Gestolen voertuigen geven straks signalen I TAiinig met energie betekent niet Spartaans leven' Wetenschap adden in ruimte ontwikkelen zich ook meinse stad opgegraven bij Knossos Keukengerei uit China? Waterrobot op diepste punt Milieu Auto laten staan loont Wolven in Yellowstone Park OENSDAG 29 MAART 1995 REDACTIE 023-150263/150265 ïerikaanse onderzoekers heb- aangetoond dat embryo's padden die in de ruimte ïstmatig zijn verwekt en de ste drie dagen van hun em- onale leven zonder invloed de zwaartekracht hebben rgebracht, zich terug op aar- ïormaal ontwikkelen. Dat icht New Scientist. G.A. Ubbels, wetenschappe- 3 medewerker van het jechtse Hubrecht Laboratori- noemt dit resultaat „fraai, Jar niet echt onverwacht." De Ujryologe was in 1988 de eer die levend materiaal - eieren Zaadcellen van de klauwpad ïopus laevis (waarmee ook Amerikaanse proeven zijn korte tijd met een it de ruimte in stuurde. „We jben toen kunnen aantonen ■ook zonder de zwaarte- ^ht een bevruchting tussen Jl en zaadcel tot stand Bele jaren later, in het voor- 1992, was ze ook de die via een vlucht met het nteveer liet zien dat ook de jgste ontwikkelingsfase van padde-embryo's in de Ïite normaal verliep. „De be- hte eicellen ontwikkelden in zo'n tien tot elf uur na 3vruchting tot het normale rula-stadium, de ontwikke- ?fase waarin het embryo al oglobale, ruimtelijke struc- krijgt. Dan staat al vast wat vóór- en achterkant embryo wordt." W haar Amerikaanse collega's, sJe goed kent, was het, zegt Stel, je stapt 's morgens met je aktentasje of documen tenkoffertje welgemoed de deur uit om je in de file naar je werk te begeven. Nog half slaperig steek je, zoals elke ochtend, je autosleutel automatisch vooruit naar het por tier-slot. Maar de sleutel vindt geen weerstand; er is geen slot. Verbazing, ontsteltenis, stijgende woede: auto weg. Ge stolen. BEN APELDOORN GPD Ook zonder zwaartekracht kunnen den. ze, altijd een beetje knokken wie eieren en zaadcellen van de klauwpad de ruimte in mocht sturen. In het najaar van 1992 waren de Amerikanen Richard Wassersug van de Dalhousie Universiteit in Halifax, Nova Scotia, en Steven Black van het Reed College in Portland, Ore gon, aan de beurt. In september van dat jaar stuurden ze met het ruimteveer een aantal vrou welijke klauwpadden en (inge vroren) zaadcellen de ruimte in. Ubbels: „In de ruimte zijn de vrouwtjespadden door beman ningsleden eerst met hormonen ingespoten om rijpe eicellen te verkrijgen, en vervolgens zijn deze eicellen bevrucht met padde-embryo's zich staande hou- FOTO ARCHIEF zaadcellen." De zo verkregen embryo's verbleven nog drie dagen in de ruimte alvorens de ruimteveer terugkeerde naar de aarde. Op hun (verdere) ontwik keling lijkt het ontbreken van de zwaartekracht in de eerste da gen van hun leven geen enkele invloed te hebben, blijkt uit het Amerikaanse onderzoek. Ubbels meent te weten dat deze padden ook weer voor nage slacht hebben gezorgd. „Al deze resultaten betekenen dat de vroege, ruimtelijke ontwikkeling van een embryo al in de vol groeide, maar nog niet bevruch te eicel op de een of andere ma nier wordt vastgelegd. (bronNew Scientist) praktisch nog intact gebleven stad uit de Ro- tijd is ontdekt vlakbij Knossos, de belang- Se Minoïsche opgravingsplaats op Kreta. Dit de archeologische dienst op het Griekse ei- aekendgemaakt. ad, waarvan de bouwperiode nog niet be- is, werd nabij het huidige Iréklion aan het -gebracht door de Britse archeologische pl. Ze omvat verscheidene gebouwen, waar- dommige drie tot vier verdiepingen hoog zijn. De stad is van recentere datum dan de Minoïsche cultuur, die bestond van circa 3000 tot 1100 voor Christus. De tempels, woningen en andere gebouwen zijn voor het merendeel opgetrokken uit wit marmer en versierd met zeer mooie mozaïeken. De op gravingsplaats biedt geen sporen van bouwwer ken uit eerdere tijden. Onderzoek zal waardevolle inlichtingen geven over talloze aspecten van het Romeinse leven, zo voorspelt de archeologische dienst. De laatste jaren zijn autodief stallen hand over hand toege nomen. Met het 'omkatten' van auto's verdienen steeds meer bendes steeds meer en vaker geld. Nu de grenzen in de Eu ropese Gemeenschap zo goed als verdwenen zijn, is het mode geworden in het rijke Westen de nodige slagen te slaan en de wederrechtelijk toegeëigende artikelen in landen als bijvoor beeld Polen, Rusland of het voormalige Joegoslavië om te bouwen, van nieuwe papieren te voorzien en ze weer terug in het handelscircuit te brengen. Over een paar jaar moet dat grotendeels zijn afgelopen. We malen er dan niet meer om als onze glanzende trots is verdwe nen. Snel het alarmnummer ge beld om het kenteken door te geven; enkele minuten later hangt er al een politie-helikop- ter in de lucht die zichzelf naar de plaats dirigeert waar de auto zich bevindt. Als het allemaal goed gaat, kan de dader ook nog worden gearresteerd. Wat zo'n opsporingsactie kost laten we even in het midden; mis schien wordt dat bedrag wel in de kwartaalaanslagen bij je we genbelasting geteld. Toekomstmuziek, zo'n zelfden kende helikopter? Niet meer. Sinds ongeveer een jaar hangt er zo'n ding in het luchtruim boven Engeland. Is het geen toeval dat die net boven een ge stolen auto hangt? Nee, ook niet meer. De heli weet namelijk waar hij zoeken moet. Sterker nog: hij hoort de auto. De gestolen auto van de toe komst zendt namelijk noodkre ten in de vorm van radiogolven. In het patroon daarvan is zowel het frame- als het kenteken nummer geïntegreerd. Een auto die uitzendt? Ja, binnen afzien bare tijd kan voor een paar hon derd gulden een dievenzender of transponderworderi inge bouwd. De politie van het Engelse Man chester heeft, in samenwerking met een zorgvuldig geheim ge houden instituut, een opspo ringssysteem ontwikkeld dat Tracker (Spoorzoeker) heet. Men heeft in één van de onge veer dertig geschikte plaatsen in de carrosserie (waar voldoende ruimte is) zo'n transponder in gebouwd. De bedoeling is dat zelfs de toekomstige eigenaar van zo'n auto niet weet waar dat zendertje zit ingekapseld. Als de auto wordt ontvreemd en de eigenaar doet daarvan aan gifte, dan laat men via het Trac ker-Networks een krachtig ra diosignaal uitgaan. Daar wordt de transponder door geacti veerd en te zenden. Dat nood signaal wordt opgevangen door Een helikopter van het Manchester opsporingskorps hangt boven een drukke verkeersader. Met het Tracker-systeem wordt elke gestolen auto binnen een straal van twintig kilometer opgespoord. FOTO GPD ontvangers in de helikopter en politiewagens De ontvangers kunnen het signaal tot op twin tig kilometer afstand detecteren en interpreteren. Een speciaal ontwikkeld computersysteem laat zien waar de ontvreemde auto zich bevindt. Tracker-Networks lijkt een gou den tijd tegemoet te gaan, hoe wel men nog steeds aan het ex perimenteren is. Het Engelse politieapparaat heeft inmiddels een optie om meer dan vijftig politiedistricten met het Trac ker-systeem uit te rusten. De re sultaten zijn zó bemoedigend dat men verwacht dat, als het systeem eenmaal is ingebur gerd, geen enkele, ontvreemde auto meer aan de aandacht zal ontsnappen. Een Chinese archeoloog be weert keukengerei uit het begin van onze jaartelling te hebben opgegraven op eilanden in de Zuidchinese Zee waarvan het eigendom door China en omlig gende landen wordt betwist. Het Bevrijdingsdagblad schreef dat professor Wang Hengjie meer dan 2.000 jaar oude kera mische voorwerpen uit de Chin- en Han-dynastieën heeft opgegraven op de Paraceleilan- den, die door China, Vietnam en Taiwan worden opgeëist. Daarmee is volgens Wang aan getoond dat „onze mensen van het begin af aan, ononderbro ken en over een groot gebied actief zijn geweest in de Zuid chinese Zee." De Paracels en de zuidelijker gelegen Spratly-eilanden zijn potentiële bronnen van conflict in Zuidoost-Azie. Zij beheersen belangrijke zeeroutes en liggen boven mineralen- en olievoor raden. De Spratly-eilanden worden ge heel of gedeeltelijk opgeëist door China, Vietnam, Taiwan, de Filipijnen, Brunei en Ma leisië. Zij zijn onderwerp van de besprekingen die China en de Filipijnen begin deze week heb ben geopend. Een onbemande Japanse on derwaterrobot heeft het diepste punt van de aarde bereikt, een deel van de Marianentrog in de Stille Oceaan. Het Japanse Agentschap voorwetenschap en Technologie heeft gemeld dat de robot Kaito op een diepte van 10.911,4 meter de bodem bereikte van het Challenger Deep, dat in de omgeving van het Amerikaanse eiland Guam ligt. huis van de toekomst met alle comfort staat in Zandvoort lik in de nabije toekomst. Het aardgas is op. De Jte kubieke meters zijn verbruikt en alle kachels zijn Jftenduizenden kilometers gasbuis in de bodem heb been enkel nut meer. Elektriciteit komt nog maar nondjesmaat uit de meter. De luchtvervuiling laat ^'uoe dat de centrales op volle kracht werken. Drink- Ïr is uiterst kostbaar geworden. Geen mens haalt het n hoofd ermee af te wassen of, nog erger, het toilet |te spoelen. Hoe het tegen die tijd toch warm blijft in dzen, hoe de koelkast werkt en het bad volloopt met -jvater is nu al,te zien in Zandvoort. SPORT THEO VAN DER KAAU Dike Kamp wonen in de Max Euwestraat Ifors vrijstaand huis, dat 1 nsluiting heeft op het j. Toch is het dag en nacht ;amers behaaglijk warm. it wel elektriciteit het Innen, maar opmerkelijk le meter net zoveel aan trdat[tt/uur terugdraait als er echjikt is, dankzij de zon- (elen op het dak. Hét toilet met regen- en/ssDouchen, afwassen en de paien gebeurt ook met -fater. j> het bewijs willen leve- tlt|t je zonder fossiele jtoffen te gebruiken toch OGpnfortabei kunt wonen, jer Kamp, civiel ingenieur aeaenwaterleidingbedrijfPWN, jnoest betrekkelijk simpel it had ik mezelf als eis ge- laarbij heb ik me het niet gemaakt, maar door arm$ te denken kun je heel 1 Iren. Ik heb wel eens ontwerpen voor een n°de^ct*e verworPen- Dit huis ;t pwijs dat je niet Spar- .eidePeft te leven als je zuinig /te Lrgie wilt zijn." idgang door het huis van worpmst begint buiten. De Luiden gerichte voorge- laireaat gr°te glas- j'et schuine dak van de erdieping is volledig be its veft zonnepanelen. irmof,Een van de regels van 11. -zuinig bouwen is dat ..zoveel mogelijk op het er? ziïs gericht. Op het noor- e ar nooit zon komt, hoe- Smaal geen ramen, maar den de buren minder rwaa( luifel is precies zo ge Beflat de laagstaande win- (de huiskamer in schijnt in de zomer schaduw [jpiCgevel ontvangt veel nnewarmte dan nodig, ëeft hiervoor tussen de n speciale panelen met |ectoren ontworpen. De ucht stijgt in het paneel I en verdwijnt in de hol le ruimte die standaard aanwe zig is tussen plafond en vloer van de eerste verdieping. Pas 's avonds komt deze in beton op geslagen warmte vrij. Wanneer er in de zomer teveel warmte binnenkomt scbuift er buiten automatisch een rolluik voor het paneel. Het schuine dak van het huis is bestemd voor de zonnepanelen. Over 32 vierkante meter glimt het donkerblauw van de zonne cellen die elektriciteit opwek ken. Tussenin ligt nog eens 7,2 vierkante meter met dofzwarte zonnecollectoren die zorgen voor warm water. De bewoners zijn voorzien van alle elektrische apparaten die een normaal huis comfortabel maken. De enige voorwaarde is een zo laag mogelijk stroomver bruik. Alle apparaten zijn be wust gekozen. Zo kreeg de voor deur de meest energiezuinige voorziening, een stalen klopper. Afwasmachine „Wij doen geen concessies aan comfort en kunnen alle appara tuur aansluiten." zegt Kamp, „Inductie-kookplaten, grote koelkast, forse diepvriezer en af wasmachine. Aanvankelijk wil de mijn vrouw deze niet heb ben, maar ik wil niet dat er straks gezegd wordt: zie je wel, een afwasmachine kan hier niet." In de huiskamer is geen kachel of radiator te bekennen. Er stroomt ventilatielucht uit een kleine opening in het plafond. Deze lucht wordt verwarmd als dat nodig is. De afzuigkap in de keuken zorgt tevens voor de af voer van verbruikte lucht. Zo vindt er constant ventilatie plaats zonder koude tocht- stroom. Talloze thermometers in de vensterbanken verraden een meer dan normale belang stelling van de bewoners voor de temperatuur binnen en bui ten. We duiken de kelder in om het technisch hart van het huis te zien kloppen. Vanzelfsprekend staat hier geen cv-ketel, maar een forse grijze kast die zorg Geen gas, stroom van de zon en toch alle comfort. draagt voor de warmte in huis. De techniek blijkt van verbluf fende eenvoud. Kamp doceert: „Dit is een venti- latie-eenheid met warmtewisse laar en warmtepomp. Kleine ventilatoren zuigen de afge werkte lucht uit de kamers. In dit apparaat kruist deze nog warme lucht de aparte buizen met frisse, van buiten aangezo gen lucht. Deze wordt daardoor opgewarmd. Dezelfde eenvou dige techniek als in een koelkast zorgt dat de lucht verder ver warmd wordt. De verbruikte lucht gaat dus na afgifte van de warmte sterk afgekoeld naar buiten. Dit apparaat is net te koop, maar nog veel te duur. Het is de techniek van de toe komst en hoeft straks niet meer te kosten dan een koelkast." Grauwe dagen De ventilatiekast werkt op elek triciteit. Hier komen de zon nepanelen op het dak in beeld. Zolang het buiten licht is, pro duceren deze stroom. Een con verter zet de gelijkstroom van 60 volt om in de gebruikelijke wisselstroom van 230 volt. Die opgewekte elektriciteit gaat te rug in het openbare net en dat wordt zorgvuldig geregistreerd. Daarmee kent dit huis het feno meen van de achteruiüopende stroommeter. Produceert 'het dak' geen elektriciteit, dan komt de benodigde stroom normaal via de meter binnen. Kamp: „Daarmee is dit een nul energie-huis. Er gaat evenveel stroom terug het net op als ik verbruik. Tenminste, dat is de bedoeling. Ik denk wel dat we dit jaar op nul uitkomen. De meest kritieke periode zijn grauwe dagen met een tempe ratuur tegen het vriespunt. Dan is er maar net genoeg warmte. Als het vriest schijnt meestal de zon en dan is er juist warmte genoeg. Nu is er zoveel warmte beschikbaar dat we niet eens aan nachtverlaging hoeven te doen. De thermostaat blijft hier dag en nacht op 19 graden. Ik heb gemerkt dat de tempera tuur maar 2 graden per nacht zakt als de'thermostaat op nul staat." Dat laatste heeft alles te maken met de bijzonder dikke buiten muren. Het hele huis is voor zien van een 25 centimeter dik ke laag steenwol-isolatie, terwijl slechts 8 centimeter gangbaar is. Het dubbele glas van de ra men heeft een isolerende coating: de warmte kan wel naar binnen, niet naar buiten. Tussen de glasplaten in bevindt zich het isolerende edelgas ar gon. Bij een PWN-functionaris, die vrijwel alle techniek in huis zelf heeft geïnstalleerd, valt te ver wachten dat de watervoorzie ning optimaal is. Kamp:'„Nog- maals, ik heb geen concessies aan comfort willen doen, daar om staat hier een boiler met 400 liter water. Collectoren op het dak zorgen voor de voorverwar ming en bij wijze van naverwar- ming haalt een warmtepomp nog eens warmte uit de afvoer van de ventilatielucht. Daarmee is er dag en nacht genoeg warm water. Misschien wel juist om dat ik bij een waterleidingbe drijf werk heb ikèëïrsysteefflh- bedacht om regenwater te ge bruiken om het toilet door te spoelen, af te wassen en de was te doen. Daarvoor ligt er een tank van 6000 liter in de tuin, eveneens aangesloten op de - zonnecollectoren. Het huis heeft dus een drinkwaterleiding FOTO UNITED PHOTOS DE BOER en een regenwaterleiding." Het bewijs In Zandvoort staat het bewijs dat mensen uiterst comfortabel kunnen leven zonder gebruik te maken van fossiele brandstof fen. Mocht het gas inderdaad opraken dan is er volop werk aan de winkel, want fors energie besparen lukt niet in de meeste huizen. De bouwwereld is totaal niet ingesteld op het fabriceren van energie-zuinige woningen. Het maken van superdikke iso latie is al een probleem. „Nederland bouwt achterlijk," zegt Kamp, „De meeste nieuwe huizen krijgen een ventilatiesys teem met koude buitenlucht. Dat is in huis niet te controle ren. Het betekent dat er gewoon een koude wind door je huis waait. Ook het vinden van ener gie-zuinige apparatuur is verre van eenvoudig. Dan zijn er nog die sluimerstanden en trafo's voor allerlei apparaten. Ik heb ze doorgemeten en denk dat er in Nederland zeker één centrale draait om al deze apparaatjes te kunnen voeden." LEIDEN-HAARLEM JAN PREENEN Sinds november 1992 doet on ze redacteur Jan Preenen mee aan de landelijke actie 'Rijd ook minder'. Op onregelmati ge tijden doet hij daarvan ver- slag. Het leven zonder auto kan heel mooi zijn. Bovendien houd je honderden guldens per maand over. Je zou dan ook wel gek zijn om je nog langer te laten inblikken. Een van de deelnemers aan de workshop 'Leve de auto', dat eerder dit jaar werd gehouden, is dat in elk geval niet. Hij heeft zijn auto gedumpt. Zover ben ik nog niet. Mijn wagen is kleiner geworden, onder meer doordat mede weggebruikers 'm zo nu en dan over het hoofd hebben ge zien. Een van de zijkanten heeft daardoor wat terrein moeten prijsgeven. Maar ver dwenen is m'n auto niet. Hij rijdt wel minder. In tweeën eenhalf jaar heeft-ie zo'n 40.000 kilometer uitgespaard. En daarmee ook geld, zij het minder dan die workshopper. De auto vaak laten staan heeft ook positieve kanten, al kon ik die lange tijd moeilijk ontdek ken. Overvolle treinen zijn niet erg uitnodigend, zeker niet als ze ook nog eens officieel tot sta-treinen worden uitgeroe pen. Het verschil is niet altijd duidelijk. Je kunt jezelf dan wel altijd voorhouden dat het milieu er baat bij heeft dat meer wordt getreind en gebust, maar het is ook prettig als je af en toe eens een onverwachte meevaller hebt. Zo'n voordeeltje lijkt zich nu voor te doen met de belastingen. De afgelopen ja ren lag ik nog in de clinch met de belastinginspecteur. Hij wilde m'n veranderde reisge drag alleen belonen als ik op basis van een jaarkaart een openbaar-vervoerverklaring kon overleggen. Dat kon ik dus niet, omdat ik vaak vroeg moest werken en daardoor niet altijd van de trein gebruik kon maken. Het was dan ook. niet interessant om een jaarkaart te nemen. 'De regels schrijven voor dat u een openbaar-vervoerklaring overlegt. En die krijgt u alleen met een jaarkaart. Uitzonde ringen zijn niet mogelijk'. Het doet denken aan de controleurs die je tegenwoor dig veTre van gastvrij staan op te wachten bij de trappen naar de perrons: „Als u geen kaartje kunt laten zien, komt u er niet door. Heeft u haast? Dat is uw probleem. Regels zijn regels. Uw kaartje". Dat is inmiddels toch een jaartrajectkaart geworden. Al les went, zelfs de trein. En dus ben ik van een dagkaartje via een vijfrittenkaart en een maandkaart toch overgestapt op een contract van twaalf maanden met NS. Het gevecht met de belastinginspecteur kan daardoor eindelijk eens in mijn voordeel worden beslist. Een tweede voordeel van het vaak laten staan van de auto is dat die ook niet zo snel aan vervanging toe is. Zou ik na 1992 gewoon zijn blijven door rijden, dan was ik nu met 100.000 op de teller al lang aan een wissel toegeweest. Dan was het ook hoogstwaarschijn lijk een nieuwe auto geweest. Als je elke dag op de weg zit en je technische kennis zich zo ongeveer beperkt tot het ver vangen van een lamp, kun je je niet permitteren om pech te hebben. Vandaar die nieuwe auto. Stom, stom, stom is me in middels duidelijk geworden uit een artikel in de Consu mentengids. 'Het voordeligste is om een tweedehandsauto te nemen van tweeëneenhalf jaar oud en daar tweeëneenhalf jaar in te rijden. Dat scheelt twintig veertig procent'. In al dan niet officiële sta- treinen, die het Leids/Haarlemse gebied steeds meer gaan bedreigen, zijn dergelijke aanmoedigings premies nooit weg. HELENA/DEN HAAG ANP Voor het eerst sinds 50 jaar le ven er weer wolven in het wild in het Yellowstone National Park in de Amerikaanse staat Wyoming. De eerste zes dieren zijn deze week uitgezet. Daar aan is een gewenningsperiode in een groot omheind terrein voorafgegaan. Binnenkort zet ten de autoriteiten opnieuw zes wolven van Canadese afkomst Aan de operatie is een jarenlan ge discussie voorafgegaan. De opzichters wilden de wolven te rug om een lacune in het na tuurlijke evenwicht op te vullen. Politici en boeren in de omge ving beschouwen het plan als gevaarlijk. Zij vrezen dat de wol ven niet alleen van de dieren in het park maar ook van de veestapel in de omgeving, voor al runderen en schapen, zullen leven. uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9