Geheim bezoek Van Mierlo bij vertegenwoordiger PLO Presidenten Centraal-Azië versterken macht Buitenland EXTRA BELONING OP ENERGIE-ZUINIGE KOELKASTEN 50 3 Overstromingen zullen aarschijnlijk toenemen Militaire uitgaven 30 procent gedaald Spanje daagt Canada voor Hof Turkije probeert bondgenoten gerust te stellen over inval Irak OENSDAG 29 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Per se Agentur GPD Geassocieerde P Independent RTR Reut inse minister vredesmissie Burundi tBURA AFP/Rtr ranse minister van ontwik- gssamenwerking, Bernard is gisteren in Burundi ikomen om te proberen linde te maken aan het et- geweld tussen de'Tutsi- jerheid (14 procent) en de [meerderheid (85 procent) !t Afrikaanse land. In de Istad Bujumbura heerste innen rust, na de onlusten je afgelopen dagen waar honderden doden vielen induizenden Hutu's op de jt sloegen. geveer 155 Franse vrou- fn kinderen en andere Eu- inen verlieten Burundi met fegtuig waarmee de minis- as gearriveerd. Duitsland ïerde zijn burgers het land [aten. c brouwerij Heineken de vrouwen en kinderen iet buitenlands personeel I twee Burundese brouwe- jgeëvacueerd. Momenteel n er vijf buitenlandse Hei- -werknemers in Burundi, twee brouwerijen werken aal ongeveer 1000 men- 'nder het lokale personeel len slachtoffers gevallen. correspondent Nergens ter wereld zijn presidenten zo geliefd als in de Aziatische republieken van de voormalige Sovjetunie. Neem president Islam Karimov van Oezbekis tan. Mag ik tot in het jaar 2000 uw lei der blijven, vroeg hij zondag aan de stemgerechtigden onder de 22 miljoen Oezbeken. Op de officiële uitslag van dit referendum moet de wereld nog tien dagen wachten. De staatsradio kwam echter maandag al met een prognose, die honderd procent juist zal blijken: alle Oezbeken willen met Kari mov de 21ste eeuw in. Karimov volgt met dit referendum het voorbeeld van Saparmurad Nijazov, de president van buurrepubliek Turkmenis tan. In januari waren er slechts 212 Turk menen die vonden dat Nijazov niet tot 2002 president mocht blijven. De rest, 99.99 procent, zei ja. Ook president Nur- sultan Nazarbajev van Kazachstan, een andere buurrepubliek van Oezbekistan, is inmiddels bevangen door de referen dumkoorts. Volgende maand mogen de Kazachen bepalen of hun land met Na zarbajev als staatshoofd de volgende eeuw zal instappen. De drie heren hebben een gemeen schappelijk verleden: zij behoorden tot de top van de Communistische Partij van de Sovjetunie. Nadat hun landen in 1991 de onafhankelijheid min of meer opgelegd kregen door de ineenstorting van de Sovjetunie, werden zij met over weldigende meerderheid tot president gekozen. Nijazov en Karimov hebben met het referendum bereikt dat voor 1997 vastgestelde presidentsverkiezin gen zijn geschrapt. Ook Nazarbajev heeft de volksraadpleging nodig om presi dentsverkiezingen in 1996 te ontlopen. De drie heren hebben ook opvallend ge lijke opvattingen over democratie. Parle mentarisme en concurrentie tussen par tijen met verschillende politieke pro gramma's wordt afgewezen. Dat werkt alleen maar destabiliserend, omdat, me nen zij, de maatschappij nog niet toe is aan democratie naar westers model. „Democratie is een einddoel van een langdurig proces", zei Karimov. „Onder democratische leuzen kan gemakkelijk chaos en anarchie worden gecreëerd", aldus Nazarbajev. De referenda die in de plaats kwamen van verkiezingen, dienen volgens de pre sidenten maar één doel: behoud van sta biliteit. Vergeleken met de toestanden in andere voormalige Sovjet-republieken, Rusland niet in de laatste plaats, zijn de Centraalaziatische republieken oasen van rust. Nazarbajev heeft zojuist een parlemen taire revolte met gemak bedwongen. Het inmiddels ontbonden parlement was zelfs na het uitschakelen van oppositie partijen bij de verkiezingen vorig jaar nog iets te lastig. Het is nog de vraag wanneer er nieuwe verkiezingen worden gehouden, maar ongetwijfeld gaan die een uiterst volgzame volksvertegenwoor diging opleveren. In Turkmenistan en Oezbekistan is de oppositie simpelweg verboden. Karimov liet vorig jaar, vlak voor de parlements verkiezingen, een veertigtal oppositielei ders oppakken; partijen als de radicaal- islamitische Adalat en de gematigde Erk zijn verboden. In Turkmenistan is Nij azov bijkans heilig verklaard en dat laat evenmin ruimte voor oppositie. Het Westen, dat deze republieken bin nen de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft gehaald, accepteert vrijwel stilzwijgend dat een loopje wordt genomen met de mensenrechtprincipes uit de Helsinki- akkoorden. Belangrijker wordt gevonden dat er in Centraal-Azië een dam wordt opgeworpen tegen het dreigende islami tisch fundamentalisme. Vooral Oezbekistan ligt in de vuurlinie. Er wonen grote Oezbeekse minderheden in het roerige Tadzjikistan en in het noorden van Afghanistan. Volgens Kari mov proberen fundamentalisten uit Iran en Afghanistan in Oezbekistan te pene treren. Met enige regelmaat worden deze 'infiltranten' opgepakt. Bovendien maken Oezbeekse militairen deel uit van de door Rusland gedomi neerde 'vredesmacht' in Tadzjikistan, die ervoor moet zorgen dat de Afghaanse en Tadzjiekse islamitische strijders er niet in slagen het pro-Russische bewind in Tadzjikistan omver te werpen. Deze participatie in de onverklaarde oor log tegen de islam is politiek en econo misch profijtelijk. Westerse investeerders weten Oezbekistan (goud, katoen, olie), Turkmenistan (gas) en Kazachstan (olie) zo langzamerhand te vinden en roemen het politiek stabiele klimaat in deze lan den. Ook Moskou is niet ontevreden, zij het dat nauwlettend wordt gevolgd of de Russische minderheden in de drie lan den niet in het gedrang komen. Boven dien is er de vrees dat de drie republie ken, met bevolkingen die etnisch ver want zijn aan de Turkse, zich sluipen derwijs politiek en economisch losma ken van Rusland. Dat proces is gaande. Evenals de langza me islamitisering van de drie landen. De moskeeën rijzen als paddestoelen uit de grond. Uit alle macht proberen de presi denten dit proces onder controle te hou den door de islam een politieke rol te ontzeggen en tegelijkertijd goede relaties na te streven met de islamitische geeste lijkheid. Nog is die politiek succesvol. Maar ach ter de facade van stabiliteit sluimeren de frustraties van bevolkingen die in meer derheid in bittere armoede door het le ven moeten. Vooralsnog moeten die het doen met de beloften van Nazarbajev, Nijazov en Karimov over een gouden toekomst. De uitslagen van strak georga niseerde volksraadplegingen zijn daar om allerminst een garantie voor een sta biliteit tot in de volgende eeuw. milieu - korting Tegenwoordig vindt u op iedere koelkast of diepvriezer in de winkel een energie-etiket. Zo kunt u gemakkelijk zien welk toestel echt energie-zuinig is. Toestellen met de klasse-aanduiding A of B op het energie^tiket besparen de meeste energie. Met zo'n energie-zuinig toestel helpt u niet alleen het milieu. U bespaart óók op uw energiekosten, jaar in jaar uit. En bovendien krijgt u in de winkel meteen 50 gulden korting van uw Energiebedrijf. Deelnemende winkeliers herkent u aan de actiesticker. Bij hen kunt u profiteren van de milieukorting. Informeer naar de voorwaarden van actie. UW ENERGIEBEDRIJF ADVISEERT. Britse autodief wint zestien miljoen pNDENEen werkloze Brit heeft in de lotto bijna zestien mil- hengulden gewonnen, kort nadat hij uit geldgebrek een paar nito's had gestolen en verhandeld. Van het prijzengeld veroor- pofde Ryan zich meteen een nieuwe Jaguar XJR en een peper- ure Ferrari Testarossa. fcwitsers heffen bankgeheim op bussel Het federaal gerechtshof van Zwitserland heeft beslo- [n dat de Belgische justitie inzage kan hebben in de bankreke- Hng van twee sleutelverdachten uit het Agusta-schandaal. De jelgische onderzoeksrechters zijn met name benieuwd naar de [keningen van de Panamese nepfirma Kasma. Via Kasma laakte de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta 51 miljoen frank juim 2,7 miljoen gulden) over aan de Vlaamse socialisten. irts moet 'ongewenst' kind onderhouden arlsruhe Een Duitse arts moet betalen voor een kind, dat :rd geboren na een mislukte abortus. Dat heeft de federale ijchtbank in Karlsruhe gisteren bepaald. Het kind is gezond en opl geboren, ofschoon de moeder een abortus had ondergaan. usland verliest contact met raket •setsk Een Russische raket van het nieuwe Start-type is er steren niet in geslaagd drie satellieten op de geplande baan uit zetten. De basis in Plesetsk in Noordwest-Rusland heeft het ntact met de raket verloren. loskou legt beslag op geld Japanse sekte psKOUEen Moskouse rechtbank heeft gisteren beslag laten zgen op de bezittingen van de omstreden Japanse sekte Aum inri Kyo (Hoogste Waarheid). Bovendien werden de bankte- eden van de sekte bevroren. Maandag had een districtsge- chtshof de zeven Aum-afdelingen in Moskou elke aktiviteit rboden. De sekte, die in Rusland dertigduizend aanhangers u hebben, wordt verdacht van een aanval met zenuwgas in de 3tro van Tokyo. et ■taliaanse ex-ministers opgepakt fti» De Italiaanse justitie heeft gisteren in Bari veertig mensen Ingehouden, onder wie twee oud-ministers, de burgemeester in de zuidelijke havenstad en medewerkers van de belasting- Jolitie. Zij worden verdacht van corruptie, onwettige financie- t fg van politieke partijen en verrijking ten koste van de staat. elgië gaat gifgasgranaten vernietigen 'en biesen België begint eind dit jaar met de vernietiging van gasgranaten uit de Eerste Wereldoorlog. Het gaat om onge- ir 20.000 granaten. Van een deel van deze granaten is inmid- s vastgesteld dat zij een chemische lading bevatten. De op- g in het Westvlaamse Houthulst, heeft vooral onder de euws-Vlamingen ongerustheid teweeggebracht. aïtiaanse oppositievoerster vermoord it-au-prince Een van de belangrijkste conservatieve opposi- voerders van Haïti, Mireille Durocher Bertin, is gisteren in 1 t-au-Prince vermoord. Durocher was een uitgesproken te istandster van de Haïtiaanse president Jean Bertrand Aristide. 2 ondersteunde de coup tegen hém in 1991 en werkte daarna de rechtse, door militairen gecontroleerde regering. \derzoek Greenpeace op klimaattop: ''stromingen van rivieren, bij de watersnood in fie ld, zullen als gevolg van het (ikaseffect zeer waarschijn- toenemen. Méér regen en 'ëre periodes van extreme 'hval zijn realistische prog- s die direct kunnen voort- Hen uit de toename van ijjkasgassen in de atmosfeer, it stelt de milieu-organisa- a1reenpeace International in rapport dat morgen wordt esenteerd tijdens de grote Oimaattop in Berlijn. Het ^rzoek is uitgevoerd door Instituut voor Milieuvraag- ten in Amsterdam, jgens onderzoeker profes- P. Vellinga is met het rap- nadrukkelijk niet gezegd je wateroverlast in 1993 en 'direct' verband hield met Iroeikaseffect. Wèl is geble- iat de gebeurtenissen pas tin het wetenschapsbeeld le mogelijke veranderingen het weerbeeld als gevolg van de grotere concentratie broeikasgassen in de atmosfeer. Deze conclusie spoort met de opvatting van het KNMI in De Bilt. Dat instituut concludeerde vorige week in zijn eerste Eu ropese Klimaatrapportage dat „we mogelijk aan het begin staan van een overgangsperiode naar een warmer klimaat". De elfdaagse milieutop in Berlijn is gisteren gestart met een succesje: de olieproduce rende landen zien af van hun eis tot eenstemmigheid over be sluiten op de conferentie. Door deze eis hadden de producen ten, onder aanvoering van Saudi-Arabië, de hele besluit vorming op de top kunnen tor pederen. De olieproducerende landen in de wereld zijn tegen drasti sche beperking van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxy- de (C02), omdat dat hun afzet beperkt. C02 komt vrij bij de verbranding van fossiele brand stoffen zoals olie en steenkool. 'Jeruzalem een struikelblok in vredesproces Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Jeruzalem in het diepste geheim een bezoek gebracht aan de PLO-vertegenwoordiger in Oost-Jeruzalem, Feisal Husseini. Hij heeft van hem de indruk gekregen dat de Palestijnen bang zijn dat de zaak-Jeruzalem 'aan het wegzakken is'. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De status van Jeruzalem was een belangrijk onderwerp van gesprek. De stad is volgens Van Mierlo een struikelblok in het vredesproces. Van Mierlo vindt dat het de Europese landen daarom niet past om aan de wering van het 3000-jarige be staan van de stad 'op een dus danige intense manier' deel te nemen. „Het is evident dat zo'n vie ring een rol speelt in de emoties rond Jeruzalem. Dan kun je als buitenland beter afwachten. Om heel eerlijk te zijn, zou ik het onfatsoenlijk vinden om het anders aan te pakken, al is 'boy cot' een veel te vijandige bena ming voor een heel fatsoenlijke benadering." Het gesprek vond plaats bij de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Palestijnen. Israël ont moedigt de gang van buiten landse vertegewoordigers naar het New Orient House, het on officiële PLO-hoofdkwartier in Oost-Jeruzalem. En omdat hij in het gevolg is van de koningin wilde Van Mierlo de Israëli's niet onnodig tegen zich harnas jagen. Van Mierlo heeft zijn col lega Peres van te voren op de hoogte gesteld. Vandaag brengt Van Mierlo in Gaza-stad een kort bezoek aan Yasser Arafat, voorzitter van de PLO en van de Palestijnse Na tionale Autoriteit. Het gesprek draagt een algemeen karakter de twee hebben elkaar nog nooit gesproken maar Van Mierlo zei dat hij vooral geïnte resseerd is in de industrieterrei nen die Israël samen met het Palestijnse bestuur wil gaan stichten. Vandaag brengen koningin Beatrix en prins Claus in Jeruza lem als 'gewone' toeristen een bezoek aan de Heilige Grafkerk, de Rotskoepel, de El Aksa-mos- kee en de Klaagmuur in Oost- Jeruzalem. Om politieke rede nen maakt dit bezoek geen deel uit van het staatsbezoek aan Is raël. washington afp De militaire uitgaven zijn tus sen 1987 en 1993 over de hele wereld met meer dan dertig procent gedaald. In 1993 gaven alle landen gezamenlijk 868 miljard dollar uit aan wapens. Dit blijkt uit een gisteren gepu bliceerd rapport van het Ameri kaanse Agentschap voor Ont wapening en Wapencontrole. In Rusland en andere voormali ge Oostbloklanden daalden de militaire bestedingen met ze ventig procent. Ook in de Mid- denamerikaanse staten namen de militaire uitgaven af. In de VS en West-Europa daarente gen daalden de cijfers nauwe lijks, terwijl onder meer Zuid en Oost-Azië en Afrikaanse lan den duidelijk meer geld be steedden aan wapens. Wat betreft de invoer van wa pens spande Saudi-Arabië in de periode van 1991-93 de kroon met 18,6 miljard dollar. De VS waren de tweede wapenimpor teur met 4,8 miljard. Andere grote importeurs in het Mid den-Oosten bleken Iran (3,6 miljard), Egypte (2,7 miljard) en Israël (2,2 miljard). Bij de wapenexporterende landen nemen de VS een onbe twiste eerste positie in met 47 procent van de wereldmarkt in 1993. Groot-Brittannië is twee de voor achtereenvolgens Rus land, Duitsland, China, Frank rijk, Italië, Nederland, Canada en Israël. In 1993 beschikten vijf landen over een leger van meer dan een miljoen soldaten: China, Rusland, de Verenigde Staten, India en Noord-Korea. Koningin Beatrix lijkt haar tafelheer, de Israëlische premier Rabin, vermanend toe te spreken. De koningin bezocht gisteren het Israëlische parle ment. foto anp marcel antonisse 'Turkse leger heeft militaire doelen bereikt' den haag Spanje heeft Canada voor het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag gesleept wegens hun hooglopend dispuut over de visserij. Dat heeft een woordvoerster van het hof gisteren gemeld. Het vis serijconflict brak vorige maand uit toen de Canadese kustwacht de Spaanse treiler Estai in internationale wateren in beslag nam. In New York lieten de Cana dezen gisteren zien dat de mazen in de netten van de vissersboot te klein waren. Zondag kapte een Cana dese patrouilleboot de netten van een andere Spaan se treiler. foto epa jon levy Turkije doet er allés aan de' NAVÓ-partners te overtuigen van het tijdelijke karakter van de operatie tegen de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in Noord- Irak. De Verenigde Staten en Duitsland uitten kritiek op de omvang en de duur van het of fensief. „De Turkse troepen be ogen geenszins een bezetting. Het leger trekt zich pas terug als het doel is bereikt", benadrukte de Turkse premier (giller giste ren. De premier noemde geen datum voor het einde van de operatie-Ijzer die op 20 mei be gon. Bij gevechten tussen leger en PKK kwamen gisteren 97 Koerden om. Het afgelopen weekeinde zei de Turkse president Demirel nog dat het offensief in Noord- Irak een jaar zou kunnen duren. Maar ook de woordvoerder van het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken herhaalde: „Er is geen reden tot ongerustheid. We zijn niet van plan te blij ven." Het enige doel is de uit schakeling van de PKK en hun logistieke middelen. Hij wees de Westerse bezorgdheid dan ook van de hand. De Duitse regering heeft naar aanleiding van de Turkse inval in Noord-Irak nu ook verdere leveranties van militair mate rieel aan Ankara stopgezet. Dat heeft de regeringscoalitie onder leiding van bondskanselier Kohl gisteravond besloten. Eerder schortte Bonn al een subsidie ter waarde van 150 miljoen mark op voor de levering van drie fregatten. Een woordvoerder van de Duitse regering verklaarde dat Ankara de mensenrechten moet respecteren in de strijd tegen de PKK. Het is een groot verschil of een land een terreurorganisatie wil uitroeien of van plan is een deel van een land te bezetten, aldus de Duitse regering. Bonn was één van de grootste leve ranciers van wapens aan Tur kije. De operatie van het Turkse le ger in het noorden van Irak te gen de PKK heeft in de regio Hakurk in het oosten van het binnengevallen gebied „haar aanvankelijke militaire doelen" bereikt. De Turkse generaal 1 lasan Kundakgi die de operatie leidt heeft dat verklaard tegen over Turkse media. „De operatie is goed op koers, we zijn nu in een schoonmaak- fase", zei de generaal, die de hoogste commandant is van de nationale gendarmerie in de re gio Diyarbakir. In het hele ge bied wordt nu gezocht naar „terroristen", oftewel Koerdi sche rebellen, aldus Kundakgi. Hij voegde eraan toe dat het gaat om nauwgezette zoekacties om de rebellen te 'elimineren'. De VN bereiden voor morgen een tweede evacuatie van Koer dische vluchtelingen voor. Woordvoerder Redmond van de VN-organisatie voor vluchtelin gen, UNHCR, zei te hopen dat Koerdische vluchtelingen die eerder te bang waren om hun huizen te verlaten, nu durven meekomen. Zondag evacueer den de VN al 1.400 vluchtelin gen uit de grensstad Zakho. Duitsland bezet en niet bevrijd bonn Rtr-AFP Conservatieve Duitse politici hebben een verzoek aan de Duitse regering ondertekend waarin zij protesteren tegen de opzet van de officiële herden king van het einde van de Tweede Wereldoorlog. De capi tulatie van Duitsland op 8 mei 1945 betekende volgens de 200 ondertekenaars van het mani fest niet alleen de bevrijding van het Hitler-regime, maar ook het begin van de onder drukking en terreur in Oost- Europa en de deling van Duits land. De regering legt bij de of ficiële herdenking vooral het accent op het eerste aspect. Een opvatting van de geschie denis, die de verbanning van zo'n tien miljoen Duitsers 'ver zwijgt, verdringt of relativeert' kan volgens hen niet de basis vormen van de identiteit van een 'trots' volk. Protesterende Filip Dewinter even opgepakt BRUSSEL ANP De extreem-rechtse Belgische parlementariër Filip Dewinter van het Vlaams Blok is gister avond na een confrontatie met de politie in Brussel opgepakt. Ondanks een samenscholings verbod van burgemeester De Donnea hadden leden van de partij gedemonstreerd in de omgeving van het parlement. Tijdens de verboden betoging pakte de rijkswacht zo'n tien personen op, die zich voor het oog van perscamera's hevig ver zetten. Het Vlaams Blok voerde actie tegen het besluit van de minister van wetenschapsbeleid Daerden om de partij te weren uit het openbare Congressenpa- leis in de hoofdstad. Het Blok had daar dinsdag en op 30 april, de sterfdag van Hitier, verkie zingsbijeenkomsten willen hou den.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7