'Miljoenenstrop slagers is schuld van Terpstra' Binnenland Nationaal record puppies werpen Huisarts blijft gratis voor fondspatiënten Strafzaken tegen overheid meestal geseponeerd Telefonische hulpdienst tegen geweld in horeca otgenoten spreken zelfde taal en hebben geen taboes Verrassing! WOENSDAG 29 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Per GPD Geassocieerde Pers Diensten lipjesdief krijgt maand cel iordrecht Voor het stelen van een slipje van WD-raadslid en n(toekomstig statenlid C. Roemers is een 33-jarige Dordtenaar gis teren bij verstek veroordeeld tot een maand cel. De politierech ter in Dordrecht legde de straf op, omdat de man niet was inge- caan op een eerdere veroordeling tot zestig uur onbetaalde ar beid. De inbreker heeft het slipje op 31 juli 1993 uit de woning Van het raadslid gestolen. Echtpaar verdacht van gijzeling winterswijk» De politie van Winterswijk heeft gisteren een 27-ja- rige man en 23-jarige vrouw uit Winterswijk aangehouden in verband met gijzeling en poging tot moord of doodslag van een plaatsgenoot. Het slachtoffer zegt dat hij vanaf vorige _}veek zaterdagavond tot en met maandag in de woning van het paar is vastgehouden en in die periode ernstig is mishandeld. ■Hij moest voor behandeling naar een ziekenhuis. Over het mo tief is de politie nog niets bekend. '%H haalt sulfietwijn terug {aandam Albert Heijn vraagt kopers van Mendoza Valley Red, >en Argentijnse rode wijn, deze terug te brengen omdat het sul- Setgehalte veel te hoog is. De wijn voldoet niet aan de wettelijke lorm. Het gaat om literflessen met de produktiecode 13295.10.1217 tot en met 1458, die boven de streepjescode op >et etiket staat. Volgens een woordvoerster gaat het om 20.000 lessen. Een deel ervan is nog in het magazijn of in de winkels [chterhaald. Hoeveel flessen zijn verkocht, wist de woordvoer der niet. •Politie rolt criminele organisatie op Bmsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren in samen werking met Spaanse en Duitse collega's een 'internationale cri- ninele organisatie' opgerold. Er zijn drie mensen aangehouden wie de hoofdverdachte, een 45-jarige man uit Huizen. Er ^ijn 'waardevolle schilderijen', een grote partij wijn, drie perso- ienwagens en een grote hoeveelheid adminisratie in beslag ge lomen. Om wat voor bende het gaat, vertelt de politie niet. Aan Ie inval op dertien plaatsen in het land deden honderd agenten _nee. In Duitsland en Spanje zijn een bedrijf en twee woningen ioorzocht. "erpstra wil ouderen-uitzendbureau eert Staatssecretaris Terpstra van welzijn laat onderzoeken of een blijvende markt is voor een landelijk uitzendbureau voor ideren. Terpstra zei dat gisteren in het Limburgse Weert bij de sluiting van het experimentele uitzendbureau 55+. In twee jaar d hielp dit bureau tachtig ouderen van 55 tot 65 jaar aan een delijke baan. Er stonden vierhonderd mensen ingeschreven, et lokale initiatief trok belangstelling uit het hele land. Ruim ;ertig procent van de ingeschrevenen kwam uit andere provin- es dan Limburg. !>en Bosch verbiedt rolschaatsen n bosch» Burgemeester en wethouders van Den Bosch gaan rolschaatsers en skateboarders weren uit de binnenstad, jaartoe wordt de algemene politieverordening (APV) aangepast, iet afgelopen jaar heeft de binnenstad van Den Bosch een nieu- e, gladde bestrating gekregen. Tientallen jongeren uit de wijde ritrek kwamen daarop naar het winkelgebied om te rolschaat- n of te skateboarden. Soms werden daarbij voetgangers omver ireden. tiamantair beroofd van dure sieraden Een Belgische diamanthandelaar is gisteren in een 'in in het Haagse station Hollands Spoor beroofd van een tas et sieraden en diamanten ter waarde van 2,5 miljoen gulden. Belg zat in een trein vanuit Amsterdam richting België die n tussenstop in Den Haag maakte. Een onbekende trok de ndacht van de man door op het coupéraam te tikken. De han- jlaar stond op om te horen wat deze man te vertellen had. ien hij even later weer ging zitten, ontdekte hij dat zijn tas met waardevolle spullen was verdwenen. lan vermoord langs snelweg jdrik-ido-ambacht Bij een tankstation langs de snelweg A 16 hoogte van Hendrik-Ido-Ambacht is gistermiddag een nog bekende man vermoord. De politie kreeg rond het middaguur n melding dat er een schietpartij aan de gang was bij het tank- tion. Ondanks aanwijzingen van automobilisten die via auto- efoons de politie belden, is er nog geen spoor van de dader(s). k een helikopter die toevallig in de omgeving vloog, heeft ver- efs uitgekeken naar mogelijke betrokkenen bij het misdrijf. evaarlijke attractie inzet rechtszaak ölle» De 'levensgevaarlijke' kermisattractie, de Earth Shaker, s gisteren inzet van een kort geding in Zwolle tussen twee misexploitanten. De huidige eigenaar van de Earth Shaker wil geld terug omdat hij dacht dat hij een veilige attractie kocht >r 275.000 gulden terwijl dat niet zo was. De attractie (met iddraaiende gondels) werd vorig jaar gekocht onder de voor- arde dat hij vrij was van gebreken. Tijdens het afgelopen ker- ^sseizoen draaide de Earth Shaker slecht en kwamen er steeds gebreken naar boven. CDA en boerenfederatie laken openbaarmaken intern rapport: Het CDA in de Tweede Kamer en de boerenfederatie LTO Nederland houden staatssecretaris Terpstra en het mi nisterie van volksgezondheid verantwoordelijk voor de miljoenenschade die Nederlandse slachterijen momen teel lijden. Het departement had een intern, geheim rap port over de hygiëne in de vleesindustrie niét zonder meer moeten toesturen aan een Duitse journalist, vinden CDA en LTO. Terpstra is het niet eens met de verwijten. Volgens haar moest haar ministerie op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur het rapport wel afstaan. vleesboycot op 150 miljoen gul den. De Produktschappen voor Vlees en Eieren willen het mi nisterie aansprakelijk stellen voor de vleesboycot. LTO Ne derland ondersteunt eventuele juridische stappen. De CDA'er Van der Linden riep staatssecretaris Terpstra gisteren naar de Tweede Kamer voor tekst en uitleg. Volgens hem zijn de varkenshouders, die het toch al moeilijk hebben, buiten hun schuld benadeeld den haag anp In het rapport, dat vorige week openbaar werd, constateert de veterinaire hoofdinspectie van het ministerie dat de slachthui zen de hygiënevoorschriften niet goed naleven. Enkele Duit se media hebben het rapport breed uitgemeten, wat de vlees export naar Duitsland heeft ge schaad. De Produktschappen voor Vlees en Eieren schatten de schade als gevolg van de door toedoen van het ministe rie. Terpstra had onmiddellijk na het verschijnen van de be richten in de Duitse media offi cieel moeten meedelen dat er niets mis is met het Nederland se vlees, aldus Van der Linden. Nu duurde het tot afgelopen maandag voordat ze liet weten dat de Nederlandse vleesindus trie „in het algemeen een sterk kwaliteitsbesef' heeft, maar toen was volgens Van der Lin den het kwaad al geschied. Ook LTO Nederland vindt dat Terpstra onzorgvuldig is ge weest. „Onvolkomenheden op het gebied van hygiëne en klei ne tekortkomingen in slachterij en en uitsnijderijen worden in het rapport op één hoop ge veegd, waardoor een beeld ont staat als zouden de slachterijen het niet zo nauw nemen met de hygiëne", aldus de LTO. Volgens Terpstra is er na openbaarmaking van het rap port direct gereageerd met een actieplan dat een betere nale ving van de hygëinevoorschrif- ten moet verzekeren. Zij wijst er ook op dat de beste maatregel is dat bedrijven ervoor zorgen dat ze schoon te werk gaan. De ver antwoordelijkheid ligt wat dat betreft geheel bij de sector, stelt ze. Terpstra denkt dat het met de schade wel meevalt. Ze erkent dat de varkensprijzen in Neder land sinds vorige week met cir ca tien procent zijn gedaald, maar het is de vraag of dat te wijten is aan de negatieve pu bliciteit. „We hebben vanmor gen nog navraag gedaan bij on ze ambassade in Bonn naar de ophef die is ontstaan. Ons is ge bleken dat deze hele zaak op geen enkele wijze een issue is in de Duitse pers. We moeten dus afwachten of er sprake is van een effect op de export." wuHE/OLST» De Duitse dog Myra van de familie Koerhuis uit Wijhe heeft na een keizersnede in de dierenartsenpraktijk in Olst negentien gezonde pups ter wereld gebracht. Een Nederlands record, menen hondendeskundigen. Myra woog voor de geboorte 72 kilo terwijl ongeveer 45 kilo voor een zwangere Duitse dog als 'normaal' geldt. Na de geboorte bleek de moeder ruim twintig kilo aan lichaamsgewicht te hebben verloren. Volgens fokker W.G. Koerhuis zijn alle hondjes levensvatbaar. Ze hebben een gemid deld lichaamsgewicht van ongeveer 550 gram. foto cpd den haag gpd De huisarts valt niet onder het eigen risico voor ziekenfonds verzekerden dat vanaf 1997 gaat gelden. Een bezoek aan de huis arts blijft gewoon gratis. Dat heeft minister Borst (volksge zondheid) gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Het kabinet besloot vorige week dat vanaf 1 januari 1997 iedereen die gebruik maakt van de gezondheidszorg jaarlijks een eigen risico van tweehon derd gulden heeft. Diverse ka merfracties vrezen dat daardoor mensen met lage inkomens minder naar hun huisarts zullen gaan en zodoende minder ge zond zullen blijven dan mensen met hogere inkomens. Vorige week wezen twee hoogleraren daar al op in enkele publicaties. Volgens minister Borst is dat niet waar. Ze stelt dat de ge zondheid van alle Nederlanders de laatste decennia aanzienlijk is verbeterd, maar dat de 'ar men' er minder op vooruit zijn gegaan dan de 'rijken'. Dat komt omdat 'arme' mensen er slechtere gewoonten op nahou den zoals roken en ongezond eten. Volgens de minister ma ken mensen uit lage inkomens groepen juist meer gebruik van de gezondheidszorg dan de rij ken. Volgens Borst zijn de recente kabinetsmaatregelen niet nade lig voor de minima. Iemand die veel gebruik maakt van de ge zondheidszorg zal jaarlijks weliswaar honderd gulden aan koopkracht moeten inleveren, maar het kabinet zal deze ach teruitgang weer op een andere manier compenseren. Onderzoek ministerie van justitie den haag gpd Strafzaken tegen overheden worden in de meeste gevallen geseponeerd. Daarmee handelt het Openbaar Ministerie (OM) in strijd met het beginsel dat verdachten gelijk moeten wor den behandeld. Dit blijkt uit het rapport 'Overtredende overhe den' van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum (WODC) van het mi nisterie van justitie. Hoewel het OM streeft naar gelijke behandeling van gelijke verdachten, blijkt in de praktijk dat overheden (gemeenten, provincies en rijk) aanzienlijk milder worden aangepakt dan burgers en bedrijven. Over de periode 1990-1992 werd 56 keer procesverbaal opgemaakt legen een overheid. Slechts in drie ge vallen kwam een zaak onder de rechter, zo blijkt uit het WODC- onderzoek. En dan ging het voornamelijk om milieudelic ten. De afgelopen jaren wordt vaker procesverbaal tegen over heden opgemaakt, maar officie ren van justitie letten bij de af handeling wel op de speciale status van de 'verdachte'. Wan neer er geen kwade opzet in het spel is en de betrokken overhe den zijn bereid de milieuschade te herstellen of herhaling te voorkomen, dan wordt een zaak geseponeerd. Het gaat in deze gevallen om het ontbreken van vergunningen, het gebruik van verboden bestrijdingsmiddelen of de stort van vervuild slib. Volgens het rapport brengen de officieren van justitie de zaak niet voor de rechter omdat ze een verstoorde werkrelatie vre zen. Iets anders is dat de over heid niet altijd strafrechtelijk ter verantwoording kan worden ge roepen omdat niet altijd duide lijk is onder welke noemer het delict is gepleegd. Horeca Nederland helpt ondernemers WOERDEN ANP De horeca begint in mei een te lefonische vertrouwenslijn waar ondernemers en personeel te recht kunnen die last hebben van criminaliteit. Het telefoon nummer is dagelijks 24 uur be reikbaar. Met het project Is en kele tienduizenden guldens ge moeid. Aanvankelijk wilde Koninklijk Horeca Nederland al eind 1994 de telefonische hulpdienst in stellen, maar dat lukte volgens bestuurslid J. Entius, specialist criminaliteitsbestrijding, niet door gebrek aan menskracht. Horeca Nederland zet een cur sus op voor de telefonisten zo dat ze horecaondernemers goe de hulp kunnen geven. Volgens Entius is het hard no dig dat horeca-ondernemers en hun personeel hun ervaringen met criminaliteit in vertrouwe lijke sfeer kunnen bepraten. „Gemiddeld tien maal per week heeft de horeca te maken met overvallen cn afpersingen. Dat laat vaak tfiepe wonden na. Ik praat veel met mensen die met criminaliteit te maken hebben. Zelf lig ik vaak al wakker van al die verhalen. Dus kan ik me goed voorstellen dat slachtoffers vooral emotioneel in de knoei! komen als ze worden gecon fronteerd met criminaliteit. Daarom heeft de vertrou wenslijn binnen ons bestuur een hoge prioriteit." Volgens Entius is het aantal overvallen en afpersingen vorig jaar overigens iets teruggelopen in vergelijking met 1993. „Er is sprake van een lichte daling. Mede als gevolg van alle veilig heidsmaatregelen die binnen de horecabranche zijn genomen. Een aantal van tien overvallen per week blijft echter veel te hoog. Vandaar dat we onze strijd tegen de criminaliteit nog lang niet hebben gewonnen." ouwen richten bemiddelingsbureau op GODFRIED HELWIG t belde een jongeman. Zijn r depressieve vrouw had paar weken geleden zelf- :d gepleegd. Hij had niet aan de hulp van een iater. Hij zocht iemand letzelfde probleem om er- :e praten. irion Vermeij en Petra Pijn- van het onlangs opgerich- reau Lotgenotencontact in hebben voorbeelden le ,Een moeder van een gok- lafde zoon vertelde ons dat :1 probeerde er met men- lit haar omgeving over te ;n. Maar op een gegeven ient werden ze moe van verhaal. Met lotgenoten e ze niet uitgepraat. Ze irden echt naar haar." weken geleden richtten ïologe Vermeij en andra- Pijnacker Lotgenotencon- >p, een bureau dat mensen een lichamelijk of psy- i probleem met elkaar in et brengt. Sindsdien staat efoon niet stil. Ruim twee- erd mensen hebben zich al ;meld. oprichters hadden zo'n belangstelling voor hun :ief wel verwacht. „Als het >m zelfhulp is er een grote e in de gezondheidszorg, mensen zeggen: Eindelijk n we ons verhaal doen. Petra Pijnacker (rechts) en Marion Vermeij van het bureau Lotgenoten brengen mensen met gelijke problemen bij elkaar. foto anp toussaint kluiters Het klinkt misschien commer cieel, maar we zijn echt in een gat in de emotionele markt ge sprongen", zegt Pijnacker. Het tweetal kwam op het idee rouwverwerking. Vermeij: zaal zat elke keer vol. Een hulp verlener die zijn verhaal vertelt. Veel te theoretisch allemaal. Bo vendien was het eenrichtings- tijdens een serie lezingen over verkeer. De mensen konden hun verhaal niet kwijt. Later bleek ons dat de meesten eigen lijk voor de contacten in de pauze kwamen. Dan konden ze met elkaar praten." Het Bureau Lotgenotencon tact bemiddelt voor de meest uiteenlopende problemen: Rouwverwerking, incest, kan ker, eenzaamheid, opvoedings moeilijkheden, verslaving, kin dermishandeling, impotentie, maar ook fobieën, hyperventila tie en werkloosheid. Het bureau werkt zonder winstoogmerk. In schrijving voor een halfjaar kost 25 gulden. De bemiddeling is 'op maat'. „We willen nauw aansluiten op wat mensen willen. De één wil met anderen in een gespreks groep, de ander heeft behoefte aan één lotgenoot. Sommigen willen alleen met leeftijdgeno ten dicht in de buurt praten, an deren hebben er geen bezwaar tegen als hun lotgenoot ouder of jonger is en in een andere plaats woont. We proberen ie mands probleem en achter grond zo goed mogelijk in beeld te brengen, zodat we echt hulp op mhat kunnen bieden." Pijnacker en Vermeij zijn er van overtuigd dat van het con tact met lotgenoten een heilza me werking uitgaat. „Niemand begrijpt problemen beter dan iemand met diezelfde proble men. Lotgenoten hoeven zich tegenover elkaar niet te scha men. Ze hebben geen taboes. Bovendien spreken ze dezelfde taal en die is toch anders dan die van de hulpverleners. Om dat ze in hetzelfde schuitje zit ten, is er een basis van vertrou wen. Het is belangrijk te ont dekken dat je niet de enige met een bepaald probleem bent." De twee initiatieneemsters benadrukken dat ze niets tegen de bestaande hulpverlening hebben. „Maar ze laten op dit gebied gaten vallen, die wij kunnen opvullen. Voor een zaamheid en andere problemen zijn geen verenigingen actief. Trouwens, lang niet alle patiën tenverenigingen hebben een voorziening voor lotgenoten." Huisartsen en Riaggs zijn en thousiast over het initiatief van de Delftse dames. Vermeij: „De huisartsen hebben lang niet al tijd tijd om problemen aan te horen. Ze willen hun patiënten naar ons doorverwijzen. Ook patiëntenverenigingen willen met ons samenwerken. Nog maals, wij zijn geen concurrent van de professionele hulpverle ning, wèl een belangrijke aan vulling." Het adres van Bureau Lotgeno tencontact is: Postbus 577, 2600 AN in Delft. Telefoorv 015 573 935. Entreeprijzen nu lager dan ooit! Vanaf 1 april verlaagt Disneyland. Parijs zijn toegangsprijzen: 65, - voor volwas senen en ƒ50, - voor kinderen.* Bovendien zijn onze arrangementsprij- zen omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagen doorbrengen in het park en een nacht in een van onze hotels (inclusief ontbijt) vanaf slechts 160, - p.p.** Voor meer informatie over onze nieuwe prijzen, de gratis brochure en reserveringen, neem contact op met uw rcishuro of bel gratis: 0 6-0789 1 'Geldig t/m 01 1095 Kinderen vin t/m 11 jur inbegrepen Bovengenoemde pnji iv gebonden un bepuhk dili lboogieiroeo uitgesloten) en iv op bnviv vin 4 personen p< Pnjren in guldcnv rij

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5