Daarom heb ik alle jaren in de Wester voortdurend over nieuwe stof gepreekt. Pas als ik me er echt in verdiept heb en er Dominee Nico ter Linden: „De kerk speelt onvoldoende in op de zoekenden." over gelezen en gepreekt heb, begin ik de dubbele bodem van een bijbelverhaal te kennen. In polderen, noem ik dat altijd. Dan weet ik het een beetje. Zo heb ik bijna iedere zondag nieuwe bijbelboeken ontsloten, voor mezelf en voor de gemeen te." Dat werk ligt al die jaren alle maal in een grote doos. „En daar blijft het liggen tot ik dood ga, tenzij ik het er nu uithaal en probeer om het rustig te orde nen. Ik wil in de komende jaren proberen de verhalen te her schrijven, uit te leggen, zodat mijn kinderen en kleinkinderen ook kunnen volgen wat er staat." De Amsterdamse predikant wil zich met ingang van 1 au gustus enkele jaren helemaal aan het schrijven wijden. Hij moet nog met de uitgever in de slag over de vorm van het boek. Zelf denkt hij twaalf, misschien zelfs veertien losse delen te schrijven. De losse delen zou den later eventueel kunnen worden samengevoegd in een aantal kloekere delen. „Ik weet niet hoe dik het wordt. Ik wil de vrijheid hebben om alle verha len op te nemen waarvan ik denk dat ze de moeite van het hervertellen waard zijn. En dat zijn er nogal wat." Als het aan Ter Linden ligt ko men er straks twee boekjes per jaar uit, op onderwerp: de scheppingsverhalen, de aartsva- derverhalen, de koningsverha- len. „Er zijn natuurlijk ook hele fragmenten die zich minder voor hervertellen lenen. Die oudtestamentische wetten bij voorbeeld. Maar ook daar zijn prachtige dingen uit te halen." Verloren zoon Dominee Ter Linden weet elke zondag een volle Westerkerk te genover zich. Hijzelf denkt dat dit te maken heeft met de ver taalslag die hij probeert te ma ken. „Het moet in de kerk over jou gaan. Als het niet over jou gaat, dan gaat het nergens over. Het verhaal van de verloren zoon handelt over een vader en een kind, over een broeder en een broeder en over hoe inge wikkeld dat is. Als je daar over preekt, gebeurt er van alles in de gemeente. Iedereen heeft een vader en een moeder en de meesten hebben ook een broer, een zuster of een kind. Het ver haal roept vreugdevolle en ver drietige herkenningen op." Volgens Ter Linden is er geen reden tot een klaagzang over ontkerkelijking. „De velden zijn wit om te oogsten, staat er in de bijbel. Dat voel ik altijd weer. Er zijn mensen die zoals Schille- beeckx het uitdrukte religieus verpauperd zijn, geen gemis voelen, geen vragen hebben en niet zoekende zijn. Het zou wel eens kunnen zijn dat dit aantal toeneemt. Maar er is ook een groot aantal mensen dat echt zoekende is en waar de kerk naar mijn mening onvoldoende op inspeelt. Het is in hoge mate een taalkwestie en daardoor is het ook weer een mentaliteits kwestie. Professor Mönnich zei: 'Ik begrijp God het beste als Hij Amsterdams spreekt'. Het moet niet plat worden, maar het moet wel verstaanbaar zijn. We moeten uit de geloofsformules en uit het vakjargon. Anders is er nooit herkenning." Open kerk Ter Linden noemt de Wester kerk een open kerk. jonge en oude mensen, vogels van diver se pluimage, weten het fraaie gebouw in de binnenstad aan de Prinsengracht te vinden. En waar mensen zijn, komen ook weer andere mensen. Als je eenmaal de loop hebt, dan gaat het zo, aldus de predikant. Nico ter Linden begon zijn werk als predikant in Stompeto- ren. Daarnaast was hij gevange nispredikant in de Alkmaarse Schutterswei, toen huis van be waring en jeugdgevangenis. Met name tijdens zijn werk in Schutterswei ontdekte hij dat hij zijn vak niet goed kende. „Mijn leermeester Berger zei: 'Wie Jantje van Jezus wil vertel len, moet Jezus kennen maar Jantje ook.' Wie Jezus was, dat wist ik wel zo'n beetje hoe raar dat ook klinkt. Tijdens mijn studie had ik me daarin ver diept. Maar Jantje, daar had ik eigenlijk geen idee van. En Jantje, dat ben je natuurlijk ook zelf. Zelfkennis en mensenken nis, daar ontbrak het me aan. Dat zat niet in de opleiding en dat zit er nog steeds niet in." Hij vertrok na zeven jaar Stompetoren om 'Jantje-vak ken' te gaan studeren aan de Universiteit van Nijmegen. La ter trok hij een jaar naar Ameri ka om zich verder te bekwamen in vakken als godsdienstpsycho logie en pastorale psychologie. „Daar ga je anders van denken en preken en vertellen." Achttien jaar geleden diende de Westerkerk zich aan. Ter Lin den spreekt van 'uiterst inspire rende jaren'. „Elke zondag zit ten er mensen die zoeken en die wat horen willen. En het is jou toevertrouwd. Het is slo pend, maar ook voor mijn eigen geloof vormend. Ik weet niet hoe mijn geloof er uit zou zien als ik niet elke keer gedwongen was geweest om de schatkamer in te duiken. De mensen vinden het fijn dat ik ze de verhalen vertel. Maar ik ben blij dat zij mij inspireren om ze te vertel len. Al die mensen halen het beste uitje naar boven." OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Gebeten door een humeurig mens (6); 7. Zij poseert voor het fatsoen (5); 8. Hij komt uit het noorden en verdwijnt met bloed verlies (5); 9. Saaie figuur aan de wal (5); 10. Schrijf eens aan een lichaam! (4); 11. Haar scheiding verliep waardeloos (6); 12. Trendvolger der huisdieren (6). Verticaal: 2. Opereerde als dief in Drenthe (5); 3. Geen bedrukte figuur (6); 4. Met opzet voor het vervoer (6); 5. Werkman metgrotehanden (4); 6. Drank van de balie (8); 10. Snuiter die verlichting geeft (4); 11Bergplaats in een minis terie (3). DE RECHTER HoeRA.' E7NDEU3K MAAR RX.H WoeRA-.' HO £15. Ar.' EEN APRIL l AAR*.1 HEINZ BOES Tamelijk vochtig Maart 1995 trad in de voetsporen van de voorgaande maanden met als belangrijkste kenmerken: nat, zacht en... zonnig. Landelijk viel er ongeveer 80 millimeter tegen nor maal 61 millimeter. Qua zonne schijn was deze lentemaand zelfs de op twee na stralendste maand van de eeuw met 182 uren zon te gen normaal 107 uur. De tempera tuur was aan de hoge kant met een gemiddelde van 5.5 graden tegen 5.0 graden over de periode 1960- 1990. Een geringe afwijking, afge zet tegen het veelvuldig optreden van zeer zacht weer in de voorbije maanden. De afgelopen maand had soms nog winterse trekjes. De spreekwoorde lijke maartse buien waren in over vloed aanwezig. Ik telde in Haar lem liefst 16 dagen met hagelbui en; op 9 dagen viel er sneeuw en onweer werd op 6 dagen gehoord. De eerste lentemaand eindigde in een sombere sfeer door toedoen van een warmtefront, dat moei zaam via ons land het Europese continent optrok. Er viel op veel plaatsen ongeveer 7 millimeter re gen. Pas later op de dag werd het wat lichter, toen de wolkenbasis hoger kwam te liggen. In de zachte en vochtige lucht liep de temperatuur geleidelijk op naar ongeveer 10 graden. In de afgelo pen nacht daalde het kwik nauwe lijks en vandaag loopt het kv\ paar graden hoger op dan vri i Landinwaarts wordt vrij gemf I lijk 14 graden gehaald. In or gio zal het bij een vrij krachti westelijke wind toch wel een graden koeler blijven. Bij de»- windrichting ondervinden we^ voorjaar nu eenmaal de nade invloed van het relatief koudi Noordzeewater; momenteel graden- S5 De aangevoerde lucht blijft vi pig tamelijk vochtig, zodat w?e' velden overheersend zijn. Deel- op zon is dit weekeinde in debo delijke helft van het land hetnij grootst. Een hogedrukgebiedzij verankerd voor de kust van je Bretagne en weet de scheidirj met koudere en aanmerkelijk gere lucht juist ten noorden ons land te houden. Wellicht"10 het front in de noordoosthelffeI het land een bui afleveren. Dn koufront heeft de neiging omj, volgende week wat naar het zga; te trekken, zodra het Franse ft tot circa 13 graden zakt het k^L na maandag weer terug naar£e graad of 9 en worden ook de iIS ten weer frisser. Gelukkig woior koudere weer gecompenseeraoi meer zonneschijn. r< HET WEER IN EUROPA Mr. Jesse van Muylwijck KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen-, rond Oslo vooral zondag ook kans op opklaringen. Langs de kust veel wind. Maxima langs de kust zaterdag van 3 graden in het noorden tot 7 in het zuiden; rond Oslo circa 11 graden. Temperaturen zondag iets lager. Zweden: Wolkenvelden, soms ook wat zon. Plaatselijk een bui, in het noorden met een winters karakter. Zon dag in het zuiden tamelijk winderig. Middagtempera- tuur in het zuiden rond 8 graden, in het noorden rond of iets boven het vriespunt. Denemarken: Overwegend bewolkt en af en loe regen of motregen. Zondag flink wat wind. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden van Engeland en het zui den van Ierland flink wat opklaringen. Elders geregeld wolkenvelden en vooral in het noorden van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur van 10 graden op de Schotse Hooglanden tot rond 16 in Engeland en plaatselijk in Ierland. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen en zuiden perioden met zon en droog. Elders ook wolkenvelden en zaterdag eerst een kleine kans op re gen. Middagtemperatuur rond 15 gra den, zaterdag vooral in de Vende'e en rond Clermont-Ferrand enkele graden hoger; langs het Kanaal iets lagere maxi ma. Temperatuur op 1000 meter hoogte oplopend naar ongeveer +5 graden. Spanje: Droog en flinke perioden met zon. Aan de zuidelijke Costa's lokaal ook wolken velden eri eerst een stevige zuidoostelij ke wind. Middagtemperatuur geleidelijk oplopend en zondag maxima vlak aan zee rond 20 graden, landinwaarts iets Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, maar soms ook enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 21 graden aan de noordkant van de eilanden tot 26 aan de zuidstranden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen flinke perioden met zon; zaterdag in het noordelijk deel van de Franse Alpen nog kans op wolkenvel den. Stijging van temperatuur, met zon dag maxima van 17 graden bij Lyon tot iets boven de 20 verder zuidwaarts. Temperatuur op 2000 meter geleidelijk oplopend tot +3 graden in de Haute Savoye en tot +7 in de Alpes du Sud. Italië: In het zuiden van Italië zaterdag buien, mogelijk met onweer, in het noorden en midden nu en dan zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van 14 gra den in zuid Italië tot 17 graden in de Po- vlakte, zondag enkele graden hoger. Temperatuur op 2000 meter in de Al pen en Dolomieten rond het vriespunt, zondag 8 graden boven nul. Duitsland: Bewolkt weer en nu en dan regen, later in het zuidwesten droog en ook af en toe zon. Zondag in het noorden bewolkt en nu en dan regen, in het zuiden droog, ook af en toe wat zon. Middagtempera tuur rond 13 graden, zondag enkele gra den hoger. Temperatuur op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen ongeveer 4 gra den boven nul. Op 1000 meter hoogte in de middelgebergten circa +7 graden. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen zater dag bewolkt en nu en dan regen, boven de 1700 meter sneeuw. Verder geregeld zon en droog. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond +2 graden op zondag. Oostenrijk: Bewolkt en nu en dan regen, boven de 1500 meter sneeuw. Zondag overwe gend bewolkt en vooral ten oosten van Tirol af en toe regen, boven de 2000 meter sneeuw. Temperatuur op 2000 meter hoogte circa -3, zondag rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middagtemperatuur eerst rond 9 graden, zondag circa 14. Tempe ratuur op 1000 mèter tijdelijk oplopend tot +4 graden. L laE«D( H WEERRAPPORTEN ZONDAG 2 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.13 Zon onder Maan op 08.04 MaanonderL Waterstanden Katwijk Hoog water 05.31 17.49 Laag water 01.17 13.51 MAANDAG 3 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder Maan op 08.34 Maanonder^' Waterstanden Katwijk t Hoog water 06.08 18.24 Laag water 02.01 14.25 r Weerrapporten 31 maart 20 uur: station weer wind temp Amsterdam zwaar bew. w5 10 1 De Bilt motregen w3 10 motregen' w3 9 2 Eelde w4 10 3 Eindhoven 9 Den Helder wnw6 9 6I Rotterdam wzw4 10 6 Twente motregen w4 8 Oï w7 9 6F Maastricht motregen zw6 6 Aberdeen w5 17 r Athene 15 qT Barcelona 15 5! regen 9 or °i Boedapest licht bew. nnol 8 Bordeaux, half bew. n3 15 2 wzw 1 9 iï 20 11E Dublin 15 10» Frankfurt zw7 4 of Genève half bew 02/ 5 Helsinki z3 3 Innsbruck half bew verand 6 -7| Istanbul regenbui n6 10 8, Klagenfurt ono3 8 Kopenhagen zw6 2! Las Palmas n3 23 17i ono8 22 12 Locarno onbew./ wzw 2/ 11 Londen half bew. w3 17 8 Luxemburg motregen/ zw5/ 6 -1 Madrid nnwl 19 o Malaga licht bew ozo5 17 14 Mallorca ono2 16 6 Malta licht bew wnw3 15 8 Moskou half bew. 6 -5 München 5 Nice zw6 14 5 1 Oslo waar bew. verand 7 Parijs motregen wzw 4 8 5 Praag w4 6 -3 n6 12 Split onbew. n2 10 Stockholm regen z6 6 -1 Warschau licht bew wnwl 6 Wenen nw5 8 0 Zürich half bew wzw 2/ Bangkok licht bew./ z 3/ 37 26 COLOFON ZATERDAG 1 APRIL 1995 HET WEER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12