"Leiden Oplevering VlediPark vertraagd Jubileum met bijsmaak LVC-diva Carola Ministerie maant Leidse corporatie Invoeren beveiliging tabel moeizaam proces Symbolische berg poepluiers Ouders geven les op 'gym' Stichting ziet toeloop startende ondernemers Sociale dienst onderdak bij brandweer "ERDAG 1 APRIL 1995 ar HENNY VAN ECMOND, 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 -173 éianciering pas na twee jaar rond it MediPark heeft na twee jaar onderhandelen eindelijk financiering rond voor de eerste fase van het bedrij- ^nproject op het oude terrein van het Academisch Zie- Kilihüis Leiden (AZL). De renovatie van het poortgebouw de Rijnsburgerweg heeft daardoor flinke vertraging ^gelopen. 'jen caroline van overbeeke aannemer verwacht dat het [ld in december kan worden ^^eleverd, twee jaar na het be- van de verbouwing. In het nd worden bedrijven en isn- 9^Jingen gehuisvest die dien- anin verlenen in de gezond- u Jdszorg. De directeur van Me- O-Fark, J.H. Peters, is al enige i ziek. Zijn werk wordt voor TÉiepaalde tijd overgenomen "Tir L. van Groningen, secreta- van de raad van bestuur van IN(t AZL. -rjn december 1993 meldde ïdiPark al dat de financiering or de verbouwing van het ïjkjrtgebouw in kannen en ■liken was. Het heeft echter ■g ruim een jaar geduurd ■ordat het contract met de Sjnk Mees Pierson definitief Zis getekend: pas gisteren kon 5 aannemer worden betaald, •f^et MediPark wil bedrijven ^isvesten op het oude AZL- ^rein. Directeur Peters, oud- Istuurder van het AZL, ont- [uwde twee jaar geleden zijn ibitieuze plannen met het uwe Leidse bedrijvenpark, it möest een uniek centrum irden waarin alleen plaats is tor bedrijven die de activitei- van de universiteit en het ^L ondersteunen. Het oude jortgebouw, het gebouw met igït torentje, zou moeten wor- oen omgetoverd in een hyper modern verzamelgebouw van bedrijfjes. Volgens een woordvoerder van MediPark zijn hier inmid dels tien bedrijven gehuisvest en krijgen er nog vijf een plek na de definitieve oplevering. Het gebouw is dan nog niet vol. „Nu is zo'n 60 procent van de ruimte bezet. De verwachting is dat het eind van het jaar wel lukt om het hele gebouw te vul len." De renovatie van het poortgebouw kost ongeveer 15 miljoen gulden. De tweede fase van het pro ject is nieuwbouw voor medi sche bedrijven in Leeuwenhoek, het terrein rond het AZL. Maar hier zit nog weinig schot in. De gemeente Leiden heeft de inge diende bouwplannen vorig jaar afgekeurd. Bovendien heeft Me diPark nog geen geldschieters gevonden voor de tweede fase. De huidige huurders van het poortgebouw, het voormalige gebouw 50, zijn onder meer: de polikliniek sexuologie, een be drijfsgezondheidsdienst, een as- surantiebedrijf, de stichting voor de opsporing van erfelijke tumoren, een bedrijf voor or thopedische hulpmiddelen, een reisbureau en Visio, de stichting voor revalidatie van visueel ge handicapten. Eind dit jaar komt daar nog een softwarebedrijf bij, de trombosedienst, Eurotrans- med en een artsenpraktijk. Joutkwcirtier proefwijk iden annet van aarsen rv inbraakbeveiliging via het ka binet komt moeizaam van de 3/ond. Het grote probleem is iet de techniek - die is gewoon l)orhanden - maar de prijs die consument voor een abon nement moet betalen. „Het is loeilijk om van dergelijke pro feten een commercieel succes ~i maken", zegt P. Haasnoot Jan Kabel Rijnland, een docht eronderneming van EWR Rijn- »,tnd. Toch is Kabel Rijnland van Jan om in samenwerking met le politie in Leiden een project ~p te zetten. Inmiddels hebben de twee artners het Houtkwartier - de |ijk achter het station - gese- icteerd als proefwijk. „We den- en aan deze wijk omdat daar jet inbraakpercentage iets ho ger is en omdat we vermoeden lat we daar de bewoners mak elijker kunnen interesseren in Üet project. Maar het kan zijn dat we onze plannen nog bij ltellen, dat we uiteindelijk toch yoor een andere wijk kiezen. Het principe van beveiliging ia het kabelnet is vrij eenvou dig. Een groep bewoners van ^en straat of buurt kunnen'een aanvraag doen voor aansluiting ">p het beveiligingsnet. In hun (uizen wordt vervolgens appa- ituur geïnstalleerd, die een sig- aal geeft bij brand of een in- raak. Via het kabelnet worden lan alle deelnemende omwo-. Jenden gemobiliseerd. Het is ie bedoeling dat zij poolshoog- nemen en als het noodzake- |jk is, brandweer of politie waarschuwen. Halverwege vorig jaar kondig- ;en politie en Rijnland aan dat e eerste beveiligingsnetwerken ria de kabel begin dit jaar een feit zouden zijn. Maar het eerste Sroject moet nog steeds van de jrond komen. „Het kan pas kht een succes worden als we Beveiliging via de kabel zouden fiinnen combineren met ande- [e diensten. Betaaltelevisie, bij voorbeeld, of home shopping- Jiensten. Een andere mogelijk heid is het energieverbruik via ie kabel op afstand te meten, todat er geen meteropnemers leiden De inhoud van een volle vuilniswagen is 7,2 ton afval. Dat is ook precies het gewicht aan bevuilde wegwerpluiers dat zes kinderen in tweeënhalf jaar produceren. Milieuwethouder Jan Laurier liet gistermiddag aan een handjevol fotografen nog eens zien hoeveel zes baby'tjes samen kunnen volpoepen al bestond de berg die op het terrein van de oude vuilverbranding werd uitgestort uit gewoon huisvuil. Voor Laurier is deze demonstratie de start van een nieuwe campagne om Leidse ouders te bewegen luiers van katoen te gebruiken die was- baar zijn en dus minder slecht voor het milieu. Eerst mikte de gemeente op de zogeheten luierservice; bedrijven die bij particulieren vuile luiers ophalen en schoon weer inleveren. Wie een abonnement nam op deze dienst, kreeg van de gemeente een subsidie. Het resultaat was dat van de 690 kinderen die eind 1994 en begin dit jaar in Leiden werden geboren bijna tien procent met een katoenen luier rondkruipt. Nu krijgen ouders die luiers zelf wassen ook van de gemeente een eenmalige aanmoedigingpremie. Deze bedraagt vijf tientjes. De actie geldt van 3 april tot en mei 30 juni. Verder probeert de gemeente om kinderdagverblijven zo ver te krijgen om niet langer wegwerpluiers te gebruiken. FOTO HIELCO KUIPERS Bentwoud 4 d Prov'nc'aa' be- I O stuur van Zuid-Hol land heeft gisteren defini tief tot de aanleg van het Bentwoud besloten. Sleutels niet bang voor sancties leiden aap rietveld Woningbouwvereniging De Sleutels moet in mei de statuten hebben aangepast aan het Be sluit Beheer Sociale Huursector. Gebeurt dat niet, dan volgt een 'aanwijzing' en een sanctie van het ministerie van volkshuisves ting. Dat staat in een brief die de corporatie onlangs heeft ont vangen. Directeur A. Lepelaar weet dat De Sleutels zo snel de statuten niet kan wijzigen, maar maakt zich geen zorgen over sancties. Niet voor het eerst waar schuwde het ministerie in maart De Sleutels, dat het nu eindelijk eens de statuten moest wijzigen. Eigenlijk had dat al in augustus 1994 moeten gebeu ren. Maar bij de Leidse corpora tie konden het bedrijf en de ver tegenwoordigers van de bewo ners het niet met elkaar eens worden. Op 13 februari van dit jaar torpedeerden de leden een plan om de vereniging om te vormen tot een stichting, omdat zij bang waren dat zij hun in vloed op het beleid zouden kwijtraken. Het ministerie van VROM heeft langzamerhand genoeg van het 'getreuzel' bij de Sleu tels. Als er in mei geen nieuwe statuten in Den Haag liggen, dreigt VROM, volgen er sanc ties. „Wij zouden De Sleutels bijvoorbeeld onder curatele kunnen stellen", zegt een woordvoerder. Lepelaar maakt zich er geen zorgen over. „Als het ministerie besluit om een bewindvoerder aan te stellen gaat die heus niet de volgende dag hier aan het werk. Voordat die er is zijn die statuten erdoor. Wij hebben aan het ministerie gemeld dét we de statuten gaan wijzigen en daar staan nou eenmaal termijnen voor." Het bestuur van De Sleutels heeft besloten in overleg met de bewonersraad slechts kleine, volgens de wet noodzakelijke veranderingen in de statuten door te voeren. De Sleutels blijft een vereniging. „De democratie heeft haar werk gedaan. Het be stuur zal het besluit van de alge mene ledenvergadering loyaal uitvoeren", aldus voorzitter T. van der Valk in een folder die onder de vierduizend leden is verspreid. leiden wim koevoet In april werkt Carola Eppink twaalfeneenhalf jaar bij het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). Veel feestvreugde zal er niet zijn rond dit jubileum van de diva aan de Breestraat 66. De Leidse kantonrechter mr. R. van Leeu wen moest eraan te pas komen om haar te behouden voor het popcultuurcentrum, waar zij sinds oktober 1982 het werk van de honderd vrijwilligers naar te vredenheid van leiding en colle ga's heeft gecoördineerd. Het LVC wilde Eppink ont slaan omdat ze tijdens haar zwangerschap avonddiensten, die van 19.00 tot 03.00 uur du ren, op advies van haar huisarts én de bedrijfsarts weigerde te draaien. Verder was de nieuwe LVC-directeur Ruud Visser de grote mond van Eppink beu, ook al was hij het dikwijls eens met wat ze zei. Visser, die in de ze zaak op de steun van het LVC-bestuur kon rekenen, meende dat de arbeidsverhou ding door toedoen van Eppink dusdanig verstoord was geraakt dat de cultureel werkster weg moest. Eppink heeft echter in een kort geding de ontbinding van haar arbeidsovereenkomst weten te voorkomen. Het LVC moet haar sinds de tweede week van maart tot haar werk toelaten op straffe van een dwangsom van duizend gulden Eppink weigert commentaar. Ze wil nu ze weer aan het werk .is de toch al gespannen relatie met haar werkgever niet op nieuw op de proef stellen. Ook Fons Delemarre, voorzitter van het LVC, weigert te reageren. Delemarre reageert ook niet op vragen over de schade die het imago van zijn gesubsidi eerde instelling oploopt nu de rechter met onder meer een verwijzing naar de wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen het LVC heeft terecht gewezen. De overwegingen van de kan tonrechter bij zijn vonnis zijn vernietigend voor de LVC-lei- ding. In de beschouwingen van Carolo Eppink: geen commentaar. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS de rechter zijn het indrukwek kende curriculum vitae van Ep pink en een stevige schrobbe ring voor haar werkgever ineen gevlochten. Die kan haar nooit ontslaan vanwege problemen die met haar zwangerschap ver band houden en ook niet om dat Eppink 'wellicht onvoldoen de tactvol' is. Betrokkenen moe ten met hun specialistische op leiding in staat worden geacht 'wrijvingen uit te praten'. Het conflict waarin Eppink is verzeild geraakt, lijkt meer met Visser, directeur bij het LVC sinds maart 1993, te maken te hebben dan met het werk van Eppink. De vorige directeur, G.j. Sweep, met wie Eppink tien jaar heeft gewerkt, is altijd zeer te spreken geweest over Eppink. Wel kreeg Eppink in mei 1991 tijdens een functioneringsge sprek te horen dat zij soms 'iets te spontaan en direct' is in con flictsituaties. Eppink is in elk geval goed ge noeg om tijdens een directeur loze periode van een jaar samen met enige bestuursleden direc tietaken waar te nemen. In no vember 1993 - Visser is dar acht maanden directeur - be gint de ellende voor Eppink Om medische redenen, die ver band houden met haar zwan gerschap, kan ze geen avond diensten draaien. De maand er voor had ze zwangerschapsver lof met daarop aansluitend va kantie en parttime ouder schapsverlof gevraagd. Tijdens haar ouderschapsver lof werkte ze 20 uur per week, eveneens op medisch voor schrift niet in de avonduren als het lawaaierig in het LVC is en er 600 bezoekers rondlopen. Borstvoeding onder dergelijke omstandigheden is onuitvoer baar, meent de kantonrechter. Directeur Visser heeft toch geprobeerd Eppink te dwingen 's avonds te werken. Hij heeft zich zelfs achter haar rug ge mengd in de vraag naar de me dische noodzaak van het verbod op avondwerk. Eppink is daar heel boos over geworden. Waar op ze prompt, net als in mei 1991, kreeg te horen dat ze niet tactvol was. De rechter denkt daar anders over. De directeur laat te veel situaties voortbe staan waarin Eppink wel is ge noodzaakt om lucht te geven aan haar gefundeerde kritiek, luidt zijn analyse. Tunnel ingekort Met werkzaamheden aan tunnel De Valk - onder de Ketelmeerlaan door - is een begin gemaakt aan de laatste fasen van het vernieuwings plan voor de Slaaghwijk, het project dat vorige maand de Nationale Renovatieprijs won. De tunnel wordt mo menteel korter gemaakt en de wanden minder hoog. Te gelijkertijd maken wegen bouwers de Ketelmeerlaan, over de tunnel heen, een stukje smaller. Aan de kant van winkel centrum De Kapermolen is inmiddels een watergang ge graven, die via een duiker in verbinding staat met het wa ter aan de overzijde van de Ketelmeerlaan. In eerste in stantie was het de bedoeling geweest dat hel water vrije door tunnel De Valk zou stromen maar uiteindelijk is besloten de onderdoorgang aan de Fietsers en de wande laars te laten. Zij krijgen er her en der over de watergan gen vier bruggetjes bij. meer langs de deur hoeven. Het zou mooi zijn als je dergelijke diensten allemaal zou kunnen combineren. Want bij al derge lijke diensten heb je een 'poort' nodig, een decoder-achtig ap paraat dat vrij prijzig is. Het probleem is echter dat die com binatie moeilijk is te maken omdat er in de markt niet veel mogelijkheden zijn. Voor bevei liging via de kabel heb je op dit moment een andere 'poort' no dig dan voor bijvoorbeeld be taal-televisie", zegt Haasnoot. Hij wijst erop dat experimen ten her en der in het land ner gens een commercieel succes zijn geworden. Aan een experi ment in Vianen, dat veel be kendheid kreeg, deden slechts acht huishoudens mee. „De in druk wordt gewekt dat het 'booming bussiness' is, maar het is overal nog heel kleinscha lig. Dat heeft te maken met de prijzen, zo'n twintig tot veertig gulden per huishouden", zegt Haasnoot. Hij is desalnietemin van plan om het beveiligings project door te zetten. „De pro blemen zullen uiteindelijk wel opgelost worden. We boeken met kleine stapjes vooruitgang en het beveiligingsproject is een bereikbare stap." leiden Ouders staan van 3 tot en met 6 april voor de klas in het Stedelijk Gymnasium Leiden. Zij komen de leerlingen vertellen over hun be roep, hun opleiding en hun carrièreverloop. Onder de sprekers be vinden zich E. Brinkman (politicus), B. Myjer (advocaat-generaal) en R. Oltmans (bondscoach hockey). De 'beroepenmarkt' wordt voor het eerst georganiseerd. Schooldecaan en docente Duits, José Tinnevelt, kwam met het idee om ouders uit te nodigen, omdat de bestaande beroepenmarkten en voorlichting niet zouden voldoen. De beroepenmarkt is bestemd voor leerlingen van klas drie tot en met vijf, in totaal 500 leerlingen. Zij krijgen elke dag de keuze uit dertien sprekers, waaruit ze er elke dag twee kiezen. Steeds meer mensen zonder baan zoeken hun heil in het zelfstandig ondernemerschap. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Werkgelegenheid Lei den die startende ondernemers begeleidt met cursussen en ad vies. Vorig jaar meldde zich een kleine 400 mensen met nieuwe initiatieven bij de Starterswinkel van de stichting. De ervaring leert dat ongeveer 35 procent van deze mensen ook daadwer kelijk een nieuw bedrijf opzet. Van de 391 mensen die zich met een plan meldden had vo rig jaar 53 procent geen baan. Dat is overigens een aantal dat van jaar tot jaar wat schommelt. Wel is er een duidelijke groei in het aantal initiatieven. In 1992 lag dat op 284, toen was 47 pro cent- van de plannenmakers werkloos en in 1993 dienden zich 357 initiatieven aan (61 procent van de betrokkenen had toen geen baan). Ongeveer een derde van het aantal aanko mend ondernemers is vrouw. Dat gegeven is door de jaren heen vrij constant. José ten Kroode van de Stich- aandienden kunnen zo 269 ba nen opleveren." Behalve begeleiding en cur sussen biedi de stichting star ters ook kleine bedrijfsruimten die op basis van flexibele con tracten kunnen worden ge huurd. Het gaat om ruimtes in vier verzamelgebouwen, die overigens al geruime tijd volle dig zijn bezet. In totaal huren 105 bedrijveh bij de stichting, samen goed voor 230 arbeids plaatsen. Startende onderne mers kunnen bovendien finan ciële ondersteuning krijgen in de vorm van borgstellingen bij leningen. Eind vorig jaar stond de stichting borg voor 350.000 gulden aan leningen. leiden erna straatsma De Leidse brandweer moet een beetje in schikken. De sociale dienst is wegens nij pend ruimtegebrek uitgeweken naar het parkeerterrein van haar buren. Daar staan sinds kort een paar mqbiele noodgebou wen. De sociale dienst kampt al geruime tijd met een tekort aan kantoorruimte. Door een uitbreiding van taken is het aantal me dewerkers vorig jaar nog eens extra toege nomen. De geplande, definitieve uitbreiding op het terrein van de naastgelegen brandweer is echter nog niet in zicht. Die nieuwbouw is pas mogelijk na de verhuizing van de brandweer naar een nieuwe kazerne aan de Voorschoterweg. De plannen voor een nieuwe kazerne verkeren echter nog in een pril stadium. „We gaan er vanuit dat het nog zeker een aantal jaren zal duren voor we definitief kunnen uitbreiden", zegt T. van Milten burg, directrice van de sociale dienst. Tot die tijd moeten de ambtenaren het met noodgebouwen en opgedeelde werkkamers en een deels tot vergaderzaal omgebouwde kantine doen. „Maar als het echt zo lang gaat duren vind ik deze situatie ook niet echt acceptabel", aldus Van Miltenburg over de tijdelijke maatregelen. De brandweer ondervindt geen directe hinder van de noodgebouwen. Van Milten burg: „Met de commandant van de brand weer zijn we tot overeenstemming geko men. Een paar jaar geleden hebben er ook tijdelijk noodgebouwen van ons op hun ter rein gestaan. Met enig kunst en vliegwerk is dat voor hun inpasbaar." ting Werkgelegenheid wijst op het belang van de starters voor de werkgelegenheid. „We mo gen er vanuit gaan dat van de bijna 400 mensen die zich in 1994 meldden, er 140 daadwer kelijk starten. Ongeveer 60 pro cent van die bedrijfjes, dat zijn er 84, blijkt na vier jaar nog te bestaan. Ieder bedrijfje telt dan ongeveer drie arbeidsplaatsen, inclusief de ondernemer. De initiatieven die zich in 1994 De mobiele noodgebouwen van de sociale dienst, op het parkeerterrein van de brandweerkazerne.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11