Leidsch Dagblad Sorgdrager wil 'sobere' cel RECTIFICATIE. Stakingen bij vervoer in Frankrijk auping 3*1 J CASBA WONEN Ikea beloont medewerkers naar prestatie Vier 2e Paas dag vrolijk op de Boulevard! iegvakanties duurder Nederlandse VN-soldaat omgekomen in Bosnië De flipperkast is terug van weggeweest Klapvoet niet veroorzaakt door AZL Luykx koopt Rex-bioscoop BEL: 071-128030 GOED NIEUWS 1 3NDERDAG 30 MAART 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40736 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Werknemers van de Franse ipoorwegen zijn gister- 5 (vond in staking gegaan. Jaarmee begon een grote jtakingsactie in het vervoer, |ie vandaag in heel Frank- ijk het lucht-, trein- en me- faverkeer ontregelt. De (akbonden hebben vandaag n »mgedoopt in 'Zwarte Don- ierdag'. Gisteravond reed op de t lelangrijkste lijnen nog paar een op de vier treinen; i, n Parijs waren dat er zelfs log minder. Mensen die van jet werk naar huis terug- leerden, ondervonden hier- joor ernstig oponthoud, plet aantal vluchten van de jinnenlandse luchtvaart maatschappij Air Inter is daag gehalveerd. Een op drie metro's in Parijs •ed. Het spoorwegpersoneel Irotesteert tegen bezuini- Jngsmaatregelen, de me- ro-employés eisen salaris- „trhoging en de luchtvaart- ïedewerkers lopen te hoop »gen saneringen die door 0-e Europese Unie worden Dorgeschreven. De stakers .p jken de datum voor hun 'ctie te hebben gekozen om e aandacht te trekken van [0e presidentskandidaten, je over een kleine maand ^►gen elkaar in het strijd perk treden. panse sekte itkent aanslag politiechef Om cellentekort op te lossen hoofd van de Japanse poli- s vanochtend met vier ko- neergeschoten en zwaar ond geraakt. De dader ver- tste zich per fiets. De sekte T-jji Shinri Kyo ontkent elke ?j Dkkenheid. >rt na de gifgasaanslag in de O van Tokyo, vorige week Sndag, werden nieuwsmedia •ld door een man die zei dat politiechef het volgende wit zou zijn, tenzij het on- oek naar de van de gifgas- >lag verdachte sekte ge lakt zou worden. De metro- ;lag is nog niet opgeëist. Minister Sorgdrager (justitie) wil het cellentekort oplos sen met onder meer de invoering van 'sobere' cellen. De ze zijn bestemd voor criminelen die in de grote steden veel overlast veroorzaken, zoals autokrakers en winkel dieven. De minister denkt aan ongeveer duizend van de ze cellen. Een sobere cel kost 240.000 gulden, 60.000 minder dan een gewone cel. zoetermeer gpdplaatsen realiseren, omdat die 20 procent goedkoper zijn dan Sorgdrager maakte haar plan volwaardige cellen. De minister gisteren bekend tijdens de vie- benadrukte dat ook nieuwe vol- ring van het 90-jarig bestaan waardige cellen nodig zijn. Met van de bond voor gevangenis- minister Zalm (financiën) on personeel. Met haar keuze voor derhandelt Sorgdrager nog over sobere cellen kan zij meer het budget. „Met deze keuze kan ik voor komen dat anderen gaan beslis sen hoe we het gevangeniswe zen gaan inrichten", aldus Sorg drager. De minister wil voorko men dat, zoals CDA-fractievoor zitter Heerma onlangs opnieuw opperde, er twee gevangenen in één cel worden opgesloten. Sorgdrager wil dit alleen toepas sen bij mensen die de cel in moeten omdat ze geen boete kunnen betalen, bij vreemdelin genbewaring en bij grote arres taties als het niet anders kan Sorgdrager ziet zich genood zaakt tot de bouw van extra cel len, wegens het hoge aantal heenzendingen (vijfduizend) vorig jaar. Het idee voor eenvoudige cel len is overigens niet nieuw. Eer der vroeg de Tweede Kamer al om 200 van deze ruimtes voor de vier grote steden in 1995. Sorgdrager ziet veel in uitbrei ding met 'sobere' cellen. Ze zijn goedkoper en geschikt voor kort-durende opsluiting (maxi maal twee maanden) van crimi nelen, die in de grote en mid delgrote steden veel overlast veroorzaken. Volgens directeur L. Elting van het gevangeniswezen zou den deze cellen in bestaande gebouwen of nieuwe gebouwen op gevangenisterreinen moeten komen. Zij gaan alleen als huis van bewaring dienen. Het regi me wordt al even sober; enkele keren luchten, één of twee uur werken per dag en wat recrea- ïr zei woensdag avond voor de Amsterdamse TV-zender AT5 dat Amsterdam uit het bestaande bouwpro gramma voor dit en volgend jaar 800 a- 900 cellen krijgt toe bedeeld. De Leidse horeca ondernemer Ben Luykx is de nieuwe eige naar van de vroegere Rex-bio- scoop aan de Haarlemmer straat. Luykx kocht eind vorig jaar ook al de Trianon-bioscoop aan de Breestraat. In het pand zitten nu nog kra kers, die het gebouw sinds eind 1991 gebruiken als hun X-thea- ter. Van de rechter mogen ze er tot uiterlijk 1 december van dit jaar hun culturele programma draaien. Tot die tijd zal Luykx zich vooral op Trianon richten, dat hij samen met Jan Boer aan een nieuw bestaan als bioscoop wil helpen. Luyks sluit overigens niet uit dat hij Rex weer van de hand zal doen. Pagina Leiden: Samenwerking met krakers niet uitgesloten. |.ff aanbiedingen van onze slager voor deze week moeten zijn: Zwitserse-, Vlaamse- of Indische rollade. 9.99 )5 Magere varkenslappen, 500gram 5.25 kiio ©®©(D yu&r 9.98 _gjs-8.25 JiSO" 15.50 Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 1 april a.s. Lands grootste kruidenier ijft op de kleintjes letten. W I u het beste en mooiste op jebied van slaapcomfort7 idt het bij Casba Wonen. amsterdam anp Ikea Nederland gaat werkne mers belonen naar prestatie. Medewerkers die 'ver boven verwachting' functioneren krij gen per 1 april een loonsverho ging van 4,6 procent. Wie 'bo ven verwachting' presteert, krijgt 3,6 procent en wie 'vol doende' functioneert krijgt 2,6 procent meer salaris. Medewer kers die 'onvoldoende' werken, krijgen geen loonsverhoging. Dat blijkt uit de nieuwe twee jarige CAO die Ikea Nederland heeft afgesloten met de Werk nemersvereniging Ikea-mede- werkers (WIM). Bij het bedrijf werken 1.600 mensen. De ge middelde arbeidstijd wordt ver kort van 39 naar 38 uur per week. hilversum anp jb/A Mef een hele reeks paasbeste aanbiedingen in alle winkels. Om vrolijk van te worden. Zoeterwoude Rijndijk 'akanties binnen Europa komend seizoen 3,5 pro- in prijs omhoog vergeleken UKvorig jaar. Vliegvakanties q ||Midden- en Noord-Ameri- nrden daarentegen 4 pro- joe'dkoper. Gemiddeld stij gen de prijzen van vakantierei zen het komend seizoen met 2,6 procent. Dat blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekend heeft gemaakt. Bin nen Europa zijn het vooral vliegvakanties naar Griekenland en Spanje die duurder worden. Als vervanger van de 'verboden'fruitmachine Geen terugtrekking militairen het gebied rond Tuzla d? afge lopen dagen fel zijn opgelaaid, is het niet nodig de manschap pen terug te trekken, aldus Kar- remans. Het was op geen enkele manier te voorkomen dat bij de artillerie-aanval op een waarne mingspost in het Sapna-gebied een dode viel. Een 20-jarige Nederlandse militair kwam gisteravond om het leven toen op een waarne mingspost van de Alfa-com pagnie in Simin Han twee artil lerie-granaten terechtkwamen. Het is volgens Karremans nog niet duidelijk wie de mortier aanval heeft gepleegd. Hij kondigde wel aan dat de bemanning van de observatie post vervangen wordt door an dere militairen zodat de man schappen van de eenheid waar de dode militair deel van uit maakte, kunnen worden opge vangen in Simin Han. De Nederlandse militairen van de observatiepost in Bosnië, die gisteravond betrokken raakten bij een mortieraanval, worden niet teruggetrokken. Dat heeft overste Karremans, de com mandant van het Nederlandse bataljon in Bosnië-Hercegovina, vandaag gezegd voor de EO-ra- dio. De mortieraanval kostte één Nederlandse militair het le ven. Op de vaste observatieposten, waar blauwhelmen de taak heb ben de gevechtshandelingen tussen de strijdende partijen waar te nemen, zijn alle be schermende maatregelen geno men. Hoewel de gevechten in leiden loman leefmans De flipperkast is helemaal terug in Leiden. Na de gedwongen verwijdering van een aantal fruitautomaten op last van de ge meente hebben veel kroegbazen en snackbarhouders het aloude spel met de loden bal als vervanger gekozen. ,,De afge lopen tijd is het aantal flipperbakken zo goed als verdubbeld. Ik heb extra opslag ruimte moeten inhuren en wacht nu op een nieuwe lading", aldus directeur C. Bronk van CB-amusement. Na het lezen van rapporten over gokver slaving besloot de Leidse politiek om het •aantal geldspuwende fruitmachines aan banden te leggen. Ze moesten verdwijnen uit buurthuizen, kantines, snackbars en shoarmazaken. Alleen in cafés mag er nog één staan. „Er zijn nog wel wat zaken die zich niet aan de regels houden. De gemeente kan dan een dwangsom opleggenaldus poli tiewoordvoerder R. Blom. Ambtenaar E. Bunt van de gemeente kan niet het juiste aantal overtreders noemen, maar hij weet wel dat vooral snackbars het besluit aan hun laars lappen. „Ze staan hier nog gewoon. Dat is iets tussen mijn baas en de gemeente", meldt de verkoopster van snackbar De Parel aan de Diamantlaan. Bij snackbar Riwi aan de Steenstraat komt het korte antwoord: „Het is een waardeloze maatregel want het scheelt een hoop geld." Onbegrip is er bij de eigenares van snackbar De Driehoek aan de Magdalena Moonstraat: „Het was echt niet zo mensen hun hele maandgeld in die apparaten gooiden als ze op hun patatje stonden te wachten. En bij ons mochten jongeren onder de 18 jaar niet spelen. Het meest stuitende vind ik dat wordt gezegd dat wij er niet mee zouden kunnen omgaan. Nu heb ik een flipper kast. Die maakt veel meer herrie en er gaat minder geld in." Bij café-eigenaren is de stemming min der bedrukt. „Flipperen is een stuk gezelli ger, het is me honderd procent meegeval len en de klanten vinden het weer hart stikke leuk", zegt de barvrouw in De Spons aan de Korte Mare. Ook B. Luykx, eigenaar van een aantal horeca-zaken maalt er niet om. „Het scheelt wel wat geld ja. Maar ik heb ze weggehaald en er komen andere spelletjes voor terug." De meest enthousiaste reacties komen uit de hoek waar oorspronkelijk de meeste weerstand bestond: bij de verhuurders van elektronische spelletjes. Niet alleen Bronk is positief, ook P. Heijnders van Link-amusement: „Flipperen heeft altijd ups en downs gehad. De markt was inge stort, maar nu komt hij weer tot bloei." En dus maken termen als 'bonus when lit', 'tilt', 'extra bal' en het onmiskenbare ge tingel van oplopende scores weer opgang in Leiden. Nog geen abonnee? BS Leiden Q BS Leiden is op zoek 1/ naar geld om terug te keren in de eredivisie van het basketbal. P. Vogel heeft het kort geding tegen het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) verloren. De Alkmaarder, die beweert dat hij door een medische fout in het AZL een klapvoet heeft opgelo pen, eiste twee weken geleden een voorschot van vijfduizend gulden op een schadevergoe ding. Maar rechtbankpresident Robbers veroordeelde hem tot het betalen van de proces-kos ten: 1.830 gulden. Vogel ging in december 1990 met hernia het AZL in en kwam er met een half verlamde voet weer uit. Hij denkt dat een ze nuw beschadigd is geraakt bij het inspuiten van contrastvloei stof. Het AZL wijst aansprakelijk heid van de hand. De advocaat van het ziekenhuis sprak tijdens de zitting het vermoeden uit, dat de man de verlamming heeft opgelopen bij een ligkuur in het Medisch Centrum Alk maar. leiden wim koevoet HET WOORD IS AAN Wolf Kielich Onkruid is een verzinsel van kort zichtige mensen die nooit een on bespoten wegberm in volle bloei hebben gezien. VANDAAG VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst regen Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend nu en dan re gen. Later op de dag van het wes ten uit een enkele opklaring. Mini- mumtemperaqtuur omstreeks 4, middagtemperatuur ongeveer 10 graden.'Wind uit zuidwest tot west, matig, kracht 3 tot 4, aan de kust eerst af en toe krachtig, 6. Tuchtcollege berispt Chabot amsterdam anp Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam heeft vanmorgen de Haarlemse psychiater B. Chabot berispt, omdat hij een zwaar depressieve vrouw heeft geholpen bij zelfdoding. Chabot heeft volgens het college het vertrouwen in de medische stand geschaad door in 1991 een 51-jarige vrouw uit Ruinen pillen te geven waarmee zij zichzelf doodde. Chabot had dit nooit mogen doen, zo bleek uit de uitspraak van het College. De psychiater meende inder tijd het enig juiste te doen. Hij hielp de vrouw die na een onge- lukldg huwelijk en de dood van haar twee kinderen nog maar één wens had: de dood. Volgens hem wilde de vrouw geen be handeling. „De afwijzing van behandeling echter is typerend voor een depressieve stoornis. Chabot had de mogelijkheid dat haar doodswens wel het gevolg was van een behandelbare stoornis niet zonder daadwer kelijke psychiatrische behande ling mogen uitsluiten. Niet uit gesloten is dat zij na behande ling met anti-depressiva anders zou hebben aangekeken tegen haar toekomst", aldus de uit spraak. Vorig jaar al achtte de -Hoge Raad Chabot schuldig, omdat hij niet had voldaan aan de norm dat ook een tweede ge consulteerde psychiater de pa tiënt daadwerkelijk moet onder zoeken. Chabot kan in hoger beroep gaan bij het Centraal Medisch Tuchtcollege. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletiers:m/v I Adres: P Nr. bank/giro: I Handtekening:. >ntrole bezorging). n envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1